COMMISSIE-WARREN: HOUDT AFVALLIGEN BUITEN GRENZEN Niet minder dan 19 doden in het weekend-verkeer Moord op president federale misdaad BESCHERMING VAN GEHEIME DIENST WAS ONVOLDOENDE rapport-Warren hangt van vervalsingen aan elkaar 'HÖTÖGRAPHS OF THE OSWALC IN MINSK, U.S.S.R. „Tante Nicole" meldde zich bij de politie MAANDAG 23 SEPTEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 De commissie-Warren, die tien maanden heeft gebruikt voor haar onderzoek, beveelt het con gres aan een speciale wet in het leven te roepen, waarin het ver moorden van de president of de vice-president der Verenigde Staten tot een federale misdaad wordt verklaard. Zij meent, dat het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zeer voor zichtig te werk moet gaan met het geven van vergunning tot te rugkeer naar de Verenigde Sta ten van „afvalligen, die blijk heb ben gegeven van ontrouw of vij andigheid jegens hun vaderland, of die verklaard hebben afstand te willen doen van hun Ameri kaanse burgerschap". Osivald wilde „groot manzijn De commissie, die in totaal 552 ge tuigen heeft gehoord, maakt voorts melding van een verklaring, die de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Rusk tien juli jl. voor haar heeft afgelegd. Rusk zegt hier in, dat hij niet over aanwijzingen beschikt, dat de Sowjet-ünie van mening was, dat zij belang zou heb ben bij een van het toneel verdwij nen van president Kennedy. Even min wijst iets erop, dat de Sowjet- Unie bij de aanslag op de president was betrokken. „Er hebben zich ernstige menings verschillen tussen de president en de Sowjet-Russische minister-president Chroesjtsjow voorgedaan. Doch er zijn aanwijzingen, dat zich deson danks tussen beiden gevoelens van wederzijdse achting hadden ontwik keld". aldus concludeert de com missie-Warren. In het rapport wordt verder ge zegd, dat twee van de drie door Oswald geloste schoten doel heb ben getroffen, terwijl er één de president vermoedelijk heeft ge mist. De twee raak-schoten hebben ver moedelijk al de wonden veroor zaakt, waaraan president Kenne dy is bezweken en waardoor gou verneur Connally van Texas, die met hem in dezelfde auto zat, ernstig werd gewond. De commissie noemt de door de Amerikaanse geheime dienst ge troffen voorbereidende maatre gelen voor Kennedy's bezoek aan Dallas onvoldoende. Zij doet een beroep op deze dienst om het ge heel van maatregelen, dat bestaat om samenzweringen tegen het leven van het Amerikaanse staats hoofd te verijdelen en te voorko men, dat de president het slacht offer van een aanslag wordt, op nieuw in studie te nemen. De commissie-Warren beveelt ook betere beveiligingsmaatrege len aan voor het beschermen van de president, wanneer deze in een presidentiële autostoet meerijdt. De commissie acht het onjuist, dat de politie vain Dallas op 24 november 1963 besloot Oswald in het volle gezicht van verslag gevers, van het hoofdbureau van politie naar een gevangenis over te brengen. Zij stelt vast, dat aan de behan deling van Oswald als gevangene niets heeft ontbroken en dat hem het recht werd verleend zich met een verdediger in verbinding te stellen. Oswald wilde als een „groot man" die zijn tijd vooruit was, de ge schiedenis ingaan. Hij had een neiging om geweld te gebruiken, zoals ook blijkt uit zijn, in april 1963, ondernomen mislukte poging om de politiek rechtsgezinde gepensioneerde ge neraal E. A. Walker met een ge weer te vermoorden. „Alle hiervoor genoemde facto ren droegen ertoe bij van Oswald een man te maken, die tot wrede en onverantwoordelijke hande lingen in staat was", aldus de commissie-Warren. De commissie constateert, dat de Amerikaanse geheime dienst „zich onvoldoende heeft ingespannen om personen, die het leven van de pre sident in gevaar zouden kunnen brengen, vóór de fatale rit van de presidentiële autostoet in Dallas op te sporen en te