SYRIË LEGT JODEN-VERKLARING" VOOR AAN CONFERENTIE TE CAIRO email doodt de vader NIEUW INITIATIEF VAN ERHARD VOOR EUROPESE POLITIEKE EENHEID Jong van zijn vroegere vrouw Toekomst van Griekse hofhouding in geding VEEL HANGT AF VAN STANDPUNT DER NEDERLANDSE REGERING MELKSTAKING LEIDT TOT INCIDENTEN WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 „Israël mobiliseert katholieken tegen de Arabieren" Syrië zal de kwestie van de „ver klaring over de Joden" voorleggen aan de conferentie van niet-verbon- den landen, die binnenkort in Cairo begint, zo meldde vandaag het Sy rische blad „Al Baath", het officiële orgaan van de socialistische „Baath- partij." „De volkeren en die regeringen van de Arabische landen kunnen niet aan nemen, diat de .verklaring over ie Joden' slechts een zuiver religieuze zaak zou zijn", zo heeft premier Bitar van Syrië verklaard, toen hij de leiders van de katholieke gemeen schappen in Syrië ontving. Hij be tuigde zijn erkentelijkheid voor de houding welke de patriarchen van de Oosterse Kerken op het Concilie te genover de verklaring hebben inge nomen. Premier Bitar gaf uiting aan het leedwezen van zijn regering over „het feit, dat men de Joden heeft toegestaan deze kwestie aan de orde te stellen op een ogenblik waarop het wereldzionisme en Israel de ka tholieken trachten te mobiliseren te gen de Arabieren, nu de Arabische landen pogen de wereldopinie te in- DE GAULLE IN CHILI President De Gaulle is gisteren per vliegtuig in de Chileense plaats Ari- ca aangekomen. Ondanks het slechte weer waren enige duizenden mensen, onder wie vele scholieren, naar het vliegveld gegaan om de Franse pre sident te verwelkomen. Uit naam van de Chileense rege ring werd het echtpaar De Gaulle door de minister van buitenlandse zaken, Juli Philippi, begroet. De president begaf zich daarna in een gesloten auto naar de haven van Arica, 14 km van het vliegveld. De bootreis naar Valparaiso, waar de Franse kruiser „Colbert" donder dagochtend moet aankomen, stelt de president in staat van de vermoeienis sen te bekomen. Tevens zal hy zich wijden aan de staatszaken die door premier Pompidou niet kunnen wor den afgehandeld. Een daarvan is vermoedelijk het ondertekenen van een decreet, dat Pompidou machtigt het Franse kabinet voor te zitten. teresseren voor de Palestijnse kwes- enkele wijze te zinspelen op de tie." Hij verzocht de geestelijke lei- „schuld van de Joden aan de dood deris de patriarchen in Home te ver- van Christus." Hij voegde hieraan zoeken Paus PauJus de ernst van toe: „Niemand gelooft dit tegenwoor- deze kwestie onder het oog te bren- dig nog. Zelfs het spreken hierover gen. Achttien Concilievaders hebben gis teren nog het woord gevoerd over de Kardinaal dr. Heenan, aartsbis- verklaring over de Joden en de niet- schop van Westminster, drong erop christenen, die behoort bij het oecu- aan, dat het Concilie een duidelijke menisch schema, ingediend door hel verklaring zou uitgeven, waarin het secretariaat voor de christelijke een- Joodse volk zou worden vrijgepleit heid. Er werden weinig nieuwe argu- van de beschuldiging van godsmoord. menten voor of tegen aangevoerd. „Het zou zeker onjuist zijn indien Aandacht trok echter het voorstel er in onze dagen zou worden gezegd, van de Zuidslavische aartsbisschop dat alle Europese christenen schuld mgr. Seper van Zagreb. Deze stelde dragen aan he: om het leven bren- voor om binnen het secretariaat voor gen van miljoenen Joden. Ik houd de eenheid een eigen afdeling op te staande, dat het niet minder onjuist richten, speciaal voor de Joden, zo- is om het gehele Joodse volk te ver als er al een bestaat voor de ortho- oordelen wegens de dood van Chris- doxie. Daarnaast wilde hij in de ver- tus", aldus kardinaal Heenan. klaring een praktische pastorale aan wijzing