KRO KRUGT ZEVEN MINUTEN VAN V.V.D. TWENTSE T.H. DOOR_ KONINGIN GEOPEND Vrees voor oorlog tussen Indonesië en Maleisië wordt steeds groter BRITTEN PARAAT MAANDAG 14 SEPTEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT De voorzitter van de KRO, mr. H. gebruik van het „recht op antwoord" W. van Doorn krijgt op zijn verzoek in Nederland, aanleiding mr. Van t.v.-zendtijd van de V.V.D. Hem is Doorn zeven minuten aan te bieden, door de voorzitter van de liberale partij op 26 oktober zeven minuten aangeboden. In een door mr. Van „GROOT-ETHERBEZITTER" Doorn gewraakte VVD-uitzending was mevrouw Van Someren-Downer Mevrouw Van Someren-Downer eveneeens zeven minuten aan het wijst in een persoonlijke brief aan woord over de houding van de om- mr. Van Doorn op het feit, dat zij roepen inzake reclame in televisie. noch diens naam, noch de KRO heeft genoemd. Sprekend over „de omroep- V.V.D.-voorzitter ir. K. van der verenigingen" was er geen kwestie Pols schreef mr. Van Doorn dat hij van een persoonlijke aanval, diens gedachten gang nauwelijks kan Mevrouw Van Someren vindt, dat volgen, omdat een KRO-voorzitter via mr. Van Doorn als „groot etherbezit- zijn omroep gemakkelijker zendtijd ter" ruimschoots de gelegenheid tot kan krijgen, dan via de V.V.D. Het antwoorden heeft. „Daarvoor heeft door mr. Van Doorn gevraagde hij de VVD met tien minuten zend- „droit de réponse" dient om diege- tijd in de acht weken niet nodig", zo nen, die zelf niet of nauwelijks over vindt zij. Haars inziens maken de een geschikt publiciteitsmedium be- omroepverenigingen van de zendtijd schikken, aan het woord te laten. Ir en de gelegenheid om aan te vallen, Van der Pols noemt het verzoek van een onbeschroomd gebruik. Mr. Van Doorn ietwat geforceerd en jjr op wijzend, dat zij strikte schei- onredelijk, doch vindt desalniettemin ding tussen programma's en reclames ten behoeve van de bevordering van wenst, verklaart mevrouw Van So meren voorts niet gezegd, noch ge- suggereerd te hebben, dat de omroe pen het plan Veldkamp-Scholten ver wierpen. Dat waren politieke par tijen, nadat omroepverenigingen in woord en geschrift plannen en aan hangers fel hadden bestreden. Be stuursleden van de omroepverenigin gen voerden in de kamer echter het woord en dat, zo schrijft mevrouw Van Someren, achten wij een on juiste situatie. Het zou haar spijten, indien mr. Van Doorn zich gekwetst voelt. „Maar wellicht kunt u zich januari a.s.. „Dat is^ dan nog voorstellen hoe voortdurend andere vele jaren, nadat wij reeds op kijkers en luisteraars, zich ergeren de invoering hebben aange- aan aanzendingen van de omroep- drongen", aldus mr. v. Doorn verenigingen. In veel uitzonderingen 0pen bestel worden nameiijk mensen, die het KRO: INVOERING REKLAME IN TV PER 1 JANUARI In de radio- en t.v.-gids van de KRO pleit de 'voorzitter mr. Van Doorn voor invoering van reklame in de televisie op Koning Konstantijn van Griekenland en zijn verloofde prinses Anne Ma rie, gefotografeerd bij hun aankomst voor de eerste grote recèptie in ver band met hun komende huwelijk, zaterdagavond in het Tatoi-paleis in Athene. Tijdens de eerste officiële senaats zitting heeft vanochtend H. M. de Koningin de Twentse Technische Ho geschool geopend met een korte toe spraak. Aan deze opening ging een uitgebreid programma vooraf, waarin de gasten, onder wie verder prins Bernhard en oud-minister Cals, die een belangrijk aandeel heeft gehad in de totstandkoming van de hoge school, volop gelegenheid hadden de gebouwen te bezichtigen. Het koninklijk echtpaar toonde vooral belangstelling voor de huis vesting van de 237 studenten in de studentenflats op het terrein van de T.H., dat, als eerste deel van de plech tigheden, door burgemeester Thomas sen van Enschede aan de Raad van Bestuur van de T. H., die als symbo lische vergoeding voor het voorma lige landgoed „Drienerlo" een bedrag van één gulden ontving. MENSWORDING CENTRAAL Ongeveer 