een internationaal brandpunt in de wereldstad Londen DOOLHOF DORADO DE LEIDSE COURANT „Ben ik hier in Londen?", vroeg ik aan een vriend, toen ik voor de eerste maal in Soho kwam. „Ja", zei hij, „Je bent in Londen, maar eigenlijk niet in En geland. Want groter wirwar van mensen, talen, huidskleuren, spijzen, geuren en wat al niet vindt men nergens op aar de op een zo klein oppervlak samenge bracht. En wat de stijl betreft, nu, die is in Soho allesbe halve Engels!" Ik deed een stap opzij om plaats te maken voor een Spaanse (of was het een Italiaanse?) vrouw met een baby op de arm en twee jochies vastge klampt aan haar rokken. Het viertal stapte kordaat een delicatessenwin- kel binnen. Op het trottoir was een donkere schone van Jamaica in een druk gesprek gewikkeld met een Chinees. Woorden kwamen er vrijwel niet aan te pas. De gebarentaal was de enige mogelijke voor dat gesprek. En toen ik aan de overkant van de nauwe straat de Patisserie Francaise binnenstapte, werd ik na te zijn gestruikeld over een Arabier of Be- douien, die de winkel verliet overrompeld door golven van vreemde woorden in vele talen. De lucht in de patisserie was dik van de sigaren rook. Zure haringen en knoflook deden voorts het hunne om de atmosfeer nog „ingewikkelder" te maken. (van smalle straten) (voor lekkerbekken) Keus, ik beleefde dit alles niet in Marseille of Portsaid, noch in Tan- ger, Singapore of welke andere exo tische stad ook, doch in Londen. En wel op korte afstand van het West End en de voornaamheid van Picca dilly Circus. Ik was in Soho. In Soho, dat ook wel Londen's „Klein Euro pa" of „Quartier Latin" heet. Beide bijnamen komen mij te rustig voor. In feite is Soho een internationaal brandpunt, een internationale bijen korf in het hart van de Engelse hoofd stad. Het is een historisch plekje grond met een oppervlakte van een kleine drie vierkante kilometer. Het is een doolhof, een warnet van straatjes en straten. En in die stra ten ziet U mensen uit alle landen en hoeken der aarde. Hoe reageert de Londenaar op So ho? Verschillend. Er zijn Londe- naars, die nooit in hun leven de onzichtbare grenzen overschrij den, die Soho van de rest van de hoofdstad scheiden. Er zijn er echter ook, die vaak en graag naar Soho gaan, omdat men er in hon derden exotische restaurants alle bestaande spijzen en lekkernijen kan nuttigen. Soho is namelijk een dorado voor smulpapen, voor internationale ^lekkerbekken voor al! En dan zijn er bovendien nog Londenaars - en zij zijp het tal rijkst - die zo nu en dan een paar dubbeltjes offeren voor een bus kaartje om een rit door Soho te maken, alleen maar om de illu sie te hebben, in het buitenland te vertoeven. Geschiedenis TAL van vreemdelingen, die zich in Engeland vestigen, kiezen Soho als eerste station, als operatie-basis. En velen blijven er wonen. Hoe komt dit? Het staat vast, dat al meer dan drie eeuwen Soho een toevluchtsoord is geweest voor mensen, die hun va derland om politieke of godsdiensti ge redenen moesten verlaten. Soho was in den beginne nog geen stads wijk. De vluchtelingen bouwden hui zen buiten de poorten van de City. Dit had tot gevolg, dat de streek - die voordien een gezocht jachtter rein was door edelen en andere grote heren - door de jagers zowel als door de hazen verlaten werd. De kreet „so-hoeen haas", waarmede de jagers hun honden aanmoedigden, werd steeds minder gehoord naar mate er meer vreemdelingen kwa men. De deskundigen zijn het er over eens, dat Soho zijn naam aan die ou de jachtroep dankt. Het lijkt mij wel wat vreemd, maar ik weet geen be tere verklaring. Hoe dit zij, omstreeks 1680 begon Soho ook bij deftige Engelsen in trek te komen. De hertog van Monmouth - de later op het schavot gestorven bastaardzoon van de Engelse koning - bouwde er omstreeks 1680 een groot landhuis. Twintig jaren bleef Soho als woonwijk in de