Spanning om Cyprus nadert het kookpunt THIERRY D'ARCENLIEU - karmeliet en admiraal - IN BREST OVERLEDEN Moeder verdronk kind in een teil WAT NU MET DE „LEEUW" V DINSDAG 8 SEPTEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAC... - 7 woirdJeii overgebracht, orwtsnepée Thierry <f Angenlieu echter en stak ircet een vissersboot over naar Enge land, waar hij zich voegde bij gene raal De Gaulle. Deze maakte hem op 1 juli 1940 bevelhebber van de marine van de vrije Fransen. Twee miaandfen later ging hij met De Gaulle naar Noord-Afrika. Bij Dakar hep hij zware verwondingen op. Na zijn herstel organiseerde hij vlootbases in Fram-Bquatoriaal Afrika. Na een diplomatieke missie in Canada te hebben vervuld, werd hij In Brest is admiraal Thierry d* Ar- staf. In 1945 werd hij gouverneur i genlieu, voormalig gouverneur van hoge commissaris in Indo-China. Twee ïndo-China, in de ouderdom van 75 jaar later nam hij ontslag en trok ^gg^eraal De Gaulle benoemd jaar overleden zich terug in een klooster. tot Franse hoge commissaris in het rn'het begin van de tweede wereld- oorlog werd hij door de Duitsers de zoon van een admiraal. Zelf ging ka zond De Gaulle hem naar Washing- krijgsgevangene gemaakt. Hij wist hij ook bij de marine, maar trad in ton voor overleg met Amerikaanse m „oo- 1920 toe tot de orde dear Karmelieten, ministers en militaire leiders. Op 25 uit het kamp te ontsnappen en naar A]s pater de la Trinqité werd augustus 1944 trok hij met De Gaulle Londen te reizen, waar hij zich voeg- hij in 1932 het hoofd van deze orde Parijs binnen. de bii de vrije Franse strijdkrachten, in Frankrijk. Deze post verliet hij In de twee jaar, dat hij in Intdo- in 1939, toen hij als reserve-officier Ohima was, voerde de admiraal een De rest van de oorlog streed hij tegen dle marine werd opgeroepen. Bij verzoenende politiek. Enige maanden de Duitse Marine. één van de laatste Franse posten, na zijn terugkeer in Frankrijk in 1947 die de Duitsers een jaar later ver- trok hij zioh terug in het karme- Na de bevrijding werd hij admiraal OV6rdenj werd hij gevangen genomen. 1 ietenklooster te Avon in het depar- en waarnemend chef van de generale Nog vóór hij naar Duitsland kon tement Seine en Marne. Maandag heeft H.K.H. prinses Irene een kort bezoek gebracht aan Nederland. De prinses maakte bij enkele zaken, die gespecialiseerd zijn in antieke Hollandse meubelen, een keus voor de inrichting van een Hol landse kamer in haar flat in Madrid. Deze kamer wordt de prinses aangeboden door het Nederlandse comité „geschenk prinses Irene". Foto: Op het Westplein in Rotterdam, voor het gebouw van de Kon. Ned. Roei- en Zeilvereniging „De Maas", waarin de prinses de lunch gebruikte, neemt prinses Irene hier afscheid van de heer J. Ph. van 't Hoff uit Rotterdam, vertegenwoordiger van het comité. Rechts op de foto de vriendin van de prinses, mej. Petra Brussaard. Kritiek in Turkse parlement op regering Volgens waarnemers in Athene is de spanning in de betrekkingen tussen Griekenland en Turkije dusdanig opgelopen, dat nog slechts een initia tief van de grote mogendheden het uitbreken van een oorlog zou kunnen voorkomen. De kwestie-Cyprus schijnt thans buiten haar oorspronkelijke kader te zijn getreden en tot een rechtstreekse crisis tussen Griekenland en Turkije te hebben geleid, die naar een hoogtepunt gaat op 16 septem ber aanstaande, de dag waarop het vestigingsverdrag tussen beide landen afloopt en de in Istanboel wonende Grieken zullen moeten vertrekken. Opgemerkt wordt, dat de Griekse premier, die tot nog toe alle buiten landse bemoeienis met de crisis van de hand had gewezen en die van de NAVO in het bijzonder, thans juist op de NAVO en de grote mogendheden in het algemeen een beroep heeft gedaan om Turkije ervan te weerhou den naar de wapenen te grijpen. NIEUWE tegen het einde van deze week de leden van de Veiligheidsraad zijn rapport over Cyprus voorleggen en Inmiddels is gistermiddag in An- jjjj verwacht, dat de raad 15 septem- kara het grote debat in het Turkse ber bijeenkomt om te beslissen of het parlement over de kwestie-Cyprus mandaat van de vredesstrijdmacht begonnen, waarbij de tribunes voor voor een nieuwe periode van drie diplomaten en