Martin Luther King Levensonderhoud wordt wéér duurder Bezoek aan politie ]\K\ wil modernisering van werd bromfietsdief 1 i i» noodlottig net kinderuitzendingswerK „Wij geloven in orde en wet" Korte staking van Turken in Enschede DONDERDAG 15 OKTOBER 1964 DE LEïDSE COURANT PAGINA 3 apostel der geweldloosheid De Noorse Nobelprijscommissie, die de prijs voor de vrede dit jaar heeft toegekend aan de Ameri kaanse negerleider dr. Martin Luther King, zegt in een toelich ting op de keuze: „Een bijzonder aspect van Martin Luther Kings activiteit is, dat hij voortdurend ijvert voor het beginsel van ge weldloosheid". De commissie her innert er verder aan, dat ds. King in 1955 de boycot door de negers van autobussen te Montgomery, in de staat Alabama, leidde en sindsdien optrad al leider in de strijd voor gelijke burgerrechten, dat hij eerder dit jaar een ere doctoraat van de Yale-universi- teit ontving en de John F. Ken nedy prijs kreeg van de katholie ke raad voor samenwerking tus sen rassen in Chicago. Minister Andriessen aah/t het niet uitgesloten dat de kosten van levens- oniderihoud dit jaar nog zullen stij gen. Het prijsindexcijfer is geduren de de maanden januari tot en met september van dit jaar gestegen met 5,7 percent. Tijdens de openbare vergadering van de oommissie voor economische zaken uit de Tweede Kamer noemde de minister het niet uitgesloten dat dit cijfer eind van dit jaar op 12i0 zal komen. Hij stelde daar tegenover vast, dat de toeneming van het prijspeil over het gehele jaar genomen niet meer dan 6 percent zal bedragen. Deze prijsstijging is helemaal niet leuk, maar er valt niet aan te ontkomen, aldus de bewindsman. Minister gaat zelf spreken met ambtenaren De minister van Binnenlandse Za ken mr. A. H. Toxopeus geeft in een uitvoerige nota zijn visie op een wij ziging van het Georganiseerd Over leg Ambtenarenzaken. In zijn con clusies zegt hij, dat voor het voe ren van een verantwoord personeels beleid bij de overheid ruime inspraak van de ambtenarenorganisaties over het gehele terrein van dit beleid on ontbeerlijk is. Het geven van ruime onderhande lingsbevoegdheid aan de regerings delegatie is hem echter niet moge lijk gebleken. De in 1954 gekozen con structie, die van een dergelijke be voegdheid uitging, moest daarom tot teleurstelling leiden en dientenge volge tot moeilijkheden aanleiding ge ven. De enige mogelijkheid om uit de impasse te geraken acht de minis ter hierin gelegen, dat het overleg in het vervolg van regeringszijde wordt gevoerd door de minister van Binnenlandse Zaken zelf, terzijde ge staan door enige in overeenstem ming met de raad van ministers aan gewezen ambtenaren of andere daar voor in aanmerking komende perso nen dan wel namens die minister door een uit die ambtenaren of andere personen aangewezen plaatsvervan ger, op overeenkomstige wijze als de minister van binnenlandse zaken ter zijde gestaan. In Eindhoven is woensdagavond een begin gemaakt met een reeks experimentele kleurentelevisie-uitzendingen. De foto toont een omroepster in een veelkleurig gewaad met op de achtergrond een eveneens kleurrijk bord. De brutaliteit om met een adspi- rant-koper van een gestolen brom mer het politiebureau in Nuth/LB binnen te lopen is een inwoner van Geleen uiteindelijk toch noodlottig geworden. Na zijn arrestatie beken de de man in totaal acht bromfietsen en 12 fietsen in Limburg te hebben gestolen. De aspirant-koper, een woonwa genbewoner uit Hoensbroek, had van de maai voor 200.- een bromfiets te koop aangeboden gekregen, die, naar later bl'eek, in Sittand was ge stolen. Hij wenste echter, alvorens het voertuig eventueell te kopen, het oordeel van de politie te vernemen. Op het politiebureau zei men, na niaaim en adres van de verkoper te hebben genoteerd, diat hij de brom fiets met een gerust hart kon kopen. Kort nadien kreeg de politieman in kwestie echter argwaan. Hij reali seerde zich dat op het opgegeven adres niemand van die naam woonde. Na een uitgebreid onderzoek werd de „eigenaar" van de bromfiets in Geleen van zijn bed gelicht. De woonwagenbewoner had ondanks het aanvankelijk gunstige