MINDER TRADITIE, MEER FANTASIE OP 3 OKTOBER BRANDWEERFEEST IN VOORSCHOTEN Trouw aan de beste Amerikaan! from America's Best Tobaccos EXINGT0N 3! W. J. ZIRKZEE Medische diensten Burgemeester L. de Kool reikte onderscheidingen uit VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT Mgr. Staverman: Kerk onbarmhartig tegenover uitgetreden priesters Mgr. R. Staverman, apostolisch vi caris van Sukarnapura, het vroegere Hollandia in Nieuw-Guinea heeft op het Concilie een pleidooi gevoerd voor een mildere houding van de Kerk tegenover priesters, die hun roeping niet trouw blijven. Het pro bleem is in verschillende landen zeer ernstig. Mgr. Staverman be toogde, dat dit probleem inderdaad op het Concilie herhaaldelijk ter sprake gebracht is. Mgr. Staverman heeft daaraan toegevoegd: „Inder daad zegt het schema over de bis schoppen, dat zij afvallige priesters barmhartig moeten behandelen. Maar", zo ging hij verder, iedere mo gelijkheid om die barmhartigheid in de praktijk te tonen is voor een bis schop uitgesloten. In dit opzicht is de Kerk absoluut te onbarmhartig". Voor iedereen is de Kerk barm hartig, zeide de bisschop, maar om mij voorzichtig uit te drukken ze schijnt geen barmhartigheid te ken nen tegenover die zonen, die mis schien niet eens zo ver van de rech te weg afgeweken zijn. Mgr. Staverman zinspeelde hier op het grote aantal uitgetreden pries ters in geheel de Kerk, dat volgens de schatting van een Franse pries ter, die zich met het apostolaat on der de afvallige priesters bezig houdt vorig jaar op 50.000 werd geschat. Het verschilt van land tot land, maar men beschikt niet over voldoende cijfers om te bewijzen, dat (naar wordt aangenomen), het aantal in Italië de 10% zou overschrijden en ook in Zuid- en Midden-Amerikaan se landen zeer hoog zou zijn. CIGARETTES j AMERICA^ BE ST TOBACCOS W' M'liiwii ii mini 11 urnwuiiimiwwa—i N.V. CIGARETTES IMPORT COMPANY V/H A. J. BLOK, SCHEVEN ING EN (Advertentie) OPBOUW Wij hebben een kijkje genomen in het bedrijf van het Reclamebureau W. G. Ziegelaar te Leiden, waar de figuren worden opgebouwd, geschil derd en op de wagens geplaatst. Met verrassend eenvoudige midde len worden figuren als Ollie B. Bom mel, Tom Poes, Donald Duck, Goofie, en nog vele anderen, uitgebeeld. Gaas, gewoon kippegaas, en krantepapier I zijn hier de belangrijkste middelen bij de realisering. Het gaas wordt eerst aangebracht op een latwerkje, daarna aan de hand van tekeningen en kleine modellen in de vereiste vorm geduwd en getrokken, en'ten slotte! met enkele lagen papier be- Volgende week zaterdag is het zover. Leiden viert feest, éénmaal in een jaar, maar die ene keer gebeurt het dan ook goed. Drie October of, in moderner spelling: drie oktober een inmiddels eeuwenoude traditie, die de Leidse bevolking herinnert aan de roemvolle ontzetting van de Sleutelstad, die de nederlaag van de gehate vijand, de Spanjool, inluidde, leeft nog steeds in de harten van de Leidse bevolking, maar sedert lange jaren ook onder de bevolking van de nauw bij de geschiedenis van Leiden betrokken omliggende gemeenten, die in het jaar 1574, dat een rampjaar dreigde te worden maar een gloriejaar werd, hebben meegeholpen de geschiedenis van het Hollandse gewest