Premier Grotewohl van Oost-Duitsland overleden 't is weer tijd voor 1.15 STORTING in de MEERBURGERPOLDER Concilievaders staan voor een belangrijke uitspraak DINSDAG 22 SEPTEMBER 1964 DE U5ID?" COU1 IT NA JARENLANGE ERNSTIGE ZIEKTE Premier Otto Grotewohl van Oost- Duitsland is gistermiddag overleden aan een hersenbloeding. Naar verluidt leed hij reeds jaren aan leukemie. De premier was al jaren ernstig ziek. In feite oefende hij zijn functie niet meer uit sinds hij eind 1960 tij dens een officieel verblijf in de'Sow- jet-Unie ziek werd. De eerste vice- premier Willi Stoph werd toen waar nemend premier. Men acht het waarschijnlijk, dat de 50-jarige Stoph nu premier zal wor den. Na de uitroeping van de „Duitse democratische republiek" op 7 okto ber 1949.kozen de volkskamer en de nieuwe „kamer der staten" Wilhelm Pieck tot president en Grotewohl tot premier. Grotewohl nam bevordering van de vriendschap met de Sowjet- Unie en van de handel met Oost-Eu ropa en communistisch China in zijn programma op. In de zomer van 1950 tekende Gro tewohl een overeenkomst met Polen over de grensafbakening waarbij Oder en Neisse als grenslijn werden aangegeven zoals reeds voorlopig in 1945 in Poi-sdam vastgesteld werd. Hierbij werden voormalige Duitse ge bieden aan Polen afgestaan. In 1952 ging Grotewohl, wiens ge zondheid slechter geworden was, her haaldelijk in Rusland kuren en liet dan de teugels van de staat in handen van Ulbricht. Otto Grotewohl, die op 11 maart 1894 in Brunswijk werd geboren, als zoon van een kleermaker, heeft een grote rol gespeeld bij de oprichting en consolidatie van de „Duitse demo cratische republiek". Hij begon zijn maatschappelijke carrière als drukker en trad al spoedig tot de sociaal-de mocratische partij toe. In de eerste Portugal protesteert tegen Indisch optreden in Goa Portugal heeft bij de secretaris-ge neraal van de V.U., Oe Thant, en de Veiligheidsraad geprotesteerd tegen de „vervolging" van Portugese bur gers in Goa. Het aan de westkust van India gelegen Goa heeft ruim vier- eneenhalve eeuw onder Portugees be stuur gestaan. In december 1961 werd het, evenals de Portugese gebieden Daman en Dioe, binnegevallen door Indische troepen en enkele maanden later door India geannexeerd. Volgens een Portugees communiqué heeft de Indische politie in Goa de laatste nog van kracht zijnde rech ten van het individu terzijde gescho ven en bevindt Goa zich nu „in een klimaat van angst en gruwel". De levensomstandigheden zijn er sinds 1962 in ernstige mate verslech erd, nadat zich er een reeks explosies had voorgedaan. De bevolking is nu in „een staat van opstandigheid en wan hoop gekomen die de regering in Nieuw Delhi niet langer kan verhe len." Volgens Indische persberichten zijn in juli j.l. in vijf steden in Goa opnieuw ontploffingen voorgekomen, die aanzienlijke schade aanrichtten. Nieuwe VN-grammofoon- plaat ten bate van vluchtelingen Binnenkort zal onder auspiciën van de Ver. Naties een nieuwe grammo foonplaat verschijnen, waaraan „zes van de grootste pianovirtuozen van deze tijd", te weten Clauddo Arrau, Wilhelm Backhaus, Alexander Brai- lowsky, Robert Casadeus, Byron Ja- m" en Wilhelm Kempff, hebben mee gewerkt. Deze 30-centimeterplaat zal als ti tel hebben: „Internationaal piano festival." De opbrengst is, evenals die van de eerste door de V.N. uit gebrachte plaat (All Star festival), bestemd voor de uitvoering van de programma's ten behoeve van de vluchtelingen in de wereld. De eerste grammofoonplaat bracht 1.3 miljoen dollar op. SPOORWEGSTAKING IN V S. GAAT NEET DOOR De staking door de ongeveer 150.000 man onderhoudspersoneel bij de Ame rikaanse spoorwegmaatschappijen, die vandaag zou beginnen, is voor onbe paalde tijd uitgesteld. De onderhan delende partijen, bijgestaan door re geringsbemiddelaars, hebben een voorlopig akkoord bereikt. De moei lijkheden betroffen de arbeidszeker- heid in verband met het