Gaat de BOLLENSTREEK van gezicht veranderen ee ER KOMEN STEEDS MEER BLOEMEN- TREKKASSEN IN BEDRIJF Officier van justitie „Saturne is hazardspel" Laten we wèl wezen... Probleem van de woordsoorten in proefschrift dr. H. Roose ontleed 5,5 miljoen verlies bij de HTM Op hol geslagen paard doodt boer VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 18 Wie aan bloementrekken denkt, richt zijn ge dachten op Rijnsburg en omgeving of verplaatst zich naar Aalsmeer. Doch met name in Rijnsburg worden zeer veel bolbloemen getrokken en menig stukje met kersttulpen is uit Rijnsburg of om geving afkomstig. Toch is er in de bollenstreek tussen Haarlem en aan de westkant van de Haar lemmermeer een ontwikkeling gaande betreffen de de bollencultuur welke afwijkt van de vele tientallen jaren gebruikelijke teelt van bloembol len voor de binnenlandse handel en de export. Wie zijn oor te luisteren legt, heeft kunnen ver nemen, dat in een der laatste raadsvergaderingen te Lisse door de heer N. G. Mens een uitvoerig pleidooi is gehouden in het belang van de bloem bollenkwekers, die zo langzamerhand gaan over schakelen op de kascultuur. Dit kwam ter sprake toen over de toekomstplannen van Lisse gespro ken moest worden en de vraag gesteld werd hoe het verder met de ontwikkeling van Lisse gaan zou wanneer na ongeveer 15 jaar de Lisser Poel polder volgebouwd zal zijn. Een goed gemeente lijk beleid moet nu eenmaal ver vooruitzien en men voor de trekkerij neemt. Let daarbii goed op de kwaliteit en neem vooral gezonde bollen, óók voor de trekkerij. Maar al te vaak denkt men, dat voor de trekkerij al les gebruikt kan worden, want na de bloei gooit men de bol toch weg, maar dat ia beslist fout. Een bloem- bol, die zoals men dat noemt „los in het raam van een gemeentelijk beleid is een in de huid" zit of zelfs „kaal" is. kan periode van 15 jaar al weer kort te noemen. Ge- vaak heel goed voor de trekkerij ge zien de ontwikkeling van Lisse is het zelfs te bruikt worden, mitsdeze bollen verwachten dat vóór het verstrijken van 15 jaar maar gezond zijn! Zet geen gekoelde de Poelpolder volgebouwd is en zullen daar 8 a bollen in trekkisten in een warme 9000 mensen wonen. Men hoopt nog dit jaar de 1 wS™ eerste woningbouw in de Poelpolder aan te van- ^nSeip«a?uur glschftt dus gen. Wanneer Lisse, na de Poelpolder te hebben koel is geworden, waarbij een tem- volgebouwd, zich nog meer in zuidelijke richting peratuur van plm. 17 gr. gewenst is. gaat ontwikkelen, dan komt men in een andere De kisten, waar men in gaat trek- polder terecht, n.l. de Rooversbroekpolder. En ken en die in de regel een afmeting het was met het oog op deze Rooversbroekpolder bebben van 35x40 cm., moeten voor dat de heer N. G. Mens een pleidooi hield voor goed f^tsmet worden hetgeen ffiibheIftbnS^ekeJSbedrtrijTtib fZe ""If61"' SïïStetaï Een foSSSlTk Hl] heeft namelijk gezegd, dat het voor deze noodzakelijk, maar de kisten moeten ploembollenbedrijven noodzakelijk is en als een voldoende tijd hebben om uit te levensbehoefte kan worden aangemerkt, dat de dampen. Zijn de bollen opgekuild, zoons van de daar gevestigde bedrijven de ge- dek dan de grond af met stro of riet legenheid moeten hebben om op het bedrijf van om de zonnewarmte te weren. Zon- hun vader emplooy te vinden en dit is mogelijk, 1 ~1"1' tonen. Alr-condWoning, mlno en defrosters. TochtruMJes, zormeklep en vele andere snufjes. Gesynchroniseerde 4-vsrtnel- Kngebafc. Stuurschekellng. Sublie ms wegtigglng.' MAAK H OHTDEKKMeSfft BW: Automobielbedrijf GEBR. HUISMAN Levendeal 80, Tel. 22963—34000. LEIDEN. Bergstammen verzetten zich tegen