büZRHl VA IN BÜLLt JNSlKLtK veranderde WILEEG_ACTIE ingrijpend in twintig jaar VULCANO Industrialisatie en mechanisatie drukten stempel op arbeidsmarkt B'OSCOPEN TE LEIDEN Lichaam vermiste SHAPE-functionaris aangespoeld MAANDAG 14 SEPTEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 rv7irur \T A AT DAT T FATCTDrPF J J DUITSE BOERENLEIDER Aetherklanken WAT ZAL DE TOEKOMST BRENGEN Een ANWB-BORD met het op schrift „bollenstreek" bestaat niet. Ook op de landkaarten zal men tevergeefs zoeken naar deze streek- aanduiding. Niettemin weet iedereen dart hiermee de* streek tussen Haar lem en Leiden wordt bedoeld. Een streek met wereldvermaardheid dank zij de bollenvelden en de Keu kenhof. De buitenwereld gelooft nog altijd, dat in de bollenstreek zo on geveer 95 pet van de bevolking is betrokken bij de bloembollenteelt en -export, maar dat is reeds lang ver leden tijd. Na 1945 begon het woord .industrialisatie" steeds meer opgang te maken. Sassenheim was al lang op die weg voorgegaan. In het mid den van de dertiger verrees hier al een moderne verfindustrie en meer dere industrieën waren in dit dorp gevolgd. De andere dorpen volgden bescheiden, schuchter en met duidelijke tegenzin soms.. En daarmee kreeg de streek als „werkstreek" zo langzamerhand een heel ander gezicht. DE SPOTLIGHTS op die arbeids markt in de bollenstreek kan men in Lisse, op het Gewestelijk Ar beidsbureau aan de Heereweg, laten aangloeien. Daar overziet men de arbeidsgelegenheid in de gehele bol lenstreek inclusief Katwijk, Noordwijk, Rijnsburg. Valkenburg, Voorhout en Noord wij kerhout en daar toont men u de statistieken met de grillig lopende curve-lijnen. Hoe verder men teruggrijpt in het ver leden, des te grilliger wordt het ver loop. Enorme arbeidspieken in de zomermaanden en angstwekkende dieptepunten in januari en februari. De laatste tien jaar is dat sterk ver anderd. En dat is voor een zeer be langrijk deel te danken aan het voor uitstrevende beleid van de directeur van dat bureau, de heer G. F. R. Maas. In het verleden was het nl. zo. dat de werknemer heel weinig keus had. Werkte vader in de bollen, dan stond het al bij voorbaat vast dat zoonlief hem zou volgen of hij dat wnnste of niet De jongeman kon zelf het vak niet kiezen,_ er wérd voor hem gekozen In het licht van die tijd is dat alles best te verklaren. Het woord beroenen voorlichting moest toen no<* uitgevonden worden, men gter-k gebonden aan tradities: grootjed,or had ziin brood verdiend in de bloembol!enkwekerii. vader deed het. dus waarom de zoons niet in HET MIDDEN van de dertiger jaren gingen de meningen veran- Op de films in de week van 10 tot 16 september zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: Operatie „Petticoat" (a. 1.). Dagelijks 2.30. 7 00 en 9 15 u Zondag: 2 30, 4.46. 7.00 en 9.15 uur. Lido De val van Rome (14 j.) Geprolongeerd. Dag., ook zond. 2.30 en 7.30 uur. Luxor Madame zonder schaamte (volw.) Dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zond.: 2.30, 4.45. 7 00 en 9.15 uur. Studio: „A Bout de Souffle" (18 j.) Geprolongeerd. Dag. 2 30, 7.00 en 9.15 uur Zond.: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Irma la Douce (str. volw.) Dagelijks 2 en 8 uur. Zondag 2. 5 en 8 uur. Rex: De vermetele ridder Pardaü- lan (a. 1.) Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zond.: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. deren. De malaise teisterde het za kenleven in het algemeen en alles wat met de bloembollenteelt en han del te maken had, in het bijzonder. De werkloosheid kreeg grote omvang en er 9cheen bovendien geen eind aan te komen. De gelukkigen die vaat werk hadden, telden slechts 'n handjevol. Zij die het ook nog trof fen konden van april tot begin de-> cember aan het werk. maar velen.' dde toch echt niet te lui waren om de handen uit de mouwen te steken, konden geen werk vinden en liepen soms een geheel jaar te „stempelen" De SCHRIK kwam er toen b\i de werknemers diep in. Zó d^eo. dat velen na de ooriogsia-ren de hl ik in een andere richting sloegen Tij dens de kTiie«bedriiven bleef men liever op het land werken. Dan maakte men immers epn beste kans om een „Ausweis" te krijgen. Dan. zo heette bet. werkte men in het be lang van de voedsel vckv-z 1 en i n g en behoefde men niet in Duitsland te ga»n werken. Maar na 1945 be«on de in Haarlem en Leiden de industrie weer oo gang te komen, de Hoogoven* fm«»eu od volle toeren dnaaien. de havenbe drijven kreeen te kamoen met een tekort aan Dersoneel en al deze hp- driiven slne^pn een beverige blik naar de arbeidsreserve in de bollen streek. En voeden daar vaak een fewillig oor De bromfiets besooedie- de de exodus De werk-npmer was minder aan af «tand crebonden. Het bollenva'k had het tot dan toe heel gewoon en van zeif «narekend ge vonden. dat de overheid zorpde voor een forse arbeidsreserve. Toen kwam het was inmiddels 1950 geworden de heer Maas naar de bollenstreek, en die begon langzaam maar zeker een geheel andere koers te sturen. Hij stelde zich op het standpunt: het vormen van een arbeidsreserve is geen zaak van de overheid, maar van het vak zelf. Hij vond het niet ver antwoord mensen maanden-lang op de lijst van werkzoekenden te heb ben, omdat het bollenvak het zo ge makkelijk vond uit een ruim arbeids- reservoir te putten. De weg van de minste weerstand werd bepaald niet gevolgd. Hij be zorgde zichzelf een massa moeilijk heden en in boll enkrin gen hoorde men al ras de vraag luiden wat die man zich wel verbeeldde om te wroe- JONGERETS- WEDSTR1JDETS De Jongeren-wedstrijddag begint volgende week vrijdag 's ochtends om acht uur met de officiële ope ning door de voorzitter van de Re gionale Jongeren Commissie van de VEBO. de heer J. Klerk, in Restau rant „De Vergulde Turk". Bij deze gelegenheid zal de voorzitter van de VEBO. ir. P. Buck, een toespraak houden. Om acht uur beginnen op 't Schut- terveld de wedstrijden. Hiervan uit gezonderd zijn de wedstrijden stof- versieren en de bedrijfseconomische wedstrijd, die gehouden zullen wor den in het St. Antonius Clubhuis, waar 's middags om drie uur ook een modeshow zal worden gegeven en de prijsuitreiking zal plaats vin den. De wedstrijden op 't Schutters veld zullen in en om de onmiddellij ke nabijheid van een aparte tent worden gehouden. Op het strand bij Haamstede is za terdag het stoffelijk overschot aan gespoeld van de Schotse NAVO- functionaris A. Halliday. De heer Halliday, die in Den Haag werkzaam was en woonde te Voorschoten, is precies een week geleden veronge lukt tijdens een zeiltocht in de buurt van Haamstede. ten in tradities van een halve eeuw en langer. Er moest haastig 'n stokje voor dk streven worden gestoken, zo meende men. Maar dat sitokje werd niet gestoken en later heeft het bollenvak de heer Maas gelijk moeten geven. In het verleden was de toestand niet gezond, ook al had die situatie voor de werkgevers vele aangename kanten Indirect heeft de leiding van het gewestelijk arbeidsbureau bet bollen vak ook grote diensten bewezen. Toen men 9teeds moeilijker aan ar beidskrachten kon komen, sloegen de bollenkweke-rs ook een nieuwe koers in: men ging het pad der me chanisatie bewandelen. Dat had men vermoedelijk nooit gedaan als men altijd over voldoende personeel bad kunnen beschikken. Nu plukt