advies van de politie toch maar van de koop afge zien. In de Tweede Eemhaven te Rot terdam is gisterochtend de vierjarige Ricardo Botter, het zoontje van de kapitein van die sleepboot „Tractie" door nog onbekende oorzaak te water geraakt en verdronken. De Rotter damse rivierpolitie heeft ket lijkje MARTIN LUTHER KING maakte ai vroeg kennis met de onver draagzaamheid van vele blanken in ö)e zuidelijke staten van Amerika je gens zijn ras. Hij werd in 1929 te Atlanta/Georgia geboren. Zijn vader is daar nog steeds predikant. Toen hij nog maar een jongen was gaf een blanke vrouw hem eens in een winkel een klap in zijn gezicht en zei: „Jij bent die nikker die op mijn voet trapte". De jongen zei niets terug. Toen hij 15 jaar was ging hij naar het Morehouse-college in Atlanta en zette daarna zijn studie voort in Pennsylvania en aan de universiteit van Boston, waar hij afstudeerde als doctor in de filosofie. Htf had daarna in het noorden kun nen blijven en een goed leventje kunnen leiden, maar hij verkoos de terugkeer naar het zuiden. Daar, in Montgomery, organiseerde King, die altijd vocxns'bandier van vreedzame betogingen tegen rassendiscriminatie zou blijven, in 1955 de negerboycot van de autobussen, die in twee ge deelten 'één voor blanken en één voor negers waren gescheiden. Toen een negervrouw gearresteerd was wegens overtreding van de plaat selijke verordening die negers ver bood in het voor blanken gereser- vèerde gedeelte van bussen te gaan zitten, gaf King het sein tot de boy cot door naar zijn werk te gaan wan delen en een „pool" van driehonderd auto's te organiseren. De boycot duurde ruim een jaar. Zelfs toen op 30 januari 1956 een bomaanslag op zijn woning werd gepleegd bleef King de 50.000 negers die aan de boycot deelnamen smeken, passief verzet te blijven plegen. „Wij gelo ven in orde en wet", zo zei hij hen. FJ SEPTEMBER '58 werd King in Montgomery veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf toen hij wei gerde, een kleine boete te betalen wegens het geen gehoor geven aan een polriitiebevel, zich uit het stad huis te verwijderen. Een onbekende betaalde echter de boete en Kling werd vrijgelaten. In juli '62 werd King te Albany /Georgia opnieuw veroordeeld, nu tot een gevangenis straf van 45 dagen, in verband met het organiseren van een betoging tegen rassenscheiding, maar opnieuw betaalde een onbekende de boete die hijzelf met had willen betalen en King kwam na twee dagen vrij. In september '63 begaf hij zich naar Birmingham/Alabama om er daar bij de negerbevolking op aan te dringen, niet tot geweld over te gaan naar aanleiding van een bomontploffing in een negerkerk, die aan vier neger kinderen het leven kostte. In juni j.l. nog werd hij gearresteerd te St. Augustine/Flonida na geweigerd te hebben zich van de trappen van een ailileen voor blanken bestemd hotel restaurant te verwijderen. lens een bijzondere vergadering van de gemeenteraad van Winschoten, zijn geboortestad, is woensdag mr. ik Stikker benoemd tot ereburger van die stad. Bovendien onthulde mr. Stikker een straatnaambordje, dat zijn naam draagt. Foto: links de heer en mevrouw Stikker, rechts burgemeester drs. A. de Boer van Winschoten bij de D. U. Stikkerlaan. Grondaankoop door Staat in Limburg De gemeenteraad van Horst zal in d!e vergadering van maandag 19 okto ber hebben te beslissen over een voorstel van het gemeentebestuur tot verkoop van een perceel grond van 3215 hectare voor 800.000 aan de Staat der Nederlanden. Dot perceel grond, de Griendtsveense Driehoek gienaamd, is gélegen nabij het kerk dorp Griendltsveen en is een nog niet ontgonnen woest gedeelte grond. Na de aankoop van de Griendts veense Driehoek zal het rijk hier een aaneengesloten natuurgebied in eigendom hebben van ruim 1.000 hectare, waarvan 600 hectare in de gemeente Horst en 400 hectare onder de gemeente Sevenum. Dit gebied zal voor reoreatiedoeleinden moeten die nen. Ongeveer 60 van de 90 bij de tex tielfabrieken N. J. Menko NV te En schede werkzame Turken hebben gis teren enige tijd gestaakt voor een hoger contractloon. Zij maken deel uit van de ochtend- en middagploeg