Griekse prins Peter: ik ben kroonprins Weer zwaar ongeval op Steekterweg te Alphen REM AAN GEZAG ONDERWERPEN „VIANDA" Leiden ontslaat gehele personeel: 60man Alle tachtig inzittenden van Franse DC-6 omgekomen Politiemannen in V.S. gearresteerd MAANDAG 5 OKTOBER 1964 %£c*ckeeom<^ BUREAU PAPENGRACHT 32 KAN OPVLIEGEN Directeur J. F. J. M. KOENS T/ (Zie pagina 4) Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VO OR LEIDEN EN OMSTREKEN Telel. 2.09.35 Red 2.00.15. 2.55.91 - Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3. 38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p.mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes f 1,75 Moordenaar van taxi-chauffeur bekent Twee vrienden van de 24-jarige moordenaar van de Westduitse taxi chauffeur zijn aangehouden bij een poging om in de omgeving van Saar- brücken naar Frankrijk te vluchten. De verdachte, de 24-jarige mon teur Manfred Tragert uit West-Ber- lijn, heeft een bekentenis afgelegd. De dader heeft de moord waar schijnlijk gepleegd om zijn moed te bewijzen. Zijn twee thans aangehou den vrienden, de 24-jarige Dino Hoff man en de 17-jarige Monika Pollack, zouden tot een bende hebben be hoord waarin Tragert zou worden opgenomen. Als bewijs van zyn durf moest hij een auto stelen. Op welke manier Tragert de auto zou stelen deed er volgens hen niet.toe. Tragert heeft verklaard, dat hij enige weken geleden nog in een Oostberlijnse ge vangenis zat. Naar zaterdag bekend is geworden werd hij enkele minuten na de moord op de taxichauffeur in de on middellijke nabijheid van de plaats waar het drama zich voltrok, gear resteerd. Prins Peter van Griekenland, een neef van wijlen koning Paul en achterneef van koning Constan ts n, heeft gisteren tijdens een persconferentie in Athene ko ningin-moeder Frederika ervan beschuldigd tweespalt in het Griekse koningshuis te hebben veroorzaakt. Dit was dan ook de reden geweest, naar hij zei, waar om hij van 1947 tot 1957 zich in het buitenland had gevestigd. Nadat koning Paul alles in het werk had gesteld om de verhou dingen weer in het reine te bren gen, keerde hij later naar zijn land terug. Prins Peter sprak zijn twijfel uit over de interpretatie van de Griekse grondwet op grond waarvan thans prinses Irene, zuster van koning Constantijn, als troonopvolgster be schouwd wordt. De prins zelf meent, dat de grondwet de opvolging toe kent aan de mannelijke leden der zelfde dynastie, ongeacht tot welke tak zij behoren, hetgeen erop neer komt, dat hij zelf kroonprins is. Naar aanleiding van de persberich ten de laatste tijd over de civiele lijst voor het Griekse koningshuis en de kosten voor de koninklijke hofhou- CRISIS? Premier Papandrëoe heeft. gi§ter- avond een verklaring uitgegeven, waarin hij zijn sterke afkeuring uit sprak over de uitlatingen van .prins Peter, De eerste-minister had daar voor een onderhoud van anderhalf uur gehad met koning Constantijn, die kort tevoren in Athene was terug gekeerd van zijn huwelijksreis. De vorst trouwde op 18 september met prinses Anne-Marie van Denemarken en verbleef sindsdien „ergens" in Griekenland. Zijn plotselinge terug komst in Athene Wijst erop, dat het Griekse hof de laatste dagen in een crisis is geraakt. Minister Scholten: Aan het gehele personeel (60 man), zowel van de afdelingen produktie, administratie en verkoop, van de N.V. Vleeswaren- en Conservenfabriek „Vianda", gevestigd aan de Langegracht te Leiden, is ontslag aangezegd. Het ontslag, waarvan het ge westelijk arbeidsbureau op de hoogte is gesteld, zal ingaan op 16 oktober. De reden van het ontslag is de sluiting van het Leidse bedrijf. De directie acht het onverantwoord om de ex ploitatie van het bedrijf nog op deze wijze voort te zetten en reorganisatie, wat de enige oplossing zou kunnen zijn voor de huidige moeilijkheden, wordt veel te kostbaar. De andere vestigingen van „Vianda" in ons land, o.a. Amsterdam, zullen nog wel worden geëxploiteerd, alleen het Leidse bedrijf zal de produktie moeten stopzetten. Het is nog niet bekend, wat er met het pand aan de Langegracht zal gaan gebeuren. Mochten zich gegadigden melden voor overname van het ge hele Leidse bedrijf, inclusief het personeel dan bestaat nog een kans dat het bedrijf in de huidige vorm wordt voortgezet. LEIDEN VIERT HET ONTZET Voor het eerst in de 3 October-historie was het zo