Linten- en kousenzaak grondslag toonaangevende damesconfectie 75 jaar Gerzons modemagazijnen n.v. WA iïSDAG 30 SEPTEMBER 1964 P." Niemand zal in deze tijd van geruchtmakend rumoer over „topless"-bad- pakken en jurken nog een steen des aanstoots of een bron van zedenver wildering in mouwloze avondjurken met een lage hals zien. Toch moesten de eerste mouwloze avondjurken die het modehuis Gerzon omstreeks 1015 ter verkoop aanbood onder bedreiging uit de etalage worden gehaald. evoluties op modegebied vinden nu eenmaal moeilijk doorgang en over de stap van de lange, zwierige japonnen met sleepjes omstreeks de eeuwwisseling naar de huidige korte rokkenmode waarin de zwierigheid voor alle dag heeft afgedaan, is dan ook tientallen jaren gedaan. Gebreide en geweven goederen. Toen de Groningse gebroeders Eduard en Lion Gerzon met hun Duit se echtgenoten op 4 september 1889 op de Nieuwendijk in Amsterdam „eene detailzaak in gebreide en ge weven goederen" openden, hadden zij waarschijnlijk geen idee van de geweldige vlucht die de damescon- rectie zou gaan nemen en welk een belangrijke rol de naam Gerzon daarbij zou gaan spelen. Tijdens het eerste jaar werd er in de 500.000 in woners tellende hoofdstad dermate goed zaken gedaan door de gebroe ders Gerzon dat er in 1890 kon wor den overgegaan tot een tweede ves tiging aan de Damstraat. Drje jaar na de opening van hun eerste zaak vestigden de gebroeders Gerzon een derde bedrijf in de Kalverstraat en openden daar hun eerste modehuis met damesmantels, confectie japon nen, lingerie en de toen in zwang komende mantelpakjes. Vanuit Am sterdam strekten de suksesvolle ac tiviteiten van de ondernemende broers zich snel uit naar andere ste den in het land en kwamen Gro ningen, Haarlem, Utrecht, Den Haag, Arnhem en in 1909 ook Leiden voor een vestiging van Gerzon in aanmer king. Eigen confectie-industrie. Tijdens de eerste wereldoorlog werd de invoer van confectie uit Duitsland zeer bemoeilijkt en be gon Gerzon om aan de grote vraag naar confectie te kunnen voldoen in eigen ateliers dameskleding te ver vaardigen. De panden in de Kalver straat werden radicaal verbouwd en herbergden een aantal nieuwtjes zo als een PTT- en Giro-agentschap en een goed restaurant. Nog nooit ver toond in Nederland was ook de grootscheepse modeshow uit Parijs, Wenen en Berlijn door 22 manne quins geshowd. In de Kalver straat ontstond ook de traditie om bij de traditionele rijtoer van Konin gin Wilhelmina een rode loper uit te leggen en een winkelmeisje de vor stin een boeket te laten aanbieden. In 1933 kwamen vestigingen van Ger zon tot stand in het toenmalige Ne- derlands-Indië, n.l. in Batavia, Soe- rabaja, Bandoeng en Medan. De vlucht van een groot aantal Duits- Joodse oonfectiefabrikanten in de dertiger jaren naar Nederland deed in ons land een confectie-industrie van een zeer hoog peil ontstaan, zo dat Gerzon niet langer meer op eigen fabricage was aangewezen en de ateliers geleidelijk werden inge krompen. In de tweede wereldoorlog werd het bedrijf eerst onder „Ver- waltung" gesteld, daarna ging de zaak over in handen van een Duitse „eigenaar". De vennootschap w^rd leeggeplunderd, goederen en géi den waren weggeroofd en in de di rectie was de tussengeneratie geheel verdwenen. De wederopbouw kwam door de plundering, verwoesting en het verlies van geroutineerd perso neel slechts moeizaam tot stand. Thans bestaat Gerzon's modemaga zijnen N.V. 75 jaar. Ter gelegenheid hiervan is een gedenkboek uitgege ven, dat op 2 oktober a.s. de direc tie officieel zal worden aangeboden en waarvan de medewerkers en oud- medewerkers tegelijkertijd met hun feestgratifics tie ook een exemplaar zullen ontvangen. Op de geboortedag van Eduard Gerzon, 29 september, is t.g.v. het 75-jarig bestaan in elke „Gerzon-stad" een persconferentie gehouden. Het is steeds Gerzon's streven geweest vooraan te staan bij het introduceren van nieuwe produk- ten. Voor de eerste wereldoorlog was dat de beha; daarna de nu on misbare treksluiting en na de tweede wereldoorlog de no-iron produkten. De functie van het modemagazijn ie niet meer gebaseerd op de duurzaam heid die de vrouw vroeger eiste van de kleding, maar op de interesse in jeugdige, modieuze, draagbare kle ding, een interesse vooral