alles Ge) kan met CBtabiS/lf Nederlanders deden het goed bij Navo-„Teamwork" Opnieuw proces tegen Leibbrand Westduitse advocaat houdt pleidooi voor Hitier Veerboot bracht snel hulp GEVANGENEN VOOR BROOD Do.JDERDAG 8 OKTOBER 1964 DE LEIDSE COURANT (Advertentie) Bezorgdheid over groeiende Sowjet-vloot De Nederlanders hebben het bij „Teamwork" goed gedaan. De Ame rikaanse admiraal H. P. Smith (ge allieerd opperbevelhebber voor de Atlantische Oceaan) zegt over de Nederlanders die een aandeel had den in deze grote Navo-marine-oefe- ning: „They did a fine job". Zowel de „Hunter-killer"-groep (met als spil het vliegkampschip „Karei Doorman") als de mijnenvegers, zijn tot uitstekende prestaties gekomen. Niet alleen over het Nederlandse aandeel, maar over het verloop van de gehele oefening zijn in ieder ge val de Navo-marinebevelhebbers te vreden. De kritiek die sommige Admiraal Smith, die gisteren aan boord van de in Portsmouth liggen de Amerikaanse kruiser „Newport News" een persconferentie hield, gaf uiting aan zijn bezorgdheid over het feit, dat de Russische vloot groeit. Hij vond het optreden van Russische schepen op de Atlantische Oceaan een uitdaging aan de Westerse su prematie. De huidige sterkte van de mari tieme Navo-strijdkrachten acht ad miraal Smith voor het ogenblik vol doende. Maar een grotere bijdrage van de partner-landen zou hij toch zeer welkom achten en wel om een reserve te kunnen vormen waarmee de bij een eventueel treffen te ver wachten grote verliezen aangevuld zouden kunnen worden. Enkele hooggeplaatste Nederlandse marine officieren zeiden na afloop van de persconferentie, dat nog steeds de opvatting bestaat, dat de Nederland se vloot in de Navo „een grote partij meeblaast". Verhoudingsgewijs is onze „vlootinbreng" in de Navo een van de grootste, zo niet de grootste. De oefening Teamwork, die 20 sep tember rond 180 schepen, 170 vlieg tuigen en een goede dertigduizend man in beweging bracht, duurde tot einde vorige week. Ze was in twee opzichten uniek; nog nooit eerder namelijk hadden de verbonden Na- volanden op zee zoveel schepen in een oefening bijeen gebracht en nog nooit eerder ook waren koopvaardij schepen ingeschakeld om de marine mannen gelegenheid te bieden vaar digheid te verkrijgen in het bescher men van konvooien. De imltenniatioinaai bekende ver- keersdeskurudiige prof. dr. Kurt Ledib- brainid zal 28 oktober in Stuttgart opnieuw voor de rechtbank moeten verschijnen. Voor de tweede maal zal wordien getracht, opheldering te verkrijgen over de terechtstelling van tweeentwintig Italianen in dte nacht van 21 op 2(2 augustus 1044 in Zuid- Franikrijk, bevolen dioor Leibbrand als compagniescommandant van een Duits regiment genietroepen. Er zijn 105 getuigen uit Duitsland, Frankrijk en Italië opgeroepen. Twee jaar geleden, op 2 oktober 196>2, was die nu 50-jarige Leibbrand door de rechtbank in Stuttgart bij gebrek aan bewijs van moord vrij gesproken. Het federale -gerechtshof in Karlsruhe, de hoogste Duitse rech terlijke instantie, vernietigde daarop in juli van het vorig jaar de uitspraak en wees de zaak naar de rechtbank in Stuttgart terug. HANDEL IN BANKBILJETTEN IS STRAFBAAR Hoewel op formele gronden ont slag van rechtsvervolging verlenend, sprak de Haagse economische poli tierechter, mr. S. Boas, gistermorgen uit, dat het verhandelen van mun ten en bankbiljetten, vallend onder het machtigingsbesluit geldzuive- ring 6 mei 1945, strafbaar is. Terecht stond een Haagse hande laar in curiositeiten, W. van der L.. Deze had bedoelde bankbiljetten verkocht. De zaak kwam aan het rollen, toen iemand een uit de cir culatie genomen bankbiljet als be taalmiddel gebruikte. Hierop werd tegen de handelaar in curiositeiten proces-verbaal opgemaakt. Gister morgen beriep hij er zich bij de rechter evenwel