Kanga Kangaroe is de kritikus van het golfterrein ligeert Kanga ill garage ran iii Qeeangenen in dienst der vtetensehap DE LEIDSE COURANT Linksboven: De bekende En gelse golfers Michael Bonal- laok (links) en Peter Green (rechts) kunnen niet nalaten om de mascotte Kanga zo nu en dan aan te halen en te ver wennen. Rechtsboven: Met kritische blik volgt Kanga de bewegingen van Michael Bonallack (Engelse amateur-kampioen). Geheel te vreden ls de kangaroe beslist niet! IN NEDERLAND kunnen slechts wei nigen zich financieel veroorloven om het golfspel te beoefenen. Bij ons is golf immers een heel duur tijdverdrijf. In landen als Amerika en Australië is dat anders. Daar kunnen ook zij, die over een bescheiden beurs beschikken, zich wijden aan dat mooie spel. En wat zelfs in Amerika onmogelijk zou zijn, gebeurde in Australië. Daar is een kan garoe de gehele dag op een golfterrein Kingston Heath in de buurt van Melbourne. Spelen doet die springer weliswaar niet, maar kritisch toeschou wen wel degelijk. Ja, de leden van de Kingston Heath Club hebben die Kan garoe uitgeroepen tot hun mascotte en het dier het recht gegeven om zich vrij elijk op de terreinen en in de gebouwen van de club te bewegen. Hoe i$ het gekomen, dat een kan garoe zo'n prominente plaats op een golfterrein verwierf? Die vraag stelden twee zeer bekende Engelse golfers, te weten Michael Bonallack (amateur kampioen van Engeland) en Peter Groen, al evenzeer een crack. Onze kangaroe Kanga (vernamen zij) is nu bijna een jaar oud. Hij begon zijn le ven als huisvriendje van enige kinde ren, die op een paar kilometer afstand van Kingston Heath woonden. Kanga groeide snel en op 'n goede dag sprong hij over het hek en verdween uit het gezicht. Al spoedig bleek, dat hij „ver huisd" was naar Kingston Heath, Het gras Was daar mals. Hij had er de ruim te. De mensen waren aardig voor hem (vond Kanga). Nu, dat waren ze inderdaad. Al spoe dig was Kanga een geziene gast op het golfterrein. Hij was niet schuw. Hij toonde veel belangstelling voor 't spel en de spelers. Daarom besloten de leden Kanga plechtig te bevorderen tot mas cotte van hun club. En dat is hij nu nog. Toen Bonallack en Creen begonnen te spelen op Kingston Heath was Kan ga onmiddellijk van de partij. Kritisch beoordeelde hij de slagvaardigheid van die topspelers. Kritisch volgde hij de bal na ieder slag. En werkelijk (zegt Bonallack), dat dier zou beslist in een beoordelingscommissie geen gek figuur slaanDat is grote lof uit de mond van een kampioen. De secretaris en manager van de club, Martin Pènfold, beeft tot taak om goed voor Kanga te zorgen. Over dag huppelt en springt Kanga over de terreinen en doet hij zich tegoed aan het heerlijke gras. Als de avond valt meldt het dier Zich bij de heer Penfold. Dan krijgt hij een voortreffelijk maal, dat bestaat uit melk, hooi en beschuit. Daarna trekt Kanga zich terug in de club-garage, waar hij in pais en vree de nacht slapende doorbrengt. „Ik zou Kanga graag meenemen naar Engeland", zei Michael Bonalluck, „dan zou ik nog meer mijn best doen!" voorkomen, dat a strata pijn aowdt lijden ZWAAR GESTRAFTEN KRIJGEN KANS NOG IETS YAM HUN LEVEN TE MAKEN (va* orme vwsJeggeve») Holmsburg (P P) - De tfreUn vm óm ochtendzon priemen door de matglazen bovenlichten ven de koepel van de staatsgevangenis in Holmsburg in de staat Pennsylvania in de Verenigde Staten. Ze wer pen hun grillige lichtvlekken op de omlopen van de verschillende verdiepingen, waar cipiers gewapend met grote sleutelbossen de celdeuren openen, leder van hen heeft zo zijn eigen blok. Als alle «leuren open zijn klinken er commando's en de gevangenen treden naar buiten, alwaar ze zich keurig achter eikaar hi lange rijen op stellen. Bij de volgende commando's zet de lenge stoet zich m be weging. Zij dalen de ijzeren trappen af en voegen zich samen tot een colonne, die beneden helt maakt voor een grote stalen deur. Een cipier opent de deer en de mennen begeven zkh op weg naar het andere deel van de gevangenis waar de werkgelegenheden zijn. Hun dagtaak gaat beginnen. Het Is een beeld, zeals men dat 'm de meeste gevangenissen 's morgens vroeg ken aantreffen. De gevange nen gaan aan het werk, maar In deze en een aantal andere gevange nissen in de Verenigde Staten h het werk wat de gevangenen ver richten wel afwijkend ven dat wat In de met ven de wereld door hen wordt gedaan. IN DIENST VAN DE WETENSCHAP Deze mannen verrichten by zonder belangrijk werk, want zij werken geheel vrijwillig in dienst van de wetenschap. Een aantal van hen heeft een speciale opleiding ont vangen als laborant. Ze begeven zich uit hun