Tiara M zandvliet Verontwaardiging over uitsluiting SVB ongegrond CL WINTERMODE VANRIEL Burgerlijke stand BOTER WORDT DUURDER Weerbericht Het weer in Europa Eerste rector-magnificus van Leiden wordt in Workum herdacht PAUZE Marktberichten T RE 21:S r*tV4 i1 n Lm VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT SVB-caravan ontvoerd door Corpsleden m Volgend jaar in nieuwe sociëteit De caravan, die door de Studenten- vakbeweging wordt gebruikt voor 't winnen van nieuwe leden, is door enige onverlaten van het Levendaal naar de studentenflat aan de Klik- spaanweg (afstand ongeveer 2 km) versleept. Er is hier sprake van een „studentengrap." De ontvoerde caravan werd gister morgen met lege handen en beklad met opschriften als „Rode* rakkers", „Peking", „Prawda" door een SVB- lid gevonden. De recherche die on- midddellijk werd ingeschakeld, con stateerde dat vier Leidse Corps-stu denten uit de studentenflat Klik spaanlaan 43 de daders zijn geweest De studentenvakbeweging (SVB) heeft voor het universiteitsgebouw aan het Stationsplein te Leiden een caravan geplaatst, om van daaruit nieuwe leden te werven. Deze han delwijze deed de mening groeien, dat de wagen uit protest voor de deur was geplaatst. Men meldt ons echter, dat de weigering van universitaire autoriteiten om de SVB in het ge bouw toe te laten niets te maken VOOR het eerst sinds vele jaren organiseerde „Couture Riël" weer een show in Leiden. De presentatie hiervan geschiedde in de smaakvol gemoderniseerde zalen van Restau rant Van der Heijden aan de Bree- straat. Vele dames waren getuige van dit modefestijn voor 't komende na jaar en de winter. De show werd ge presenteerd in drie gedeelten. Man tels, japonnen en costuums vormden 't eerste deel. Bij de mantels treft men vaak naar Parijse mode een dubbele rij knopen aan. De lijn van de mantels is rechtvallend, waarbij de taille-aan duiding geheel achterwege blijft. Bij sportieve modellen is in de rug een plooi of split verwerkt. Bontkragen op mantels en costuums van zeer groot tot heel klein zijn ook dit jaar weer favoriet. Het materiaal van de mantels was o.m. bouclé, grove tweed en Shetland. Suède mantels, lang, driekwart of kort waren er in diverse vrolijke tinten; zij werden gecombineerd met een sportieve ja pon of rok en jumper. De klassieke costuumpjes waren voor het merendeel van jersey een enkele maal a la Chanel afgebiesd. Uit Parijs was de cape van groene tweed, afgewerkt met een smalle zwarte rand. Bepaald apart was het sportieve costuum, dat aan beidé zij den draagbaar is: zwart/wit tweede aan de ene en hel rode mohair aan de andere zijde. BONT vormde de tweede etappe van deze gevarieerde show, waarin 't persianer opviel door de soepele valling. Deze bontsoort heeft ook het voordeel zeer sterk te zijn. Andere soorten waren nertz (eveneens een zeer sterke bontsoort), bisam-buik geverfd en in naturel, Indisch lam. De bontmantels waren kort, 7/8 en lang, af en toe met een ceintuur laag in de rug. Voor de kragen gebruikte men vaak een andere bontsoort. Voor de namiddag- en avondkle ding was het derde gedeelte van de show gereserveerd. Aparte cocktail- jurkjes van kant, fluweel of een na tuurzijde, al cjan niet gecombineerd met een jasje, trokken aan het oog der toeschouwers voorbij. Apart was het ensemble bestaande uit een wijn rode fluwelen mantel, waaronder een chic kort wit avondtoilet. Een zwart japonnetje, afgewerkt met witte nertz, was wel het meest exclusieve model van deze show. Stijlvol waren ook de lange avondjaponnen: jeugdige strapless-modellen en wat beschei dener décolleté's voor volslanke fi guren. Het bruidstoilet een creatie van Engelse makelij besloot deze geslaagde show. heeft met enige discriminatie ten op zichte van de SVB. Op 1 september is de inschrijving voor het nieuwé collegejaar begon nen. Hierbij kan men, als men wi!