HET Ei <- IN DE KRANTENTUIN Het knutselhoekje Vademecum der gemeente Hazerswoude is verschenen ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 DE ALLERARMSTE Zij legden dus hun koeken in de handen zonder zich af te vragen: „Is dat een Duitse of een Franse hand?" Trouwens zij zouden het moeilijk ont dekt hebben, hier waren de geschil len tussen twee verschillende volken volkomen weggevallen. Hier was broederschap in de plaats getreden van haat en vijandschap. Je moest zien, hoe die mannen zich moeite ga ven om elkaar te begrijpen. Zij be ijverden zich zelfs om elkanders taal te leren door allerlei dingen aan te wijzen en dan het woord te noemen en te herhalen, dat daarbij in hun spraak paste. En dan lachten ze soms uitbundig om de kromme vaak onmo gelijke uitspraak van de aan te leren woorden. Andere zag je bezig met elkaar portretten en kiekjes te tonen van hun huis in 't vaderland, van hun familieleden en van vrouw of meisje. Sommigen lazen elkaar zelfs brieven voor, die ze van hun ouders of van vrienden ontvangen hadden, kortom de beide kinderen waren ten zeerste verbaasd, dat ze in dit verblijf van ellende nog zoveel tevredenheid en zelfs vreugde op de gezichten der pa tiënten zagen weerspiegeld. Geen wonder dus, dat zij elkaar na de beëindiging van de koekuit- deling vragend aankeken. Wie moes ten zij als de allerarmste beschou wen om hem de appel te schenken? Toen zij hun blikken nog eens door de hele zaal lieten gaan, zagen zij in de uiterste hoek een jonge Frans man aan een tafeltje zitten. Hij scheen wel de gezondste van allen te zijn, want hij droeg geen enkel verband meer. En toch vertoonde zijn gelaat een triestheid, die deed veronderstel len, dat hij zich, ondanks zijn licha melijke genezing, verre van gelukkig voelde. „Zuster, wat scheelt die man toch?" fluisterden ze zachtjes. „Ja, kinderen, hij is wel genezen, maar zijn hart is niet blij.-Hij mag morgen 't hospitaal verlaten, maar als hij in zijn geboortedorp en in zijn ouderlijk huis terugkeert, is er nie mand om hem blijde te verwelko men. Zijn ouders zijn beide gestor ven, toen hij in 't leger diende, broers en zusters bezit hij niet en niemand staat hem verder zo na, dat hij zich bij zijn terugkomst in zijn armen kan werpen". Met tranen in hun lieve kinder ogen zagen de kleinen een ogenblik de zuster aan en haastten zich toen naar de eenzame soldaat. Zij hadden de allerarmste gevonden en drukten hem, als ware 't een grote schat, de dikke blozende appel in zijn hand. Niemand begreep beter dan de zus ter de waarde van dit kleine ge schenk. Bij de uitgang drukte zij de kinderen aan haar hart en gaf hun een klinkende zoen op hun koontjes. EINDE CORRESPONDENTIE WEER EEN VERRASSING Weer een dikke brief in de brie venbus, met opstelletjes van de kin deren uit de derde klas St. Antonius- tchool. Ik heb ze pas even doorge bladerd, maar ik heb al gezien dat er keurig gewerkt is. Ik vind het knap hoor, want jullie komen toch pas uit de tweede klas. Weet je wat ik ga doen? Ik bewaar jullie verhaaltjes en wanneer jullie dan over een half jaartje weer iets insturen, dan kan ik zien of jullie vooruit zijn gegaan. Zul len we dat doen? En dan willen jullie zeker ook wel 'n boek winnën, waar uit juffrouw De Leeuw voor kan le zen? Nou dat gebeurt, maar eerst moet ik ze allemaal doorgelezen heb ben. Dag klnders. Thecla van Heugten, Leiden NAAR HET KRISTALBAD We gingen met ons zevenen naar het kristalbad. Daar was een glijbaan in het water. De jongste, Jan-Jozef, zat in het babybadje en Annemieke, Paul en Bert zaten in het 85 bad. Pappa en