publiek tot de laatste maanden moet worden verlengd. Het plaats bezet waren. Woordvoerders huidige loopt 26 september af. van de oppositie hadden kritiek op regering van Cyprus gaat er- de aarzelende en verzoenende hou- mee akkoord, dat- het mandaat met ding van de regering en drongen aan drje maanden wordt verlengd, zo op krachtiger optreden. Nu de po- WOrdt in regeringskringen in Nicosia gingen tot het vinden- van n vreed- vernomen. Minister van buitenlandse zame oplossing geen resultaat heb- zaken Kyprianou zal naar New York ben opgeleverd, moet Turkije gebruik gaan met het oog op de komende maken van zijn recht op interventie, bijeenkomst van de Veiligheidsraad zei een afgevaardigde. Een ander mzake de kwestie-Cyprus. eiste het aftreden van de regering. Een nieuwe regering zou dan ver- LAATSTE TROEFKAART? deling van Cyprus moeten eisen. Voorts werd de regering verweten. De New York Times" schrijft ten dat geen gebruik is gemaakt van de aanzien van de kwestie-Cyprus dat gunstige omstandigheden na de bom- „misschien alleen Groot-Brittannië in bardementen van 8 en 9 augustus op staat zal zijn het tot een compromis het eiland. Deze hadden uitgebreid te laten komen". Volgens het blad moeten worden tot de Grieks-Cypri- zou namelijk een nog niet uitgespeel- sche vliegvelden, zei een der afg®" de troefkaart in de onderhandelingen vaardigden. De betrekkingen met de 0Ver de uiteindelijke bestemming van NAVO zouden moeten worden her- het eiland met zijn gemengde Griek zien. se en Turkse bevolking kunnen be- De voorzitter van de. commissie staan in een aanbod van Britse zijde voor buitenlandse zaken,' prof. Nihat tot het afstaan aan Turkije van een Erim, die Turkije bij de onderhande- van de twee soevereine Britse bases lingen in Genève heeft vertegen- op Cyprus. Een aanbod van Britse woordigd, verdedigde de regerings- zijde als bovenbedoeld zou dan voor politiek. de Turken de zaak rond kunnen ma ken, meent het blad. VOEDSELBLOKKADE Naar van officlëlc zyde in Ankara OP CYPRUS De Cyprische regering heeft za terdag ook voor de Turkse wijken van Famagusta en Larnaca beper kingen in de voedselvoorziening in gesteld, zo heeft een VN-woord voer der maandag meegedeeld. Een reden was daarvoor niet opgegeven, zei hij. De speciale vertegenwoordiger van Oe Thant, Plaza, heeft maandagoch tend met president Makarios over dit probleem gesproken. Momenteel gel den deze voor de Turkse wijken van Nicosia, Lef ka, Kokkina, Famagusta en Larnaca. Door de nieuwe maat regel worden 600 Turken getroffen. Een Turks-Cyprische woordvoer der zei maandag, dat de regeringsbe perkingen indirect schuld hebben aan de dood van een ziek Turks meis je van drie jaar. Haar ouders moch ten haar niet naar het ziekenhuis in Ktima brengen. In een vlaag van verstandsverbijstering Deze week gaat een Cyprische dele gatie onder leiding van de minister van handel en industrie, Andreas Araoezos, haar Moskou voor onder handelingen met de Sowj et-regering, zo is in Nicosia bekend gemaakt. Naar verluidt zal de delegatie don derdag vertrekken. In welingelichte kringen in Nico sia verwacht men niet dat van de Sow jet-Unie militaire hulp zal wor den gevraagd. Wel zou economische steun worden aanvaard, mits daar geen voorwaarden aan worden ver bonden. Secretaris-generaal Oe Thant zal Naar thans is komen vast te staan, heeft zich vrijdag j.l. in Roswinkel een afschuwelijk drama afgespeeld. De 27-jarige mevrouw Zwaantje Kies-de Jong heeft toen in haar wo ning haar vijfjarig dochtertje Jop- kien vermoedelijk in een vlaag van verstandsverbijstering verdronken in een teil met een laag water van on geveer 40 centimeter. De vrouw die onder doktersbehandeling staat, werd in bewusteloze toestand aan getroffen, liggend over de teil met het verdronken kind. De vrouw heeft voordat zij haar wanhoopsdaad beging, aan een buur meisje gevraagd, of zij even de dok ter wilde waarschuwen. Toen deze arriveerde, was het kind reeds ver dronken. De arts kwam gelijk met de heer Kies, vader van het verdron ken meisje, thuis. De heer Kies, die chauffeur is bij de gemeente, wilde thuis een kopje koffie gaan drin ken. Op het stoffelijk overschot van het kind zijn sporen gevonden, die erop duiden, dat