er een van Hollandse, in plaats van Spaanse aard te maken. Aan dit ontzet heeft Leiden voor een groot deel zijn roemvolle plaats in de vaderlandse ge schiedenis te danken: Ewout Joppensz, die zorgde voor het tastbare symbool van de vreugde in de stad: de hutspot, Willem de Zwijger, die het dappere volhouden van de Leidse burgerij beloonde met de stichting van de universiteit, die al zoveel grote figuren heeft voortgebracht die de Nederlandse jeugdkampioenen onder haar leden telt, een demonstra tie van haar kunnen geven op de Jan van Houtkade. Het Lunapark heeft, vergeleken bij voorgaande jaren, een aanzienlijke verbetering ondergaan, in die zin, dat tussen de op het ter rein opgestelde stands meer ruimte is vrijgelaten, waardoor de bezoekers zich wat vrijer over het terrein kun nen bewegen. Het Stedelijk Museum kan zich, dank zij de activiteiten van het be stuur van de Drie October Vereni ging, verheugen in het bezit van een schitterend stukje negentiende- eeuwse kunstnijverheid: 'n borduur- kruissteekwerk van de hand van mevr. P. Wieringa-Bazuin, voorstel lende de legertent van belegeraar De Valdez, die door Magdalena Moons wordt bezworen Leiden niet te bestormen, juist op een ogenblik, dat de stad volkomen weerloos is. Dit doek is daarom zo historisch be langrijk, omdat Magdalena Moons, van wie wij overigens maar bitter weinig weten, zo de wisse ondergang van de stad heeft weten af te wen den. jongere publiek onder de toeschou wers langs de route in hoge mate- kunnen boeien. TREDFORT TAPIJT 120 br. 27,50 p. m. Alle kleuren voorradig Ook zeer geschikt voor trappen. VRAAGT PRIJSOPGAAF TEXTIELHANDEL EN WONINGINRICHTING plakt, waardoor het oppervlak egaal wordt. Enkele lagen verf zorgen ten slotte voor de „finishing touch". Het materiaal wordt vervolgens in onderdelen naar de veilingopslag plaatsen van „Flora" te Rijnsburg vervoerd, waar zij op de wagens e.d. worden geplaatst, die ter plaatse ver der geheel worden opgemaakt. Leiden en omgeving Leiden Gedurende het komende weekend niemen waar (wijzigingen voorbehouden) de artsen Van Leeu wen, Van der Bnandelerkade 28, tel. 20412; dikt. Van Leeuwen, Haagweg 60, tel. 26509; dkt. Pleiter, Fruinlaan 11, tel. 31337; dkt. H. J asperse, Witte Singel 72, tel. 24961; dikt. Gaasbeek, Hogewoerd 138. Voor weekenddiens ten van de tandartsen zie de raam- borden. Voor spoedeisende gevallen is geopend apotheek D. C. Kok, Ra penburg 9, tel. 24807. Alkemade en Leimuiden Dkt. Glansbeek, Peeklaan 22, Oude Wete ring, tel. 01713-511;* Dkt. Brinkhorst, Stapenseastraat 6, Leimuiden, tel. 01721-269. Bodegraven D'kt. D. Ragay, Noordstraat, tel. 2030; zuster D. Lan- gevelid, VosihoLstarat 2, ted. 2566. Die renarts G. Hofland, Vijverlaan, tel. 3798. Boskoop Dkt. Jonigeneel, tel. 2019 zuster Beks, tel. 2141. Hazerswouae Zie Leiderdorp. Hillegom Dkt. J. J. Versluys, Hoofdstraat 142, tel. 5121; R.K. Wijk- verpiLegimg zuster M. C. Glas, Meer straat 296, tel. 53'51; apotheek: Hille- Klein jubileum Vanaf drie oktober 1574 begint voor Leiden de victorie. Sindsdien heeft de Sleutelstad zich ontwikkeld tot een stad van Europese betekenis, die de economische neergang, die in de vorige eeuw voor Leiden het dood vonnis dreigde te worden, volkomen