Toch finales vier in roei ploegen na herkansingen QS8> DUBBEL ALWIN-BOTS VERMOCHT NIETS TEGEN FRANS GEWELD Nederlandse zwemsters haalden het niet in Tokio Prinses Beatrix in Tokio TELEURSTELLEND BEGIN VAN VOLLEYBALTEAM ONDRAGELIJKE SPANNING OP TODA-BAAN Standen bij Hockey DINSDAG 13 OKTOBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Zou het dan toch gaan lukken? Zouden de snelle Oostenrijkers, die in Amsterdam zowel in de serie als in de finale duidelijk te sterk waren voor de Nederlandse ongestuurde vier, eindelijk verslagen worden door de Nereus-Willem 3 combinatie? Het gevecht was zenuwslopend. Niet alleen voor Wartena, Enters, Boelen en Ca^teleijn, maar misschien nog meer voor het kleine groepje geestdriftige Nederlanders, dat lijdelijk op de monitoren van de tv-commentatoren moest toezien hoe decimeters wer den gewonnen en weer werden verloren. Duizend meter duurde het duel tussen Oostenrijk en Nederland nu al in de laatste herkansing van de vieren zonder stuurman. De Amsterdamse coalitie had op de 500 meter- lijn al een aanval prachtig afgeslagen, maar meer dan een half tafje wit hadden de Nederlanders nog niet geboekt. Slopend gevecht Opnieuw bracht Manfred Kraus- bar, de ervaren slagroeier van de Oostenrijkers, het tempo omhoog, maar wederom beantwoordde Sipke Casteleijn de aanval. Nog ruim 400 meter duurde het slopende boord- aan-boord-gevecht voort. Toen, kort baan al in de juiste stemming ge- 4. Japan DE UITSLAGEN: Herkansingen TWEE MET STUURMAN (Winnaars naar finale) Eerste serie: 1. Rusland 2. Duitsland 3. Oostenrijk 4. Denemarken Tweede serie: 1. Tsjecho-Slowakije 2. Zwitserland 3. Roemenië 4. Zuid-Slavië 5. Egypte Derde serie: 1. Nederland (Rouwe-Hartsuiker en Bos) 7.19.64 7.22.96 7.30.72 7.39.39 In de finale van het nummer Vier zonder Stuurman komen uit: Dene marken, Groot-Brittannië, Duitsland, de Ver. Staten. Italië en Nederland. De Nederlandse dubbel twee Alwin- Bots werd uitgeschakeld in de derde harkansingsserie. Onze landgenoten werdev<3e achter Frankrijk en Groot- Brittannië. De uitslag: 1. Frankrijk 6.49.38 2. Groot-Brittannië 6.50.48 3. Nederland 6.56.59 4. Australië 7.07.12 OVERZICHT ROEIFINALES Australië 3. Argentinië 7 28 60 bezetting van de roei-finales 7!30.60 donderdag is als volgt: 7.39.36 Skiff: Duitsland, Verenigde Sta- 7.40.89 ten, Zwitserland, Nieuw-Zeeland, 7.43.54 Argentinië en Rusland. Twee zonder stuurman: Nederland, 7.28.58 Canada, Duitsland, Finland, Dene marken en Groot Brittannië. Deze foto toont de Nederlandse zwemster Erica Terpstra in actie. Het Haagse meisje plaatste zich met een tijd van 1.02.3 in de finale van d« 100 meter vrije slag. WAT GAAT ER MORGEN GEBEUREN 7.37.53 Twee met stuurman: Ver. Staten, IIrm Polen, Frankrijk, Rusland, Tsjecho- 8.05.30 Slowakije en Nederland. na het 1500 meter-merkteken nam bracht. De Utrechters namen door 'n Voor de finale van het nummer Dubbel twee: Ver Staten, Rusland, Nederland, dat tot 40 slagen omhoog starttempo van 39 slagen direct de twee met stUurman hebben zich ge- Tsjecho-Slowakije. Frankrijk, Zwit- ging, plotseling een volle lengte. 200 leiding en stonden die niet meer af. piaatst Frankrijk, Polen, Rusland, seriand en Duitsland. Meter vocht de ploeg uit Linz ver- Even probeerde Australië nog Tsjecho-Slowakije, Ver. Staten en vier zonder stuurman: Denemar- ken, Groot-Brittanië, Duitsland, Ver. beten terug, daarna was de strijd strijd te leveren. Maar het duel was Nederland, gestreden. De Oostenrijkse weer- te ongelijk. Op dat moment waar stand was volkomen gebroken en de op de zuid meterlij n werd gepas- boot kwam zelfs bijna stil te liggen, seerd was het verschil al bijna twee De