het fflèntm Ei Middenstand beraadde zich BiJ lllokv'-™arming hmcse school goed aan bod op kunstveiling over radio- en TV-reklame Weinig conclusies Twee dodelijke ongelukken zelfde plaats overhemdenfabriek enschede ontslaat 100 werknemers aardgas 8 ct. per m3 Dodelijk ongeval op schietterrein VULCANO DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 (Advertentie) Gistermiddag: heeft in hotel Cen tra] in Dén Haag de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf zich bera den over de mogelijkheden van de commerciële televisie en radio, indien deae in Nederland vastere voet aan Het tienjarig dochtertje van de fa milie Wunderink oit Empe, gemeen te Brammen, is woensdagmiddag te Zutphen op de Overwelving bij een aanrijding door een vrachtauto dode lijk gewond. Het meisie overleed op weg naar het ziekenhuis. De negentienjarige mej. Groot Kor- melink uit Groenlo, dij de vorige week op dezelfde plaats werd aan gereden. is gisteren in een zieken huis in Nijmegen aan haar verwon dingen bezweken. Het ongeluk, dat vanmiddag op de Overwelving in Zutphen is gebeurd, is mogelijk niet opgemerkt door de bestuurder van de vrachtauto. Hij is althans na het ongeluk doorgereden. De vrachtauto, die in de richting van de IJsselbrug reed. moest voor een stoplicht wachten. Toen bij groen licht de auto optrok, is het kind on der de achterwielen terecht geko men. Vrachtauto reed door De commissaris van politie te Zut phen deelt mede. dat het ongeluk in de middag van 16 sept. te omstreeks 15.05 uur is gebeurd. Het betrof een roodbruine vrachtauto met oplegger of aanhangwagen. Toen de bestuur der, die in de richting van de IJssel brug reed, voor het stoplicht moest wachten, is een man of jongen met een wit-zwart geblokte trui aan, uit gestapt. De commissaris van politie Zut phen verzoekt de bestuurder van het vrachtwagen-stel, die mogelijk niets gemerkt heeft, alsmede de man of jongen, die is uitgestapt, zich ten spoedigste te melden bij de politie in hun woonplaats of zich in verbinding te stellen met politie te Zutphen, te lefonisch te bereiken onder netnum mer 05750, abonneenummer 4545. Leidse Bioscoopprogramma's De films in de week van 17-23 september zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: A cause, a cause d'une fem me "(volw. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lido: De verleiders van de Rivièra (18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Geef er de brui(d) aan (a.L). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: Freud (18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7:00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Irma la Douce (str. volw.). Geprolongeerd. Dagelijks: 2 en 8 uur. Zondag: 2, 5 en 8 uur. Itex: Zo'n soort meisje (volw.). Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. de grond zouden krijgen. Het debat- ging uit van het ontwerp rapport van de commissie-Willems over „Midden stand en televisiereclame". Aan de hand van filmmateriaal uit West-Duit6land en Groot-Brittannië werd de aanwezigen een indruk ge geven van wat er op dit gebied mo gelijk is en wat de kosten ongeveer zijn. De commissie-Willems was er van overtuigd, dat de reclame via ra dio en TV van het grootste belang kan zijn voor het midden- en kleinbe drijf. Regionale en plaatselijke tele visiereclame is de enige mogelijk heid iets te realiseren van een beleid van gelijke kansen. Na langdurige discussie kon nog niet tot een conclusie worden geko men over de vraag, hoe het midden- en kleinbedrijf op dit gebied het best van advies kan worden gediend. Deze vraag zal dan ook nog nader