heeft overwonnen, en volop bezig is aan de opbouw van een nieuwe bloei periode. Wat is er logischer dan dat de ge boortedatum van Leiden-als-stad-van -grote-betekenis met overdadig feest- vertoon wordt gevierd? Dit jaar viert de Leidse burgerij bovendien nog een klein jubileum- pje: het is driehonderdnegentig jaar geleden, dat de Geuzen de uitgehon gerde stad kwamen bevrijden en be voorraden. Nog een reden meer om dit jaar een beetje extra feest te vie ren Het bestuur van de Drie October Vereniging heeft dit kennelijk ook gedacht, en gezorgd voor een pro gramma, dat meer beloften inhoudt dan ooit tevoren. Behalve een groot aantal traditionele programmapun ten die op grond van hun inhoud geen- verandering behoeven of mogen ondergaan, zijn er enkele, die erop wijzen, dat drie oktober 1964 de Leidse geschiedenis zal ingaan als 'n hoogtepunt in de drie-oktober-vie- ringen. Rolschaatsdemonstratie Zaterdagochtend bijvoorbeeld zal d« Haagse rolschaatsclub „Marathon", Meer fantasie De traditionele optocht is dit jaar veel minder traditioneel, veel minder historisch dan ooit. Hetonderwerp zegt al voldoende: „Feest in Speel- goedland". Stripfiguren en bekende televisiefiguren als Swiebertje, Pipo de Clown en Mammeloe en niet te vergeten Ivanhoe, die een praalwagen en een stoet van negentig man tot zijn beschikking krijgt, zullen het De Voorschotense brandweerfa milie en b. en w. waren donderdag avond in het Cultureel Centrum bij een ter viering van het jaarfeest. Het officiële gedeelte was een aaneen schakeling van huldigingen. De he ren J. M. Uiersman en S. Stolk, wa ren resp 25 en 12Vs jaar aan de brandweer verbonden. In verband met het behalen van het nationaal kampioenschap werd de succesvolle ploeg bestaande uit de de heren v. d. Burg, W. Oorschot, v. Mullingen, v. d. Peet, Rijlings, van Nimwegen, De Jong, v. Berkel, Gor ter en Th. Oorschot (commandant) voorts op een wel heel bijzondere wijze gehuldigd. Tot ieders verrassing marcheerden onder het voortbrengen van vrolijke marsmuziék de harmonieën „Benve- nuto" en „St. Laurentius" de zaal binnen om op deze wijze hun aan deel te leveren in de huldiging. Er waren nog meer feestelijke hande lingen te verrichten. Zo kregen de jubilarissen een oorkonde, de heer Niersman daarenboven van b. en w. een vulpenset, de leden van de kam- pioensploeg een medaille en de bur gemeester de bekers, die een plaatsje in de prijzenkast van het gemeente huis zullen krijgen. Het was nog niet genoeg. Het echt paar Rij ling moest nog een huldiging ondergaan in verband met hun 25- Foto: burgemeester L. de Kool speldt bij de brandweerjubilarissen J. M. Niersman en S. Stolk, resp. 25 en 121/» jaar aan de Voorschotense brandweer verbonden, onderschei dingen op. jarig huwelijksfeest. Ook hierin wil de de Voorschotense brandweerfa milie niet achter blijven. Een goo chelaar gaf nog staaltjes van zijn kunnen, maar toen was de tijd geko men, dat de koffiekopjes verdwenen om plaats te maken voor meer bij het feest van de brandweer passend blusmateriaal. Tot diep in d« nacht is men gezel- gomse Apotheek, Hoofdstraat 78, Hil legom, tel. 7252. Tandarts Bollen streek: H. Meulemams, Gladiolenstr. 