DWS sterkste in rommelige wedstrijd tegen Fenerbahce STADIONCLUB KREEG KANSEN TEGEN SYSTEEMLOZE TURKEN Turkse supporters koelen woede op Deense arbiter Driejaarlijkse keuring van senioren gaat nu van sf!art Nederlands tiental tegen Engeland Onvoorstelbaar DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1964 Dl LEIDSE COURANT PAGINA ld Ongekend hoog voor Nederlandse begrippen althans laaiden de hartstochten woensdag avond op in het Amsterdamse Olympisch Sta dion, waar DWS met een 31 zege op Fenerbahce de eerste stap zette op de weg naar de tweede ronde van het toernooi van de Europese beker voor landskampioenen. Op de tribunes, waar Tur ken en Nederlanders herhaaldelijk handgemeen raakten, werd vuurwerk afgestoken, op het veld gingen de meest onbetekenende botsingen aan Turkse zijde gepaard met dramatische gebaren van de schlemiel-acteur van het volkstoneel. Voor anderhalf uur had het Olympisch Stadion deze woensdagavond de bekende Hollandse nuchter heid buiten gesloten. De zege van DWS alom verwacht was verdiend, maar het is de vraag of het verschil van twee doelpunten voldoende zal zijn voor de return in Istanbul, waar de toch al heetbloedige Turken- de steun krijgen van nog eens vijftigduizend hysterische landgenoten. In Amsterdam, vormde DWS, ondanks de nervosi teit van enkele spelers een homogenere ploeg, die de vooral aanvallend zwakke Turken soms een voudig overklaste. derd langs diezelfdie Ali kon schieten omdat er geen tegenstander in de buurt was: 20. Op dat moment waren er voor de Amsterdamse ploeg mogelijkheden te over en het was daarom zo jam mer, dat men Fenerbahce de gelegen heid gaf zich enigszins te herstellen. De elf mannen uit Istanbul wilden maar al te graag. Ze trokken gretig in de richting van Jongbloed en ze ven minuten na Hollanders treffer resulteerde dart in een tegendoelpunt van Birol. De Linksbinnen van Fe nerbahce kon door een dekkingsfout van d« Amsterdamse defensie de bal uit een voorzet van links vrijwel on gehinderd langs Jongbloed koppen: 2—1. Flinke marge DWS wilde echter per se de marge van 2 doelpunten gehandhaafd'zien. Onmiddellijk na de aftrap stortten de hoofd6tedelingen zich met inzet van alle energie in de aanval en op nieuw wankelde de Turkse defensie. 6 minuten later had DWS zijn zin. Geurtsen, de ineens ongrijpbare Geurtsen, dartelde op een dieptepass van linksback Pijlman moeiteloos langs de toch heus niet langzame spil Isman en als de DWS-rechts- buiten eenmaal.alleen tegenover een doelman staat weet hij in de regel wel wat hij moet doen. Zo ook nu: 3—1. Terwijl de strijd zich verplaatste naar het middenveld, waar meer en meer overtredingen wenden begaan, omdat toch al gespannen spelers door vermoeidheid nog minder controle over hun bewegingen kregen, bleef de DWS-defensie doelmatig aanval len afbreken, voor ze goed en wel waren opgezet. De laatste goede kans wai tenslotte nog voor DWS. Geumt- •en snelde eens te meer door de laatste Fenerbahce-linie, maar op 't moment, dat de situatie kritiek werd trok spil Osman de Amsterdammer bij zijn shint terug. Vreemd einde Kort daarop kwam op vreemde wijze het einde van DWS' eerste Europa-cupduel. Spil Schrijvers won een laatste kopduel van zyn tegen standers en kwam ten val omdat hij werd vastgehouden. Arbiter Soeren- sen floot langdurig en als bij afspraak stormden honderden Amsterda mmere het veld op. Een wraakoefening op de Turken? Toch niet, want terwijl de politie en secondanten op 't mid denveld slaags raakten en op de tri bunes Turken en Nederlanders el kaar vlijtig aftuigden, verlieten de 22 „acteurs" bijna onopgemerkt het terrein. Het was echt afgelopen. Voetbal. Het Weense Rapid heeft