voor het gesprek met de Bisschop Joseph Tawil van de Mel- Joden. chitische ritus uit Damascus verzocht de verklaring in te trekken.. Het Con- Kardinaal Bueno, aartsbisschop van cilie zou tevreden moeten zijn met Se villa, meende, dat het betreurens- een veroordeling van het anti-semi- waardig zou zijn indien de verkla- tisme in al zijn vormen, zei hij. De ring niet zou worden goedgekeurd, verklaring zou de Palestijnse Ara- GEEN BEZWAAR bieren kunnen bevreemden. „De bezwaren die maandag hier tegen door vijf patriarchen van Ara- Aartsbisschop Joseph Descuffi van bische landen zijn aangevoerd moe- Smyrna (Turkije) zei, dat de verkla- ten ernstig worden bestudeerd. Doch ring „nuttig zou kunnen zijn ter ver indien de vergadering het duidelijk, dediging van Paus Pius XII tegen maakt, dat er geen politieke overwe- onrechtvaardige beschuldigingen." gingen aan de verklaring ten grond- Blijkbaar doelde hij hier op het to- slag liggen kan deze zonder bezwaar neelstuk „De plaatsbekleder" waarin worden aanvaard", aldus kardinaal deze Paus ervan wordt beschuldigd Bueno. zijn stem niet verheven te hebben De kardinaal stelde voor op geen tegen de nazi-vervolgingen. IN PLOTSELINGE RAZERNIJ Z.K.H. Prins Bernhard loopt door een erehaag, gevormd door Turkse arbeiders naar het spreekgestoelte, waar Z.K.H. een nieuwe fabriek voor indus triële woningbouw te Zaandam opende. DRAMA IN DEVENTER Naar Ernst Manonica, woordvoerder voor buitenlandse zaken van de Westduitse Christen-democratische unie, gisteren in een pers conferentie heeft medegedeeld, heeft bondskanselier Erhard in een bijeenkomst met. de bondsdagfractie van CDU'CSU de nieuwe plannen der Westduitse regering om tot Europese politieke een heid te geraken, besproken. De fractie gaf het „groene licht" voor deze plannen, die door het ministerie van buitenlandse zaken wa ren uitgewerkt en reeds door het kabinet werden goedgekeurd. Zij zullen binnenkort aan de regeringen der vijf andere EEG-lan- den worden voorgelegd. In de nieuwe plannen, aldus de dat de zes EEG-landen „een of an woedend en haalde een mes tevoor schijn, waarmee hij de man ver scheidene steken toebracht. Het Aan het einde van een hevige meisje begon luid te gillen en alar meerde zo een aantal buurtbewoners, woordvoerder verder wordt een po- o woordenwisseling is gisteravond die de dader nog juist op zijn brom- litieke unie voorgesteld der zes EEG- moeten roepen.1 fiets zagen wegrijden in de richting landen, waarbij de mogelijkheid van de 50-jarige Deventer fabrieks- van het centrum van Deventer. Een latere toetreding door Engeland en uur later werd de jongeman, die op- andere landen wordt opengehouden, arbeider J. D. door een aantal merkelijk stil en rustig was, in een Naar de mening der Westduitse regc- de bezwaren van Nederland tegen een spoedige vorming van een poli tieke unie uit de weg te ruimen tij dens het bezoek van premier Ma- rijnen en minister Luns. Het zal in grote mate van Nederland afhangen of het nieuwe initiatief van prof. Erhard nieuwe warmte zal kunnen brengen tussen West-Duitsland en Frankrijk. De vraag wat de bondsregering zal doen, als de Nederalndse regering opnieuw „neen" zegt, cn op Enge land wenst te blijven wachten, kwam ui aM_ m de fractievergadering eveneens dere~instelling'''in heï'lcvèn zouden aan da ord,e- Men was het er over eens, diat dan nieuwe besprekingen met de regering moeten plaats heb- In dit stadium zou, zo verklaarde ben. woordvoerder Manonica, het woord eigenlijk dienen te worden De melkstaking in Frankrijk, die 8 dagen geleden begon en zich nu over bijna heel Frankrijk heeft uit gebreid heeft in enkele streken tot incidenten geleid. In Meurthe-et-Moselle, bij Pont- è-Mousson, hebben een 100-tal boe ren op de boerderij van een dokter, die melk bleef leveren, vernielingen