modernise ren van onderhoud en reparatie van het materieel. Denen willen minstens 180 gulden per week Op 15 oktober beginnen de onder handelingen over de nieuwe Deense collectieve arbeidsovereenkomst tus sen de vertegenwoordigers van het Deense werkgeversverbond en de 68 vakorganisaties. In de eerste plaats gaat het daarbij om invoering van de 40-urige werkweek (vijf dagen van acht uur) en een minimumloon van 325 kronen (ong. f180) per week Ook de gelijke beloning van man en vrouw wordt aan de orde gesteld. wereldoorlog werd hij tweemaal ge wond. HU maakte snel naam in de partij en in 1920, zesentwintig jaar oud, werd hij het jongste lid van 't Bruns- wijkse parlement en in de vier jaren daarna werd hij successievelijk tot minister van binnenlandse zaken en van justitie benoemd. In 1925 kwam hij als sociaal-democratische afge vaardigde in de Rijksdag. De opkomst van Hitler in 1933 maakte een einde aan deze fase van Grotewohls politie ke carrière. Hij deed zaken in Ham burg totdat hij in 1938 wegens anti nazi-activiteiten werd gearresteerd. In 1939 werd hij vrijgelaten maar na de aanslag van München op Hitier op nieuw voor korte tijd gevangen ge zet. In 1944 dook hij onder na het komplot tegen Hitler in Oost-Pruisen. TSJOMBE IN KATANGA Premier Tsjombe van Kongo is gisteren bij zijn aankomst in Elisa- bethstad, de hoofdstad van Katanga, geestdriftig ontvangen door een me nigte van 25.000 mensen. Het was de eerste maal sinds de Katangaanse af scheiding ongedaan gemaakt werd, dat Tsjombe hier kwam. Gisteravond werden grote volks feesten gehouden om de terugkeer van Tsjombe te vieren. De premier begint vandaag aan een tocht van een week door de provincie. STAKING IN SAIGON BEËINDIGD De algemene staking in de Zuid- vietnamese hoofstad Saigon, die zon dagavond was uitgebroken, is gister avond beëindigd. De arbeiders in de elektriciteits-, watervoorzienings-, transport- en verbindingsbedrijven hebben bevel gekregen het werk te hervatten. De staking was uitgeroe pen door vakbonden uit protest te gen het stakingsverbod, dat de rege ring voor de duur- van de noodtoe stand had opgelegd. Er zou thans een regeling zijn getroffen. Tsjou en-Lai, de premier van de Chinese volksrepubliek, is gistere a voor het eerst sinds ruim een maand weer in het openbaar in Peking ver schenen. De eerste-minister had vo rige maand een „lichte operatie" on diergaan en was nu voor herstel in een badplaats bij de hoofdstad. zó zacht zó geurig (Advertentie) Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica- za. 11.15, zo. 10.30, di. 19.00, do. 18.45 tl. REM zoekt leden \|El PROTEST TEGEN VUIL- voor eigen omroepvereniging De REM wil deze week nog een onafhankelijke omroepvereniging oprichten. De statuten voor deze ver eniging zijn waarschijnlijk reeds de ze week klaar. Door het oprichten van een om roepvereniging hopen de REM-eige- naren het REM-debat in de Eerste Kamer te kunnen beinvloeden. Zij menen, dat nu de ondergang van de Noordzee-zender bijna vaststaat, aan deze vereniging een zendvergunning verstrekt kan worden. De verwach ting is dat honderdduizenden 2ich op zullen geven als lid. Het ledental zou dan de Eerste Kamer kunnen overtuigen van de wens van grote lagen der bevolking. Verweer in Hinderwetsvergadering van hedenmorgen te Zoeterwoude Na de protestactie van enkele weken geleden, toen bekend werd dat de gemeente Leiden op het Zoeterwoudse grondgebied in de Meerburger polder het stadsvuil zou gaan storten, is thans door een comité van vijf personen, allen wonende in de nabijheid van de nieuwe stortplaats een nieuwe actie ontketend. Het nieuwe comité, dat zegt te spreken namens 270 gezinnen uit de Rivierenwijk, bestaat uit de heren ir. P. Buis, drs. H. van Dijk, H. J. A. Jacobs, R. van der Plank en J. Roeper. Tijdens een zgn. hinderwetsvergadering, die hedenmorgen in het raad huis van Zoeterwoude plaats vond, heeft ir. Buis mondeling tegen de