3)e £eicbe(Bot4/fcci/itt Dean Rusk: spoedig Chinese kernexplosie Wet voor weggeld moet wegenbouw versnellen U A RI 19 65 1 Wmm PER I JA Benoeming ambassadeur in Djakarta te verwachten WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1964 55e JAARGANG No. 16.339 NIEUW EUROPA VAN BONN BUREAU PAPENGRACHT li Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. 2.09.35 - Red 3.00.15, 3.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3. 38.39 (tussen 17.30 en 19.00 n.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes f 1,75 Gecombineerd mei belasiing Met ingang van 1 januari 1965 zal de Nederlandse automobilist en motorrijder voor bepaalde wegen weggeld gaan betalen, althans wanneer het wetsontwerp tot instelling van een rijkswegenfonds, dat vandaag door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen, en zijn ambtgenoot van financiën, dr. H. J. Witteveen bij de Tweede Kamer werd ingediend, tijdig tot wet zal worden verheven. De bewindslieden hebben naar hun zeggen gestreefd naar een zo eenvoudig en tevens zo billijk mogelijke bijdrage van die weggebruikers die in de eerste plaats van de 'plannen tot ver snelling van de wegenbouw zullen profiteren. Het resultaat is het volgend tarief: motorfietsen en driewielers 25, personenauto's ingericht voor ten hoogste 9 personen totaal 50 en elk ander mo torrijtuig zoals bestel-, vrachtwagens en autobussen 75 per jaar. Desgewenst kan ook voor een tijdvak van drie maanden worden betaald. Het tarief is dan resp. 7,50, 15,- en 22,50. De betaling zal worden gecombineerd met de betaling van de motorrijtuigen belasting. Hierdoor worden de inningskosten zo laag mogelijk ge houden. Deze zullen naar schatting voor het komend jaar' 2,5 min bedragen bij een opbrengst aan „weggeld" van 75 min. Gedacht wordt hierbij echter uit sluitend aan bijzondere objecten zo als bruggen en tunnels. Op autowe gen is dus geen tolheffing te ver wachten. Een dergelijke vorm van tolheffing zou in ons dichtbevolkte land ondoenlijk zijn. In zeer beperkte mate zal onthef fing van de verplichting tot beta ling van weggeld worden verleend. A utosnehvegen De wegen voor het gebruik waar van betaling van weggeld zal wor den geëist moeten nog worden aan gewezen. In ieder geval zullen de autosnelwegen hiertoe behoren. Ook de mogelijkheid tot tolheffing is in het nieuwe wetsontwerp opgenomen. Dit wordt, evenals het aanwijzen van de betreffende wegen, nog na der geregeld. Zo is nog niet bekend of en zo ja in welke mate militaire voertuigen aan het wegenfonds zul len bijdragen. In verband met de stormachtige ontwikkeling van het verkeer leek het de regering blijkens de miljar dennota gewenst het wegenbouwpro gramma aanzienlijk te vdsnellen. Daartoe is een plan opgesteld voor de periode 1165 t.m. 1970. Dit moet echter worden gezien als een voort schrijdend zesjarenplan, waarbij re kening wordt gehouden met een ruimschootse verdubbeling van het verkeer over 10 tot 15 jaar. Het rijkswegennet zal dan 2000 tot 3000 km autosnelweg moeten omvatten tegen 500 km op het ogenblik. (Vervolg op pagina 5) Sinds 13 augustus 1961, de da tum waarop de „Berlijnse muur" werd gebouwd, hebben minstens ze ventien personen aan de Oostduitse zijde van de grens de dood gevon den, doordat zij op landmijnen trap ten. De slachtoffers zijn niet slechts vluchtelingen, doch ook militairen van de Oostduitse grensbewak Het vermoeden, dat de 55-jarige advocate Marianne Kreuzer inder daad het „brein" is van de bende, die zaterdag j.l. de geruchtmakende roofoverval heeft gepleegd op een juwelierszaak aan de Amsterdamse Heiligeweg, gaat langzamerhand vastere vormen aannemen. Een van de belangrijkste aanwijzingen in die richting is aan het licht gekomen na de gisteren verrichte arrestatie van de 25-jarige Betty Russ-Balk, een