geregeld, dat ook de Leidse brandweer haring en wittebrood kon gaan halen. De brand weerlieden krijgen hier hun 3 October-presentje uit handen van mevrouw J. Stormer, een 72-jarige Leidse dame, die al negentien jaar de mooie traditie in stand helpt houden. Voor meer 3 October-nieuws zie de pagina's 3, 8 en 9. Het verzet tegen de z.g. anti- REM-wet is in wezen een uiting van verzet tegen het huidige omroepbe stel. Regering en parlement moeten ernaar streven een oplossing en openheid te vinden die de onlustge voelens kan wegnemen. Dat neen,, echter niet weg dat de REM aan het Nederlandse gezag onderworpen moet worden. Dat is een eis van recht. Dit was de teneur van de rede die minister mr. T. Scholten van Justi tie zaterdag heeft gehouden op de CHU-provinciedag in Schiedam over Recht en politiek. De minister stelde dat het „zonneklaar een eis van recht is dat er regels gesteld worden ten aanzien van een zo schaars goed als golflengten. De REM moet zich daar ook aan onderwerpen, anders boet het recht aan gezag in. Tot dat recht behoort volgens de minister ook de bevoegdheid van de overheid de golflengten, die haar bij internatio nale overeenkomst zijn toegewezen door middel van een vergunnings stelsel toe te wijzen. De toepasselijk heid daarvan staat los van de waar dering die men heeft voor het Ne derlandse omroepbestel, zo zei de minister. TWEE DODEN EN VIJF GEWONDEN Tengevolge van een frontale botsing zaterdagmiddag tussen twee personenauto's op rijksweg 11 (LeidenUtrecht) onder Alphen aan den Rijn zijn twee personen om het leven gekomen en vijf gewond waarvan één, een 14-jarig meisje, zeer ernstig. Doordat de bestuurder van een auto, de 62-jarige ir. M. van Ede, directeur van Turkenburgs koninklijke zaadhandel N.V. ie Bodegraven, onwel werd, schoot deze onverwacht op de lin kerweghelft waar de wagen in botsing kwam met de van de andere kant naderende auto, bestuurd door mevr. Van Aspe- ren uit Ede, wier echtgenoot, dr. K. van Asperen, bioloog bij de Stichting laboratorium voor insekticidenonderzoek te Wa peningen, eveneens in de wagen zat. Laatstgenoemde overleed ter plaatse, ir. Van Ede bezweek enkele uren later in het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden. In de auto van ir. Van Asperen bevonden zich, behalve de reeds genoemden, drie kinderen, een jongen van 16 jaar en twee meisjes van resp. 14 en 7 jaar. In de andere wagen zaten mevrouw Van Ede-Turkenburg en de in Beckenham (Kent-Eng.) woonachtige mevrouw J. H. de Romeijn met haar anderhalfjarig zoontje. Op laatstgenoemde mevrouw met haar kind na, die nagenoeg ongedeerd bleven, zijn alle gewonden naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. De toestand van het 14-jarige dochtertje van de familie Van Asperen was kritiek. ZIE PAG. 2 ZOEKT U EEN Goed Anker Horloge voor 30.- en 40.- of het aller beste van ƒ200.- en ƒ400.-. Horloger v. d. WATER, Haar lemmerstraat 207 heeft het. Eterna-^— Certina Prisma Junghans Ewe Anker. (Advertentie) NIEUWE PAROCHIE IN ROTTERDAM-LOMBARDIJEN Met ingang van 3 oktober heeft mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotter dam, in Rotterdam-Lombardijen naast de parochie van de H.H. Engelbe waarders een tweede parochie opge richt onder de titel van „De Goede Herder". Tot pastoor is benoemd pa ter G. v. d. Burg SCJ, die daar reeds de zielzorg uitoefende. Pastoor v. d. Burg heeft tevens op dracht de bestaande noodkerk te ver vangen door een definitief kerkge bouw. WRAK GEVONDEN OP SPAANSE BERGHELLING Het wrak van het sinds vrijdag ochtend vermiste Franse passagiers vliegtuig is gevonden op de helling van de 3300 meter hoge berg Alcazaba in 't Sierra-Nevadagebergte in Zuid- oost-Spanje. Geen van de tachtig in zittenden 73 passagiers en zeven bemanningsleden heeft de ramp overleefd. De deels verkoolde stoffelijke res ten van de slachtoffers liggen her en der over het terrein verspreid. Het wrak werd gevonden door een groep politiemannen en dorpelingen uit het nabijgelegen Trevelez, nadat het door een vliegtuig was waargenomen. Identificatie van de slachtoffers is nog niet mogelijk gebleken. Aan boord van het vliegtuig zouden zich twintig kinderen hebben gevonden. Het toestel, een DC-6 van de Fran se luchtvaartmaatschappij UTA was op weg van Parijs naar de West- Afrikaanse republiek Mauretanie. De plaats waar het