„Niet-katholieken toelaten tot katholieke vakbonden" MAN DRINGT ILLEGAAL EIGEN FLAT BINNEN „COMMISSIE HUISARTSEN" GEÏNSTALLEERD Ik blijf wie ik ben. Leger helpt 40 JAAR KRO waterarm Delft «De Lachende Kerk" t.h. schuldig als jubileum-cabaret 1364 „ir r T-~n~— p^Tjri p.rnm nederlandse bisschoppen De Nederlandse katholieke bis schoppen hebben in een brief aan de katholieke vakbonden de wens Éeuit dat voortaan ook niet-katho- eken met volledige rechten tot het lidmaatschap kunnen worden toege laten. Voorwaarde moet slechts zijn dat zij doel en grondslag van de bond onderschrijven. Dit blijkt uit een mededeling van het bestuur van de stichting katho lieke federatie van beambtenbonden voor industriële en aanverwante be drijven, dat verrast is door deze in een brief aan de katholieke bond van technici en chemici kenbaar gemaak te wens. Volgens het bestuur van de federatie heeft het episcopaat zijn standpunt gemotiveerd met de grote openheid van deze tijd en de wen selijkheid om in de statuten van alle sociale organisaties op dit punt eens luidende bepalingen te doen opne men. Desgevraagd deelde het verbonds- bestuur van het NKV mede, dat het episcopaat de katholieke bond van technici en chemici ook heeft laten weten, dat een aantal andere katho lieke vakbonden de vroegere bepa lingen reeds hebben gewijzigd. Dit is onder meer een gevolg van de structuurwijziging van het NKV en zijn aangesloten vakbonden. De „open organisatie" is met name reeds een feit bij de bonden van ka tholieke metaalbewerkers en tex tielarbeiders. Het NKV-bestuur meent daarom dat de wens van de bisschoppen niet nieuw is. IN STUDIE Het verbondsbestuur heeft de wens van het episcopaat in studie geno men en zal zich beraden over de consequentie die een grotere open heid van de aangesloten bonden zal hebben. In dit verband heeft de ka tholieke bond van technici en chemi ci een aantal problemen aan het NKV-bestuur voorgelegd, zoals de rechten van niet-katholieke leden, Het instituut voor toepassing van atoomenergie (Ital) in Wageningen wordt 8 oktober officieel geopend. Het instituut onderhoudt een nauwe samenwerking met de landbouw hogeschool. De onderzoekingen hebben in het bijzonder betrekking op de uitwerking van bestraling van planten, het conserveren van levensmiddelen door bestraling en op het gedrag van radio-isotopen in de bodem. Euratom draagt voor 2/3 bij in de kosten voor de uitvoering van researchprogramma. Op de foto het reactorgebouw. Het instituut voor toepassing van atoomenergie (Ital) in Wageningen y Op de foto worden zaden en planten bg*£raald met thermische neutronen. Met een TV-camera wordt control# uitgeoefend. het werk van de apostolisch-christe- lijke vorming binnen het NKV en de eventuele propaganda van katholie ke vakbonden onder niet-katholie ken. Namens het NKV-bestuur werd verder verklaard, dat de mogelijk heid voor niet-katholieken om lid te zijn van een bij het NKV aangeslo ten organisatie reeds lang bestaat. Aan deze mensen werd het hospi- tant-lidmaatschap toegekend. HET WAS GEEN STUDENT In de afgelQpen nacht is in de Delftse binnenstad de negentienja rige kantoorbediende J. W. Bommelé die aan het Oosteinde woonde, in een gracht verdronken. Een tragische bijzonderheid is, dat een late wande laar de drenkeling heeft gezien en gemeend heeft dat het een student was, die, zoals wel meer gebeurt, een nachtelijk bad in het grachtwater nam. De wandelaar, die aan het Vrouw Juttenland woont, was een luchtje gaan scheppen. Toen hij buiten kwam