„Vreemde" Nederlanders op Olympische Spelen Finjollen nog eenmaal dit jaar tegen elkaar Derde zege van Scylla in lijn der verwachtingen Nederlandse zwemploeg in nerveuze spanning Gerda in Tokio Q$9 OLYMPISCH ^xviUbiCK 1964 DE LE1DSE COURANT HOCKEY Siseo Zowel dames 1 als heren 1 moeten zondag aantreden voor de eerste ronde van het bekertoernooi en wel op eigen veld tegen respec tievelijk RBC II en Rijswijk II (12 en 13.15 uur). Opgesteld zijn: dames I: Rally Wohl, Nel van Brussel, An- kie Bark, Joke Aalders, Joke Kriek, Onder de Australische kleuren stnj- landse en Amerikaanse waterpolo- Olga Kruisman, Ludy v. d. Meer, Els den niet minder dan vier voorma- ploegen. Beiden hebben duizenden de Vrind, Marijke Aalders, Joke de lige Nederlanders, zeiler de Visser, kilometers gereisd om elkaar hier in Vriend en Emy van Brussel. Heren zwemster Margerite Ruygrok, gym- Tokio te treffen. Iedere morgen I: Frans van Adrichem, Evert Malm- nast Bennie de Rooy en wielrenner 'ontbijten zij in het Amerikaanse of berg, Carel Köllman, Bert v. Brus- Henk Vogels. De laatste is negen jaar het Nederlandse restaurant en zijn sel, Gijs Groenewegen, Hans Smiet, geleden met zijn ouders naar Perth waar het mogelijk is de gehele dag Theo v. Schaik, Pirn Doove, Jacques geëmigreerd maar heeft het voorne- broederlijk verenigd. Dinsdag a.s. Gerris, Chris Malmberg en Ever Bus. men volgend voorjaar naar Neder- echter spelen onze landgenoten te- Voor de overige teams staan de na- land (en Europa) te komen om nog gen de Amerikanen en dan zal Fred volgende wedstrijden op het pro- meer wielerervaring op te doen. van Dorp zich geen moment beden- gramma: Kieviten VHeren II: ju- ken op het doel te schieten, dat door nioren meisjes: Siseo aHudito a; De nu 21-jarige Vogels spreekt zijn Amerikaanse broer verdedigd Leiden bSiseo b; jongens: Siseo a nog behoorlijk Nederlands met een wordt. Togo d. licht Engels accent. Hij woonde des- ZEILEN tijds met zijn familie op de Vondel- weg in Haarlem-Noord. Vogels maakt deel uit van de achtervol- gingsploeg, een van de tegenstanders van het .Oranje-kwartet Arend van der Pijl is al lang in Canada en hij was het die direct bij de Nederlanders informeerde of de meisjes in Holland nog zo mooi blond zijn. De oefenwedstrijd tegen het Nederlandse team was voor hem een vreemde gewaarwording: „Net als vroeger met al die Nederlands uej aeilseizoen blijkt voor velen Holland komen a.s. weekeinde nog pratende mensen om je heen Onmid- nog njet genoeg te zijn geweest, eenmaal tegen elkaar uit, daartoe In oelhjk was hij weer in druk gesprek immers, de leden van de Finn Club de gelegenheid gesteld door de Kon. gewikkeld met de leden van het Ne- Zeil_ en Roeiverenieine ..Hollandia" derlandse hockeyteam. -■ - - - - Dave van Valkenburgh spreekt ZEILEN onze taal niet meer, maar weet wel dat hij van Nederlandse afkomst is. Het was voor hem een aanknopings punt om met de Nederlandse ka- noërs te praten. In het Engelse team springt Fran cis Slaap 1.75 meter hoog en spreekt Deze foto geeft een overzicht van dat gedeelte van de perstribune In het nationaal stadion te Tokio, dat ge bruikt wordt door de vertegenwoordigers van de Japanse pers. De Kaag besluit seizoen met Na-Kaag Onder de toepasselijke naam Finnale zullen de Finnjollenzellers dan .een krachtmeting op liet Braassemermeer aangaan, waarbij het gehele meer alleen voor hen Is, «odat zij ditmaal niet door andere wedstrijdklassen ge