1300 gasten woonden de senaatszitting in de stemmig versier de Enschedese schouwburg bij. De campusbevolking zat op een op het podium gebouwde tribune, de orkest bak had het veld moeten ruimen voor de koninklijke gasten, de rector- magnificus, prof. dr. G. Berkhoff, oud-minister Cals en minister Th. H. Bot. Prof. dr. Berkhoff besprak in een rede de opzet van de T.H. „In de campushogeschool is de totale mens wording van de jonge academicus centraal gesteld," aldus prof. Berk hoff. „Het contact tussen docent en stu dent zal in de campushogeschool een gunstig klimaat vinden ter bevorde ring van integratie van onderwijs en studie. Allen van de hogeschool, van E.M.S. gaat weer praten met directeuren E.M.S. „Continental N.V." gaat weer praten met de drie leden van de uitgetreden raad van bestuur, met het doel een regeling te treffen over de vergoeding voor elk van de heren S. O. Kuneman, F. W. van der Wolk en dr. J. F. van Saarloos. In principe is het trio er mee akkoord gegaan, dat het beslag ter waarde van f 600.000 wordt ODgeheven, nadat E.M.S. „Continental" borgtocht had aangeboden, waarvan de hoogte nog moet worden vastgesteld. Deze resultaten werden bereikt, na dat in kort geding de vice-president van de Haagse rechtbank, mr. W. Th. D. A. van Eek, vrijdag de pleiooi- en en de verweren van partijen had aanhoord en de uitspraak was be paald op 21 september. Mr. Van Eek nam het initiatief tot interventie. Daarbij werd op verzoek van partij en bepaald dat de uitspraak voorlo pig zal worden aangehouden. Par tijen zullen, zoals de zaken thans staan, weer met elkaar gaan praten. Daarbij zal de vraag wie er gelijk heeft worden buitengesloten. Ook is door de interventie van mr. Van Eek bereikt dat E.M.S. „Continental" met elk van de heren Kuneman, Van der Wolk en Saarloos zal trachten tot overeenstemming over de afvloiings- regeling te komen. hoogleraar tot portier, zullen hierbij worden betrokken en vol vertrou- wengaan zij de toekomst tegemoet." STROOMVERSNELLING Minister Bot constateerde in zijn rede, die hij na prof. Berkhoff hield, dat de stroomversnelling van deze tijd niet alleen de maatschappij, maar ook de wetenschap en het onderwijs verandert. „De samenleving wordt ingewikkelder, hetgeen leidt tot spe- calisatie, maar iedere verandering geeft een verstoring van het even wicht." Spr. hield vervolgens een korte beschouwing over de opzet van de nieuwe hogeschool, en uitte de verwachting, dat „de Twentse inge nieur 't academisch palet met een nieuwe kleur zal verrijken." Na de rede van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen opende de koningin de hoge school met het uitspreken van een korte toespraak. Drie boerderijen door brand verwoest In Suameer bij Bergum is zondag morgen door onbekende oorzaak de uit 1764 daterende boerderij van de heer B. Algra door brand volledig door brand verwoest. In de als op slagplaats in gebruik zijnde schuur verbrandden tweehonderdvijftig pak ken hooi, enige boerenwagens en een ouderwetse sjees. De boerderij was in korte tijd een puinhoop. Van de inboedel van de bewoners kon niets worden gered. De schade wordt geraamd op ruim honderdduizend gulden. De boerderij was verzekerd. In Oude Tonge is gisteren een boerderij afgebrand; 't was de oudste boerderij van Goeree-Flakkee, be woond door de heer G. Pollemans. Het woonhuis is behouden. De oor zaak van de brand is onbekend. In Oudega nabij Drachten is zondagavond omstreeks zes uur de boerderij van de heer H. Harmsma tot de grond toe afgebrand. De oor zaak van de brand is kortsluiting. De schade wordt geraamd op ongeveer een ton. De eigenaar is verzekerd. Negenhonderd pakken hooi, honderd- zeventig pakken stro gingen bij de brand verloren. Van de inboedel kon vrijwel niets worden gered. Het ge zin Harmsma, beda ande uit man, vrouw en twee kinderen, bleef on gedeerd. Dode bij auto-ongeluk In de nacht van zaterdag op zon dag is een personenauto, bestuurd