2)e£ckióe(3ouAa/nt Opstandige generaals leggen bijltje er bij neer RUSSEN WILDEN DUITSE AMBTENAAR ONTVOEREN NA BLOEDIGE EENDAGS-STAATSGREEP IN SAIGON Zwolsman ontslaat 50 werknemers Verklaring van trouw aan premier ondertekend INDIA WERKT AAN ATOOMBOM INCIDENT OP ONGELEGEN TIJDSTIP Aanslag met mosterdgas MAANDAG 14 SEPTEMBER 1964 54e JAARGANG I No. 16.325 Directeur J. F. J M. KOENS Hoofdredacteur L C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN SAIGON: 'alles weer in khanhnen en kruiken Telel 2.09.35 Red 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0.78 p.w.. f 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 et p. min. Telefoontjes t 1,75 GENERAAL KHANH: op de oude voet? Vanmorgen vroeg begon de militaire staatsgreep, die gisteren in Saigon werd ondernomen, onder leiding van de generaals Lam Van Phat en Doeong Van Doec tegen premier Ngoyen Khanh teke nen van ineenstorting te tonen, nadat de bevelhebber der lucht macht, commodore Ngoeyen Cao Ky, trouw gebleven eenheden had verzameld. In een korte uitzending van radio Saigon werd ge zegd, dat „het leger der regering" het land onder controle heeft. Later maakte radio Saigon bekend, dat de staatsgreep, welke het vestigen van een „despotisch regiem" beoogde, was „neergesla gen". Premier Khanh was zondagavond laat uit het bergoord Da- lat, in Saigon aangekomen. Na besprekingen op het hoofdkwartier der luchtmacht, is hij vanmorgen vroeg vermoedelijk weer uit de hoofdstad vertrokken. Tijdens zijn verblijf in Saigon had hij ook een onderhoud met de Amerikaanse wnd. ambassadeur, Johnson, en de leiders der trouw gebleven militaire eenheden, onder wie commodore Ky. Door een concentratie in de sigaren fabrieken van het Zwolsmanconcern zullen vijftig werknemers van de Ca dena fabrieken in Den Bosch wor den ontslagen. De Verenigde Handelsonderneming „Schevenimgen NV" (VHS) zal na melijk de sigarenproduktie in Hapert (NB) concentreren. Mede daardoor zal het bedrijf in Den Bosch in de cember 1964 de produktie geheel daar heen overbrengen, waardoor vijftig man overcompleet wordt. In een communiqué van de bedrijfs- bond voor de tabaksindustrie is mee gedeeld, dat het overleg tussen de raad van bestuur van de VHS en de vakbonden tot een zeer bevredigende regeling heeft geleid voor de werk nemers, die ontslagen worden. India zou binnen een jaar zover kunnen zijn, dat het in staat is een atoombom te vervaardigen. Er wordt plutonium geproduceerd, doch de regering werkt niet aan de vervaar diging van een kernwapen. Dit heeft premier Sjastri vandaag geantwoord op een vraag van een parlementslid. Paus en bisschoppen in eenheid Vanmorgen heeft Paus Paulus VI ln de Sint Pieter de derde zitting van het Tweede Vaticaans Goncilie geopend. De H. Vader droeg teza men met 24 mede-bisschoppen een H. Mis op. Deze foto toont de con celebrerende Paus en bisschoppen aan de grote vierkante altaartafel tussen de vier grote baldakijndra- gende zuilen van Bernini. Bovenaan, tweede van links, Paus Paulus. (Televisiefoto) Gisteravond zou commodore Ky in een telefoongesprek met generaal Doeong Van Doec deze hebben ge waarschuwd tegen verdere troepen bewegingen. De gehele zondag vlo gen met bommen uitgeruste vliegtui gen boven Saigon, hoewel geen ac tieve pogingen werden ondernomen om de staatsgreep tegen te gaan. De staatsgreep was definitief ten einde, toen generaal Ngoeyen Van Doec tezamen met de loyaal gebleven generaals een verklaring van trouw aan premier Ngoeyen Khanh had on dertekend. Tijdens besprekingen die generaal Doec en de overige generaals tot in de vroege maandagmorgen had ge had, werd overeengekomen, dat een lijst met eisen aan de regering zal worden voorgelegd. SCHUIL. Het grootste deel der troepen, die aan de staatsgreep hadden deelgeno men, trok vanmorgen uit Saigon weg. Generaal Lam Van Phat houdt zich schuil. Generaal Ngoeyen Van Doec woon de, nerveus en bijna snikkend, teza men met luchtcommodore Ngoeyen Cao Ky een persconferentie bij, waarin het einde van de staatsgreep werd bekend gemaakt. EISEN AAN DE REGERING. De voornaamste eisen die aan de Zuidvietnamese