vestiging geprotesteerd. Roode Kruiskolonne ontvangen in Duitse Het is reeds enige maanden gele den dat de Duitse Rode Kruisleden uit de gemeente Geisweid te Rijns- burg deelnamen aan een grote oefe ning. Zij behielden aan dit bezoek goede herinneringen en nodigden op hun beurt de Rode Kruis Kolonne Rijnland" uit voor het doen van een tegenbezoek. Vorige week donderdag was het zover. Drieëntwintig manneliike en 15 vrouwelijke leden aanvaardden in alle vroegte, vanuit de Jelgersma- kliniek te Oegsteeest de verre reis, waarvan de leiding berustte bij ma joor v. d. Horst. In de grote geriefe lijke NZH-bus werd deze trip even eens meegemaakt door de burge meester van Riinsburg B. H. Koo- mans en de admdant van het Rode Kruiskorps P. W. van der Mark. 's Middags tegen drie uur werd Geisweid bereikt waar men ontvan gen werd in de feestelijk versierde brandweerkazerne. Na een goed verzorgde maaltijd werd een rondrit gemaakt onder aus piciën van het Duitse Rode Kruis. Vriendelijke bewoners hadden intus sen hun deuren wijd opengezet om de „Rijnlanders" gastvrijheid en on derdak te verlenen hetgeen bijzonder veel heeft bijgedragen tot een goede wederzijdse verstandhouding. In de avonduren werden allen tijdens een bijeenkomst in de leeszaal van de NS-personeel wil economische medezeggenschap Het pleidooi voor economische me dezeggenschap bij de Spoorwegen, dat de voorzitter van de NS-personeels- raad. de heer G. J. H. Alink zaterdag avond in een feestrede tijdens de gala-avond van de 125-jarige Neder landse Spoorwegen in Amsterdam heeft gehouden, geldt niet voor dele gatie van in de top van het bedrijfs beleid geconcentreerde bevoegdheden naar de personeelsraad. De heer Alink wenst een andere vorm van delegatie, die een bijdrage zou kunnen vormen tot vrijmaking van de verantwoordelijke top van de bedrijfsleiding alsook van de perso neelsraad. Op deze wijze zou volgens de werknemersorganisatie een gele genheid kunnen worden geopend om op centraal niveau nog meer inhoud te geven aan het georganiseerd over leg. Aangezien de positie van de werknemers in het algemeen in eer ste aanleg afhankelijk is van de eco nomische uitkomsten, zou de bepleit te ontlasting van het topoverleg de weg kunnen vrijmaken voor meer economisch overleg. „Rijnland" gastvrij gemeente Geisweid staalfabriek Südwe9tfalen toegespro ken door de burgemeester van Geis weid Hij toonde zich zeer verheugd de leden van de Rode Kruis Kolonne Rijnland te mogen begroeten. „Wij hebben de banden met onze Rode Kruisleden uit Nederland versterkt, we hebben vrienden gemaakt en dat is in onze na-oorlog9e wereld bijzon der belangrijk. Als wij de komende dagen de Rode Kruisgedachte, het dienen van de mensheid als hoogste gebod, de vrije loop laten dan zal deze ontmoeting bijzonder nuttig ge weest zijn", aldus, burgemeester Wei- denau. Eveneens werd het woord gevoerd door burgemeester B. H. Koomams en het was nadien de heer v. d. Horst, die de leider van de Rode Kruis ko lonne van Geisweid een Rode Kruis schildje overhandigde met de inscrip tie „Rijnland". Vrijdagochtend werd een rondrit gemaakt door Sauerland en Sieger- land waarvan met „volle teugen" (in dubbel opzicht) werd genoten en gedurende de middag was het oefe nen geblazen. Er werd op voortreffe lijke wijze aan EHBO gedaan en aan het vervoer kwam zelfs een kabel baan te pas. Na afloop hiervan werd in Gasthof Reuter de Hollandse gasten een diner aangeboden dat klonk als een klok en wederzijds werd druk van de ge legenheid tot speechen en het over handigen van geschenken, waaron der een schilderij van Henry Dunant, gebruik gemaakt. Alvorens zaterdag de terugtocht aanvaard werd was men iir de ge legenheid de grote staalfabriek nabij Geisweid (4700 man personeel) te bezichtigen. De dames brachten in tussen een bezoek aan een kinder ziekenhuis en een zuivelfabriek. Resumerende mag gezegd worden dat het bezoek van de Rode Kruis