Kwestie Maleisië in de Veiligheidsraad KREYMB0RG-T1P FEESTELIJK GALADINER IN HET RIJKSMUSEUM KONGOLESE REBELLEN VERWERPEN BESTAND Encycliek Paus Johannes mag geen 'dode letter' blijven Verbeteringen aangebracht anti-REM-wet OVERHEMDEN 2 STUKS J975 HOCE NOORSE ONDERSCHEIDINGEN IN EINDHOVEN EN ROTTERDAM AMERIKAANS OFFICIER GEDOOD „DORA" GING IN FLORIDA TEKEER Chinese troepen bij grens van Sowjet-Mongolië Filmprijzen in Venetië LUXAFLEX W. J. ZIRKZEE ONRUST IN ZUID-TIROL VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 ZITTING WEER VOOR ONBEPAALDE TIJD VERDAAGD Bel -O-Fast In unl wit en pasteltinten. Tricotnylon in unl en streepdessins. Diverse mouwlengten. Per stuk 11.90 2 st._23t8Cnü 19.75 NOODTOESTAND AFGEKONDIGD De Veiligheidsraad heeft donder dagavond de behandeling voortgezet van de klacht van Maleisië, dat In donesië van agressie beschuldigt. De Amerikaan Stevenson brand merkte de agressie als ontoelaatbaar en adviseerde hervatting der onder handelingen tussen de twee partijen. In dergelijke besprekingen zou de secretaris-generaal der Verenigde Naties een nuttige rol kunnen spelen, suggereerde Stevenson. Sudjarwo Tjondronegoro (Indo nesië) «ei vervolgens, dat zijn land Maleisië niet wilde vernietigen als land of volk maar als neokoloniale schepping. Dit is de politieke werke lijkheid en een resolutie van de raad, die hiermee geen rekening houdt, kan er niet op rekenen gerespecteerd te worden, aldus de Indonesiër. De voorzitter van de Veiligheids raad, de Rus Morozov, die als ver tegenwoordiger van «ijn land het spreekgestoelte innam, was het vol ledig met dr. Sudjarwo eens. De fe deratie Maleisië is een Britse kolo niale voortzetting, een federaal rook gordijn. De bevolking van Borneo krijgt geen kans haar mening ken baar te maken, Engeland behield bases en strijdkrachten op Maleisisch gebied en stuurde duizenden mili tairen naar Borneo. Dato Ismail, de Maleisische verte genwoordiger, noemde de beschuldi ging, dat Maleisië als basis tegen Indonesië wordt gebruikt, ongegrond en belachelijk. De afgevaardigde van de Philip- pijnen, Jacinto Borja, stelde voor een commissie in het leven te roepen, waarin Indonesië, Maleisië en de Philippijnen zitting zouden hebben. Deze moesten dan een vierde lid kiezen, die als voorzitter zou funge ren. De vergadering werd verdaagd tot een nog nader te bepalen tijd stip. REGERING VRAAGT GROTER BEVOEGDHEDEN De Maleisische regering heeft don derdag bij het parlement een-wets ontwerp ingediend dat voorziet in grotere arrestatiebevoegdheden, ge- Guerrilla's in Z.*Vietnam blijven aktief Een Amerikaans officier is don derdag gedood tijdens een gevecht van zijn bataljon met ongeveer 60 com munistische guerrilla's, 't Is de 84ste Amerikaan, die dit Jaar in Vietnam is gesneuveld. Bij het gevecht, op 25 km van Saigon, zouden twee Viet namese soldaten gedood zijn en Be ven gewond. Een guerrillastrijder werd gedood. Woensdagavond hebben Züidviet- namese troepen, gesteund door Ame rikaanse hefschroefvliegtuigen, 20 guerrillastrijders gedood in de moe rassen van de provincie Ba Xoeyen, 100 km ten zuiden van Saigon. On geveer 20 soldaten worden vermist in het centrale hoogland, na een aan val op een versterkte nederzetting in de provincie Kontoem. Op 90 km ten oosten van Saigon viel een een heid regeringstroepen in een hinder laag, waarbij 13 soldaten werden ge dood en vijf gewond. President Johnson heeft de door de orkaan „Dora" getroffen streken in de Amerikaanse staten Florida en Georgia tot rampgebieden verklaard. In Florida zijn vooral de plaatsen St. Augustine en Jacksonville