regering in Saigon newarmte is namelijk zeer nadelig wanneer men naast de bloembollencultuur ook bij het trekken van bolbloemen' de kassencultuur kan beoefenen en hei zijn voor namelijk de zoons, die zich voor deze nieuwe broodwinning al meer gaan interesseren. FRISSE LUCHT Op minder goede gronden glascultuur? Na op de kastemperatuur breed voerig te zijn ingegaan, stond de nieuwe tuinen komen, daar deze tui- heer Liemburg stil bij de ventilatie nen vaak te „koud" zijn om de daar- van de kas. Geeft af en toe eens een op geteelde bollen met succes in de frisse stroom lucht al moet dan weer „warme" tuin voor de broeibollen. temperatuur weer op peil te krij- De hoger liggende tuinen zijn veel- gen. Trek nooit verschillende gewas- al warmer dan de laagliggende tui- sen in één kas, want ieder gewas Er is nog een gebied, waar kas- tuur dus. We hebben achter elkaar trekkerij te gebruiken. Zoek een wat harder gestookt worden om de cultuur een vraag van de eerste orde gehad een koude en een natte win- gaat worden, n.l. de Lisserbroek en ter en we hebben de gevolgen daar- omgeving. Het is algemeen bekend, van ondervonden! dat de gronden in de Lisserbroek nu niet bepaald bij uitstek geschikt zijn GRONDKWALITEIT voor de bloembollencultuur en men verwacht ook niet, dat uit de Lis- Toch is dit niet alleszeggend, óók er vooral op letten, welke behande- de voorkeur worden gegeven, serbroek bloembollen van de hoog- de grondkwaliteit speelt een grote ling de bollen in het jaar vóór het ste kwaliteit aan de markt gebracht rol. Het is proefondervindelijk be- trekken gehad hebben. Veel facto heeft een eigen temperatuur nodig. De te broeien bollen mogen niet Wat de verwarming van de kas be te hard worden gestookt Men moet treft moet aan centrale verwarming voorkeur worden gegeven. Al deze raadgevingen hebben pas - - -waarde, wanneer de trekker zelf worden. Men moet ook daar omzien wezen, dat de behandeling van de ren spelen mee om met succes bloe- een man is, die nauwkeurig weet te naar een levensbestaan en men grond der tuinen zeer belangrijk is. men te leveren voor kerst en rond werken wat de temperatuur betreft, meent de levensverruiming ook daar De heer Liemburg wees er met na- Nieuwjaar. Aangegeven werd welke alsmede de te kiezen soorten voor gevonden te hebben door zich steeds druk op, dat men zeer voorzichtig soorten beslist voor deze bloeiperiode de broei en de grondkwaliteit. Zon- meer op de kascultuur te gaan toe- moet zijn met het nemen van bollen niet geschikt zijn. Nauwkeurig moet der nauwkeurigheid is elke trekke- leggen. In het onlangs verschenen voor de trekkerij wanneer deze van nagegaan streekrapport over de toekomst van de Haarlemmermeer wordt hierop ook gewezen en ook vanuit Hoofd dorp ziet men voor de toekomst een sterke ontwikkeling van de kascul tuur. Dat is trouwens ook voor ieder een met het blote oog waar te ne men en men behoeft heus geen „pro feet" te zijn om dit vast te stellen. Het gaat daar beslist de richting van de kassencultuur uit. worden welke „rassen" rij tot een mislukking gedoemd. SCHAKELCURSUSSEN Dat de kassencultuur steeds meer veld gaat winnen wordt ook bewe zen door het organiseren van de z.g. „Schakelcursussen" welke in de vo rige winterperiode gegeven werden Grote belangstelling voor proces Uitspraak 8 oktober grote winsten te boeken. Vervolgens moest hij zijn behendigheid waar maken. De eerste keer noemde hij het juiste getal, daarna was het drie keer mis. Ook werd een 22-jarige secreta resse uit Amsterdam als getuige ge hoord. Ztf raadde alle vier keren mis. De verdachte, de exploitant van 't