kolonne Rijnland aan Duitsland zeer geslaagd is. De affaire Stellendam De beide arrestanten in de recrea tiegrondaffaire in Stellendam, de ge meentesecretaris, de heer J. L. W. en de directeur-redacteur van een streekblad in Middelharnis, de heer Th. de W., zijn dit weekeinde op vrije voeten gesteld. De rechter-commissaris, mr. A. G. H. Beljaars, heeft medegedeeld, dat de beschuldigingen, die van de zijde van het Rotterdamse parket werden aangevoerd, geen verdere detentie rechtvaardigden. Dit betekent ove rigens niet, dat hiermee het onder zoek in deze zaak is afgesloten; de rechter-oommissaris heeft het voor nemen anderen, die bij deze affaire betrokken zijn, zoals kopers van de grond, te horen. ARGUMENTEN Het actiecomité grondt zijn ver weer op ervaringen in andere plaat sen „die hebben geleerd, dat bij het in gebruiknemen van een vuilstort plaats de volgende nadelen te ver wachten zijn. De lucht za\ in wijde omtrek verontreinigd worden. Zeer hin derlijke rook en een vervuiling van de omgeving zullen het ge volg zijn. Dit zal in nog sterkere mate het geval zijn indien door broei of andere oorzaken brand ontstaat. Deze branden zijn vrij wel niet te voorkomen en zeer moeilijk te blussen. Bovendien vragen wij ons af, of het verke ren in deze verontreinigde lucht niet schadelijk kan zijn voor de gezondheid. Allerlei ongedierte zal door het vuil aangetrokken worden. Wij denken hierbij aan vliegen, mug gen, ratten en muieen. Het is duidelijk dat het ongedierte di verse ziekten kan verspreiden. Verdelgingsmiddelen blijken slechts gedeeltelijk resultaat te hebben; na enige tijd ontstaat een natuurlijke welstand tegen de toegepaste middelen. Bovengenoemde nadelen gaan de bewoners van de Rivierenwijk in bijzondere mate aan, gezien de kor te afstand tot de stortplaats en de overwegend westelijke winden. OOK ANDERE WIJKEN Behalve de Rivierenwijk zullen ook de Professoren wijk, het Belfort- Voorschotense brandweer werd landskampioen Tijdens de zaterdag in Mijdrecht gehouden brandweerwedstrijden is de Voorschotense gemeentelijke vrij willige brandweer erin geslaagd het landelijk kampioenschap in de klas sen II en Ha te behalen. Dit kam pioenschap betreft zowel de afdeling gemeentelijke brandweer als de af deling bedrijfsbrandweer, zodat in feite sprake is van een dubbel kam pioenschap. De Voorschotense ploeg onder lei ding van brandmeester Oorschot heeft overigens de titels niet cadeau gekregen. De teamgeest en de hoge graad van geoefendheid die men zich door enthousiast en regelmatig oefenen heeft weten te verwerven, hebben evenwel in belangrijke mate tot het behaalde succes bijgedragen. Burgemeester L. de Kool woonde de wedstrijden bij. Aan het behalen van dit kam pioenschap zijn voorafgegaan het kampioenschap bij de provinciale wedstrijden (Rijnsburg) en van dat bij de selectiewedstrijden (Hellevoet- sluis). flat en de sportvelden aan de Kanaal- weghinder van de vuilstortplaats on dervinden. Uit krantenberichten is ons bekend dat een aantal maatregelen voorge- gesteld zijn om bovengenoemde be zwaren weg te nemen. Wij zijn van mening dat deze maatregelen altijd ontoereikend zullen zijn. Zo bestaat het voornemen sleuven te graven en deze na volstorting met een laag aarde af te dekken. Afge zien van praktische moeilijkheden om dit uit te voeren, zal het toch on vermijdelijk blijken bij een continu bedrijf als het storten van stadsvuil, dat altijd een gedeelte van de stort plaats onbedekt zal zijn. Bovendien kan in geval van een strenge winter het graven van sleu ven gedurende enkele maanden zelfs geheel onmogelijk worden! Het is verbazingwekkend dat in een tijd van grote technische moge lijkheden, een' tijd waarin bezorgd heid bestaat over luchtverontreini ging en veel gedaan wordt om het woonklimaat te verbeteren, de ge meentebesturen van Zoeterwoude en Leiden voornemens zijn op korte af stand van woonwijken een vuilstort plaats