hinderd zullen worden. D© officiële sluiting van het zeil- leer goed „Hollands", zoals hS'het »i«oen op de Kagerplassen wordt v"an de hoogwri noemt. Hoe kan het ook anders met a"u<i gevormd door de wedstrijden g™"*™ «"JE herkenbaar zal zifn een Nederlandse vader? Johanne Sy- van de Na-Klog, waarvoor ditmaal ?e Hnllandiavl.» billa Hall. die toevallig Eef Kamer- ruim 270 deelnemers lijn ingeschre- 8 n e n°Udnaiavi«B- beek ontmoette in het restaurant, ven ir* achttien klassen. De deelna- Voor deze wedstrijden, waarvan trouwde vijf jaar geleden met een rne in enkele klassen is weer behoor- de starts zowel zaterdag als zondag Engelsman. Zij is thans moeder van lijk groot, zodat voor de Valken, de zijn, 's morgens 10 en 's middags 2 een zoon en komt uit in de dres- Vrijheidjes, de Solo's en de Jeugd- uur, hebben niet minder dan 51 deel- suurproef. klasse wederom in- A- en B-afdelin- nemers ingeschreven en als zij hun De kroon spant eigenlijk het twee- gen gevaren wordt. inschrijving gestand doen kan het TAFELTENMSPROG1SOSES tal Frc-d en Anton van Dorp, broers, een hoogst interessante strijd wor- die uitkomen v» rep. d'e Neder- E A« de SternkUsse, waarvoor „.et min- kun^n maken 6 5 WIELRENNEN POST-PFENNINGER WINNEN IN BERLIJN Cursus Jeugdleider in Zomerzorg gestart In een stampvol zaaltje vaai „Zo- der dan 33 deelnemers ingeschreven staan. In de Vrijheidsklasse zijn er 36 deelnemers, maar verdeeld in 2 groepen. Natuurlijk zullen ook hier weer in verschillende klassen oude concur renten tegenover elkaar komen te staan en het belooft zeker weer span- Peter Post en zijn Zwitserse kop- nend te zullen worden b.v. in de Re- pelgenoot Fritz Pfenninger hebben genboogklasse, waar in de Na-Kaag mërzarg" is gisiteravond de cursus donderdagavond de 54ste zesdaagse de laatst© wedstrijden voor de sei- Jeugdleider van de KNVB van start van Berlijn gewonnen. Het Neder- zoenprijs worden gevaren. Ook de gegaan. De heer P. Biegstraten die lands-Zwitserse koppel verzamelde Valkenklasse heeft een speciale prijs bij afwezigheid van LVB-vöarzitter 336 punten. Het tweetal legde in de voor de beste resultaten in de Voor- mr- j j <je jonigh de avond opende, 144 uur 2798 km. af. Kaag, de oefenwedstrijden en de Na- in'zijn toespraakje, dat deze basis» De Deens-Duitse combinatie Eu- Kaag. We geloven, dat E. Rolf v. d. ppieidmg dringend noodzakelijk is, gen-Junkermann werd met 250 p. Baumen niet veel punten meer be- Vooral met de excessen in en om het tweede. De uitslag luidt verder: op hoeft te verzamelen om deze wissel- vei,j bij DWSFenerbahce nog vers l ronde: 3 Renz-Grosimlinghaus prüs te bemachtigen. in het geheugen. „Als wij de jeugd nu (Did) 400 p.. op 8 ronden: 4 Willy De starts beginnen zaterdagmid- ]^,n ch behoorlijk te gedra Altig-May (Did) 429 p. De overige dag te 14.40 uur, zondag wordt twee- geni waar rnoet dat dan wel over koppels hadden achterstanden die maal gestart, nl. te 10.10 en 13.40 een'jaw of tien naar toe. varieerden van 17 tot 43 ronden. uur. De 41 ingeschreven kandidaten zullen 19 avonden een inzicht krij* gen van de meest uiteenlopende za ken. Van sporthygiëne, spelregel ken nis en bondsaangelegenheden tot aan opvoeding toe. De ouroui zal onder loidlng staan van de haren Benien, Van der Klugt, Van Leeuwen, Maag en Van Schie. Verder beeteat er nog de mogelijkheid om na deze bazin- opleiding vender te gaan met de ver- volgcuraui A en B, Tevens kon de waarnemend voor