Niet té veel verwachten van Olympische roeiploeg Tegelaar begint met overwinning Nederlandse dravers zondag op Duindigt tegen België OOSTENRIJKSE VAKANTIE EEN „ENORME VONDST" McKinley en Emerson halen de eerste punten binnen Tafeltenniscompetitie kan dit jaar spannend worden IATERDAG 26 SEPTEMBER 1964 DE LE1DSE COURANT PAGINA 1', Ondanks successen van Amsterdam Rob Groen: één van de grote drie. In de eerste ramdie van het toef- nooi om het vierde Europese kaïm- pioensohaip band stoten, diat donder dag in het Italiaanse Monte Oatini is begonnen, heeft de Nederlandse vertegenwoordiger Bert Tegelaar gewonnen van de Itailiaan Zanetti (200-149). De overige uitslagen waren: Tiedt- ke (Did) vensl. Vieira (Port.) 200- 141; Cenlemans (Belg.) versl. Van Hassei Belg.) 200-117; Scherz (Oo9t.) versü. Brufau (Sp.) 200-147. In de gouden stralen van de ondergaande zon trekken de roeiers hardnekkig hun baantjes. De vissers langs de oevers van de Bosbaan hebben er nauwelijks nog oog voor. Het is immers een vertrouwd beeld. Vanaf het moment, waarop de Oostenrijkse vakantie van de roeiploeg ten einde was, nemen de Olympiërs dagelijks laat in de middag bezit van de anders zo verlaten Bosbaan. De studenten zijn er vrijwel steeds als eersten. Een uurtje later komen ook de burgerroeiers, die hun vakantiedagen al aan de Olympische voor bereiding hebben opgeofferd en na hun dage lijkse arbeid in de boten stappen. Ruim twee uur rijden de coaches op hun fietsen langs de kant mee, schreeuwen hun commando's in de mega foons. Nauwkeurig letten ze op elke beweging van hun pupillen, terwijl één oog op de dwin gende chronometer gericht blijft. een ongekende verrassing zal gaan zorgen in het nummer waarin het gevecht van man tegen man gaat. Het was, vooral voor de roeiers, een groot probleem om de vorm tot half oktober vast te houden. Begin augustus is in andere jaren het roeiseizoen ten einde en ditmaal zullen pas op 15 oktober, als op de Toda-baan het „êtes vous prets?" van de Olympische finales klinkt, de laatste top-pres- taties moeten worden geleverd. De praktijk heeft uitgewezen, dat de jaren, waarin de Europese titelwedstrijden erg laat in het seizoen vielen voor Nederland vrijwel steeds een teleurstellend slot kregen. Vandaar dat het bestuur van de Nederlandse roeibond graag inging op de suggestie van conditie-trainer Dick Schmull na de Europese kampioenschappen van Am sterdam in een bergdorpje van Tirol de Olympische deelnemers het roeien te laten vergeten zonder dat de conditie daarvan schade zou ondervinden. Sensaties Conditie behouden Roeien is al door de jaren heen de sport-van-de-verrassingen. Er is nau welijks één titelstrijd te noemen, waarin geen kleinere of grotere sen saties voorkwamen. Geen ploeg en geen sculler zal naar Japan reizen met de zekerheid, dat het Olympisch goud mee naar huis zal worden ge nomen. Zelfs de fameuze Ratzeburg- acht van roeiprofessor Karl Adam weet dat de Russen uit Wilna de ploeg van het goud kan afhouden. jy- Zelfs tweevoudig Olympisch kam- pioen Viatcheslav Ivanov begrijpt sedert zijn debacle van 1963 in Ko- „Het was een vondst", stelde chef Theoretisch hebben Blaisse en penhagen, dat ook de ongekroonde d'équipe dr. Dokkum vast, terwijl Veenemans inderdaad redelijke kan- koning van de skiffeurs door een en- zijn fiets op enkele meters afstand sen. Immers, de Italiaanse twee zon- kele inzinking de derde Olympische gereed staat om dienst te doen bij der stuurman die gevormd wordt titel kan missen, het