door Sch. uit Eerbeek, op de Rijks weg Brummen - Zutphen uit de bocht gevlogen en na twee bomen geraakt te hebben tot stilstand gekomen. Een inzittend meisje, D. G. uit Brummen, was op slag dood. Twee andere in zittenden, de jongen V. uit Eerbeek en het meisje Van der W. uit Brum men, werden ernstig gewond. Het meisje, dat bekneld zat, moest door de brandweer worden uitgezaagd. het artikel en reclame". Dode en drie gewonden door slippende auto De 25-jarige bankwerker F. P. O. uit Delft is zaterdag omstreeks het middaguur door een auto aangereden en om het leven gekomen. De man reed op het rijwielpad alngs de Prin ses Beatrixlaan in Rijswijk ter hoogte van de Nam weg met zijn bromfiets, toen hij door een slippende auto, be stuurd door de 49-jarige mevrouw F. J. L. uit Den Haag, werd geschept. Hij was op slag dood. Bij deze aan rijding werd een fietser, de 38-jarige fabrieksarbeider H. K. uit Delft en zijn vijfjarig zoontje dat achterop zat, zwaar gewond. Tijdens een inhaalmanoeuvre stuur de mevrouw L. te scherp naar rechts, niet eens zijn met de omroeppolitiek in Nederland, met naam en toenaam belachelijk gemaakt en wordt er laatdunkend over hen gesproken zon- Zaterdagmiddag heeft de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. To- der dat zij zich kunnen verdedigen" aldus mevrouw Van Someren in haar brief aan mr. Van Doorn, voorzitter van de K.R.O. xopeus, namens H.M. de Koningin de zitting van de Staten Generaal in het gebouw van de Eerste Kamer gesloten. Op de foto zien we de bewinds man op het Binnenhof. TIJDENS FELLE SCfflETPARTIJ Oostduitser werd over Berlijnse muur gehesen Amerikaanse traangasgranaat schakelde Vopo's uit De West-Berlijnse politie zei meer dan zestig schoten in Oost-Berlijnse richting afgevuurd te hebben. Onge veer 25 kogelgaten waren in een huis te tellen. De bewoners van dit huis zeiden dat het incident om vijf uur in de ochtend begon en drie kwartier duurde. Majoor Franklin, Amerikaans com mandant in West-Berlijn, veroordeel de „deze onmenselijke en gevaarlijke De schoten vielen in de Amerikaan- daad van geüniformeerde Oostduitse se sector, aan de Stallschreiberstraat bewakers." in het district Kreuzberg. De Oost- Burgemeester Wilily Brandt heeft duitser had geprobeerd over de muur incident „ontoelaatbaar en wal- te klimmen, maar Oostduitse grens- genoemd, zei een woordvoer- wachters merkten hem al op toen hij der van het stadsbestuur. tussen twee lagen prikkeldraad daar- voor liep, openden het vuur en scho- HIELP ten hem in arm en been. De West- MEYER OVER MUUR waardoor haar auto in een sliu raak- Gistermorgen is het een jonge duitse politie begon terug te schieten Een korporaal van de Amerikaanse tP nm riin a<? draaide en nver het Oostduitser, de 21-jarige Michael nadat een West-Berlijnse vrouw in militaire politie, Hans Puhl, Duitser riiwielnad de sloot inschoot daarbij Meyer> gelukt onder een regen haar woning door weggesprongen van geboorte, vertelde later, dat Oost- de bromfietser en de fietser mee- van k°£els over »de muur in glassplinters was gewond. Haar ra- Berlijnse grenswachten Meyer vlak sleurend Mevr L liep een hersen Berlijn naar het Westen te ont- men waren verbrijzeld en haar meu- bij de muur al te pakken hadden en schudding op en 'een beenfractuur, snappen. Bij dit incident bescho- bels waren beschadigd door kogels hem weg wilden slepen. Puhl richtte De gewonden werden overgebracht ten Oostduitse en Westduitse po- Oostduitse zijde, aldus de West- zijn vuurwapen op hen en nep in het St. Hypolitusziekenhuis in litiemannen elkaar, waarbij de politie. het Duits: ..Laat die jongen lopen. - - Toen de Oostduitsers zijn woorden Een Amerikaanse militaire politie- negeerden wierp hij een traangas man gooide een traangasbom over de granaat die bij de groep terecht muur. Intussen slaagde de Oostduitse kwam. De grenswachten lieten de vluchteling erin, de prikkeldTaadver- jongen daarop los. Meyer