zitter van de afdeling Leiden gister avond aan 22 kandidaten het A diploma Jeugdleider van de KNVB overhandigen: Dingjan, Goosen, Koek Noordman en Van Zijp (DOCOS), Van der Meer en Sehoonderwoerdt (St. Barnardus), De Haas (KRV), Van der Ing (MMQ), Belt en Van der Voort (SJZ), Kromhout en God' dijn (Foreholte), Kerkvliet (DOSR), Lagas en Soet (Oegstgeest), Ransdorf „HET WORDT NU toch eeht tijd, dat we aan de slag kunnen gaan. De ploeg begint zich te vervelen, de jongens en meisjes worden ner veus, zijn gauw geprikkeld en voelen van alles". Sieb Bolman, de chef d'équlpe van de Nederlandse zwemploeg, die ons dit tijdens een ontvangst van de Japanse zwembond vertelde, was er overigens inat onderste boven van. „Het is natuurlijk een mentale kwestie, iedereen verlangt naar strijd en wanneer zondagmiddag de wedstrijden zijn begonnen zal ieder een wel weer gauw in zijn gewone doen zijn. Forbes Carlile is en thousiast over de vorm van zijn jongens en meisjes. Hij en wij ver wachten echt geen medailleregen, maar wanneer Carlile tevreden is, en je kunt aan zijn hele doen en laten zien, dat hij dat niet alleen maar zegt maar ook echt is, dan mogen we echt wel goede resultaten verwachten. De enige, die wat van streek is, is Ronnie Kroon. Hij heeft last van een flinke kou en hij heeft een opkomende oor-ont steking. Er wordt natuurlijk alles aan gedaan om die de kop in te drukken". DE NEDERLANDSE ARTSEN zijn niet voor niets naar Tokio geko men. Telkens zijn er gevallen te behandelen, die wel niet ernstig zijn, maar die bij verwaarlozing toch ernstige schade aan de vorm zouden toebrengen. Klenie Bimolt bijvoorbeeld heeft een paar dagen last gehad van een pijnlijke pols, dezelfde die lij vorige winter hij het schaatsenrijden had gebroken. (Lisse), Van Nobelen (Teylkvgen), De Jong (SVLV) en Koet, Van Duu- ren en Venhoeven (Oranje-Groen). Ereklasse: Scylla speelt morgen in Amster dam tegen db reserves van landskam pioen AMVJ, zo op het eerste gezicht een tegenstander van mindere kwali teit den Maasbree en Smash. Het verweer van Goudsmit (de laatige jongen), Lucas en Aukje Wynia, de VOLLEYBAL TBS FAVORIET TEGEN TE WERVE Zondag zal The Bona Stars de nieu we competitie beginnen met de wed strijd tegen Te Werve uit Den Haag. Hiervan werd reeds 5 van de 6 keer door de Stars gewonnen en ze zullen waarschijnlijk ook deze keer de winst naar «Ich toesiepen, Als ruggesteun hebben de Stars de overwinning van het Te Werve-toernooi van vorige week. Een versuft Starsteam won toen, met de paling van 3 oktober nog maar net achter de kiezen, drie wedstrijden, nl. tegen Musquito's (47-36), Te Werve (85-32) en tegen Argus (57-84). Te Werve was toen eehter ver zwakt door het gemis van Jonkeren Maas, die a.s. sondag weer ven de partij zullen «ijn- Desondanks wor den de Stars als de overwinnaars ge tipt. Opstelling: H. v. Haver, K. PJey, A. de Jong, C. den Hollander, H. Ka per, Th. Bark, H. v, Mameren, Het tweede team van de Stars, dat dit jaar zeker een gooi zal kunnen deen naar een kampioenschap, zal uitkomen tegen Bona Stars 3. Daar de teems naar klasse rijn samenge steld zal Bona Stars 2 ongetwijfeld winnen. Opstelling: J. Nordsiek, P. de Jong, W. Samson, H. Stol, F. v. Kins, T. Kouter, T. v. Vollen, L- v. d. Meel. WedstrUdprogramma Zaterdag 10 oktober: 14.30 Bona Stars 2-Bona Stars 3; 14.30 Argus b-Bona Stars c; 15.30 Bona Stars 4-Alexo 1. Zondag II oktober: 12.00 Bona Stars a-Bona Stars b; 