het kind zich heftig heeft verzet. Op het onderlichaam zijn enkele diepe striemen gevonden, terwijl de voeten van het kind zijn gewond. De vrouw is naar een psy chiatrische inrichting te Assen over gebracht. is vernomen, heeft de Turkse regering om bijeenroeping van de NAVO-raad verzocht, ter bespreking van de kwestie-Cyprus. De permanente ver tegenwoordiger van deze raad heeft daartoe zondag van zijn regering op dracht gekregen in verband met de jongste ontwikkelingen in de crisis rondom Cyprus. In haar verzoek voert de Turkse regering, volgens bevoegde kringen, aan dat Griekenland een divisie, vol ledig uitgerust met wapens van de NAVO, naar Cyprus heeft gezonden en troepen concentreert op de gede militariseerde eilanden in de Egeï- sche Zee, alsmede in Thracië, zulks in strijd met de verdragen van Lau sanne, en Parijs. Voorts is aangevoerd, dat de toestand op Cyprus steeds slechter wordt door de economische blokkade tegen de Turks-Cyprisohe gemeenschap. r "n Staatsdrukkerij door Koningin geopend Gistermiddag heeft onze vor stin te Den Haag het nieuwe bedrijf van de Nederlandse Staatsdrukkerij officieel in werking gesteld. Met een druk op de knop werden de persen aan het draaien gezet, waarvan als eerste produkt de Staats courant van 7 september 1964 rolde, die meldde, dat de nieuwe Staatsdrukkerij door H.M. de Koningin was ge opend. Iedereen keek bijzonder ver heugd bij deze feestelijke ge legenheid. Alleen het per soneel was niet zo gelukkig. Dit had namelijk voor de di recteur, de heer Th. H. Olt- heten, een verrassing in petto, in de vorm van een onder scheiding in de Orde van de Nederlandsche Leeuw. Te laat echter, want vorige week reeds werd de directeur reeds be noemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau, in alle stilte. En het personeel, dat alle bij de Nederlandsche Leeuw behorende versierse len had aangeschaft, zit nu met de Leeuw Tijdens de rondleiding na de officiële opening wees de heer Oltheten de vorstin op een gegeven ogenblik op een proclamatie uit het jaar 1900, waarop de verloving van koningin Wil- helmina met prins Hendrik van Mecklenburg Schwerin staat aangekondigd. „Dit zal Uwe majesteit waarschijnlijk wel bekend voorkomen", waar op de vorstin na enige aarze ling antwoordde: „Nee, nee, toen was ik er nog niet". De Turkse ambassadeur in ons land de heer Fuat Kepenek, heeft in 't pa rochiehuis van de Monica kerk in Utrecht zaterdagaVond een ontmoe tingscentrum geopend voor de onge veer 330 Turken die in Utrecht wer ken. De regering van Egypte heeft de 11.600 ton metende Amerikaanse schip York, dat met 18.000 ton tar we op weg is naar Port Said, ver zocht door te varen naar Bombay om de voedselnood in India te helpèn le nigen. Veertien Cubanen, onder wie vrouwen en kinderen, die op weg waren van Havanna naar Praag heb ben ophet vliegveld van Gander po litiek asiel in Canada gevraagd. Maandag heeft H.M. koningin Juliana in Den Haag een bezoek gebracht aan het Staatsdrukkerij- en Uitgevers bedrijf t.g.v. het honderdvijftigjarig bestaan en de nieuw bouw van dit bedrijf geopend. Foto: samen met de hoofddirecteur van de Staatsdrukkerij, de heer Th. H. Oltheten, bekijkt de koningin hier met veel belangstel ling 'n oude handpers, de eerste metalen pers, welke in 1819 door de Staatsdrukkerij in gebruik werd genomen. 'jBT Toen de Russische partijleider en premier, Nikita Chroes jtsjow maandag in Moskou een bouwkundige tentoon stelling bezocht, drong zich plotseling een man door de afzetting heen, die wilde trachten Chroesjtsjow te spreken te krijgen. Het gelukte hem niet, maar had tot gevolg, dat de lijfwacht van Chroesjtsjow scherper dan ooit over de Russische leider ging waken. Vandaar dit plaatje vol strenge gezichten van het treintje, dat Chroesjtjsow over de tentoonstelling reed. De Deense minister van financiën Poul Hansen heeft in Kopenhagen de eerste 5 kronen munten met de beel tenis van prinses Anne Marie aan koning Frederik en de prinses zelf overhandigd. De nieuwe munt is gesla gen, omdat prinses Anne Marie Denemarken binnenkort gaat verlaten om met koning Constanten van Grie kenland in het huwelijk te treden.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7