MINISTER BIESHEUVEL STAAT BEPERKTE MELKUITVOER TOE BROMMERS BETALEN 18 GULDEN PER JAAR USREVUE MET SJOUKJE in AMSTERDAM DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 ONDANKS VERZET VAN PRODUCTSCHAP VOOR ZUIVEL Minister Biesheuvel (Landbouw) is gedeeltelijk aan de uitdrukkelijke verlangens van zijn Franse ambtgenoot Pisani tegemoetgekomen en heeft besloten vanaf vrijdag a.s. een beperkte uitvoer van verse melk naar Frankrijk toe te staan. Het besluit van minister Biesheuvel, dat regelrecht tegen de wensen van het produktschap voor zuivel ingaat, moet voorna melijk gezien worden als een gebaar van goede wil aan zijn Franse colle ga, die zoals wij gisteren meldden zich over de aanvankelijke Ne derlandse weigering bijzonder boos maakte. 75.000 KILO DAGELIJKS De beslissing van minister Bies heuvel werd gisteren bekendge maakt. Vanaf vrijdag a.s. zal een ma ximum-export worden toegestaan van 75.000 kg. verse melk, een hoe veelheid, die natuurlijk in geen en kele verhouding staat tot de in Frankrijk bestaande behoeften tij dens de staking der boeren. Minister Biesheuvel, die voor het nemen van zijn besluit de hem ter beschikking staande gegevens over produktie en OVERDONDERD Het heeft er alle SCHIJN van, dat minister Biesheuvel zich geheel en al door zijn Franse collega Pisani h*eft laten overdonderen en zo een beslissing heeft geno men, die in de betrokken krin gen in eigefc land nogal wat verzet heeft gewekt. Het is na melijk moeilijk in te zien, wel ke voordelen dit buitengewoon vriendelijke gebaar jegens Fijéfakrijk, dat zich in de EEG ook door weinig anders dan eigenbelang heeft laten leiden, voor de Nederlandse zuivelsec tor kan opleveren. In frappante tegenstelling tot het besluit van minister Bies heuvel staat de beslissing van Bonn, dat om twee redenen geen melk naar Frankrijk zal uitvoeren. Ten eerste, omdat de (Westduitse) melk te duur zou worden, daar de produktie- prijs in West-Duitsland veel hoger ligt dan in Frankrijk, terwijl bovendien de transport kosten er nog bij komen en ten tweede, omdat de regering geen druk kan (of wil) uit oefenen op de Westduitse pro ducenten ten gerieve van de Franse regering. Twee redenen derhalve, die voor Nederland niet minder gelden dap voor onze Oosterburen. Alleen heeft minister Bies heuvel gemeend uit deze zelf de redenen een geheel tegen strijdige beslissing te moeten distilleren nog wel tegen de duidelijke oppositie van 't pro duktschap voor zuivel in uitsluitend en alleen om de lichtgeraakte Pisani te gerie ven. Een weinig heldhaftig be sluit, dat in schrille tegenstel ling staat met de houding van minister Luns bij eerdere EEG- problemen. En eens te meer toont deze gang van zaken aan, dat de samenwerking binnen de EEG het stadium van „was sen neusje" nog steeds niet te boven is. verbruik van melk in Nederland langdurig heeft bestudeerd, is ervan overtuigd, dat de uitvoer de con- sumptiemelkvoorziening in Neder land niet in gevaar zal brengen. Hij heeft voor alle zekerheid het bestuur van het produktschap voor zuivel verzocht de situatie in de zuivelsec tor nauwlettend te volgen om zo snel mogelijk op nieuwe ontwikke lingen te kunnen reageren. Landbouworganisaties zeer terughoudend De drie centrale landbouworgani saties in óns land zijn van mening, dat de grootste terughoudendheid in acht moet worden genomen ten op zichte van een levering van con- sumptiemelk aan Frankrijk. Zij staan sympathiek tegenover het streven van de Franse organisatie naar een verhoging van hun melkprijs, die verreweg de laagste is in de EEG. Zij menen niet in een beoordeling te moeten treden van de middelen, die de Franse