N eder land-F rankrij k 't Leek wel een klucht 30-0: HOMERUN VAN HAN URBANUS i m m H iff i SCHAKEN SS£_ JLiU a m Zelfverzekerde Janssen ik ben bang voor niemand Indeling tafeltennis- competitie Duitse hegemonie door Ier Hayes doorbroken UVS-NEPTUNUS ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA U EUROPEES HONKBALKAMPIOENSCHAP In een enorm slagfestijn, dat gaandeweg op een klucht ging lijken, heeft Nederland vrijdagmorgen in zijn derde wedstrijd voor het Europees honk balkampioenschap, dat steeds minder met een serieuze titelstrijd te maken krijgt, de Franse ploeg met 300 verslagen. Het enige hoogtepunt in de wedstrijd was de homerun, de eerste van het4iele toernooi, die Hanny Urbanus in de eerste innings sloeg. Nederland startte in zijn basis-op- stelling, met Ton Terneuzen op de plaat, terwijl voor Hamilton Richard son, die in het begin van de week wegens ziekte van zijn vrouw naar huis terugkeerde, doch zondag in de wedstrijd tegen Italië weer van de partij zal zijn, Ben Tromp in het middenveld stond. Van de bekende Russische theore ticus Awerbach is de uitspraak, dat men de studie van het schaakspel moet beginnen met het bestuderen van het eindspel. Het beperkte aan tal stukken maakt de studie over zichtelijker dan in de andere phasen van het spel. Een ieder zal het epns zijn, dat voor de beginner, die de loop der stukken heeft geleerd, een studie van de openingen een wel haast onmogelijke taak moet zijn. Deze uitspraak houdt echter niet in, dat het eindspel dus het gemak kelijkste gedeelte van de partij zou zijn. Een kleine fout in de opening of tijdens het middenspel kan vaak nog door taktische mogelijkheden ongedaan worden gemaakt; in het eindspel is een vergissing meestal fataal. Het volgende paard-eindspel lijkt zo oppervlakkig nogal eenvoudig. Om in deze, materieel gelijke situatie-toch de winst te behalen, vereist echter een grote kennis van zaken en in zicht. I ER, IR m VA A U mm mm m m m B mm R P P ABCDEFGH Het enige voordeel, dat wit hier heeft, is een gunstiger opstelling van de koning. Deze kan sneller in 't spel komen; de zwarte koning is passie ver opgesteld. Het verloop was aldus: 1. Kg2-f3, Kg7-f7; 2. Pd5-c3! (maakt de weg vrij voor de koning; paardruil betekent natuurlijk direct verlies); 2Pb5-d4f; 3. Kf3-e4, Pd4-b3; 4. Ke4-d5, Pb3-d2; 5. h2-h3, f6-f5; 6. Pc3-dl, Kf7-f6; 7. Pdl-e3, Pd2-e4 (de c-pion is niet verder te verdedigen en zwart moet deze op geven in ruil voor een witte konings- vleugelpion. Echter, nu heeft wit 'n vrij-pion); 8. Pe3xc4, Pe4xf2; 9. b2- b4!, Kf6-e7; (op 9Pxh3 loopt de bijpioon snel naar het promotie- veld); 10. b4-b5, Ke7-d7; 11. b5-b6, Pf2-e4 (het paard moet te hulp ko men en kan dus niet op verdere pionwinst gaan); 12. Pc4-e5t, Kd7- c8; 13. Kd5-c6, Pe4-f6 (belet de voortzetting b7f, Kb8; Pd7t enz.); 14. Pe5-d3 (met de dreiging b7f, Kb8; Pc5 en zowel Pa6 als eventueel Pd7 winnen), Pf6-d7; 15. b6-b7t, Kc8-d8; 16. Kc6-d6, Pd7-b8; 17. Pe3-b4, Pb8- d7; 18. Pb4-c6f, Kd8-e8; 19. Kd6-c7 en zwart kon opgeven. TER OPLOSSING beurt kwam het Nederlandse team ruim drie keer volledig aan slag. De Franse werpers Adamoff en Setbon, die bij de stand 120, de leiding van de defensie hadden overgenomen, fungeerden eigenlijk alleen maar als batting practice-pitchers. Pas toen het 210 was, viel voor Wim Grouwel, die zich genadiglijk liet uitschakelen, de eerste nul. Ne derland geloofde het daarna wel en hoewel iedereen daarop probeerde uitgemaakt te worden, „moesten" onze landgenoten nog drie punten maken, voordat de Fransen, die zelfs Voor de Fransen viel er tegen dit op de eenvoudigste ballen (zij maak- team geen eer te behalen. In de eer- ten liefst 16 fouten) mistastten, twee ste innings was het al gelijk raak. andere Nederlanders konden uit- Adamoff moest eerst twee vrije lo- schakelen. Hanny Urbanus, die in pen toestaan en toenHudson John zijn tweede slagheurt voor het eerst daarna de eerste van de in totaal de bal over het hek had gejaagd, was 22 honkbalslagen plaatste, was het hen daarbij in de vierde beurt, door hek van de dam. In die eerste slag- op zijn gemak naar het eerste honk Wereldkampioenschap