Schuldbesef is goed voor U zegt psychiater in Amerika HAUTE COUTURE SCHUDT OP HAAR ..MODE "-GRONDVESTEN Brief uit- Onder onó gezecjcl We hebben het nodig om in deze wereld te kunnen leven Rijke Mona leeft in eenzaamheid TIP De opmaak van oogleden en wimpers is zorgvuldig werk Prinses Claude de France sloot vorstelijk huwelijk Tips vooi de huisvrouw Wetenschap wil mensen helpen zoeken naar morele waarden Kan de wetenschap de mens helpen bij zijn zoeken naar morele waarden? Volgens een psychiater uit Louisville in de Verenigde Staten kan dit inderdaad en wel door sommige van de grond slagen van wanbegrip, de oorzaken van verschijnselen als haat, trots en egoïsme aan te vallen. Een figuur, die buitensporig veel publiciteit heeft genoten, is mevrouw Mona Harrison Williams, de echtgenote van een Amerikaans financier. Zy beweegt zich in de beroemde wereld van ryke lieden en stond op de ljjst van de best geklede vrouwen. Het meest opmerkelijke verhaal werd over haar verteld in de begin jaren veertig, toen de Amerikaanse regering een jaarlimiet van zestïgdui zend gulden op inkomens voorstelde. Zy sloot 4 van haar 5 villa's*, zette acht auto's in de garage en gaf ne gen van haar twaalf tuiniers ontslag. „Wij moeten voortaan van dag tot dag leven", verklaarde zij. Een bekend gezegde destyds was: „De enige reden, dat Harrison Wil liams niet als een prinses leeft is, da.t een prinses zich niet kan veroor loven te leven als Harrison Williams". Hr^r elegantie was zo legendarisch, dat Cole Porter een song over haar scV-eef. Mevrouw Williams ontvluchtte het ple,: rge maar vermoeiende leven vlak onder het oog van de wereld door een villa te kopen op het idyl lische Italiaanse eiland Capri. Zij was zich ook de locale titel Gravin Bis- mark te verschaffen. Toen haar man in 1954 overleed vestigde zij zich permanent op het ei'nnid en zij is er nu nog. Zij is thans 69 jaar, tuiniert voor hf)-?'' o^z'er en koopt haar japonnen bii Be'anciaga In zeldzame gevallen ver'aat zij de villa om in een res- tavrant op het eiland te gaan dine ren Na haar grote dagen als toon aangevende persoonlijkheid in de society, beschouwt men haar ver blijf op Oapri als een vlucht in de eenzaamheid. Maar als men ryk en erg beroemd is neeft het zijn voor delen een toevluchtsoord tot zijn be schikking te hebben en te weten er gebruik van te maken. Siw M^lmkvist zingt na Tove weer mee op de Duitse hitparade M-cder Mslmkvisl won dit jajn- het vierde Duitse schlager festival te Baden-Baden en meteen herkende men de naam van deze Zweedse zangeres weer. Zes maanden gpleden was haar welluidende naam immers uit het shownieuws verdwenen, toen ze het wat kalmer aan ging doen: Siw zong nog -leohts x>r pas geboren doch tertje Tove, en met wiegeliedjes in de huiselijke kring haalt men geen mil joenen succes. Maar Tove begint nu al boven haar wiegje uit te komen en mamma Siw staat weer in het volle drukke leven. Haar schlager „Liebeskommer lohnt sich nicht" wordt beloond met een denderend succes op de Duitse hit parade. Ontdekt werd Siv tien jaar geleden, maar haar faam reikte toen niet ver der dan de Zweedse grenzen. Lang zaamaan veroverde zy de Skandina- vische wereld, om tenslotte in 1962 na een tournee door Europa Duitsland aan haar voeten te vinden. Met het liedje „Die wege der Liebe sind wunderbar" was dat niet by zon der moeilijk. Hits als „Sole, Sole, Sole" en „1999" verstevigden nog haar positie. De knappe Zweedse heeft zich sinds haar ontdekking door dat Zweedse tyd- schrift, steeds verder in het vak be kwaamd, en is op dit ogenblik wel licht Zwedens rgpste en charmantste schlagerzangeres. Dr. Robert J. Lehman, die