zuster van de reeds eerder gearres teerde Helmut Balk uit Bottrop (Duitsland). Betty, ex-vriendin van de als lei der van de bende aangemerkte Do- minas, wees Marianne Kreuzer aan als het „meesterbrein" van de ben de. Bij Betty Russ-Balk thuis wer den juwelen gevonden, eèn gedeelte van de buit, die de bende bij andere gelegenheden in de wacht heeft ge sleept. van de verdachten als goedger toeristen staan te glimlachen. Deze foto, die de Amsterdamse politie in handen kreeg tijdens het onderzoek naar de op 7 juni ge pleegde juwelenroof in de Leidse- straat, heeft een bezoek van het „edele viertal" Petrus Dominas, zijn toenmalige verloofde en thar's gearresteerde Betty Ru Js-Laii; het echtpaar Balk aan Amsterdam geregistreerd. ONTKENNEN Petrus Dominas ontkent nog steeds alles, wat hem ten laste wordt ge legd. Marianne Kreuzer, weduwe van een in 1955 overleden ex-SS-of- ficier, en haar dochter Gerlind ne men een houding aan van „Bewijs dat eerst maar eens". De politie is er echter van overtuigd dat het tweetal actief bij de overval betrok ken geweest is. „Zij liegen dat het gedrukt staat, maar vroeg of laat zullen zij wel moeten bekennen", luidt het lakonieke commentaar van de politie. BETTY RUSS-BALK juwelen in huis Dank zij de activiteiten, in casu huiszoekingen van de Duitse politie, is de met het onderzoek in de zaak van de Amsterdamse juwelenroof belaste politie te Amsterdam in het bezit gesteld van een belangwek kend document, dat zijn diensten reeds overvloedig heeft bewezen: een foto, genomen door een „straat fotograaf" op de Dam, waarop vier VERLOVINGSRINGEN modern en klassiek PIERROT JUWELIER - HORLOGER maarsmansteeg 21 leiden tel.20778 De ontwikkeling I van het verkeer Het verkeer op de Neder landse wegen heeft de afge lopen jaren een stormachtige ontwikkeling doorgemaakt. Iedere 5 jaar is het aantal per sonenauto's ongeveer verdub beld. De cijfers zijn: 1949 - 113.000, 1954 - 219.500, 1959 - 450.000 en 1963 - 850.000. Hoewel het aantal vracht auto's niet zo sterk toenam als het aantal personenauto's, krijgt de vrachtauto toch een steeds groter aandeel in 't to tale goederenvervoer, aldus de toelichting op de wet op het rij kswegenf onds. Wanneer men het aantal auto's per 1000 inwoners in Ne derland vergelijkt met de ont wikkeling in de Verenigde Sta ten, dan blijkt, dat wij in 1962 op het Amerikaanse peil van 1920 waren aangeland. Van de 800 km autosnelweg, die in de komende zes jaar zul len worden aangelegd, zal 250 km worden verkregen door 't uitbouwen van bestaande we gen. Voorts zal ongeveer 550 km nieuwe weg worden aange legd. Ook het net van secun daire en tertiaire wegen zal in de komende jaren uitbreiding moeten ondergaan. DISPENSATIE OP 3 OKTOBER In verband met de feestelijk heden op 3 oktober wordt, om dat de feestelijkheden op 2 ok tober 's avonds al aanvangen, dispensatie verleend in de ont- houdingswet aan alle Leide- naars en allen, die het feest meevieren. Aldus werd ons vanmorgen door de deken van Leiden meegedeeld. Verolme verzekerde zijn TV-eiland De heer C. Verolme heeft een polis afgesloten voor negen miljoen gulden op het REM-eiland en de installatie voor radio en TV-Noordzee. Hij staat op de polis ingeschreven als eigenaar van de REM. Verolme heeft de ver zekering afgesloten via de Londense makelaar van verzekeringen Leslie and Goldwin. Van die zijde wilde men niet mededelen, welke nationaliteit men gekozen heeft voor het eiland vóór de kust van Noordwijk. Nederland en Indonesië hebben de voorbereidingen voor de uit wisseling van de eerste ambassa deurs na het herstel van de di plomatieke betrekkingen vol- Z.H.K. Prins Bernhard heeft dinsdag in Zaandam een nieuwe fabriek voor industriële woningbouw, Indeco Coignet, geopend. De reis van Soestdijk naar Zaandam