op, dat er een gere gelde handel in bedoelde munten en biljetten bestaat en dat deze ook wel op veilingen worden verkocht. ONJUISTE INFORMATIE Nadat proces-verbaal tegen de handelaar was opgemaakt, werd con tact opgenomen met de Nederland- sche Bank. Aanvankelijk deelde men daar mede, dat de handel vrij was. Toen de zaak vervolgens bij de po litierechter kwam, beval deze een nader onderzoek en werd een en an der aan de Minister van Financiën voorgelegd. Deze verklaarde, dat de Nederlandsche Bank zijns inziens in deze zaak onjuiste informaties had verstrekt. De officier van justitie, mr. E. van der Schans, constateerde dat ver dachte inderdaad onbekend bleek te zijn met de bepalingen en dat hem dus geen opzet kon worden verwe ten, zodat in dit geval ontslag van rechtsvervolging moest worden ver leend. De vereniging van KLM-vliegers heeft de directie van de maatschappij een monument aangeboden ter ere van alle bemanningsleden, die hun leven hebben gewijd aan en gegeven voor de opbouw van de burgerlucht vaart in het algemeen en de KLM in het bijzonder. Het monument werd woensdagmiddag op de luchthaven Schiphol onthuld, waarna pres. directeur mr. H. Alberda en deputaties van het vliegend personeel kransen heb ben gelegd. Kapitein Herald Wziontek (midden) met zijn dertien bemanningsleden van het Duitse schip „Maria Althof" bij aankomst in Hoek van Holland aan boord van de Harwichboot „Prinses Beatrix". Tijdens proces tegen Jodenmoordenaars De 41-jarige lasser G. van der Werff uit Albliasserdam is gisteren bij een verkeersongeluk op de brug over de Noord in zijn woonplaats omgekomen. De .heer Van der Werff reed op zijn brommer op het fietspad over die brug op weg naar Albliasser- dam, toen voor hem twee tegemoet komende fietsers werden ingehaald door een andere bromfietser. Deze iheeft vermoedelijk door de zware regenval op dat ogenblik de tegen ligger niet opgemerkt. De beide brom fietsen haakten in elkaar en de heer Van der Werff viel daarbij met zijn hoofd op die brugleuning. Hij was op slag dood. Moord op Joden was „juridisch niet wreed" Voor de rechtbank in Hannover heeft gisteren de advocaat Gerd Hei- necke in het proces tegen de moor denaars van 7000 Joden in Sobidor (Polen) een pleitrede voor Hitier ge houden. Heinecke vond de bevelen voor de moord op de Joden wel waan zinnig, maar was bij zijn onderzoek naar de strafrechtelijke kant van de zaak tot de slotsom gekomen, dat Hit- Ier als dictator buiten iedere straf vervolging stond, omdat hij als dra ger van de-gehele staatsmacht niet aan het recht gebonden was. „Hij was aan niemand verantwoording schuldig", zei Heinecke. Hitler had zijn bevel tot vernie tiging van de Joden op de conferen tie van Wannsee gegeven in het bij zijn van de hoogste justitiëlê auto riteiten. „Hitier als moordenaar te Kustvaarder in nood Westelijke commandanten veroordelen Oostduitse parade in Berlijn De drie westelijke geallieerde com mandanten in Berlijn hebben giste ren de grote Oostduitse parade, waar bij duizenden gelaarsde soldaten in de paradepas door Oost-Berlijn mar cheerden, veroordeeld als een „la waaierige militaire demonstratie". De militaire parde was de grootste die ooit in Oost-Duitsland is gehou den en vond plaats ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van Oost- Duitsland. Meegevoerd werden o.m. anti-tank-raketten en zware ge vechtswagens. In een in West-Berlijn uitgegeven verklaring zeggen de geallieerde commandanten: „Wij veroordelende- ze hernieuwde schending van de viermogendhedenstatus van Berlijn". In Bonn zei de Westduitse bonds kanselier, Ludwig Erhard, dat de verdeling van Duitsland weliswaar een realiteit is, maar zij „is en blijft een brutale misdaad". In een radiorede tot de Oostduit sers verklaarde Erhard, dat West- Duitsland niet bereid is