organisaties ter ver wezenlijking van hun doelstellingen hebben aangewend. „Molesteren" Een waarschijnlijk nog grotere praktische moeilijkheid voor de uit voering van het door minister Bies heuvel genomen besluit ligt in het vervoer naar Frankrijk. De voorzit ter van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond (ANAB), de heer S. van der Ploeg, heeft na melijk gisteren zijn leden-chauffeurs van melktankauto's geadivseerd geen melk naar Frankrijk te vervoeren. Hij wees met nadruk op de tem peramentvolle mentaliteit van de Franse boeren en zei overtuigd te Bewoners laten zelf centrale antenne aanleggen De bewoners van een Amsterdams huizenblok hebben zich aaneengeslo ten om gezamenlijk een centraal an tennesysteem aan te leggen. Het is veel goedkoper, aldus de initiatief nemer, de ontvangst is beter, 'n om vormer is niét meer nodig en het is een fraaier gezicht. De totale kosten bedragen onge veer f 8.000 zodat ieder afzonderlijk ongeveer f 75 betaalt. Al 120 van de 200 bewoners hebben zich aangemeld, zodat reeds met de aanleg ervan is begonnen. Eind september hoopt men het klaar te hebben. MINISTER BIESHEUVEL zijn, dat Nederlandse melktransport- wagens niet ongehinderd door de streken ten noorden van Parijs, waar de staking het heftigst woedt, zullen kunnen gaan. „Ik wil niet, dat ze het gevaar lopen daar gemolesteerd te worden", zó zei hij. Hij vestigde er tevens de aandacht op, dat het wei geren van opdrachten melk door of naar Frankrijk te vervoeren niet betekent, dat de chauffeurs dan in strijd met de CAO voor de zuivel industrie handelen. Deze CAO heeft volgens de heer Van der Ploeg al- leen bétrekking op arbeid in zuivel- -| j A 1\T TT A TT T fabrieken en melkvervoer in Neder- 1 J /L Dl U J± MX. 1 land. Pisani houdt vol Het ziet er niet naar uit, dat het conflict in Frankrijk zelf snel zal worden opgelost. Minister Pisani verklaarde gistermiddag in een pers conferentie nog eens, dat de rege ring niet kan tegemoetkomen aën de eisen der melkproducenten om de melkprijs te verhogen en zulks om redenen van algemene politiek. In een processie tijdens de zitting van het Oecumenisch Concilie te Rome, woensdag, heeft Paus Paulus de zesde het hoofd van de heilige Andreas door de Sint Pieters kerk gedragen. Het kostbare relikwie zal in het kader van christelijke eenheid worden teruggegeven aan de Grieks-Orthodoxe kerk van Patras in Griekenland. meentemusea op in haar jaarverslag over 1963. Talrijk zijn volgens haar b.v. die Maten in de Franse impres sionistische school. Het is echter dui delijk, zo meent zij, dat met een to taal budget van vier ton geen ver- wervimgen kunnen worden beoogd van kunstwerken, die per stuik veelal meer dan deze som kosten. Bommen het kader der mogelijkhe den konden niettemin verschillende belangrijke aanwinsten aan de schil derijenverzameling worden toege voegd. De budgetverdeling voor de uitbreiding van het kunstbezit in 1963 was: Stedelijk Museum 400.000.-, Amsterdams Historisch Museum De Waag 25.000.-, Museum Fodor 18.000.- en museum Willet Holt- huysen 15.000.. W.A. AUTO'S OOK OMHOOG minister pi3$ni .f -Vi Bonn: „Geen tnelk" :;S$ De regering in Bonn heeft beslo ten geen melk naar Frankrijk uit té voeren. Op de eerste plaats, zo deel de een woordvoerder van het West duitse ministerie van Economische Zaken, mee, zou de melk te duur worden, omdat, de produktieprijs in West-Duitsland hoger ligt dan die in Frankrijk, terwijl bovendien de transportkosten er nog bij zouden komen. Evenmin kan dé regering druk uitoefenen op de Westduitse: producenten, die zich solidair heb ben vérklaard met hun Franse col lega's. Wereldkampioene op