15.00 Bona Stars 1- Te Werve 1, eerste Nederlandse dame in de ere klasse, zal overigens hevig genoeg zijn. De Leldenaren zullen in elk gevail een ruime zege (82) behalen. De Treffers. Opnieuw een thuiswedstrijd voor het team uit Roelofarendsveen. Het Utrechtse S.V.E. heeft geen indruk wekkende start gehad, ondanks voor treffelijk sped van hun aanwinet Schooniemeijer, Plet Luteyn echter bleek nog niet zijn beste vorm ge vonden te hebben. Voor Van Reuten en de zijnen wordt het desondanks een heel zwary atrijd, waaruit een gelijkspel te halen valt, maar een Utrechtse zege zal ons niet verwon deren. Wellicht zpl een uitgebreide supportarschare de thuisclub kunnen stimuleren. Hoofdklasse; Docos, goed gestart met volte winst op Vriendenschaar, zal zaterdag een krachtproef moeten doorstaan tegen Eendracht in Rotterdam. Reeds twee maal aohtereen werd het team van V, d. Boogaart1 kampioen In de hoofd klasse om vervolgens in de promo» tiestrijd tekort te schieten. Voor Do- ee« lijkt een gelilkapel het meeat be reikbare. De kaneen hierop zijn klein. Overgangsklasse, Afdeling E is rijk vooralen van teams uit Leiden en omgeving. RTC zal ver. moedeljjk het voordeel van eigen huis tegen Bats wingers 3 niet in winst kunnen omzetten, De Hagenaars we ten echter, dat RTC zich niet ge makkelijk gewonnen eeeft. Scylla 3 speelt in Leiden tegen De Treffers 2, een ontmoeting met gelijke kansen Het Noordwij kae T.Q.V. kan ln eigen zaal winnen van DDC 2, maar dan zal v. d, Ploeg niet mogen ontbreken Voetbal Het Nederlandse mili taire elftal heeft donderdag de tra ditionele voetbalwedstrijd tegen Alk maar, tijdens de viering van Alk- maars Ontzet, met 1-0 gewonnen. Het enige doelpunt werd 10 minuten voor rust door linksbuiten De Zoete (ADO) gescoord. TAFELTENNIS BQCOS Zondag a.s. zal met drie seniorenteama en 1 jeugditeam e#n ontmoeting worden gehouden tegen de jonge tafeltennisvereniging uit Berkel en Rodenrijs, geleid door het oud-Doooelid Th, Opdam, De aan vang van deze clubontmoeting, waar bij het hoogste puntental beloond «al worden met de „Hutspotbokaail" is gesteld op 14 uur. De volgende week zondag, 18 okt. worden de A en C-achtkampen van de heren verspeeld. In de A-acht- kamp is ook dit jaar de veelvoudige wjmnaar Jacq, van Veen kanshebber mr. 1. Gerda Kraan is een beetje in haar wiek geschoten, De ge ruchten, die in Tokio de ronde doen, dat zij een romance zou hebben met de Hongaarse hindernisloper Simon Attila, zün namelük uit de lucht ge grepen, „Hoe komen die men sen er bij, hij is alleen maar een goede vriend en ik vind het maar matig, dat men zulke dingen verzint, Wat zullen mijn vrienden en kennissen thuis wel zeggen?" Was Gerda Kraan ook in an der opzicht het middelpunt van de belangstelling, vrijdag wist een Nederlandse fotograaf haar te bewegen met een Ja panse pelltiepet op het hoofd het verkeer te gaan regelen. Het kostte de fotograaf heel wat moeite haar die pet op het hoofd te krijgen, want de vrouwelijke IJdelheid kwam in het geding, Gerda vond dat het ding haar niet flatteerde. Japanners, amateurs en echte fotografen, waren er als de kippen bij om ook een plaatje te maken. Immers, waar vindt men een Nederlandse politie agente, die ook in Japan het verkeer staat te regelen? v»J Hier regen daar regen Zware regenval in Tokio. Terwijl de een beschutting zoekt onder een para sol, tracht de ander, gehuld in re genkleding, de training op de sintel- baan ln het Olympische