ENTREE PIER HÜIBERS BRITSE NATIONALISTEN ROEREN ZICH BIJ KOMENDE VERKIEZINGEN BRITSE VORSTIN VANDAAG IN ONRUSTIG QUEBEC Burgerlijke Stand Brand in Britse ambassade in Moskou Volgende maand lanceringen richting Mars Ongerustheid over missionarissen in Kongo VOLWASSENEN f. I.~ KINDEREN 7*12 paap f.0.50 VROUWENHOOFD IN BLOEMPOT DE LETDS* OCTTH'TT JSSL. pagi:::. 3 In Quebec, waar koningin Eliza beth van Engeland vanochtend aan kwam, begonnen kort na midder nacht talrijke politiemannen posities in te nemen langs de route, die de Britse vorstin en haar echtgenoot in een kogelvrije auto zullen volgen. Over de stad hing een geest van on rust. Men vreest moeilijkheden van de kant van de Frans-Canadese voor- C. F. van der DOES LANGE HOUTSTRAAT 9 TEL. 11 36.8» (Advertentie) LEIDEN Afscheid dokter Roodenburg Vermaat Zoals bekend heeft dokter D. Roo- denburgVermaat, huisarts in Leiden Zuid-west, mede wegens zijn drukke werkzaamheden op ander medisch terrein, zich genoodzaak gezien per 1 september jl. zijn praktijk neer te leggen. Nadat dit bekend werd, heeft zich destijds een comité gevormd met het doel gelden in te zamelen teneinde dokter Roodenburg Vermaat namens zijn oud-patiënten een afscheidsge schenk te kunnen aanbieden. Dat de scheidende huisarts bij zijn patiënten zeer gezien was, bleek uit de vele bijdragen, die het comité hiervoor mocht ontvangen. Ook kwam dit gisteravond nog eens na drukkelijk tot uiting in de grote bij haal van de Bevrijdingskerk, waar dokter Roodenburg Vermaat, verge zeld van zijn echtgenote een af scheidsreceptie hield. Van deze gelegenheid om na ruim zeven jaar weer en met node af scheid van hun huisarts te moeten nemen, heeft een ware stroom van ©ud-patiënten gisteravond gebruik gemaakt. Zowel uit de zeer vele han den, die dokter Roodenburg Vermaat en met hem zijn echtgenote ten afscheid heeft gedrukt als uit de vaak ontroerende afscheidswoorden, die hierbij werden uitgesproken, bleek overduidelijk welke gevoelens zijn oud-patiënten voor hem koeste ren. De afscheidsgeschenken waren een meer stoffelijk blijk hiervan. Namens alle oud-patiënten bood de voorzit ter van genoemd comité, de heer H. J. Beijne, de scheidende huisarts een projector met toebehoren en een gouden armbandhorloge aan en mocht mevrouw Roodenburg Ver maat in de hulde delen met een gou den broche en een fraai boeket bloe men. Het aantal afscheid nemende oud- patiënten was dermate groot, dat de geraamde tijdsduur van de receptie met ruim een uur moest worden verlengd. Geboren: Ronald z.v. A. Touw en L H. Kroes; Monique d.v. A. Hogenes en M. v. Eijgen; Christine Sofia d.v. H. Bijvanck en L. M. Dingemans; Robbert z.v. J. C. Koster en A. Vreug- denhill; Johnny z.v. J. Lens en B. de Graaf; Hermanus Willem z.v. H. Metselaar en C. Dekker; Hendrika Jacoba d.v. H. W. M. Ingenkamp en A. H. C. J. Krijgh. Gehuwd: G. Scheurwater en C. Marquenie. Overleden: F. A. B. Gijzen, 59 jaar, man; J. Vermulm, 70 jaar echtg. v. J. v.d. Berg; E. Franck, 39 jaar, man; J. Bekooy, 74 jaar, man; W. F. van Wijk, 62 jaar, man; N. Spies, 72 jaar, echtg. v. F. J. Schild; C. v. d. Bosch 71 jaar, man; W. v. d. Plas, 73 jaar, man; T. F. Lagerwey, 62 jaar, mn. standers van een zelfstandig Que bec. In de stad wemelde het van po litie en militairen, die alle auto's op de toegangswegen controleerden. In de haven, waar het koninklijke jacht Britannia afmeert, zullen kikvors- mannen een oogje onder de water spiegel houden. Gisteravond betoogden ongeveer tweehonderd studenten in Montreal tegen het bezoek. Zij riepen „revo lutie" en „leve het vrije Quebec". De politie heeft gewaarschuwd dat zij tijdens het vorstelijk bezoek, dat twee dagen duurt, geen betogingen zal tolereren. De leider van de grootste separa tistische partij, R.I.N. heeft