aan te leggen, die vrijwel ze ker hinderlijk en schadelijk zal zijn voor de omwonenden, aldus het ver weer van het comité. Voor het Vaticaanse Concilie is gisteren „het uur der waarheid" aan gebroken met de behandeling van het volgens Paus Paulus „gewichtigste en delicaatste" punt: de macht van de bisschoppen. De eerste amende menten van een serie omtrent de „collegialiteit" van de bisschoppen werd met grote meerderheid aan vaard. Onder collegialiteit wordt ver staan het delen van de verantwoor delijkheid voor het bestuur der Kerk met de Paus. Ook werd gedebatteerd over de benoeming van diakens en de mogelijkheid dit ambt aan ge huwde mannen toe te vertrouwen. De 2200 bisschoppen begonnen met het stemmen over 39 amendementen op het hoofdstuk dat deze kwestie inhoudt, het derde van het schema over de kerk. STEMMINGEN Het eerste amendement, op een passage die zegt dat de bisschoppen de opvolgers zijn van de apostelen, en de Paus de opvolger van Petrus, werd met 2.166 tegen 53 stemmen aanvaard. Het tweede amendement, dat zegt, dat de bisschoppen zijn ge organiseerd „als een college" met Petrus aan het hoofd, werd aangeno men met 2.012 tegen 191 stemmen. Namens de kleine groep tegenstan ders van de collegialiteit en het ver nieuwde diaconaat had mgr. Frani, bisschop van Split in Joegoslavië, alle bezwaren samengevat tegen de weergave van beide kwesties in het derde hoofdstuk van het schema over de Kerk. Hij gaf namens de theolo gische commissie een samenvattend overzicht van de inhoud der 39 amen dementen, die in de tweede Concilie zitting door de vaders waren inge diend en die door de theologische commissie in de tekst verwerkt zijn. De andere sprekers waren kardi naal Koenig fan Wenen, mgr. Pa rente, assessor van het H. Officie, en Mgr. J. Henriquez van Caracas. Kardinaal Tisserant waarschuwde opnieuw, dat is voorgeschreven, dat de theologen alleen binnen de Con cilie-commissies hun mening mogen geven, en dat er geen vlugschriften verspreid mogen worden. UITSPRAAK Vandaag en morgen zullen de va ders definitief over de vraag of de Kerk collegiaal wordt bestuurd, ten principale beslissen en daarmee voor heel de wereld een punt van de kat holieke geloofsleer vaststellen, dat minstens even belangrijk is als „het punt" van het eerste Vatikaanse Con cilie: de pauselijke onfeilbaarheid. Maar men zal geen formule te horen krijgen, die aan een z.g. dogmaver klaring doet denken. Het zal een of ficiële Concilie-uitspraak zijn die de waarde heeft van een geloofspunt, zoals de uitspraak van de Concilies sinds het ontstaan van de Kerk dat hadden. ZOETERWOUDE PIT-COMPETITIE De trainigs- en wedstrijdavond op donderdag komt voortaan te verval len. In het vervolg wordt de avond competitie gespeeld op maandag avond in het Don Boscohuis. Vanaf 6 uur is deze zaal geopend voor de trai ning. Op zaterdag is de zaal van 5 uur beschikbaar voor tafeltennis. Om de vloer te sparen is het wel ge wenst, dat er op gymschoenen wordt gespeeld. Intussen is de bekercompetitie op volle toeren gaan draaien. De eerste week werden door diverse teams uit wedstrijden gespeeld, welke door geen enkel team in winst werd om gezet, zodat alle senioren naar de verliezersronde werden verwezen. Het heren B team werd reeds uitge schakeld door 2 nederlagen in suc cessie. Het dames A team onderging hetzelfde lot. Het heren A team gaat maandag zijn geluk beproeven bij St. Vooruit, terwijl de B-dames thuis blijven om te Werve te ontmoeten. De junioren deden het deze week niet slecht. Het meisjes C-team ver loor volgens de verwachtingen van Docos A, terwijl de B-jongens op het nippertje verloren van VVSB C. Vier teams wisten te zegevieren ml. Gossina A-Pit 54 A 0-9; Salamanders B-Pit 54 B 2-7; CTH A-Piit 54 2-7; Do- cos C-Pit 54 C 1-8. De wedstrijden voor a.s. zaterdag zullen in de loop van deze week wor den bekend gemaakt.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4