mode. Toen kwam er de klad in. Een deel van Soho werd tot amusementswijk. Een ander deel, ten zuiden van Leicester Square werd daarentegen heel ernstig. Daar vestigden zich namelijk tal van ge goede Fransen, die als Protestanten zich gedwongen hadden gezien om Frankrijk te verlaten. Sedertdien heeft Soho een Frans karakter be houden. Reeds in 1711 woonden er - het blijkt uit de kerkeboeken - ruim zeshonderd Fransen. Hun aantal nam gestadig toe. Nog heden ten dage oefent Soho een grote aantrekkings kracht uit op de Fransen. Zij ontmoe ten elkaar in de „York Minster", het koffiehuis van de familie Berlemont. Beroemde Fransen - de bokser Car- pentier, de filmspeler Chevalier, een Franse President, ministers, diplo maten - lieten als herinnering aan hun bezoek aan Soho ook in de „York Minster" hun portretten met hand tekeningen hangen. Twee invasies ALS U een praatje maakt met de heer Berlemont of met enige andere restaura (Mrs in Soho, zult u verne men, dat~de gasten behoren tot een kleine twintig verschillende nationa liteiten. Er komen ook Engelsen - zei een Franse kellner - maar vrijwel uitsluitend slechts Engelsen, die graag hun kennis van een vreemde taal willen opfrissen ofluchten! De mensen zijn nu eenmaal overal een beetje ij del, voegde die kellner er wijsgerig aan toe. Toch heeft Soho in deze eeuw zijn sterk Franse karakter verloren. Er kwamen namelijk nieuwe verove raars. Reeds vóór 1914 ondernamen de Italianen met succes een invasie. Vlak vóór de tweede wereldoorlog kwamen de Grieken opzetten. Ook hun invasie slaagde. En na de laatste oorlog stroomden veel mensen van heinde en ver toe: uit Afrika en West- Indië, uit India, China en andere landen van Azië, uit Cyprus en Span je, ja, eigenlijk overal vandaan. Zo werd Soho meer en meer tot een in ternationaal brandpunt in de boezem van de Engelse hoofdstad. De restaurants en winkels weer spiegelen het internationale we zen van Soho. Geen gerecht, of u kunt het in een der talloos vele restaurants eten. Natuurlijk moei u een beetje de weg weten in die straatjes. Wat de winkels betreft, er zijn weinig waren en vooral weinig etenswaren, die niet in Soho te koop zijn. Ik heb er 30 tot 40 verschillende kaassoorten geteld. Specerijen in grote getale. In een der winkels liet men mij, toen ik een kilo rijst kocht, kie zen uit achttien verschillende soorten. En worsten en wijnen! Het aantal soorten is legio. Kor tom, alle winkels in Soho tesa- men maken Soho tot één Grote Winkel van Sinkel! Soho met zijn restaurants, winkels, boekenstalletjes, straten, stegen en - niet te vergeten - zijn paar rustige hoekjes (zoals St. Anne's Square) is een brokje „wereld" midden in Lon den. Niets is er vreemd. Niemand is er vreemd. Niets en niemand worden er vreemd gevonden. Zakenmensen, toeristen, kunstenaars en „gewone" mensen dwarrelen er dooreen. Een gemoedelijke neger poetst uw schoe nen. Zingende (Italiaanse) kellners rijken u de begeerde spijzen. Rust vindt men er op de paar pleintjes en in de figuur van een paar stevige politiemannen, die het gedoe en gedraaf gadeslaan. Rust straalt ook uit van het standbeeld van de beroemde Engelsman - ik weet heus op dit moment niet, wie hij is - die even buiten Soho peinzend en hoog op zijn voetstuk de toegang tot het drukke, bizarre Soho bewaakt Rechts boven: Yele van de Londense straatventers staan met hun handel in de achter buurtjes van Soho en tegen het einde van de dag hebben de straatvegers het bijzonder druk. Links onder: Dit standbeeld waakt hoog en rustig over Soho en schouwt neer op het bonte, drukke gedoe in die stadswijk van Londen. Rechts onder: Boekenstalletjes zijn in Soho zeer in trek, vooral ook, omdat er zoveel vreemdelingen zijn, die boeken zoe ken. Men overdrijft niet, als men het aantal in Soho te koop zijnde oude

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7