S)e CoidóeSoiiAci/nL Europese primeur J~kle uren televisie Brittannië een grote staat voor beslissing Experimentele uitzending in Philips-laboratorium Waalre DE KLEINSTE DOORSLAG KAN AL VOLDOENDE ZIJN NOBEL-VREDESPRIJS VOOR Dr. KING Cyprus kreeg rode torpedoboten CALEX DONDERDAG 15 OKTOBER 1964 56e JAARGANG No. 16.350 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN TV, STAAT ER GEKLEURD OP Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging J.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. ƒ0,78 p.w., ƒ3,35 p.mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 Philips bracht gisteravond Een duizendtal Nederlanders heeft gisteravond tussen half acht en half negen de eerste echte kleurentelevisie-uitzending op het Europese conti nent aanschouwd. De kijkers waren honderd Philips-employes uit Eind hoven met hun gezinsleden en eventuele nieuwsgierige buren en ken nissen, een groep PTT-technici en een gezelschap van ongeveer veertig journalisten. Gezeten voor de nogal forse (experimentele) ontvangtoe stellen hebben zij „ach" en „oh" geroepen om wat de moderne techniek aan wonderlijks en moois weet te presteren. En voor het overige ging het leven in Eindhoven gewoon en ongeschokt verder, alsof er niets aan de hand was. ting van prof. dr. H. B. G. Casimir, CAM en het Duitse PAL. In overleg lid vam de Raad van Bestuur van tussen de Europese radio- en TV-or- NV Philips Gloeilampenfabriek, was ganisaties zal komend voorjaar een er een door Polygoon vervaardigd keus uit een van deze systemen moe- filmjournaal „Nederlands gebeuren ten worden gemaakt. Het staat nog in kleuren" te zien. Vervolgens kwam helemaal niet vast welk systeem dan er een goochelprogramma op het uit de bus komt. Verwacht wordt, scherm, een door Philips vervaar- dat van Franse zijde wel zeer zal digde filmstudie, een inleiding over worden aangedrongen op invoering kleuren door drs K. Compaan. Ten van het SECAM-systeem. slotte kwam er een kleurig gekleed J Hongaars ensemble voor de camera's. DRIE SYSTEMEN Bij de thans door Philips ontwik kelde techniek is dankbaar gebruik gemaakt van een vrij recente vin ding van Philips: de plumbicon-op- neembuis. De voornaamste, kenmer ken van deze buis zijn, dat zij vrij Het Philips-experiment van thans compact is en dat zij al bij geringe steunt op het in Amerika ontwikkelde lichtwaarden goede beelden geeft NTSC-systeem, wat helemaal niet be- Juist voor kleuren-TV zijn dat pret- tckent, dat dit systeem straks ook tige eigenschappen. Een kleuren-TV- voor de produktie in serie van kleu- camera moet n.l. (omdat elk van de (en kostbaardere) eisen. BEELD SCHERPER „NIETS BIJZONDERS" Nu is er, naar de mening van de Philipsmensen, inderdaad niet zoveel bijzonders aan de hand. Onze grote elektronische industrie in het zuiden des lands experimenteert al een reeks van jaren met het overbrengen van gekleurde beelden. Aanvankelijk in kleuren een boeiend schouwspel, een overbrenging per draad, later via Niet alleen omdat de beelden de de lucht. De essentie van het expe- werkelijkheid meer benaderen, (en riment van gisteren was, dat men nu tegelijkertijd omdat kleuren soms een een beetje uit de laboratoriumsfeer nieuwe, andere werkelijkheid kunnen is getreden. Voor het eerst is een life- scheppen), maar ook doordat het kleu- studio-uitzending de lucht in gegaan renbeeld meer details laat zien dan die gewoon in de huiskamers kón een beeld, dat is opgebouwd uit wit worden ontvangen, waarmee, men de en zwart en alle tinten grijs daar tus- renontvangers zal worden gekozen, drie hoofdkleuren, rood, groen en blauw „apart" moet worden opgeno men) drie opneembuizen bevatten en Daarnaast stellen ook studio-uitrus- Hier komt n.l. weer een onzeker- tinig en aankleding van het program- heid over de toekomst van kleu- ma bij kleurenuitzendingen hogere ren-TV om de hoek kijken. Na het bovendien