hotel, was van mening dat er van een behendigheidsspel sprake is. Er worden vele avonden winsten ge- hij het spel 's morgens alleen be- boekt onder meer van duizend tot oefende. Op de avond had hij echter een bedrag van vijfduizend gulden weinig succes gehad: mogelijk doet P«r avond. -- De officier van justitie bij de recht- de sfeer, de rook en de onrustige om- De officier vain justitie deelde in en waarvoor grote belangstelling be- bank in Haarlem, mgr. G. W. F. van geving in de avonduren afbreuk aan zijn requisitoir mee dat hij de speel - stond. Dit „schakelen" heeft betrek- der Valk Bonman, is van mening, dat de concentratie. t zaal twee maal voor een onderzoek king op het zich bekwaam maken het sinds 1 augustus in het Badhotel bezocht heeft. Beide keren had hij voor de kascultuur naast de normale te Zandvoort aan de gang zijnde Sa- Getuigen faalden gewonnen. bloembollencultuur. Wie. aan deze turnespel een hazardspel en geen De officier was echter vam oordeel, „Schakelcursussen" deel neemt, ont- behendigheidsspel is. Hij eiste gis- De raadsman, mr. J. I. Maarsen uit dat Saturne een hazardspel is en vangt zelfs speciale faciliteiten van termiddag tegen de 55-jarige direc- Amsterdam, had twee getuigen opge- eiste een boete van 25 gulden. Mr. het Produktschap om de kascultuur teur van het hotel J. J. P., die zich te roepen, die regelmatig in Zandvoort Maarsen kwam tot de conclusie dat te mogen beoefenen. De eerste cur- verantwoorden had wegens overtre- het Saturnespel hebben bekeken. Zij geen veroordeling kan volgen omdat sussen zijn in het voorjaar onder ding van art. 254bis, het gelegenheid moesten de stelling, dat Saturne een Saturne een behendigheidsspel is grote belangstelling afgesloten en geven tot hazardspel, een boete van behendigheidsspel is, trachten waar Als men het spel technisch speelt u j- j y snbsidair tien dagen hechte- te maken. dan is succes te verwachten. nis. Eerst verscheen een 69-jarige rus- Er wordt dikwijls nonchalaïut op- Het proces is van groot belang voor tend arts uit Den Haag, die zei vele getreden, zoals bij andere spelen zo de licentiehouder de heer M. Caran- keren gewonnen te hebben. Hij zei, als bridge ook dikwijls gebeurt, sa, die te kennen heeft gegeven Sa- dat het bij hem om het spel te doen De rechtbank zal op donderdag 8 turne ook in Scheveningen te exploi- was, en dat hij niet zijn best deed oktober uitspraak doen. teren als het proces een voor hem Naar verluidt heeft het verzet van bergbewoners in de centrale hoog landen van Zuid-Viëtnam tegen de regering zich uitgebreid tot drie pro vincies. Amerikaanse militairen, die deze bergbewoners hebben opgeleid tot huursoldaten, pogen beide par tijen te verzoenen. Zij organiseerden daartoe een bespreking tussen afge vaardigden van de regering en de rebellen. De traditionele afkeer van de zich zelfstandig voelende bergbe woners, die naar autonomie streven, tegenover de Viëtnamezen wordt als bron van de moeilijkheden be schouwd. Zuid-Viëtnamese troepen hebben woensdag, gesteund door gevechts vliegtuigen, met succes een aanval van communistische Viëtcongrebel- len op een 65 km ten zuiden van Saigon gelegen militaire post afge slagen. Volgens een militair com muniqué Heter, de aanvallers zeven endertig doden op 't slagveld achter. Zij zouden 87 gesneuvelden hebben meegenomen. De verliezen aan Zuid- Viëtnamese zijde werden op vier ge sneuvelden gesteld. Twee Amerikaanse bommen werpers neergehaald. Twee Amerikaanse gevechtsbom menwerpers zijn neergehaald bij de verdediging van twee posten van de Zuid-Viëtnamese regeringstroepen in de Mekong-delta