zwaar ge troffen. De lancering van de „Saturnus-7", die op 17 september zou plaatsvinden, zal tenminste een etmaal vertraging ondervinden als gevolg van het voor bijtrekken van „Dora". De vertraging ontstond doordat de technici uitge breide voorzorgsmaatregelen moesten treffen toen de orkaan naderde. LONGO LONKT Samenwerking tussen communisten en katholieken bepleit De nieuwe voorzitter van de Itali aanse communistische partij, Luigi Longo, heeft tijdens een televisie vraaggesprek bijeenkomsten van en samenwerking tussen communisten en r.-katholieken voorgesteld. Het oude anti-clericalisme is voorbij, zei hij. Longo was van mening, dat Uit een oprecht religieuze overtuiging waardevolle bijdragen geleverd kun nen worden aan de strijd tégen het overheersende karakter van de ka pitalistische maatschappij. heime rechtbankverhoren en speciale regelingen voor defensie en openba re veiligheid. Premier Abdoel Rachman zei in het parlement, dat tot 31 juli van dit jaar 206 Indonesische guerrilla strijders in Borneo waren gedood en 150 gevangen genomen. Vijfenvijftig man hadden zich overgegeven. Aan Maleisisch-Britse kant sneuvelden 45 soldaten en werden 80 gewond. NOODTOESTAND AFGEKONDIGD Het parlement keurde eenstemmig de afkondiging van de noodtoestand in de gehele federatie goed. Het stemde voorts in met het door vice- premier Abdoel Razak ingediende wetsontwerp dat onder meer voor ziet in speciale regelingen voor de fensie en openbare veiligheid. Premier Rachman noemde presi dent Soekarno een tweede Nero, die „fiedelt", terwijl de mensen in zijn land honger lijden. Honderden politiemannen hebben vanmorgen vroeg te Singapore in vallen gedaan in de gebouwen van uiterst linkse organisaties, waaron der de „Barisan Sosialis", een anti- Maleisische partij. Minstens 40 men sen zouden gearresteerd zijn. Een Zuldslavische radiocorrespon- dent heeft donderdag uit Moskou be- richt, dat daar meldingen zijn ont- vangen over Chinese troepenconcen- j traties langs de grens met Mongolië. In de Mongoolse hoofdstad, Oelan Bator, zou de ongerustheid toene- men. Mongoolse leiders zouden steun hebben gezocht bij de Russen. Vol- gens genoemde correspondent zou men echter in Oelan Bator noch in Moskou geloven, dat communistisch China tot een „ondoordachte actie" zal overgaan. De regeringen van Mon- golië en de Sowjet-Unie „geven blijk van een toenemende voorsichtigheld", j aldus de correspondent. De volksrepubliek Mongolië grenst over een afstand van 4.000 km aan communistisch China. In het ideolo- gische geschil tussen Moskou en Pe king staat Mongolië aan de kant van de Russen. Aanvankelijk had men de aanwe- N zigheid van Chinese militaire eenhe den in het grensgebied gezien als een poging om te voorkomen, dat Chi nezen naar Mongolië uitwijken. Naar de Zuidslavische correspondent meldt, maakt de regering in Peking nu ech ter openlijk aanspraken op Mongools grondgebied. Ook zou zij pogen on geregeldheden in Mongolië te ver oorzaken. Het Russische partijblad Prawda maakte donderdag bekend, dat de re- gering in Oelan Bator Peking er van heeft beschuldigd, dat het Mongolië onder zijn macht tracht te brengen. Franse kanunnik bij Chroesjtsjow Kanunnik Kir, loco-burgemeester van Dyon en een groot voorstander van Frans-Russische toenadering, heeft woensdagavond, slechts enkele uren na zijn aankomst in Moskou 'n onderhoud van een uur met premier Chroesjtsjow gehad. Hij wilde geen bijzonderheden over dit onderhoud vertellen. De 88-jarige kanunnik onthulde wel een opmerking van de Russische lei der, in 1960 tijdens een receptie op de