VOOR GROTERE GEHEIMHOUDING TIJDENS DERDE PERIODE VAN CONCILIE WONINGBOUW REIKT VOLGEND JAAR NAAR DE HO NDERDDUIZEND HET PAROOL LUIDT: OPSCHIETEN ADAMO Grote belangstelling bij de middagtoer koninklijk gezin Klein ongeluk MINISTER BOGAERS VERWACHT GEEN VERDERE STIJGING BOUWKOSTEN Meer geld voor verkeersveiligheid WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1964 DE LEIDSE COUHANT Speciale voorzieningen voor vrouwelijke auditores Tijdens de eerste algemene ver gadering in de derde zitting van het Concilie, de 89ste vergadering van Vaticanum n, heeft kardinaal Tisse- rant, deken van het college van kar dinalen, er namens het Conciliepre sidium bij de Concilievaders op aan gedrongen „verstandig en voorzich tig" het Conciliegeheim te bewaren. Hij vroeg de vaders niets over de voorstellen in het Concilie openbaar te maken, zolang een betreffend schema nog niet afgehandeld is. Kardinaal Tisserant verklaarde verder, dat vele bisschoppen wen sen, dat het Concilie met de derde zittingsperiode beëindigd zal worden. Een langere afwezigheid van hun diocesen kan niet zonder nadelen blijven, aldus de kardinaal. De eerste werkvergadering was voornamelijk gewijd aan enkele be langrijke mededelingen van de lei ding. Hieruit blijkt, dat de grote openheid, welke de tweede zitting kenmerkte, niet gehandhaafd blijft. Integendeel, zowel kardinaal Tisse rant, voorzitter van het presidium, kardinaal Agagianian, die als mode rator de zitting gisterochtend leidde, als de secretaris-generaal Mgr. Pe- ricle Felici hebben krachtig de plicht tot geheimhouding beklemtoond. Beperking van interviews. Kardinaal Tisserant wees de Con cilievaders erop, dat zij geen inter views mogen weggeven aan de jour nalisten van pers, radio en t.v. over kwesties, waarover het Concilie aan het beraadslagen is. De vele televisie- en radioploegen, die naar Rome ver trokken zijn zullen deze maatregel niet toejuichen. Tijdens de vorige zitting zagen de reporters, o.m. die van de KRO, regelmatig kans bis schoppen voor de microfoon en de camera's te krijgen die hun mening gaven over zaken, die in de verga dering nog aan de orde waren. Een bijzondere groet richtte de voorzitter van de vergadering, kar dinaal Agagianian, tot de vrouwen, die van Paus Paulus toestemming hebben gekregen de zittingen bij te wonen. Bij de ochtendvergadering waren echter nog geen vrouwen aan wezig. Wel zijn al de nodige voor zieningen getroffen. Speciaal voor de vrouwen is een EHBO-post ingericht met vrouwe lijke religieuzen als personeel. Voor de Concilievaders enz. zijn andere posten met mannelijk personeel. Nadat kardinaal Tisserant nog en kele richtlijnen had gegeven voor de discussies: doublures en breedspra kigheid vermijden, en inachtne ming van de vastgestelde spreektijd van 10 minuten, heeft Mgr. Felici de wijzigingen in het reglement bekend gemaakt. Jonas Bar later open. Om te vermijden, dat de Concilie vaders al te vroeg zouden gaan wan delen is bepaald, dat het cafetaria, waar koffie, broodjes e.d. geserveerd worden, de z.g. Jonas Bar, voortaan pas 's .morgens om 11 uur open gaat. Tenslotte las de secretaris-generaal het gewijzigde reglement voor. De bèlangrijkste veranderingen daarin zijn: 1. De concilievaders, die in de aula willen spreken, moeten vijf dagen daarvoor (voorheen drie dagen) een samenvatting van hun interventie inleveren bij het secretariaat. Dit geldt ook voor de kardinalen, die tot dusver niet verplicht waren een beknopte inhoud van hun interventie bij te voegen. 