Vechtlustige Erica Terpstra stelt bronzen plak veilig Oranje nu ook Dames-vier in de finale QS& Slopend duel met Hongaren Tegenaanval Achterstand Zijn deelnemers zich wel van verantwoording bewust? TIEMEN GROEN MAAKTE SNELSTE TIJD IN SERIE SENSATIONELE ZWEMFINALE BENAUWDE OVERWINNING VAN LDV II OP SAMEN STERK VRIJDAG 16 OKTOBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Eindelijk een medaille voor de Nederlandse zwemploeg. „Eindelijk vreug de in de Oranjehoek van het machtige Olympische zwemstadion". Maar o, wat een spanning was er aan die vreugde voorafgegaan. Wat hadden de Nederlanders, de zwemmers en zwemsters, de waterpolospelers, de hoc keyers, de roeiers en wie er ook allemaal naar de estafettefinale waren komen kijken, hem zitten „knijpen", voordat bekend werd gemaakt, dat het Nederlandse viertal op de 4x100 meter vrije slag, Pauly van der Wildt, Toos Beumer, Winnie van Weerdenburg en Erica Terpstra derde was ge worden achter de onverslaanbare ploeg van de Verenigde Staten en het Australische kwartet met de oppermachtige Dawn Fraser als „sluitstuk" 1. Ver. Staten 3.02.8 (Watson 60.7), 2. Australië 3.08.3 (Bell 61.7), 3. Hongarije 3.10.4 (Takacs 63), 4. Nederland 3.11.0 (v. Weerden burg 62.6). steeds grotere voorsprong namen, liep Zaanse Toos iets in op de Hon- Intussen was Erica Terpstra, adem halend aan beide kanten om haar rivale niet uit het oog te verliezen, VpPfltlllWt op tien meter voor de finishwand CtMllUÖl paj naast Csilla Dobay gekomen. De Hongaarse reageerde met een Voor Erica Terpatra, die uiterst tegenaanval, die haar ritme echter scherp van Winnie had overgenomen ",ct Un S?ede kwam: NoS "e" was het dus zaak op Csilla Dobay ter, nog v.er, nog drie en toen lag 0.6 sec in te lopen. Het werd een p,ca een neuslengte voor. Vlak ach- geweldige race, waarin de 21-jarige te«en, nauwelijks waarneembaar, Haagse studente nog eens blijk gaf !hts'en de handen van be.de mei - van haar sprintcapaciteiten, maar J» tegen de wand onder de start- vooral ook van haar enorme vecht- D10kken- lust. Centimeter voor centimeter Alleen voor hen, die vlak bij de slonk de Hongaarse voorsprong. Op finish zaten, was het duidelijk, dat Het is in deze eerste Olympische week al een paar maal duidelijk geworden, dat bij de selectie van een vertegenwoordigende ploeg voor belangrijke wedstrijden als Olympische Spelen in de toekomst meer rekening zal moeten worden gehouden met de mentaliteit van de kan didaten. Tot het Nederlandse team behoren enkele deelnemers, die voor de kostbare uitzending naar Tokio zijn aangewezen zonder dat zij zich van hun verantwoordelijkheid tegenover de Nederlandse sport bewust zijn. wijk in het Olympisch dorp kreeg er NIEUWE TOURIST een nieuwe tourist bij. Vrijdagmorgen bij de series 200 m. vlinderslag heren heeft Dick Langer- Pauly van der Wildt onze start- gaa tjes' voor wie nu zwom. de banen 4 en 5 was intussen de Nederland derde was geworden. Voor zwemster, vertrok op baan 2 tussen Donna de Varona wisselde met strijd al zo goed als beslist. Dawn de Nederlandse kolonie op de tri- de Canadese Stewart en de Hon- P°key Watson na 69.9 sec. met on- Fraser mag dan een zwemster zijn, bune, onder wie zich ook onze ge- gaarse Turoczy in Naast Turoczy geveer vier lengten voorsprong op zoals de wereld nog niet eerder heeft trouwe Olympische supporter am- zwom de Australische Thorn en Australië en Hongarije. Daarna gekend, de achterstand, waarmee zij bassadeur De Voogd en zijn echtge- daarnaast op baan 5 de jonge Ame- startte voor Nederland Winnie van achter Kathy Ellis als tweede