31, Lii9se, teL 4297. Katwijk aan den Rijn Dkt. E. E. van der Daan, tel. 2180; apotheek Ko ningin Juliainialaan 18, tel. 4370. Katwijk aan Zee Dkt. P. A. Vis ser, tel. 2023; apotheek zie Katwijk. Koudekerk aan den Rijn Dok- tersdienst zie Leiderdorp. Wijkver pleging zuster Vain der Leer, B. G. Gorts'laam 34, Leiderdorp, tel. 01710- 23109 (ook voor Zoeterwoude en Hazerswoude - Rijndijk, en Leider dorp). Bij ongelukken aan de Rijn dijk tel. 01714 - 278. Larigeraar en Nieuw veen Dkt. M. v. Dongen, Nieuwveen, tel. 01723- 101. Wijkverpleging zuster Eens, tel. 01725-177. Leiderdorp Dkt. Henndnk, Mau- ritSsingel 166, tel. 33686. Wijkverple ging zie Koudekerk aan den Rijn. Apotheek R. van Breest-Smalflenburg is geopend. Leidschendam Dkt. P. van der Mee, Prinses Mairgrietlaan 10, tël. 4535. Groene Kruis St. Wilübrord- straat 2, tel. 3449. Tandarts zaterdag en zondag 070 - 543035. Ambulance tel. 3923. Apotheek tel. 070 - 864955, Koningin Juliana! aam 104, Voorburg. Lisse Dkt. F. J. L. M. Haase Jr., Heereweg 337, tel. 3685; apotheek en tandarts Bollenstreek zie Hillegom. Nieuwkoop en Noorden Dkt. M. Sanders, Nieuwkoop, tel. 01725 - 255. Noordwijk Dkt. H. Kruyt, tel. 2030; Wit-Gele Kruis zuster J. van Stiigt, tel. 3388. Apotheek De Duin rand zaterdag de gehele dag, zondag van 12 - 13 uur en 17 - 18 u. geopend. Noordwijkerhout Dikt. B. C. C. Wösten, Kerkstraat 28, tel. 02533 - 2285. Tandarts H. A. Meulemans, Gla- diolenstraat 31, Lisse, tel. 02530-4297. Wijkverpleging Wit-Gele Kruis, Rust hof 1, tel. 2468. Oegstgeest Dkt. J. B. Hugen- holtz, Wilhelminapairik 2, tel. 51390. Apotheek Oegstgeest is geopend. Wit- Gele Kruis zuster Van der Kley, tel. 52426, b.g.g. 33773. Rijnsburg Zie Katwijk aan den Rijn. Sassenheim Dkt. W. de Graaf, Hoofdstr. 167. Tandarts Bollenstreek zie Hillegom. „Bethesda" Wit Gele Kruis zuster Groenestege, Hoofdstr. 82, tel. 7645, Voorhout Dkt. A. W. Bots, Prof. Aalberselaan 2, tel. 02532 - 7393. Valkenburg Zie Katwijk aan den Rijn. Voorschoten Dkt. J. M. Abar- banel, Ohopinlaan 32, tel. 3875. Tand arts voor spoedgevallen zaterdag en zondag om 9.30 uur T. R. Sprey, Voorstraat 36. De Voorschotense apo theek is geopend. Wassenaar Dkt. H. W. Flink, Raadihuislaan 15a, teL 2075; dkt. J. H. Jaarsma, Wittenburgerweg 106, tel. 9676. Apotheekdienst: Wassenaarse Apotheek, Sohouwweg 32, tel. 2402. Zwammerdam en Aarlanderveen Dkt. P. K. van der Ent Braat, Aar landerveen, tel. 01725 - 308 (bec 01725 - 294). KOMPLOT ONTDEKT IN NICARAGUA Gisteren zijn in Nicaragua vier jongemannen gearresteerd die een „terroristisch", door Cuba geïnspi reerd, komplot voorbereidden om het bewind van president René Schick omver te werpen, zo heeft de veilig heidsdienst in Managua meegedeeld. De samenzweerder kregen instruc ties uit-Cuba. In oktober hadden aan slagen moeten worden gepleegd op de belangrijkste politici van het land en kazernes aangevallen moeten wor- den. lig bijeen geweest. Begon men met de koffie, men is er ook mee geëin digd. Daartussenin is het blussings- werk in alle degelijkheid, zoals dat de Voorschotense brandweer be taamt, op voortreffelijke en onna volgbare wijze ter hand genomen. Ook hier heeft de teamgeest een be langrijk woordje meegesproken.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3