2. Het Conciliereglement machtigt de moderatoren om Concilievaders, die hetzelfde willen zeggen, te ver plichten een of twee sprekers aan te wijzen, die namens hen het woord voert. 3. Wanneer er in een algemene vergadering nog tijd over is voor een interventie en de lijst is afge werkt, dan kan een Concilievader het woord nemen, wanneer hij zulks doet namens 70 anderen. 4. Wanneer de debatten over een bepaald onderwerp afgelopen zijn, dan kan toch nog een spreker wor den toegelaten, mits hij namens 70 Concilievaders spreekt (tot dusver 5). 5. Het Conciliereglement verbiedt uitdrukkelijk de verspreiding van vlugschriften, brochures of boeken in de Concilie-aula of naaste omge ving. De concilievaders kwamen tenslotte aan de bespreking van het 7e hoofd stuk van het schema over de Kerk toe. Dit hoofdstuk handelt over de toekomstverwachting der Kerk. KARDINAAL RUFFINI WAS TEGEN Het werd ingeleid door kardinaal Browne, vice-voorzitter van de theo- logisohe commissie. Kardinaal Ruf- fini van Palermo was de eerste spre ker. Hij was tegen. Volgens hem wa ren de schriftcitaten niet zo goed. Er zaten nogal herhalingen in. Maar er werd niets gezegd over de genen, die in doodzonde sterven. Zijn mening was: overmaken. Deze mening werd niet gedeeld door andere sprekers als kardinaal Frings (Keulen) namens de Duits talige en Scandinavische bisschop pen. Patriarch Gori OFM van Jeru zalem wilde in de toekomstverwach ting der Kerk ook de hel vermeld zien. Mgr. Hermaniuk, Oekraims bis schip in Canada, miste in het hoofd stuk de Oosterse gedachten over de heilsverwachting der Kerk. Hij be- shouwt dit als een pastoraal en oecu menisch gemis. Over het algemeen waren de sprekers echter wel over dit hoofdstuk te spreken. hoofdpijn? WITTE KRUIS /y, MAAKT U VLOT WEER FIT! (Advertentie) Dinsdag 22 september (volgende week) sluit de iinzendingstermijn voor de Adamo-prijsvraag. Ruim honderd Ook-voor-jou-lezers hebben hun kans om Adamo in levende lijve te zien, al aangegrepen. Voor degenen, die alsnog willen proberen een gratis toegangsbewijs voor de Adamo-show in Boskoop op 2 oktober te verdie nen, volgen hier nogmaals de vra gen: Wat is de voornaam van Adamo? In welk land is Adamo geboren? Met welk liedje verdiende Adamo een gouden plaat? De oplossingen dienen vóór 22 sep tember gezonden te zijn aan: Rediactie „Ook voor jou" Papengracht 32, Leidien Veel succes Zoals de traditie wil maakte hettijdens de plechtigheid in -de Ridider- koninklijke gezin gistermiddag een zaal, onder meer door de Javastraat, rijtoer door Den Haag. De stoet be- het Noordeinde, over de Grote Markt staande uit de hoofdcommissaris van en de Herengracht naar de Bezui- politie te paard, een open rode denhoutseweg en vandaar via een landauer met vier paarden bespan- korte omweg door Mariahoeve naar nen, waarin gezeten Hare Majesteit Huis ten Bosch, de Koningin en Z.K.H. de Prins der Evenals eerder op de middag bij Nederlanden, geëscorteerd door ko- de tocht naar de Ridderzaal was de lonel-vlieger mr. R. J. E. M. van Zin- belangstelling van het publiek, dat nicq Bergmann en kolonel C. C. zich langs de route had opgesteld, Geertsema, een zelfde rijtuig met groot. De zon bleef evenwel tijdens Hunne Koninklijke Hoogheden de deze rijtoer achter de wolken ver- prinsessen Beatrix, Margriet en Chris- 'botrgen. tina, geëscorteerd door luitenant kolonel W. R. A. baron van Tuyll van Serooskerken en luitenant-kolo nel G. N. Tack, en twee volgrijtui- gen, waarin resp. de grootmeesteres H. E. mevrouw M. L. J. D. van Wickc- voort Crommelin, de grootmeester Z. E. J. J. L. baron van Lynden, de chef van het müitaire huis, Z. E. luitenant-generaal H. Schaper en