wielrennen De 24-jarige Jan Jansseh, de eerste Nederlandse renner die er in slaagde met de groene trui uit de Tour de France te komen, is iemand, die bang is voor niemand. Gevraagd wie hij zondag het meest vreest luidde het onomwonden antwoord: „Ik ben voor niemand bang, ik ben niet bang voor Stablinsky, ik ben niet bang voor Rik van Looy, ik ben ook niet bang voor Ward Seis. Maurice (ploegleider De Meuer van Pelforth) heeft me gezegd, dat de anderen bang zijn voor mij". Wie Jan Janssen iets beter kent weet, dat zijn woorden niet als opschepperij zijn bedoeld. Janssen kent z^ijn eigen kracht en aan de hand daarvan komt hij tot een dergelijke uitspraak. „Ik rijd veel beter dan in de tour. Ik heb veel meer force en als ik in de positie van het vorig jaar kom (Janssen werd toen in een verwarde eindspurt zevende in Ronsse) word ik wereldkampioen". Post vaart uit tegen Van Looy In de Nederlandse wielrennerij neemt Jan Janssen, die volgend jaar opnieuw voor Pelforth zal uitkomen, overigens een uitzonderlijke positie in. Het is een publiek geheim, dat in voorgaande jaren Nederlandse profs in het wereldkampioenschap haast altijd voor buitenlanders reden. Wel nu, de rollen zijn thans omgekeerd. Want Janssen kan zondag rekenen op de volledige steun van zijn extra- sportieve ploegmakkers Anglade, Foucher, de kleine Groussard en Willy Monty. „Maurice is tot alles bereid geweest om mij wereldkam pioen te maken en de jongens zullen ongetwijfeld hun best doen, want ze kunnen er financieel alleen maar op vooruitgaan". Vrijdagmiddag werd de Nederland se ploeg compleet, toen eerst Huub Zilverberg met de auto van zijn Bel gische ploegleider aankwam en een paar uur later Peter Post en Ab Geldermans, die tot Genève waren te wandelen, wel zeer behulpzaam. Het was overigens de eenvoudigste manier om dit treffen, dat op een marathon-duel had kunnen uitlo pen, te bekorten. Voor het honkbal is dit alleen maar fnuikend, want men maakt er de sport belachelijk mee. VOLGEND JAAR ANDERS Het bestuur van de Europese honk balfederatie zal zaterdag in zijn ver gadering over het toernooi om het Europese kampioenschap, dat vol gend jaar in Madrid wordt gehou den, een andere formule moeten vinden anders kan men deze wed strijdenreeks beter stopzetten. Wat er na de eerste slagbeurt ge beurde, had niet meer met honkbal te maken. Nederland probeerde zo snel mogelijk drie spelers voor nul aan de kant te krijgen en Frankrijk trachtte wanhopig een door de Ne derlanders gegooide bal te raken. Toen na zes en een halve innings eindelijk het doek viel, gaf het sco rebord de veelzeggende cijfers 300 aan. ABCDEFGH Zwart aan zet; wit wint. II. ABCDEFGH Zwart aan zet; remise. JAN JANSSEN ...steun van Pelforth... TAFELTENNIS Bedrijfscompetitie voor tafeltennissers Een initiatief van de heer L. Vol kers (Kon. Ned. Grofsmederij) gaat binnen enkele dagen gestalte krij gen: een bedrijfscompetitie voor ta feltennissers. In vroeger jaren heb ben dergelijke competities al veel vuldig „gewoed", maar daarna is een tijdlang een stilte ingetreden. Zes bedrijfsverenigingen staan nu elk met 3 teams klaar voor een nieuwe poging en gezien het enthousiasme, waarmee de zaak is voorbereid moet het initiatief wel slagen. De competitie is gepland van sep tember 1964 tot juni 1965, waarna het- eindresultaat wordt samenge steld aan de hand van de punten die eik bedrijf (instelling) met haar teams in totaal heeft vergaard. De deelnemende teams zijn: Zaal berg, G.G.V. (Hollandse Constr. Werkpl.), Stadhuis, F 188 (Grof smederij), de Twentsche Bank en Rota (Rotogravure). Een voorspelling ten aanzien van een eventuele winnaar is niet te geven, zodat een open strijd te ver wachten is. OPLOSSINGEN Kc7, Pb4; 3. Kb6, Pd5f; 4. Ka5, Pe7; 5. Kb5); 2. Kc8! <Kc7 dan Pc5!), Pb6f; 3. Kd8 en wint. JI. 1Pd7f (1Pc6t; 2. II. 1Pe7t (1Pd6t?; 2. Kd7, Pc4!; 3. Kc6, Pe5f; 4. Kb5, Pf7; 5. Kc5); 2. Kd8 (Kd7, Pd5»), Pc6f; 3. Ke8, Pa7 remise. De hoofdcompetitieleider van de NTTB heeft deze week de indeling van de landelijke competitie voor het seizoen 1964-1965 bekend gemaakt. In de ereklasse komt men de naam tegen van VVGA (A'dam), dat al ja renlang