!3)e&2telóe6oiVtcmt Kerk moet de Joden verdedigen 3 Sowjet-astronauten weer veilig op aarde Amerika verrast over Russische lancering Publiek kijkt zwijgend toe terwijl nozems man toetakelen Eerste Chinese kernproef nabij DINSDAG 13 OKTOBER 1964 56e JAARGANG No. 16.348 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIS ETS OMSTREKEN VEERTIEN ZONSOPGANGEN IN 24 UUR Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. f 0,78 p.w., 3,35 p.mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. f 10,55. Adv. 20 et p. mm. Telefoontjes 1,75 De drie Russische kosmonauten d WAARDEVOLLE INLICHTINGEN De drie Russische ruimtevaar ders zijn vanochtend geland op een van te voren bepaalde plaats in het startgebied, om 10.47 uur Moskou-tijd (8.47 uur Ned. tijd), zo is door het Russische persbu reau Tass gemeld. Alle drie in zittenden van de Voskhod maken het goed. Zij werden verwelkomd door sportfunctionarissen, ver slaggevers en vrienden. Het we tenschappelijke onderzoekings programma, dat voor een vlucht van vierentwintig uur was vast gesteld, is volledig voltooid, al dus Tass, dat zei, dat waardevol le inlichtingen waren verkregen. Uit welingelichte kringen in Washington is vernomen, dat de Russische lancering van drie ruimte vaarders voor de Amerikaanse des kundigen als een volslagen verras sing kwam. Men wist wel, dat de Russen over krachtiger raketten be schikten dan de Amerikanen, maar de vlucht van de „Dageraad" was voor deze deskundige Amerikanen als een donderslag bij heldere he mel. De Russen zelf weten ook wel, dat de Ver. Staten nog niet zover zijn. Nikolajev, een van de eerste Russische astronauten, zou hebben gezegd: de Amerikanen kunnen nu wel inpakken. Of zij dit zullen doen is nog de vraag. Vermoedelijk niet. Maar wel is het zo, dat de eerste Amerikaanse tweepersoons „Gemi ni" op z'n vroegst in januari of fe bruari 1965 zal worden gelanceerd. En dan zal het zeker nog drie of vier jaren duren, voordat de V.S. een ruimtevaartuig met drie kosmo nauten om de aarde kunnen laten cirkelen. Amerikaanse deskundigen menen, dat het thans voltooide Russische experiment de Sow jet-ruimtevaart een voorsprong geeft in de race naar de maan. Dat zou tevens de geruchten ontzenuwen, dat de Sow- j et-Unie zich niet zou interesseren voor de „verovering" van de maan. Werken en studeren dat is de zekerste manier tot succes! Toch moet u ook eens los komen van uw dagelijkse om geving, van uzelf en van uw toekomstplannen. Er gewoon blij om zijn, dat u leeft. Maar dan wel leven! Niemand kan dat op zijn eentje. Let op, hoe alles u veel beter afgaat, wan neer u althans éénmaal per week uw leeftijdgenoten op zoekt. U zult er telkens naar uitkijken en later zult u er vol daan op terugzien. Reserveer nu een plaatsje in de club, waar in het ruimtevaartuig „Voshkod" om r-»; ae aarde cirkelden. 1 Gezagvoerder P^ces m past. D.e club heeft Wladimir Mikhailovich Komarov, dansschool Lvert Castelem, vlieger; 2 de medicus Boris Boriso- Boerhaavelaan 13, Leiden. Te- vich Jegorov en 3 de geleerde Kon- lefoon 5.20.54. stantin Petrovich Feoktistov. (Advertentie) „Ruimte-laboratoria" Een vooraanstaande Russische ruimtevaartdeskundige. Leonid Se- dovdov, schreef gisteren in de Iz- vestia, dat met de nieuwe lancering de datum van bemande ruimtevaar ten naar de maan, Mars en Venus nader is gekomen. Hij zei dat er „ruimte-laboratoria met een talrijk personeel" zullen komen. In dezelf de krant schreef Joeri Gagarin, de eerste Russische ruimtevaarder, dat de piloot van de Voskhod, Wladi mir Komarov, het aan zijn koppig heid te danken heeft, dat hij niet van de school voor ruimtevaarders is weggestuurd. In de centrifuge bleek zijn hart niet eens volledig normaal te werken. Maar de oplei ding van de „ouwetjes" (Komarev is 37) was harder, aldus Gagarin. Komarov was „tweede man" voor Popovitch, die in augustus 1962 met de „Wostok 4" een ruimtevlucht maakte. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken zei op een persconferentie, bij na acht uur na het bekend worden van het nieuws, dat de Verenigde Staten de ruimtevlucht met belang stelling gadesloegen. „Wjj wensen de bemanning aan boord een behouden terugkeer." Scot Carpenter, een der Amerikaanse ruimtevaarders, zei in Houston (Texas), dat de lancering een groots feit is. Tijdens de derde omloop werd «door het grondstation gevraagd hoe de ruimtevaarders op de gewichtloos heid reageerden. Vladimir antwoord de: „Wij schijnen dat niet te mer ken, juister gezegd we hebben geen tijd om het te merken, we hebben het te druk". Ze zeiden, dat iedere keer wanneer de zon opkomst (dat is voor hen eens in ie 90 minuten) een ongewone halo te zien was om de aarde, waarboven iets te zien was dat op het poollicht leek, gele lich ten die een hoek van acht graden met de eve> naar maakten. Tijdens de vijfde omwenteling werden op nieuw televisiebeelden uit de Vosk hod ontvangen. De commandant, Ko marov, schudde langdurig zijn hoofd, een tweede oorproef, en schreef daarna zijn bevindingen op. Boven communistisch China zond de bemanning de volgende bood schap uit: „Wij zenden onze beste wensen aan de miljoenen mensen die het Chinese volk vormen". Wollen pakken. Tass meldde, dat de ruimtevaar ders geen ruimtepakken dragen, maar gekleed zijn in lichte staalkleu rige wollen pakken en blauwe jas jes en helmen met koptelefoons dra gen. De Voskhod is evenals de vo rige Russische ruimteschepen gelan ceerd in Baikonoer, het gebied van Karaganda in Kazachstan. De Vosk hod kwam hoger dan alle voorgaan de ruimteschepen, namelijk 409 km. De vorige, zowel „Mercury" als „Vos- tok", kwamen niet boven de 250 a 300 km. Vermoedelijk is de Voskhod zo hoog opgestuwd om het gedrag van de ruimtevaarders in een zone met sterkere straling te bestuderen. Zij bleven echter ruim onder de bin- GROTE VREUGDE IN MOSKOU OVER DE RUSSISCHE RUIMTEVAART Zo groot was de vreugde van de Russische burgers over het slagen van de Russische driemans-ruimte- vlucht, dat de menigte Moskovieten op het Rode Plein zonder plichtple gingen een soldaat opnam om hem in de lucht te werpen. Hij kwam niet in 'n baan om de aarde Bezorgde kardinalen doen beroep op Paus: IN DEN HAAG: Geen enkele aanleiding voor mishandeling Werkeloos hebben omstanders zon dagavond in Den Haag toegekeken, toen de 45-jarige kelner R. A. L. G. Mertens door nozems zwaar werd mishandeld. De man liep een uitge scheurde mondhoek op, een diepe snijwond achter het oor en een ont wrichte arm. Pas op het allerlaatst kwam een man hem te hulp, die een van de knapen op de frond drukte. Deze kon toen door de politie wor den gepakt. De daders, een 17-jarige perser en een 15-jarige zeeman heb ben bekend, dat zij de man zonder reden hebben aangevallen. Zondagavond stond de kelner met zijn vrouw en zijn 23-jarige doch ter in de regen op de tram te wach ten. De twee knapen gingen onge vraagd onder de paraplu's van de dames staan en begonnen smerige taal uit te slaan. Eenmaal in de tram werd de scheldpartij voortgezet. Niemand greep in. Het gezin stapte op het Stuyvesaintplein uit en de jongens zetten een achtervolging in. Zij trapten de man tegen hielen en kui ten. De een gooide hem een jas over het hoofd, de ander trok hem op de grond. Daarna begonnen zij hem te mishandelen. Al gauw verzamelde zich een op loopje. De vrouw en de dochter smeekten de omstanders iets te doen, maar niemand greep in. Zelfs zou een van de omstanders geweigerd hebben de politie op te bellen. Waarschijnlijk met een schroe- vedraaier heeft een van de jongens de kelner verwondingen toegebracht. In een ziekenhuis moest het s' eht- offer worden behandeld. Schande spreekt men er van op het Haagse politiebureau, dat niemand de man heeft bijgestaan, met uitzondering van de passerende automobilist. brandende vraagstukken zoals ge boorteregeling, kernoorlog, gewetens bezwaren en sociale rechtvaardig heid. De conservatieven, zo zeggen de dertien kardinalen, zijn van me ning dat het gevaarlijk is wanneer de Kerk in deze zaken een standpunt inneemt Deze conservatieven zouden er al in zijn geslaagd de meest om streden delen uit het schema te lich ten en er supplementen van te ma ken. Supplementen worden namelijk niet in discussie gebracht. VERVOLG OP PAG. 5 „De eerste kernontploffing zal zeer binnenkort plaatsvinden", zo heeft de Chinese ambassadeur in Cairo, Tsjen Tsjia-Kang gisterochtend in z'n Egyptisch tijdschrift onthuld. De Chinese geleerden hebben vol gens de ambassadeur alle voorberei dingen voltooid. De datum voor de ontploffing is echter nog niet vast gesteld. Tsjen Tsjia-Kang deelde voorts mee, dat de vervaardiging van de eerste Chinese kernbom geen wijzi ging in de buitenlandse politiek van communistisch China tot gevolg zal hebben. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's RUSTIG WEER Een omvangrijk lagedrukgebied handhaaft zich boven West- en Zuid- Eupropa. Het kreeg versterking van een tamelijk actieve oceaanstoring, die zich via de Golf van Biscaie en Zuid-Frankrijk naar de Middelland se Zee uitbreidde. In deze omgeving werden de win den over het algemeen zwak. Daar door ontstond er in de afgelopen nacht hier en daar mist en daalde de temperatuur tot tamelijk lage waarden. In Eelde bedroeg de minimumtem peratuur nul graden. Op enkele plaatsen kwam in het noordoosten van het land nachtvorst voor. Intussen- komt er in de lucht drukverdeling geen verandering van betekenis .De kans op buien blijft daardoor aanwezig, vooral in de kustgebieden. De windkrachten blij ven gering, terwijl de temperatuur zich op ongeveer hetzelfde niveau kan handhaven, zodat in het binnen land ook de komende nacht op enkele plaatsen nachtvorst mogelijk is. In de nacht en ochtend kan hier en daar mist voorkomen. ZON. EN MAANSTANDEN 14 Okt.: zon op 7.03, onder 17.49; maan op 15.35, onder 23.34. H oogwaterstanden 14 Okt.: v.m. 8.32; n.m. 21.04. KOR R Fl TIF Maandag heeft Z.H. Paus Paulus VI president Soekarno van Indonesië in audiëntie ontvangen. Het was het derde officiële bezoek van de Indonesische president aan het Vaticaan, waar hij in 1956 door Paus Pius XH en uit de scherven van het geluk lijmt men zijn herinneringen aaneen. Een groep van dertien kardinalen, die tot de vooruitstrevende troep („progressieve") van de Concilievaders gerekend worden, eeft op Paus Paulus VI een dringend beroep gedaan, op te treden tegen de „pogingen van invloedrijke conservatieve Concilievaders, twee documenten van het Vaticaans Concilie, die over de Joden en de godsdienstvrijheid handelen, hun kracht te ontnemen". Dit beroep op de Paus is in feite een interne kwestie, die buiten de Concilievergaderingen om binnenskamers gehouden zou moeten worden, maar via enkele Latijns-Amerikaanse bisschoppen is de inhoud van het schrijven aan de Paus gisteren in Rome aan de publiciteit prijsgegeven. Vóór de aanvang van de derde zittings periode was door de leiding van het Concilie de bisschoppen te verstaan gegeven, dat de hand gehouden moest worden aan de Conciliegeheimhouding. Dat dit nu (voor de zoveelste keer) niet gebeurd is, is wellicht te verklaren uit de grote bezorgdheid van een groot aantal bisschoppen ten aanzien van een zo belangrijke zaak als de verklaring over de Joden en het proclameren van de godsdienstvrijheid. „Wij kunnen hierover niet zwijgen", zo is al eens eerder door bisschoppen uitgeroepen. Het beroep is als memorandum aan de Paus overhandigd en werd op gesteld in de verblijfplaats van kar dinaal Frings van Keulen. Het ge schrift werd mede ondertekend door de kardinalen Henriquez van Chili, Doepfner van München, König van Wenen, Lienart van Rijssel, Lefèbvre van Bourges, Alfrink van Utrecht, Lercaro van Bologna, Ritter van St. Louis (V.S.), Meyer van Chicago en Suenens van Brussel-Mechelen. De Paus wordt verzocht, te bewer ken, dat „de rechten van het Con cilie volledig worden gerespecteerd en dat het zijn normale loop kan ver volgen". Een andere grief van de ondertekenende kardinalen is, dat de conservatieve groep onder wie de kardinalen Ottaviani, Browne en Ruffini ook het debat over „sche ma 13", de Kerk en de wereld, willen uitstellen of zelfs geheel heeft laten vervallen. Dit thema behandelt de nenste Van Allen-gordel, die pas op duizend kilometer hoogte begint. De Russische driemans-ruimte- vlucht zal volgens de Russische bio loog professor N. Sissakian de weg effenen voor toekomstige ruimte- vluchten die enkele jaren zullen du ren. President Johnson werd op zijn verkiezingstoernee geregeld van het laatste nieuws over de Voskhod op de hoogte gehouden. Door de presi dent en zijn woordvoerders is nog geen enkel officieel commentaar ge geven. Boven de Verenigde Staten zon den de ruimtevaarders de volgende boodschap uit: „Van boord van het ruimteschip Voskhod doen wij onze beste wensen aan het ijverige Ame rikaanse volk toekomen. Wij wensen het volk van Amerika vrede en ge luk". kt 1959 door Paus Joannes XXIII is ontvangen. Foto: de Paus met zijn Indonesische gast.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1