JONGENS PANTALON R Meer snelle kleine auto's voor de Rijkspolitie KREYMB0RG Gratis wonen in Zaandam Nieuwe wet voor verbetering van arbeidsomstandigheden KREYMBtWfi DINSDAG 22 SEPTEMBER 1964 DE LEIPSE COUBANT PAGINA 7 Maandagochtend is in Rotterdam, in aanwezigheid van o.a. H.K.H. prinses Beatrix, de Duitse week begonnen. Op de foto zien we hoe de kroonprin ses in het Hilton hotel te Rotterdam begroet wordt door de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Gerhard Schroeder. GREPEN UIT DE BEGROTINGEN De verkeerscontrole van de rijks politie op de autosnelwegen wordt intensief en systematisch. Het aan tal snelle, kleine personenauto's zal opnieuw worden uitgebreid. Aldus minister Scholten in de Memorie van Toelichting bij zijn begrotingshoofd stuk. Bij voortduring zal de minister zijn aandacht schenken aan de be strijding van de verkeersonveiligheid. In 1965 zullen de spoorwegen -be ginnen met het inbouwen in loco motieven en treinstellen van de voor automatische treinbeïnvloeding be nodigde apparatuur. DRINKWATER WORDT GROOT PROBLEEM Gewerkt wordt aan de instelling van een commissie van vertegenwoordi gers van provincies en gemeenten en van het departement van sociale zaken en van volksgezondheid, wel ke commissie zich zal bezig houden met een basisplan voor de toekom stige drinkwatervoorziening in de randstad Holland. Gezien de sterke toename van het waterverbruik thans iets meer dan 1.000 miljoen kubieke meter per jaar, maar rond het jaar 2000 viermaal zoveel zien de grote waterleiding maatschappijen zich geplaatst voor problemen, die zij nauwelijks 'tho'ofd kunnen beiden. Slechts door 'n sa mengaan van de grote gemeenten, de provincies en het rijk kan een op lossing verkregen worden. Aldus mi nister Veldkamp in zijn begroting. Delta Bij de uitvoering van de Deltawer ken blijkt een vertraging van één jaar opgetreden te zijn. „Hoewel de voortgang der Delta werken bevredigend is geweest, blijkt toch het Haringvliet niet in 1968 te kunnen worden afgesloten, zoals tot nog toe werd verwacht, maar pas in 1969. KLM. Minister van Aartsen deelt verder mee dat de regering nog geen defi nitieve uitspraak heeft gedaan over de doelstelling, welke de KLM heeft neergelegd in het meerjarenplan, dat het luchtvaartbedrijf aan de regering heeft voorgelegd. In dit rapport gaf de KLM haar visie over de ontwik keling in de komende jaren. De con solidatie van de produktie brepgt met zich mee, dat 't relatieve aan deel van de KLM in de wereldlucht- vaart daalt en dat de omvang van het bedrijf meer wordt afgestemd op de omvang van de vervoersstro men naar en van ons land. Hierdoor zal de KLM minder kwetsbaar op o.a. luchtvaartpolitiek gebied wor den De Rijksluchtvaartschool zal voor lopig niet meer dan dertig leerlin gen per jaar in opleiding nemen: de behoefte van de KLM aan nieuwe vliegers is voorlopig namelijk nog gering. Sterke Terlenka 55/45 In moderne tinten 7 jaar nii |||90 Alleen geldig 23 september Kleine stijging per maat Stille: Rijn, t.o. Hartebrugskerk (Advertentie) Dat de woningnood, die al geruime tijd zo'n merkbare invloed op het gehele Nederlandse leven heeft gehad, tot allerlei noodtoestanden kan leiden, is genoegzaam bekend. Voor de gezinnen Post en Visser uit de Harenmakersstraat te Zaandam is de woningnood er echter de reden van, dat zij geen cent huur hoeven te betalen. Deze wel zeer merkwaardige toestand vloeit voort uit het feit, dat de huur van het huis van de heer Visser 7.50 per week) elke week door de eigenaresse werd opgehaald. Drie jaar geleden vroeg zij ech ter een keer het huurboekje op, omdat zij dat nodig had voor haar