EIS TEGEN NOORDWIJKSE GRONDWERKERS AFGEWEZEN Zwolsman verhoogt prijs pier weer tot een gulden duidelijker aanduiding parkeerzone Gebr. K. voorlopig op vrije voeten IN UTRECHT: De Utrechtse verkeerspolitie wil de bestaande blauwe parkeerzone in de binnenstad duidelijker gaan aan geven en bovendien aanmerkelijk gaan uitbreiden. Commissaris C. S. van Doesburg van de Utrechtse ver keerspolitie deelde mede, dat plan nen daarvoor bij B. en W. zijn inge diend. De gemeenteraad moet daar over nog gaan beslissen. De Utrechtse verkeerspolitie heeft de indruk dat de blauwe lijn voor het aangeven van de parkeerzone onvoldoende is. Hij wil het Arnhemse systeem invoeren, dat wil zeggen dat automobilisten aan de inrijkant nog eens in witte letters op de weg de aanduiding „zone" zien. Veel bezoe kers zien de borden niet en weten niets af van de blauwe lijn, waardoor zij later met bekeuringen worden geconfronteerd. De bevolking der Nederlandse gemeenten Volgens de nu verschenen CBS- publikatie „bevolking der gemeenten van Nederland op 1 januari 1964" bedroeg het aantal gemeenten op dat tijdstip 879. De kleinste gemeente (Bemelen in Limburg) telde 198 inwoners. Daar naast hebben nog 12 andere ge meenten minder dan 500 inwoners. Voor 59 gemeenten lag het inwoner tal tussen 500 en 1000, voor 141 tussen 1000 en 2000, voor 305 tussen 2000 en 5000 voor 219 tussen 5000 en 10.000 en voor 140 tussen 10.000 en 20.000. Van de 101 gemeenten met meer dan 20.000 inwoners waren er 64 met minder dan 50.000 inwoners, 23 met een inwonertal tussen 50.000 en de 100.000 terwijl 14 gemeenten meer dan 100.000 inwoners telden, waarvan 4 meer dan 200.000. De grootte der gemeenten, wat be treft het grondgebied, loopt sterk uit een. De zuidelijke IJsselmeerpolders, de Noordoostpolder, Apeldoorn - en Ede zijn met resp. 537, 464, 340 en 320 km2 oppervlakte (land} 't meest uitgestrekt; de gemeente Nieuwpoort heeft het kleinste grondgebied en omvat slechts 0,39 km2 land. De directie van het automobiel- en garagebedrijf Gebr. K. is vanmiddag naar huis gestuurd na te zijn aange houden verdacht van frauduleus han delen, waarmee een bedrag van vier tot vijf ton gemoeid zou zijn. De drie broers en directeuren, de 26-jarige C. J. K., de 38-jarige A. K. en de 44-jarige G. K., en hun admini strateur, de 24-jarige J. A. van K., werden op 5 oktober door de Haagse politie aangehouden, verdacht van valsheid in geschrifte, oplichting en verduistering. Op 1 okt. was het be drijf failliet verklaard. De politie ar resteerde de leiding, nadat zij een paar weken de gang van zaken in het bedrijf had nagegaan. Tegenover de politie bekende het viertal frauduleus te hebben gehan deld. Het onderzoek zal nog enige maanden vergen. Gistermorgen wer den de drie broers en hun admini strateur voor de officier van justitie geleid, die hun bewaring vorderde., De rechter-commissaris achtte geen termen aanwezig om verdere bewa ring van het viertal te bevelen ge durende het vooronderzoek. Gister middag werden zij heengezonden. Twee vrouwen burgemeester De Kroon heeft twee vrouwen be noemd tot burgemeester. Met ingang van 16 oktober 1964 is benoemd tot burgemeester van Gel- dermalsen mevrouw M. van der Wall-Duyvendak, sedert 1959 uit voerend secretaris-directeur van de Stichting voor Bijzondere Sociale Zorg en Maatschappelijk Buurtwerk te Haarlem. Mevrouw Van der Wall-Duyven dak, geboren op 16 september 1922, is Nederlands Hervormd en lid van de Partij van de Arbeid. Haar echt genoot, mr. S. v. d. Wall, die in 1949 overleed, was wethouder van Haae- lem. Zijzelf is enige jaren lid va» de Haarlemse gemeenteraad ge weest. Eveneens met ingang van 16 okto ber 1964 is benoemd tot burgemees ter van Leersum mevrouw mr. C. M. s'Jacob-des Bouvrie, oud-wethouder, thans raadslid van Wassenaar. Mevrouw s'Jacob-des Bouvrie werd geboren op 10 juli 1910, is aangeslo ten bij de Nederlandse Protestanten bond en lid van de VVD. Er was in Nederland reeds een vrouwelijke burgemeester, nl. in Oost-, West- en Middelbeers (N. Br.). Aan het hoofd van deze ge meente staat sedert vele jaren me vrouw G. C. Th. M. Smulders-Be- lien. Mr. C. M. s'Jacob-des Bouvrie, die met ingang van 16 oktober is benoemd tot burgemeester van Leersum. Thans is ze