Sowjet-ambassade in Parijs ge daan. Chroesjtsjow had toen gezegd: „Het Westen begrijpt de situatie niet. Maar als China met zijn 700 miljoen zielen weer de historische invasiewe gen zou inslaan zou het Westen blij zijn over een stootblok te beschik kend" De deken van de nationale verga dering lunchte donderdag met ver scheidene vooraanstaande Russische functionarissen, onder wie de minis ter van buitenlandse zaken, Gromiko. „Gouden beer voor Antonioni Op het filmfestival van Venetië is de Gouden Beer, de hoofdprijs, toe gekend aan „De rode woestijn", de eerste kleurenfilm van de Italiaanse regisseur Antonioni. De Voipi-beker voor de beste vrou welijke hoofdrol ging naar de Zweed se actrice Harriet Andersson in „At Alska" van de Zweed Jorn Donner. De Volpi-beker voor de beste man nelijke hoofdrol werd toegekend aan de Engelse speler Tom Courtenay in „Voor koning en vaderland" van de Brit Joseph Losey. De Franse film „La vie en Ten- vers" van Alain Jessua werd be kroond als het beste eerste werk. De speciale prijs van de jury ging naar „Het evangelie volgens Mattheus" van de Italiaanse marxistische schrij ver-cineast Pier Paolo Pasolini, die ook al de prijs van het internationa le R.K. Filmbureau heeft gekregen. Ook de film „Hamlet" van de Rus Gregory Kozinstsev kreeg een speci ale prijs van de Jury. DECORATIEF MODERN VOORDELIG Gratis plaatsen Vraag prijsopgaaf TEXTIELHANDEL EN WONINGINRICHTING Van t Hoffstraat 7-7a Telef. 84610 - Leiden MIDZA (Advertentie) Oisteren is in het gebouw van de Provinciale Noord Brabantse Electri- citeits Maatschappij in Den Bosch het internationale congrei van de Pax Chrietibeweging ten einde gegaan. Hoofdmoot van deze dag, die bijge woond Werd door mgr. W. M. Bek kers van Den Bosch, door ex-minis ter Suurhoff en ruim 200 congressis ten Uit 22 landen, vormde de rede, die de vice-voorzitter van de Pax Chrlstibeweging in Nederland, dr. W. Schuyt hiela. Zijn rede vormde de weerslae van een uitvoerige studie, welke de Nederlandse Pax Christi- beweging heeft gemaakt van het the ma van dit congres: De Kerk tegen over oorlog en vrede in het atoom tijdperk. In zijn inleiding stelde dr. Schuyt, dat de vrede van Christus niet alleen norm is voor de verhoudihg van mens tot mens, maar ook voor de struc tuur van de wereldgemeenschap. Wat de Kerk vroeger zei over oorlog en vrede, past niet meer in deze tijd, nu de atoommacht haar intrede heeft ge daan. Hij deed daarom een dringend beroep op het Concilie hierover een duidelijke uitspraak te doen en daar bij voort te bouwen op de encycliek Pacem in Terris van Paus Johannes. Slot-conclusie van congres De beweging vraagt een onmiddel lijke stopzetting van de bewapenings wedloop, geleidelijke afschaffing van atoomwapens en een internationaal Dl Scharzheide-Oost (Oost-Duits- Dultsland), ten zuiden van Berlijn, ia een autobus met 19 mensen op'een overweg door een lokomotief gegre pen. Vijf mensen kwamen om het leven en 12 werden gewond. Het on geluk ontstond doordat de spoorbo men niet waren neergelaten. De vrouw, die hiervoor had moeten zor gen, is aangehouden. i Twee Tsjechoslowaken, reep. van 20 en 14 jaar oud, hebben donderdag met een sportvliegtuigje eep nood landing gemaakt bij Maria Lanzen- dörf, twintig kilometer ten zuiden van Wenen en in Oostenrijk politiek asiel gevraagd. De Noorse vorst heeft gisteren nog ter gelegenheid van zijn bezoek aan Eindhoven in die plaats enkele on derscheidingen uitgereikt. Burge meester ir. H. B. J. Witte werd be noemd tot commandeur in de Orde SIKKENSPRIJS '63 VOOR LE CORBUSIER De Sikkensprijs 1963 Is