boekhouding. Daarna heeft zij echter nooit meer iets van zich laten horen Nog merkwaardiger is het geval van de heer Post. De huur van zijn woning was van gemeentewege vastgesteld op 7,95 per week, ter wijl de eigenaresse 15 per week had verwacht. De heer Post, die zijn woning vier jaar geleden betrok, maakte de eerste zes weken trouw een postwissel van 7,95 over. Deze werden echter nooit ge ïnd, waarop hij besloot deze onnutte arbeid ook maar te staken. Hij heeft echter nog wel een keer kontakt gehad zij het dan ook indi rect met de eigenaresse, want toen de dienst Gemeentewerken op kosten van de verhuurster in de woning een nieuwe gootsteen had laten aanbrengen, liet zij hem met de deurwaarder kennismaken. Niettemin moest zij de kosten van deze gootsteen zelf voldoen. De secretaris van de vereniging van ex-politieke gevan genen, de heer W. Bakker uit Velp, heeft maandag zijn zeventigste verjaardag gevierd. Honderden ex-politieke gevangenen uit alle delen van het land, waren naar het Sonsbeekpaviljoen in Arnhem geko men, waar de jarige recipieerde. Strijd tegen loonkostenstijging Gehuwde vrouw in het arbeidsproces Op het departement van sociale za ken en volksgezondheid wordt een nieuwe raamwet op het gebied van de arbeidsomstandigheden voorbe reid. In deze wet berusten de regels welke de lichamelijke en geestelijke gezondheid van de arbeiders bevor deren. Meegedeeld wordt door minister Veldkamp in de toelichting op zijn begroting dat overleg gepleegd is over aanpassing van de werktijden in het horecabedrijf. Overeengekomen is de werktijd van maximaal 53 uur per week en 101 uur in 2 achtereenvol gende weken terug te brengen tot 51 uur per week en 96 uur per twee weken. LOONBELEID Voor het loonbeleid acht minister Veldkamp het van belang; een inzicht., te krijgen in die oorzaken van een overschrijding van de overeengeko men loonkostenstijging. De minister vindt het onvoldoende, alleen te wij zen op de bijzondere spanning op de arbeidsmarkt en de sociale onrust. Ook bestaande achterstanden en de wijze van functionering van de in terne coördinatie hebben tot deze overschrijding bijgedragen. SAMENWERKING Minister Veldkamp acht het van groot belang dat in de toekomst deze ovarschrij ding achterwege blijft. Hiervoor zijn nodig een goed verloop van de interne coördinatie, zowel bij werkgevers als bij werknemers, de coördinerende en stimulerende taak van de Stichting van de Arbeid en een duidelijke verantwoordelijkheid bij de werkgevers- en werknemers organisatie. ZWART LOON Over de recente loonontwikkeling deelt de minister mee, dat de raming van de totale loonkostenstijging voor 1964 op circa 15 procent wordt ge handhaafd. Uitgegaan kan worden van een forse daling van de zwarte lonen. In het eerste kwartaal 1964 was er vergeleken bij 1963, een daling van de zwarte lonen met 30 procent en in het tweede kwartaal 1964 zette die daling zich voort. Een en ander was het gevolg van de gunstige ontwik keling in het bouwbedrijf. Een instituut heeft opdracht ge kregen een onderzoek in te stellen naar de potentiale arbeidsreserve on- de vrouwen met gezinsverantwoorde- ldjkheid (gehuwde vrouwen dus). Minister Veldkamp verwacht dat een aanzienlijk percentage gehuwde vrou wen bereid is onder bepaalde voor waarden deel te nemen aan het ar beidsproces. Vooral bij werkgevers blijken echter weerstanden te be staan. UITGESTELD PENSIOEN De regering voelt niet voor het scheppen van de mogelijkheid van een verhoogd uitgesteld pensioen in de AOW. Het rapport van de studiecommis sie van de drie vakcentralen betref fende de vermogensaanwasindeling zal worden besproken in de memorie