raadslid en oud-wethouder te Wassenaar. KORT GEDING OVER ONTSLAG Een Haagse bouwonderneming, die belangrijke rioleringswerken in de Haagse binnenstad uitvoerde, had daarvoor ondermeer drie Noordwijk- se grondwerkers in dienst genomen. Een van die drie, die in ploegverband samenwerkten, -fungeerde als voor man. Deze voorman geraakte in con flict met de uitvoerder van het werk, met het gevolg, dat de drie Noord- wijkers van het karwei wegliepen. HARDE WOORDEN De bouwonderneming spande een kort geding tegen de voorman, als vertegenwoordiger van de drie grond werkers aan en eiste bij monde van mr. H. van Alphen terugkeer van de voorman op het werk en hervatting van de arbeid. Eiser wilde daarbij wel aannemen, dat er op het werk harde woorden waren gevallen, doch dat gaf de arbeiders nog niet het recht, aldus pleiter, het werk in de steek te laten. De voorman werd bijgestaan door „SCHADEVERGOEDING VAN DE STAAT" De toegangsprijs voor de pier in Scheveningen is gistermiddag weer op een gulden gebracht. De heer R. Zwolsman, voorzitter van de Raad van Bestuur van de EMS en president-commissaris van de Exploitatiemaatschappij Wandel- hoofd Scheveningen, deelde dit des gevraagd mee, nu het gerechtshof de voorlopige maatregelen van de offi cier van justitie heeft opgeheven. De EMS ging en gaat er volgens de heer Zwolsman van uit dat de prijsbeschikking van minister An- driessen niet rechtsgeldig is. De EMS gaf daarom ook geen gevolg aan wat de prijsmaatregel bepaalde. De prijs van een gulden werd pas verlaagd, toen de officier van justitie ingreep. Proces tegen de Staat. De EMS raamt een schade van meer dan 120.000 te hebben geleden door de voorlopige maatregel van de officier van justitie. Zij heeft het voornemen deze schade vergoed te krijgen. Het gerecht zal over een eventueel verzoek hiertoe moeten beslissen. De tegemoetkoming ten laste van de Staat kan worden toegekend voor de schade, die de EMS tengevolge van de opgelegde voorlopige maatregel wer kelijk heeft geleden. Het verzoek tot schadevergoeding Kanfoor uiigebreid Met de groei van de tentoonstelling „De Keukenhof" te Lisse en de steeds toenemende belangstelling van hon derdduizenden, is de administratieve ruimte aan de Stationsweg, bij de hoofdingang van het tentoonstellings terrein, zo langzamerhand uit het jasje gegroeid. Er moest dus worden Uitgebreid. Het aannemersbedrijf Schaap uit Lisse kreeg van het stichtingsbestuur opdracht tot uitbreiding van het be staande kantoor en is daar nu druk mee bezig. Naast het bestaande kan toor komen thans een ontvangruimte, een eigen kamer voor de voorzitter van het bestuur, mr. Th. J. M. de Graaf, nog wat extra ruimte voor de administratie en bovendien een werkruimte voor de architect van de tentoonstelling, de heer W. v. d. Lee, met een tekenkamer. Alles bij elkaar een uitbreiding van rond honderd vierkante meter. Vóórdat de winter roet in het eten kan gaan gooien, hoopt men met de nieuwe aanbouw gereed te zijn. kan de EMS eerst indienen als de kwestie in hoofdzaak het econo misch delict, dat begaan werd door de ministeriële prijsbeschikking niet na te komen eindigt zonder opleg ging van straf of maatregel, of met een zo lichte straf of maatregel, dat de voorlopige maatregel van de offi cier van justitie als onevenredig hard moet worden beschouwd. Gevangenisstraffen in zaak Katwijkse bankdirekteur De procureur-generaal bij het Ge-" rechtshof in Den Haag heeft gisteren een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van voorarrest gevorderd te gen de 48-jarige accountant J. B. uit Katwijk aan Zee, die zich zou hebben schuldig gemaakt aan valsheid in geschrifte. Tegen de 65-jarige ex-bankdirec teur P. T. Z. te K a t w ij k, die naast valsheid in geschrifte ook oplichting zou hebben gepleegd requireerde de procureur-generaal een gevangenis straf van zes maanden met aftrek. De rechtbank had de accountant tot acht maanden en de bankdirecteur tot zes maanden gevangenisstraf, in bei de zaken met aftrek van voorarrest, veroordeeld. De accountant was als administra teur in dienst bij een bedrijf in Kat wijk en werkte ook nog voor een an der bedrijf. Beide bedrijven verkeer den in financiële moeilijkheden. Om daarin hulp te verlenen had de ac countant