aan de medische faculteit van de universiteit van Louisville doceert, schilderde on langs de tegenstelling tussen persoon- ïyke verlangens, die by de mens zelf hun oorsprong vinden, en plichten die door de buitenwereld worden opgelegd. Naarmate de mens meer volwassen wordt, voelt hg de tegenstelling tussen verlangens en plichten minder scherp aan, zo verklaarde de psychiater. Plichten „Plichten Wordep zo automatisch aanvaard, dat ze bijna een onder deel van het ego worden. Emotionele rijpheid stelt ons in staat persoon lijke behoeften tot een minimum terug te brengen en ons gemakke- lgker door het leven te bewegen." De psychiater legt er de nadruk op, dat de integriteit van de mens, die hij definieert als een afgerond zyn van de persoonlijkheid, hierdoor wordt gekenmerkt dat zgn plichts besef de boventoon voert. Voor het gerypte individu is inte griteit een onderdeel van al zijn handelingen, zegt dr. Lehman. „In tegriteit leidt tot moreel handelen". Schuldbesef Moeten ouders enerzijds geen vijan dige houding tegen hun kind aanne men als het tastend zgn weg aan het zoeken is, anderzyds is het ook onjuist het kind aan te weinig beperkingen te onderwerpen. Verstandige beperkin gen en bevelen zijn voor het kind een middel om zich met de wereld van volwassenen te indentificeren. Door deze beperkingen wordt het schuldbesef by het kind* gevormd. „Schuldbesef is goed", aldus dr. Lehman's. „Wij hebben het nodig om in deze wereld te kunnen leven". Hij besloot zyn betoog met het op somfnen van zeven vereisten by het zoeken van de mens naar integriteit: 1. Het vermogen om realistisch te handelen. 2. Het open biyven staan voor veran deringen. 3. Het vermogen om angstgevoelens te onderdrukken. 4. Het meer kunnen geven dan ont vangen. 5. Het vermogen goede betrekkingen met anderen te onderhouden. 6. Het bewaren van voldoende uitlaat mogelijkheden voor agressiviteit en schuldgevoelens. 7 Het vermogen om lief té hebben. (Copyright Opera Mundi) Harde boter Als de boter te hard is om te smeren, doop hei mes tian in een kommetje warm water. U zult zien, dat beter gaat. Lippenstift in kleur van Uw sieraden Schoonheidsdeskundigen hebben alle tijder beweerd, dat een kleurenschema helangryk is voor cosmetica. Nu kom* er weer eeu- een nieuwe versie op dit bekende thema. Geïnspireerd door de prachtige kleuren in juweelcoliecties, wil men ons nu lippenstift laten dragen, die combineert met onze sieraden, in plaats van met de kleur van onze japr n. Het idee wordt gerugigesteund door een nieuwe serie lippenstift. Natuur lijk zijn ze in de kleuren van juwe len, van zachtros diamant tot vuur rode robgn. De tinten zijn gloeiend en diep >m uw glamour te vergroten of u nu blond, rood of bruin van haar bent. Als u amethist draagt rose parels of robijnrode sieraden, u kunt een bijpassende lippenstift krygen. Met an dere sieraden vomt deze soort lippen stift ee.i zeer aantrekkelijk contract. Een ander voordeel van deze nieu we soort lippenstift is, dat de lippen w*arar en vol blijden voor vele uren, zonder er nu vettig uit te zien, zelfs na het eten. De kleurenformuie is ook iets spe ciaa's. Deze geeft de lippenstift een juweelachtige glans. De lippenstift wordt in 6 juweeltinten gemaakt. Als de ruiten van uw aquarium te groen worden, staat het waarschijn lijk op een te zonnige plaats. Tegen de middag dient u dan uw bak af te schermen tegen de felle zon. Voorziet u voorts van de gehoornde water slak, die in dit opzicht nuttig werk verricht. Het groen dat u reeds op de ruiten ziet, kunt u verwijderen met een gilettemesje, dat u op een stokje plaatst. Schoonheidswenken Moeder vraagt of ze de