het Oost- Duitse regime te erkennen in rüil voor het zojuist gesloten pasjesak koord, krachtens hetwelk de West- Berlijners het komende jaar vijfmaal Oost-Berlijn mogen bezoeken. Amerikaanse trein met hamer en sikkel Een Amerikaanse militaire trein heeft gisteren onder protest van de Amerikaanse treincommondant van Marienborn tot Berlijn de Oostduitse vlag moeten voeren. Ter gelegenheid van de vijftiende verjaardag van de Oostduitse republiek werd in Marien born de Oostduitse vlag (met hamer en sikkel) op de trein geplaatst. Door Oostduits gebied rijden deze treinen met Oostduit spoorwegpersoneel. Bevrijdingsdag 1965 wordt een bestraffen zou hetzelfde zijn als de duivel naar de wetten van de hel te bestraffen". Hitier zou volgens hem niet uit lage beweegredenen, maar uit politieke oogmerken de moord op de Joden hebben bevolen. Heilige opdracht" Hij was echter van mening daar mee een heilige opdracht te vervul len. Als leider van het volk be schouwde hij zichzelf voor de wereld geschiedenis als volstrekte wetgever. Net zo min als een profeet, die aan zijn zending gelooft en mensen doodt, kan hij uit lage beweegredenen ge handeld hebben, zei Heinecke. Het werd de rechter echter te gor tig toen de verdediger beweerde, dat Hitier zelfs niet het volkenrecht zou hebben overtreden. De rechter wees erop, dat volgens de Haagse conven tie het ter dood brengen van burgers in bezet gebied is verboden. Heinecke merkte nog op, dat het doden van Joden in juridisch opzicht niet wreed was. Hitler had er geen belang bij, dat de mensen, alvorens te worden vergast, pijn leden of angs tig waren. Dat zouden ongewenste bijverschijnselen zijn geweest, aldus de verdediger. Van valsheid kon niet worden gesproken, omdat Hitier dik wijls had gezegd, dat hij de Joden wilde liquideren. Niet vals „Als de Joden voor de vergassing werd voorgespiegeld, dat zij alleen maar onder- de douche gingen, dan was dat niet vals. Men wilde hen slechts de angst voor de dood be sparen", aldus Heinecke. Ruim een vol uur dreven de veer tien bemanningsleden van de Duitse kustvaarder „Maria Althoff' uit Hamburg in hun reddingsboten op de Noordzee voor Hoek van Holland rond, totdat de Harwich-boot „Prin ses Beatrix" hun aan boord nam. De kustvaarder maakte een slagzij van vijftig graden nadat in de zware zuid westerstorm de lading was gaan schuiven. De „Maria" was op weg van de Franse haven Fécamp naar Polen, toen het gistermiddag omstreeks drie uur in de storm met windkracht 9 drie zware golven over het achter dek kreeg. Naar alle waarschijnlijk heid is door de zware klappen een schot gebroken, waardoor de lading graan aan het schuiven ging. De kust vaarder kreeg flinke slagzij en wat kapitein Herald Wzionek ook pro beerde, er veranderde niets aan. Met golven van vijf meter hoog dobber den de veertien mannen in de red dingsboten, terwijl zij met hun nood- zendertje noodsignalen uitzonden. Om vier uur hoorde de Prinses Bea trix op weg naar Hoek van Holland hun signalen en kapitein Kikkert liet onmiddellijk de koers veranderen om de drenkelingen te redden. Pre cies op de normale tijd kwam daarna de veerboot met de veertien gered den in de haven van Hoek van Hol land aan, alsof er niets gebeurd was. Ondertussen was ook de sleepboot „Humber" van L. Smit en Co. uit gevaren. Vanmorgen bracht zij de geheel verlaten kustvaarder binnen met een vaart van slechts drie mijl per uur in de afnemende storm. De slagzij is nu wat afgenomen. Het is de bedoeling dat de „Maria Althoff" naar de Maashaven wordt gesleept om daar bij Paal 4 te worden afge meerd. Er bestaan geen bezwaren het schip binnen te brengen. „Handel" tussen Oost en West Naar het Deense dagblad Politiken uit officiële Westberlijnse bron heeft vernomen zijn tussen juni en.septem ber van dit jaar op een punt aan de