toegekend aan de 76-jarige Zwitsers-Franse ar chitect en schilder Le Corbusier. De prijs voor 1964 gaat naar de 55-jarige Haagse beeldende kunstenaar en di recteur van de vrije academie ln Den Haag, Llvlnius A. J. C. van de Bundt. De hoofddirecteur van het Iaraël- museum in Jeruzalem, jhr. dr W. J. H. B. Sandberg zal zaterdag 26 sep tember in de aula van het Stedelijk Museum in Amsterdam de prijs aan Le Corbusier uitreiken. De conserva tor van het gemeentemuseum ln Den Haag zal dit doen aan de heer Van de Bundt. controle-systeem. In een reeks con clusies zegt de Pax Christi verder dat een internationale solidariteit van groot belang is voor de wereldvrede en dat de Verenigde Naties een be langrijke stap op de weg haar een wereldorganisatie betekenen. In de geest der Verenigde Naties en zijn gespecialiseerde instelling moet de publieke opinie beïnvloed worden en moet elk nationalisme worden tegen gehouden, zo meent de Pax Christi. In de geest van „Pacem in Terris", welke encycliek van-paus Johannes dé Pax Christi tot handvest verklaard heeft en waarvan de beginselen „geert dode létter mogen blijven", is Pax Christi overtuigd van de posi tieve waarde van de samenwerking van de christenen onderling eft met de niet-christenen, ten dienste van de vredè. De Pax Christi acht algehele ont wapening heel goed mogelijk omdat ln het atomaire tijdperk defensieve inspanningen gemakkelijk in offen sieve daden kunhen uitmondéh. Daarin ziet de Pax Christi een af schrikking van oorlog. Minister Scholten heeft gistermor gen het mondelinge overleg van de bijzondere Tweede Kamer-commissie inzake de wet installaties Noordzee (de anti-REM-wet) geleid. De minis ter heeft enkele technische wetswij zigingen toegezegd ih het wetsont werp Installaties Noordzee. Deze wij zigingen hebben tot doel de Juridische onduidelijkheden, die bij het overleg aan de dag kwamen weg te werken. Zij zijn, aldus de minister, van onder geschikte betekenis. De REM-délegatiè bestaandé uit die heren D. W. Determeyer als po litiek adviseur, de juridisch adviseur mr. H. J. Minderop en drs. J. Feh- van King Olav, de heer B. van der Werf, hoofdcommissaris van politie, tot ridder in dezelfde orde. De zilveren medaille in de Huis orde verleende hij tenslotte aan bri gadier J. Timmermans. Noorse kolonie Onmiddellijk na zijn terugkeer gis termiddag uit Eindhoyen heeft de Noorse vorst gistermidag in hotel „Wittebrug" te Den Haag de Noorse kolonie ontvangen. In een ongedwon gen sfeer onderhield koning Olav zich ongeveer een uur met zijn land genoten. Enige uren later werden het ko ninklijke jacht „Norge", de beide Noorse fregatten Tromso en Hauge- sund, hr. ms. kruiser De Ruyter en de onderzeeboot jagers Overijssel en Holland en drie squadrons mijnenve gers van de Koninklijke Marine aan de Berghaven te Rotterdam afge meerd. Koning Olav was niet aan boord van de „Norge", aangezien hij die zelfde avond gast was op het gala diner in het Amsterdamse Ryksmu- seum. Vandaag: Rotterdam De vorst is hedenochtend in ge zelschap van koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix in Rot terdam aangekomen voor een be zoek aan de Maasstad. Ter gelegen heid van dit bezoek heeft koning Olav ook te Rotterdam enkele hoge onderscheidingen verleend: wethou der mej. J. Zeelenberg is benoemd tot commandeur in de St. Oiavsorde van Noorwegen, de hoofdcommissaris van poltie. de heer A. Homps, ont ving dezelfde onderscheiding. Ir. F. Posthuma. directeur van het Havenbedrijf en ae heer H. Q. Bróh, chef van het kabinet van de burge meester werden benoemd tot officier in deze