stoel kan laten terughalen die ze ons geleend heeft. Heeft kans troonpretendente te worden Laten we eens kijken op welke manier we de oogleden en de wimpers moeten opmaken om de blik te onderlijnen en de schittering ervan te accentue ren. Sportieve vrouwen of zij, die hun bezigheden buitenshuis hebben, moe ten een discrete make-up toepassen. Meestal kunnen ze er wel zonder... Èen dun laagje vaseline op het ooglid volstaat meestal om meer glans aain de blik te verlenen. Wanneer de wim pers lang, dicht geplant èn donker- getint zijn kan men zich ook gekleurde cosmetica ontzeggen. Maar blondines en rossige vrouwen met hun te bleke pigmentatie doen er goed aan zachte kleuren te gebruiken. Niet klodderen Overdag moet de schmink voor het ooglid zeer licht aangebracht worden. Kies een tint die samen gaat met de kleur van uw haar of uw ogen. Stryk de pasta vanaf de onderkant van de wenkbrauw over het ooglid en laat die geheel vervagen bij de wimpers. Ver- myd lovertjes, agressieve tinten, te vette potloodstrepen die veel te erg opvallen. Wanneer dit gebeurd is, neemt U uw i wimperborstel en uw cosmetica die onder diverse vormen in de handel te koop is. U gebruikt wat u het handigste lijkt maar wat ook uw keus moge zijn moet u ervoor waken teveel op uw borstel te doen en hoedt u voor klod deren. Wimpers, die aan elkaar plakken door overmatig gebruik van cosmetica geven een lelijk effect. Gebruik nooit zwart zelfs indien u donker bent Bruine, marineblauwe of groene kleu ren zyir fluweelachtiger. De vrouw. rdie. werkt, komt laat thuis. Dikwijls heeft zy niet genoeg tijd zichzelf helemaal te ontdoen van haar make-up om zich nieuw op te maken. Dat is niet zo erg Wanneer uw make-up voor overdag licht is en goed aangebracht, kunt u er partij van trekken. Het is dan genoeg de schakeringen iets te nuan ceren. Indien uw oogleden licht ge kleurd zgn brengt u dan een iets don kerder tint erover aan. Met een speciaal potlood voor de ogen tekent u de rand van de oogleden bij en verbreedt u het oog naar de slapen. Borstel opnieuw uw wimpers en tip ze voorzichtig bij. Zo bent u klaar om uit te gaan. Dag make-up? Avond make *'.p? Kwestie van dose-, ring, tact en smaak! Prinses Claude van Frankrijk is een echte sprookjesprinses Zij is intelligent en zeer char mant. Zei is de vijfde dochter van de graaf van Parijs, één van de Franse troonpretenden ten. Ofschoon het verre van waarschijnlijk is, dat de Franse troon ooit nog weer bezet zal worden, vat de graaf zgn positie toch zeer serieus op. Het is enige jaren in onderhandeling geweest met een andere kandidaat voor een koningskroon, Umberto, de vroegere koning van Italië. Het onderwerp van de onderhandelingen was het huwelijk van Claude met Um- berto's neef, de hertog van Aosta. Kortgeleden werden de onderhande lingen bekroond in een klein 16de eeuws kerkje in Sintra, Portugal. Ofschoon er geen echte koninklyke personen aanwezig waren, was het huwelgk zo koninklijk als maar mo gelijk was. Het huwelgk werd opgeluisterd door vier kroonpretendenten (Spanje Boelgarye, Italië en Portugal) en hun pretenderende koninginnen, 13 prin sessen, acht prinsen, een aartshertog en zgn hertogin, twee hertogen, drie hertoginnen, vijf infanta's, vier gra ven en vier gravinnen. Claude en haar man zgn beide twin tig jaar oud. De prinses werd opge voed in Engeland, bezocht de oude school van prinses Alexandra, Heath- field in Berkshire. Uitjes Zg werd twee jaar geleden aan de hertog voorgesteld toen zij In Athene waren voor het huweiyk van Don Carlos van Spanje. Sindsdien zijn zg dikwyis samen gezien in de uitgaanscentra van Europa in een gondel in de wateren