start- note bevonden, kwam de zekerheid rikaanse Sharon Stouder die 2»7i Weerdenburg. Voor Toos Beumer te, wat te groot. Dawn Fraser deed pas toen de uitslag op het elektro- uur tevoren als snelste uit de halve was de tussentijd 63.8, voor Erdelyin er slechts 58.8 sec over, Kathy Ellis nische scorebord verscheen: 3. Ne- finales vlinderslag was gekomen De 64-2- 0ok de ZIAN-zwemster ransel- 61 sec rond. Amerika finishte in derland in 4.12.0, 4. Hongarije in Schiedamse zwemster die spierwit de in haar hoogste armtempo 0.4 sec 4.03.8, een nieuw fantastisch wereld- 4.12.1. Het Europese record, met van nervositeit op het' startblok was van de achterstand op Hongarije record (oud: Ver. Staten in 4.07.6) 4.12.3 al in ons bezit, was als extra gestapt, kon het enorme tempo van weg. Toen de laatste zwemsters in en Australië werd tweede in 4.06.9 premie op de prachtige prestatie met de koploopsters niet geheel volgen. water lagen was de situatie: Zij gleed minder goed dan zij tij dens de training had gedaan, maar er bleef, zij het in vijfde positie, toch nog aansluiting bestaan. 61.2 voor Stouder, 63.2 voor Turoczy, 63.8 voor Thorn en 64.6 voor Pauly van der Wildt. Toos Beumer deed het ails tweede zwemster iets beter en terwijl de Amerikaanse meisjes, nu met Don na de Varona in het water, een eveneens dus onder het oude record. 0.3 sec verbeterd. EEN STERK STAALTJE MOOIE FLANELLEN LAKENS 150x220 4.95 170-230 f 5.75 grote 2-pers. maat Haarlemmerstraat 172-174-179 Herenstraat 9 MIDZA doende zal zijn voor zilveren me dailles achter de zekere gouden van de Amerikaantjes is, vooral na het Russische en Japanse geweld (resp. 4.39.1 en 4.40.6) nog een hele grote vraag. Van de series 4 x 100 meter wissel slag dames, waaraan negen landen deelnamen, gingen acht ploegen, waaronder Nederland, over naar de finale, die zondéfg wordt gehouden. De uitslag was: 1 Rusland 4.39.1 (nieuw Olympisch record), 2 Japan 4.40.6, 3 Nederland (Korrie Winkel, Kleni Bimolt, Adri Lasterie en Erica Terpstra) 4.44.1, 4 Australië. reserve-zwemsters aan de start ver- scheen. Er is na afloop van deze twee Tweede serie: 1 Ver. Staten 4.41.6, series, die werden bijgewoond door 2..PV1j! ^n^ c u prinses Beatrix, zwaar gerekend door n.ie 4.44.3, 4 Canada 4.46.6, 5 Honga- de Nederlanders. r*je 4.48.9. Met Ada Kok in de gelederen zal Met uitzondering van Australië, De Russinnen dienden zich aan als het ruim 6 seconden sneller gaan, vierde en laatste in de eerste serie, kanshebsters voor de gouden medail- maar 0f een tijd rond de 4.38 vol- gaan alle ploegen over naar de finale. Ie op dit nummer met een tijd van 4 min. 39.1 sec., een evenaring van het op naam van Nederland staande Europese record. De tijd van 4 min. 41.6 sec. waarmee de Amerikaantjes de tweede serie afsloten, geeft echter nog geen beeld van de ware kracht Zoals verwacht heeft het Nederlandse kwartet op de 4x100 meter wissel slag dames totaal geen moeite gehad zich te kwalificeren voor de finale. Met Adri Lasterie als derde zwemster op de vlinderslag in de plaats van Ada Kok, die zich kon sparen voor de later op de dag te houden finale van het persoonlijke nummer, was Oranje uiteraard aanzienlijk langza mer dan mogelijk. De vier Nederlandse meisjes waren precies vijf secon den langzamer dan de zegevierende Russinnen, maar tegelijkertijd meer dan acht seconden sneller dan Australië, dat weliswaar over Margueritb Ruygrok op de schoolslag en Dawn Fraser op de vrije slag beschikte, maar daarnaast in rugslagzwemster Nanette Duncan en vlinderslagzwemster Linda McGill te zwakke krachten had. Toch