orde, de heer mr. H. N. Wak- kie, voorzitter van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, werd tot rid der eerste klasse in de St. Oiavsorde benoemd. Directeur van dit orkest, drs. J. Oosterlee, kreeg dezelfde on derscheiding. Aan boord van het Noorse konink lijke jacht „Norge" heeft de Noorse koning vanmiddag koningin Juliana prins Bernhard en prinses Beatrix voor de lunch ontvangen. Enkele uren tevoren had de vorst eer bezoek gebracht aan Europoort, waar hij de werkzaamheden ïft. dit nieuwe havengebied in ogenschouw heeft genomen. Zijn bezoek gold ech ter in hoofdzaak de inwijding van een Noorse zeemanskapel, de „Kong Olav's Kapell", welke hij hedenoch tend heeft bijgewoond. mers, directeur van het bankierskan toor Teixeira de Mattos heeft ook nu weer geweigerd om de minister van Justitie, mr. Y. Scholtén, de bui tenlandse eigenaar van het REM- eiland bekend te maken. Zij achten zich gebonden aan de polisvoorwaar den van Lloyds, waarin staat dat de naam van de buitenlandse eigenaar niet mag worden onthuld. Er was grote belangstelling van de zijde van de Kamerleden voor het daarna gehouden mondelinge overlég met de minister. Niet alleen leden én plaatsvervangende leden vah de bij zondere commissie waren aanwezig, maar ook verscheidene geBnterea- seerde Kamerleden. De opstandelingen van Gaston Soumaliot zijn op weg naar Coqnil- hatstad, de hoofdstad van Midden- Kongo, terwijl de revolutionaire re gering in Stanleystad heeft bekend gemaakt, dat zij het door de confe rentie van Addis Abeba verlangde bestand niet zal aanvaarden alvorens de laatste huurling alt het land en Kasavoeboe en Tsjombe van het po litieke toneel znllen zijn verdwenen. Zo staan, volgens berichten uit Leopoldstad, de zaken in Kongo er voor, nog geen 24 uur na de sluiting van de ministersconferentie ln de Ethiopische hoofdstad. Premier Tsjombe reist vandaag naar Nairobi teneinde besprekingen te voeren met Jomo Kenyatta, die de leiding op zich zal nemen van de door de conferentie van Addis Abe ba benoemde commissie tot regeling van het Kongolese vraagstuk. STRIJD OM COQUILHATSTAD Naar in Leopoldstad van welinge lichte zijde werd vernomen, is de stad Boende, omstreeks 300 km. ten oosten van Coquilhatstad, woensdag middag door opstandelingen ver overd. Boende was de laatste twee dagen door aanhangers van Soemia- lot omsingeld. Donderdagmorgen werden verster kingen gezonden naar Ingende, tus sen Coquilhatstad en Boende, om deze stad tegen een eventuele aan val door opstandelingen te bescher men. Een 35 man sterk bataljon blanke huursoldaten vertrok naar Coquil hatstad. De Europese bewoners van deze door opstandelingen bedreigde stad zouden ln paniek zijn geraakt. Het betreft ongeveer vijfhonderd personen, van wie velen onmiddel lijk geëvacueerd wensen te worden. CYPRUS Turkse gemeenschap kreeg levensmiddelen Een woordvoerder van de V.N. heeft in Nicosia meegedeeld, dat Turks- Cyprische gemeenschappen in Fama- gusta en Larnaca vandaag normaal levensmiddelen hebben gekregen. Zoals bekend heeft de Cyprische regering woensdag bekendgemaakt, dat de economische blokkade van deze gemeenschappen opgeheven zou worden. In Vaticaanstad wordt verwacht, dat paus Paulus op 18 oktober voor de eerste maal sinds hij paus is hei ligverklaringen zal uitspreken. Twee- entwintig Afrikanen, die in de ne gentiende eeuw in Oeganda de mar teldood stierven zullen dan worden gecanoniseerd. Een woordvoerder van de Vaticaanse Congregatie der Riten, die de heiligverklaringen voorbereidt, zei dat de paus op 26 september in de basiliek van Bint Pieter 'n plech tig consistorie zal houden, waarop formele goedkeuring door de kardi nalen en bisschoppen van de canoni saties wordt verzocht. 