drugabel SUPRA KoFFIE druaabel algasconvectoren mjp gebouwd met 35 jaar yq GEEN INGRIJPENDE WIJZIGINGEN IN DE ONTGROENINGSMETHODEN VULCANO FEESTELIJKHEDEN ROND OPENING VAN NIEUWE LEIDERDORPSE BRUG VANNELLE'S Off BIOSCOPEN TE LEIDEN gasojar-ervaring IDAG 1 SEPTEMBER 1B<M DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Br zijn geen ingrijpende wijzigin- g»n gebracht in de wijze waarop de Leidse studentengezelligheidsverenl- gingen dit jaar hun nieuwe leden zullen ontvangen. Het Leids Studen tencorps handhaaft een groentijd, Wgarin streng zal worden gewaakt t#gen handtastelijk optreden tegen de groenen. De inschrijving sal saterdag plaatsvinden, waarop maandag de eigenlijke groentijd begint. Men ver- Weeht tussen de 250 en 3Q0 groenen, aanzienlijk meer dan vorig jaar, Met corps ait dit jaar voor het laatst in de tijdelijke behuizing, die sights 'n leer beperkte ruimte biedt. Volgend jaar zal de nieuwe socië teit in gebruik worden genomen, die gebouwd is op de plaats waar in 1959 het oude Minerva afbrandde. Pe be perkte ruimte van thans maakt het noodzakelijk een strikt groepensys- teem tijdens de groentijd te hand haven, waardoor nimmer meer dan honderd groenen tegelijkertijd in de sociëteit zullen verblijven. Dit was ook reeds vorig jaar zo. In de groen tijd die 25 september eindigt, zal een weekeinde wonden doorgebracht in kampen in Beekbergen bij Apeldoorn, waar de groepen onder elkaar zullen zijn en enige voorlichting zullen krij gen over diverse universitaire en al» gemene onderwerpen. CATENA GAAT EXPERIMENTEREN (Advertentie) DE AOW- VERHOGITSG De minister van Sociale Zaken, dr. Veldkamp heeft dan vandaag de daad bij het voor de eerste maal in het najaar van 1963 gesproken woord gevoegd door bij de Tweede Kamer zijn definitieve wetsvoorstel in te dienen tat verhoging van de Al gemene Ouderdoms-uitkeringen naar een „sociaal minimum". De eerste opmerking, die daarbij past lijkt ons een hartelijk „bravo" voor de be windsman, die tegen nogal wat te- ?[enstroom van een aantal instanties n vopt bij Stuk heeft weten te hou den en zich niet gestoord heeft aan de negatieve adviezen en afwijzin gen, waarmee is gepoogd hem zijn plannen tot AOW-verbetering in de nu gekozen zin uit het hoofd te pra ten. Men herinnerde zich bijvoor beeld de inspanningen van werkge verszijde en van een vrij aanzienlijk deel van de S.E.R., die afwijzend te genover 's ministers voornemens stonden, dan wel andere oplossingen naar onze overtuiging doorgezet, ook wat de datum voor de inwerkingtreding van de verhoging betreft. De tweede omvangrijke gezellig. y°°n °iannf,ij^e si»e propageerden. Minister Veldkamp n' Pi? Qn?e overtuiging terecht groentijd maar een tijd van verplich te kennismaking op voet van gelijk heid- Deze vereniging verwacht on geveer 150 nieuwe leden. De kennis- makingstijd, die duurt van 12 sep tember tot vrijdag 25 september, be gint met een weekeinde in een jeugd herberg te Heemskerk nabij Alkmaar. Rerst na de kennismakingstijd zal men starten met een proef om de vereniging om te zetten in een ge mengde vereniging voor mannelijke en vrouwelijke studenten. Daartoe zullen ook ouderejaars- vrouwelijke studenten in disputen worden opgenomen. Slaagt dit expe riment dan is volgend jaar een ken nismakingstijd voor mannelijke en vrouwelijke studenten te verwachten. De enige Leidse gezelldgheidsvereni- igng voor vrouwelijke studenten, de WSL, verwacht 300 tot 350 aanmel dingen voor de novitaaatstijd die duurt va11 J1 september tot