„ zich tevens als lid opgeven van alge mene studentenorganisaties als het Leids Academisch Kunstcentrum, de Leidse Universitaire Sportvereniging, de facul'teitsverenigingen e.d. Men kan dan ook zijn bijdrage storten voor o.a. het Universitair Asylfonds, het Nederlands Stud ent ensainatorium en de Universitaire Gezondheidszorg. Noch de confessionele verenigin gen, zoals Sanotus Augusrtinus en de drie protestantse studentenorganisa ties, noch de gezelligheidsverenigin gen zoals WSL, Corps en Catena hebben vertegenwoordigers bij de in schrijving om leden te werven; wil men van één van deze verenigingen lid worden, dan moet men zich wen den tot een inlichtingenibureau, dat door iedere studentenvereniging zelf standig is ingericht. Dat de SVB een caravan heeft ge plaatst is eén bewijs van haar voort varendheid; van een onjuiste weige ring van universitaire autoriteiten is eohitar geen sprake. In geen enikele andere universiteits- of hogeschool- stad is de SVB bij de inschrijving toegelaten. Toen de caravan werd weggesleept stond hij tijdelijk op het Levendaal. BLIKSEMSHOWS GERZON N.V. Met een vijftal bliksemshowtjes namelijk van vijfentwintig minuten heeft Gerzons Modemagazijn te Leiden gisteren een bescheiden in druk gegeven van stoffen en model len voor de komende seizoenen. De drie mannequins employé's van Gerzon toonden een vijftien tal modellen w.o. costuumpjes, deux pièces, japonnen, cocktail- en avond japonnen. Voor deze vlot-gebrachte shows bestond goede belangstelling. JEUGDLEDEN VAN GROEN-WIT OPGELET! Zaterdag, dus morgen, wordt er, zoals de meesten al weten, een jeugd- middag georganiseerd, die gehouden zal worden bij de gymzaal op de Lam- menschansweg (v.h. Filosofenpad). Deelname voor jongens en meisjes van 6 t/m 14 jaar. Voor de groten, van 10-14 jaar is er een speurtocht. Start om half twee bij de gymzaal Lammenschans weg. Voor de jongeren van 6 t/m 10 jaar zijn er spelen, ook aan de Lam- menschansweg. Aanvang 2 uur. Kom allemakl en breng mooi weer De jeugdcommissie van Groen-Wit Geboren: Astrid Elizabeth dv H. T. Kalff en M. M. S. Schoemaker; Carla dv H. A. v. d. Wal en E. Bave- laar; Jacobus Petrus Marinus zv J. P. M. Piket en J. G. Oosterveer; Pie- ter Jacobus zv F. van Dam en C. Kloos; Laurentia Nicolette Ignatia Maria dv J. C. Valentijn en M. W. van der Klauw; Anna Agatha Maria dv P. T. T. van Klink en A. C. M. van Dam; Franciscus Jacobus Maria zv M. W. L. Koeleman en K. Lou- wers; Gerdina Cecilia dv E. P. N. Blad en A. Lemmers; Johanna dv J. W. A. Koren en G. Rietveld; Corne lls Maria zv M. Thelen en M. S. l'Amie. Overleden: J. Hogervorst, 74 jaar, man; J. Kuijt, 11 jaar, zoon; A. Whit man, 78 jaar, echtgen. van A. Solle- veld; L. J. Vernet, 64 jaar, man; H. Onvlee, 70 jaar, echtgen, van C. Kas teel. Gehuwd: P. R. Ferrier en E. E. M. Becking; W. G. Flippo en M. Wil- lemse; A. Boer en J. de Roode; A. A. Verplanke en E. H. Visser; J. C. H. van de Meeberg