overwinning - en een vierde Jnewe^de Utrechters, - Staten, Italië en Nederland. Derde serie herkansing: yjer me^ stuurman: Duitsland, Ita- 4 ZONDER STUURMAN: lië, Rusland, Polen, Frankrijk en Ne- 1. Nederland 6.29.42 derland. ±jc uvctwiiiumg en wcu - i rveaeriana o.zy.t^ aenana. fiS? ra«™lkomeffitew^neVtantemnS «Castelein. Wartena, Boelen, Enters) .Achten: Duitsland, Tsjecho-Slowa 2. Roemenië 3. Oostenrijk strijd - leek verzekerd. Maar voor race volkomen fit waren, het tempo een tweede keer zou Nederland 35 slagen liet zakken, wonnen strijd moeten gaan leveren. De Roe- ™>t een straatlengte voorsprong, menen, die het gevecht op ruim een lengte met duidelijke belangstelling. eleUrStelllllQ, hadden gevolg;, begrepen dat de Ne- O derlanders vrijwel alles gegeven Helaas A,wjn en Bo(s konden in hadden wat er maar te geven de mjdd.u, uren toen de zon einde- Met een tussensprint benaderden zij ljjk even door de wolken brak het de Nederlandse combinatie, in het Nederlandse succes niet compieet zicht van de finish, tot op driekwart makcn In de laatste serie der dub- d!, m0Gd W5nhOC>? bel tweeën ging de strijd geheel tus- zette Nederland nog een mndsprin sen de pranse veteranen René Du- - ao w. v...o- in. Nog geen seconde voor Roemenie hamei en Bernard Monnereau, we- Nederland zal niet vertegenwoordigd zijn in de finale van de 100 meter gingen de Amsterdammers, cue aui- j-eidkampioenen 1962, en de Britten rugslag dames, waarvoor de snelste acht van de dinsdagmorgen gehouden hjkheden11 w^e^8 door^e finikh°êe Arnold Cooke en Peter Webb, in vier series zich plaatsten. Ria van Velsen, onze nationale kampioene, noch Amsterdam goed voor het zilver. De "Britten zouden ditmaal de fi nale niet halen, want de geroutineer de Franse combinatie zag kans met Ontstellend hard was het gegaan, ruim een lengte voorsprong te tri- Vijf seconden sneller dan de Italia- omferen. nen, winnaar van de tweede herkan- Al win en Bots, werden, met een sing, waren de Nederlanders. De kleine vier lengten achterstand 3e. Oranje-ploeg bleef zelfs een tiental seconden onder de tijd van Ameri ka, snelste in de eerste repechage. Nederland kon tevreden zijn over de derde dag van de Olympische roei- regatta, dankzij de Nereus-Willem 3 combinatie en de overwinning waar- Tevreden Het is moeilijk te verwerken, maar de harde realiteit liegt er niet om: Korrie Winkel, met 1.09.8 Nederlands recordhoudster en Rep Weeteling slaagden ei- in zich bij de elite op dit nummer te plaatseri. Hiervoor was een tijd nodig geweest van 1.1Q.5. Al onze zwemsters bleven er ruiin boven, Corrie Winkel kwam er met 1.11.6 het dichtstbij. Ria van Velsen kwam uit op 1.12.2 en voor Bep Weeteling bleven de chronometers staan op 1.13.1. Hockey: NederlandDuits land. Volleybal: NederlandRus land. Zwemmen: Finale 400 m. wisselslag heren. Waterpolo: Wedstrijden hal ve finales-poule. Wielrennen: Ploegenrit op de weg. Atletiek: 100 meter heren (Frans Luitjes). Verspringen dames (Joke Bijleveld). VERDELING DER MEDAILLES Rusland Amerika Japan Duitsland Gr. Brittannië Hongarije Polen guud zilver brons va tl die jonge Edammer, 2 ~i belegen Goudse of oude Le 1 r- -t- REEORDS SNEUVELDEN ..U hebt een ongelooflijke eer te verdedigen", zei Prinses Beatrix van voor de gestuurde twee van Triton morgen in het Olympische Dorp tegen Anton Geesink. Nauwelijks twaalf eerder op de ochtend had gezorgd, uur na haar aankomst in de Japanse hoofdstad gaf de prinses blijk van hebben vier van de vijf vaderlandse haar grote belangstelling voor de Nederlandse afvaardiging door bezoeken ploegen, rechtstreeks uit de series of af te leggen bij de heren en de dames. Bij de ingang van het Olympische