coachen van de dubbel twee. door Petri en Mosetti, winnaars van Het heeft nauwelijks zin te filoso- „Voor geen goud had ik de mensen het goud in 1963, is te elfder ure te- feren over de kansen van de Neder- ondergebracht in een trainingskamp ruggetrokken omdat de gezondheids- landers. Vaak zijn drie, vier ploe- deze laatste dagen. Door die vakan- toestand van Mario Petri nog steeds een vrijwel gelijkwaardig. Een ding tie in Oostenrijk hebben de roeiers bijzonder labiel is. Desondanks zal ?s echter bijzonder prettig voor Ne- hun conditie van de Europese kam- de Nereus twee op de Todabaan een derland. Niet dat de oranje-shirts dit pioenschappen kunnen vasthouden", aanzienlijk sterkere concurrentie maai voor het eerst in de Olympi- vervolgde de man, die achter de ontmoeten dan vorige maand in Am- sche geschiedenis in zes van de ze- schermen zon groot aandeel heeft sterdam. Nu kennen Schwann en Ven nummers op het water zullen gehad m de successen van Kopen- Hottenrott het „eindschot" van de komen. Wel dat de Nederlanders, op hagen en Amsterdam. Nederlanders, waardoor de taktiek gestuurde vier van Laga na, de van de ploeg uit Karlsruhe zeker zal mogelijkheden bezitten om in het veranderen. gevecht om de medailles hun rol Bij de scullers is een strijd tussen mee te spelen. Desondanks is het, Ivanov, Groen en Kozak te verwach- zeker na de vaak te optimistische ten. Zelfs als uit de landen buiten beschouwingen na de Europese kam- Europa geen skiffeur naar Tokio pioenschappen van Amsterdam, zaak Hooe ziin kort voordat het Olvm- komt waarvan bij voorbaat vast staat nuchter te blijven en vast te stellen pische geweld in Toktalosbarïtde dat hij de grote drie in moeilijkhe- dat de strijd op de Todabaan onge- verwachtingen gespannen. Zeker bij ^en kan brengen, blijft het gevaar- kend zal worden. Slechts de ploegen de roei-supporters, die na het goud Uïk erg veel waarde aan theoretische die mentaal keihard zijn, zullen hun van Blaisse en Veenemans en het beschouwingen te hechten. Het is maandenlange minutieuze training zilver van Rob Groen het Olympi- lang niet uitgesloten, dat een out- door Olympische lauweren beloond sche metaal bij voorbaat in Neder- sider, zoals dr. Kozak in lands bezit wanen. Juist daarin schuilt een groot gevaar. Tijdens de kampioenschappen van Amsterdam hebben enkele landen doelbewust htm troeven achter de hand gehou den. In het bijzonder Tsjecho-Slo- wakije is daarin bijzonder conse quent gèweest. Andres-Hofman, ti telhouder bij de dubbel tweeën, werd niet ingeschreven. En van dr. Kozak, b(j verrassing in Kopenhagen Euro pees skif-kampioen, heette het dat hij door een in de winter opgelopen heenbreuk geheel uit vorm was. Toen de Tsjechische roeibond eind september zijn Olympische ploeg wereldkundig maakte, bleek echter dat Vaclav Kozak de Tsjechische kleuren in het skifnummer zal ver dedigen. Tsjechen doelbewust voor zien. FINALE DAVIS CUP-TOERNOOI 1-1 STAND NA DE EERSTE DAG le telgen elkaar uitkwamern. Oud- wimlbledomkampioen Chuck Mckin ley was in het eerste enkelspel su perieur door zioh beter aan de om standigheden aan te passen. Reeds Gisteren is in de Amerikaanse achttien minuten was de eersite plaats Cleveland een begin gemaakt set beslist: 6-1 voor de Amerikaan, met de finale van het Davis Cup- Zowel in de tweede als de derde set toernooi, het toernooi om de „lelijk- siaiagde Stolle erin als eerste de ser- ste beker ter wereld", zoals in ten- -= PAARDESPORT Oudewater (Zoeterwoude) EgSÏÏS* winnaar