is voor het opnemen van NTSC-systeem zijn n.l. nog twee sys- kleuren een grotere lichtgevoelig- temen ontwikkeld: het Franse SE heid van de opneembuizen nodig. goed1 Alleen de meest malse, de meest smakelijke, de meest vleesrijke kippen zijn goed genoeg voor heerlijke California kippen bouillonsoep. (Advertentie) Intussen blijkt een TV-uitzending werkelijkheid van straks zoveel mo- sen in. Populair gezegd: het kleuren-TV- gelijk heeft benaderd. Vooral de kostenfactor staat de beeld maakt de indruk scherper invoer voor gebruik van alledag van zijn. kleuren-tv voorlopig in de weg. Bij de huidige stand van zaken zullen bij Het gisteravond uitgezonden pro gramma werd geregisseerd door Eric voorbeeld de aanschaffingskosten de Vries, dezelfde die al voor de van een kleurenontvanger ongeveer oorlog de eerste experimentele driemaal zo hoog zijn als die voor de zwart-wit uitzendingen van Philips aankoop van een zwart-wit ontvanger, heeft geregisseerd. Na een uiteenzet- De Nobelprijs1964 voor de vrede is toegekend aan de Amerikaanse negerleider dominee Martin Luther King, zo is gisteren officieel in Oslo bekendgemaakt. Aan de prijs, die dominee King zal worden uitgereikt op 10 december, ferentie te Atlanta in de Ameri- de sterfdag van Alfred Nobel, is 'n bedrag van 273.000 Zweedse kronen dat hij als Nobelprijswinnaar (ruim 195.000 gulden) verbonden. mm Vandaag dan zijn de Britse kiezers ter stembus getogen. Op het moment, dat wij dit schrijven is nog niet bekend, of de regen boven de Britse eilanden net zo gestadig neerstroomt als in ons land, want regen zou de toeloop wel eens minder kunnen doen zijn dan verwacht werd. En het valt ook niet te voorspellen welke partij het meest door het hemelwater benadeeld kan worden. On getwijfeld zal het een nek-aan-nek-race worden tussen de conser vatieve Tories van premier sir Alec Douglas-Home en de Labour- aanhangers van Harold Wilson. Er zijn de laatste tijd veel opinie- Het Amerikaai^e weekblad „Time peilingen in Engeland geweest en de meest recente willen doen m „man van het voorkomen? dat de socialisten er beter voorstaan dan de conser vatieven, die nu 13 jaar achtereen aan de macht zijn. Een slechte pleitbezorger evenwel voor Labour was de metrostaking in Lon den, die gisteren wel geëindigd is, maar toch vele Londenaren danig parten heeft gespeeld. Juist in de Londense districten waar een kleine Labourmeerderheid is, zou deze staking de doorslag Paus Paulus, die van zijn bewonde ring voor zijn actie blijk gaf. jaar" uit. Ds King zei later op een perscon- Ds. King is de tweede negerleider burgerrechten in de V.S. in vier jaar die de vredesprijs heeft Hij zei voorts de toekenning van ^.?uPIrS W^S .1 »fTr d€ PriJs n*et alleen te zien als een krijgen, zal gebruiken ter intensi- - - vering van de campagne voor de naar de conservatieven kunnen geven. En een kleme doorslag kan al voldoende voor de Tories zijn. SIR ALEC sterk team een pluspunt Albert Loethoeli uit Zuid-Afrika. De 35-jarige predikant, die geboren persoonlijk eerbewijs, maar ook als een huldeblijk aan de discipline en is te Atlanta/Georgia, is waarschijn- moed van miljoenen dappere negers lijk de jongste die ooit de Nobelprijs en blanken van goede wil, die de voor de vrede heeft gewonnen. Zijn Weg*van geweldloosheid hebben ge- jongste boek, getiteld „waarom wy volgd bij hun pogingen om een rijk „The Times" kiest „zonder enthousiasme'' conservatieve zijde niet kunnen wachten", handelend over de strijd van de negers in Ame rika voor gelijke burgerrechten, werd de vorige maand in Londen uitge geven. „NIEUWE GHANDI" Dominee King heeft verscheidene malen in de gevangenis gezeten in staten waar nog rassenscheiding wordt toegepast wegens het leiden van betogingen voor rassenintegratie. Hij heeft als bijnaam gekregen „de nieuwe Gandhi" en is ook een predi ker van geweldloosheid. Hij onder hield