was het feit, dat van de negen landen juist Australië zich niet plaatste voor de finale, een ver rassing. Rekord geëvenaard horst ronduit schandalig slecht ge zwommen. Met zijn 2.22.5 was hij kansloos voor een plaats in de halve finales van zaterdag, 't Is een schrale broost te weten, dat de Haagse zwem mer ook met zijn beste prestatie, de Nederlandse recordtijd van 2.17.6, de laatste 16 niet zou hebben bereikt, maar het was bedroevend te zien, dat hij ook doodeenvoudig zijn best niet deed om er de best mogelijke presta tie uit te halen. De Amerikaan Carl Robie was met 2.10.0 de snelste voor de Australiër Kevin Berry, de huidige wereldre cordhouder (met 2.06.9), die nu zon der zich overigens geheel te geven 2.11.0 zwom. Een prachtige slag werd door de kleine Japanner Sato gedemonstreerd Sato zwom met een uitzonderlijk lange armslag, waarbij hij de armen tot aan de heup doorhaalde. Zijn 2.12.4 was de derde tijd van deze eer ste ronde. Dick Langerhorst zwom in de vier de serie in de baan naast de Ameri kaan Phil Riker. Op de eerste 100 m. £ing de Nederlander, in een lijn met de Duitser Platzeck en de Rus Fotin nog goed mee, maar op de laatste ba nen viel hij terug zonder zich bijzon der in te spannen. De Nederlandse Gouden winnaars van Tokio En bijna even grote verrassing m Amerikaanse kamp als de over winning van Bill Mils op de 10 km. was gisteren de overwinning van de 17-jarige Lesley Bush bij het torenspringen. De Amerikaan se springster, die de Oostduitse Ingrid- Kramer versloeg, slaagde er voor de uitzending maar net in zich te kwalificeren. Het torenspringen voor heren werd ook gewonnen door een vol komen outsider, nl. de Rus Igor Labanov. De 25-jarige Amerikaanse theo- logie-student Gary Anderson ver overde gisteren het goud bij het schieten vrij geweer 300 meter. De Amerikaan vestigde met 1153 van de 1200 mogelijke treffers een nieuw wereldrecord. De Hongaarse Ildiko Uljaki Rej- to is Olympisch kampioene floret- schermen geworden. De Duitse Helga Mees werd tweede, de Ita liaanse Antonella Ragno derde. UITMUNTENDE STOFFEN voor PRACHTIGE COSTUUMS Eindelijk vreugde na teleurstellingen „Ik weet eigenlijk niet waar om ik nu huil", zei Winnie, ,maar ik ben zo verschrikkelijk bang geweest, dat het niet zou lukken". En zij leunde tegen de borst van de stralende Forbes Carlie, die met dit eerste suc ces ook in de wolken was. Ploegleider Sieb Bolman, zijn assistenten mevr. Annet Vlothuizen en Piet verwoerd waren wel het meest verheugd. „De ploeg had zoiets nodig. De fut was er na de teleurstellen de prestaties van de eerste da gen een beetje uit. Misschien kom enwe nu weer wat in de lift" klonk het uit zijn opge lucht gemoed. „Jongens, jullie hebben ook het Europees re cord verbeterd", kwam Piet Verwoerd ineens tot de ontdek king. „O ja, dat wisten we al lang, daar hebben we hele maal op gezwommen", grapte Erica Terpstra. van dit team, dat met b.v. Sharon Stouder nog aanzienlijk versterkt kan worden. In de series 4 x 100 m. wisselslag dames behoefde slechts één van de negen ploegen uit te vallen. Het werd het viertal van Australië, dat met van origine Nederlandse meisje Margue rite Ruygrok geheel uit vorm op de schoolslag en met een zwakke vlin- Advertentie) derslag zo'n grote achterstand opliep dat zelfs Dawn Fraser haar team als laatste zwemster niet meer kon hel pen. Geen spijt Nederland zwom in dezelfde serie met Korrie Winkel (rugslag), Kleinie Bimolt (schoolslag), Adri Lasterie (vlinderslag) en Erica Terpstra (vrije slag). De ploegleiding had. het risico moeten nemen Ada Kok voor haar