en J. de Jong; L. A. Kamphues en J. Holswilder; J. A. A. Nagtegaal en P. J. G. van Bers; A. J. Arbouw en J. Ravensbergen; J. Rijs- bergen en W. Crama; J. C. de Knegt en W. de Vogel; J. Betting en J. M. van de Wetering; A. Keijzer en J. de Laaf; E. J. G. P. M. Baggen en S. Michels. OEGSTGEEST KATH. VROUWENGILDE OPENDE HET SEIZOEN De dames-Heden van het Kath. Vrouwengilde waren gisteravond tij dens de opening van het seizoen tal rijk aanwezig, zowel in de kerk van de H. Willlbrord waar prof. dr. L. M. Aarts (Warmond) de H. Mis op droeg (de Votiefmis van de H. Geest) als na afloop in de Jozefzaal van het parochiehuis. Daar heerste de pret tige sfeer die avonden van het Gilde altijd kenmerken. De presidente, mevr. J. Staal-Van Santvliet sprak het welkomstwoord. Behalve de geestelijk adviesur, pas toor N. A. Commandeur, was ook kapelaan P. Lansbergen aanwezig. Deze vroeg met een kort woordje aandacht voor de uitvoering welke op zaterdag 26 september in de re creatiezaal van Endegeest gegeven wordt n.a.v. het 25-jarig bestaan van de Schola-Cantorum. Het Nederlands Kamerkoor oi.v. Felix de Nobel ver leent o.m. medewerking. Zeer boeiend was de lezing over de liturgische vernieuwing in de Kerk. Prof. dr. L. M. Aarts bracht een „college-avond" die de aanwe zigen beslist tot nadenken gestemd MEDISCHE DIENSTEN Leiden Gedurende het komen de weekend nemen waar (wijzigin gen voorbehouden) de artsen Masten broek, Houtlaan 27, tel. 53156; dkt. Van Glabbeek, Bachstraat 39, tel. 22956; dkt. Van Wingerden, Boshui- zerkade 28, tel. 30791; dkt Langezaal, Witte Singel 30, tel. 24855; dkt. De Jong, Rijndijk 15, tel. 32877. Ge opend voor spoedeisende gevallen Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Voor weekenddiensten tand artsen zie de raamborden. Oegstgeest Dkt. H. A. Reterink, Joh. Evertsenlaan 14, tel. 50394. Apo theek Oegstgeest is geopend. Wit- Gele Kruis zuster Warmenhoven, tel. 51188, bgg. 52426. Voorschoten Dkt. T. van Schaik, Tandarts G. M. Manschot, Pauwen- Juliana van Stolberglaan 62, tel. 3344. straat 1. BEURSOVERZICHT ONGEANIMEERDE MARKT AMSTERDAM, 11 sept. De stem ming voor de internationale waarden is vanmiddag ongeanimeerd geweest met iets lagere koersen ten opzichte van het voorgaande slotniveau. De handel was gering. Philips werd aan vankelijk nog gesteund door wat vraag voor Franse en Zwitserse reke ning, waardoor dit fonds bij de ope ning prijshoudend in de markt lag op 159.70. Later op de middag moest het fonds een paar dubbeltje prijs geven tot 159.40. Unilever schom melde rond de 148.10, waardoor dit fonds zestig cent inzakte. Kon. Olie een halve gulden lager op 163.40. AKU had opnieuw van verkoopdruk te lijden met als gevolg dat de koers inzakte tot 478Vï (482). Hoogovens werden iets lager geadviseerd op 615. Rekening houdend met het vaste slot van gisteren in Wall Street, al waar het Dow Jones-gemiddelde voor de industrie-aandelen wederom op een nieuw hoogterecord kwam van 859.50, viel de stemming op 't Dam rak vanmiddag beslist tegen. Dit kwam louter door gebrek aan koop lust, want het aanbod in de hoofd fondsen was minimaal. Aandelen Centrale Suiker Maatschappij liepen op van 439 tot 442 (440). Vergeleken met de slotkoers van de vorige week daalde AKU deze beursweek ca. ne gen punten. Hoogovens bleven prak tisch onveranderd. Philips verbeter de bijna drie, Unilever ruim één en Kon. Olie een halve