vriendschappelijke betrekkin gen met wijlen president Kennedy. Meermalen trekt hij naar het bui tenland om de zaak van zijn rasge noten te verdedigen. Dit jaar nog maakte hij een reis door Europa die hem tot in Oost-Berlijn voerde. In het Vaticaan werd hij ontvangen door van rechtvaardigheid en liefde in de V.S. te vestigen. (Zie ook pagina 3) „De keuze gaat tussen sir Alec Douglas-Home, die geen noemens- Reeds 803.563 Oostenrijkers hebben waardige kwaliteiten als hervormer zich uitgesproken voor hervorming bezit, plus een sterk team met inbe- van het Oostenrijkse radio- en tele- grip van enkele hervormers, en Wil- visie-bestel. Dit blijkt uit de eerste son, die ongetwijfeld een hervormer resultaten van het referendum, dat is, plus wat men nauwelijks een Bloedige incidenten om priester-arbeider De bevolking van het 300 zielen tellende Portugese plaatsje Lourosa vorige week daartoe is gehouden. Het wetsontwerp was gewenst ge acht door 46 dagbladen en tijdschrif ten. Het ontwerp werd opgesteld door Lagerhuis verdringen zich 1756 kan een commissie van juristen en des- didaten. kundigen. Volgens de grondwet zijn Stemgerechtigd zijn 35.894.307 Britse voor dit „volksinitiatief" slechts De conservatieven beschikten krach tens de verkiezingsuitslagen van 1959 over een meerderheid van 107 zetels ten opzichte van de Labour- partij. Als gevolg van tussenverkie- zingen was deze meerderheid bij de ontbinding van het tweeën vijftigste parlement uit de Britse geschiedenis Britse verkiezingen ÏTges^ëkën op 25 seplember jl geslonktm tot vóór de conservatieven maar „zonder De resultaten van de verkiezingen heeft zich zodanig opgewonden over enthousiasme". Het blad zegt te ho- Van 1959 waren: het „wegrukken" van haar „priester- pen, dat de liberale partij de grootst arbeider" uit haar midden, dat zij mogelijk steun zal krijgen. stemgerechtigd: 35.399.232 het tot bloedige incidenten heeft la- uitgebrachte stemmen 27.862.708 ^n komen, waarbij drie doden zijn opkomst der kiezers 78,7 procent geVallen en 15 gewonden, stemmen- en zetelverdeling: partijen stemmen perc. conservatieven 13.750.935 49,4 labour 12.216.166 43,8 liberalen 1.640.761 5,9 overige 254.846 0,9 BERUST „KOMPLOT" TEGEN JOHNSON OP SNOEVERIJ Het zogenoemde komplot tegen het leven van president Johnson, dat men dinsdag te Corpus Christi in Texas meende te hebben ontdekt, schijnt te berusten op snoeverij van een onevenwichtige. De politie zoekt nu een oud-patiënt van een krank zinnigengesticht, die tegenover een tipgever van de politie heeft be weerd dat hij van plan was president Johnson te doden en daarvoor een automatisch wapen nodig had. De sheriff van Corpus Christi, Mit chell, die dinsdag het komplot we reldkundig maakte, evenals de ar restatie van de recidivist Julius Schmidt, de ontdekking van een waar arsenaal bij Schmidt en die spoedig meer aanhoudingen beloof de, zei gisteravond, dat Schmidt naar zijn mening niet in een komplot te gen de president zit. Een tweede arrestant in deze zaak, Jerry Bird, bezat wel twee ge weren, maar ze waren onbruikbaar. Ook deze is volgens de sheriff geen samenzweerder. De eerste torpedoboten die door de Sow jet-Unie ingevolge het jongste akkoord met Cyprus zijn afgeleverd, zijn op de plaats van bestemming aangekomen. De bemanning bestaat geheel uit Cyprioten die hun oplei ding op Egyptische schepen hebben gekregen, aldus het blad. President Tito van Zuid-Slavië brengt vrijdag op uitnodiging van president Makarios een bezoek van een dag aan Cyprus. Hij is dan op de thuisreis van Cairo waar hij, even als Makarios, de conferentie der niet- gebonden landen heeft bijgewoond. Gesprek in Rome over politieke unie De ministers van buitenlandse za ken van Italië en België, Saragat en Spaak, hebben gisteren in Rome be sprekingen gevoerd over de mogelijk heden tot een politieke unie te ge raken zelfs indien Engeland