woensdag op eigen terrein een 30 overwinning geboekt op de kam pioen van de Ierse republiek, Sham rock Rovers. Het was de eerste wed strijd in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. Voetbal. Het Tsjechische Soko- lovo uit Praag heeft woensdag op eigen terrein een 100 overwinning behaald op het Cypriotische FC Anorthosis Famagusta. Bij de rust van deze eerste wedstrijd in de eer ste ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars was de stand reeds 60 in het voor deel van Sokolovo. Voetbal. De Roemeense beker winnaar Steanu heeft zich voor de tweede ronde van het Europese toer nooi gekwalificeerd. Woensdag won nen de Roemenen in Derry Noord- Ierland) met 20 van Derry City, de bekerhouder van Wales. hcCmayaw0o8iv,af CD eoSr DWS dankte de zege voornamelijk aan drie voorhoede-spelers: de uiterst gevaarlijke rechtsbuiten Frans Geurtsen (twee treffers), de zwoegende linksbinnen Huub Lenz en de snelle, gevarieerd spelende linksbuiten Dick Hollander, die de derde DWS-treffer scoorde. Rechtsbinnen Vonhoff deed op het middenveld vaak knappe dingen, maar middenvoor Temming was tegen de snelle Turken duidelijk te traag. In de Amsterdamse verdediging was eens te meer de betrouwbare Daan Schrijvers de grote man. Toch werden er wel fouten gemaakt en een daarvan resulteerde in het Turkse tegenpunt. Fenerbahce schotelde de Amsterdamse toeschouwers een nogal systeemloos speltype voor, waarbij de spelers blijk gaven indivi duele staaltjes van voetbal te kunnen leveren, maar als team kwamen ze slechts tot weinig gevaarlijke aanvallen. Een spelmoment tijdens een Ne derlandse aanval op het Turkse doel: Geurtsen springt naar de bal temid den van de Turkse verdediging. Links staat Temming en rechts Lentz Snelle aanvallen tenrein op en toen de oude weer enigszins was hersteld, behoefde Fe nerbahce zelfs niet meer af te trap pen. Dit doelpunt op de valreep had de Turken iets gedaan. Dart bleek on middellijk na de hervatting, toen binnen enkele minuten achtereen- rechtervleugel de Turkse verdediging volgens Temming naast kopte, Hol- in verwarring en deze keer was de lander na een wervelende Geurtsen- Met als meest enthousiaste suppor- !>al van Vonhoffs voet vetrok- actie de getrokken bal genadeloos ter de door een beenbreuk uitge- ken 20 Soed geplaatst, dat Geurt- hard op de vuisten vain doelman Ali schakelde Joop de Jong die op een sen slechts behoefde te knikken: 10. schoot en tenslotte Hollander na een brancard vanuit een op de sintelbaan DWS-supporrters stroomden het prachtige dribbel van Lenz omgehim- geparkeerde ziekenauto de wedstrijd volgde begon DWS met een offensief. Met snelle aanvallen, aanvankelijk nog wel eens strandend door nervo siteit, maar allengs beter lopend, werden de Turken teruggedrongen. Het eerste opwindende moanent werd ingeleid door een gave voorzet van de al snel naar rechts uitgewe ken middenvoor Temming. Bij ge brek aan rugdekking kwam de blon de Huub Lenz in volkomen vrije po sitie. Krachtig zond hij de bal met het hoofd laag in de hoek, maar hij miste zijn doel op enkele decameters. Fenerbahce schrok. Bij een volgende charge sprong rechtsback Oczan Hol lander in de rug, doch daarna kwa men de Tunken ineens los. Een „sda- pende" Daan Schrijvers liet bij een vrije trap midvoor Nedim geheel vrij en kon pas op het laatste moment zijn fout goed maken. Met een pasje naarr rechts leidde hij een schitte rende actie in, waarna het rechter- vandedigingsblok Flrnkevleugel en Israel in samenwerking met architect Jos Vonhoff ruimte maakte en ten slotte Temming met een dieptepass schutter Geurtsen lanceerde. De snel uit het doel gekomen Ali kon zich nog juist op tijd voor de