mamma gingen ook in hun badpak maar niet in het water. Ik ging met Jan-Jozef spelen. Later op de middag mochten we een ijsco van 25 cent halen. Toen we weg gingen reed pappa nog naar een bos, waar we bramen en paddestoelen konden plukken, maar toen we van het bos naar huis gingen waren we zó moe, dat Jan-Jozef in slaap viel. We moesten vlug naar huis want oma paste op mijn kleinste zusje Nel- leke. Mamma zorgde vlug voor het eten en toen mochten we nog even opblijven. Daarna moesten we vlug naar bed. Lia Koree, Leiden DE KABOUTERKONING IS JARIG Daar komt een koets aan. Het is de gouden koets en die gouden koets is van de kabouterkoning. De ko ning is vandaag jarig. Het is groot feest, de kabouters hebben hun beste pakjes aan. Daar komt de koning langs gereden en iedereen roept: „Lang zal hij leven, leve de koning" De koning zegt: „Jullie mogen van avond om 10 uur allemaal op 't feest komen". Het is avond. De klok slaat 10 uur. Daar komen de kabouters al aan. Wat zien ze er mooi uit. In de zaal van het paleis staan tafeltjes en stoeltjes. Ze krijgen eerst bier en dan komt er taart, gebak en koek. Iedereen is blij. Er wordt nog wat gepraat. De klok slaat 11 uur en 't feest is uit. De kabouters gaan allemaal naar huis. Welterusten. Margareth Waayer, Leiden KABOUTER KATTEKOPJE Op een dag kwam 't kabouter meisje Kattekopje laat en heel boos uit school. Dat kwam zo: Ze vroeg aan de juffrouw of ze water mocht drinken. Dat mocht. Maar wat deed ze toen? Ze stak haar vingertje in het tuitje van de kraan, zette de kraan open en oei, alles spatte kletsnat, ook de juffrouw die er vlakbij stond. Maar dat was nog niet alles wat er die morgen gebeurd was. 't Was speel kwartier en alle kabouter-kinderen mochten naar buiten behalve Katte kopje, die had straf voor die spui tende kraan. Ze zat voor het open raam en keek naar buiten. Een ka boutermeisje kwam langs, zag haar zitten en stak haar tong uit. Daar werd Kattekopje vreselijk kwaad. Ze sprong uit 't open raam en vloog het meisje in de haren. Toen liep dat meisje huilend naar de juffrouw en Kattekopje moest nu ook nog om 12 uur schoolblijven. Nu weten jullie waarom Kattekopje zo boos en zo laat uit school kwam. Marthie Roelandse, Leiden EEN PAARD EN EEN VARKEN Op een grote boerderij woonden een paard en een varken. Deze twee waren dikke vrienden en dat gebeurt maar heel zelden. Ja maar! 't waren geen gewone dieren, het waren won derdieren. Want het varken durfde niet in de modder te gaan liggen en het paard wou niet op stal staan. Op een mooie zomerdag, toen de haan 6 uur kraaide, was het een her rie van jewelste: 't varken liep maar van z'n hok naar de stal en het paard van de stal naar het hok. De boer en de boerin hadden de haan niet ge hoord en sliepen rustig door. Na een uurtje werd het stil. „Kom gaan we nu slapen?" vroeg het varken aan het paard. „Goed. Dan kom ik in jouw hok en jij in mijn stal slapen". Even later klonk het in 't varkenhok: „hinnik, hinnik!" en uit de paardestal: „knor, knor!" Daar kwam de boer naar buiten en zag wat er gebeurd was. Hij riep zijn vrouw en die zag het ook. „Kom help eens mee, alles op z'n plaats zetten", zei de boer. Na een uurtje was alles op z'n plaats en als jullie nu gaan kijken, staan ze er nog. Leo v. d. Westen, Leiden NAAR HET STRAND We gingen op een dag naar het strand. Toen we er waren begon het te stormen van jewelste. De golven van de zee gingen huizen hoog en het schuim spatte overal rond. Maar het was gelukkig gauw af gelopen. We gingen het strand op en vader zette de tent op. We wilden gauw in het water