NTS maakt documentaire ,20 jaar na de bevrijding" Werkeloosheid bedreigt beambten JONGEMAN BEKENT AANRANDINGEN Wat doet een hakker hij Hoogovens HOOGOVENS IJMUIDEN RECHTBANK VAN ROERMOND BEHANDELDE TWEE ONGELUKKEN BIJ SPOORWEGEN Heht u in die bakker ergens uzelf herkend WOENSDAG 7 OKTOBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Uitzending op 5 mei 1965 Op 31 augustus 1943, Koninginne dag voor de Nederlanders in en bui ten het door de Duitsers bezet gebied, 's Avonds om precies tieneneenhalve minuut over acht steeg van het vlieg veld Gravely in Engeland een „Ha- lifax"-vliegtuig op. Dit viermotorige toestel met een bemanning van zeven man, onder commando van gezag voerder Winfred Surtees van Squa dron 35 van de „Royal Air Force", was op die avond padvinder voor een groep van ongeveer zevenhon derd viermotorige bommenwerpers die een aanval zouden ondernemen op Berlijn. Het was de 63e oorlogsvlucht van Surtees en zijn bemanning; vele van die vluchten hadden oveir Nederland geleid en vaak waren ze daarbij over het Usselmeer gekomen. Op deze avond, ver voor de hoofd macht der circa zevenhonderd aan, ging het echter mis: omstreeks tien uur, terwijl de „Halifax" boven het Usselmeer vloog, viel een Duitse nachtjager aan. De aanval kwam van onderen en de korte strijd werd in het voordeel van de Duitse JU 88 van de basis Leeuwarden beslecht. De „Haiiifax" was, naar de boekhou ding van de Duitse vlieger zijn 68ste slachtoffer, maar na de oorlog is de waarde van de voorheen opgegeven „vernietigde" vlè gtuigen in twijfel getrokken. De Halifax was niet meer te hou den, een deel kwam terecht in het IJssekneer, een deel bij de dijk in de omgeving van Kuinre. Drie van de zeven man wisten zich te redden: de gezagvoerder Surtees, marconist Har ry Perry en bomrichter George Wol- ley. De vier anderen vonden de dood; zij zijn begraven te Kuinre. Het bestuur van de bij de Stich- tnig Katholieke Federatie van Be- ambtenbonden voor Industriële en aanverwante bedrijven (KFBI) heeft besloten met kracht te gaan op treden tegen werkgevers, „die niet schromen de bij hen in dienst zijnde beambten te kleineren en discrimi neren door maatregelen, die de his torisch gegroeide en aan de mate van verantwoordelijkheid binnen de on derneming verbonden rechtspositie van deze beambten in grove mate aantasten". Met verontwaardiging heeft het fe deratiebestuur kennis genomen van vele gevallen van -reorganisaties, overnames en fusies, waardoor dik wijls beambten van de ene dag op de andere worden geconfronteerd met „het spook van de werkloos heid", alleen maar, omdat deze be ambten niet meer „nuttig" voor het bedrijf worden geacht, ofwel bij li quidaties, surseances en faillissemen ten funktieverlagingen moeten ac cepteren, wegens het ontbreken van gelijkwaardigeof passende funkties. ONTOELAATBAAR Het bestuur van de KFBI heeft aan gekondigd met gebruikmaking van alle moderne publiciteitsmedia in 't openbaar scherp stelling te nemen tegen die ondernemingen, die zon der overleg met de beambtenbonden overgaan tot invoering van arbeids voorwaarden, welke een ontoelaat bare nivellering van de positie van de beambten beogen. In nauw overleg met het landelijk werkorgaan voor de mediale groepe ringen (LWM) van het Nederlands Katholiek Vakverbond (NKV) zal worden nagegaan, op welke wijze aan de beambten grotere rechtsze kerheid geboden kan worden, ook op het terrein van de belasting- en so ciale verzekeringswetgeving. KON. LUCHTMACHT Naar een idee van de heer Bruin W. Noordam, regisseur bij de tele visie van de NCRV, en als zijn pro- duktie, zal onder regie van Jan van Hillo, eveneens van de televisie der NCRV, in het aan de Nationale Be vrijdingsdag gewijde NTS-program ma van 5 mei 1965 aandacht worden geschonken aan de vlucht van deze Halifax. Tea: voorbereiding van dlit onder deel van dat programma getiteld „Twintig jaar na de bevrijding" is in de afgelopen weken met medewer