moeten worden bezien. „Concnrrentie te sterk" De NV Deno Overhemdenfabriek te Enschede ziet zich genoodzaakt een honderdtal meisjes te ontslaan. De oorzaak van deze maatregèl is de grote concurrentie van overhemden- fabrikanten uit België en ook Hong Kong. Zo wordt in een communiqué meegedeeld. Het bedrijf te Losser zal worden gesloten en de prodnktie zal groten deels worden geconcentreerd op het bedrijf te Hoogeveen. Het ligt in de bedoeling van de directie zich uit sluitend te richten op een merk- produkt en het massa-artikel van witte overhemden niet langer te ver vaardigen. De directie van de NV Deno is van oordeel dat aan de concurrentie van het buitenland alleen door een ster ke opvoering van de produktiviteit het hoofd kan worden geboden. De NV Deno heeft de laatste jaren daartoe pogingen gedaan en de pro- d-uktiviteit is dan ook belangrijk ver beterd. Ook de afzet is gestegen, maar de hogere produktie bracht on voorwaardelijk met zich mee dat de voorraden grondstoffen, goederen in bewerking en gereed produkt groter werden. De hieruit voortvloeiende financie- ringsmogelijkheden en de huidige schaarste op de kapitaalmarkt heb ben er toe geleid dat het bedrijf, mede ook door de verliezen van de afgelopen jaren, moest besluiten de produktie grotendeels te beperken tot het bedrijf te Hoogeveen, dat naar zjj vertrouwt de mogelijkheid zal bieden de huidige concurrentie te weerstaan. De directie hoopt dat de grote be hoefte aan personeel bij andere be drijven het mogelijk maakt dat de betrokkenen spoedig een gelijkwaar dige functie zullen vinden. Televisie aan boord van KLM-vliegtoigen Na bestudering van de verschillen de mogelijkheden heeft de KLM be sloten haar vloot van DC-8 vliegtui gen ten behoeve van de passagiers uit te rusten met televisie. Zodra de nodige voorbereidingen zijn getroffen zal in de komende maanden bij wijze van proef een van de vier-motorige straalvliegtuigen van deze appara tuur worden voorzien. Bij verwarming met aardgas van een blok van 60 woningen met 4 a 5 kamers, gerekend met een jaar verbruik van 2400 m3 per woning, zal de m3-prijs, inclusief vastrecht, rond 8 cent komen te liggen. Dit heeft de NV Nederlandse Gasunie bekend doen maken tijdens een persbezoek aan de expositie „Idee 64" in het RAI- gebouw te Amsterdam, welke mor gen opengaat. Deze bekendmaking geschiedde in aansluiting op de vandaag gepubli ceerde tarieven voor aardgaslevefing aan industriële en andere grootver bruikers. Definitieve plaats Kennedy-monument in Amsterdam Gisteren is van gemeentewege de definitieve plaats voor het op initia tief van de Amsterdammer W. Boo ker met gelden uit het gehele land tot stand gekomen monument ter na gedachtenis aan president Kennedy aangewezen. Het zal worden geplaatst in de groene strook van de Kennedylaan hoek Maasstraat. Het ligt in de be doeling in de nabijheid van het mo nument een bank neer te zetten en he+ door bloemen of planten te om geven. Op het marinesehietterrein Vlieland is woensdag omstreeks half vier door een defect aan een twaalf centimeter proef kanon een deel van hetsluit stuk van dit kanon geëxplodeerd. Door de rondvliegende stukken werd de artillerie-beambte, de heer W. Zuuring uit Den Helder dodelijk getroffen. Het stoffelijk overschot van de heer Zuuring is inmiddels per helicopter naar Den Helder overge: bracht. Naar de oorzaak van het onge val wordt een onderzoek ingesteld. Bij een verkeersongeluk is gis teren te Ermelo het vierjarige doch tertje van de familie Loet uit Er melo om het leven gekomen. Haar moeder, die het kind op de fiets naar de kleuterschool