aangericht. Op een andere boerderij in de buurt goten zij stookolie in een tank met 1000 liter melk. Op een bijeenkomst van boeren in Brest kwam het tot vechtpartijen, waarbij de politie moest ingrijpen. In het de partement Haut-Rhin is de staking volledig geworden. De bond van arbeiders in de ver voerssector aangesloten bij de CGT (het onder communistische leiding staande Franse algemene verbond van vakverenigingen) heeft zijn le den verzocht „zich te verzetten te en het vervoer van melk, vooral uit het buitenland". messteken dodelijk gewond. Het mee hij de dodelijke steken toe bracht, had hij weggeworpen., L? 'slachtoffer overleed eriige ureh r—-l- later in een ziekenhuis. De dader, de 19-jarige L. v. d. V. uit Apel doorn, werd een uur later in een café in het centrum van Deven ter aangehouden. Gescheiden. De vermoorde fabrieksarbeider was de schoonvader van v. d. V., die onlangs van zijn vrouw was geschei den. De jongeman wilde echter graag zijn vrouw bij zich terughebben en deed daar herhaaldelijk pogingen toe. Dit had al enige malen tot moei lijkheden geleid, waarbij de vader van de jonge vrouw soms tussen beiden had moeten komen. Verzoeningspoging. Gisteravond, toen zijn dochter la ter van haar werk terugkeerde dan anders, ging de vader kijken wat er aan de hand was. Inderdaad had de jongeman zijn gescheiden vrouw bij haar werk opgewacht en had een verzoeningspoging gewaagd. Toen de vader zijn dochter mee naar huis wilde nemen, werd de jongeman café aangehouden. Het mes, waar- ring zou het onrealistisch zijn om bij vermeden. Er zou een of ander - Intussen ziet men in Bonn in een dit begin meer landen in te schake- steument moeten worden geschapen uitlating van minister Luns in een p len. De fractie was het er over eens, met meet een Europees dan een na- interview met de Rheinische Pust tionaal karakter. j.ai1 „niet katiholieker dan de Inmiddels is, naar gisteren werd ^aus ?A>n - e®n kleine aanwij- zmg, diat zijn houding niet meer zo bekendgemaakt, het overleg met de star is als tevoren en dat hij zijn Franse regering over de nieuwe plan- uiteindelijke standpunt zal laten af- nen begonnen. Vandaag en morgen han?en. ran ,de houdmg der na de 5 5 verkiezingen te vormen nieuwe Brit- zal bondskanselier Erhard trachten se regering. Koningin-Moeder doelwit van campagne Koning Constantijn van Grieken land zou zijn huwelijksreis met ko ningin Anne-Marie willen bekorten en reeds volgende week naar Athene terug willen keren naar aanleiding van de campagne in de Griekse pers tegen koningin-moeder Frederika en zekere hofdignitarissen, zo wordt uit goede bron vernomen. Hoewel de koning en zijn jonge vrouw niet ge noemd worden in die aanvallen en de kwestie van het koningschap niet in het geding is, schijnt de koning met premier Georges Papandreou alle vraagstukken die samenhangen met de betrekkingen tussen vorsten huis en regering te willen bespreken. Het besluit van koningin-moeder Fre derika om een haar door de regering toegedacht pensioen te weigeren zou daarbij op het eerste plan staan. VoLgehs de regeringsgezinde pers wil de huidige Griekse regering „het klimaat van het hof veranderen om .inmenging van het hof in staatsza ken in de toekomst te vermijden". Papandreou zou de koning de raad willen geven, enkele van zijn naaste medewerkers met name de chef van het militaire huis, generaal Do- vas te vervangen door „democra tischer personen". De regering heeft zich tot dusver niet officieel over deze kwesties uitgelaten. De premier heeft slechts verklaard, de aanvallen van de pers op de koningiin-moedieir te betreuren. Invloed van Frederika Het Deense radioale blad „Politi- ken" schreef dinsdag, dat het aan bod van een pensioen door de Griek se regering aan koningin-moed er Frederika „het meer dan sterke ver