gezegd: „Wij zijn tegen geweld in Quebec en wanneer leden van onze bewe ging zich daaraan bezondigen zullen zij worden geroyeerd". „Elizabeth aan de galg". Op een protestbijeenkomst, die tweeduizend Franssprekende Cana dezen gisteravond in Quebec hiel den, klonken kreten „Elizabeth aan de galg". De bijeenkomst was uit geschreven door het R.I.N. In een pamflet werden de Franse Canadezen opgeroepen naar Quebec te komen om te protesteren tegen „vernederingen" door buitenlanders aangedaan, en huizen en auto's van zwarte vlaggen te voorzien. ReÜgieuze Kunsthandel Haarlemmerstraat 123 Utdea Tel. 01710-22*89 Ook uw adres voor Geboorte-aankondigingen (Advertentie) Mgr. Slipyj patriarch Oekrainse bisschoppen in Noord en Zuid-Amerika hebben bij de Paus een verzoekschrift ingediend, waarin zij vragen de Oekrains-Katholieke Kerk de titel van patriarchale Kerk te" verlenen en mgr. J. Slipyj, aarts bisschop van Lemberg, tot patriarch te benoemen. Mgr. Slipyj, die vorig jaar tot grootaartsbisschop werd benoemd, is de prelaat, die na jarenlange gevan genschap in Siberië werd vrijgela ten en naar Rome mocht gaan. In hun argumentatie grijpen de Oekrainse bisschoppen terug op een besluit van het Vaticaan in 988 om vijf patriarchaten in te stellen. Kiev was toen onder prins Wladimir reeds tot patriarchaat uitgeroepen. De Amerikaanse organisatie voor lucht- en ruimtevaart (NASA) wil in november met tien dagen tussenruim te, twee „Mariner"-ruimtevoertuigen, met bestemming Mars, lanceren. De „Mariners", die elk 250 kilogram zul len wegen, worden uitgerust met spe ciale camera's, waarmede het moge lijk zal zijn een twintigtal televisie opnamen van Mars te maken, die on middellijk naar de aarde zullen wor den doorgezonden. Met deze camera's hoopt men ook verschillende wetenschappelijke ge gevens betreffende de dampkring van deze planeet te verkrijgen, wel ke eveneens naar de aarde zullen worden gezonden. Dit kan overigens eerst geschieden wanneer de .Mariners" Mars na een reis van bijna negen maanden, waar in zij een 560 miljoen kilometer zul len hebben afgelegd, tot op twintig duizend kilometer zijn genaderd. In gezaghebbende Amerikaanse kringen meent men, dat de Sow jet- Unie, ongeveer op hetzelfde tijdstip als de Verenigde Staten eveneens een ruimtevoertuig, met bestemming Mars, in de lucht wil brengen. Een brand heeft gisteren in Mos kou een gedeelte van de Britse am bassade ernstig beschadigd. Het Rus sische persbureau „Tass" maakte melding van een explosie. Ambassa defunctionarissen hebben meege deeld, dat ongeveer twintig Russi sche brandweerlieden op het dak van de oostelijke vleugel van de ambassade waren geklommen, maar er schijnt geen gevaar te hebben be staan voor het aantreffen van ge heime stukken. Enkele uren nadat Russische schildwachten voor de ambassade uit een raam op de bo venverdieping rook hadden zien kringelen was de brand geblust. De schade aan de oostelijke vleu gel, waarin de consulaire en finan ciële afdelingen en de „Britse club" zijn ondergebracht, is aanzienlijk. Het ambassadepersoneel haalde di rect na het brandalarm de schrijf machines en paperassen uit de be dreigde vleugel, daarbij geholpen door mariniers van de Amerikaanse ambassade. Volgens het persbureau „Tass" woedde de brand al bijna twee uur, toen Russische brandweerlieden het gebouw eindelijk mochten binnen gaan. Functionarissen van de Britse am bassade spraken het bericht van het Russische persbureau tegen. „Wij vinden het Tass-bericht niet geheel juist. De ambassade heeft geen enkel verzoek afgewezen. Alle verzoeken werden ingewilligd", aldus een woordvoerder. Onder hen is ook de zoon van Bormann De missie-congregatie van het H. Hart van Jezus maakt zich bezorgd over het lot van veertig van haar Oostenrijkse en Duitse missionaris sen en zusters in door de rebellen bezette gebieden in Kongo, zo deelde de overste van de congregatie giste ren in de Westduitse stad Eichstaett mee. Men had sinds augustus niets meer van hen vernomen. Tot de be trokken missionarissen behoort Mar tin Bormann jr., een zoon van de vroegere plaatsvervanger van Hit- Ier. Malawi voorgedragen als 113de V.N.