voeten van de DWS'er storten. De Amsterdammers bleven komen. Linksbuiten Hollander vuurde na pisch Stadion speelden zich daarna nederlaag niet verkroppen en wilden SCHANDAAL NA AFLOOP Als een wilde horde stormden de Turken de katacomben van het Olym pisch Stadion binnen. Spelers en supporters. Hun doelwit was scheids rechter Tage Soerensen. Zij stortten zich op hem, sloegen en trapten tot de Deen met hulp van toegeschoten Nederlanders kon worden bevrijd. In zijn kleedkamer vond Soerensen eindelijk rust. Aan deze laffe aanval hield de Deense scheidsrechter een meniscus-blessure over„No gentle men, no gentlemende eerste Turkse speler, die van het veld kwam, stak zijn misnoegen over het spel van de Nederlanders niet onder stoelen of banken. De DWS'ers en de spelers van Fenerbahce kwamen druppels gewijs van het strijdtoneel, dat inmiddels meer op een slagveld leek. De verwarde situatie was ontstaan, doordat Daan Schrijvers op de grond liggend werd geschopt. Spelers namen de bokshouding aan en het pu bliek begon zich in de strijd te mengen, het zou slechts het voorspel zijn. Algemene Vergadering KNVB, afdeling Leiden Het zou wenselijk zijn, gezien de gunstige situatie van de Afdeling Leiden om dit jaar weer in te schrijven in een vierbonden-toernooi. Vroeger heb ben we hiervan afgezien in verband met wensen uit de vergadering. Dit zei mr. J. J. de Jong, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Voet balbond, afdeling Leiden in de Jaarlijkse Algemene Vergadering in de Stadsgehoorzaal te Leiden. bestuur besloot daarom voor een jaar de prijs voor beide abonnementen slechts tot f 7,50 te verhogen. WINTERSTOP Voor de pauze huldigde mr. De Jongh twee leden voor hun bijzon dere verdiensten. De heer H. Rooy- akkers (Lugdunnm) voor zijn werk veertig jaar lang als consul en de (afwezige) heer A. J. van de Born voor zijn jarenlange arbeid bij de af- keuringsdienst. Zij beiden ontvingen het insigne van verdienste. In de be groting van 1964-'65 werd het tekort groot f 3.750 aangevuld uit het saldo 1963-'64. B\j de verkiezingen werden alle periodiek aftredende leden herkozen. Hierna reikte de voorzitter aan de verenigingen de medailles voor de behaalde kampioenschappen uit. Bij de rondvraag stelde de heer Van der Klaauw (VVSB) of het niet juister was in navolging van de afdeling Gelderland een vaste winterstop in te stellen. De voorzitter verklaarde dat het bestuur deze kwestie, waar reeds lang over gepraat wordt, aan een nader onderzoek te onderwerpen. Tot slot bedankte de heer A. Wempe het Bondsbestuur en Bondsbureau voor de vele arbeid. Zij zorgt ervoor dat de organisatie (met ongeveer 15.000 leden toch maar goed loopt. Met de beste wensen voor een goed voetbaljaar besloot de voorzitter de vergadering. De voorzitter had de vergadering geopend met een hartelijk woord van welkom aan alle aanwezigen. De ver gadering besloot een telegram te zen den aan de heer W. H. Offringa, die op het ogenblik verpleegd wordt in het ziekenhuis te Wassenaar, met de wensen voor een spoedig herstel. De KNVB viert dit jaar het 75-jarig be staan. Op 28 november zullen de ver enigingen over het gehele land re cepties houden en gelegenheid geven om het felicibatieregister te tekenen. In zijn overzicht memoreerde de voorzitter de nood aan terreinen en de constatering dat het aantal r.k.