het bollenvak de rijpe vruchten van deze ommezwaai. De machine werkt veel vlugger dat een ploeg landarbeiders. Voor werkzaamheden, die (nog) niet gemechaniseerd kunnen worden, werd ongeschoold personeel aange trokken. Het was de heer Maas. die op grote schaal de schooljeugd en de werkstudenten ging inschakelen. Duizenden jongelui komen in de vroege zomer naar de streek om hard te werken en flink te verdienen. Een paar weken later kan men hen in Italië of op de Balkan treffen /~\F HET BLOEMBOLLENBEDRIJF als werkgeefster thans nog mee telt is geen vraag. Ondanks alles is het bollenvak nog heel belangrijk voor de arbeidsmarkt. De totale be roepsbevolking in de 9treek (dus met Katwijk, Noordwijk, Rijnsburg en Valkenburg) bedraagt 33.000 man nen en 9000 vrouwen. Van diie man nen zijn er rond 6500 in heit bollen vak werkzaam. De handel biedit 4700 mannen wertk en op de derde plaats komt de bouwnijverheid met 2800 mannelijke werknemens. De metaal nijverheid is in de 9treek en met name in Sassenheim belangrijk. In deze sector vinden 2200 mannen werk. Verder nog: 1000 mannen in de voedings- en genotmiddelensec tor, 950 in de chemische nijverheid en 2300 in de overige branches. De visserij is in de streek (Katwijk en Noordwijk) waarlijk niet onbelang rijk: 1700 mannen vinden werk in de visserij, terwijl in de verkeerssector 1250 en bij de overheid 2250 mannen werkzaam zijn. De bollenstreek ondervindt uiter aard nog altijd de sberke zuigkracht vande nabije 9teden Haarlem en Leiden. De uitgaande pendel heeft vrij grote vormen aangenomen: 3805 mannen en 2135 vrouwen ver laten iedere morgen hun woonplaats om naar andere plaatsen buiten de 9treek te trekken. De inkomende pendel is bij de mannen echter ook niet gering: 2345. het aantal vrou wen dat van elders naar de bollen streek komt werken is klein: 631. Grote wijzigingen verwacht men in de nabije toekomst niet. Wat de werkgelegenheid en de planning'be treft. zit men gebonden aan 't streek plan boll en-gebied. hoewel men het niet uitgesloten acht. dat 't streek plan voor 1970 nog enkele wijzigin gen zal ondergaan. Ook planologen kunnen een ontwikkeling misschien wel afremmen, maar niet tegenhou den. Het westen van ons land zal steeds meer industrieën aantrekken. Voor de werkers in die fabrieken Botlekgebied en IJmond moet woongelegenheid worden gescha-oen. De kans zit er heus wel in, diait de bollenstreek hierin een grote rol gaat spelen. MOEILIJK DEBAT! Na het onderhoud, dat de speciale commissie van de Tweede Kamer ter voorbereiding op d,e openbare behandeling van de zgn. aruti-REM- wet nog eens met de minister van Justitie, mr. Scholten heeft gehad, mag men ve-rond-éstellen, dat bedde partijen (regering en Kamer) voor het debat, dat naar alle waarschijn lijkheid volgende week zal beginnen, gereed zijn. Volledige kennis van hetgeen in de commissie-vergaderin gen werd besproken ontbreekt alle buitenstaanders uiteraard en hetgeen de commissie wil prijsgeven zal eerst over enkele dagen in een waarschijn lijk summier rapport verschijnen, maar uit wat wél naar buiten is ge treden, is in alle geval zoveel over-, duidelijk geworden, dat het a.s. de bat voor beide partners, ter weers zijden Van de regeringstafel uiter mate moeilijk zal zijn. Zowel in zui ver technische als wel in politieke zin! Wat het technisch aspect van deze materie aangaat: daar is in de eerste plaats het volkomen nieuwe karakter van de problematiek, waar van de gehele REM-affaire van meet- afaan overvol was, hetgeen volop tot uiting is gekomen in de heel moei zame wijze, waarop het wetsvoorstel van minister Scholten tot stand kwam en na zijn ontstaan