de inau guratie op donderdag 1 oktober. Er zijn geen wijzigingen in het systeem yan regels voor het novit'taat aange bracht, aangezien zich in de afgelo pen jaren geen moeilijkheden héb ben voorgedaan, die daartoe aanlei ding zouden kunnen geven. Een vraag welke onmiddellijk bij de voorgaande eerste indruk aan sluit is uiteraard die, of het gekozen bedrag van het zgn. „sociaal mini mum" nu wel het juiste is, ofdat het oor geleend had moeten worden aan het wat hogere plafond, zoals dat met name door de georganiseerde bejaar den gn ook wel door de vakbewe- Sing w§rd gesteld. De minister heeft aarvan zelf in de bij bet wetsvoor stel gegeven toelichting erkend, dat men zijn besluit volkomen arbitrair kan noemen, hetgeen wil zeggen, dat een hogere uitkomst van bepaalde berekeningen ook te verdedigen zou zijn geweest. Hetgeen dr. Veldkamp echter uit de'bus heeft laten komen, is aan de hand van zijn eigen be cijferingen zeer wel verklaarbaar, zeker wanneer men overweegt, hoe de normen van de AOW in de loop der jaren sterk zijn geëvolueerd en in de komende tijd zonder enige twij fel naar rato van de loonstijgingen mee zullen blijven klimmen. Het staatje, dat de minister aan de ka mer overlegt en waaruit blijkt, dat sedert het yan kracht wordpn der AOW op 1 januari 1957 de normen reeds per 1 juli j.l. van 100 naar 207 opklommen, tegenover de kosten van levensonderhoud en de lonen van resp. eveneens 100 naar 125 en 174 is wel overtuigend. Het lijkt ons bo vendien niet geheel uitgésloten, dat - wil de Kamer toch nog onmiddellijk enige verdere verhoging - de minis ter daartoe voor de openbare behan deling van zijn voorstellen wat ach ter de hand heeft gehouden Dat is een al vaker vertoonde procedure. Vap de pu gekozen oplossing kftP men ook getuigep, dat het de beste manier is orp de oudedagsvoorzienin gen waardevast te maken, gezien in het licht van de SER-adviezen op dit punt. De toelichting van de minister geeft ook daarvan nog eens een over tuigend bewijs. l/oor niet iedereen zal uiteraard de nogal sterk verhoogde premielast erg aantrekkelijk zijp, zo min als het besluit om het inkomstenplafond naar f 12.000 op te vijzelen. Dat geldt ze ker voor de zelfstandigen, van wie er een aantal zal zijn, dat het four neren vap die premie niet gemakke lijk zit- Men zal er evenwel goed aan doen te overwegen, dat ook voor niet» werknemers de sterk verbeterde" AO W-regeling een grote aanwinst voor de sociale zekerheid betekent, die men niet onder de schijnwerper van de financiële zorgen van de dag van vandaag alléén mag zien. Naar onze overtuiging heeft men dat }n het jongste verleden bij de bestrijding van dr. Veldkamps plannen wel eens te veel uit het oog verloren. In verband daarmee had wellicht menigeen de interpretatie Van het „akkoord van Wassenaar" dat de hoogste prioriteit voor de belasting verlaging aangaf ook wat .anders wil len zien. In dat opzicht géldt vólgens de opvatting van het kabinet,' dat men de voorrang van de fiscale ver lichting kwantitatief moet beschou wen en afgestemd op het geheel van geniet dubbel met „•ST. brandvers gemalen vacuum verpakt (Advertentie) deze regeringsperiode. Een vergelij king van beiderlei tijdstippen zou dan niet opgaan. Wij achten die uit leg echter wel een beetje gekunsteld en zouden best achter de destijds ge uite liberale eis willen hebben ge staan van gelijktijdige inwerkingtre ding der beide wetten. Wanneer dait eVénwel een vertraging van de AOW- verhoging zou hebben betekend - zo als nu het geval zou blijken te zijn - voelen we toch wel het meest voor de keuze van dr. Veldkamp en de zijnen. Op de films in de week vaar 10 tot l(j september zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: Operatie „Petticoat" (a. 1.). Dagelijks 2.30, 7.00 en 9.15 u. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lido De val van Rome (14 j.) Geprolongeerd. Dag., opk zond. 3.30 en 7.30 uur. Luxor Madame zonder schaamte (VQlw.) Dag. 2 3Q. 7.00 en 9.15 uur Zond.: 2.30, 4.45, 7.00 én 9.18 uur. Studio: „A Bout de Souffle" (18 j.) Geprolongeerd. Dag. 2.30. 7.00 en 9.15 uur Zond.: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Irma la Douce (otr. volw.) Dagelijks 2 en 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur. Rex: De vermetele ridder Pardadl- lan (a. 1.) Dag 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zond.: 2.30, 4.45, 7.00 en 8.16 uur. De opening van de nieuwe Lei derdorpse brug zal niet zonder fes tiviteiten geschieden. In het Dorps huis verzorgt de Leiderdorpse mid denstand een show onder het mottp „10-Show", op woensdag 16 septem ber. De openingstijden zijn van 14 tot 17 en van 19 tot 23 uur. De ope ning zal om 14 uur plaatsvinden, door mevrouw H. W Gallas-Dort- land, echtgenote van de burgemees ter yan Leiderdorp, 's Middags om drie uur wordt de kermis geopend achter de oude Van de Valk Bou- pianweg. Voor donderdag staat nogmaals de middenstands-show op het program ma. Het kermisterrein is geopend van 16 tot 24 uur. Het programma voor vrijdag 18 september vermeldt behalve de ker mis, kinderspelen (van 9 tot 12 uur op het RCL-terreip) en de 10-Show (van 14 tot 17 en van 19 tot 23 uur in het Dorpshuis), terwijl om 15 uur de nieuwe Leiderdorpse brug zal worden geopend door de commissa ris van de koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. De plechtigheid zal worden opgeluisterd door muziek, ten gehore te brengen door de Har» maniekapel „Leiderdorp". Om half zes begint het verenigingsdgfilé voor verenigingen uit Leiderdorp ei) Zoe- terwoudeHoge Rijndijk. Het Leid se Jeugdorkest en drumband „De Burcht" zal op het Burg. Brugplein een muzikale show geven, als slot van het défilé. 's Avonds zal om negen uur de oude Leiderdorpse brug met enig feestvertoon worden gesloten, waar bij muzikale medewerking wordt verleend door de Harmoniekapel „Leiderdorp". UITGERREID PROGRAMMA op zaterdag Op zaterdag 19 september is het kermisterrein van 9 uur 's ochtends tot half twaalf 's avonds geopend. Het programma vermeldt verder om 8 uur 's ochtends een hengelwed- strijd, om 9 uur een spuitbalwed- strijd, om half elf een wielerwed strijd, om 14 uur een fietstocht voor fietsers vanaf 12 jaar, terwijl op het zelfde tijdstip een exhibition met enkele nationale tenniscracks begint in het tennispark „De Mpnnik". Om 14.15 uur begint op het Velocitas-ter- rein een korfbalwedstrijd tussen Velocitas 1 en het Leidse Pernix 1. Om 14 uur gaat de auto-puzzel- topht van start, waarvoor een zeer grote deelname wordt verwacht. De rit staat onder leiding van de Lei derdorpse padvinders. Om kwart over vier begint op het RCL-terrein een voetbalwedstrijd tussen het tweede elftal van RCL en het derde van Noord wijk. Om half vijf wordt een botenschouw georganiseerd op de Oude Rijn, waarvoor om 20 uur, tegelijk met die voor de autopuzzelrit en de fietstocht, de prijsuitreiking plaats vindt in gebouw „Irene". Om elf uur 's avonds worden de feestelijkheden afgesloten met een groot slotvuurwerk op een terrein aan