groepjes naar hun werkcellen die geheel als labora torium zijn ingericht en waar zij de gehele dag hun wetenschappe lijk onderzoekingswerk onder lei ding van deskundigen verrichten. Deze leidinggevende deskundigen, doktoren, chemici en dergelijke zijn uiteraard geen gevangenen. Zij vormen het kader en geven leiding aan de werkzaamheden die over het algemeen in het vlak van de research liggen. In werkcellen die speciaal zijn ingericht voor klinisch onderzoek, komen andere mensen, die daar hun taak verrichten en zich vrij willig beschikbaar stelden voor het ondergaan van proeven. Een medleus controleert de huid van een gevangene, nadat hij diens handen gedurende enige uren in een sop van een nieuw soort wasmiddel heelt gehoude*. Enkele vrijwilligers werken als laboranten in ma ais laboratorium ingerichte werkeei. VRIJWILLIG PUN LUDEN De directeur van de gevangenis van Holmsburg vertelt ons het een en ander over de gang van zaken in zijn instelling. „Alle deelnemers aan dit wetenschap pelijk onderzoekingsprogramma zijn vrijwilligers. Er bestaat bij onze mensen een groot enthou siasme voor dit Wtrk, want niet minder dan ruim 1250 van de 1400 gevangenen, dat is ongeveer ne gentiende van het totaal, doet er aan mee. Zij onderwerpen zich aan ver schillende proeven. Vooraf bij de werving is hen verteld, dat zy er rekening mee moeten houden dat pijn en andere onaangenaamhe den wel eens het gevolg van hun medewerking kunnen zijn, maar dat heeft hen er toch niet van kunnen weerhouden om mee te doen. Overigens ie het werk dat hier wordt gedaan, niet uniek, ook in andere gevangenissen van de Ver enigde Staten worden dergelijke wetenschappelijke onderzoekings programma's uitgevoerd en dat doet men reeds zo'n tien jaar. En op deze wijze beschikt men voor deze onderzoekingen in totaal over vele duizenden vrijwilligers. De gevangenissen stellen de tijd van de gevangenen en de ruim te voor het onderzoek ter beschik king, terwijl de universiteiten, ziekenhuizen of onderzoekings instituten zorgen voor het finan ciële deel en de benodigde appa ratuur. In de meeste gevangenis sen worden de gevangenen voor hun medewerking betaald en ont vangen ze een bepaalde vergoe ding. VERGELIJKING MOGELIJK ln de loop der jaren heeft deze vorm van research al veel resul taten opgeleverd. Daai komt nog bij, dat het werken met gevange nen voor het onderzoek bepaalde voordelen heeft, omdat men hier te doen heeft met een groep men sen, die leven onder volkomen gelijke omstandigheden, zoals hetzelfde voedsel, dezelfde huil- I ✓sating, gelijke rusturen en een. Identieke dagindeling. Voor een groot deef worden op hen nieuwe medicamenten en an dere zaken, zoels soorten zeep, zonnebrandolie, huidlotions en dat soort dingen geprobeerd." Bij een van de werkcellen zien we een rijtje gevangenen staan met ontbloot bovenlichaam, de hoogtezonbrillen op het voor hoofd, wachtend op hun beurt om in de cel onder de lampen te worden geplaatst. Hun lichamen zijn ingesmeerd met een nieuw soort zonnebrandolie en de be schermende werking daarvan wil men op deze vrijwilligers beproe ven. Wanneer ze de bestraling heben ondergaan, worden ze la ter nauwkeurig onderzocht om te zien wat de uitwerking op hun huid is geweest. ENTHOUSIAST De directeur glimlacht even en vertelt ons„De mannen zijn Ontzettend enthousiast voor dit werk en ze doen hun uiterste best om alles naar wens te doen, omdat ze hopen daarna weer voor nieuwe onderzoekingen te wor den Ingeschakeld. Daar komt nog bij, dat het geld dat 2e hiermee verdienen voor hen van grote betekenis is. Ze kunnen er in de gevangeniskan- tlne iets extra's voor kopen, ze kunnen geld opsturen naar hun familie, zodat ze die ook tijdens hun gevangenschap nog steunen en anderen sparen het hier bij de administratie op, om later, wan neer ze worden ontslagen en de vrijheid ingaan, een centje achter de hand te hebben, waarvan ze voorlopig kunnen leven, of warr- mee ze iets kunnen gaan onder namen. Over het algemeen zitten hier zwaar gestraften, die dus vele ja ren Voor de boeg hebben. Het feit, dat ze op deze manier wat aflei ding hebben èn" wat geld kunnen verdienen, trekt hen bijzonder. De belangrijkheid van dit werk voor bepaalde misdadigers komt Wel het best tot uitdrukking in de woorden die een tot levenslang veroordeelde moordenaar ons toe voegde „Ik heb in mijn hele le ven nog nooit iets goed gedaan. Iets als dit geeft je het gevoel iets nuttigs te verrichten, waar door ja vrede in ie hart krijgt en het gevóel, dat je gelukkig toch ruet voor niets hebt geleefd !H (Nadruk verboden)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 5