nog gron dig gewijzigd en aangepast moest worden. Blijkens jarenlange vaak pijn lijke ervaring is alles wait in ons land met wettelijke en zelfs vaak privaatrechtelijke reglementering van alles wat met de ether te maken heeft een zorgelijke en tijdrovende aangelegenheid. Nu niet geringe ju ridische complicaties, als waarvoor die REM-initiatiefnemers hebben zorg gedragen daar nog een danig schepje bovenop hebben gedaan, is het met die reglementering niet gemakkelij ker geworden. Zijn er zodoende zui ver juridisch al klippen te over, nog wat moeilijker schijnt de vraag te beantwoorden, hoe de regering zich een eventueel optreden op grond van de nieuwe wet denkt en welke stra tegie ze daarbij denkt te ontplooien om effectief te werk te kunnen gaan, zó dat de wettenmakers geen pres tigeverlies lijden en de hoogst on aangename situatie van thans niet in een nóg onaangenamere verkeert! Om de complicaties nog wat hevi ger te maken, wórden wetsont werp en debat bovendien geken merkt door heel merkwaardige po litieke aspecten. Tussen de techniek en de politiek bestaan in dit geval uiterst nauwe relaties, maar toch zijn er enkele op zich zelf staande pun ten, welke het a.s. debat zeker een heel bijzonder karakter zullen geven. Men kan dat nu al proeven uit de koppeling, welke sommigen hebben gemaakt tussen de nieuwe wet zelf en haar vermoedelijk effect, alsmede tussen het (negatieve) optreden te gen de REM en het beleid ten op zichte van de ether-reclame in het algemeen. Inzake die eerste koppe ling kan men gevoeglijk spreken van een kwestie, dde de Kamer als geheel zonder onderscheid van tegenge stelde politieke opvattingen kan Edmund Rehwinkel, voorzitter van de Westduitse Boerenbond, wil bin nenkort met vertegenwoordigers van de Franse boerenorganisaties een eerste gesprek voeren over een ge meenschappelijke actie. Hij vertelde dit gisteren in een interview met het Westduitse persbureau DPA. Het is tijd, zo zei hij, dat de Europese land. bouw tot gemeenschappelijk optre den komt. „Wij willen daarbij niets vernielen, maar de regeringen en de bevolking duidelijk bewijzen, dat het zo niet verder kan gaan in de EEG, omdat anders de landbouw ten gron de gaat." Rehwinkel liet de vraag open, of er plannen zijn voor ge meenschappelijke demonstraties en protestbijeenkomsten in de Europese hoofdsteden. Naar zijn mening zijn de maatre gelen, die de regering in Bonn tot nu toe heeft genomen op het gebied van de economische politiek, niet voldoende geweest om het overschot op de handelsbalans te verminderen. De loon-prijsspiraal gaat daardoor verder, vooral ten nadele van de landbouw. De landbouw kan. in te genstelling tot de industrie, zijn toe nemende kosten niet afwentelen op de prijzen, aldus de Duitse boeren leider, en hoewel de regering in Bonn dit weet, gaat ze er, voorna melijk terwille van de exportpolitiek, mee door de prijzen van landbouw- produkten aan banden te leggen. Rehwinkel herinnerde aan het vast stellen van oriënteringsprijzen voor slachtrunderen beneden het door de EEG gestelde maximum en aan de afwijzing van het verzoek van zijn bond, de suikerbietprijs te verhogen met 50 pfenning per honderd kg. Rehwinkel verdedigde nadrukkelijk de door zijn bond samen met het Duitse Raiffeisen verbond opgestelde wetsontwerpen op het gebied van marktstructuur en afzetbevordering. Hij hoopte, dat de drie fracties in de Bondsdag ze gezamenlijk als initia tiefwetsontwerpen zouden indienen. Doel van deze wetsontwerpen is, vol gens Rehwinkel, de Wëstduitse land bouw concurrerend te maken- aangaan; de tweede echter legt bij een wat nadere beschouwing aan stonds de