gulden. Alles by elkaar fluctuaties van weinig bete kenis, behalve dan voor Philips. Be gin deze week is er in de hoofdfond sen aardig wat omgezet door vraag van het publiek en hét buitenland. Daarna liep de affaire sterk terug. In de scheepsvaartsector gaven de koersen weinig verandering te zien ten opzichte van die van gisteren. De hausse-stemming voor certificaten Deli kon wederom niet worden voort gezet. Evenals gisteren moesten deze certificaten ook vandaag zich weer tevreden stellen met 'n lagere koers. Geadviseerd werd 126,50 (ƒ128,20). Ook Amsterdam Rubber werd lager afgedaan. Op de technische koers- reactie van gisteren voor de staats fondsen was de stemming in deze sector vanmiddag weer opgewekt. De 5 3/4 procent obligatielening 1964 Bank voor Nederlandsche Gemeen ten, groot 100 min, waarop gisteren tegen 99 procent werd ingeschreven, is een buitengewoon groot succes ge worden. De lening is zeker vijftien maal overtekend en toewijzing zal dan ook uiterst gering zijn. De Vee- nendaalsche Stoomspinnerij komt binnenkort met een 5 3/4 procent in aandelen converteerbare obligatie lening a pari met claimrecht groot 1.050.000. aafl. hebben. Zijn betoog stond op een bijzonder hoog peil. Leek alles aan vankelijk waf moeilijk te begrijpen, tijdiens het vorderen van de lezing Werd het een en ander duidelijker en wist hij op heldere wijze tot de essentie van het gegeven door te dringen. Om op een dergelijke wijze zijn gehoor iets méé te geven is niet velen gegeven. Spreker maakte duidelijk dat het by de liturgische vernieuwing niet alleen om uiterlijke veranderingen gaat, de mensen moeten voelen dat het gevolgen heeft in zichzelf. De liturgie moet het Gods-contact in ons levend maken. Met het meest mo derne kan men antiek zijn als dit contact niet op de eerste plaats staat. De Kerk beklemtoont het grote be lang van het woord. Het Concilie beveelt o.m. aan dat de priester na het Credo ruimte geeft voor het ge bed. Pirof. Aairts ging tevens nog even dieper in op 't gebruik van de lands taal by de bediening van de sacra menten, de vorm van het altaar, de Eucharistie-veiring: offer èn maal tijd, de priester in de kerk met het gezicht naar de gelovigen; de mo derne kerkgebouwen en de plaats van het zangkoor. De grote voor waarde tot de vernieuwing is: „dat de Heer in U gestalte moge krijgen!" God laat zich niet ommuren. We hébben een kerk zonder dak, God kyfct er altijd in en wij moeten door de liturgie naar boven kijken. Zoals Petrus: „Heer, laten wij hier drie tenten bouwen," willen wij Hem he lemaal bij ons hebben, maar daar kunnen wij later pas over praten." Mevrouw J. Staal-Van Santvliet sprak aan het slot van de avond, in een kort résumé haar dank uit na mens aillen. VOORSCHOTEN Bromotoclub „Voorschoten" De bromotoclub „Voorschoten" hield een puzzelrit voor bromfietsen. De prijs winnaars waren als volgt: 1 A. Vijzelaar (Katwijk) 152 straf- punten. Klasse A: 1 J. v. Hoorn en echtge note (Vlaardingen) 160 strafpunten; 2 B. v. Geuzenbroek en zoon (Haar lem) 165 strafpunten. Klasse B: 1 L. van der Burg en J. Kleiburg (Voorschoten) 266 strafp. 2 J. M. Paes en Eikenbout (Leiden) 270 strafp. 3 H. Polman en Burger (Den Haag) 270 strafp. 4 K. Harms- ma en K. Kemper (Voorschoten) 294 strafp. Klasse C: 1 H. Ekker en echtgenote SGhool'l hoeken HAARLEMMERSTR. 117 (Advertentie) (Oegstgeest) 210 strafp. 2 J. Vogelen zang (Leiden) 288 strafp. 