grens tussen de twee Duitslanden on geveer 800 politieke gevangenen door Oost-Duitsland uitgeleverd in ruil voor voedsel en gebruiksartikelen uit West-Duitsland ter waarde van tien tallen miljoenen guldens. Politiken meent te weten, dat de eerste contacten voor de ruil werden gelegd tussen een Oostduitse advo caat en diens Westduitse collega ten tijde van het Auschwitz-proces in Frankfort. De contacten werden later uitge breid tot een advocatenkantoor in West-Berlijndat met de Ameri kaanse rechtskundige Donovan sa menwerkte. Deze was betrokken bij de ruil van de Russische spion Abel tegen de Amerikaanse vlieger Po wers en bij Amerikaans-Cubaanse transacties. Men kwam overeen, aldus 't Deen se blad, dat West-Duitsland 'n aan tal politieke gevangenen die in Oost duitse gevangenissen zaten zou aan wijzen, die men dan voor een be paalde prijs zou vrijlaten. vrije dag De minister van O. K. en W., mr. Th. H. Bot heeft een bezoek gebracht aan de katholieke economische hoge school in Tilburg. In de middag opende de bewindsman (rechts) het portgebouw, de mensa en de sociëteit van het Tilburgse studentencorps St. Olaf. 5 Mei 1965 wordt een vrije dag. De SER heeft besloten akkoord te gaan met een voorstel om op bevrijdings dag van het volgend jaar een dag vrijaf te geven. In de Tweede Kamer is gisteren van AR-zijde bepleit vast te houden aan de eerder getroffen regeling, die behelst, dat bevrijdingsdag om de vijf jaar een vrije dag is. In de Ka mer was tqen echter nog niets be kend over 'de beslissing van de SER. DE MELKSTAKING IN FRANKRIJK Er is een verbeteniirag waarneem baar in de Franse melkvoorziening. In 35 departementen is de staking geëindigd, in andere streken komt de oude toestand langzamerhand terug. In Toulouse was de melkaanvoer woensdagochtend weer normaal. Er werd een aamtal processen-verbaal opgemaakt wegens prijsopdrijving. In het noorden is de aanvoer over het algemeen slecht terwijl de le veranties naar Parijs nog altijd wor den tegengehouden. In Grenoble werden woensdagochtend de sta- kdngsposten uitgebreid om iedere mielkleverantie te belemmeren. Koningin Elizabeth naar ongastvrij Quebec Op de derde en laatste dag van haar bezoek aan de Canadese pro vincie Prince Edward Island is ko ningin Elizabeth van Engeland, in gezelschap van prins Philip, ontvan gen door het provinciale parlement en bezocht de Britse vorstin een hal waar kinderen van over het gehele eiland bijeen waren. Gisteravond laat vertrok het ko ninklijke jacht „Britannia" naar de stad Quebec, waar Frans-sprekende extremisten, die een onafhankelijk Quebec wensen, hebben verklaard, dat de koningin niet welkom is en met betogingen hebben gedreigd. De „rassemblement pour l'indepencance nationale" (RIN) heeft 20.000 pam fletten huis aan huis laten versprei den, waarin de inwoners van Que bec worden opgeroepen voor een pro testbijeenkomst. Deze verspreiding geschiedde met toestemming van commissaris van politie Roger Le- mire. In Charlottetown waren woensdag, evenals de voorgaande dagen, stren ge veiligheidsmaatregelen genomen, waarbij soldaten, matrozen en „moun- ties" (leden van de Canadese bereden politie) waren ia geschakeld. India wil China van kernproef afhouden Lal Bahadoer Sjastri, de premier van India, heeft op de conferentie van niet-gebonden landen in Cairo voorgesteld een delegatie naar China te zenden om de Chinezen er toe te bewegen, niet over te gaan tot het verrichten van een proef met een kernbom. Sjastri verzocht de niet-gebonden landen met alle kracht te streven naar algehele afschaffing van alle kernwapens. Naar de mening van de Indische premier is het gedeeltelijke kernstopakkoord van Moskou niet voldoende om de mensheid te be schermen tegen de gevaren van een kernoorlog.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7