regering worden ge steld, zijn het verwijderen van com munistische en neutralistische ele menten uit de regering en een dui delijke afscheiding tussen politiek en godsdienst. V.S. ERKENNEN ALLEEN KHANH. De Amerikaanse regering steunt slechts de wettige regering van gene raal Khanh in Zuid-Vietnam. De ge neraal blijft optreden als premier, terwijl generaal Duong Van Minh de functie van staatshoofd blijft uitoefe nen. Dit heeft het Amerikaanse mini sterie van buitenlandse zaken gezegd in een zondagavond uitgegeven ver klaring. In het Taurus-gebergte in het zuiden van Turkije is zondag een autobus door een lekke band in een afgrond van zeventig meter diepte gestort. Negen mensen vonden de dood, 41 werden gewond. Vijftien in zittenden bleven ongedeerd. Voor de derde keer een Nederlander op de hoogste trede van het ere podium in Parijs: Jaap Oudkerk, met gangmaker De Graaf tijdens de ceremonie protocolaire in het Pare des Princes, nadat hij het wereldkam pioenschap amateurs stayers verworven heeft voor de Belg Walschaerts ll.) en de Fransman Salmon (r.). Voor een uitvoerige reportage zie onze sportbijlage. De echtgenote van president Johnson zal van zes tot negen okto ber per trein acht zuidelijke staten van de VS bezoeken om haar man te helpen in zijn verkiezingscampag ne. De trein, die door de democrati sche partij is gecharterd, zal de naam „Lady Bird special" dragen. Nadelige invloed op Chroesjtsjows bezoek aan Bonn? De Westduitse regering heeft scherp geprotesteerd tegen een aanslag met mosterdgas op de derde secretaris van haar am bassade in de Russische hoofd stad. Volgens het Westduitse mi nisterie van buitenlandse zaken was de ambtenaar, H. Schwirk- mann, tijdens een kerkdienst op 6 september in het Russisch-Or- thodoxe klooster te Sagorsk, 70 km. buiten Moskou, bespoten met een chemisch gif. De 36-jarige Schwirkmann bevindt zich op het ogenblik in ernstige toestand in een ziekenhuis in de Bonds republiek. Het ministerie zette nader uiteen, dat de ambtenaar tijdens de kerk dienst een klap op zijn linkerdij voelde. Hij constateerde, dat zijn pantalon ter plaatse nat was. Enkele uren later kreeg hij heftige pijnen in het been. De Duitser consulteerde een aan de Amerikaanse ambassade verbonden geneesheer, die vast stelde, dat Schwirkmann met een Daar zijn toestand snel achteruit ging adviseerde hij de patiënt naar een ziekenhuis in West-Duitsland over te brengen. Toen de Westduitse ambassade aan de Russische autori teiten toestemming vroeg Schwirk mann met een Nederlands toestel via Amsterdam naar de bondsrepubliek te laten vliegen, weigerden de Rus sen. Zij verklaarden, dat het toestel was volgeboekt, hetgeen, aldus het Westduitse ministerie van buiten landse zaken, niet waar was. De te rugkeer van de patiënt vond later via Warschau plaats. Artsen in de bondsrepubliek stel den vast, dat Schwirkmann met mosterdgas in aanraking was ge weest. Van welingelichte zijde is verno men, dat de functionaris aan de am bassade was toegevoegd om het ge bouw tegen afluisteren te beveiligen. Hij zou afluisterapparaten hebben gevonden. Politieke kringen in Bonn menen dat de Westduitse autoriteiten in verband met het bezoek, dat pre mier Chroesjtsjow begin 1965 aan de bondsrepubliek brengt het voorval wilden verbloemen. Men achtte de mogelijkheid niet uitgesloten, dat een bepaalde groep in de Sow jet- Unie het bezoek van de Russische leider wilde torpederen. NIET DRAMATISEREN Het Westduitse ministerie van bui tenlandse zaken acht de aanslag ernstig, maar waarschuwt voor dra matisering. Men kan nog niet zeg gen of het voorval van invloed zal zijn op het bezoek, dat premier Chroesjtsjow aan Bonn zal brengen. Men wacht eerst het Russische ant woord op het protest af. De Russische ambassade in Bonn heeft het geval ongeloofwaardig ge noemd. Men is in Bonn van mening, dat de aanslag de Russen niet ge legen komt. Moskou was juist de laatste tijd bezig een beter klimaat te scheppen. De Leidse universiteit bouwt druk op de kostelijke bollen- grond van Oegstgeest. Maar Oegstgeest heeft toch ook al tijd bollen in de Leidse stads- perken gepoot! Goede buren komen nu eenmaal bij elkaar over de vloer. Er is niets ge zelliger dan als goede buur of verre vriend met een aardig buurmeisje of vriendinnetje vlot over de dansvloer te ko men. Maar dan in goede har monie! Dat kunt u leren, want er is nu inschrijving voor het „Werelddansprogramma" bij dansschool Evert Castelein, Boerhaavelaan 13, Leiden. Te lefoon 5 20 54. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Koning Olav naar Luxemburg Koning Olav V van Noorwegen heeft zaterdagochtend op de vliegba sis Ypenburg afscheid genomen van de koningin, die hem vergezelde tot aan de trap van het vliegtuig, waar mee hij naar Luxemburg is vertrok ken. Het toestel, de regeringsfriend- ship de „Gerben Sonderman", werd bestuur door prins Bernhard. Vóór de koning aan k oord ging, speelde de Luchtmachtkapel het Noorse volks lied. Alvorens de koning aan het einde van zijn staatsbezoek afscheid nam van de koningin, had hij in de ont- vanigsthal van het stationsgebouw op Ypenbung reeds afscheid genomen van de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer, mr. J. H. Jonk man en mr. F. J. F. M. van Thiel, de minister-president, mr. V. G. M. Ma- rijnen en de minister van buiten landse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, alsmede van een aantal andere Ne derlandse militaire en burgerlijke autoriteiten. Vervolgens inspecteerde koning Olav de erewacht, bestaande uit een detachement van de Koninklijke Luchtmacht en de Luchtmachtkapei, daarna nam hij nog afscheid van de Luxemburgse ambassadeur en een aantal Nederlandse en Noorse func tionarissen. Ambassadeur Heisbourg was aanwezig omdat de koning naar het groothertogdom vertrok. De am bassadeur van Noorwegen, de heer O. J. L. Kildal, vergezelde de ko ning eveneens tot het vliegtuig. Voordat het gezelschap van „Huis ten Bosch" vertrokken was, hadden de koningin en de prins de Noorse koning en zijn gevolg een album aangeboden met foto's van het staats bezoek. KONING OLAV IN LUXEMBURG Koning Olav van Noorwegen is za terdag in Luxemburg aangekomen. Prins Bernhard bracht de vorst na af loop van zijn staatsbezoek aan Neder land met een regerings Friendship weg. Op het vliegveld van Luxem burg werd koning Olav welkom ge heten door erfprins Jan en prinses Josephine Charlotte. De eerste twee dagen was de Noor se vorst de gast van groot-hertogin Charlotte op het kasteel Betzdorf. Vandaag begint hij zijn officiële be zoek aan het groothertogdom. Prins Bernhard keerde direct naar Neder land terug. Aanzienlijk koeler Het weer werd gedurende het weekeinde beheerst door een hoge- drukgebied, dat zich met grote snel heid over ons land naar Oost-Europa verplaatste. Daarna begon de lucht druk te dalen en kwamen we in een zuidelijke stroming van subtropische lucht terecht waarin gisteren in zuid en midden-Frankrijk temperaturen van 30 tot 35 graden werden gemeten. Een kleine warmtqstoring zal van avond ons land passeren. Op de oce aan is de depressie-aktiviteit tussen IJsland en Schotland weer sterk toe genomen. Een koufront zal reeds mor gen ons land bereiken en een aan zienlijke afkoeling bewerkstelligen. De wind neemt toe uit zuid tot zuid west en ruimt later bij de frontpas sage naar zuidwest tot west. De front passage zal op de meeste plaatsen met enige regen gepaard gaan. Opstandelingenleider op Celebes gedood De leider van de opstandelingen op Zuid-Celebes, Mattola, is gesneuveld. Hij werd door Indonesische troepen achtervolgd sedert hij in april van dit jaar een gewapende opstand tegen het plaatselijk bestuur leidde. Na de dood van deze voormalige legeroffi cier resteert er nog slechts één op standelingenaanvoerder, een zekere Kahar Muzakar, die eveneens op Zuid-Celebes opereert, zo meldde het Indonesische persbureau Antara. ZON- en M44NST4INT1FN 15 .sept. zon op 0.6.14; zon onder 18.55; maan op 16.14; maan onder 23.49. Hoogwaterstanden 15 sept. v.m. 9.18, n.m. 21.56. KORRELTJE Ge kunt u niet voorstellen wat een lage dunk ik van mezelf heb, en hoe weinig ik die verdien. William Scwenck Gilbert

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1