3 H. Zaal berg en mej. Zaalberg (Leiden).300 strafpunten. De coöperatieve en de particuliere groothandel in boter hebben besloten met ingang van vandaag de boter- prijs te verhogen met twaalf cent per kilogram, dus drie cent per pakje. Ze geven voor dit besluit de vol gende motivering: Enerzijds in de produktie gedaald, anderzijds beweegt de afzet in het binnenland zich op een behoorlijk ni veau, terwijl ook de export zich goed houdt. Hierdoor zijn produktie en vraag niet langer met elkaar in evenwicht. Dit maakt het nodig, dat de handel de voorraden boter gaat aanspreken, die in de zomermaanden zijn opge slagen. Aangezien aan deze voorraad- vorming kosten zijn verbonden, was een prijsverhoging noodzakelijk. Vorig jaar heeft een door het pro- duktschap voor zuivel in het leven geroepen regeling gegolden, waarbij aan de handel een vergoeding werd verleend voor de opslag van boter. Dit jaar bestaat een dergelijke rege ling niet. Nederland heeft zich niet kunnen plaatsen bij de acht ploegen, die zich kwalificeerden voor de kwart finales van het wereldkampioenschap op de baan ploeg achtervolging ama teurs. Zaterdag zullen de kwart finales en zondag de halve finales en de finale worden gereden. Ne derland maakte een tijd, die slechts goed was voor de tiende plaats. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van vrij dagavond tot zaterdagavond, opge maakt te 11.15 uur IETS KOELER Veranderlijke bewolking met voor namelijk vanavond of vannacht en kele buien, morgen overdag ver spreide opklaringen. Tot matige of vrij krachtig toenemende en naar westelijke richtingen draaiende wind. Iets koeler. Petrejus' Tiara 450 jaar geleden geboren 15 Juli j.l. was het 450 jaar gele den, dat te Workum (Friesland) Pe trejus Tiara, eerste rector magnificus van de Rijksuniversiteit te Leiden, werd geboren. Tiara, een geleerde op velerlei ge bied, heeft met name bekendheid ver worven door zijn grote kennis van het Grieks. Aan drie in zijn tijd ge stichte universiteiten is hij de eerste hoogleraar in het Grieks geweest. Na de Latijnse school te Haarlem bezocht te hebben werd hij arts te Franeker, docent oude talen te Leu ven en arts te Delft (1555). Dan hoog leraar in het Grieks te Douai in Frans Vlaanderen (1559) waar hij slechts kort verbleef en stadsgeneesheer te Franeker (1565). Het hoogtepunt in zijn leven be reikte hij met het hoogleraarschap te Leiden (1575-1585) en te Franeker (1585 tot zijn dood in 1586). Gedu rende zijn Leidse tijd trad hij drie maal op als rector magnificus (in 1575, 1577 en 1578). Van de omvangrijke bibliotheek die Tiara bezat is een gedeelte nog aan wezig in de Provinciale Bibliotheek te Leeuwarden, sommige werken voorzien van eigenhandige handteke ningen. Het ligt in het voornemen boven genoemd feit te Workum officieel te herdenken. Op 16 oktober a.s. 's mid dags om 3 uur wordt in het koor van de Grote of St. Gertrudiskerk te Wor kum een herdenkingsbijeenkomst be legd. Pater dr. S. Galama O.F.M., rector van het gymnasium Sint An- tonius te Megen bij Oss, zal een her denkingsrede uitspreken en de heer Piet Post te Leeuwarden het 17de eeuwse orgel bespelen en 16de en 17de eeuwse muziek ten gehore bren gen. Na afloop van deze bijeenkomst wordt in het stadhuis een tentoon stelling geopend over Tiara, zijn werk en omgeving. Op deze tentoonstelling zullen o.a. portretten, prenten en boekwerken worden geëxposeerd. Verschillende instanties hebben voor de totstandkoming van deze tentoon stelling, die van 16 tot en met 30 ok tober geopend zal zijn, hun welwil lende medewerking toegezegd. HELSINKI 1. bew. 13 2 STOCKHOLM 1. bew. 15 0 OSLO h. bew. 15 4 KOPENHAGEN geh. bew. 14 12 ABERDEEN regen 14 10 LONDEN geh. bew. 26 16 AMSTERDAM zw. bew. 20 .16 BRUSSEL mist 23 14 LUXEMBURG onbew. 