via de herkansingen een plaats in Dorp was de prinses, die in een charmant marineblauw pakje was ge- de finales bereikt. kleed en een met blauwe figuurtjes bedrukte grote witte hoed droeg, ver- Een prestatie, die op dat moment welkomd door de voorzitter van het NOC, jhr. H. A. van Karnebeek, en de repechages van de dubbel twee- chef de mission Simon de Wit. Het werd een informeel bezoek aan het en (Alwin-Bots) en van de achten Nederlandse kamp, waar alles normaal doorging. Alleen aan de in hun Z beste olympische pak gestoken officials konden buitenstaanders opmaken, roei-grootmachten Rusland en Duits- dat er iets bijzonders aan de hand was. land, welke beide landen vijf plaat- Even later kwam de Prinses b« het zwemmershuis, waar Erica Terpstra en sen veilig stelden. Alleen Amerika Ada Kok aan baar werden voorgesteld. Tegen Erica Terpstra zei zij: „Ik evenaarde de verrichting van de Ne- vind het toch zo knap zoals u hebt doorgezet". Toen de Leidse studente derlanders. Toch was de concur- daarop antwoordde: „We zijn er nog niet" beloofde prinses Beatrix: „bij rentie groter dan ooit, wat al blijkt de finale kom ik kijken". uit he. feit dat geen enkel land in Voor haar rondgang had de prinses al een bezoekje gebracht aan de An- alle zeven Olympische finales - ver- tilliaanse delegatie, waar chef d'équipe G. A. de Jongh de schermer Bout- tegenwoordigd zal zijn. Zelfs Duits- my en de gewichtheffers Rijna en Curiel aan haar voorstelde. Na de te- en Kusland met- rugkeer uit het damesdorp, waar de met de Koninklijke standaard ge- tooide auto van de prinses bij het binnenrijden streng door de poortwach- &t&ïïlTHlTl& ters was gecontroleerd, lachte de prinses hartelijk: „het was aanzienlijk netter bij de dames". Zoals gezegd, tevoren had de Tri- Nog even vertoefde zfj temidden van de officials in het kantoor en toen ton-twee met stuurman de Neder- ging het spoorslags in het gezelschap van de ambassadeur en mevrouw landse kolonie op de zo zware Toda- Qe y0ogd, jhr. van Karnebeek en Simon de Wit naar Komazawa om de T—T"volleybalwedstrijd NederlandAmerika bij te wonen. Het kwartet Ronnie Kroon, Vinus v. Baaien, Jan Jiskoot en Johan Bon tekoe kwam vanmorgen in het prach- Hoe snel het ging blijkt uit het tige zwemstadion tot 3.43.8, maar feit, dat tot driemaal toe het uit 1960 bereikte daarmee in de series toch daterende Olympische record van niet meer dan een vijfde plaats. 1.09.0 werd verbeterd. Eerst door de 0n2e landgenoten, voor wie Ron- Amerikaanse Ginny Duenkel tot lue Kroon achter Frankrijk met de 1 08 9, daarna door haar landgenote wereldrecordhouder Alain Gottval Kathy Ferguson tot 1.08.8 en ten- ies ais tweede keerde, moesten daar- slotte in de laatste serie door de na prijsgeven. Van Baaien Frangaise Christine Caron tot 1.08.5. kon zjch njet handhaven in het voor- Zij bleef hiermee slechts 0.2 sec. bo- ste geijd gaf hi vierde positie over ven het recente wereldrecord van Qan 6Jiskoot De Dofcenaar zwom Ginny Duenkel. voor wat waard was, meer kon De finalisten zijn: het Franse meis- hij niet doen. Bontekoe tikte tenslot- je Christine Caron (1.08.5); de Ame- te als vijfde aan; op de laatste baan rikaantjes Kathy Ferguson (1.08.8), had hij de Hongaar Dobai nog moe- Ginny Duenkel (1.08.9) en Nina Har- ten laten gaan. mar (1.09.8), de Canadese Eileen Australië werd winnaar in 3.40.6 Weir (1.09.7), de Japanse Satoko Ta- vd6r de na de eerste 200 meter nog naka 110 0) en de Britse meisjes leidende Franse ploeg 3.42.1). Ja- Linda Ludgrove (1.10.3) en Jill Nor- pan werd derde 3 42 3> Hongarije folk (1.10.5). vierde in 3.43.2 en het teleurgestelde Nederlandse kwartet finishte als ONVOLDOENDE