king van de Koninklijke Luchtmacht een aantal opnamen gemaakt. In de door Jan van Hililio opgezette docu mentaire spelen de drie genoemde bemanningsleden een rol. Bros ge filmd in Oost-Flevoland, in Kuinre en in Kampen. Z.K.H. de Prins der Nederlanden heeft het gezelschap Engelsen en Nederlanders dat aan de voorberei ding van de televisie-documentaire heeft medegewerkt, vorige week in paleis Soestdijk ontvangen en zich uitvoerig op de hoogte gesteld van de gebeurtenissen. De Hengelose politie heeft de 17- jarige Hengeloër O. V. gearresteerd, die inmiddels heeft bekend dat hij tien aanrandingen of pogingen tot aanrandingen heeft gepleegd. Zijn slachtoffers waren in hoofdzaak vrouwen van middelbare leeftijd, die hij laat in de avond in slecht ver lichte straten overviel. Een van zijn slachtoffers herkende hem dezer dagen in een bioscoop. Zij volgde de jongen, die naar het huis van zijn meisje ging. Naderhand kon de inmiddels gewaarschuwde politie hem daar aanhouden. Hij zal mor gen .voor.de officier van Justitie in Almelo worden geleid. De politie neemt aan dat hij nog meer aanrandingen heeft gepleegd, omdat niet ieder geval bij de politie wordt aangegeven. (Th. G. Hageman, machine-bankwerker) I Dat raadsel is snel opgelost. Hageman, de bakker, vond dat hij weinig vrije tijd had. Toch ging hij niet in de eerste plaats daarom naar Hoogovens. „De voornaamste redenen waren", zegt hij, „dat ik er meteen al beter verdiende en dat ik verwachtte mezelf te kunnen opwerken. Want daar kun je bij Hoogovens veel aan doen". Hij liet het niet bij woorden en ging - en met succes - bij Hoogovens leren voor machine-bankwerker. Met alle plezierige financiële gevolgen van dien. En omdat hij nog verdere plannen heeft, blijft hij de U.T.A.-cursus (Uitgebreid Technisch Avondonderwijs) volgen. Kijk, en dat is nu weer zo'n typisch Hoogoven-verhaal. Hoogovens is niet één bedrijf, maar een heleboel bedrijven. Daarom vinden de meest uiteenlopende mensen met de meest uiteenlopende wensen en capaciteiten ergens in die staal kaart van mogelijkheden wel het werk, waar.ze ergens anders vaak niet aan toekomen. Meneer Hageman is een voorbeeld. (Advertentie) De rechtbank in Roermond heeft gisteren twee spoorwegongelukken behandeld: het gebeuren op 18 augus tus vorig jaar, toen een elektrische locomotief bij Venlo op hol sloeg en van een talud stortte en het ongeluk dit jaar op 30 maart toen de Austria- Express bij het Venlose station op een stilstaande locomotief reed. De Venlose machinist M. J. R. die voor het eerste ongeluk verant woordelijk wordt geacht hoorde twee maanden gevangenisstraf en een boete van 300.- tegen zich eisen. Zij locomotief viel van tien meter hoogte op een rijweg, waar een moe der met haar kind ternauwernood aan de dood ontsnapten. Het herstel van het gevaarte kostte de Nederlandse Spoorwegen 87.000.- „Sjaak ik geef hem aan jou door", had de machinist tegen een collega Nieuwe groep jongeren-vrijwilligers geroepen. Hij sprong daarop van de rijdende kolos. Zijn collega kon het gevaarte echter niet opvangen want •Af machinist had de handle van de locomotief wel tevoren in de rust stand gezet, maar doordat dit te ruw was gebeurd was deze weer in de eerste rijstand gesprongen. De Nederlandse Spoorwegen heb ben de man eerst een rang verlaagd. Nadat een 100-tal collega's een peti tie hadden ingediend heeft 't scheids gerecht van de Nederlandse Spoor wegen de straf veranderd in een ver lagen van het loon. De verdediger, mr. K. Witlox uit Den Bosch, vond dé voorwaardelijke gevangenisstraf en de proeftijd van een jaar niet op zijn plaats. Hij meende dat de man twee keer werd gestraft, nu de spoorwegen reeds in gegrepen hebben. VERGETEN Verder stonden terecht de commis sies-titulair W. S. van de Nederlandse Spoorwegen te Venlo en de seinwach- ter L. K. Het zou hun schuld zijn dat op 30 maart van dit jaar de Austria- Express, die uit Venlo naar München- Gladback zou vertrekken bij het station te Venlo op een stilstaande locomotief botste. Het bleef toen bij materiële schade. In de grote drukte die er op het station in die dagen heerste zou S. vergeten hebben te vragen of de lijn vrij was, en K. was vergeten dat de locomotief er nog stond. De officier vroeg voor S. een d- boete van 500.