21 12 PARIJS 1. bew. 25 12 BORDEAUX h. bew. 30 19 GRENOBLE mist 26 13 NICE zw. bew. 24 19 BERLIJN geh. bew. 20 17 FRANKFORT zw. bew. 25 12 MUNCHEN onbew. 23 11 ZURICH mist 24 10 GENEVE onbew. 24 10 LOCARNO zw. bew. 26 13 WENEN h. bew. 22 17 INNSBRUCK onbew. 25 8 BELGRADO zw. bew. 21 15 ROME onbew. 31 12 BARCELONA 1. bew. 27 19 MADRID h. bew. 34 17 MALLORCA onbew. 16 LISSABON h. bew. 19 Morgen: Naamfeest van Maria. STER IN DE STORM In deze gewesten is het geen ge bruik naamfeesten te vieren. Een uit zondering zij gemaakt voor Maria en al de Maria's, die haar naam dragen. De woordelijke betekenis van de naam Hebreeuws: Mirjam) is onze ker. De woordspeling die de christe nen eraan hebben gehecht, is Maris Stella Ster van de zee. Bernard van Cladirvaux heeft aan die naam een beschouwing gewijd, waarin hij zegt: „O gij, die begrijpt, dat ge in de draaikolk van deze wereld veeleer heen en weer wordt geslingerd tussen golven en sto-rmen dan dat ge op de aardbodem lóópt, keer uw oog niet af van de glans van deze ster, indien ge niet door de golven wilt worden verzwolgen". PUZZEL LEIDEN, 11 9©pt. Kaas Aange voerd 9 partijen Goudse kaas en 3 partijen Leidse kaas. Noteringen: Goudse kaas extra kwal. tot 3.00, le kwal. tot 2.95. Leidse kaas le kwal. tot 2.95. Handel lui. LEIDEN, 11 sept. Vee Aanvoer, prijs, handel. Stieren 2, melkkoeien 65. p. st. 1100—1310—1515, willig; vebte koeien 270, p. kg. 3.403.90 4.25, redelijk; vare koeien 30, per st. 6509501250, matig; pinken 5; gras kalveren 11; vette kalveren 147, per kg. 2.603.003.25, goed; nuchtere kalveren 5; vette 9ohapen 240, p. st. 85105, rustig; fokschapen 180, per st. 135170, rustig; vette lammeren 1816, p. st. 115—130—137.50, vlug; varkens 19; drachtige zeugen 325-425, redelijk; schrammen 135, p. st. 90 100110, redelijk; bigigen 561, p. 566066, redelijk; geiten 3. Totale aanvoer 3489. LEEUWARDEN, 11 sept. Zuivelbeurs Commissienoteringen: Goudse kaas 2.50-2.51, Edammer kaas 2.40-241, Broodkaas 2.41-2.42. Handel: redelijk. 1 1 2 3 U 5 6 7 I 8 9 ■To 11 Sgr2| 13 U 15 16 17 18 Nr. 537. Hor.: 1 Neder, schilder, 5 lichaamsdeel, 6 verhaal, 8 ontkenning (Eng), 9 achting, 10 meisjesnaam, 13 voegwoord, 14 zuiver, 17 lichaams deel, 18 niet vergezeld. Vert.: 2 gesloten, 3 vertaler, 4 tijd- j rekening, 6 stok, 7 niet dezelfde, 8 scheik. element (afk.), 11 meisjes naam, 12 mondwater, 15 pret, 16 eer. Oplossing morgenavond. Oplossing 536. Hor.: 1 terras, 5 no, 6 r.o., 7 opa, 8 kam, 10 lol, 11 sloep. 13 ere, 15 bos, 17 Dan, 19 en, 21 as, 22 letter. Vert.: 1 top, 2 R.K., 3 ara, 4 soms, 5 nog, 8 alles, 9 kleed, 12 Abel, 14 Ans, 16 one, 18 aar, 20 Ot. PU NT c^Prtzitek.cr£. Je vrouw mag me niet erg, geloof ik! Bij het oversteken van de Konin gin Wilhelminaweg in Amerongen is vanmorgen omstreeks zes uur de 33- jarige mevrouw Pabst-van Malsen uit Amerongen door een auto aan gereden. Ze werd op slag gedood. Het j slachtoffer was bezig kranten te be zorgen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3