de Bij deze rijtoer gebeurde nog een klein ongeluk, waarvan een drie jarig kleutertje uit Den Haag het slachtoffer werd. Het ongeluk ge beurde om vijf minuten over vier op i die Denneweg nabij de Mauritskade. eerste stalmeester, luitenant-kolonel ^lotseling weg W. F. K. Bischoff van Heemskerck gezeten waren, vertrok om vier uur van het paleis Lange Voorhout. De eigenlijke stoet werd nog voorafge gaan en gevolgd door ruiters van de Haagse gemeentepolitie in ceremo nieel tenue. en liep tegen een hofauto, die aam de stoet voorafging. Het kind lag nog op straat, toen de stoet passeerde. Toen de koningin de kleuter, die een hersenschudding had opgelopen, zag liggen, keek zij met belangstelling naar het slachtoffertje, dat later im het naar haar genoemde De route voerde het koninklijk Juliana-kinderziekenhuis werd op- gezin, dat dezelfde kleding diroeg als genomen. Het woningbouwprogramma voor 1965 zal gericht zijn op het in aan bouw nemen van minimaal 95.000 woningen en van maximaal 100.000 wonineen, exclusief de zogenoemde vrije-tijdswoningen (rond 2.500). De verdeling van deze 95.000 wo ningen is als volet: 45.000 woning wetwoningen, 25.000 premiewoningen en 25.000 ongesubsidieerde woningen. Het nieuwe svsteem van woningver deling zal ook in het komende jaar worden toegepast. Minister Bogaers (Volkshuisves ting en Bouwnijverheid) deelt dit in de memorie van toelichting op zijn begroting 1965 mee. Het ligt in zijn voornemen, zo blijkt verder, de ge meenten enige vrijheid te geven om een nader te bepalen deel van het bouwcontingent niet in de primair aangewezen sector, maar in een an dere sectoï te realiseren. Het totale bouwprogramma omvat een produktie van f 4.750 miljoen waarvan 53 procent is gereserveerd voor de woningbouw en de rest (47 procent) voor de andere bouwwer ken. Dit betekent, dat ook de „overi ge bouw" in 1965 enige expansie zal krijgen. Het systeem van rijksgoedkeurin gen zal in 1965 worden gehandhaafd. Overwogen wordt of het mogelijk is voor de categorieën kerkelijke ge bouwen en kassenbouw de riiksgoed- keuring geheel of gedeeltelijk te la ten vervallen. Een nieuwe methode van toewijzing voor de industriële woningbouw, waarbij belangrijk meer ruimte wordt gelaten voor initiatief van gemeenten en andere opdracht gevers, wordt overwogen. BETERE WONINGWET Maatregelen zijn in voorbereiding om ook in de woningwetsector de mo gelijkheid te openen voor bouw van woningen van een betere kwaliteit, bestemd voor de „voorhoede" uit de arbeidersbevolking en voor een deel van de middengroepen. STIJGING DIT JAAR Het aantal woningen, dat dit jaar gereed kwam vertoont een opmerke lijke stijging. Van medio 1963 tot medio 1964 werden 91.568 woningen opgeleverd. Het aantal in de eerste helft van dit jaar gereed gekomen woningen lag niet alleen 12.000 bo ven het cijfer van de daarmee over eenkomende periode van 1963, maar was ook ruim 4.000 hoger dan het gemiddelde van de jaren 19581962. Deze cijfers worden vermeld in de memorie van toelichting" op de be groting 1965 van het departement van volkshuisvesting en bouwnijver heid. Het moet technisch mogelijk zijn in het lopende kalenderjaar meer dan 95.00 woningen af te leveren, al dus de memorie. Het aantal industriële en systeem woningen in uitvoering is eveneens toegenomen, namelijk van 20.467 per 1 juli van dit jaar tegenover 17.030 een jaar geleden. Dit jaar wordt een produktie van rond 500 industriële woningen verwacht, volgend jaar zullen naar verwachting ongeveer 13.00 woningen op deze wijze worden gebouwd. De verletbestrijding zal, zo wordt in de memorie