viel het hem op, dat de een den in de gracht zo te keer gingen. Het bleek hem, dat er iemand in het water dreef. Denkende met een stu dent te maken te hebben, riep hij hem toe naar de kant te komen. Toen daarop echter geen reactie kwam, ging de man zijn woning bin nen om de politie te bellen en een stok te halen. Weer buiten gekomen bemerkte hij dat de drenkeling was verdwenen. De politie dregde later het stoffelijk overschot op. Gebleken is, dat de jongeman met zijn fiets in de gracht is gereden. De remmen van de fiets werkten niet. Om in zijn nieuwe flat te komen aan de Wandelboslaan in Tilburg moest de heer Heere langs de bui tenkant erin klimmen bij gebrek aan een sleutel. De makelaar van de flat heeft hem nl. de sleutel geweigerd. Volgens deze laatste heeft de heer Heere geen recht om in de flat te wonen omdat hij persoonlijk geen eigenaarsverklaring heeft afgegeven. Het blijkt dat de huurder het vereis te bedrag van f 1500 niet betaald heeft. Een van de personeelsleden van de makelaar heeft echter wel de eigenaarsverkla^ing afgegeven en 't Centraal Bureau Huisvesting heeft hem toestemming gegeven de wo ning te betrekken. Zaterdagmiddag had de gemeente Tilburg gas en elec- triciteit al aangesloten. De makelaar overweegt nadere stappen te onder nemen. De staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, dr. A. J. H. Bartels, heeft gistermiddag in Den Haag de in samenwerking met het ministerie van O., K. en W. ingestelde „Commissie Huisartsen" geïnstal leerd, die een studie zal maken van de huidige en in de toekomst te ver wachten positie en taak van de huis arts in ons land. De staatssecretaris stelde vast, dat specialist en huisarts elkaar aanvul len: de specialist verdrijft de huis arts niet uit het centrum, maar zij helpen elkaar ieder op eigen terrein. Alleen de huisarts overziet het hele terrein, aldus dr. Bartels. Rijk betaalt ringweg rondom Amsterdam Naar de Amsterdamse wethouder van Publieke werken gisteren heeft medegedeeld, zal het Rijk de kosten voor de aanleg van de gedeeltelijk over het hoofdstedelijke grondgebied geprojecteerde ringweg (lengte: 34 kilometer; kosten: vele miljoenen) op zich nemen. Hiermede heeft het Rijk toegegeven aan het verlangen van de gemeente, die zich steeds op 't stand punt heeft gesteld, dat het Rijk de kosten zou moeten betalen. De ring weg krijgt aansluiting op alle rijks wegen naar Amsterdam. Een belang rijk deel van de weg zal nog voor 1970 gereed komen. Eén jaar plus ontslag voor „praalvlieger" Het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag heeft de 21-jarige vlieg tuigmaker-elektricien Theo v. E., die in maart van dit jaar tijdens een oefening op Malta met een Grum man Tracker naar Lybië uitweek, en ongeveer een maand later naar Ne derland terugkeerde, doch nu onder geleide van de Kon. Marechaussee, veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en ontslag uit de mili taire dienst. Reeds eerder wa? Theo v. E. door de zeekrijgsraad veroor deeld tot één jaar, doch de advocaat fiscaal was hiertegen in beroep ge gaan. Hij eiste twee jaar plus ont slag. VanE. moet nu nog ongeveer vijf maanden uitzitten. Het ontslag komt hem, ïo aegt hij, niet onwelkom- 'Ik was er helemaal niet vóórdie om schakeling op aardgas. Per slot van rekeningjagen zé je maar op kosten. Dit afgekeurd, dat afgekeurd en de pijp af gekeurd. En in de bus een briefje: zorg er zelf maar voor! Dat kostte me handen vol geld'. Deze verzuchting is van me vrouw D. J. de Jong, Cattenhagestraat 