verzekeren, dat zij niet in staat zouden zijn Kennedy naar het leven te staan". De commissie merkt verder op, dat het Amerikaanse federale bu reau voor onderzoek (de FBI) vele gegevens over Oswald bezat, doch dat het deze niet ter kennis van de geheime dienst heeft gebracht. „In dien de FBI de zaak-Oswald op meer samenhangende wijze had behan deld, zou dit er mogelijk toe hebben geleid, dat de aandacht van de ge heime dienst wél op Oswalds hande lingen was gevestigd", aldus de com missie-Warren. Geen enkel gebouw- langs route onderzocht De commissie-Warren uit kritiek op de door de Amerikaanse geheime dienst in Dallas genomen maatrege len om president Kennedy te be schermen. Zij merkt op, dat deze dienst geen enkel gebouw langs de weg, die de presidentiële autostoet zou nemen, heeft doen doorzoeken De commissie oefent ook kritiek op de veiligheidsmaatregelen die de politie van Dallas voor Oswald had getroffen, nadat deze, tachtig minu ten na de aanslag op de president en 35 minuten nadat hij de politieman Tippit, die hem had aangehouden, doodschoot, was gearresteerd. „De politie van Dallas was ge waarschuwd, dat Oswald met de dood was bedreigd. Niettemin hadden toch verslaggevers toegang tot het ver trek, waarin hij was ondergebracht. Het feit, dat deze politie onvoldoen de maatregelen voor de veiligheid van Oswald had getroffen, heeft er toe bijgedragen, dat hij om het leven Oswalds moeder halsstarrig De broer vam Lee Hairvey Oswald, Robert, zei, dat het rapport zijn twijfel had wegge nomen over het feit of zijn broer de president wel had vermoord. Oswalds moeder noemde het rapport echter belachelijk. „Ik beschik over gegevens die mij doen geloven, dat mijn zoon onschuldig was. Ik ben daarom verplicht mijn onder zoek met nieuwe kracht voort te zetten." kon worden gebracht", aldus de com missie. „De commissie stelt vast, dat niets erop wijst, dat Oswald door enige buitenlandse regering was gehuurd, overreed of aangemoedigd om pre sident Kennedy te vermoorden. Evenmin is iets gebleken van recht streekse of indirecte betrekkingen tussen Oswald en Ruby", aldus con cludeert de commissie-Warren. DRIJFVEREN De commissie maakt in haar rap port geen definitieve gevolgtrekkin gen over Oswalds drijfveren voor zijn aanslag op president Kennedy. Zij noemt echter wel een aantal fac toren, die hem tot deze daad hebben kunnen drijven, zoals zijn diepge wortelde afkeer van elk gezag, een sterk vijandige instelling tegenover zijn omgeving, een afkeer van de Amerikaanse maatschappij en een niet aflatende ontevredenheid met de wereld in het algemeen, waarin hij leefde. Bertrand Russell 'Dit weet ik nu zo langzamerhand heel goed. Dat je hier geen tropenzon kunt verwachten. Maar zolang we kolen hebben, valt het allemaal best mee. Want kolenvuur... dat is werkelijk het enige, waarin ik de warmte van de tropenzon terugvind!' Voor de heer J. Rozenberg, Otterring 54 in Breda, is het een uitgemaakte zaak. Hoe zou dat komen? Dat zal ik u vertellen. Kolen geven een straling, die je op geen enkele andere manier krijgt Ze proberen tegen woordig wel van alles om kolenvuur te imiteren™ haha! Maar een kolenhaard hóeft niets na te bootsen. Die is goed van zichzelf. Geeft warmte waar je wat aan beleeftMet andere woorden: Ieef- warmte. Voor de kamer waarin je leeft! Zo is hetgezellige mensen stoken *M> J tWtDCf ift MINS, "««SiiQHrnHien ii Cce iMiL* MCiKmMffl UHTtUtKW**KitOKOV* f\ »1TH I rtt «*AUH 1/ c oaMKtON tnHtatT Jiz» Na het verschijnen van het rapport van de commissie Warren, over de moord op president Kennedy, zijn deze foto's vrijgegeven. De bovenste foto toont Lee H. Oswald met zijn Russische vrouw Marina op een brug in Minsk. De onderste foto toont Marina Oswald bij een bushalte. De mid delste foto iaat het echtpaar Oswald met links oom Vasiiy Aksionov en tante Lubova Aksionova zien. De Britse filosoof