- of 50 dagen, waar van 350.- of 35 dagen voorwaarde lijk, beiden met een proeftijd van een jaar. Uitspraak in beidie zaken over veer tien dagen. TWEEDE KAMER NAM AFSCHEID DIRECTEUR STENOGRAFISCHE DIENST Zeer vele Kamerleden, vice-pre mier Biesheuvel en de minister van Binnenlandse Zaken Toxopeus heb ben in de Tweede Kamer afscheid genomen van de thans zeventigja rige directeur van de stenografische dienst, de heer H. van der Velde. Van de oud-Kamerleden kwam o.a. de gisteren tachtig jaar geworden heer Tilanus zijn opwachting maken. Een man en drie kinderen zijn omgekomen toen een kudde olifanten bij Morogoro in Tanganjika een vrachtauto aanviel. Een derde kind werd gewond. De bestuurder van de auto trachtte de olifanten te ontwij ken, maar de dieren schrokken en gooiden de auto om. Eieren lieten Sir Alec koud De Britse premier, sir Alec Douglas-Home, is dezer dagen op zijn verkiezingstournee bij zijn aankomst in Oldham met eieren bekogeld. Toen hij uit zijn auto stapte om de plaatse lijke kandidaat van de conser vatieve partij de hand te druk ken, vloog er een ei tegen zijn rug kapot, terwijl een tweede ei over zijn wagen schèerde. De premier scheen niet te mer ken wat er gebeurde hij be steedde er althans niet de min ste aandacht aan. Zijn persoon lijke lijfwacht arresteerde de dader. in opleiding (Th. G. Hageman, machine-bankwerker - zie ook elders op deze pagina) Bent u, net als hij indertijd, ook uit op meer mogelijkheden voor de toekomst? Met andere woorden: hebt u ook het gevoel dat u meer kunt bereiken als u maar de kans krijgt? Misschien heeft deze bakker u dan op een idee gebracht. Want de kans is heel groot dat u bij Hoogovens wèl helemaal uit de voeten komt zoals u dat eigenlij k al zo lang wilt. Hoogovens hèèft door zijn omvang en opbouw de mogelijkheden. En u zou allicht eens een visje kunnen uitgooien. Denk daar eens over na en praat er thuis eens over. Als u met vragen zit, kunt u altijd bellen, schrijven of even langskomen bij de afd. personeelszaken, ge bouw „Buitenhof", Staalstraat in Velsen-Noord. Elke maandag t/m vrijdag, van 8.30 tot 17.00 uur, bent u welkom. Telefoon: 02550-6611, toestel 1111, i HOOGOVENS IJMUIDEN Acht Nederlandse jongeren-vrijwil ligers zijn gisteren aan het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amster dam aan hun opleiding begonnen voor hun werk in een aantal oplei dingscentra voor Palestijnse vluchte lingen in Libanon, Jordanië en Syrië. De groep bestaat uit acht mannelijke leerkrachten van 21 tot 33 jaar. Vijf van hen zijn sportleraren en de andere drie zullen les geven in wis- en natuurkunde aan technische scholen. Het onderwijs aan de vluchtelin gen wordit door die UNRWA (die hulp organisatie voor de Palestijnse vluch telingen van de Verenigde Naties) verzorgd in samenwerking met de Unesco (die, economische en sociale raad van de volkeren organisatie). Van de vrijwilligers die in de on derwijscentra werken, wordt ver wacht dat zij naast het geven van onderwijs, ook de organisatie en lei ding van activiteit buiten de school tijden op zich zullen nemen. Sinds ruim een jaar zijn er Britse en Amerikaanse vrijwilligers in de op leidingscentra van de UNRWA werk zaam. Het is de bedoelling dat deze vijfde groep van het jongeren vrijwilligers programma de opleiding begin de cember zal afsluiten en half decern- President Soekarno in discussie met de Algerijnse president Ahmed Ben Bella voor de aanvang van de avond- ber maar het Midden-Oosten vertrekt. zitting van de conferentie van niet-gebonden landen in Cairo.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9