de Berkenkade, tér hoogte van de Schapenrustweg. Voor de jeugd wordt een teken wedstrijd uitgeschreven, met als on derwerp „Oude of nieuwe brug". De amateurfotografenclub „Daquerre" organiseert een fotowedstrijd met hetzelfde onderwerp, of de festivi teiten rond de opening van de nieu we brug. Tijdens de feestdagen zal het „Glippertje" door het dorp rij den; feestgangers kunnen zich hier mee voor een gering bedrag laten vervoeren. Dit uitgebreide feestprogramma is samengesteld door de Leiderdorpse Oranjevereniging. Het lijk van een 14-jarige neger jongen, die deel uitmaakte van de beweging voor rassengelijkheid, is woensdag in een rivier bij de plaats Pickens in Mississippi gevonden. De jongen, die werd geidentificeerc} els Henry Orsby uit New Orleans, werd sinds zondag vermist. AETHERKLANKEN zaterdag 12 september 1964 HILVERSUM 1, 402 m, 746 kc/s 7.00 - 24.00 KRO KRO: 7.00 Nws; 7.10 Morgengebed; 7.15 Klassieke gram.; 7.45 Geestelijke liederen; 7.55 Overweging; 8.00 Nws; 8.15 Djinn: gevarieerd progr.; 12.00 Angelus; 12.04 Kath. nieuws; 12.10 Down in the valley: liedjes over het Verre Westen; 12.25 Motorpraat; 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tUU&J 12.33 Filmliedjes; 12-50 Regeringsuitz Rpbriek Werk en Welzijn van bet ministerie van van soc. zaken en volksgezondheid. Vraaggesprek van Olaud'e Beilpni met Prof. Dr. P. Mun tendam, de scheidende direkfeur van de Volksgezondheid; 13.00 Nws; 13.15 Marktberichten; 13.18 Dwars door de groene hel, lezing; 14.00 Voor de jeugd; 15.00 Lichte orkestmuz.; 15.25 Lichte gram.; 16.00 Grensland: uit zending voor jonge mensen; 16.15 Jazzmuziek; 16.40 Lichte gram.; 16.50 Wereldkamp. wielrennen op de baan te Parys; 17.00 Gev. gram.; 17.30 Juichte orkestm. (gr); 17.40 Instnp mentaal Octet; 17.55 Wereldkamp. Wiölrepnen op de baan te Parijs; 18.00 Kunstkroniek; 18.30 Zang en orkest'. Griekse liedjes; 18.50 Lichtbaken, le zing; 19,00 Nws; 19.10 Actualiteiten. Aansluitend Conciliejournaal; 19.35 Populaire klassieken; 20.00 Nordring: een muzikaal paspoort voor Noord- Europa; 21.10 Raaien maar!!!, muzi kaal spelletje; 22.15 Wereldoorlog I, documentaire, 22.30 Nws; 22.40 So ciale ongelijkheid en sociaal beleid in Nederland, lezing; 22.50 Stereofo- nische uitz.: Moderne orkestwerken; 23.55 - 24.00 Nws. HILVERSUM H, 298 m, 1007 kc/s 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00 - 34.00 VARA VARA: 7.00 Nws; 7.10 Ochtend- gymn.; 7.20 Soc. strijdlied; 7.23 Lich te gram. (7-30 Van de voorpagina, praatje); 8.00 Nws, postduivenbar. en soc. strijdilied; 8.18 Lichte gram.; 9.00 Loon naar werken, praatje; 9.10 Lich te gram.; VPRO: 9.40 Religieuze op voeding in het gezin en daarbuiten, reportage. VARA: 10.00 Buitenlands weekoverzicht; 10.15 Z. O. 135, ge varieerd progr.; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tui-nb. Aansluitend: Post- duivenberichten12.33 Sportnieuws; 13.00 Nws; 13.15 VARA-Varia; 13.20 Radio-Jazzclub; 13,50 Voor de twin» tigers; 14.25 Stereofonische uit?.: Me- tropole-prkest en zangsolist: amuse- mentsmuz.; 15.05 Gesproken portret; 15.20 Radio Filharm. orkest: klassie ke en mod. muz. In de pauze: 16,15 - 16.37 Nws. en boekbespreking; 17.30 Stereofonische uitz.: Tango - rumba orkest en zangsolisten; 18.00 Nws en commentaar; 18.20 Ramblersrevue; 18.45 Electronosch orgelspel; 19.00 Tijd voor teenagers; 20.00 Nws; 20.05 Dis co-Festival; 21.00 Soc. commentaar; 21.16 Lichte orkestmuz.; 22.00 Lichte E:am.; 22.15 Stereofonische uitz.: icht instrumentaal