de schaats Sjoukje Dijkstra is gistermiddag uit Parijs op Schiphol gearriveerd. Mor genavond zal zij optreden in de show van de Amerikaanse ijsrevue „Holi day on ice", die. tot en met zondag 11 oktober in het nieuwe RAI-gebouw te Amsterdam zal worden gegeven. De Amstelveense kunstrijdster, die dit jaar aan haar reeds lange lijst wedstrijdtitels het Nationale Kam pioenschap, het Europese Kampioen schap, het Wereldkampioenschap en het Olympisch goud toevoegde, te kende zoals bekend 25 mei j.l. een twee-jarig contract met „Holiday on Ice", waarmee zij als best betaalde topsoliste haar intrede deed in de ijs- showbusiness. Het eerste optreden van Sjoukje Dijkstra als show-ster vond eind ju li plaats in Valkenburg, waar de ijs- revue een show voor de vakantie gangers bracht. Vervolgens reisde zij met het gezelschap mee naar Frankrijk. MIDDELPUNT Tijdens een korte persconferentie op de luchthaven, waar de directie van de RAI haar een omvangrijke taart met haar naam in chocolade letters aanbood, vertelde de dochter van de onlangs door een ongeluk om gekomen Amstelveense arts dat het optreden als beroepskunstrijdster in een ijsshow haar „uitstekend beviel, ofschoon er nog een heleboel te le ren is". In de nieuwe show rijdt de we reldkampioene een solonummer, dat is gebaseerd op haar vermaarde kur. 'Het hoogtepunt van de shöw zal dë operascene zijn, waarin Sjouk je op muziek van Verdi's „Rigolettö" tezamen met een ijsballet van 42 danseressen en dansers optreedt. Ook in dé slotfinale zal zij het middel punt vormen temidden van alle me dewerkenden. Na haar optreden in Amsterdam vertrekt Sjoukje Dijkstra met het gehele gezelschap naar Düitsland en keert in december naar Nederland terug, waar een aantal opvoeringen in Rotterdam zal worden gegeven. De premie van de met ingang van 1 januari voor bromfietsen verplicht- gestelde W.A.-verzekering, zal 18,- per jaar bedragen. Daarboven komt een bedrag van 5,- voor administratiekosten bij een nieuwe verzekering of een wijziging, en eventueel 5,- voor dekking in het buitenland (voor de „groene kaart"). Momenteel bedraagt de pre mie voor w.a. verzekering van brom fietsers 17,50. Het schadeverzekeringsbedrijf, dat collectief de nieuwe premie heeft v.asitgesteld,hééft besloten voor alle na 1 oktober te sluiten w.a.-verzeke- Tingen^yoof de premie per" 1' 'janu&ri' t'é; ;b"éfékënen. Deze maatfègél wordt genomen om de aanmelding v;an bromfietsers bij de yerzekeringsmaatsohappijen te spreidën. Énkele honderdduizenden bromfietsverzékeringên moeten door de molen. Als iedereen qjp het laat ste moment komt vzall er een chaos ontstaan, zo vrezen dé ver zekering en. PREMIEJAAR Het premiejaar voor dit soort ver- 1 zekeringen .loopt van 1 -maart tot 1 maart. Dit betekent, dat voor de nieuw te sluiten verzekeringen het eerste premiebedrag voor de periode 1 januari 1965 tot 1 maart 1966 wordt 7 berekend. De thans geldende premie voor w.a.- verzekeringen voor motoren en scoo ters wordt met zes gulden verhoogd. Het schadeverzekeringsbedrijf heeft moeten besluiten tot verhoging van depremietarieven voor de w.a.-ver zekeringen van motorrijtuigen. Dit met het oog op de per 1 januari gel dende wettelijke verplichting een verzekering af te sluiten tegen de ge volgen van wettelijke aansprake lijkheid in het verkeer. Vergeleken met de sinds 1 april 1964 geldende premietarieven is de op 1 januari 1965 van kracht worden de premieverhoging gematigd. De toeslagen op de premies voor w.a.