i» 3438 De volgende ploegen plaatsten Zelfs de beste tijd, ooit door een zich in volgorde van de gemaakte Nederlandse estafetteploeg op de 4x tijden in de finale, die woensdag- 100 meter vrije slag heren gezwom- avond wordt gezwommen: Ver. Sta men (3.43.8), is in dit zeer sterk be- ten, Australië, Duitsland, Zweden, zette Olympische milieu onvoldoen- Rusland, Frankrijk, Japan en Groot- de gebleken voor een finaleplaats. Brittannië. Het Nederlandse volleybalteam heeft het Olympisch Tournooi slecht in gezet. Onherkenbaar was de ploeg, die in Hengelo op zo'n eminente wijze Westeuropees kampioen was geworden. Nerveus en gespannen spelend werd met 30 (setstanden 15-10, 15-13, 15-6) van Amerika verloren op een manier, die weinig goeds doet verwachten voor de nog komende wed strijden. Want het basisteam, bestaande uit Jan van der Hoek, Joop Tink- hof, Rob Groenhuizen, Dinko van der Stoep, Piet Swieter en Jacques de Vink, bleek niet bestand tegen de intimidatiepogingen van de Yankees. Handenklappend en de gehele wedstrijd van het begin tot het einde el kaar aanmoedigend met vurige kreten, zoals wij dat bij honkbalwedstrij den zo goed van de Amerikanen kennen, stonden daar de Amerikanen tegenover een Nederlands team, dat weliswaar in de eerste set meteen met 40 wegliep, maar toen opeens de rust verloor. De eerste dag na haar aankomst in Tokio heeft prinses Beatrix een bezoek gebracht aan het Olympische dorp. De prinses maakte veel filmopnamen, tijdens welke judoreus Anton Geesink natuurlijk ook voor de lens kwam. Prinses Beatrix wenste Anton en Peter Snijders (rechts) suooes bij de komende krachtmetingen. 'T'E1 n A ]\7/^ Jacques de Vink tot zijn recht. Tel- -*■ DJiLNxr kens weer stuitte de bal af op het Amerikaanse blok, omdat De Vink Ondanks de bekende kreet van het recht op de door de tegenstanders voltallige waterpoloteam „Holland, hoog opgehouden handen inhamerde, Holland spreekt een woordje mee", terwijl juist de kracht van de Ame- bleef het slecht gaan, want vooral rikanen het van opzij inlopend en Joop Tinkhof bleek zo'n last van zijn hoog opspringende smashen was. zenuwen te hebben, dat hij bij de stand 912 voor Amerika moest worden vervangen door Jan Ooster- baan en niet meer terugkwam. Het vreemde feit deed zich voor dat Nederland als ploeg niet veel Stand na de derde dag in poule A: voor Amerika onderdeed, maar ge- 1 Australië 3 3 0 0 6 131 woon te bang was om risico's te ne- 2 Pakistan 2 2 0 0 4 62 men. Geen enkele maal hebben wij 3 Kenya 3 1113 57 een korte set-up gezien, geen enkele 4 Nw. Zeeland 2 10 12 43 maal werd de bal schuin in de ver- 5 Gr. Brit. 3 1 0 2 2 410 dediging van de tegenstanders ge- 6 Z.-Rhodesië 3 0 12 1 17 slagen en slechts zelden kwamen de 7 Japan 2 0 0 2 0 14 overigens keiharde smashes van In groep b werd niet gespeeld. ZEILRESULTATEN De Nederlandse vertegenwoordi gers in de Drakeklasse. Van Duvl, Jongkind en Scholtz, eindigden in de tweede race als 21e. Nederland staat op de 17e plaats. Hans Willems eindigde in de twee de wedstrijd van de finjollen als der tiende. In de Flying Dutchman-klasse leg de het Nederlandse duo Verhagen-De Jong in de tweede race beslag op de derde plaats. -Bij een autobotsing in het kerk dorp Dennenburg, gemeente Raven- stein, is gistermiddag de 48-jarige heer I. van Hees uit Oss om het le ven gekomen. Een mede-inzittende, eveneens uit Oss, werd zwaar ge wond. Ook de bestuurder van de an dere auto, een inwoner van Lith, werd gewond. Beiden zijn opgenomen in een ziekenhuis. De politie heeft de toedracht van het ongeluk, waar bij geen getuigen waren, nog niet kunnen achterhalen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7