kwartet; 22.30 Nws; 22.40 Balans: actuele kroniek; 22,55 Stereofonische uitz.: Dansmu?.; 23.30 Lichte gram.; 23.55 - 24.00 Nws. televisieprogramma's VARA: 15.00 Rawhide: Een moei lijke keu ze, TV-film; 15.50 Hoe insec ten zich aanpassen, korte film; 16.00 Reizigers voor Tokio op de valreep, interviews met Ned. deelnemers aan de Olympisceh Spelen; 17.00 - 17.45 Voor de kinderen; 17.30 - 19.25 Euro visie: Wereldkamp. wielrennen op de baan te Parijs. VARA: 19.30 Vrije Nieuwsgaring - Michael O'Toole, in goede daden, TV-film; 19.55 Reactie op reacties. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20,20 Achter 't nieuws. NTS: 20.45 Van slavernij naar vrijheid: Ne gerzangers: m. foto's, filmfragmen ten en prenten uit de slaventijd VARA: 21.25 Zo maar 'n gast, TV- film; 22.15 Stop the world - I warjt to get off, impressies van de musical; NT$: 22.55 - 23.00 Journaal. door Antonio del Monte „Er is een heel redelijke kans, dat wij in het dorp weinig last zullen hebben", vertelde Giulio naar waar heid. „De vulkaan werkt het sterkst aan de tegenovergestelde zijde.de kraters daar roken sinds een paar weken erger dan gewoonlijk Hij glimlachte toen hij was uitge» sproken en Figaro riep onmiddel lijk: „Zie je wel! Het is dus het ver standigst om maar gewoon hier te blijven! Al die opwinding is immers nutteloos!" „Het lijkt me inderdaad met nodig ®m vandaag nog te vertrekken", be vestigde Giulio kalm. „Hou er alleen rekening mee, dat de toestand critie- ker kan worden." Toen ze nog een tijdje gepraat hadden, spoorden Donato en Enzo aan weer normaal te gaan werken. De vissers aarzelden even, vooral door de aanmoedigingen van Figaro, die hiermede de rust dacht te kun nen herstellen. Maar de puimsteen groeve-arbeiders, die resoluut wei gerden naar boven te gaan, gaven tenslotte de doorslag. Het werd een vreemde dag. Je zou kunnen zeggen: een zenuwach tige Zondag. Overal in het dorp stonden de men sen in groepjes te praten, terwijl op de achtergrond de vulkaan een dof- r om melend geluid liet horen. Lucia was echter niet meer te bewegen een ander standpunt in te nemen- Nadat Giulio wa6 vertrokken om weer de wacht te houden bij zijn zwavehstinkende kraters, pakte ze haar Kind weer op en Eins naar huis om hggr boel voor het vertrek in gereedheid te brengen. Op de kade was haar man noodge dwongen bezig de boot na te kijken. Terwijl hij doende was de onderde len van de motor met olie te smeren en te controleren, kwamen er re gelmatig dorpelingen op hem toe, die hem met al hun welsprekendheid trachtten te overtuigen van Lucia's overdreven besluit. Zwijgend keken ze naar de kinde ren, die de belangrijkste bezittingen en noodzakelijke voorwerpen van het huis naar het scheepje brachten. Ze legden het op het verweerde asfalt van de kade en keerden onmiddel lijk terug, indaehtig de strenge com signes, die zij van hun moeder ont vangen hadden. De twijfel sloeg door het dorp als de koorts tijdens een epidemie. Meningen werder) overwogen, ver dedigd en omver geworpen. Maar Lucia liet haar kjnderpn slepen. Ze sloeg zoveel mogelijk levensmidde len in en was zelfs in het winkeltje van Campo, waar talloze yrouwen haar de belachelijkheid van haar haast wilden doen inzien, onwrik baar in haar beslissing. Antonio was de eerste die haar voorbeeld volgde. Lucia was prac- tiseh al klaar gekomen met pakken, toen hij zijn oude roeiboot aan Het touw naar de kaderand trok. Rosina sloeg levensmiddelen in en over de stoffige weg, die lag te bran den in de vurige