van Ve netië of zonnebadend aan de Ri viera. ?5" De deftige wereld van de haute-couture begint op zyn grond vesten te schudden. Het schijnt niet langer voldoende te zijn, dat bekwame en geïnspireerde couturiers tweemaal per jaar met sierlijke nieuwe jurken, mantels, tailleurs, cocktailjaponnen voor de dag komen. Het publiek voor de overgrote meerder heid bestaande uit mensen, die al die fraaie nieuwigheden toch niet kunnen kopen beschouwt de Parijse shows slechts als prettig nieuws en dan slechts indien er inderdaad iets prettigs of nog liever iets sensationeels tjjdens die shows gebeurt. meisje. Ze mocht slechts één model presenteren: een goudrood-gewaad ge ïnspireerd op de bruidskleding, zoals die in sommige streken van Marokko wordt gedragen. Zeer jonge en kale mannequins maken grote sensaties Verscheidene ontwerpers geven toe aan deze sensatiezucht. Dit jaar pro beerden verschillende ontwerpers by- voorbeeld een shock-effect te bereiken door middel van zeer jjonge manne quins. De jongste mannequin van de ontwerper Castillo was by voorbeeld slechts veertien jaar. Een andere ont werper, Louis Féraud, werkte o.m. met meisjes van vyftien en zestien en met een Amerikaanse, die weliswaar twintig Jaar is, maar die zich erger aanstelt dan de meest yeah-yeah- achtige teenager. Vorige Jaren hebben sommige cou turiers geprobeerd de aandacht te trekken met exotische mannequins: Japanse, Zuid-Amerikaanse, zelfs A- frikaanse dames. Dat is nu geen nieu wigheid meer maar toch verwekte Louis Féraud heel wat opschudding met Maria, h- zestienjarig Touaregg- Verbluffend De meest „klassieke" manier voor een couturier om voor sensatie te zor gen blgft nog altyd het invoeren van doorl iets verbluffends in de collectie zelf. Ontwerper Heim deed dat dit Jaar met fel-gestreepte wollen kousen en kniebroeken, die onderaan versierd waren met een grappig boordje bont. Crahay, de ontwerper van Lanvln, probeerde het met een zeer brede losse en doorzichtige chiffonjapon waaronder de mannequin een maillot droeg. Balmain en Gerard Plpart (voor het huis Nina Ricci) lieten kaf Alexandre vry spel, zodat hun manne quins extra kleine ronde hoofdjes kregen onder hun zeer kort geknipt en glad achteruitgekamd kapsel. Helemaal kaal Maar voor de grootste sensatie zorgde toch Jacques Esterel. Hy tiet het hoofd van zyn lievelingsmanne quin „Bibelot" kaal scheren Waarom? „Omdat de geschiedenis zich her haalt", zei Esterel. Vrouwen met kale hoofden duiken geregeld in de geschie denis op. Bij sommige volkeren werd de vrouw kaal geschoren als straf wegens ontrouw; in Centraal Europa werd een pasgetrouwde bruid kaal geschoren als waarborg voor trouw In de renaissance ontmoeten we Agnes Sorel, weliswaar niet helemaal kaal, maar met een verhoogd bolstaand voorhoofd. Dat alles heeft Esterel ge ïnspireerd toen hy op zoek was naar „een pure, zuivere lijn, ontdaan van alle versieringen", zoals hy opmerkte. „Zo'n lyn had ik nodig om myn in spiratie tot volledige ontplooiing te laten komen. Ik heb Bibelot gevraagd of zij haar haar wou opofferen voor dit ideaal en zg heeft onmiddeliyk ja aldus Esterel. Arme Bibelot Het klinkt allemaal heel mooi maai de waarheid is, dat de arme Bibelot hete tranen heeft geschreid om tiaar blinkende rosbruine haren. En ieder avond, wanneer kappei Alexandre het scheermes tn zyn hand verscheen, moest Bibelot ondersteund worden door vriendinnen. Want byscheren was een pijnlijke ope ratie op de zeer gevoelige huid van de schedel. Bibelot beet op haar tanden, wrong haar handen... maar kon zich meer dan eens niet bedwingen er huilde dan van pyn en ellende! „Zy doet het om het geld", fluis