van vorig jaar, en Austra lië, dat vorig jaar verrassend de fi nale tegen de Amerikanen verloor. derde in Utrecht vice van zijn tegenstander te door breken maar Mckinley kwam goed terug en in de 16e game van de tweede set moest Stolle kapitule- ren 9-7. Meer succes had Stolle in de der de set, die hij met 4-6 op zijn naam Door de overvloedige regenval in sch,reef. Daarmee was de Australiër de voorgaande nacht moest het aan- eobter uitgeblust. Na 2-0 werd het De enige interland voor dravers die al jaren stand houdt is die tegen België. Zondagmiddag op Duindigt is het jaarlijkse feest weer: in vier koersen wordt dan beslist of Neder land revanche kan nemen voor de deze zomer in België geleden neder laag. Of het er in zit? Het lijkt ons wel. Ondanks het opstellen van aan Belgische zijde ook werkelijke eer- ste-keus paarden. De driejarigen geven nooit zo veel houvast. Nederland heeft een capa bel viertal, de Belgen komen met paarden, die een veel mindere re- cordlijst hebben. Dat is niet zo ver wonderlijk, want in België worden de grote nummers voor jonge paar den later in het seizoen gereden dan hier. Vaak hebben de Belgische drie jarigen als ze op Duindigt waren hun records verbeterd. Dat kan dus nu ook. Toch achten we de Nederlandse paarden im staat enige punten winst te boeken. Een tegenvaller echter is, diat C Alkesites van E ndet aan de start kan verschijnen wegens kreu pelheid. Alkestes wordt vervangen door Conny Stuart of Carlos Pluto. De overige Nederlandse driejarige paarden zijn: Captain Double, Corin- na Hollandia en Chanüago. De koers voor vierjarigen kan er een worden van bijzonder kaliber: twee zeer sterke ploegen kruisen de degens. Barones Julia en Barry Wiliams gaan proberen van b.v. Ul timatum en Un Worthy te winnen. Normaal geloven wij, dat een Ben to Kitty er niet eens aan te pas komt Overigens: voor Bromelia had Ne derland wel een paard met meer vorm kunnen opstellen. De oudere paarden hebben twee koersen. De eerste gaat over een mijl, de geliefde afstand van YYV en Yankee Maid. De Bejlg Rijkeboer is wel in staat daar bij te blijven, het grote vraagteken is echter zijn goede wil. Hij gaat nogal eens in ga lop. Sabreur en Sourire kunnen ook wel een paar punten verzamelen, maar Yberflöte en misschien ook wel Xanithos Narciso behoeven niet voor hun onder te doen. Tot slot de 2600 meter. Daarin ver wachten wij toch wel een Neder lands paard: Young Six, of Z the Saint. Walter Hollandia en Zanto hebben allebei de capaciteiten om in goede of kwade zin te verrassen. Het omlijstende programma is zeer voldoende, met hier en daar ook nog een paar Belgische paarden. Voor de renliefhebbers: de Cambridgeshire overigens een klassieke naam voor een heel gewoon 1800 meter-num mer. De stante is om half twee. Prijs van Brussel (2450 m.): Con Brio, Caravelle, Cita du Marire. Out sider: Zombrewer. Krinaprijs (2000 ren): Whitefoot, Ex Gratia, Kronenhof. Outsider: Buchfinlk. Prijs van Amsterdam (2120 m. met trio): Athos the Saint, rijder Tesse- laar (Anne Emilie of Arie), Zoon van Calumet. Outsider: Boy Scotch en Be Happy. Nederland-Belgiëprijs (2000 m. van meet): Captain Double, Vaudreuil, Corinna Hollandia. Beneluxprijs (2100 m. van meet): Barry Williams, Un Worthy, Barones Spencer. Outsider: Ultimatum. Prijs van Sterrebeek (1600 m. van meet): YYV, Yankee Maid, Rijke boer. Outsider: Yberflöte. Prijs van Duindigt (2600 m. van meet): Young Six, Z the Saint, Pe- gase Noon. Pirijs van Hilversum (2100 m. met