18 Oktober wordt in de Rooms- Katholieke kerk als „Missie-zondag" gevierd. Gewoontegetrouw worden de kar dinalen en bisschoppen, die binnen i00 km van Rome verblijven, opge roepen aan het consistorie op 26 sep tember deel te nemen. Aangezien dan het Vaticaanse concilie in voile gang zal zijn, zullen er meer dan tweedui zend bisschoppen uit de gehele we reld aanwezig zijn. De tweeentwintig martelaren van Oeganda maakten deel uit van hom derd Afrikanen, die tussen 1885 en 1887 tijdens een christenvervolging door koning Mwanga wegens hun geloof ter dood werden gebracht. Luchtverkenningen hebben uitge wezen dat soldaten van het rege ringsleger woensdag nog Boende in handen hadden. Deze plaats ligt op de weg, die de rebellen moeten vol gen om Coquilhatstad te bereiken. Inmiddels arriveerden in Leopold stad de eerste vliegtuigen met Euro pese vluchtelingen uit de bedreigde plaats. Tsjombe schijnt Coquilhat stad tot elke prijs te willen behou den. Behalve genoemde huursolda ten heeft hij Kongolese troepen naar dit gebied gezonden. Zij hebben op dracht toegangsbruggen op te bla zen en wegversperringen op te rich ten. Bij ten vuur,gevecht in de bergen van Zuid-Tirol ia donderdag een Ita liaanse politieman gewond. Een pa trouille werd uit een Alpenhut door onbekend geblevenen, volgens de politie terroristen, beschoten. De po litiemannen 9telden een onderzoek in op de plek waar een dag tevoren een auto met CamabirJe ri op een landmijn reed. Zee inzittenden liepen toen verwondingen op. Bij het vuurgevecht kreeg de Ita liaanse politieman twee treffers. Zijn toestand was ernstig. Er 2ijn geen arrestaties verricht. De terroristen hebben waarschijnlijk een goed heen komen gezocht, daarbij geholpen door de dichte begroeiing en de vallende schemer. Brug over Ringvaart Haarlemmermeer TER ONTLASTING SCHIPHOLVERKEER Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben provinciale staten voorgesteld een tijdelijke brug te bouwen over de ringvaart van de Haarlemmermeer, even ten zuiden van de Ingang van Schiphol. De koe ten voor deze brug worden geraamd op anderhalf miljoen gulden. Deze brug zal ln de eerste plaats verkeer van en naar Schiphol en de Fokkerfabrieken aan de nabij gele gen Öchipholbrug kunnen onttrekken. Verder zal de tijdelijke brug dienst moeten doen gedurende dé tijd dat de brug in de in aanleg zijnde zui delijke randweg van Amsterdam nog niet gereed is. Daarna zal ze tijdens de vervanging van de Schipholbrug, dié binnen afzienbare tijd aan ver nieuwing toe is, dienst kunnen dóeh. Het voorstel Is gedaan, omdat het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft meegedeeld, dat binnen de eerstkomende vier jaar de brug in de nieuwe zuidelijke randweg om bud gettaire redenen niet tot stand aal komen. Bij de tegenwoordige Schipholbrug komen volgens G.S. vrijwel dagelijks vrij ernstige verkeersstagnaties voor, omdat de capaciteit van deze brug niet meer voldoende ia. In de Sowjet-republlek Azerbeidz jan is een onderzoek gaande tegen 'n secretaresse van de staatsuniversiteit, die een bedrag van 100.000 roebel (400.000 gulden) aan steekpenningen in de wacht had gesleept voor hét toelaten van studenten tot de univer siteit, die niet voor hun toelatings examen waren geslaagd. Een van ha&r klanten was de zoon van een com missaris vên politie, die voor zijn toelatingskaart 6.000 gulden had be taald. SLUITING PAX-CHRISTICONGRES

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4