voor dit ogenblik niet meedoet. Na afloop van het overleg werd 'n communiqué uitgegeven. Hierin wordt gezegd, dat „het opportuun wordt geacht om in de komende we ken een krachtige poging te doen teneinde vooruitgang te boeken bij de vorming van een Europese poli tieke unie". Europa moet open staan voor alle Europese landen, die be reid zijn om de grondslagen van de unie te aanvaarden, aldus het com muniqué. team kan noemen", aldus de „Times". Voor de 630 zetels in het Britse Het voorwerp van de genegenheid van de bewoners van Lourosa, de 26- jarige pater Damiao Bastos, heeft in de twee jaar, dat hij in Lourosa werkzaam is de harten gewonnen ,cn j. van alle „Lourosanen" door zijn so- zetels 59, zetels 64 b« ontbinding dale w;;genheid. Maar enige dagen grg «56 geleden heeft de bisschop van Oporto E E een nieuwe pastoor voor Lourosa aan- o gewezen, die inmiddals in het plaats je is aangekomen en daar in weer- Advertentie) 200.000 stemmen nodig om het ont- ongeveer'495.0™ me™ ItnU'ii W,^ 3? JE Dit nummer bestaat uit 16 pagina's werp automatisch door het parlement laatste parlementsverkiezingen van te doen behandelen. 8 oktober 1959. ONVAST WEER De weduwe van de Duitse veldmaarschalk 'Erwin Rommel, mevrouw Lucie-Marie Rommel heeft woensdag een bezoek gebracht aan het graf van haar echtgenoot in Herrlingen. Rommel, wiens bijnaam „De Woestijnvos" was, stierf 20 jaar geleden door vergif. Achter mevrouw Rommel, de voormalige stafchef van haar man, generaal Hans Speidel resterende zetel wordt ingenomen de slag poogt te gaan. door de voorzitter. De stemlokalen gaan om 21 uur Maar toen de politie pater Bastos (Ned. tijd) dicht. Men verwacht de kwam „halen" sloeg het lijdelijk ver- waarschijnlijke samenstelling van de zet evenwel over in krachtdadig ver- nieuwe regering tegen middernacht zet, zodat de politie zich van haar Npdprland ctnnd van te weten. Wanneer beide partijen vuurwapens moest bedienen om zich da?ge^^ ™Xed een depres- echter tot aan de laatste uitslagen de betogers vam het lijf te-houden, sj waarvan het centrum over nek aan nek gaan za het afhangen die haar de pater wilden onümkken Noord_Frankryk naar on2e omge. van de voltallige .uitslagen die ech- De schoten van de politie hadden tot vin kwam De depressie trekt naar ter pas morgenmiddag bekend zul- gevolg, dat er slachtoffers vielen. Scandinavië weg, maar een ander len zijn. Bij de verkiezingen van 1959 won nen de conservatieven ongeveer 50 zetels met een meerderheid tot, ze ven procent. Een ommezwaai naar Labour van minder dan drie en een half procent zou betekenen, dat de conservatieven in de regering blij ven. Een stijging van vier procent zou Labour een meerderheid van ongeveer twintig zetels geven, juist voldoende om een regering te vor men. Paus naar Monte Cassino Paus Paulus zal op 24 oktober naar het in de buurt van Rome gelegen klooster van de Benedictijnen „Mon te Cassino" reizen om daar de ge heel gerestaureerde abdij in te ze genen. Bij die gelegenheid zal de Paus tevens de Heilige Benedictus tot patroon van Europa uitroepen. Het beroemde klooster op de Monte Cas sino werd tijdens de oorlog geheel verwoest. isnn liOIUlONWHIL Official dealer Leiden e.o. Kort Galgewater 14—16 Leiden Tel 3.33.55 (Advertentie) lagedrukgebied afkomstig uit Schot land zal het komende etmaal even eens dicht langs ons land trekken. Het onvaste weer met tijdelijk regen duurt derhalve voort. De wind zal over het algemeen matig zijn, maar kan tijdelijk toe nemen tot krachtig uit westelijke richtingen. De middagtemperaturen zullen morgen dezelfde zijn als van daag of iets hoger. ZON- EN MAANSTANDEN 16 Okt.: zon op 01.06; onder 17.44; maan op 16.44; onder 00.43. Hoogwaterstanden 16 Okt.: vm. 11.25; n.m. KORRELTJE Arbeid en vlijt zijn de vleugels, die over stroom en heuvel voeren. Joh. Fischart.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1