verongelukte vlieg tuig ligt is op 'n hoogte van ongeveer 2500 meter, ongeveer tachtig kilo meter van Granada èn honderd kilo meter van de Middellandse Zee. Het vliegtuig bevond zioh volgens de UTA niet op de normale route. Men ver moedt, dat het van de route is af geweken om een onweer te vermij den. Ruim vierentwintig uur heeft men in de veronderstelling verkeerd, dat het vliegtuig in de Middellandse Zee was gestort. Tal van tegenstrijdige berichten veroorzaakten een grdte verwarring. Een Spaanse torpedo- bootjager liet weten, dat het wrak stukken had waargenomen en dat er geen overlevenden waren, terwijl het Spaanse ministerie van luchtvaart bekendmaakte, dat een twintigtal overlevenden opgepikt was door een Britse tankboot. De verkoolde resten van de .80 slachtoffers worden op de ruggen van paarden en muilezels langs de berg paden naar beneden gebracht. De stoffelijke resten zijn daarna naar de kerk van San Antonio in Treve lez vervoerd. Men verwacht, dat ze vanavond naar Grangda zullen wor den gebracht. Na onderzoek in moordzaak De sheriff van het stadje Phila delphia in de Amerikaanse staat Mis sissippi, diens plaatsvervanger en drie politieagenten zijn zaterdag gear- resterd op federale aanklachten, on der ede bevestigd door de „grand jury", die een onderzoek heeft in gesteld naar de moord op de 3 jonge ijveraars voor gelijke burgerrechten, eerder dit jaar gepleegd. De vijf mannen worden volgens een bekend making van het ministerie van justi tie in Washington beschuldigd van schending van de rechten van neger- burgers in Philadelphia. Deze schen ding is aan het licht gekomen tijdens hét onderzoek van de „grand jury". Meer arrestaties zijn op handen, aldus de bekendmaking in Washing ton. De politiemannen worden ervan beschuldigd, een neger, Sam Henry Germany, van zijn rechten te hebben beroofd door hem zonder grond te „arresteren, op te sluiten en vast te houden, te slaan en af te ranselen." Ze hadden Germany ook gedwongen tot het afleggen van voor zichzelf bezwarende bekentenissen. Ook vier andere negers waren 'door hen van hun rechten beroofd. De vijf gearresteerden werden later onder een borgtocht van duizend dol- lor op vrije voeten gesteld. Bij het gerechtsgebouw hadden tevoren ver scheidene honderden mensën de vijf arrestanten by hun aankomst toege juicht. De Romeinen eisten brood en spelen van hun stad. Wat zijn de Leyenaren dan bescheiden. Eens per jaar haring en brood hebben ze altijd al mooi ge vonden. Vermaken kunnen zij zich wel op eigen kosten. Maar nu krijgen ze ook „spelen", nog duurder dan die van het oude Rome. Er komt een schouwburg van achttien mil joen! Wij weten niet, of dat ook voor minder kan. Maar wel weten we, dat u.voor heel wat minder een heerlijk sei zoen kunt hebben (met elke week een première uit het we- relddansrepertoire) bij dans school Evert Castelein, Boer- haavelaan 13, Leiden. Tele foon 5 20 54. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Rustig herfstweer Tijdens het weekeinde heeft het weer onafgebroken onder invloed ge staan van een krachtig gebied van hoge luchtdruk, dat zich van het zuidën van Scandinavië naast Oost- Europa heeft verplaatst en zich nu ook tot over de Balkan uitstrekt. In Ierland is een Atlantisch koufront aangekomen. Dit beweegt zich lang zaam in oostelijke richting, maar het continentale hogedrukgebied is nog zo krachtig, dat het front het eerst komende etmaal ons land niet kan bereiken. Er komt dan ook nog wei nig verandering" in de weerssituatie. Wel neemt de kans op mistvorming in de nachten en vroege ochtend toe, in het bijzonder in de zuidelijke pro vincies, waar de lucht vochtiger is dan in de noordelijke. De luchtdrukverschillen blijven klein. Er is dus weinig wind, hetgeen een sterke nachtelijke afkoeling bevor dert. Hier en daar is dan ook nacht vorst mogelijk. ZON- EN MAANSTANDEN 6 Okt.: zon op 6.49,'onder 18.06; maan op 7.21, onder 18.50. Hoogwaterstanden 6 Okt.: v.m. 3.27; n.m. 15.46. KORRELTJE Om iets groots te doen, moet men elke dag arbeiden. „Frederika schuld van tweespalt FREDERIKA: centrum van de onrust Koning Constantijn confereerde in Athene ding, die de Griekse staat heeft te dragen, verklaarde Prins Peter, dat deze „zeer buitensporig zijn en een slechte indruk in het buitenland; ma ken.'

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1