S)e£ckióe(2oiVz^mt NIEUW-ZEELANDERS EN GOERKHAS ZULLEN MEEVECHTEN met MALEISIëRS TEGEN INDONESISCHE INFILTRANTEN Zwolsman doet Garenfabriek Van Wijk Heringa over aan buitenlandse groep Tsjombe stuurt Zuidafrikaanse 39 DODEN RASSENONLUSTEN IN SINGAPORE RUSSISCHE UITNODIGING AAN DE GAULLE Overeenstemming met vakbonden JOHNSON Rassenscheiding in Mississippi Treinen in Brussel vertrekken sneller DE WATERSNOOD IN INDIA VAN DE PAUS AAN INDIA Later meer wind ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1964 54e JAARGANG No. 16.318 LEIDSE Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT S2 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN INDUSTRIEëN IN HET NIEUWS Teief 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3. 38.39 (tussen 11.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., f 3,35 p. mnd., f 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes j 1,75 Premier Holyoake van Nieuw-Zeeland heeft gezegd, dat Maleisië gebruik mag maken van het Nieuw-Zeelandse bataljon, dat in de federatie is ge stationeerd, bij de jacht op Indonesische infiltranten op Malakka. Zij zul len worden gesteund door Britse Goerkas. Inmiddels zijn vier Indone sische parachutisten in Johore gedood en verscheidene anderen gevangen genomen. De opsporingsactie naar de overige boven Johore afgeworpen para's wordt voortgezet. Een Maleisische delegatie vertrok vrijdag naar New York om de klacht tegen Indonesië bij de Veiligheidsraad te moti veren. TWEE BATALJONS een Indonesische C-130 boven Ma leisisch grond gebied zou hebben ge vlogen, vloog er in werkelijkheid, aldus Harsono, een C-130 in de om geving van Maleisië. Dit toestel had 70 „schone Cambodjaanse danseres sen" aan boord, die in Indonesië wa ren geweest voor de viering van on afhankelijkheidsdag en op weg wa ren naar Cambodja." Intussen heeft president Soekarno de Indonesische strijdkrachten bevo len paraat te zijn „om alle eventua liteiten het hoofd te kunnen bieden", vrijdag Indonesische agenten en com- Antara meldde, dat maarschalk munisten verantwoordelijk gesteld Soemengkar, de opperbevelhebber nnmflnoh0ct voor de onrust in Singapore. De twee van de Indonesische vloot, verklaard (rJnon Wirtm S gemenebestbataljons, die nu tegen heeft dat er binnenkort strategische etrild aan te bidden ™e7 de Indent de Indoneslërs gaan optreden, zijn wapens voor de Indonesische marine ê3be een eenheid Goerkha's en een regi- uit de Sowjet-Unie zullen komen, sische guerillastrijders in Malakka. ment uit Nieuw-Zeeland. De Nieuw- Zij zullen de Maleisische eenheden Zeelanders zullen naar Pontian aan aflossen, die op hun beurt naar Sin- de zuidwestkust van Malakka gaan. gapore worden overgebracht om de Daar zyn op 17 augustus ongeveer orde en rust aldaar te herstellen. 10o Indonesiërs geland. De Goerkha's Acht doden en vijftig gewonden zijn Sinds woensdag zijn bij relletjes m gaan naar het ejiand Labis op rond er volgens de officiële opgave geval- Singapore acht mensen om het leven 200 km ten noorden van Singapore, len onlusten tussen Maleiers en "oc+,tT waar 30 Indonesische parachutisten Chinezen in Singapore. Algemeen zijn neergelaten. wordt aangenomen, dat het aantal slachtoffers in werkelijkheid veel „DANSERESSEN" groter is. Er zijn 60 aanhoudingen verricht. Ganis Harsono, woordvoerder van 't Indonesische ministerie van buiten- VEILIGHEIDSRAAD landse zaken, heeft vrijdag in Dja- De veiligheidsraad, onder voorzitter- karta meegedeeld, dat hét vliegtuig schap van de Rus P. Morozov, zal een C-130 dat woensdag Indo- woensdagavond 20.00 uur Ned. tijd. nesiërs boven Malakka zou hebben bijeenkomen om de Maleisische President De Gaulle heeft een of- neerSelat™, in werkelijkheid leden klacht tegen Indonesië wegens „dui- ficiële uit" odiging ontvangen om in 7-? ,^en dansgroep vervoerde. Op 't delijke en onvergeeflijke agressie" in december een bezoelT aan Moskou te ÜjdstlP' waar0P er Malelsië ^handeling te nemen, brengen. Dit