11a in Naarden. Velen voelen het net zo. Waarom blijft zij bij gezellig kolen stoken? T)at zal ik u zeggen. Het bevalt mij al niet met koken, laat staan met stoken! En ik wil graag klant blijven. Zoals ik altijd geweest ben. Klant van een kolen handelaar, die wéét wie ik ben als ik op bel. Echt klant - en geen verbruiker nummer zoveel. Een naamloze. Met ambtelijk gedoe. Bovendien: in de kamer waarin je leeft kan je niet zonder echte stralingswarmte. Warmte waar wat aan te beleven is 1' U hoort het: leefwarmte. Van kolen! Zo is het! gezellige mensen stoken De noodverbinding heeft een leng te van ongeveer 2.300 meter en ligt in de berm van Rijksweg 13 (Den Haag-Rotterdam). Aangezien er in de slangen een aanmerkelijk druk- verlies zal optreden, komen er op gelijke afstanden twintig pompen. Deze pompen en de noodleiding wor den dag en nacht door militairen bewaakt. De oorzaak van de breuk wordt voornamelijk gezocht in het feit, dat de Technische Hogeschool indertijd grond op het terrein heeft gestort, waardoor de druk op de leidingbui zen te groot is geworden. Aan de Technische Hogeschool, die voor de ze grondverplaatsing geen toestem ming van het gemeentebestuur had gevraagd, is verzocht de grond te verwijderen. Ze heeft daaraan on danks herhaald verzoek niet voldaan. De gemeente Delft heeft nu zelf op dacht gegeven de grond te verwij deren. Ze heeft verder 'n claim ingediend bij het rijk, die ongeveer een kwart mil joen gulden bedraagt. buddy holly Naar aanleiding van het in de jeugdrubriek „Ook voor jou" op za terdag 26 september j.l. onder „Kri tisch bekeken" gepubliceerde arti kel over Buddy Holly deelt de Bud dy Holly Appreciation Society mede, dat het aantal uitgebrachte opnamen van Buddy Holly niet 360, doch 32 bedraagt. Het artikel in de rubriek „Ook voor jou" mist volgens de be cijfering van de BHAS dus iedere grond, weshalve wij voor de publi catie ervan onze verontschuldiging betujgen» zige geestelijken hebben dit wel bij zondere ontspanningsprogramma met stijgend genoegen gevolgd. „De lachende Kerk" is een confe rence met liedjes, pantomime en teksten, die zelfs de meest actuele gebeurtenissen binnen de Kerk, met name het concilie, ontwapenend be handelen. Fons Jansen heeft er zelf het vol gende van gezegd: „Misschien is het mogelijk, dat de humor wat pijn ver zacht". En: de godsdienst van een mens is nooit werkelijk, tenzij zij er grapjes over kan maken. Jansens cabaret „voor kritische ka tholieken" is slechts de aanloop tot een aantal evenementen bij het ko mende KRO-jubileum. Ook in Lei den en omgeving zal men er meer over horen. Foto: Fons Janssen als werkengel aan de breuk Fons Jansen, die met zijn cabaret „De lachende Kerk" nu al enige tijd Als resultaat van de hulp, die het het land is doorgetrokken en overal leger geboden heeft beschikt Delft t s h ft behaald (370 maal met ingang van vandaag weer over f voldoende (Rotterdams) drinkwater, lacben op een avond) heeft zijn heer- Ongeveer vijftig militairen van de lijke en spitse teksten nu aangepast mobiele colonne zijn namelijk gister- voor een reizend jubileum-cabaret, DeTffLnltSn0 SHoTve? gelegenheid van het tanende 40- binding tot stand te brengen in de lanë bestaan van de KRO in novem- hoofdtransportleiding van Rotterdam ber 1965. In de stadsschouwburg van naar Delft, waarin ruim een week Enschede hebben we de première we„em^^r.n meegemaakt en ook de vele aanwe- een half jaar een breuk was opge treden.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11