van antwoord (aan. de Tweede Ka mer) inzake de algemene premie- spaarwet. De regering overweegt over het brede vraagstuk van de winst- .dèlling;en de vermogens a an w a'sdeling advies te vragen aan de S.E.R. Uit begroting justitie Kortere opleiding juristen Om te voorzien in het tekort aan jonge juristen bij de zittende magis tratuur van de rechterlijke organi satie wordt overwogen de opleiding te verkorten. Indien de proefneming met de ten uitvoerlegging van vrijheidsstraffen tot veertien dagen tijdens de week einden slaagt, zal dit in 1965 in rui mere mate worden toegepast. DUITSÊWEEK GEOPEND Bij de opening van de Duitse week in Rotterdam heeft burgemeester mr. G. E. van Walsum zijn hoge Duitse en Nederlandse gasten laten weten, dat deze ontmoeting niet gebaseerd is op „doen alsof er niets is gebeurd." „Wat mij betreft," aldus mr. Van Walsum, „ik sta met overtuiging ach ter deze Duitse week, maar dat be tekent bepaald neit dat ik nu verder het bittere leed en het brute onrecht dat in die jaren van de bezetting over ons vollk is gekomen en met name over onze Joodse landgenoten, moet vergeten." Ministers krijgen flinke opslag Wanneer de kamers akkoord gaan, zullen de ministerssala rissen met ingang van 1 jan. a.s. worden verhoogd met ge middeld 20 pet. Deze verhoging is het gevolg van een door het parlement goedgekeurd plan van minister Toxopeus, dat be oogt meer differentiatie in de ambtenarensalarissen te bren gen. Volgens de diverse be grotingen zullen de ministers na 1 januari een wedde van on geveer 65 a 70 duizend gulden ontvangen, hetgeen globaal neerkomt op een verhoging van 10.000 gulden per jaar. J Scheepsberichten Acmaea 21 van Rotterdam n. Obk; Aludra 19 van Buenos Aires naar San tos; Bovenkerk 18 van AmsLerdam nr. Zuid-Afrinka; Castor 19 v. Tunis naar Tripoli; Eerbeek pas. 19 Noordhinder V.S. naar Danzig; Garoet 19 van Aqa- ba naar Aden; Japara 20 van Colom bo naar Cochin; Katsedijk 18 te New Orleans; Kloosterdijk 20 440 n. Porto Rico naar New Orleans;; Maasdam 19 v. Southampton naar Galway; Na- shira 18' te Casablanca; Nieuw Am sterdam 19 te Rotterdam; Parkhaven 19 van Santos naar Buenos Aires; Rotterdam 18 van New York naar Southampton; Scheldelloyd 20 te Cris tobal; Sirrah 19 600 w Manzanillo nr. Pan. Kanaal; Ulyssses 19 van Porto Ordaz naar Georgetown; Willem Ruys 21 te Balbao; Wonosari 20 te Koper. "N Geen toekomst voor straalbommenwerper De zesmotorige straalbom menwerper B-70 van de Ame rikaanse luchtmacht heeft gis teren een eerste geslaagde vlucht gemaakt. Het betrof een proefmodel. Het vliegtuig kan een snelheid bereiken van 3200 km per i^ur en op een hoogte van 24 km vliegen. Men had het op zijn eerste proef vlucht echter niet boven de snelheid van 1300 km en de hoogte van 10.700 meter laten komen. De luchtmacht zal het vermoedelijk bij twee proto types laten omdat de toestel len militair verouderd zullen zijn tegen de tijd dat zij in produktie komen. De drie Laotiaanse prinsen zijn maandag bij Parijs bij eengekomen in een formele poging hun geschillen weg te werken. Op de foto poseren de leiders van de drie groeperingen in Laos hand in hand voor de fotografen; vi.n.v. de rechtse prins Boen Oem, de neutralistische premier prins Soevanna Phoema en prins Soevanoe Phong van de pro communistische Pathet Lao. Proi. T. A. Kirren (reents), de argetreden rector-mag nificus van de universiteit in Nijmegen en zijn opvolger prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs (Anton van Duinkerken) tijdens de receptie na de ambtsoverdracht, welke maandag heeft plaats gevonden.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7