moeden doet rijzen, dait de regering de bereidheid van de ex-koningin wilde kopen om het land te verlaten en zich elders te vestigen". „Dat is wel zowa.t het laatste wat ze zou- doen", aldus Politiken, „en hier kan de bezorgdheid van de regering wor den gevonden, en de reden vam het aanbod. De Griekse regering gelooft eenvoudig niet, dat zij (Frederika) haar invloed op het Griekse politieke leven wil prijsgeven". De beroering rond de koningin-moeder is volgens het Deense blad een uiting van de crisis, die na de dood van koning Paul is blijven bestaan. „Voor het ogenblik is zij kennelijk het doelwit maar de toekoms van det gehele ko ninklijke hofhouding is in 't geding". Vier personen, de chauffeur en de conducteur en twee NZH-bus in de Varkevisserstraat frontaal tegen een ge chauffeur, de conducteur en een passagier liepen een passagier werd met zijn hoofd tegen de leuning van de De aandacht van de chauffeur moet een ogenblik afge weg geparkeerd. Aan beide voertuigen is aanzienlijke wel geheel vernield en de aanhangwagen kan zo goed gisteravond plaats had was de ravage pas hedenmorgen .passagiers werden licht gewond, toen gisteravond een parkeerde vrachtwagen met aanhanger opbotste. De lichte shock op alsmede kleine vleeswonden. De tweede voorbank geslingerd en bekwam een hersenschudding, leid zijn, want de vrachtwagen stond normaal langs de schade aangericht. De bus werd aan de voorzijde vrij- als total-loss worden beschouwd. Hoewel de botsing vroeg opgeruimd. Tweeëneenhalf miljoen voor koning en prinses. De civiele lijst in Griekenland be loopt 19.500.000 drachmen ('n kleine 2.500.000 gulden). Hiervan zijn 17 miljoen voor de koning en 2.500.000 voor de erf-prinses, aldus heeft de Griekse minister van financiën, Con- stantin Mitsotaikis, in antwoord op persberichten verklaard. Wat betreft het vliegtuig, dat voor persoonlijk gebruik van de Griekse vorst is gekocht -zegt minister Mitso- takis dat dit toestel van de Griekse koninklijke luchtmacht is, die de uit rusting en het onderhoud ervan be taalt. In antwoordt op een vraag van journalisten zei de minister, dat er geen koninklijke jachten zijn, de jachten die worden gebruikt voor de reizen van de vorst behoren aan de koninlkiijke marine. Dit was in eik geval zo sinds de huidige regering aan het bewind kwam. De minister verzekerde, dat geen enkel bedrag ten laste komt van een geheim fonds voor uitgaven van bet hol De heer L. H. Hoogenboom, wonen de Wilhelminalaan 5 in Kaagdorp, is een verwoed sportvisser en heeft al heel wat vis uit de Kagerplassen weggevangen. Zo'n vangst als hij echter dezer dagen had, had hij nog nimmer beleefd. Toen kreeg hij na melijk op het z.g. Sweiland op de Kagerplassen een enorme snoek van ruim 25 pond aan zijn haak. Het dier had een lengte van 115 cm. De heer Hoogenboom was met zijn zoon Martin en de heer Verschoor, ook een bekende visliefhebber, samen in een boot op het Sweiland. Gerui- men tijd had men geen leven gezien, toen opeens het tuig van de heer Hoogenboom met snelle vaart naar beneden werd getrokken. Reeds di rect was de heer Hoogenboom van mening, dat hij een knaap van een vis aan zijn 25/100ste nylonlijntje had. Samen met de heer Verschoor is hij ruim een half uur bezig geweest om de vangst binnen boord te halen en toen dit gelukt was bleek pas goed welk een mooie vangst gedaan was. Niet alleen, dat de heer Hoogen boom verheugd was over deze vangst, ook de beroepsvissers rond de plas sen vernamen met vreugde de vangst van zulk een veelvraat, die immers elke dag kilo's witvis verorbert en daardoor schade betekent voor de visstand. De heer Hoogenboom heeft zjjn vangst afgestaan aan de heer D. van Nieuwkoop, die het grote dier aan een vismeelfabriek doorverkoopt.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9