dorp voort te zetten. ALLERLEI DE LIMBURGER Harry Steevens liep donder dagochtend met een pijn lijk gezicht door de gan gen van het Olympisch wielerdorp. Hij was in de linkerkuit door een insect gestoken en het zag er naar uit, dat het been ge ïnfecteerd was. Een Japan se dokter kwam hem ge rust stellen. De beet was van een insect, dat ter plaatse veel voorkomt. Een speciale zalf nam al spoe dig veel van de pijn weg. Jan Derksen is door de twee wedstrijdcommis sarissen van de UCI, de Belg Jan Wouters en de Zwitser Walter Stampfli, uitgenodigd hen te helpen bij het indelen van de se ries sprint en tandem. Jan Wouters vindt het ver schrikkelijk, dat Arie van Vliet niet is gekomen en weigert te geloven, dat de Woerdenaar wegens tijd gebrek de reis niet heeft aanvaard. „Het zal wel 'n kwestie van geld zijn en dan is het een schande, dat de UCI die niet heeft op gelost. Hier lopen genoeg UCI-leden, die niets uit voeren", aldus de veront waardigde Belg. Waarom men juist Derk sen heeft gevraagd en niet bijvoorbeeld de Franse coach-„toto"-Gerardin? „Die zou niet onpartijdig kunnen zijn" volgens Wou ters. Jhr. H. A. van Karne- beek, de voorzitter van het NOC, is vandaag benoemd tot lid van het Internatio naal Olympisch Comité. Daarmee heeft Nederland zijn plaats in het IOC, wel ke met het bedanken van luitenant-generaal C. F. Pahud de Mortanges, die sinds 1946 lid van het IOC was, verloren scheen, be houden. Jhr. v. Karnebeek is zestig jaar. besloten niet deel te nemen aan de achttiende Olympische Spelen in To kio. De Noordkoreaanse autoriteiten namen deze beslissing nadat de inter nationale atletiekunie met 10 tegen 2 stemmen had besloten de schorsing van de Noordkoreaanse atleten te handhaven. Deze wer den geschorst, omdat zij hadden deelgenomen aan de Ganefo-spelen. De N. Koreaanse ploeg bestond uit 180 deelnemers. Deze waren drie dagen geleden in Tokio aangekomen. Men verwacht dat ook Indone sië zich nu zal terugtrek ken. „Is Thea er niet?". Die vraag werd tot voor kort bijna dagelijks in het Olympisch dorp bij 't Sa- magi-meer gesteld. Heel wat buitenlanders verba zen zich erover, dat Thea Duif, wereldkampioene bij de jeugd 1963, niet voor de Olympische kano wedstrij den werd ingeschreven, 't Ontkennende antwoord veroorzaakt niet alleen steeds een lichte verbazing, maar soms ook een ver holen gevoel van vreugde. Heel wat meisjes, die in 't afgelopen seizoen een ne derlaag tegen het blonde meisje uit de Zaanstreek leden en wel naar Tokio werden uitgezonden, had den er al op gerekend op nieuw tegen de 19-jarige Nederlandse, in wie zij een bijzonder gevaarlijke te genstandster zien, te moe ten uitkomen. De Amerikaanse zwemleiding heeft de don derdagmorgen besteed voor het selecteren van zwem mers op de 4 x 200 m vrije slag. Er waren in de Ame rikaanse ploeg niet min der dan 12 kandidaten voor een plaats in de estafette ploeg. De enige, die zeker was van een plaats, is Don Schollander, wereldrecord houder met een tijd van 1 min. 57,6 seconden. De overigen moesten er voor zwemmen. De Amerika nen hadden van de selec tie een shownummer in grote stijl gemaakt. Be roemdheden als de Austra liër Murray Rose stonden met de stopwatch in de hand en er was een com plete jury van aankomst opgetrommeld. Uit de series plaatsten zich uiteindelijk Roy Saa- ri (1.59.5), winnaar van de tweede serie, Steve Clark (2.00.1) en Gary liman (2.00.2).

Leidse Courant | 1964 | | pagina 12