houdt verband met het feit, dat twintig jaar geleden het Frans-Russische vriendschapsverdrag werd gesloten, zo werd vrijdag van gewoonlijk goedingelichte zijde ver nomen. Naar verluidt zou de uitnodiging zijn gedaan voordat het besluit van Chroesjtsjov een bezoek aan West- Duitsland te brengen, werd bekend gemaakt. Van de zijde van het Russische mi nisterie vain buitenlandse zaken werd vrijdagavond echter verklaard, dat men niets wist van een Russische uitnodiging aan De Gaulle. Kringen, die in nauw contact staan met de De ambassades van de V.S. en Afrikaanse eenheid in Addis Abeba Franse ambassade in Moskou h^ten Engeland in Leopoldstad zijn bezig in Ethiopië, zei, dat de Kongolese re- Premier Moise Tsjorabe van Kongo wordt feestelijk in gehaald in Albertstad. De plaats is heroverd door rege ringstroepen na drie maanden door op standelingen te zijn bezet. Blanken in Kongo worden geëvacueerd *11* vrijwilligers terug zich in dezelfde zin uit. In gezagheb- op grote schaal hun landgenoten uit gering niet gevraagd heeft om Zuid bende kringen in Parijszei men ook het gebied van Coquilhatstad te eva- afrikaanse vrijwilligers om de orde van geen invitatie te weten. Er is overeenstemming bereikt tus sen de directeur en commissarissen van de N.V. van Wijk. en Heringa te Leiden (Zwolsman-groep) en een buitenlandse groep over overneming en voortzetting van de Garenfabriek. Hierdoor is het voortbestaan van dit bedrijf verzekerd en is voorkomen, dat het tot algehele liquidatie van dit bedrijf en ontslag van het gehele ca. 350 man tellende personeel zou komen. De nieuwe eigenaren willen de Garenfabriek in kleinere omvang voortzetten en zullen daartoe een niet onbelangrijk deel van het hui dige personeel in dienst nemen. cueren. Eén van de transportvlieg- in Kongo te herstellen, tuigen van het type C-130, die de Sommige van deze vrijwilligers VS aan de Kongolese regering heb- hebben volgens Tsjombe van hun ben uitgeleend, heeft donderdag 71 aanwezigheid in Kongo gebruik ge- vluchtelingen opgehaald, hoofdzake- maakt om propaganda te voeren te- lijk Amerikaanse zendelingen en hun gen de nationale belangen van Kongo verwanten. Zaterdagochtend hoopt in. en dit kon niet geduld worden, men de evacuatie gereed te hebben. De „werver" van de blanke huur- Belgen, die zulks wensen, kunnen de Jingen voor Kongo is een zekere ma- Een Viscount van de Braziliaanse f4"4 00k Y.™!?4?" afgezien er vier joor Hoare, een 44-jarige Ier met een ten viscount van de Braziliaanse transportvliegtuigen worden ge- avontuurlijk en krijgshaftig verle- bruikt. den. Tegenover een correspondent Volgens vluchtelingen was Coquil- van Reuter heeft hij gezegd, in 1961 T hatstad, de hoofdplaatsvan de een- ais huurling meegetrokken te zijn met LllYTPI l i '11(1 l( A VLIEGRAMP IN BRAZILIë „Companhia Transporte Paulista' tegen een heuvel te pletter gevlogen. De 34 passagiers en 5 bemannings- Hetenonge"luk°™ ïlLurTin dfbuuït 'tride. P™™ci<b donderdagmiddag Tsjombe's particuliere"Katanieseli van Frihu ra o o a 110 km va nRio de nog "Panden van de regermgstroe- ger en dit jaar door Tsjombe terug- «77.ll" Llsalg zoo toen door de opstan- geroepen te zijn om de nieuwe huur- lingen-strijdmacht te vormen. Twee van majoor Hoares mannen Ten aanzien van de afvloeiing van het overtollige produktiepersoneel is tussen de directie en de bestuurders van de verschillende vakbonden vol ledige overeenstemming bereikt. Ten aanzien van de afvloeiing van het overtollige leidinggevende, toezicht houdende en administratief perso neel zijn de besprekingen nog gaan de. Janeiro. delingen zijn bezet. Alle inzittenden waren Brazilianen. De Amerikanen halen ook onge- Het toestel stortte neer in moeilijk veer 130 zendelingen op uit Geme- toegankelijk bosachtig gebied. Het na, de hoofdplaats van de provincie vo ige week by de her toestel vloog volgens ooggetuigen in Oebangi. brand toen het de heuvel raakte en er volgde een ontploffing. Het werd GEEN