Bertrand Rus sell, voorzitter van het destijds in Engeland opgerichte comité „Wie doodde Kennedy?" heeft naar aan leiding van de verschijning van het rapport-Warren in een communiqué verklaard: „Er zijn medische bewijs stukken vervalst. Er zijn 3 officiële tegenstrijdige lezingen van de moord gegeven. Het signalement van Os wald als moordenaar van de politie agent Tippit werd verspreid meer dan 20 minuten voordat Tippit werd gedood. De autoriteiten van Dallas hebben een bedriegelijk rapport uit gebracht de ooggetuigen werden niet gehoord. Er zijn leugens gedebi teerd over het aantal afgevuurde ko gels, kortom: een hele serie verval singen en gefabriceerde bewijzen. Deze feiten zijn vastgesteld door Mark Lane". Deze laatste, een Amerikaanse ad vocaat die zich tot taak had gesteld de onschuld van Lee Harvey Oswald te bewijzen, verklaart in hetzelfde communiqué: „Wij beweren, dat de commissie-Warren was ingesteld om te voorkomen, dat de waarheid aan het licht zou komen en dat haar doel was niet naar de waarheid te zoe ken, doch deze te verdoezelen, zich daarbij geen enkele moeite sparend". Robert Kennedy: grondig onderzoek Robert Kennedy, broer van de vermoorde president en oud-minister van justitie verklaarde nogmaals van mening te zijn, dat Oswald de enige schuldige was voor de moord op zijn broer en geen hulp van buiten had. Kennedy zei het rapport niet te heb ben gelezen, en ook niet van plan te zijn zulks te doen, doch hij was van de inhoud op de hoogte gesteld en overtuigd, dat de commissie alle aan wijzingen en alle bewijsstukken had onderzocht. Kennedy voegde er aan toe dat z.i. de commissie-Warren een grondig onderzoek heeft verricht. ONBEVREDIGEND DE TIEN MAANDEN, die de commissie - Warren heeft besteed aan het ophelderen van de acbtergironjdproblemen rond de moord op president Kenne dy zijn verloren tijd geweest. Bij de vele conclusies is er niet één die verschilt van de uit spraken die in het afgelopen jaar sinds de moord gedaan zijn. En diat terwijl er serieuze be denkingen bestaan tegen de thans officiële lezing van de dramatische toedracht van de kwestie. Teveel nog hebben wij die indruk, dat er om welke re den ook niet gezegd is, wat gezegd zou moeten worden. Niemand heeft Oswald zien schieten. We zullen er wel nooit achterkomen. (Advertentie) Niet minder dan 19 doden zijn te betreuren als gevolg van verkeers ongelukken in het weekend. Afgezien van de negen slachtoffers van de ver- keersramp te Alphen a.d. Rijn zijn in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks een uur drie jongemannen bij een anto-ongeluk om het leven gekomen. De auto waarin zij zaten vloog in volle vaart tegen een boom in een flauwe bocht in de Van Heem- straweg in Winssen nabij Nijmegen. De bestuurder de 20-jarige A. Deij- nen uit Druten moet tengevolge van de mist de lichte bocht niet hebben gemerkt. De mede-inzittenden waren de 22-jarige W. van Elk en de 23- jarige T. Dekkers, beiden uit Boven- Leeuwen. Na de botsing vloog de au to in brand. Uit de aard van de ver wondingen welke de jongemannen hebben opgelopen heeft men kunnen vaststellen dat zij dood moeten zijn geweest voordat de auto in brand vloog. Op de Rijksweg Amsterdam-Utrecht heeft zich zaterdagavond onder Vim- keveen een kettingbotsing voorge daan, waarbij 12 auto's waren be trokken en 7 personen werden ge wond. Vier van hen zijn naar een ziekenhuis in Amsterdam overge bracht. Als gevolg van het natte wegdek slipte een wagen en schoot door de middenberm. Daardoor ontstond 'n botsing waarbij wagens van beide richtingen betrokken geraakten, die door de hoge snelheid en de gladde weg niet tijdig meer konden stoppen Een wagen was „total loss" en de andere werden min of meer ernstig beschadigd. De verwondingen der in zittenden wanen been- en armbreuk, been-, arm- en hoofdverwondingen. De botsing gebeurde nabij 't