uiteenlopende opvattingen over die ether-reclame bloot! Men denke bijvoorbeeld aan de overheer sende opvatting in liberale kringen, dat binnen de kortste keren die ether-reclame wel in gereglemen teerde banen behoort worden toege staan (om het extra pikant te maken: naair bekend, ook de overtuiging van minister Schol ten zodiat men wel eens de behoefte zou kunnen voelen opkomen zijn fiat aan het wetsvoorstel van een of andere toe zegging van de regering inzake de tv-reclame afhankelijk te maken Er zouden over wetsvoorstel en het op handen zijnde debat nog meer opmerkingen te maken zijn, dde op een te verwachten moeilijke, zij het wel zeer boeiende discussies wijzen. Met de enkele, boven wedgegeven opmerkingen lijkt ons evenwel die verwachting voorshands al vrij dui delijk aangetoond! HILVERSUM 1, 402 m, 746 kc/s 7.00 - 24.00 KRO KRO: 7.00 Nws; 7.10 Morgengebed; 7.15 Ouvertureradio voor vroege mensen; 7.55 Overweging; 8.00 Nws; 8.15 Lichte gram.; 8.50 Voor de huis vrouw; 9.35 Waterst.; 9.40 School radio; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Lichtbaken, lezing; 10.25 Mod. ballet muziek (gr.); 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Lichte gram.; 11.50 Volaan vooruit, praatje; 12.00 Angelus; 12.04 Lichte gram. Nat. programma: 12.30 Nws. en meded. t.b.v. land- en tuinb.; 12.45 Gram.; 12.55 Reportage van de Opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaal; 13.15 Troonrede van H. M. de Koningin. KRO: 13.46 Klas sieke gram.; 14.00 Voor de platte landsvrouwen; 14.10 Raaien maar!, muzikaal spelletje; 15.10 Gram.; 15.25 De Millioenennota, lezing; 15.30 Al§ de dag van gisteren, klankbeeld; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Christen-zijn in de praktijk: progr. over de sociaal- pedagogisohe jeugdzorg; 17.00 Voor de jeugd; 17.50 Regeringsuitzending: Nieuws uit de Ned. Antillen door Henk Dennert; 18.00 Lichte gram. voor de tieners; 18.20 Uitzending van het Geref. Politiek Verbond: Troon rede en Miljoenenota. Tot u spreekt: de heer P. Jongeling, lid van de Tweede Kamer; 18.30 Licht instru mentaal trio; 18.50 En nu mijn geval, vragenbeantwoording; 19.00 Nws; 19.10 Actualiteiten; 19.35 Licht in strumentaal ensemble; 20.00 Viool- recital: mod. muz. (opn.); 20.15 Hava de egel, of: Van onverwachte zijde, hoorspel; 21.50 Oude muziek; 22.20 Aktualiteiten of gram.; 22.25 Boek bespreking; 22.30 Nws; 22.40 Liedjes; 23.10 Lichte orkestmuz. en zangso listen; 23.55 - 24.00 Nws. HILVERSUM n, 298 m, 1007 kc/s 7.00 AVRO; 7.50 VPRO; 8.00 - 24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Ochtendgym; 7.20 Lichte gram.; VPRO: 7.50 Dag opening; AVRO: 8.00 Nw6; 8.15 Lich te gram; 9.00 Ochtendgymn.; 9.10 De groenteman, praatje voor de vrouw: 9.15 Lichte gram.; 9.45 Gewijde koor zang (gr.); 10.00 Gebedssamenkomst t.g.v. de opening van het parlemen taire jaar 1964-1965; 10.30 Lichte gram.; 11.00 Nws; 11.02 Voor de kleu ters; 11.10 Voor de zieken; 12.00 Licht ensembBe met zamgsolisté; 12.20 Re- gerings uitz.: Uitzending voor de land bouw. Nat. Programma: 12.30 Nws en meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.45 Gram.; 12.55 Reportage van de opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaal; 13.15 Troonrede door H. M. de Koningin; AVRO: 13.45 Beursberichten; 13.50 Klassieke gram; 14.00 Logboek 1564, documentair pro gramma; 14.00 Stereofonisehe uitz.: Kerkorgelconcert; 15.15 Huizè Kam perfoelie, hoorspel; 16.00 Nws en Miljoenennota; 16.07 Stereofonisehe uitz.: Pianorecital: klassieke muziek; 16.32 Voor de jeugd; 17.30 New York calling, praatje; 17.35 Lichte gram. voor de jeugd; 18.00 Nws; 18.15 Event, actueel; 18.20 