de bankdirecteur weten te bewegen hogere kredieten te verle nen dan door diens directie waren toegestaan. De bank had een scha de van 350.000 geleden. De directeur verklaarde dat hij door de accountant zou zijn overge haald frauduleuze handelingen te plegen. De procureur-generaal zeide er re kening mee te houden, dat niemand persoonlijk door de bankdirecteur is gedupeerd. Zelf heeft hij geen en kel voordeel genoten. De accountant ontkende de direc teur te hebben beinvloed. De procu reur-generaal echter zag hem als de aanstichter. Uitspraken op 23 oktober. KONINGIN, PRINS BERNHARD EN PRINSES BEATRIX DINEERDEN BIJ MINISTER-PRESIDENT De koningin, prins Bernhard en prinses Beatrix hebben gisteravond aangezeten aan een diner, dat door de minister-president en mevrouw Marijnen werd gegeven in de ambts- de heer G. Hurkmans, rechtskundig adviseur van „St. Deusdedit", de or ganisatie waarbij de arbeiders waren aangesloten. Deze zette uiteen, dat zijn cliënt gezien had dat een van de drie op levensgevaarlijke wijze in de bouwput moest werken. Hij be toogde voorts, dat niet de arbeiders ontslag hadden genomen, doch dat zij door de uitvoerder van het werk hoogst onbehoorlijk waren bejegend en ontslagen. De vice-president van de Haagse rechtbank hoorde verschillende ge tuigen. Daaruit kwam vast te staan, dat er inderdaad onbehoorlijke woor den waren gebezigd, maar er kon niet worden vastgesteld, dat daarbij sprake was van een ernstig gemeend ontslag. Ook mr. Van Alphen be streed het ontslag en meende verder, dat men in de bouwvakwereld wel eens meer ruwe taal spreekt, maar dat zulks nimmer ernstig moet wor den genomen. „OPDONDEREN" Daar tijdens de behandeling van deze zaak de heer Hurkmans elders moest pleiten, werd zjjn plaats inge nomen door de heer Th. J. v. d. Heyden uit Leiden, die het verweer tegen eiseres voortzette. Hij was het met zijn tegenpleiter eens, dat er in de bouwvakken over het algemeen geen jongedamestaai wordt gespro ken, maar waar de uitvoerder grove vloeken had gebruikt en het woord „opdonderen" had gebezigd, meende hij te mogen vaststellen, dat daaruit wel degelijk de conclusie „ontslag" kon worden getrokken. Mr. Schaafsma, de vice-president van de rechtbank, kon met de heer v. d. Heyden meegaan, hoewel er naar zijn oordeel twijfel was over de vraag of de uitvoerder al dan niet ontslag aan de voorman had bedoeld te geven. Rekening houdend met het feit, dat de betrokken arbeiders in middels elders werk hadden gevon den en bovendien de zaak voor ei seres niet zo klemmend was, wees hij de eis af. Aardappeleters beschermd Op 13 oktober wordt een verorde ning van het produktschap voor aardappelen van kracht, waarin wordt voorgeschreven dat de consumptie aardappelen aan bepaalde kwali teitseisen moeten voldoen. Het voor naamste doel van deze kwaliteitsre geling is te voorkomen, dat aan de consumenten aardappelen worden verkocht, die niet minstens redelijk goed zijn verzorgd en gesorteerd. Vooral zal er op worden toegezien, dat geen aardappelen voor binnen landse consumptie worden verhan deld, waarin meer dan sporadisch knollen voorkomen met gebreken zo als rot, te sterke misvorming, groen, beschadigingen, blauw. Ook mag zich tussen en aan de aardappelen nage noeg geen grond bevinden. Verder is bepaald dat kleine aard appelen, dat wil zeggen beneden vier cm doorsnee apart moeten worden verhandeld, of in een maatverdeling tot hoogstens vijf cm doorsnee. Aard appelen beneden 3.5 om doorsnee mo gen in het geheel niet meer verhan deld worden, behalve wanneer het nieuwe aardappelen betreft. In een ziekenhuis in Eindhoven is gistermiddag de 22-jarige J. de Brouwer uit deze stad aan de gevol gen van een verkeersongeluk overle den. Hij is gisteren op de Oirschotse- dijk in Eindhoven met een bestelauto tegen twee bomen gereden en werd daarbij uit de auto geslingerd. President Tito van Joegoslavië en de Indonesische president Soekarno drukken elkaar de hand op de conferentie van niet-gebonden landen in won^^"van*"de"&minister-presidoni, Cairo. Volgens sommige kringen zou president Tito slecht gestemd zijn hot Catshuiz in Den Haag. geweest jegens uitlatingen in de rede van president Soekarno.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11