- verzekeringen voor personenauto's en stationcars bedragen, afhankelijk van het gebruik van het motorvoer tuig, 12,- tot 15,- per jaar voor auto's met een catalogusprijs tot en met 6.000. Voor duurdere auto's gelden overeenkomstig hogere toe slagen, met een maximum van 30,- per jaar voor personenauto's en sta tioncars duurder dan 15.000. VRACHTAUTO'S Voor vrachtauto's variëren de toe slagen op de sinds 1 april 1964 gel dende premies van 24,- tot 36,- voor auto's met een cataloguswaarde tot en met f 21.000 voor vrachtauto's, waarvan de nieuwprijs meer dan 21.000 bedraagt, worden overeen komstig hogere toeslagen in reke ning gebracht. De administratiekosten voor alle nieuwe verzekeringen, ook als een nieuwe auto wordt aangeschaft, wor den op tien gulden gesteld. Dit houdt o.a. verband met het feit, dat het schadeverzekeringsbedrijf alle w.a.- veraekerimgen (thans meer. dan een miljoen) moet aanmelden bij de rijksdienst voor het wegvervoer, de instantie waar de registratie van de kentekenbewijzen ressorteert. EIGEN RISICO Het verplichte eigen risico van 50 voor w.a.-verzekeringen met binnen- landdekking vervalt. Voor het bui- teniandrisico zullen de huidige rege lingen worden gehandhaafd. De mo gelijkheid blijft echt-er bestaan om tegen het genot van premie-reductie een vrijwillig eigen risico te nemen. De casco-verzekering (tegen schade aan eigen auto, öf diefstal) behoudt een verplicht eigen risico, dat van 50 naar 100 zal worden opge schroefd. Prij zen moderne kunst te hoog voor Amsterdamse musea ,yDe nog steeds toenemende prijs stijgingen in de centra van de kunst handel maken het onmogelijk met de ter beschikking staande middelen tot een werkelijke opvulling van evi- denet lacunes in de verzameling moderne kunst te komen." Dit merkt de directie van de Amsterdamse ge- eerste esperanto hoofd film in rotterdam Het Rotterdams Esperanto Komitee opent het winterseizoen met 'n film avond in het Beursgebouw, op zater dag 26 september a.s. om 8 uur. Voor de pauze zal mr. S. Pragano, docent in de Roemeense- en internationale taalesperanto aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, over het hedendaagse Roemenië een lezïng houden, die door een folkloristische kleurenfilm zal worden gevolgd. Na de pauze zal de eerste in het Esperanto gesproken hoofdfilm wor den vertoond onder de titel „Ango- roj" (beklemming). De hoofd- en bijrollen worden vertolk door leden van het Internacia Arta Teatro, een internationaal toneelgezelschap be staande uit beroepsacteurs, die uit sluitend in de internationale taal Es peranto spelen. Zware straffen voor Nederlandse zeelui Een rechtbank in Duisburg in Duits land heeft een 32-jarige zeeman uit Rotterdam wegens beroving, die de dood van een Duitser tot gevolg had, tot 10 jaar tuchthuisstraf veroordeeld, een 43-jarige schipper uit Geertrui- denherg werd wegens roof met ge weldpleging tot vijf jaar tuchthuis veroordeeld. De mannen, A. V. en L. van B., hebben op 30 mei die 34-jarige boek houder W. Neusohulz na een ruzie in de haven van Duisburg gewurav.t en zijn lichaam van de zes meter hoge beschoeiing gegooid. Van B. nam een verrekijker en de portefeuille van de Duitser mee. Daarna bekommerden beiden zioü niet meer om hun slachtoffer. Pas 48 uur later vonid een wandelaar het ontzielde Lichaam. Een gelukkig weerzien was het woensdagmiddag op Schiphol, waar Sjoukje Dijkstra, die in ons land arri veerde voor haar optreden met de „Holliday on Ice"- revue, begroet werd door haar moeder. H.M. de Koningin heeft gisteravond in Rotterdam de toneelvoorstelling „Romulus der Grosse" bijgewoond, opgevoerd door het Stadttheater Hildesheim in het kader van de Duitse week. Op de foto wordt Giinther Witte (Romulus Augustus) aan Hare Majestëit voorgesteld.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7