ECHTSCHEIDING 't grote probleem van Amerika In Californië mislukt de helft van alle huwelijken THEO LOHMANschilder in vele stijlen Klassieke Edisons uitgereikt saterdag 26 september 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Van een correspondent) SINDS JAREN houdt een leger van psychiaters, psychologen, so ciologen en maatschappelijk werkenden zich in alle staten van de USA bezig met een der meest verontrustende verschijnselen in de Amerikaanse samenleving het exhorbitant hoge aantal echt scheidingen. In talloze Amerikaanse gezinnen spelen zich tragedies af, die vaak achter de coulissen plaatsgrijpen. De onderstroom van heftige gevoelens, die aan al deze huwelijksdrama's ten grondslag liggen, kan men achter de koele, nuchtere echtscheidingscijfers slechts vermoeden. Het valt niet te ontkennen dat van de echt scheiding op zo grote schaal het maatschappelijk leven op de duur de gevolgen moet gaan ondervinden. Vooral voor het gezinsleven zijn de gevolgen vaak funest. Hoe dikwijls niet worden de kinde ren de dupe van de breuk tussen vader en moeder; welk een blij vende indruk moet de tragedie, welke aan de scheiding voorafging, niet maken op hun jonge, ontvankelijke gemoed. Volgens sociolo gische en psychiatrische rapporten komen jeugdcriminaliteit en -prostitutie, alsook psychische stoornissen en gebrek aan sociale aanpassing het meest voor bij die jongeren, wier ouders gescheiden zijn toen zij nog kinderen waren. In de afgelopen dertig jaar is het aantal echtscheidingen in de Verenigde Staten bijna verdubbeld. In een psychologisch tijdschrift gewaagde men onlangs reeds van „een echtscheidingsepidemie". al over een scheiding, wanneer zij een onbetekenend ruzietje hebben gehad. Zo maakt men het zich wel erg gemakikelij k. Bovendien pleegt elk jaar een van de vijf Amerikanen te venhuizen. In zo'n mobiele samenleving ruilt men niet alleen licht vain huis of woon plaats, maar ook van echtgenote. Voorts trouwen vale Amerikaanse jongens en meisjes veel te jong. Vaak zijn het gedwongen huwelijken, waarvan bijna 50 pet. reeds binnen de vijf jaar strandt. Te wijten aan veranderde sociale omstandigheden Merkwaardige tentoonst elling in De Lakenhal IN DE LAKENHAL is op 't ogen blik een tentoonstelling ingericht vmn schilderijen en tekeningen van •en bij de brede massa vrij onbe- keade schilder. Deze tentoonstelling, die een goed overzicht geeft van een lang kunstenaarsleven, is in veel op zicht merkwaardig. Niet alleen door dat ze 'n beeld geeft van een figuur, die als kunstenaar een teruggetrok ken leven leidde, maar ook door de vele stijlperioden, die .zijn werk in totaliteit kenmerken. Theo Lohmann werd in 1880 te Leiden geboren als zoon van een textielverver. Hij werkte een aantal jaren in het bedrijf van zijn vader; zijn vrije tijd benutte hij om te schil deren. Twintig jaar oud, maakte hij met een jongere broer een voetreis door Frankrijk, ging trekken met 'n woonwagen en maakte veel tekenin gen. Hij experimenteerde graag en kwam, na oorspronkelijk in de nor maal figuratieve trant te hebben ge schilderd en getekend, tot het poin- tillisme, zowel in zijn teken- als in zijn schilderkunst. Na zijn huwelijk (in 1916 met de dochter van een arts) vestigde hij zich in Blaricum, het geen niet wegnam, dat hij vele ma len Leiden bezocht en hier of in de omgeving ook werkte. Zo zijn er veel topografische tekeningen van zijn hand uit de Sleutelstad, o.a. 