meegedeeld, ook in het komende seizoen door de over heid worden gestimuleerd. In de ja ren 1964 tot en met 1966 zullen ten minste 6.000 werknemers in de wo ningbouw vrijstelling verkrijgen van militaire dienst. BOUWKOSTEN Minister Bogaers stelt nadrukkelijk, dat het z.i. een misverstand is te menen, dat de sterke stijging van de bouwkosten de komende tijd nog on verminderd zou voortgaan. Ook in het komende begrotingsjaar zal de ontwikkeling van de bouwkosten zijn bijzondere aandacht hebben. Meegedeeld wordt o.m. dat voor een twintigtal saneringsprojecten vermoedelijk voor einde van dit jaar een overheidsbijdrage zal worden Het Verbond van Veilig Verkeer, de Nederlandse Vereniging Bescher ming Voetgangers en de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid zullen een hogere rijksbijdrage ontvangen dan in vorige jaren. toegezegd, waarmee een bedrag van ongeveer f 20 miljoen gemoeid zal zijn. Voorrang zal worden gegeven aan die plannen waarbij de eisen tot verbetering van de volkshuisvesting •als gevolg van verkrotting en andere ontoelaatbare woontoestanden op de voorgrond staan. Drie zwaar gewonden Bij een steekpartij in Veendam zi. in de nacht van maandag op dinsihr. drie personen min of meer ernst:;; gewond. De politie, die direct ec uitgebreid onderzoek heeft ingesteld, kon nog niet meedelen hoe het dra ma zicji heeft voltrokken. „We worden Vermoord, we worden vermoord". Deze kreet weerklonk tegen 3 uur in de nacht aan het Be neden Oosterdiep. Buurtbewoners die door het hulp geroep werden gewekt, waarschuv, - den de politie. Toen deze arriveerde trof zij de weduwe K. ernstig ge wond voor haar woning aan. In u: gang van het huis vond men ha. eveneens zwaar toegetakelde neef t K. In de kamer zat buurman R. F. Hij was geheel overstuur. „Geeit heeft het in zijn slaap gedaan", sta melde hij. Op de vloer van de ka mer vond de politie 2 messen. Geert lag gewond in de tuin. Hij was bui ten bewustzijn. Achter de woning vond de politie nog 2 mssen. Mej. K. en haar neef W. woonden al jaren samen. De politie acht h^; niet onwaar schijnlijk dat de 39-jarige Geert P. zijn buren in een vlaag van ver standsverbijstering te lijf is gegaar.. Uitlatingen van zijn enigszins geeste lijk gestoorde 37-jarige broer Rieks, die zich in de woonkamer van het huis van de weduwe K. bevond, wij zen daarop. De politie denkt dat Geert het slachtoffer is geworden van de vele ruzies die geregeld plaats hadden ten huize van mej. K. Vermoed wore c dat hij op het hulpgeroep van me,.. K. het huis is binnengedrongen en in gevecht is geraakt met de neef van de weduwe, die meer dan eens heeft gedreigd zijn tante „nog eer.s te zullen vermoorden." Enkele Franse topmannequins zijn vandaag in Amsterdam begonnen met een serie shows van haute coutur breimodellen. We zien hier v.Ln.r. Aldin in een spor tieve trui, André in een gehaakte japon met diep colléi op de rug, Carole met een gehaakte mantel met af staande kraag en Paule in een rode, gehaakte blous met een sehüine kraag en een zwarte roos als afsluiting. Bij het leggen van een gasbuis langs het Apeldoorns ka naai ter hoogte van Hattem is dinsdag een stuk dijk weggeslagen, waardoor een deel van het kanaal is leeggelopen. Een groot aantal schepen en woonarken werd zo van zijn element beroofd en kwam droog te liggen. Onmiddellijk is men begonnen met de herstelwerk zaamheden aan de dijk. Op de foto: een van de „slachtoffers", gestrand op de zandige bodem van het kanaak De terugkeer van de koninklijke familie bij het paleis Lange Voorhout.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9