Licht orkest; 18.55 Pa ris vous parle, gesproken brief uit Parijs; 19.00 Stereofonisehe uitz.: Alt. en piano: klassieke, moderne muziek en negro spirituals; 19.35 Orgelspel: lichte muziek; 19.55 Nws; 20.00 Nord- Ring, een muzikaal paspoort voor Noord-Europa; 21.00 Instrumentaal ensemble: Ned. muziek; 21.30 Har- haling van de Troonrede; 22.10 Fes tival van Straatsburg 1964: Gitaar- recital: klassieke muziek; 22.30 Nws; 22.40 Actualiteiten;23.00 Internatio nale muziekweek Gaudeamus: Radio kamerorkest en solisten: moderne muziek; 23.55 - 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 12.45 - 13.45 Rechtstreekse reportage van de plechtige opening door H. M. de Koningin van de zit ting der Staten Generaal; 19.00 - 19 30 Herhaling reportage Opening Staten Generaal; NCRV: 19.30 Barend de beer, film voor kinderen; 19.35 Alles draait om Moeder, TV-feuill. NTS: 20.00 Journaal; NCRV: 20.20 Memo: 20.35 Cinematomobile, avonturen van en rond de auto; 21.15 Kom er maar eens voor, amateursprogr.; 21.45 Fo rum; 22.20 Zangrecital van Geeste lijke liederen; NTS: 22.25-22.30 Jour naal. EXPERIMENTELE UITZENDINGEN OP T TWEEDE KANAAL (kan. 27) NTS: 20.35 Te voet door Vlaande ren (3); 21.00 - 22.25 Antoine et An toinette, speelfilm (Beide keuringen 18 jaar). door Antonio del Monte „Ja", zei ze. „Ja!" en een vuur rode kleur schoot over haar wan gen. Ze bukte zich, haar hand greep" doelloos in de ruimte en een waas van tranen stond voor haar ogen. Ben je soms bang dat het waar is. „Geef me die helm!" „Donato", snikte ze opeens. Hij keek naar haar, terwijl ze over eind kwam en met horten en stoten begon te vertellen. Hij kwam naar haar toe, doch in het duikerspak, dat als een harnas om hem sloot, kon hij zich moeilijk bewegen. „Waarom geloof je haar?" vroeg hij' hard toen ze verward uit haar woonden probeerde te komen. „Je moe toch weten, dat ik zulke din gen nooit zou doen." Opnieuw redde» zijn stem en zijn overtuigende woorden de situatie. Maria droogde haar tranen en lachte naar hem op. Ze bukte zich om de helm van de grond te rapen. „Alsjeblieft Donato", glimlachte ze. Hij maakte de laatste toebereidse len met korte, woedende gèbaren. Achter de glazen kajuit lag de zee en ver weg de vuurtoren. „Van een straatmeid kan je derge lijke praatjes verwachten", mompel de hij, terwijl hij trachtte de afstand van de „feluca" naar de vuurtoren te schatten. „Nee, Donato", zei Maria snel. „Maddalena is geen straatmeid. Dat mag je niet zeggen." Ze hield het plantenmes gereed, maar zonder nog een woord te spreken draaide hij zich om. Toen hij naar buiten wilde gaan, ontdekte hij de open staande deur. Nog steeds zat Maddalena op het bankje bij het roer. Ze had haar ogen gesloten en liet de volle zon op haar gezicht branden. Niettemin was Donato er van over tuigd, dat ze ieder woord gehoord had. Hq ging naar haar toe. Vluch- tig inspecteerde hij de pompinstal- latie. Hij controleerde de scheepsbel van glimmend koper en nam de daaraan bevestigde staaldraad in zijn hand. Tegelijkertijd werd Mad dalena wakker. Ze geeuwde en haar ogen uitwrijvend vroeg -ze: „Gaan we eindelijk beginnen?" „Ik zal wel een tijdje beneden blijven. Maar wanneer ik de bel luid, moet je vlugger pompen. Dan is er iets mis en wil ik zo vlug mo gelijk naar boven!" Hij liet zich over de rand van het schip glijden. Maria reikte hem de vlijmscherp geslepen bijl en het lange kapmes, waarmee hij de sponzen van de grond diende los te snijden. „Succes!" riep ze. „Ik hoop dat er zoveel sponzen zijn, dat we ze niet bergen kunnen!" Even rinkelde de scheepsbel toen het koord begon te spannen, omdat hij het niet snel genoeg