trio): Ohe Kintrabell, Auerhen S, X Bond. Outsider: A Reine Kinley. Cambridgeshire (ren, 1800 m.): Stal Sw art touw (Musikant en Scog- lietto), Sambo, Rex Mundi. Outsider: Traumfahrt Skiën Ook in 1965 zullen de Ne derlandse kampioenschappen skiën in het plaatsje Val d'Isère in de Fran se Alpen worden gehouden. Als data zijn uitgekozen 11 tot 13 januari. De jeugdkampioenschappen zullen rond 3 januari in Kitzbühel (Oostenrijk) worden georganiseerd. De wijzigingen, die de teams AMVJ, Maasbree, Smash en SVE hebben on dergaan, zullen de krachtsverhoudin gen in de hoogste tafeltennisklasse geducht gaan beïnvloeden. Gelukkig maar, want eigenlijk kon de laatste jaren nauwelijks meer worden ge sproken van een interessante strijd om de titel. De „grote 3" van vorig esizoen, AMVJ, Nedlloyd en Scylla, zullen ook de komende maanden favoriet voor een goede positie zijn, met dit verschil, dat landskampioen AMVJ zonder de naar Maasbree overgegane Bert Onnes geen kanshebber nr. 1 meer is. Deze rol zal zijn toebedacht aan het homogene Nedlloyd met Frans en Bert Schoofs en Douwe de Vries, alsmede aan het Leidse Scylla, dat met Gerard Bakker, Bert v. d. Helm en Dick Springer vergeleken met vorig seizoen nog aan kracht kan winnen. AMVJ blijft een gevaarlijke outsider, als zij Mauri Coltof, Paul Gimbel en de talentvolle Ed v. d. Berg aan de tafel brengt. OUTSIDERS Direct hierna dienen S.V.E. en Maasbree te worden genoemd. De Utrechters bezitten naast Piet Luteyn en Swart de oud-Smashspelpr W. Schoonemeyer, die heel veel kan gaan winnen. Wellicht is Bert Swart de zwakke stee in diit team. Maasbree zouden we nog hoger tippen, als Gerry Vaessen door ziekte niet voorlopig uitgeschakeld zou zijn. Want Onnes, die goede steun belooft te krijgen van Harry Vaessen, zal van Verspa niet teveel mogen ver wachten. Als middenmoters zien wij de AMVJ -reserves (Goudsmit, Lucas en Ank je Wynda) en het grillige Smash, dat voor Schoonemeyer Mas- cini (ex-PSV) terugkreeg. Habes en Deken bleven trouw. Vermoedelijk gaan de Treffers, WGA ('t vroegere Povac) en Wibo tot de achterhoede behoren. De Treffers komt uit met Jacques van Ruiten, Ton 1' Ami en Wout Heemskerk en is dus ongewijzigd gebleven. Met name Van Ruiten kan de grote kracht van dit team worden, als hij esrieus traint. De kansen op een redelijke positie zijn dan zeker aanwezig. Het Haagse Wibo liet Jan Hogendoorn vallen en kan Mallens voorlopig niet opstellen (wél als hij nodig is?). Met Stulemeijer, Van Maarle (belofte) en Hanemaayer, zijn de Residentiebewoners minder zwak als lijkt. De sympathieke Jan Gompelman, een veteraan im de ereklasse, zal WGA leiden en afgewacht moet worden of Kramer en Beun krachtig genoeg zullen zijn. In elk geval heeft men Bouman en Reinders nog „ach ter het handje." Vandaag begint het düël reeds. Het Leidse Scylla reist naar Maasbree in Limburg voor een interessant duel met mogelijkheden van een 64 zege. Ook De Treffers starten buitenshuis. Bij Smash in Amsterdam zijn Wout Heemskerk c.s. zeker niet kansloos. OOK DOCOS In verband met de 3 oktoberfees ten speelt Docos één week eerder 17.00 in zaal Potgieterlaan). Vorig seizoen was Vriendenschaar niet al te sterk en gezien de sterke inde ling moet het Leidse team uit dit aanvangsduel éém of twee punten zien weg te slepen. Scylla favoriet tegen Maasbree Op 26 september begint Scylla de ereklasse-competitie tafeltennis met een uitwedstrijd tegen Maasbree uit Venlo. Maasbree, op vojle sterkte, zou voor de Leidenaars wel eens een struikelblok kunnen zijn, maar Bert Onnes één seizoen gastspeler krijgt behalve Gerry Vaessen slechts Verspa als steun, daar Harry Vaes sen met geelzucht langs de kant staat. Zoals de zaken nu staan is een Scylla-zege hoogstwaarschijnlijk (6-4) Vrijdagmiddag in in de Irene-hal een begin gemaakt met een twee daags nationaal concours hippique, dat in Utrecht wordt gehouden. Vier van de twaalf ruiters legden r - w j het parkoers (690 m, 13 hindernis- J!