werd gemaakt met een helicopter, van waaruit de prins een forse sprong moest maken, om op de begane grond te komen. Het vernieuwen van uw LEIEN dak behoeft thans niet duur meer te zijn. Vraagt advies bij: B.P. Building Products CANADA AMSTERDAM Telefoon 157043, Postbus 7080. (Advertentie) tooid, aldus berichten in de Indo nesische pers. Het Indonesische persbureau An- tara heeft gemeld, dat de tijde lijk zaakgelastigde van Neder land te Djakarta, drs. C. D. Bark man, de naam van de nieuwe Ne derlandse ambassadeur maandag heeft voorgelegd aan de eerste vice-premier en minister van bui tenlandse zaken van Indonesië, dr. Subandrio. Zaterdag 3 oktober, herden king van Leidens Ontzet, zal DE LEIDSE COURANT NIET VERSCHIJNEN. Advertenties voor de courant van vrijdag 2 oktober, gelieve men tijdig op te geven. DE DIRECTIE. v_ De nieuwe computer van de universiteit is geplaatst. Een deputatie van schooljongetjes heeft al gevraagd, wat het moet kosten, als „dat ding" hun sommen maakt. Met we tenschappelijke zorg voor het detail (en met het oog op de toekomst) heeft men prijsop gave gedaan. De jongetjes studeren er nu nóg op en zul len binnenkort wel komen vragen, of „dat ding" even voor hen die prijsopgave Ja, rekenen is moeilijk. Maar dansen niet! Mits u nu het „Werelddansprogramma" gaat leren bij dansschool Evert Cas- telein, Boerhaavelaan 13, Lei den. Telefoon 5 20 54. (Advertentie) President Lyndon Johnson heeft senator Edward Kennedy bezocht in Boston Edward Kennedy heeft bij een vliegtuigongeluk maanden geleden zijn rug gebroken. Het was voor het eerst, dat men het „Strykerframe" (achtergrond) had verwijderd bij de patiënt. In het midden mevr. Joan Kennedy. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft gis teren in een speciaal aan de pers verstrekte verklaring de verwachting uitgesproken, dat de Chinese communisten binnenkort hun eerste kern explosie teweeg zullen brengen. Zodra dit gebeurt zullen de V.S. het nieuws bekendmaken, aldus de minister, die zei dat de V.S. elke kem proef zouden betreuren. Rusk verklaarde, dat het feit, dat de Chinezen een kernproef zullen nemen nog niet betekent, dat zij over een voorraad kernwapens of over moderne middelen om deze te vervoeren beschikken. Minister Rusk ver klaarde verder, dat de V.S. al rekening hadden gehouden met de moge lijk, dat China kernwapenmogendheid zou worden en hun militaire pro gram, waaronder dat der kernwapens, mede daarop hadden afgestemd. De V.S. wisten al enige tijd, dat het tijdstip naderde waarop de Chinezen een kernwapenproef zouden kunnen ondernemen. „Wij zouden proeven in de dampkring betreuren gezien de ernstige po gingen die vrijwel alle andere landen hebben gedaan om de atmosfeer van verdere besmetting te vrijwaren en om de spiraal van de bewape ningswedloop te doorbreken", aldus Rusk. ZONNIG WEER Het weer in Nederland blijft het komende etmaal onder invloed van een hogedrukgebied. Het centrum ervan trekt over de Noordzee naar Denemarken. Rondom het hogedruk gebied stroomt geleidelijk drogere lucht naar onze omgeving. Daardoor zal de mist in de komende nacht min der uitgebreid zijn dan in de afgelo pen nacht. Wel zal er weer 'n flinke daling van de temperatuur optreden, waarbij in het noordoosten van het land nachtvorst niet is uitgesloten. Morgen overdag zal de temperatuur bij zonbig'weer en oostelijke win den tot ongeveer dezelfde waarde op lopen als vandaag. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's ZON. EN MAANSTANDEN 1 oktober: zon op 06.40; onder 18.18; maan op 00.51; onder 17.11. Hoogwaterstanden 1 oktober: v.m. 11.27; n.m. KORRELTJE Werkelijke moed is het niet om al leen te vechten tegen dat wat buiten je is, je moet klaar komen met dat wat in je is.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1