maar het was veel te koud om te zwemmen. De zon be gon door te komen en was al sterk genoeg om het water te verwarmen. We probeerden het weer en het wa ter was al gauw lekker. Jammer dat er zoveel kwallen kwamen, toen was het nog niet leuk in het water. Reggie Douwes, Leiden RINTY ONS HONDJE Ik zou een hondje krijgen. Het was vrijdag en 's avonds zou mijn oom komen. Ik Lag al in bed toen de bel ging. Dat was mijn oom. Hij kwam naar boven en zei: „Ik heb een hond je besteld. Het is een collie". Ik sprong dadelijk uit bed en holde de kamer in. „Oom hoe oud is hij?" „7 Weken. Het is nog een beestje". Moeder vond het ook leuk. „Hoeveel kost hij? 7 gulden?" vroeg moeder. „Kun je denken, 70 gulden". 't Was wel duur. De volgende dag mocht ik met oom mee naar Rotterdam om 't hondje te halen. „Gaan we met de trein?" vroeg ik. „Ja, met de trein". Eerst gingen we met de bus naar 't station en toen met de trein. In Rotterdam moesten we nog een eind je lopen, naar het huis van mijn oom. Daar moesten we een tas halen, waar het hondje in moest. Samen gingen we hem halen. O, wat een lief diertje. Daarna gingen we weer naar Leiden. Alle kinderen vonden mijn hondje mooi. Hij is nu 11 weken en hij heet Rinty. Monique Post, Leiden BRAMEN ZOEKEN We gingen 's morgens vroëg wdg en we namen brood mee. Vader wist een plek waar veel bramen groeiden. Al gauw begonnen we te zoeken. M*n vader en zusje plukten handen vol, ik vond bijna niets. Je zult misschien vragen, waar mijn moeder was. Nu luister dan maar eens. M'n moeder was een eind ver der aan het plukken, toen ze opeens iets hoorde. Ze schrok even, maar toen ze van de schrik bekomen was, ging ze eens kijken wat dat geweest was. Ze keek voor zich en achter zich, maar zag niets. Ze ging weer door met plukken Gek toch. dat ze niets zag. Opeens riep vader, dat hij honger had en toen kwam ze vlug naar ons toe en vertelde de hele geschiedenis. Ansje Righart van Gelder. DE VAKANTIE In de vakantie zijn we veel weg geweest. De laatste dag gingen we naar het dierenpark in Rhenen. Wat zag je daar veel dieren: leeuwen, tij gers, olifanten en kleine aapjes in de bomen. De chauffeurs gingen ook mee. Want dat weten jullie nog niet, v/e waren met 5 bussen en we had den veel plezier. De band van bus 2 was geklapt. Onderweg kregen we van alles krentebollen, cola, pinda's, nut-cor- ners enz. O, wat was dat lekker. In de dierentuin kon je ook heel wat kopen. Er was ook een speeltuin. O, o, wat was dat leuk. De leeuwen leken wel tam, zo stil waren ze en toch waren ze wild. Er waren ook giraffen en die liepen in het gras zonder hekken. Er was een groot terras, daar kon je natuurlijk op zitten. Dag allemaal. De volgende week gaan we verder met de verhaaltjes. TANTE JC EN OOM TOON Uit kleine witte mosselen, een vei ligheidsspeld, wat watten en een stukje van een lucifer, kun je een ooievaar in elkaar knutselen. Buig de veiligheidsspeld, zoals in de figuur is aangegeven, bevestig er 't stukje gepunte lucifer aan en kleur het rood de snavel! Omwikkel de speld nu met watten en lijm er de twee helften van de mosselschelp omheen. Steek de naald vervolgens in een schijf kurk of in een klompje boetseerwas en de ooievaar staat er. Maar... vergeet zijn oogje niet en'n neusgaatje! O ja, 't beestje vraagt ook nog 'n staart! EEN ELECTRISCHE SPEURHOND delijke luchten kunnen vormen, de kwade dampen kunnen „ruiken" hun aanwezigheid kunnen vaststel len). Het toestel is gebouwd (gemaakt) op het beginsel, dat enige luchtsoor ten meer ultra-violette stralen opvan gen dan andere. Men heeft daartoe een bijzondere