- kandidaten aan de jeugdleiderscur sussen tot een minimum beperkt is- De driejaarlijkse medische keuring zal ook ingevoerd worden. Het ligt in de bedoeling dat iedere senior een maal tn de drie jaar gekeurd wordt. Tijdens de behandeling van het fi nanciële gedeelte werd ep voorstel van de heer Van Keeteren (KRV) een wijziging in de balans aange bracht. Er ontstond een levendige discussie over de verhoging van de abonnementsprijs voor de officiële medelingen. De prijs voor de ver plichte abonnementen was verhoogd tot f 7,50 en de overige abonnemen ten tot f 10.00. Hierdoor kwamen de kleine verenigingen wel voor zeer grote extra-uitgaven te staan. Het Eerste etappe van Ronde van IJsselmeer voor Jos v.d. Vleuten Alleen de heel sterken zijn over eind gebleven in de door de storm en hevige slagregens geteisterde eerste etappe in de Ronde van het IJssel meer, waarin de 21-jarige Brabander Jos van der Vleuten op het „Onder- langs" in Arnhem de leiding verover de. In een chaotische finish het was al zo donker geworden, dat de renners het finishdoek ternauwernood meer konden onderscheiden ver sloeg Van der Vleuten in een korte spurt zijn vluchtmakkers Bart Zoet, Piet Braspenninckx, Henk Cornelis- se, Karei Leyten, Pierre Pellenaers en Piet Deenen, de doorweekte en besmeurde helden na 170 zware ki lometers. Zij waren ruim 4 minuten uitgelo pen op de rest van het veld, dat ver snipperd in de Gelderse hoofdstad binnendruppelde, waar bleek dat van de 57 gestarte renners een achttal had opgegeven. Onder hen bevonden zich de Olympische baanrenners Tie- men Groen en Theo Nikkessen, die vlak voor de start van de zijde van de sportcom missie hadden vernomen, dat zij alleen de eerste dag moch ten rijden. De heren bij de KNWU hadden te laat ontdekt hoe lang de etappes van de Ronde van het IJs selmeer wel zijn. Dit demoraliseerde het tweetal dermate dat zij nog voor er 80 kilometer gereden waren af stapten. Gerben Karstens, de grote troef voor de eindzege in deze ronde kwam 4 minuten na de koplopers samen met Henk Peters en Jacques Schouten binnen. Dit drietal was buiten Arn hem aan de waakzaamheid van een volgend peloton, dat 18 seconden la ter arriveerde, ontsnapt. Na deze groep druppelde het door valpartijen gedecimeerde veld bin nen. De uitslag van de 170 km lange eerste tappe luidt: 1. Jos van der Vleuten (Mierlo Hout) 4.03.22, met bonificatie 4.02.22. 2. Bart Zoet (Sassenheim) zt, met bon. 4.02.52. 3. Piet Brasepenninckx (Ros bergen) zt, met bon. 4.03.07. 4. Henk Cornelisse (Amsterdam) zt. 5. Ka- rel Leijten (Breda) zt. 6. Pierre Pel lenaers (Breda) zt. 7. Piet Deenen (Vlijmen) zt. 8. Gerben Karstens (Leiden) 4.07.26. 9. Henk Peters (Heemstede) zt. 10. Jacques Schou ten (Wognum) zt. Ronde van Leiderdorp Gerben Karstens start zonder eni ge twijfel als de grote favoriet in de tweede ronde van Leiderdorp, die zaterdagmorgen zal worden gehou den. Al zou het combinetje Jan en Cees van Amsterdam voor eigen pu bliek wel eens voor een verrassing kunnen zorgen. Het parcours, dat de amateurs, die om half elf van start gaan voor hun 100 km af te leggen, is als volgt: Hoofdstraat, B. G. Corts- laan, Dr. de Bruynestraat, Hoogma- denseweg, Hoofdstraat. SCHAKEN De eerste bordspeler van LSG, das C. B. van den Berg, is vootr de lan- denschaakwedstrijd tegen Engeland, die in het komende weekeinde te Vlissimgen zal worden gehouden, aan het derde bord van het Nederlands tiental opgesteld. Verder bestaat het team uit F. Kuypers. H. Bouwmees ter, T. D. van Schel ting a, Lod. Prins, prof. dir. J. T. Barendregt, H. Ree, H. Bredewout, L. Kerkhoff en F. Roessel. Jan Hein Donner is verhin derd, omdait hij aan het toernooi te Havanna deelneemt. In het Engelse team spelen o.a. N. Littlewood en O. Hindie, in Leiden bekend door hun optreden in het toernooi te East bourne. Rolhockey Spanje heeft het Eu ropees kampioenschap rolhockey voor juniores behaald door in de Spaanse plaats Salamanque Portugal met 20 te verslaan. Nederland, diat in de laatste ronde tegen Frankrijk