üLSL "Sillier" met negen keer deuce, vamgsuur vam heit eerste enkelspel 5.2 voor Mckinley in de vierde set. verschoven worden. De baan beslissende game werd sen, "tijd: 119 sec) foutloos af, waarl een ha,?djf£. v,OCT dec£n' ™aAij Stolle tot viermaal door barrage noodzakelijk werd. lers> TOn ™e eerst 611 st0 matchpoint omgedaan maakte. De uitslag van de barrage luidt: 1. Duyndam (Loosduinen) met „Do- nar" 0 fouten, 52,5 sec; 2. Van Her pen (Grathem) met „Freddie" 4 fouten 41,5 sec; 3. Onderwater (Zoe terwoude) met „Hakon" 4 fouten, 50.0 sec. SCHAKEN Danlontoernooi iveer begonnen De uitslagen van de vrijdagavond gespeelde partijen in de eerste ron de van het internationale Danlon- dames-schaaktoernooi te Emmen luiden: T. Stadler (Z.-Slavië) - M. Litma- nowicz (Polen) 10; E. Bilek (Hon garije) - H. G. Timmer (Ned.) af- gebr.; M. C. Vreeken (Ned.) - F. Heemskerk (Ned.) 10; F. Rinder (W.Dld.) - A. Nicolalu (Roemenië) V*1/i. OPSTELLING L.F.C. De opstelling van L.F.C. voor de wedstrijd tegen Lugdunum is als volgt: doel: De Hoed; achter: H. Sira en J. de Roode; midden: D. Sie- ra, L. de Jong en G. van der Heij den; voor: P. Gubler, P. de Jong, J. Heijimans en J. Brou- toe Mckinley trok tenslotte aan het langste eind 6-2. en daarmee was binnen twee uur het pleit beslecht. Ralston was geen partij voor Wimbledonkampioen Roy Emerson, die in drie sets met de veelzeggen- die cijfens 6-3, 6-1, 6-2 zegevierde. Roeien De Europese skifkam- pioen 1963, de Tsjech dr. Vaclac Ko zak, zal zijn land op de komende Olympische Spelen toch vertegen woordigen, waardoor de Groningse student Rob Groen er een geduchte tegenstander bij krijgt. Wegens een blessure werd aanvankelijk aange nomen, dat Kozak, die ook in Am sterdam ontbrak, niet voor Tokio fit zou zijn. ROY EMERSON .makkelijke winst. PAARDESPORT NEDERLAND—BELGIë Op het laatste moment hebben de Belgen weer wijzigingen in hun equipes aangebracht. Bij de 3-jari- ge wordt Vaki Haig vervangen door Victime d'Amour. De crack Rijkeboer start niet in het sprintnummer maar in het onderdeel over 2600 m., waar in hij Reine du Moulin vervangt. In de equipe der 4-jarigen wordt Udet- te Frisca vervangen door Uvade. De opengevallen plaats van Rijkeboer in het 1600 m-nummer wordt ingeno men door Quirine Noon. De spanning is geweken. Gerben Karstens en Bart Zoet, in de slopende voorbereidende jaren voor de Olym pische Spelen dikwijls rivalen feliciteren elkaar met hun uitverkiezing. Onze fotograaf maakte deze opname op de jaarvergadering van de Leidse wielervereniging „Swiftcombinatie" gisteravond in de Kleine Burcht, waar de beide Tokio-heren in hun gloednieuwe Tokio-dress onverwacht kwamen binnen vallen. Begrijpelijk, dat de jaarvergadering van „Swift" een feestelijk tintje kreeg. Waarom ook niet? De „Swift-combinatie" is te recht trots op de uitverkiezing van twee van haar leden. Morgen zullen Gerben Karstens en Bart Zoet in het grote Belgische Criterium starten, dat in Brussel wordt verreden.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11