tegen aanvallen van Viëtcong-rebeHen, zo heeft 'n woord voerder van het Amerikaanse mi nisterie van defensie meegedeeld. De toestellen werden omlaag geschoten door communistisch luchtdoelgeschut. De Amerikaanse piloot van één van de „Skyraiders" wordt vermist, de Amerikaanse piloot en de Zuid-Viët namese tweede piloot van het andere vliegtuig hebben zich weten te red- dien. Columbiaanse politie smeet deur voor Couve de Murville dicht De Gaulle vandaag in Ecuador Een verbouwereerde Couve de Mur ville zag gisteren bij zijn aankomst bij het congresgebouw In Bogota, waar president DeGaulle een rede zou uitspreken, politiemannen de deur voor zijn neus dichtsmijten. Niet al leen de Franse minister van buiten landse zaken, ook de Franse ambas sadeur in Columbia werd tegenge houden. De politie, kennelijk wat ze nuwachtig geworden, weigerde nog iemand tot het gebouw toe te laten. Na lang praten was het misverstand opgehelderd en zwaaide de deur weer open om de hoge functionarissen bin nen te laten. In zijn toespraak tot het Colum biaanse congres noemde De Gaulle Frankrijk „een verjongd land." „Het lijkt me toe, dat het nieuwe Frankrijk en het jonge Columbia momenteel beter dan ooit in staat zijn begrip te hebben voor en samen te werken in het transformatiewerk, dat deze eeuw vergt", zo zei hij. Kringen die in nauw contact staan met het Franse gezelschap hebben gezegd, dat president De Gaulle zeer onder de indruk schijnt te zijn van het warme welkom, dat hem in Co lumbia is bereid. Hoewel het woens dag de tweede dag vam zijn bezoek en een normale werkdag was stonden overal langs de route die hij in Bo gota volgde mensen om hem toe te juichen. Vijf ziekenwagens met dokters en bloed van De Gaulles bloedgroep stonden gisteravond klaar langs de weg van het vliegveld naar Quito, de hoofdstad van Ecuador, de derde staat die de Franse president op zijn reis door Zuid-Amerika zou bezoe ken. De Gaulle had, naar in Quito weaxl vernomen, uitdrukkelijk ge vraagd, de acht kilometer vam het vliegveld naar de stad te mogen af leggen in een open auto, om zijn bewonderaars de hand te kunnen schudden. Tot vanmiddag zal De Gaulle in Quito blijven, waarna zijn Cara veile hem naar Lima, de hoofdstad van Peru, zal brengen. De ambtenaren in Q^iito hebben vandaag vrij. In vrijwel alle etalages staam foto's van de Franse gast. KINKHOEST IN PERU Een dagblad in de Peruviaanse hoofdstad Lima heeft woensdag ge meld, dat een kinkhoest-epidemie in de provincie Libertad, ten noorden van Lima, aan ongeveer 300 kinde ren het leven heeft gekost. Volgens het blad heeft de epide mie zich de laatste dagen uitgebreid De autoriteiten ter plaatse hebben dringend om medioamenten en ent stof verzocht. ook in deze winter zullen weer nieu we schakelcursussen worden geor ganiseerd, naar ons werd medege deeld. VERENIGING Dat al deze zaken de bloembollen kwekers/trekkers in beslag nemen bewijst wel het feit, dat men zich stark voelt in een vereniging van bloementrekkers onder de naam van gunstig resultaat zal hebben. „Gokken in de rechtszaal" Voor de behandeling vam de zaak „Door Eendracht Sterk" (D.E.S.) bestond grote belangstelling. Op de V„ deze verenigmg kan ieder lid tafel van de rechters stond het spel zijn m de bollenstreek en wij we- opgesteld om twee getuigen a de- ten, dat men leden telt tot het charge in de gelegenheid te stellen Noordhollands Kanaal toe. Na jaren- demonstreren lang in Bennebroek de „vergaderze- ter te hebben gehad heeft men deze Volgens de dagvaarding van de nu verplaatst naar Lisse. Het Be- officier vam justitie hangen de winst- stuur wil de