viaduct van de kruising met de provinciale IN SLAAP Zondagochtend is de 27-jarige Britse militair Robin James Hall,'afkomstig uit een Engels militair kamp te Dahl- heim in Duitsland levensgevaarlijk gewond, doordat hij met zijn auto tegen een boom langs de rijksweg in Herten botste. Onmiddellijk na het ongeluk is de bestuurder overge bracht naar het ziekenhuis in Roer mond. Daar is hij zondagochtend om half elf overleden. Aangenomen wordt dat de Engelsman door slaap overmand is geraakt. Op de weg Baarle-Nassau-Chaam it zaterdagavond de 25-jarige heer A. de Grauw uit Baarle-Nassau, zoon van de burgemeester van deze ge meente, met zijn auto tegen 'n boom gebotst en om het leven gekomen. Zondagochtend omstreeks vier urn- heeft zich op de kruising Jan Pieter Heyesfcraat-Jacob van Lennepstraat in Amsterdam een botsing tussen een taxi en een personenauto voorgedaan, waarbij vier personen zwaar gewond werden. De 5-jarige Nico Nielsen uit Krom menie is zondagmiddag dodelijk ge wond, toen hij plotseling overstak en overreden werd door een bestelauto uit Wormerveer. Het kind overleed na aankomst in het ziekenhuis in Zaandam. In Annen (gem. Anloo) is de 70- jarige heer J. Fidder dit weekeinde door een achteruitrijdende vracht auto voor zijn woning overreden. Hij kwam onder een van de wielen te recht en overleed ter plaatse. Zaterdagmiddag is de 78-jarige hr. H. Klok die donderdagmiddag met zijn rijwiel geschept werd door een personenauto op de Musselweg te Mussel en daarbij zeer ernstig werd gewond, in het ziekenhuis te Win schoten overleden. Nadine Damansky, ook wel „tante Nicole" genoemd, heeft gisteren aan een van de grootste mensenjachten in de Franse geschiedenis naar aan leiding van de ontvoering van drie schoolkinderen bij Poitiers onver wacht een einde gemaakt door zich zelf op het hoofdkwartier van de Süreté Nationale in Parijs aan te ge ven. De politie verscherpte de jacht op mejuffrouw Damansky, nadat de drie kinderen vrijdag waren vrijgelaten en tegenover hun ondervragers had den verklaard, dat zij door een vrouw waren meegenomen die zij „tante Nicole" moesten noemen. Vrijdagmiddag herkende de kinde ren uit een stapel foto's niet de foto van mejuffrouw Damansky. De aantrekkelijke donderblonde vrouw, die geen onbekende voor de politie is, heeft zichzelf aangegeven in een poging om zich van alle blaam met betrekking tot de ontvoerings zaak te zuiveren. Zij zal vandaag met de kinderen worden geconfron teerd. -> PRESIDENT KENNEDY BESCHREEF ZELF DE MOORDAANSLAG In het rapport van de commissie-Warren wordt nog onthuld, dat pre sident Kennedy, kort voor zijn dood, heeft opgemerkt, dat het niet moeilijk zou zijn om een Amerikaanse president te doden. Hij be schreef toen tevens hoe dit, met behulp van een geweer met een tele- vizier, zou kunnen worden gedaan en dat was de wijze, waarop hij door Oswald werd vermoord. Het gesprek vond plaats op de ochtend van de 22ste november, toen de president in Fort Worth verbleef. Voor het vertrek uit zijn hotel, sprak de president met zijn vrouw Jacqueline en met een zekere O'Donnell, een lid van de staf van het Witte Huis, over de „gevaren, die er voor een president bestaan, wanneer hij zich in het openbaar vertoont". Volgens O'Donnell had de president bij die gelegenheid verklaard: „Indien iemand het werkelijk op het leven van de president der Ver enigde Staten had voorzien, zou het niet erg moeilijk voor hem zijn om zijn voornemen uit te voeren. Hij zou zich slechts een geweer met een televizier moeten aanschaffen om zich daarmede op te stel len in een hoog gebouw langs een weg, waarover de presidentiële autostoet zou rijden. Niemand zou dan iets kunnen doen om een der gelijke aanslag te voorkomen", aldus Kennedy volgens O'Donnell. Daarna vertrok de president uit Fort Worth naar Dallas

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8