wilde brengen, reed bij een kruising tegen een passerende vrachtauto Het kind viel van de fiets en kwam onder de vrachtauto te recht. Het was op slag dood. De laatste dag van de kunstveiling bij Mak van Waay aan het Rokin in Amsterdam droeg hetzelfde aspect als de twee voorgaande dagen: hoge prijzen, vooral voor stukken uit de Haagse School, een buitengewoon vlotte verkoop met als kopers voornamelijk Nederlandse particu liere verzamelaars en een volle zaal. Een knipsel, gedeeltelijk met gouache verf beschilderd, gemaakt door Neeltje Prijs in 1848 en voor stellende de intocht van koning Wil lem II in Purmerend, werd door een verzamelaar uit Noord-Holland ge kocht voor 2600 gulden. Het Utrechts gemeente-achief werd voor een bedrag van 1475 gulden eigenaar van een Utrechts stadge- zicht van Verheyen. Een heel klein werkje (17 x 26) van R. Vinkels, voorstellende een gezicht op Amster dam, bracht 1120 gulden op, een aquarel van Poggenbeek (Haagse School) 1300 gulden, een tekening van Jan Sluyters 500 gulden, een aquarel van Willem de Zwart 1075 gulden en twee prenten, voorstel lende New York in 1849, samen 460 gulden. COMITÉ GESCHENK PRINSES IRENE Het „Comité geschenk Prinses Ire ne" deelt ons mede, dat daarvan thans deel uitmaken: dr. J. P. Gribling (voorzitter), Beverwijk; A. Steen- berghe-Berkvens (secretaresse), Plompentorengracht 27 Utrecht; Ph. van 't Hoff (penningmeester), Meck- lenburglaan 25, Rotterdam; J. E. M. Akkermans, afgevaardigde groep jon geren, Hattem; ir. J. G. Christiaanse, Wassenaar; M. L. A. Dijckhoff-van Rijn, Wassenaar; E. ten Horn-jonkvr. Verheijen, Loon op Zand; dr. Paul F J. A. Julien, Wassenaar; mr. dr. J. P. M. v. d. Ploeg, Nijmegen; dr. J. E. van Renesse, Amsterdam; dr. J. E. Schulte, Maastricht; M. Swane-de Vlam, Utrecht; E. M. J. de Vlam, Eindhoven. Vickers Armstrong heeft 'n ont werp gereed voor een op een lucht kussen rustend vaartuig, dat 600 pas sagiers kan vervoeren en een snel heid van 130 km per uur kan be reiken. Het wordt een veerboot. De produktiedatum is nog niet genoemd. Als gevolg van noodweer zijn dinsdag in West-Duitsland 4 men sen om het leven gekomen. Er werd voor verscheidene miljoenen marken schade aangericht. Ongeveer 800 kin deren die nabij Recklinghausen een circusvoorstelling bijwoonden, ble ven ongedeerd toen de tent instortte. BABY GEBOREN? Dan het huis uit! In het Britse plaatsje Nor wich staan babies op de lijst van „luidruchtige schepselen", die uit de onlangs gereedgeko men gemeenteflats moeten wor den geweerd. Pas getrouwde paartjes, die een kijkje kwamen nemen, kre gen te horen: „Als u in een van deze flats uw intrek wilt ne men en u krijgt een kind, dan staat u na zes maanden weer op straat." Het verbod strekt zich uit tot kinderen onder de leeftijd van 11 jaar, honden, katten en an dere luidruchtige schepselen. De reden voor dit verbod is, dat het van belang is, wanneer de mensen zo dicht op elkaar wonen de harmonie wordt be waard. Schreeuwende babies, katten en honden zouden de bewoners van aangrenzende flats tot hinder zijn. Op de Waal bij Tiel is de 18- jarige Duitse matroos S. Dieter van het Duitse sleepschip „Krupp 20" woensdagavond overboord geslagen en verdronken. De jongeman verloor het evenwicht, toen hij een mandje levensmiddelen wilde aanpakken van een parlevinker. <o*Jlorhlnnkpn VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1%4 HILVERSUM I, 402 m. 746 kc/s 7.00 - 24.00 NCRV NCRV: 7.00 Nws en SOS-berichten: 7.10 Dagopening: 7.20 Lichte gram.; 7.45 Radiokrant: 8.00 Nws; 8.15 Lichie gram.; 8.40 Licht instrumentaal en