'n serie prenten van de ruïnes van het in 1929 afgebrande stadhuis. Hoewel lid van enkele schilderskringen, bleef hij toch een eenzame en teruggetrok ken figuur, die bekendheid bij het publiek of in de kring van collega's schuwde. Zodoende kwam het dat hij weinig in het openbaar exposeerde en daardoor bij het brede publiek onbekend bleef. Tot zijn laatste da gen bleef Lohmann vitaal en werk zaam. Hij stierf in 1962 te Blaricum, 82 jaar oud. HET VALT MOEILIJK bij Loh mann van een uitgesproken eigen stijl te spreken. Op de tentoonstel ling in de Lakenhal, die een kleine 70 werken omvat, ziet de bezoeker vele stijlen en soms invloeden. Nor maal figuratief, pointillé; schilderij en, tekeningen en enkele etsen. Maar men vindt ook in een enkel werk b.v. Bart van der Leek terug, zelfs, zij het in minder sterke mate: Mon driaan of uitingen van de Jugendstil, maar verder veel werk dat nauw ver want is aan het symbolisme. Schijnbaar is het niet moeilijk uit h«t werk het karakter van de schil der te distilleren. Een leven van af weer en vreés schijnt uit zijn wer ken te spreken en een bepaald pes simisme moet Lohmann niet vreemd zijn geweest. Over het algemeen som ber van palet in zijn gerijpte werk, is hij de schilder van het pessimisme, het onafwendbare. Deze sfeer vinden we zelfs terug in zijn meer luchtiger werken; ook daarin weet hij een ge voel van vrees en afweer schijnbaar niet te overwinnen. Men zie b.v. zijn Kerkhof in Gul pen, met de loodkleurige hemel en de sombere muurpartijen, zijn sym bolische schilderingen van bomen, waarvan de takken kronkelen als grijpende monsters, bomen in men selijke gestalten van afgeweerde toe nadering, boomskeletten, die de toe gang naar een zonnige poort schij nen te willen beletten. Zelfs in een sonnige tekening „Strand", waarop ée vrolijk gekleurde tenten alt het ware elkaar verdringen, zodat er „Drama", een symbolisch werk van geen uitweg buiten die kring moge- Theo Lohmann, thans te zien op de lijk .schijnt. tentoonstelling in de Lakenhal. VAN GËHÉEL ANDER KARAK- TER zijn de topografische tekeningen van Leiden, die hij met wat lichte tinten opwerkte tot voortreffelijke prenten. In bladvulling is Lohmann een meester; het monumentale gaat nimmer teloor in de veelheid van de tails, die hij uitwerkte tot een pitto resk geheel. Daarbij komt een fraai kleurgevoel, waardoor hij tot prach tige resultaten komt. Persoonlijk von den wij b.v. „Kerk te Heesch bij Nij megen" (nr. 36 v. d. cat.) een der mooiste prenten. Het gifgroen van een boom heeft Lohmann daar sterk gemilderd door het lichte blauw van enkele poortjes. Ook „Oude geveltjes in Katwijk" (50) is een fraaie prent, terwijl we voorts willen wijzen op de ontroerende tekening „Slapend meisje" (65). „Boerderij in Limburg" (22) geeft weer een geheel andere kijk op Loh- manns kunst, evenals het subtiele grijze „Conflict in de natuur" (31) en het schilderij „Cathedraal" (43) met de opstrevende lijnen van de bomenrijen. Wie kennis wil maken met een merkwaardige figuur in de Neder landse schilderkunst verzuime niet de tentoonstelling, die tot 26 okto ber in »de Lakenhal blijft, te gaan zien. Vrijdagavond is ze geopend met een inleiding van de Larense beeld houwer Joh. G. Wertheim, die tijdens het leven van Lohmann met hem be vriend was. Wpr. Sociale revolutie 117ETENSCHAPPELIJKE onderzoe- kers zien de oorzaak van 't aan tal echtscheidingen vooral liggen im de snel gewijzigde sociale omstandig heden. In de grote steden leeft ieder gezin sterk op zichzelf. Dat is in de Ver. Staiten nog veel sterker dam in Europa. Sterke persoonlijke banden heeft men niet. Het solidariteitsgevoel, dat ken merkend is voor kleinere gemeen schappen, kenit de gemiddelde Ame rikaanse burger niet meer. Zijn er moeilijkheden tussen de echtelieden (en zelfs in het meest harmonische huwelijk komen die voor), dam heeft men zelden goede vrienden, met wie men zo'm zaak eens bespreken kan. Zo blijven de spanningen hangen in het gezin en dan is een echtscheiding al gauw de gemakkelijkste oplossing om de moeilijkheden te ontvluchten. 