-lid De Veiligheidsraad heeft met al gemene stemmen de toelating tot de Verenigde Naties aanbevolen van Malawi (voorheen Niassaland). Ma lawi zal het 113de lid van de V.N. zijn als de algemene vergadering van de V.N., die op 10 november be gint, de toelating bekrachtigt. Russische „dreiging" De Russische afgevaardigde, Fedo- renko, zei tijdens het debat inzake de aanbeveling om Malawi tot de V.N. toe te laten, dat de Sowjet-Unie „geen kopeke, geen cent" aan de „illegale" vredesoperaties van de V.N. in Kongo en in het Midden- Oosten zal bijdragen. Hij zei, dat er wellicht voor Malawi geen volkeren organisatie zal zijn om lid te worden, indien de V.S. blijven aandringen op betaling. 150 JAAR KONINKLIJKE MARECHAUSSEE De viering van het 150-jarig be staan van het wapen der Konink lijke Marechaussee op dinsdag 27 ok tober a.s. te Utrecht zal een défilé en een herdenkingsbijeenkomst omvat ten. H.K.H. Prinses Beatrix zal als beschermvrouwe van het wapen om half twaalf het défilé afnemen op de Maliebaan. De herdenkingsdienst begint om drie uur 's middags in de Domkerk. Allen die deelnemen aan het défilé zullen hierbij aanwezig zijn. Het bord bij de Scheveningse pier vermeldt sinds vrijdag weer een toegangsprijs van een gulden, nadat het gerechtshof de voorlopige maatregelen van de officier van justitie heeft opgeheven. Groot - BRirrANNië heeft niet slechts drie politieke partijen, zoals wel gedacht wordt, maar wel vijftien, waarvan de con servatieve, de arbeidspar ty en de liberale partij verreweg de grootste zijn. Van de 1716 kandidaten die elkaar op 15 oktober de 630 zetels van het Lager huis zullen betwisten ver tegenwoordigen 1617 de traditionele grote forma ties. De overige 99 zijn ver deeld over de communis ten en diverse nationalis ten, en een paar splinter partijtjes van onafhamke- lijken en fantasten, die met meer of minder overtuiging de roil der zotten spelen in het nationale spektakel van die algimeene verkiezingen. De belangrijkste minder heidsgroep zijn dit jaar de communisten met 36 kan didaten. Voor hen staat niet zozeer het behalen van een zetel op het spel (daar zijn ze na 1945 niet meer in geslaagd) als wel het verzamelen van vol doende stemmen om te voorkomen, dat de cautie van 160 pond, die door tische landen die „zijn iedere kandidaat moet voorafgegaan op de weg worden gestort, automa- naar onafhankelijkheid", tisch aan de staat vervalt. Zij staan vijandig tegen- Dat gebeurt wanneer zij over de conservatieven en minder dan een achtste zijn in dlireote strijd gewik- SPEKTAKEL VAN SERIEUS EN DWAAS van d'e in hun kiesdistrict uitgebrachte stemmen be halen. Wales: „laatste Britse kolonie" De best georgani seerde en meest zelf verzekerde partij is onge twijfeld de „Plaid Cymru" (nationalistische partij van Wales), die ditmaal uit komt met 23 kandidaten in 36 kiesdistricten. De inwo ners van Wales spreken graag over hun vaderland als „de laatste kolonie van het Britse imperium", en zijn tegemoetkomend tegen de Afrikaanse en Azia- keld met de liberalen, die er sterker zijn dan voor heen, en de Labour-partij. De partij meent gerecht- waardige grieven te heb ben tegen Whitehall, dat volgens hen de economi sche ontwikkeling van Wa les heeft verwaarloosd. Min of meer zwijgend ge steund door de methodis tische kerk van Wales, aar zelen zij niet een gematigd terrorisme te bedrijven tegen de