van de weverij en spinnerij. In de loop van de middag hebben zij het werk hervat. De oorzaak van de sta king was onder meer dat sommige Turken meenden, dat zij recht had den op een verhoging van het con tractloon. Deze verhoging gaat in, zodra de préstaties beter zijn. Een aantal Turken wilde dit ho gere loon eerder krijgen, maar het bedrijf was daartoe niet bereid, ook al omdat men dan de verhouding ten opzichte van de Nederlandse werk nemers scheef zou trekken. Gister middag is contact opgenomen met die Turkse ambassade, waarna de Turken weer aan -het werk zij.n ge- Tien leden van het Amerikaanse congres voor rassengelijkheid hebben zich met kettingen aan de pilaren van het paleis van justitie te New York laten vastleggen uit protest te gen de laksheid der regering op het gebied der burgerrechten. Het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken heeft medege deeld, dat geen politiek asiel kan worden verleend aan een Russische matroos die maandag j.l. in Tokio een toevlucht in de Westduitse am bassade heeft gezocht. Twee instellingen van het Neder lands Katholiek Vakverbond, „Her wonnen Levenskracht" en de Stich ting Volksgezondheid, zijn van plan om hun kinderuitzendingswerk te moderniseren. Dit is gistermiddag meegedeeld op een persconferentie in Utrecht. Het koloniehuis „Mooi Gaasterland" in Friesland dat plaats biedt aan 120 kinderen zal zodanig worden verbouwd en uitgebreid, dat groeps-, speel-, eet- en slaapkamers kunnen worden afgestemd op de individuele benadering van de kinderen. Men wil Jeugdparlementen in Den Haag bijeen De „regering" heeft een voorstel in gediend tot wijziging van de grond wet. De wijziging bedoelt de moge lijkheid te openen, dat in Nederland een volksreferendum wordt gehou den. De regering, in dit geval het Haags Jongeren-Parlement, zal op 24 oktober in een zitting van het Zuid hollands Jongerenparlement, samen gesteld uit de plaatselijke jongeren- parlementen van Dordrecht, Rotter dam, Gouda, Leiden, Vlaardingen, Schiedam en Den Haag, in het Haags gemeentehuis deze kwestie van „de werking van de democratie in Ne derland" aan de orde stellen. tevens overgaan tot de organisatie van voor- en nazorg en tot het sa menstellen van een team van des kundige krachten: een arts, een pe dagoog, een psycholoog en een onder wijzer. MEER GELD, MEER PERSONEEL Voor de modernisering is meer personeel en ook meer geld nodig. Een bedrag van naar schatting 1,2 miljoen gulden is met de uitvoering van de plannen gemoeid. Toch wil „Herwonnen Levenskracht" de niet- subsidiabele kosten zelf financieren, om de vicieuze cirkel waarin de kin deruitzending zich vast dreigt te draaien, te doorbreken. Noodzakelij ke aanpassingen en verbeteringen kunnen niet tot stand komen door een gebrek aan financiën en de over heid biedt geen financiële steun zo lang de kinderuitzending niet heeft aangetoond, in deze tijd op aangepas te wijze van betekenis te kunnen zijn. In tegenstelling tot vroeger, toen het vooral om „de bleekneusjes" ging, wordt tegenwoordig bij een groot deel van de uit te zenden kin deren de indicatie „nervositas" ge steld. Dat impliceert, dat de tehui zen niet meer kunnen volstaan met het zorgen voor goede voeding en veel rusc, maar dat voor elk kind in dividueel begeleidende zorg nodig is. „Herwonnen Levenskracht" neemt voor kinderen van NKV-leden 't on gedekte deel van de verpleegprijs voor haar rekening. De stichting wetenschappelijk onderzoek verkeersveiligheid houdt op het terrein van de Prins Bernhardkazerne in Amersfoort proeven met mid- denbermbeveiligingsconstructies. Een onbemand, door een kabel tussen twee rails voortgetrokken auto wordt met een snelheid van ongeveer 90 kilometer per uur tegen een vangrail getrokken. Filmcamera's, gemon teerd op 22 meter hoge torens volgen het verloop van de wagen. Deskun digen bestuderen aan de hand van de films en van metingen, opgenomen door in de wagen gemonteerde meetapparatuur de resultaten. De bovenste foto toont het ogenblik van de botsing. De onderste foto laat de vangrail na de botsing zien.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3