ook ver oorzaakt door de jonge generatie die bijzonder ihode bewust is, vandaar ook het verschijnsel dat de moeders niet meer de dochters kleden, maar de dochters als het ware de moeders. Gerzon wil u bij uw keuze gaarne behulpzaam zijn en streeft naar een maximum aan service hetgea» ook tot uiting komt in de selectie bij het wer ven van personeel, dat uit 1500 men sen bestaat. Gerzon beweegt zich in ternationaal; er is door de Euro- markt en de ontwikkeling van de communicatie-media een soort Euro mode ontstaan, waardoor de platte landsvrouw niet voor haar groot steedse vriendinnen hoeft onder te doen. Ook Leiden wacht modernisering. Verbetering en modernisering van interieur en exterieur staat niet alleen het 60 man personeel tellende Leidse filiaal te wachten. In Amsterdam is men hiermee al begonnen. Een ge heel nieuwe Gerzonvestiging in Eindhoven is voorbereid en vesti gingen in de winkel-centra te Am stelveen, Leidschendam en Breda worden overwogen. Het gaat dus goed met Gerzon, een reden temeer voor directie en per soneel om het 75-jarig jubileum van de vennootschap dat in 1889 met 1851.aan kapitaal werd begon nen, met vreugde te vieren, vertrou wend op de grillige drijfveer die in de 75 jaar van Gerzons bestaan zo veel mannen tot wanhoop en zo veel vrouwen tot kopen heeft aange zet n.l. de mode. Philips richt eigen financieringsmij. op Naar wij vernemen is dezer dagen opgericht de Philips Nederland Finan- cierings Maatschappij N.V. gevestigd te Eindhoven, een dochtermaatschap pij van Philips Nederland N.V. Het doel van de vennootschap is het be vorderen van de verkoop van Philips- produkten in Nederland door aan par ticuliere gebruikers credieten ter be schikking te stellen voor de aanschaf van gebruiksartikelen zoals televisie en radio en van huishoudelijke appa raten, zoals was-automaten en koel kasten. Het betreft hier geen nieuwe activiteitenvan Philips. Tot nu toe verleende Philips in Nederland huur- koopcredieten via de maatschappij voor Huurkoop en Financiering N.V. te ZaJltbommel. Door de consumptieve credieten op eigen naam ter beschik king te stellen, wil Philips Nederland het belang van een verantwoorde cre- dietverlening in deze sector accentue ren. Tot de werkingssfeer behoort voorts het verlenen van credieten ten behoeve van de aanschaf van produk ten voor industriële toepassing, niet evenwel van bedrijfscredieten los van het Philips produkt. Een Westberlijner blijkt in het be zit te zijn van een in 1598 door Ru bens gemaakt schilderij, dat „de brui loft van Maria en Jozef" voorstelt. De eigenaar, die onbekend wenst te blij ven heeft zich bereid verklaard het schilderij te verkopen aan het ge meentebestuur van de Westduitse stad Siegen, waar Rubens werd ge boren, „maar niet voor een appel en een ei". verandert ingrijpend van gezicht De restauratiewerkzaamheden aan De Burcht vorderen ge staag. Nadat in het najaar van vorig jaar aan de restaura tie begonnen is, zijn nu al grote delen klaar. De oorsprong van de Burcht, dat weet iedere Leidenaar, ligt ver in het grijze verleden. De heuvel, een oude vluchtterp, werd reeds voor de bouw van de stenen vesting als woonplaats gebruikt. In de tiende eeuw werd fi«s stenen versterking voor het eerst opgericht. Na de belegering van 1204 onder Ada van Holland werd zie spoedig weer hersteld. Sinds dien is er niets meer aan veranderd. Belegeringen zijn er naderhand niet meer geweest. De betekenis van deze ves ting verminderde geleidelijk aan en na enige tijd was hij verdwenen achter de huizen, die er rondom gebouwd wa ren. Nu is men begonnen om De Burcht weer in zijn oude staat terug te brengen. Na jaren van intensief speurwerk is men vorig jaar onder leiding van ir. Vos begonnen aan het restauratiewerk. Waarschijnlijk duurt het nog ander half jaar voordat het geheel gereed is. Alhoewel het werk verantwoord is opgezet, moet het ons toch van het hart, dat de oude stenen De Burcht een pittoresker aanzicht gaven. De nieuwe stenen, die nu gebruikt worden, geven het geheel een *strakkere lijn en veranderen het beeld dat we van de trouwe wachter hadden grondig. Op de foto's: Een gedeelte van De Burcht voor en na de restauratie. ÖB ét m 33 sSmm KS S *23»

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3