lamp vervaardigd, die ultra-violette stralen op een detector (gevoelig voor electro-magnetische golven) uitstraalt. Wanneer nu ge vaarlijke damp zich tussen detector en lamp schuift, ontvangt de detec tor minder stralen dan bij normale luchtverhoudingen, omdat die dam pen een gedeelte ervan heeft tegen gehouden of opgevangen heeft. Van de detector gaat nu die boodschap naar een alarmplaats of een motor, die dan een ventilator in werking stelt en zo de lucht reinigt. Het hele toestel is zo gevoelig, dat 't uit mil- lioen deeltjes gewone lucht, èèn gif tig luchtdeeltje reeds opspoort. De uitvinder hoopt, dat deze „speurhond" de levende (dus echte) Li vele dingen nabij komt. Hij heeft in ieder geval ook een fijne „neus", is vertrouwbaar en trouw en maakt onmiddellijk alarm, wanneer er iets niet in orde is. Men zou haast wil len vragen of hij ook net als een jachthond met de staart kan kwis pelen. Hier ziet men 3 dikke banden (boe ken) zeeroverromans. Kortgeleden merkte Piet, dat een boekenworm zich van de eerste bladzijde van deel I tot aan de laatste bladzijde van deel III geknaagd had. Nadat Piet zich flink geërgerd had over die be schadiging, ging hij voor de aardig heid eens meten, hoeveel cm de worm op zijn vernielingsweg had afgelegd. Proberen jullie dat eens uit te reke nen als je weet, dat de boeken na tuurlijk met de rug naar je toestaan, d t er tussen de banden (kaften) een laag bladzijden van 5 cm zit en dat de omslagbanden elk 'n Va cm dik zijn. De weg wascm lang? Een pracht puzzel! Wie 't juiste aantal cm raadt en instuurt mag mee loten om een boek. Ik mag niet dansenen boven dien nog met een meisje! Amerikaanse ingenieurs hebben 'n electrische speurhond geconstrueerd (in elkaar zetten), die in laboratoria (ums), ziekenhuizen, reinigingsin richtingen en overal waar zich scha- Veilig Verkeer in Duitsland met appels op de weg In West-Duitsland gaan het „Groene Kruis" (Bond van Vei lig Verkeer), de Automobiel- club Duitsland en de wegen wacht samen een actie voeren gericht op de automobilist. Men wil de automobilist beter leren eten en wed vooral lichte kost De appel is nu uitverkoren als symbool voor deze actie. In het kader van deze actie die op 30 september a.s begint en op 1 oktober a.s. eindigt zal in zesentachtig auto wegrestau rants in West-Duitsland aan de gasten een plastic zakje met twee appels en een foldertje uitgereikt worden. Bovendien zal op 29 september a.s. in een der autowegrestaurants een persconferentie gehouden wor den om deze actie in te luiden De genoemde instellingen wil len op deze wijze bereiken dat er in de toekomst minder dikke heren achter het stuur zullen zitten. In de plaats van deze welgedane heren hoopt men steeds meer slanke mannen appeletend langs de Autobahn aan te treffen. Vraagbaak voor de dorpelingen en voor hen die het willen worden Dezer dagen kunnen de inwoners van de gemeente Hazerswoude de ontvangst tegemoet zien van een Vademecum der gemeente Hazers woude. Deze gids, aangeboden door gemeentebestuur en uitgever DEBA te Alphen aan den Rijn, beoogt een schat van gegevens te verschaffen aan de inwoners en een welkom te zijn voor hen die zich zullen vesti gen in de nieuwe woonwijken in Hazerswoude. VOGELVLUCHT Onder de kop „Hazerswoude in vogelvucht; een gemeente in ont wikkeling" wordt aandacht besteed aan de structuur van de gemeente. Hier in valt onder meer te lezen, dat het plan Zuid, langs de provin ciale weg naar Rotterdam, plaats zal gaan bieden aan ongeveer twee duizend inwoners. Nadat er is ge wezen op het feit, dat de realisering van