zon, gjng zij ver schillende meien em uit haar huisje dekens en kippen weg te slepen- Een uur daarna kwamen Campo en zijn broer Daniel handen tekort om iedereen van dienst te kunnen zijn. In groten getale stonden de vrouwen op het stenen trapje en in de dorps» straat en in het winkeltje werden de planken, bakken en kisten angst aanjagend gauw leger en leger. De vrouwen scholden en krakeel den, wanneer zij dachten, dat een apder voor haar beurt ging. Twee raakten er zelfs handgemeen. Ze schopten en sloegen en trokken el kaar de haren uit het hoofd. Iedereen bemoeide zich er mee en waarschijn lijk zou het winkelen in een algehele vechtpartij zijn geëindigd, wanner Campo en Daniel er niet waren tus sen gekomen en dreigden het win keltje te zullen sluiten. Overigens gebeurde dat een tijd later toch, want lang nog niet alle klanten waren geholpen, toen er van de ganse voorraad niets meer over was. Het lange, beduimelde winkelboek woog zwaar van het verleende cre- diet en het zaakje zelf zag er uit of hét was geplunderd. De kade leek een rommelmarkt in een grote stad. Bootje na bootje werd vol ge stouwd met meer of minder onmis bare gebruiksvoorwerpen en opge stapelde, oude dekens. Figaro was woedend. Hij had het allemaal aangezien en gtppd nu bij Antonio, die hij er driftig de schuld van gaf. „Dat Luoia nou zoiets doet", raasde hij. „Lucia is per slot van rekening een vrouw. Maar jij! Je hebt het hele dorp aangezet. Je ijkt wel een bang oud wijf! Inplaats dat je je als een kerel gedraagt! Kijk nou 's even om je heen: ze lijken wel gek gewor den!" „Ik ben niet bang", verdedigde Antonio zich zwakjes. „Rosina en ik gaan ook niet ver trekken! Het zijn maar voorzorgs maatregelen!" „Ik dacht ook niet, dat je pu met een naar Napels zou roeien hoor!" riep Figaro nijdig en tegelijkertijd draaide hij zich om, met formidabele stappen de kade afrennend. Eva Lattini kwam bij de priester vandaan. Ze ging langs de huizen, langs de kade, langs de dorpsstraat, ze sloeg niemand over om te zeggen, dat er binnen een uur een mis zou worden gecelebreerd om bescher ming van het dorp tegen de vulkaan af te smeken. Ze kwam zelfs bij de Natoli's. Maddalena maakte toevallig de deur voor haar open. Haastig raffelde Eva het nieuws af en voegde er aan toe: „En denk er om, dat jullie komen!" Voor Maddalena had kunnen ant woorden, was ze al met benijdens waardige snelheid het houten trapje afgegaan om ijlings de volgende fa milie in kennis te kunnen stellen. Maddalena vertelde het Maria. Maar Maria gaf ternauwernood ant woord. Direct nadat ze uit het dorp waren gekomen, was ze begonnen haar kleren in orde te brengen. Waar dat nodig was repareerde ze zorgvuldig een scheur of winkelhaak en de rest van de tijd stond ze onder de vijgebomen te wassen en te plas sen; af en toe angstig opkijkend, wanneer het hart van de vulkaan wat al te heftig van zich spreken deed. Het leek er op, dat de betekenis van ae gebeurtenissen haar min of meer ontging. Ze bereidde zich slechts voor op 'naar vertrek naar Napels. Juist toen ze een rij van druipend goed aan de waslijn te drogen had gehangen en Maria naar binnen ging, kwam Nino thuis. Opgewonden ver telde hij van alle dingen, die hij in het dorp gehoord en gezien had en hijgend van het harde lopen, besloot hij. „Zullen wij nu dan ook maar weggaan?" „Welnee", antwoordde Maria bits. „Giulio heeft immers zelf gezegd, dat we geen haast hoeven te maken!" (Wordt vervold)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2