afwikkelde. De zon sproeide een flonkering van millioenen en millioenen twinke lende kristalletjes aan de zeeopper vlakte. Hij daalde door het licht, dat zilverig stralend zich door het wa ter boorde. Hij kon geen dag langer op het eiland blijven. Wanneer morgen het rumoer om de vulcaan verstild zou zijn, was er Campo. Op het ogen blik, dat de boot van de kaderand weggleed, hadden ze elkaar in de ogen gezien; had Donato begrepen, dat de oude de waarheid kende als de kamers in zijn huis en tot geen enkele oonsideratie meer zou zijn te bewegen. En naast hem stond Maddalena om het gevaar te verhe vigen. Er was hem nog maar één moge lijkheid overgebleven: alleen in de „feluca" naar Napels te vluchten. Al het andere was spelen met een risico, dat zijn hoogtepunt langzamerhand bereikt had. Hij nam het besluit ter wijl hij zich in het water liet zakken. Nu hij dieper zakte, werden zijn bewegingen moeilijker en zwaarder, Hij probeerde zijn lichaam zoveel mogelijk te sparen, want pas heel ver beneden hem tekende de bodem zich vaag af in vage, schaduwachtige tinten van donkergroen. De grond van het eiland was te heet onder zijn voeten geworden. Hij durfde nu zelfs niet meer wachten tot morgenavond om dan met Maria weg te varen. Wanneer het 'geluk hem meezat en hij de loden kist zou vinden kans zag om straks de inhoud ongemerkt aan boord te brengen bleef er niets anders over dan naar de vuurtoren te gaan, Madalena en Maria met een smoesje •aan wal te zetten en zelf de wijde zee kiezen. Hij dacht niet meer over zijn be slissing na, want hij merkte opeens, dat zijn berekening gefaald moest hebben:de bodem waarop hij te recht kwam, was vet en glibberig van de sponzen, die zich daar hadden vastgezet. Zover hij kon zien, bestond de grond meter na meter uit een lage, heuvelachtige, donkergroene spon- zanassa, welke traag veerde onder zijn voorzichige stappen. Het wrak was niet te bekennen. Hij stond stil, maar aan alle kan ten stapelde het water zich dood en grijs voor hem uit. Toen hij verder ging, moest hij er tegen vechten als een oude boom met een alles omver loeiende storm. Het duurde geruime tijd eer hij bij een wonderlijk gebogen rots kwam. Aan. de, onderkant groeiden de spon zen tussen een dik slijmerig wier. Donato liep er om heen. Aan de achterzijde strekte zich een veldje van koraalmos, dat bijna zo rood was als het scherp gekartelde rif, dat zijn wijdvertakte armen bloederig om hoog stak. Het koord van de scheepsbel was nu zo goed als afgewonden. Hij knoopte het om de rots om verder te kunnen gaan. Hij verzette zijn voeten of hij telr kens een brede muur moest verschui ven. Hij raakte uitgeput en stelde zichzelf een limiet van tien stappen. Onderwijl begon de bodem te ver anderen. Aan het sponzenveld kwam plotseling een einde en een onmete lijke woestijn van rimpelig zand lag voor hem. Hij twijfelde. Hij was er van over tuigd, dat „de Sirius" onmogelijk nog ver weg kon zijn; hij wist echter maar al te goed, dat hij het zoeken nu niet veel langer meer zou kun nen volhouden. Zijn krachten zou den het onherroepelijk begeven, wanneer hij nog veel langer zich te gen het zware water diende te ver zetten en niet een tijd op één plaats kon blijven. Hij zwenkte. Na enkele stappen schoven hoge, donkere om trekken als uit een mist in het blanke water omhoog. Het kon niet anders dan „de Sirius zijn. Sneller bewoog hü zich voort. Hij spande al zijn krachten, maar als in een angstige droom leek het of de afstand tussen het wrak en hem ab soluut niet verkleinde. Toen schopte hij er tegen met zijn voet. (Wordt vervold

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2