semble; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Waterstanden; 9.40 Mod. gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Week van de Koorzang: klassieke liederen (gr 11.15 Voor oudere luisteraars; 12.00 Oud worden - jong blijven: muzikale herinneringen; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Akkordeon- muz. met ritmische begeleiding; 12.53 Gram, event, aktualiteiten; 13.00 Nws 13.15 Metropole-órkest en zangsol.; 13.45 Mandoline-klanken uit Italië (gr.); 14.05 Schoolradio; 14.25 Lichie gram.; 15.15 Voor de vrouw; 15.45 Klassieke gram.; 16.15 Duizendschoon: Hoya en Stephanotis, lezing; 16.30 Sopraan en piano: Mod. Engelse lie deren: 17.00 Voordracht; 17.40 Week van de Koorzang: Kinderkoor; 17.40 Lichte orkestmuz. en zangsol.; 18.00 V/eek voor de Koorzang: Mod. lie deren; 18.20 Voor de teenagers; 18.50 Regeringsuitz.: De Politie - Nu; 19.00 Nws. en weerpraatje; 19.10 Van ho ren en zeggen en zingen; 19.50 Licht instrumentaal kwintet; 19.30 Radio krant; 19.50 Week voor de Koorzang: Vocaal ensemble, alt en orgel: mod. muziek; 20.10 Een fakkel voor de lichtstad, reportage uit Eindhoven; 20.30 Lichte gram.; 20.50 Klankbeeld over de heer Rijnsdorp; 21.30 Week voor de Koorzang: Geestelijke liede ren (opn.); 22.00 Week voor de Koor zang: Beroemde Operakoren (gr.); 22.30 Nws; 22.40 Wijd als de wereld: intern, oriëntatie in kerk, zending en oekumene; 23.10 Blokfluit en klave cimbel: mod. muziek; 23.30 Lichte gram.; 23.55 - 24.00 Nws. Eeo vervolgverhaal van Suske en.Wiske GANGETJE TEL.23005 (Advertentie) HILVERSUM II, 298 m. 1007 kc/s 7.00 VARA; 9.40 VPRO; 10.00 VARA; 13.00 AVRO; 16.00 VPRO 21.00 - 24.00 VARA VARA: 7.00 Nws: 7.10 Ochtend- gymn.; 7.20 Soc. strijdlied; 7.23 Lichte gram. (Om 7.30 Van de voorpagina). 8.00 Nws. en soc. strijdlied; 8.18 Lich te gram.; 8.50 Ochtendgymn. voor de vrouw; 9.00 Te land en te water: een informatief programma voor weg- en watergebruikers. VPRO: 9.40 Mor genwijding. VARA: 10.00 Arbeiders- zangvereniging; 10.15 Kerkorgelcon cert; 10.30 Kamerkoor: mod. muziek; 10.45 Voor de kleuters; 11.00 Nws 11.02 Voor de vrouw; 11.40 Lichte gram.; 12.20 Regeringsuitz.: Uitzen ding voor de landbouw; 12.30 Meded t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Stereo- fonische uitz.: Licht instrumentaal septet. AVRO: 13.00 Nws; 13.15 Me dedelingen, event, actueel of gram.; 13.25 Beursberichten; 13.30 Licht or kest; 14.05 Koorzang: 1 kinderlied jes, II. klassieke muziek; 14.40 Gas ten middag, gevarieerd progr.; VPRO. 16.00 Nws. Daarna: Van gedwongen uitschakeling tot vrijwillige omscha keling, lezing; 16.15 Mod. balletmu ziek (gr.); 16.40 Voor de jeugd; 17.00 Muziekkalender, lezing; 17.30 Klas sieke gram.; 18.00 Nws; 18.15 Amuse- mentsmuz.; 18.30 Sportspiegel; 18.40 Jazz-leven in Berlijn (III); 19.00 Kiosk: artikelen uit zojuist versche nen weekbladen; 19.10 De humor, le zing (III); 19.30 Mod. kamermuziek (gr.); 19.55 Eerste kolom, dagelijkse dingen vrij zinnig bekeken; 20 00 Nws; 20.05 Het Hooglied van Salo mo, bijbeltekst bewerkt voor stem- menspel; 20.45 De vrijzinnigen in de Ned. Herv. kerk. toespraak; VARA: 21.00 Metropole orkest en zangsol.; 21.30 Olymp. Spelen, klankbeeld (10) 22.00 Lichte gram.; 22 30 Nws; 22.40 Elektronisch orgelspel; 23.00 Balans: actuele kroniek; 23.15 Lichte gram 23.45 Soc. nieuws in Esperanto; 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: Eurovisie: 18.00 - 19.15 Hu wel ijk Z. M. Koning Konstantjjn van Griekenland en H.K.H. Prinses Anne- Marie van Denemarkèn. VArA:'19.30 Politiek progr.; NTS: 20 00 Journaal; 20.20 Achter het nieuws; 20.45 Rudi- Carrel-Show; 