'Bovendien vallen in een grote stad echtscheidingen nauwelijks meer op. Mensen, die in een kleine, besloten gemeenschap wonen, zijn bang voor het oordeel vam de buitenwereld over hun huwelijk en dat inspireert hen dikwijls om samen de moeilijk heden toch weer op te lossen. In de V. S. spreken mannen en vrouwen Liefde niet blind? r\E GROTE ONAFHANKELIJK- HEIID van de Amerikaanse vrouw (ook economisch) speelt bij dit alles een grote rol. De nieuwe opvattingen omtrent 't wezen van man en vrouw verwarren de geesten dikwijls. Twee geestesstromingen, de oude en de nieuwe, botsen tegen elkaar en dien tengevolge begint het huwelijk, eens het fundament van de maatschappij, te wankelen. Voorts js het wel zeker, dat vele Amerikaanse mannen en vrouwen zich onvoldoende bewust zijn van de drijfveren van hun partnerkeuze. Prof. Robert Winch, ambitieus socio loog, verbomden aan de Amerikaanse Northwestern University, heeft het ontleedmes gezet in de amoureuze aantrekkingskracht, een tenrein dat eeuwenlang gereserveerd is gebleven slechts voor de lyrische ontboezemin gen van troubadours en minstreels en de gestamelde tederheden vain de schuchtere liefdesparen aller tijden. Na jaren studie kwam hij tot de theo rie van de complementaire liefde. „Men kie9t datgene, wat men zelf mist", meent Winch. De meeste men sen kiezen een partner die datgene vertegenwoordigt wat zijzelf wilden zijn. Een schuw, frêle meisje zal een fik9e ambitieuze man kiezen, een zelfbewuste man een onzeker meisje, wier schuchterheid hem in zijn zelf bewustheid versterkt. Huwelijkspart ners voltooien vaak eikaars onvol komenheden. Een huwelijkskeuze ge beurt dus bepaald niet willekeurig ('liefde is kennelijk niet zo blind), maar de moeilijkheid is, dat partners, die elkaar om bepaalde redenen ge kozen hebben, vaak van elkaar ver vreemden, doordat zij worden teleur gesteld in dart?ene wat zij bij elkaar hoopten te vinden. Wat hoopten zij te vinden? Dait kunnen zij niet uitleggen. Omdat zij zich bij de keuze hebben laten leiden door sterke motieven, waarvan zij zich echter zelf niet genoeg bewust waren. Californië's record IN CALIFORNIË is het aantal echt scheidingen gemiddeld nog veel groter dan in de andere starten van de V. S. Hier mislukken 50 pot. van alle huwelijken. Dit bevestigt de so ciologische onderzoekingen, want juist in deze staat hebben zich de laatste decennia enorme sociale ver anderingen voltrokken. Er is in deze staat een speciale commissie in het leven geroepen, die het probleem der echtscheidingen be studeert. Deze commissie heeft on langs het idee geopperd, dat er in de USA een centrale wet op de echt scheidingen moet komen. Nu heeft elke 9taat nog zijn eigen eehtschei- dingswetten, waardoor een verwar rende toestand ontstaat, die veelal de echtscheiding aanmoedigen. Ver der wil men echtparen, die willen scheiden, in staat stellen eerst hun problemen nog eens met des kun d" e raadgevers te bespreken, alvorens de rechtbank een beslissing neemt. Ten slotte heeft de commissie voorstellen gedaan om de jeugd reeds op de scholen grondig op het huwelijk voor te bereiden. Geleerden van verschillende plui mage, afkomstig uit alle delen der Ver. Staten, houden zich bezig met de vraag hoe men tot een gemeen schappelijke aanpak van dit natio nale probleem kan komen. Bekroningen voor Marijke Smit-Sibinga en Daniel Wayenberg Aan het slot van het Grand Gala du Disque Classique 1964 in het Con certgebouw te Amsterdam heeft de staatssecretaris van O. K. en W„ drs. L. J. M. van de Laar, gisteravond de klassieke ëdisons uitgereikt aan twee Nederlandse winnaars, de pianist Da- De Nederlandse claveciniste Marijke Smit Sibinga en de pianist Daniël Wayenberg poseren trots met de hen uitgereikte Edisons, op het klassieke „Grand Gala du Disque", vrijdag nacht te Amsterdam. niël Wayenberg en de claveciniste Marijke Smit-Sibinga, en acht bui tenlanders of hnn vertegenwoordi gers. Er waren totaal vijftien Edi sons toegekend, waarvan dertien aan buitenlanders. Er bestond voor dit Grand Gala, dat voor de vijfde maal werd gehouden, grote