ZUID-AFRIKANEN door vliegtuigen waargenomen maar reddingsploegen slaagden er nog niet Premier Tsjombe van Kongo-Leo- in de plaats van de ramp te bereiken, poldstad heeft op een persconferentie in ue jjiaauj vein ue ïdinp te uciciacii, iiumbiau uccii, up ecu pci.cu.uijj.ci.ciibic iaar omdat zij zich met kapmessen een meegedeeld, dat de Zuidafrikaanse 3 overing van Albertstad op de rebel len, zeven werden gewond. Na de gevechten telden majoor Hoare en zijn mannen, aldus Reuters corres pondent, 87 gesneuvelde rebellen met i gemiddelde leeftijd van ongeveer weg door de dichte begroeiing moe- vrijwilligers voor zyn leger naar huis ten banen. Hun pogingen worden gezonden zullen worden, verder bemoeilijkt door mist en diiis- ter nis. „Wanneer Katanga gezuiverd is, kunnen wij verder gaan naar Fizi en Tsjombe, die vandaag (zaterdag) Oevira in het noorden", aldus ma- vertrekt naar de conferentie voor joor Hoare, bijgenaamd „Dolle Mike". Prinses Beatrix ontplooit een ontwapenende glimlach, terwijl prins Peter salueert tijdens het bezoek aan de koninklijke militaire akademie in Breda. De prinses heeft hier de prijzen uitgereikt van de sportwedstrij den bij het zeventiende congres van de intergeallieerde confederatie van reserve-officieren, waarvan prins Peter voorzitter is. Een lid van het nationale comité van de Amerikaanse democratische partij, Frank Erwin, heeft vrijdag in Austin verklaard, dat agenten van geheime dienst en FBI een onder zoek hebben ingesteld naar een com plot om president Johnson te ver moorden, toen deze vorige week een toespraak tot de conventie van de democratische partij in Atlantic City hield. Volgens Erwin, die deze medede ling deed tijdens een toespraak tot de kamer van koophandel in Austin, waren veel aanhoudingen verricht. De Newyorkse politie deelde mee, op 11 augustus een aan verdovende middelen verslaafde man te hebben gearresteerd, die onsamenhangende uitlatingen over een complot tegen de president deed. Later herriep hij het hele verhaal, maar de geheime dienst en de FBI waren, zoals dat gewoonlijk geschiedt, ingelicht. De politie zei, dat er geen reden was om aan te nemen dat er enige waarheid in het verhaal van de man stak. 24 Negerkinderen, onder wie Ben Chaney, een broer van de vermoorde strijder voor de burgerrechten James Chaney, hebben vrijdag vergeefs ge tracht zich te laten inschrijven aan vijf lagere scholen voor blanken in Meridian. Er deden zich geen incidenten voor toen de 12-jarige Ben en de anderen bij de vijf scholen verschenen, doch zij werden weggestuurd toen zij poogden zich te laten inschrijven voor de op 14 september beginnende herfstcursus. Een woordvoerder van de in Mis sissippi strijdende organisaties voor de burgerrechten deelde mee, dat een tweede poging zal worden gedaan om de negers op de scholen in te la ten schrijven. Deze scholen hebben geen opdracht van een federaal hof gekregen om integratie toe te passen. UIT BINNENSTAD De gebouwen van de Garenfabriek zijn voor een bepaalde tijd gehuurd. Op den duur zullen deze bedrijven uit de binnenstad van Leiden moe ten verdwijnen. Door deze overeen komst is een der oudste textielbe drijven van Leiden behouden ge bleven en zal een van ouds bekend merk breiwol op de markt blijven verschijnen. Gemachtigde van de nieuwe groep is dr. J. C. M. v. Rhee uit Leiden, die in de overgangstijd de directie zal voeren. Het overge nomen bedrijf zal optreden onder de oude naam Leidsche Textielfabrie ken Gebrs. v. Wijk en Co. N.V., on der welke naam het vele jaren aan de Amsterdamse Beurs genoteerd is geweest, aldus werd gisteravond van de zijde van Van Wijk en He ringa in een communiqué meege deeld. DANK ZIJ TV De perrons van het Centraal Sta tion in Brussel zullen in de nabije toekomst worden uitgerust met een televisieinstallatie. Hierdoor wordt het mogelijk de treinen sneller te la ten vertrekken. Aangezien de perrons van het sta tion in een bocht liggen, zijn zij op de spitsuren