terden sommige tongen. „Neen, ze doet het om naam te maken", zeiden ande ren. Hoe het ook zy, Bibelot heeft wei naam gemaakt. Iedereen sprak over haar. Meestal met medelijden en soms zelfs met afkeer. Slechts een enkele keer sprak men met bewondering over haar. De mannen waren er beslist tegen! „Willen de vrouwen zelfs zover gelgkworden aan de mannen, dat ze zelfs de kale hoofden willen overne men? Is dat misschien de laatste defi nitieve stap van de vrouwenemanci patie?" spotten zy. Kortom, dat de haute-couture een dergelijke richting is ingeslagen, is wei hoogst bedenkeiyk! Claude heeft haar verloofde gehol pen Engels te leren. Hg heeft haar geleerd met een jachtgeweer om te gaan en haar de spelregels bygebracht van yshockkeysport „Zy speelt met verve", luidde zgn commentaar op Claude. Door haar huwelgk heeft Claude een hoogtepunt bereikt in de ingewik kelde sociale structuur van „een mo narchie zonder werk." Zij zal waar- schynlyk een pretenderende koningin worden maar dan moet de hertog van Aosta natuurlyk eerst kroonpretendent worden en dit is zeer waarschgnlyk. Umberto zou op het punt staan zijn neef als zgn opvolger aan te wyzen. Uraberto's eigen zoon, de prins van Napels, heeft zichzelf in de moeiiyk- heden gewerkt. Hij wil in het huwelijk treden met de Zwitserse waterski kampioene Marina Doria. En zy ls echt te „gewoon" om in dit gezel schap van pretendenten te passen. „MODEPRINSES" KEEK AL. DRIE JAAR VOORUIT Zelfs in het jaar 1964 heeft de titel prinses een bepaal df praktische waarde. Ik ben er van overtuigd dat prinses Irene Galitzine er zo over denkt. In de modewereld, waarin zij zich beweegt, heeft haar titel pre cies de juiste klank. De mode journalisten schrijven momen teel bijzonder aardige dingen over de prinses Haar show ir Florence, onlangs gehouden kreeg bijzonder goede kritieken de een nog uitbundiger dan de andere. De prinses heeft een speciaal talent voor het leveren van primeurs; zij i? een jaar of twee voor qp de belang rijkste trend van de mode. Reeds ir 1961, presenteerde zg de „blote look'' die momenteel zo in de mode is. Haat avondjaponnen en badpakken li «Her even boven de heup een driehoek on bedekt. Op haar laatste badpakken show die overigens oijzonder onthul lenc was, was de neiging merk boar om minder bloot te laten zien dan dé andere ontwerpers presenteerden ei dat zal dan waarschynlijk ook wel dt richting zgn waarin de mode zich za gaan bewegen Prinses Galitzine begon vyttien |aai geleder ln Florence als Liuportrici van Paryse mode Maai sinds i9ö» heeft zg haar eigen couture zHKen Haar kleding wordt naai veie piaai sen van deze wereld verkocht en var tijd tot tyd gaat zg naai Pargs Londen of New ïork om haai zakei met een beetje persoonlijke druk of te voeren. Zij beschouwt zienzeil als een wit Russin. Zg stamt uit een familie, dié veel invloed had aan het Keizeriyio Russische hoi Een groot aantal tami lieleden overleefde de revolutie en ei zyn vandaag de dag tenminste nop twee prinsessen Galitzine. Er is namelijk ook nog een prinsen Aimée Galitzine die helemaal alleei van Amerika naar de Sandwich eilanden zeilde Dan is er ook nog eet prinses Shelaigh Galitzine, die tijden» de oorlog als code-expert werkte en op D-Day in Normandië was Wamicei uien per trein op reis gaat dient men zgn dame bet eerste te ia ten instappen Bg het uitstappen ver laat de heer als eerste de trein om haar de helpende haiïd tf kunnen bie den. Motten -Men zal nooit meer iasi van motten hebben indien men wat zwavelsteen en kruidnagel ln de lin nenkast legt, welke Hij de drogist te verkrijgen zijn.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7