belangstelling. De zaal van het Concertgebouw was geheel gevuld. Daniël Wayenberg, die enkele uren voor de uitreiking nog had geconcer teerd in de Stadsgehoorzaal te Lei den, kreeg de onderscheiding (instru mentaal) voor de opname van Ri chard Strauss' „Burleske" en Serge Rachmaninovs „Rapsodie op een the ma van Paganini", uitgevoerd met het Philharmonia Orchestra o.l.v. Christoph von Dohnanyi. Marijke Smit Sibinga kreeg de Edison (solo recitals) voor een opname met oud- Nederlandse klaviermuziek. Voor de uitreiking speelde 't Con certgebouworkest o.l.v. Bernard Hai- tink de ouverture „Egmont" en het derde pianoconcert van Beethoven met als solist de Chileense pianist Claudio Arrau. Daarna werden ope rafragmenten gezongen door de Fran se sopraan Régine Crespin, die voor het eerst in ons land optrad, en de Bulgaarse bas Boris Christoff, aan wie een Edison was toegekend voor zijn vertolking van de titelrol in de opname van Moussorgsky's „Boris Godounov", waaruit gisteravond de sterfscène werd gezongen. OVERIGE EDISONS De overige Edisons werden toege kend voor instrumentale symfonische muziek zonder solist aan: dirigent Otto Klemperer voor de opname van Mahlers tweede Symfonie met het Philharmonia Orchestra. Muziek voor kamerorkest met en zonder so list: Roland Douatte voor „Sympho nies, Fanfares et Carrouzels Royaux" met het onder zijn leiding staande Collegium Musicum de Paris. Kamer muziek: Sviatoslav Richter en Mstis- lav Rostropovich voor de vijf sona tes voor piano en cello van Beetho ven en Noah Greenberg voor „In- strumentalmusik der Renaissance am Hofe Queen Elisabeth und King Ja mes" met het onder zijn leiding staan de ensemble New York Pro Musica. Vocaal (opera) dirigent Joseph Keil- berth voor de opname van „Arabel la" van Strauss. Wereldlijke en gees telijke koorwerken: de Britse compo nist Benjamin Britten voor zijn „War Requiem", dirigent Carlo Maria Giulini voor de opname van Verdi's „Quattro Pezzi Sacri", door het Phil harmonia Choir en Orchestra, en Kurt Redel voor de opname van Georg Phillip Telemanns „Markus Passion", onder zijn leiding uitge voerd. Vocale recitals: Dietrich Fi- scher-Dieskau voor Frank Martins zes monologen uit Jedermann en Schuberts Winterreise. En literatuur en toneel: Goddard Lieberson voor de opname van Edward Albee's „Who's afraid of Virginia Woolf" en aan de regisseur H. J. Usill voor de opname van „Homage to Shakes peare". k o deze winter naar wim sonneveld lid worden van k o, plantsoen 25. (Advertentie) TV-ZENDTIJD VOOR STICHTING „SOCUTERA" De minister van O. K. en W. heeft met ingang van 1 oktober a.s. TV- zendtijd toegewezen aan de stichting „Socutera" in Den Haag en wel per week vijf minuten en elke vierde week vijftien minuten. In de stich ting „Socutera" (voor Sociale en Cul turele Televisie- en Radiozaken) zijn vertegenwoordigd: de Stichting Cen traal Overleg Fondsenwervingsac ties, de Stichting Collecteplan en de Stichting Centraal Archief en Inlich tingenbureau inzake het Inzamelings wezen. De dagen en uren, waarop de bovengenoemde stichting zal uit zenden, worden na overleg met deze stichting vastgesteld door het bestuur van de Nederlandse Televisiestich ting. Op de beslissingen van het be stuur van de Nederlandse Televisie stichting staat de stichting „Socute ra" beroep open bij de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. H.K.H. Prinses Beatrix heeft in Utrecht de demonstra ties ter gelegenheid van het 25-ijarig bestaan van de vereniging tot bevordering van de landbouwtuigpaard fokkerij in de Irenehal bijgewoond. De commissaris van de Koning* in de provincie Utrecht, jhr mr. C. Th. E. Graaf van Lijnden van Sandburg, die tevens voorzitter van de V.L.N. ie, bood prinses Beatrix een 3-jarige schi mmelkleurig?stermerrie aan. Foto: H.K.H. met 't paard.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8