bloementrekkers van kansen bij Saturne in het algemeen alle kanten goede voorlichting ge- van het toeval af. Zeer vele van de ven, want niet iedere bloembollen- deelnemende spelers stellen geen po- kweker is in staat een z.g. „Schakel- gingen in het werk het vakje vam de cursus" te volgen. De omschakeling draaischijf, waarin het metalen bal- naar kascultuur vereist echter een letje terecht zal komen, vam te voren zodanige kennis van zaken, dat het vast te stellen. Bestuur van D.E.S. voorlichtings- De officier vam justitie had enkele avonden organiseert waarop bekwa- leden van het Zandvoortse politie- me mannen de trekkers de nodige korps, die regelmatig de speelzaal kennis van zaken trachten bij te bezocht hebben, als getuigen opge- brengen. In dit verband heeft de roepen. Onder hen was een adjudant i heer J. Liemburg, Vaktechnisch me- onmerkte. dat hii succes had toen V dewerker van de Coöp. Bloembollen veiling H.B.G. te Lisse een lezing ge houden voor de bloementrekkers, welke zeer deskundig genoemd mag worden en waaraan wij het volgen de ontlenen. We hebben allemaal met enige ver-, anderen misschien met bewon dering gelezen van die twee Nijmeegse groenen, die in het holst van de nacht in de voor voetgangers verboden Velser tunnel werden aan getroffen op een voetreis van Nijmegen naar Den Helder om daar de handtekening te halen van een belangrijk, zij het niet algemeen met name bekend persoon: de vuurtorenwachter van „Lange Jaap" te Huisduinen. Een afstand van zo'n tweehonderdtal kilometers; een alleszins spor tieve prestatie dus. Overigens lijkt ons deze prestatie, behalve sportief, óók een beetje absurd, hoewel de opdrachtgevers (zeker wel) en de uitvoerders (misschien niet) het daarmee wel oneens zullen zijn. De groentijd is een gekke tijdlaten we wèl wezenmaar gek ker zijn zij, die (stoer) zulke opdrachten geven en zij, die (deemoe dig) die opdracht aanvaardden. Maar ja, als je nog zó groen bent Aan de Rijksuniversiteit in Utrecht is gistermiddag de heer H. Roose uit Utrecht gepromoveerd tot doctor in de letteren op het proefschrift geti teld: „Het probleem van de woord soorten in het bijzonde» van het bij woord in het Nederlands". Het proefschrift gaat uit van een voor alle talen geldende hypothese - die inmiddels wel meer dan een hy pothese is geworden - van prof. De Groot omtrent een woordsoort. Ze veronderstelt een functioneel of organisch verband tussen het geza menlijke betekenismoment van een groep woorden enerzijds en het overeenkomstige „gedrag", de ken merken, van die woorden anderzijds. Aan de hand van die veronder- stelHng worden ongeveer 200 woor den, in de „Nederlandse Spraak kunst" van C. H. den Hertog ver meld als bruikbare bijwoordelijke bepalingen, onderzocht op allerlei kenmerken. Dit onderzoek geschiedt in hoofdzaak door middel van expe rimenten op eigen taalbezit. Op grond van overeenkomst in ken merken werden aldus enige groepen van woorden onderscheiden. Van de ze groepen werd getracht het geza menlijk betekenismoment te be schrijven. Het resultaat van dit on derzoek is. dat de éne traditionele BOLBLOEMEN Smidje Verholen en de De bedoeling van de kascultuur is vanzelfsprekend om bloemgewassen zo vroeg mogelijk aan de markt te kunnen brengen. Wat de bolbloemen betreft is het forceren van tulpen, hyacinthen en narcissen voor de kerstdagen en Oud- en Nieuwjaar STjOTI- zeer belangrijk. Dan heeft iedereen de produkten van de bollenstreek nij in vervroegde bloei in salon of huis- CUTIT kamer staan. Een belangrijke, zo niet de belangrijkste vraag is, welke temperatuur moet toegepast worden voor deze vroegbroei, voorts voor de ter.