die van de sperring door te komen en de muur gelegenheid gebruik maakte om te te bereiken, ondanks zijn verwon- vluchten werd door Puhl, een andere dingen. West-Berlijners, die door de Amerikaanse militaire politieman en schoten wakker geworden waren, drie burgers over de muur gehesen liepen naar de muur, knipten het toen hij, boven op de muur aange- prikkeldraad dat daarop zit door en land, flauw viel. lieten een touw neer. De Oostduitser Nabij Hof, in West-Duitsland, zijn kon dit pakken en werd over de zondagochtend vroeg vier jeugdige muur getrokken. Hij ligt nu in het Oostduitsers naar West-Duitsland ge- ziekenhuis, maar verkeert niet in vlucht, aldus een mededeling van de levensgevaar. Westduitse grenspolitie. vluchteling gewond werd. Zondag heeft zich tijdens de vlucht van een Oostduitser naar West-Berlijn een schietpartij voorgedaan tussen Oostduitse grenswachten en Westber- lijnse politiemannen. Het incident vond plaats in de Amerikaanse sector aan de Stallschreiberstraat. De Westberlijnse politie opende het vuur, toen naar hun mening het leven van Westberlijners in gevaar werd gebracht door het schieten van de Oostduitse grenswachten. De Oostduitser werd aan een arm en een been gewond, doch verkeert niet in levensgevaar. Op de foto zien we hoe de Oostduitsers het prikkeldraad op de muur, dat door Westberlijners was doorgeknipt om de vluchteling te helpen, repareren. Door een stuk oerwoud in Malak- ka, waarin Indonesische parachutis ten werden vermoed voortdurend met mitrailleurvuur te bestoken, heb ben Engelse jachtvliegtuigen zes In- nesiërs gedwongen zich over te ge ven. Vier Indonesiërs werden gedood. Van de veertig parachutisten die Indonesië op 2 september dropte, zijn er nu acht gesneuveld en dertig ge vangen genomen. De verliezen van de Federatie van Malakka bleven be perkt tot één dode en één gewonde. Engelse „bloedhond"-raketten. De vrees dat het tot een openlijke oorlog zal komen tussen Indonesië en de Federatie wordt intussen steeds groter. De minister van defensie van de Federatie verklaarde gisteren nog dat „we ons het recht voorbehouden tot iedere noodzakelijke actie als de Veiligheidsraad de Indonesische agressie niet kan doen ophouden". Premier Lee Koean Yew voegde daaraan toe: „Als onze inlichtingen dienst rapporteert'dat Indonesië meer parachutisten wil gaan droppen bo ven de Federatie, zullen we waar schijnlijk in actie komen". De RAF heeft het luchtafweersy- steem van de Bloodhoundraketten in staat van alarm gebracht. De raket ten worden met behulp van radar naar hun doel geleid. Terwijl de Britten voortbouwen aan 't verdedigingssysteem verklaar de de regering van de Federatie van Malakka gisteren, dat de relletjes en de straatgevechten tussen de Chinezen en de Maleiers in Singapore van de laatste tijd ontstaan door ophitserij van Indonesische agenten. Openlijke oorlog bepleit. Meer en meer hellen regeringskrin gen over tot de mening dat de jonge Federatie van Malakka niet bestand zal blijken tegen een langdurige In donesische confrontatiepolitiek. Men ziet meer heil in een fors terugslaan en desnoods in een openlijke oorlog. Volgens de inlichtingendienst van de Federatie heeft Indonesië op het ogenblik elf bataljons samengebracht langs de grens van Serawak en vijf bataljons langs de grens met Sabah. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, dr. Soebandrio, zei gisteren in Djakarta dat Soekarno overweegt om „in verband met de kritieke situatie" voor sommige delen van Indonesië een noodtoestand af je kondigen. De Indonesische regering heeft via de radio een beroep op het volk gedaan om toch vooral rustig te blijven. In het afgelopen weekeinde zijn in de Beierse Alphen vier berg beklimmers om het leven gekomen. Een van hen overleed aan een hart aanval terwijl de drie anderen om kwamen na een val. Nog twee andere alpinisten werden ernstig gewond.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 6