het ontsluitingsplan Rietveld thans wordt voorbereid, wordt in kort bestek stilgestaan bij het uit breidingsplan Rhynenburch aan de Rijndijk. RHYNENBURCH Plan Rhynenburch, waarvan de naam een historische achtergrond bezit, zoals ook wordt beschreven, heeft een capaciteit van ongeveer achthonderd vijftig woningen. Gere kend wordt op een verdere uitbrei ding in een drietal fasen, tot onge veer tweeduizend woningen met daarbij behorende voorzieningen. Op stapel staat er de bouw van de R.K. uloschool (aanbesteding op 16 september), terwijl de bouw van een lagere school, een gymnastieklokaal en de stichting van een landbouw- huishoudschool in voorbe*iding zijn. In het voorwoord wordt, behal ve op het dorp en Rhynenburch, de schijnwerper gericht op de buurt schappen 't Zwaantje en de Groe nendijk. „De eerste buurtschap zal in de toekomst verdwijnen c.q. ge heel opgaan in het vergrote plan Rhynenburch", zo staat er geschre ven. „Met de buurtschap „De Groe nendijk" zal dit niet het geval zijn. Ook hier zal enige uitbreiding niet achterwege kunnen blijven", wordt daarna te kennen gegeven. In de toekomst zal Hazerswoude worden doorsnede door een tweetal belangrijke rijkswegen: rijksweg 16 vanaf de Brienenoordbrug bij Rot terdam in noordelijke richting en rijksweg 11a vanaf Bodegraven in westelijke richting naar rijkswer 4a. Genoemde wegen zullen elkaar on geveer in het hart van de gemeente gaan kruisen", aldus het gemeente bestuur. BESTUUR EN DIENSTEN In het Vademecum kunrien de in woners zich voorts vergewissen van de functieverdeling in het gemeen tebestuur, de gemeentediensten en andere overheidsinstanties; uiter aard zijn hierbij adressen en wat dies meer zij vermeld. Een volledige stratenlijst, met hier bij de aandui ding „D" (dorp) of /„R" (Rijndijk), gegevens omtrent kerkgenootschap pen en kerkelijke verenigingen, on derwijs, volksgezondheid, winkel sluiting, het gemeentelijk zwembad, dienstregeling van de Citosa en di verse verenigingen en organisaties zijn erin opgenomen. Een alfabetisch namenregister tenslotte vult een groot gedeelte van de gids, die is verlucht met enkele foto's. Een vervolgverhaal van Suske en Wiske 7. Op een morgen was Benvenuto heel vroeg opgestaan om met een sieraad klaar te komen, dat een bruid besteld had. Hij had reeds 3 uur ge werkt, toen het licht werd en wilde toen een wandelingetje gaan maken. Hij zette zjjn muts op en daalde de Julianastraat af. Maar reeds op de eerste hoek, ontmoette hij de officier Crespino, die hem toeriep: „Je bent de gevangene /an de paus!" „Je ziet mij voor een ander aan", meende Benvenuto kalmpjes" „Neen", antwoordde Crespino, „je bent de goudsmid Cellini, ik ken je heel goed. Je moet me volgen naar de Engelenburcht". Vier korporaals wierpen zich op Benvenuto om hem zijn dolk te ont nemen. Maar de officier .snauwde hen toe: „Waagt 't niet hem aan te raken, jullie hebben er alleen voor te aor- gen, dat hij niet ontvlucht". 8. Nu zag Benvenuto voor 't eerst in zijn 37-jarig leven de gevangenis van binnen. Op de Engelenburcht werd hij boven in een kamer inge sloten. Toen hij daar 8 dagen vertoefd had, kwam men hem halen en voerde hem voor een verhoor naar een grote zaal in de burcht. De drie heren, waar van de een gouverneur van Rome was, spraken eerst heel vriendelijk en voorkomend tegen de -gevangene, maar toen ze hem begonnen te be dreigen zei hij: „Reeds een half uur lang hebt u mij alleen maar zo'n beetje aan de praat gehouden, mag ik nu eindelijk weten, waarom het eigenlijk gaat?" (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 13