vestigingen van de grote Engelse industrie in hun groene dalen. Zij hebben acht clandestiene radiozenders, die iedere nacht naar een ander dorp worden vervoerd. Vrij Schots r\E SCHOTSE NATIO- NALISTISCHE partij, die meedingt naar 15 ze tels tegen vijf bij de vori ge verkiezingen, heeft meer in te brengen, maar treedt niet zo overtuigd op. Zij is republikeins getint, maar meer gericht op het verleden, dat haar talloze grieven tegen Engeland heeft opgeleverd, die al eeuwen lang met zorg ge koesterd worden. Het hu zarenstuk van de partij was het roven van de „kro ningssteen" uit de West minster-abdij vijftien jaar geleden door Schotse na tionalisten, maar zij blij ven romantisch en oproe rig. Zo nu en dan komen zij met hun clandestiene radio's op de golflengte van de staatstelevisie en onderbreken zij de pro gramma's met de kreet Het afgesneden hoofd van een vrouw, dat verpakt in een bloem pot werd afgeleverd op een houtza gerij nabij Port of Spain, heeft een grootscheepse jacht op de moorde naar door de politie van Trinidad ontketend. De bloempot was in een pakketje naar de houtzagerij ge bracht door een man die zei, dat het moest worden afgegeven aan Natha niel Archer, een der arbeiders. De dag daarop kwam de politie, die kennelijk een tip had gekregen, ter plaatse en opende het pakket. Er kwam een aarden bloempot uit, die afgesloten was met een prop ce ment. Er zat het hoofd van een vrouw van middelbare leeftijd in. Bij ondervraging door de politie ver klaarde Archer, dat hij het hoofd niet kon identificeren. GEVEILDE PERCELEN In het Venduhuis der Notarissen werden t.o.v. Notaris M. P. Kaptein te Leiden de navolgende percelea geveild: Huis aan de Pakhuisstraat 2, gemijnd op 6.100,- door de heer Fopma q.q. Aan de TH te Delft zijn ge slaagd voor het propedeutisch exa men civiel ingenieur de heren H. T. A. de Heij, C. S. Kleinman en W. H. J. B. Wang, allen uit Leiden. Opnieuw Amerikaanse officier ontvoerd in Caracas Kolonel Michael Smolen, plaats vervangend hoofd van de vertegen woordiging van de Amerikaanse luchtmacht in de Venezolaanse hoofd stad Caracas, is gisteren bij zijn wo ning ontvoerd, vermoedelijk door de Castro-gezinde „Nationale bevrij dingsstrijdkrachten" (FALN), die al verscheidene spectaculaire ontvoe ringen op hun naam hebben. Zo zijn onder meer de beroemde Spaanse voetballer Alfredo di Stefa- no en de Amerikaanse kolonel James Chenault enige tijd door de FALN vastgehouden. Kolonel Henry Choate, Smolens chef, was getuige van de ontvoe ring .Hij zou Smolen met de auto ophalen om dan met hem naar kan toor te rijden. Toen hij diens villa naderde zag hij dat enkele met ma chinepistolen gewapende mannen Smolen in een limousine duwden en onmiddelijk op volle snelheid weg reden. De wagen werd later ruim een kilometer van de villa verwij derd teruggevonden. De FALN heeft een aantal radio stations telefonisch meegedeeld, dat kolonel Smolen in het centrum van Caracas gevangen wordt gehouden en goed wordt behandeld. In het Kurhaus in Scheveningen heeft H.M. Koningin Juliana een bijeenkomst bijgewoond t.g.v. het eeuwfeest van de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren. Foto: H.M. met rechts mevrouw B. de Boer- Geerligs en prof. dr. S. Hofstra, voorzitter van de N.VB.D. In verband met de Olympische Spelen is in de tuin van van het keizerlijk paleis te Tokio een plechtigheid ge houden, die werd bijgewoond door vele autoriteiten en officials. De foto v.l.n.r.: de voorzitter van het organi satie-comité van de spelen in Japan, Yasukawa, mevrouw Brundage, de pas herkozen voorzitter van het inter- nationale Olympische comité, de Amerikaan Avery Brundage en de Japanse minister van sport en opvoe ding Kttohd Ak bL

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3