21.20 Dick Powell thea ter - Een president kwam terug, TV- film. NTS: 22.20 - 22.25 Journaal. TV-Noordzee heden- en morgenavond DONDERDAG 17 SEPTEMBER 18.30 Een programma met vrolijk heid voor jong en oud: het spreken de paard Mr. Ed, in de aflevering „Mevrouw zit in het bestuur,"; plm 19.00 Een gevarieerd halfuur waar in u o.m. wat op kunt steken uit de aflevering van de populair-weten- schappelijke serie „Wist u dat". On derwerp: „De Mug"; plm. 19.30 Twee de episode uit de 12 maal bekroonde documentaire-serie „Victory at Sea", die door producer Henry Salomon werd samengesteld uit o.m. Ameri kaanse, Engelse, Franse, Duitse en Japanse filmfragmenten. De beroem de musical-componist Richard Rod- gers maakte de muziek. Vanavond „De stille oceaan kookt over," waar in u de aanval op Pearl Harbour ziet, zoals u die nog nooit op een film gezien hebt. Pauze 22.00 De hoofdfilm: de episode „The Les Rand Story" uit de pioniersserie „Wagon Train"; plm. 23.00 Einde. VRIJDAG 18 SEPTEMBER 18.30: Uit de serie „Mijn drie zo nen", de aflevering „De muzikant," 19.00: Gevarieerd programma 19.30: „Ik heb twee levens;" Pau ze. 22.00; „Galina Ulanova", Russische baLletfilm; 23.30: Einde. door Antonio del Monte 80) Haar hand boven de pompinstalla- tie trok zich terug; voegde zich ver wonderd bij haar lichaam, terwijl de scheepsbel luidkeels krijste. „Maddalena!" gilde Maria verwil derd. „Wat doet je?!" Ze had maar een paar stappen te doen om bij de handle te komen, die nog warm was- van Maddalena's hand. Maddalena sprong op. Ze gooide Maria, die de smalle hefbom had gegrepen, woedend opzij. Als een waakhond stond ze voor het zuurstof apparaat. Ongemerkt verslapte het tempo van de zwiepende klepel; zangerig schetterde het geluid over het witte schip. Als de klok in de gang van mevrouw Ciesatti's huis. „Je vermoordt hem!" gilde Maria wanhopig. „Ga weg!" zei Maddalena bevend. „Ga weg!" Maria vocht om bij het handvat te komen. Radeloos gebruikte ze haar handen, haar voeten, haar nagels en tanden. Maar Maddalena week geen stap. Dan ineens verslapten haar bewe gingen. Ze hield op met het gillen, dat als het angstige krijsen van een vogel over de zee vloog. Haar ogen verwijdden zich van ont zetting toen ze naar de scheepsbel keek, die nu bijna geen geluid meer gaf. Nutteloos hing hij te slingeren in zijn stellage. Nog één keer raakte de klepel met een dof gerucht de holle klok. Daarna schoof de stilte als een doodskleed over het wijde water. Roerloos stond Maddelena in de „feluca". Haar handen hingen krach teloos langs haar lijf. Haar mond had zich flauw geopend en de woor den die langzaam door haar hoofd bonsden, vormden zich toonloos tus sen haar lippen: „God wat heb ik gedaan „Je hebt hem vermoord I" snikte Maria met net hoofd op haar armen. „Je hebt hem vermoerdl" Na een tijd had Maddalena het ge voel, dat een vreemde in haar huid was gekropen. Een onbekende, die met zekere gebaren de verrichtingen vol voerde om terug te gaan. Ze knoopte het koord van de scheepsbel en liet het in het water vallen. Daarna zette ze de motor aan en begon het schip in de richting van het eiland te stu ren. De kade was uitgestorven toen ze aankwamen. Op het kerkplein hadden de dorpe lingen zich verzameld rond Figaro, die juist van de vulkaan terugkwam. Zwijgend liepen ze de weg naar huis. Het drong langzaam tot Maddelena door, dat binnen enkele uren al de dorpsbewoners van haar daad op de hoogte zouden zijn. Ze kwamen Anita tegen, doch Ma ria sprak geen woord. Thuisgekomen liep ze onmiddellijk naar de klerenkast in de andere ka mer en haalde er de