persoonlijke finale van dezelfde avond te sparen en Adri Lasterie op de vlinderslag te zetten. Vooral Kleinie Bimolt en Erica Terpstra hebben ervoor gezorgd, dat men geen spijt van dit besluit heeft gekregen, De 4.44.1 waren ruim vol doende voor kwalificatie. Het is jam mer, onze twee rugslagzwemsters kunnen nog maar steeds niet in de buurt van de 1.10 komen. Klenie Bi molt en Erica Terpstra zijn in echte sprint-vorm, getuige hun tussentij den van resp. 1.18.1 en 1.02.1. Korrie Winkel maakte 1.11.5 en Adrie Las terie 1.12.4. Rekenen De Russinnen waren met 4.39.1 (een nieuw olympisch record) de snelsten omdat Amerika met vier Geheel volgens de verwachtingen is wereldkampioen Tiemen Groen ook in 't Olympische achtervolgings- toernooi als veruit de beste tot de halve finales doorgedrongen. Met een tijd van 4.57.48 toonde Groen al in de kwalificatieritten dat zijn „Parijse" vorm nog niets heeft geleden en ook in de kwart-finale, waarin hij de Rus Moskvin versloeg, bleef de Fries met 4.59.59 als enige beneden de grens van vijf minuten. De grootste verrassing van de eerste dag was het falen van de Belg Her man van Loo, die in het wereldkam pioenschap mede-finalist was. Nu kon hij zich met een tijd van 5.07.22 niet eens bij de laatste acht rijden. Coach Oscar Daemers weerde het excuus van Van Loo, dat hij „adem te kort" was gekomen af. Dat is een smoesje. Hij heeft gewoon slecht gereden. De anderen van Parijs konden het nu toch ook. De oorzaak ligt ergens an ders: Van Loo was al op 17-jarige leeftijd een groot renner en heeft die weelde niet kunnen verdragen. Als de andere Belgen hier in Hachioji gingen rusten moest mijnheer persé het dorp in om te winkelen. Hij dacht dat hij er zo wel kón komen. Als ik me niet vergis zal Van Loo niet lang meer coureur zijn". Opvallend was het goede rijden van de Deen Preben Isaksson, de Brit Hugb Porter en de Italiaan Giorgio ürsi, die bij de wereldkampioen schappen te langzaam waren geweest in de kwalificatieritten, maar nu een grote rol speelden. Tot de halve finales drongen be halve Tiemen Groen door de Tsjech Jiri Daler (beste tijd 5.00.55), Isaks son (5.01.13) en Ursi (5.01.41). Tie men Groen moet zaterdag in de halve eindstrijd uitkomen tegen Ursi. Daler tegen Isaksson. P Sensationeel was het verloop van de 200 m. schoolslag-finale. Wereld recordhouder Chet Jastremsky en de Rus Gyorgy Prokopenko, de Europese recordhouder vochten het duel uit van de twee honden om het been en het was de Australiër Ian o'Brien, een stoere 17-jarige knaap uit Wel lington New South Wales, die er mee vandoor ging. O'Brien, die met 2.28.7 als snelste uit de series was overgegaan, kwam als uit het niets naar voren, terwijl de Amerikaan en de Rus aan de kop van het zwemmersveld in hevige strijd gewikkeld lagen. O'Brien passeerde Jastremski en ging op de laatste baan op Prokopen ko aan. De Rus lanceerde een tegen aanval en tien meter voor de finish leek die aanval te slagen, maar de Australiër ging met tien harde halen toch langs hem en won in de nieuwe wereldrocordtijd 'van 2.27.8. Ian O'Brien verbeterde met een tijd van 2 min 27,8 sec. het wereld- en olympische record. BONTEKOE UITGESCHAKELD Johan Bontekoe, de Nederlandse kampioen op de 400 meter vrije slag heeft de finale van dit nummer niet kunnen bereiken. Dat zou hem slechts gelukt zijn, wanneer hij anderhalve seconde onder zijn Nederlands record van 4.23.6 zou zijn gebleven, maar dit was een te zware opgave voor hem. Bontekoe eindigde in zijn serie ach ter de Amerikaan John Nelson, die finishte in 4.19.9, op de tweede plaats in 4.26.6. De tweede Nederlander, de Hage naar Aad Oudt, kwam in het geheel niet in het stuk voor. In dezelfde serie werd hij zesde in 4.46.5. De 18-jarige Amerikaan Don Schollander vestigde met 4.15.8 een nieuw Olympisch record. met 45CH> wol Een rijke keuze aan kleuren en dessins, in sportieve en geklede modellen. 