* broei^! maart ^De 'temperatuur en FrSnse'IjariMk1 in de onderaard- de verte wat an!" - En zo was het metseld gedeeltje van de onderaard- moet (toed ta het oos eehouden wor' se gang beland. Sjarl droeg nerveus ook. In de verte werd het geluld van se gang en snel schoten ze weg ach- dw^ei^is maatgevend voor een goe- een ouderwetse revolvèr-de-cnal-de- twee paar nerveus hollende voeten ter een paar zware steunberen. „Hou de b^oemeiroOEsr en bepalend vmr pieie-paHe-poeffe", doch dikke Jan- hoorbaar en dat geluid kwam sne je gereed, Sjarrel! fluisterde Jan- de Btoemenoogst eri oepaienoi vuur V. „«„rouwde meer on de Drimitie- naderbü „Dat benne ze!" tje. „As ze langs ons heen renne btod wUWhSb?n temfjl o^de ve middelen van sterke vuist en tref- gniffelde Jantje. ..Duidelijk herken pats! Gelijk d'r bove op!" - Eilaas, kwaliteit ^M de eetrokkïn bloemen zekere knuppel Sluipend bewogen ik de lichte, geoefende tred van de dikke Jantje had de tred van Kille w^ede Mmetólngl Niet alleen de twee schavuiten zich door de gang agent en die logge, zware pas van de Bill voor die van de brigadier ver- df ^mneraWinde schuur of kas in de richting van Kille Bills huis kerel, die zich smidje Verhole noemt!" sleten en de zware pas van Jonathan i «n belan^ "och óók de tem- aan de Keizerskade. Plotseling siste Toevalligerwijze bevonden de twee voor die van de smid. Dat was m- paratuur buiten de kas, de vrije na- Jantjo: „Stil, Sjarrell Daar komp in schelmen zich juist in een oud, ge- tuurlyk héél erg jammer voor Kille woordsoort der bijwoorden uiteen valt in een aantal andere woordsoor ten volgens de hypothese van prof. De Groot. De heer H. Roose was van 1960 tot september 1964 medewerker van wijlen prof. dr. A. W. de Groot aan diens door de Organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek gesubsidieerde project voor een voorlopige Nederlandse spraakkunst. Door de dood van prof. De Groot in december 1963 is deze grammati ca onvoltooid gebleven. Min of meer als een uitwas van de werkzaam heden voor dit project is de disser tatie ontstaan. Promotor was prof. dr. H. Schultink. De Haagsche Tramweg Maatschap pij (HTM) heeft in 1963 een verlies geleden van 5.570.000,-. Voor 1964 zal het verlies aanmerkelijk toene men. Dit staat in het jaarverslag van de HTM. Het bedrijf had in ernstige mate te kampen met belemmeringen, die door de toenemende intensiteit van het verkeer werden veroorzaakt, vooral in de spitsuren. De gewenste uitbreiding van het personeelsbe stand kon niet worden gerealiseerd. De lokale vervoersbediening dient voorts de uitbreiding van het stads- areaal te volgen, aldus de Raad van Bestuur van de HTM in het jaar verslag. Daarmee zal aanpassing van regionale vervoersnetten ge paard moeten gaan. Het verlies zal dit jaar toenemen in hoofdzaak als gevolg van loons verhogingen. De goedkeuring voor een beperkte tariefsverhoging bleef langdurig uit. Het verwachte effect van deze verhoging kan dit jaar niet worden bereikt. Bill en Jonathan, w'ant nu ging het onvermijdelijke gebeuren. Nauwelijks lieten de aanrennende schurken het puntje van hun neus zien of hupsa- kee Daar kregen ze me toch een krakende dreun op hun misda dige kop! Het holle geluid weer- de 76-jarige landarbeider J. Eng- kaatste duizendvoudig door de gan- berts om het leven gekomen, toen gen en met een doffe smak sloegen hy door een hem achterop komend ze tegen de oude plavuizen. En toen op hol geslagen paard en wagen In Blijham (gemeente Wedde) is werd het donker om ze heen. werd gegrepen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 18