gelijkspeelde (33), eindigde als vijfde van de zes deelnemende lan den. hoofdwond werd er van buiten de kuip een toeschouwer binnen ge bracht. Het gistte aan alle kanten. In de katacomben van het Olym- De warmbloedige Turken, konden de een Lenz-Geurtsen actie gejaagd tonelen af, die naar Nederlandse be- zich wreken, hoe dan ook. naast en Geurtsen kwam even later grippen onvoorstelbaar waren. Hui- wel heel dicht bij een treffer door- lend, ondersteund door Turkse sup- dat rechtsback Oczan bij een voor- porters hinkte een der spelers van - - Fenerbahce naar de kleedkamers. Hy DWS verantwoordelijk. zet van Temming opnieuw verzuim De kleedkamer van scheidsrechter de rugdekking te geven. Geurtsen's had het allemaal niet kunnen ver- en grensrechters bleef gesloten. Leo kopbal kon door Ali niet ineens wor- 1 1 A rwerken. En toen gebeurde het. Turk- Horn kwam naar buiten met het dengestopt7~doch metèën tweede se supporters waren er in geslaagd „nieuws" over de meniscus. Het ge- greep corrigeerde de Turkse doelman bmgs de suppoosten, die de kleedka- sprek kwam op de schuldvraag. „Na- - mers voor „onbevoegden" gesloten tuurlijk, de Turken hebben dit op moesten houden, te komen. dit foutje juist voor de lijn. Intussen ontzagen de spelers el kaar tijdens de duels allerminst. Jos Vonhoff kreeg in de 31ste minuut 'n hun geweten, maar de thuisclub is verantwoordelijk" Wat de gevol- Zij molesteerden de scheidsrechter gen zullen zijn? Stellig zal de heer waarschuwing van de niet altijd even Er werd geslagen en geschopt, en Soerensen in zijn rapport melding gelukkig ingrijpende Deense arbiter ineens kwamen uit de kleedkamers van de zaak maken en dan is het Aage Soerensen, omd-at hij linkshalf Turkse spelers in gesloten gelid laatste woord aan de UEFA. „De Ah Ihsan wel wat al te fel aanviel oprukken. „Politie, politieklonk clubs moeten ons beschermen, doen Ihsan's onmiddellijk volgende reactie het. De Engelse trainer van de Turk- zij dit niet, dan moeten wij dat zelf een trap naar de maag van de se ploeg, Oscar Hold, was er eerder doen", aldus Leo Horn, die zijn felle Nederlander bleef ongestraft. en wist zijn spelers tot orde te bren- afkeuring over de handelwijze van Hoewel DWS in die periode iets 8en- de Nederlandse kleedkamer de Turken niet onder stoelen of ban- terugviel, behield het toch het imi- heken de spelers strak voor zich uit. ken stak. - Op de massagetafel zat aanvoerder ttartief. Buiten wachtte nog steeds de zie- Daan Schrijvers, de hand op zijn kenauto met Joop de Jong, de DWS- pijnlijke heup. Er kon moeilijk i$ts back, die de week tevoren in de FAAi*eni*mirx pijnlijke heup. Er kon moeilijk i^ts back, die de week tevoren in de f OOrb[JrOTlf* vriendelijks over zijn tegenstanders oefenwedstrijd van Nederlandse top-i van vandaag over zijn lippen komen, spelers te Nijmegen een gecompli-' Het was dam ook volkomen ver- „Ik wist het wel. Ik ben zelf ook niet ceerde beenbreek opliep. Vanuit de diend, dart de Amsterdammers kort zo zachtzinnig, maar ditStil ziekenwagen had hij de wedstrijd voor het einde van de eerste helft zochten de andere spelers de douche gevolgd. Blij zal hjj met de over een voorsprong namen. Voor de der- op, terwijl het in de katacomben ru de maal bracht een voorzet vanaf de moerig bleef. Met een gapende winning zijn geweest, maar ook met het spel Na afloop van de voetbalwedstrijd DWS—Fenerbahce in het Amsterdamse Olympisch stadion is het tot een on verkwikkelijke vechtpartij gekomen, waarbij zowel spelers als toeschouwers betrokken waren. Op de foto zien we hoe de politie met man en macht tracht orde in de chaos te brengen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10