zo moeilijk te overzien, dat het vaak lang duurt alvorens aan de machinisten van de treinen het vertreksein kan worden gegeven. Het oponthoud van de treinen in het Brusselse station duurt tweemaal zo lang als wanneer men in één oogop slag zou kunnen zien, of de trein al dan niet klaar is om te vertrekken. Het Brusselse station zou onder de huidige omstandigheden in de spits uren een toeneming van het trein verkeer niet kunnen verwerken. De treinen kunnen uiteraard niet langer zijn dan de perrons en het aantal treinen wordt beperkt door de mini mum tijd, die nodig is voor hét vrij maken van het spoor. Proeven hebben uitgewezen, dat de capaciteit van het station kan wor den vergroot als men gebruik maakt van een gesloten-circuit televisie systeem. Zelfs bij de normale stati onsverlichting verschijnt er op het scherm een duidelijk beeld van de situatie op de perrons, zodat de sta tionschef veel sneller het vertrek sein kan geven dan wanneer hij de toestand met eigen ogen moet beoor delen. De toestand in de omgeving van Nieuw Delhi, waar een groot gebied blank staat, wordt er niet rooskleuri ger op. Tweehonderd kilometer ten zuidwesten van de stad is opnieuw een rivierdijk doorgebroken. In de westelijke buitenwijken staat 60 cm water. Ook uit het noorden dreigt gevaar. Daar hebben dorpelingen een kanaaldijk doorgestoken om het wa ter in hun woningen te doen zakken. Zij hadden eerst een gevecht met boeren aan de andere kant van het kanaal moeten leveren, wier belan gen tegenstrijdig waren. Er vielen verscheidene gewonden. De Indische regering zal dezer da gen, naar verwacht wordt, een be kendmaking uitgeven over een be zoek van Paus Paulus aan India. De paus heeft een uitnodiging van de Indische regering, eerder in het jaar, in beginsel aanvaard. Er is echter nog geen datum vastgesteld, maar in Nieuw Delhi is de hoop uitgespro ken, dat de paus zal komen tijdens het 38ste eucharistische congres, dat eind november in Bombay be gint. Wat doet een ware „Leyenaar" het liefst? „Ketteren", beweer de Valdez, de oude Spanjool. „Peuren!" schimpten de stu denten Klikspaan en Hilde- brand. „Strandkuilen inpik ken", meende Herr Bieder- mann. - Maar zij kennen de Leyenaren niet, zoals ze onder elkaar zijn. Van oudsher gek op dansenAls er vier Leyena ren samenkomen, dan draait het op een bal uit. En nu is het de tijd van hun samenkomst, want er wordt nu ingeschre ven voor het „Werelddanspro- gramma" bij dansschool Evert Castelein, Boerhaavelaan 13, Leiden. Telefoon 5 20 54. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Tussen een hogedrukgebied boven Zuidwest-Rusland en een ander bij de Azoren bevindt zich boven West- Europa een zone met geringe lucht- drukverschillen waarin zwakke sto- ringsgebieden hier en daar aanlei ding geven tot enkele regen- of on weersbuien. Deze zone verplaatst zich langzaam naar het oosten. In middels is op de oceaan een depres- siegebied zover gevorderd, dat het zijn invloed over de Britse eilanden naar het oosten gaat uitbreiden. Een frontensysteem ervan bracht zater dagmorgen regen in Schotland en Ierland. Verwacht moet worden, dat de invloed hiervan morgen in de loop van de dag van het westen uit ook in ons land merkbaar zal wor den. In eerste instantie zal dit aan leiding geven tot enige toeneming van de wind uit het zuidwesten, maar later worden ook de regenkansen groter. De temperaturen komen daarbij op een wat lager niveau. Restanten van een zwak lagedrukge bied boven Frankrijk zullen voorna melijk in de voorafgaande nacht nog aanleiding geven tot enkele lokale buien. ZON- en MAANSTANDEN 6 Sept.: zon op 5.59, onder 19.16; maan op 5,52, onder 19.54. Nieuwe maan 5.34. 7 Sept.: zon op 6.01, onder 19.14; maan op 7.11, onder 20.12. H oogwaterstanden 6 Sept.: v.m. 3.04; n.m. 15.31. 7 Sept.: v.m. 3.46; n.m. 16.13. KORRELTJE Iedere droom, die werkelijkheid wordt, is een droom, die sterft.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1