enige koffer te voorschijn. Maddalena liep over de betegelde vloer van de huiskamer. Ze hoorde hoe Maria haar kleren inpakte en ten slotte op het valies ging zitten om het te kunnen sluiten. Ze stond bij het raam toen Maria naar de voordeur liep. „Nee!" zei ze, haar achterna ko men. „Niet weggaan, Marial" Maar haar woorden konden geen klank vinden en verstikten in een hees pie pend geluid. Maria had de koffer op het houten trapje gezet en hield nu de deur open. Opeens begreep Maddalena. Aarzelend ging ze de kamer door. Langs haar heen keek Maria naar buiten. Ze wachtte tot Maddalena haar voorbij was gegaan. Haar ge zicht was vertekend van afschuw. Uit het doorzichtige blauw-groene water verhieven zich de woeste rot sen. Een berglandschap van grauwe, verweerde steen met nauwe, scha- duwzwarte kloven en grimmige val leien, die zich in hun barre naakt heid soms wel kilometers lang uit strekten. Opeenhopingen van ontzaggelijke rotsblokken weerspiegelden in de transparante zee en in de diepte stond roerloos en bijna zwart het water in de smalle putten van uitgemer gelde steen. Tijdens de stormen beukten de gol ven tegen deze weerbarstige kust. Door de spleten en spelonken ran selde het water zich bruisend naar binnen om tenslotte stuk te slaan tegen de stijle wanden en weg te vloeien over onverwachte rondin gen en scherpe, onwrikbare hoeken. Maar stormen kwamen niet veel vuldig voor. Meestal was er de zon, brandend in de verblindend blauwe lucht en de aarde verschroeiend. De wat hoger gelegen, heuvelachtige, grillige aarde, waar de zilverige stam men van de berken een scherp te genbeeld van de donkere, hoge pijn bomen vormden. Hun dichte blade rengewelven overkoepelden de groei zame bodem, waaruit het onkruid weelderig opschoot en zich verstren gelde met lage struiken en zeegroene varens. Het vruchtbare binnenland was maar klein. Doch onafzienbaar de maquis. Beginnend op vlak, groeizaam land, verbreidde het lage struikge was zich tegen de berghelling in al lerlei schakeringen van groen. In het voorjaar wanneer de bloemen bloeiden, dreef de wind hun pittige geur wijd door de lucht over de zee. Tussen de sterk uiteenlopende blad- soorten braken, de karmijnen bloe men open om in korte tijd verbrand te worden door de gloeiende zon. Het was hier dat de mensen hun kruiden vonden. Zij baanden zich met moeite een weg langs de over woekerde paden en zochten genees middelen aan de dicht op elkaar groeiende planten. Waar de maquis ophield, begon de bodem langzaam te veranderen. Het gras werd schraal en bleek van kleur, groeide in armzalige pollen op grote afstand van elkaar. Staketselen van laag kreupelhout en doornige, wijdvertakte planten wisselden el kaar af. Er waren nu geen wilde sinaasap pelbomen meer, die hun wrange vruchten verleidelijk-glanzend tus sen hun groene bladeren droegen. Slechts kleine sparren, dicht op el kaar levend, zodat ze een minuscuul bos vormden. Het hield plotseling op. Het grui zige pad lang voor de maquis be gonnen en herhaaldelijk overhuifd door wilde plantengroei zette zich eenzaam voort tegen de al kaler wordende berg. De stilte veranderde ongemerkt in een angstige benauwenis. Het leek of de wereld langzaam stierf. Op de top van de berg eindigde de malle weg in grauwe steenlagen. Er was nergens enig geluid meer. Het heuvelachtige plateau met de uitgewerkte kratermonden, bestond uit kleurloze hellingen, waarin geen zaad ontkiemde. Het was een land van asfalt, groezelig, gevaarlijk as falt, gerimpeld en verweerd als de handen van een oude vrouw.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2