119.-, 139.-, 159.-, 179.-, 209.- gld. ROTTERDAM We«t-Krul*ka<U ROTTERDAM Kort» Hoogstraat ROTTERDAM Moont ROTTERDAM Katondr. lagodljk Winkelcentrum t HOOGVLIET VLAAROINGEN: Clei ZEIST Slo1 reld De start van de finale 100 meter heren. Rechts de Ame rikaan Bob Hayes, die, zoals wij gisteren nog uitvoerig konden berichten, Olympisch kampioen werd en met 10 sec. het wereldrecord even aarde. Verder van links naar rechts: Pender (VS), Robin son (Bahama's), Maniak (Po len), Jerome (Canada), Ko- me (Ivoorkust), Figuerola (Cuba) en Schumann (Duits land). Een weer met 4 invallers spelend LDV 2 (zonder o.a. I. Laterveer en A. Sladek) is er in geslaagd het sterke SS met een 119 nederlaag naar Ha- zerswoude terug te sturen. Door deze fraaie overwinning heeft LDV 2 de laatste plaats verlaten en blijven ze zo doorgaan, dan degraderen ze ze ker niet. In het begin zag het er somber voor LDV uit, daar Brinks reeds na een goed uur spelen opgaf, nadat hij een lichte combinatie over het hoofd had gezien en Hart eveneens in een com binatie liep, zodat SS met 40 voor stond. Maar Cock v. d. Hoeven speel de een prachtige partij en versloeg de ex-HDC-speler Schoonderwoerd door een fraai schijf-offer en daarna damdoorbraak. Lammens, die als re serve aan bord 1 speelde, leverde 'n prachtige prestatie door de sterke Kerkvliet te verslaan, zodat de stand weer gelijk was (44). Zaalberg liep evenwel in een leuke combinatie te gen Ben Fase en moest opgeven, evenals Piet Pijl, die een damcombi- natie over het hoofd zag en ook ver loor. Maar Teleng behaalde, nadat hij de hele wedstrijd iets minder ge staan had, toch nog een leuke winst en verkleinde zodoende de achter stand tot 68. Klein sr. speelde een goede partij, maar verzuimde in het eindspel de winst zodat de stand 97 voor SS werd. Alles hing nu van Janssen en Huisman af. Janssen stond reeds een dam voor en toen het tijd werd om af te breken gaf zijn tegenstander zonder verder spelen op. Huisman stond een schijf voor, maar verkeerde in hevige tijdnood. Toen hij eenmaal door de tijdnood heen was, was de eerste winst voor DDV 2 in de Overgangsklasse een feit ge worden. Uitslagen: B. P. M. Lammens (res.) (LDV 2)- C. J. Kerkvliet (SS 1) 2—0, C. v. d. Hoeven-N. Schoonderwoerd 20, A. Huisman-J. Fase 20, J. Zaalberg- B. Fase 02, M. Brinks-G. Kerkvliet 02, F. Hart-E. de Frankrijker 02, I. Teleng-A. Stolwijk 20, C. Jans- sens (res.)-J. Lourier 20, P. Pijl (res.)-H. Stolwijk 0—2, W. Klein sr. (res.)-P. Verdegaal (res.) 11. Totaal 119. BILJARTEN Distrikt Bollenstreek Finalisten vierde klasse libre klein Uit de voorwedstrijden voor het persoonlijk kampioenschap 4e klasse libre klein biljart van het district De Bollenstreek (KNBB) hebben de volgende spelers zich geklasseerd voor de finale: H. de Ligny (K.O.T. Oegstgeest), J. Bakker (Passage, Noordwijk), J. v. Dorp (Vios, Sas- senheim), K. v. Gerven (De Engel, Lisse), J. v. d. Wiel (Zeekant, Noord- wijk), Th. Diemei (Soldaatje, Voor hout), A. Meijer (De Parel, Noord- wijk), C. v. Steijn (Passage, Noord- wijk). Reserves zijn de heren J. Vier- winden jr. (Soldaatje) en W. v. Bie zen (Zeekant). De finale begint vrij dagavond 23 oktober half acht in res taurant Royal in Noordwijk.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9