rechts hoofdklasser is. De „promotie" dankt deze vereniging aan een fusie met het eveneens hoofdstedelijke Povac. Wij komen nader terug met een be spreking van de krachtsverhoudin gen in deze hoogste klasse, die nog al ingrijpend zijn veranderd door de overgang van „angry man" Bert On nes van AMVJ naar Maasbree. De landskampioen dreigt hiermede haar suprematie te verliezen aan Ned. Lloyd, het Leidse Scylla ofMaas bree! In de hoofdklasse B is het Leidse Docos ingedeeld bij o.m. Eendracht, Germinal, Never Despair en Wibo 2, Nieuwkomers in deze afdeling zijn het Vughtse JCV, Olympia uit Em- mercompascuum en Victory 55 uit Volendam, dat verrassend sterk kan zijn. Een pittige afdeling voor het Leidse team, dat sterker zal moeten blijken dan vorig seizoen om zich van de staart te distanciëren. In de overgangsklasse opereren vele teams uit Leiden en omstreken. In afd. E: ATTC (Alphen), RTC, Scyl la 2, TOV en de Treffers 2. In afd. F. tenslotte zal Scylla 3 in actie komen. LDDB-nieuws Op zaterdag 26 september zal de LDDB ter gelegen heid van de 3-Octoberfeesten te Lei den een groot damtoernooi organise ren. De leiding en de uitvoering heb ben DCL en LDV op zich genomen. De wedstrijden worden gehouden in de kantine van de N.V. Royal McBee, Rooseveltstraat 20, alhier. Men kan zich laten inschrijv«sv voor de Hoofd-, le en 2e klasse, jeugdgroep, er wordt gespeeld in groepen van 4. Kosten van deelname f 1.50 per deelnemer. In elke groep zijn minstens twee prijzen beschik baar. Inschrijvingen worden voor 12 sept. a.s. verwacht bij het alg. secre tariaat A. v. d. Putten, Herenstraat 147, Leiden. PETER POST contra Rik van Looy gaan vliegen, op de fiets arriveerden. Donderdag intussen waren al Jans sen, Bas Maliepaard en de Televizie- ren Cees Haast en Jo de Haan bin nengedruppeld. Nauwelijks was Post op zijn ka mer of Antonin Magne, ploegleider van Mercier, het merk van Raymond Poulidor, kwam de Amstelvener polsen voor het volgende seizoen. Bij dit gesprek fungeerde Ab Gelder mans als tolk, maar tot een defini tief resultaat kwam het uiteraard nog niet. „Hij zal wel schrikken als hij de prijs hoort", gnuifde Post toen Magne de deur dicht deed. „VAN LOOY? DAT NOOIT!" Wat later, toen Post en Gelder mans, die de hele dag nog bijna niets hadden gegeten, een extra maaltijd verwerkten, kwam het tot een ge sprek over de kansen van zondag. Daarbij vielen vele namen, onder meer die van Rik van Looy. Dat was voor Post de rode lap. „Als die we reldkampioen wordt is het voor de Nederlandse renners afgelopen met criteria in België. Die man heeft daar zoveel te vertellen, dat er voor ons dan geen brood meer te verdie nen valt. Ik durf dit ronduit te zeg gen, omdat ik elders toch wel aan mijn trekken zou komen. Maar voor de kleine jongens, ook voor een groot aantal Belgen, zou het een ramp zijn als Van Looy kampioen zou worden en daarom zal ik des noods mijn eigen kansen weggooien om hem van de titel af te houden. Het kan me niet schelen of een an dere Belg kampioen wordt. Dat maakt allemaal niets uit, maar niet Van Looy. Het mooiste zou zijn als Ward Seis hij heeft_Van Looy zijn volledige steun toegezëd een zelf de stunt zou uithalen als Beheyt vo rig jaar. Ook Seis mag van mij kam pioen worden, want dan is Van Looy nergens meer". Zo ging het een tijd je door, tot Peter zijn gemoed had gelucht. En er bleef geen steekje heel aan Rik van Looy, die intussen toch wel tot de grote kanshebbers wordt gerekend. Maar als het aan Post ligt PAARDESPORT G.H.I.O. TE ROTTERDAM De Ier Seamus Hayes heert vrij dagmiddag in het internationale con cours hippique te Rotterdam de ze gereeks van de Duitse Olympische ruiters doorbroken. De beslissing in het zware springconcours om de gro te prijs van de stad Rotterdam moest vallen in een barrage van zes combi naties, waarbij ditmaal slechts een Duitse: Kurt Jarisinsky met Torro. Hayes bleef met Goodboye niet alleen zonder fouten, maar liet bovendien de snelste tijd noteren: 43,2 sec. die hem de overwinning bracht. De volgende ereplaatsen werden bezet door Britten: Valery Clark met Atalanta en George Hobbs met Bran dy Soda, en pas op de vierde plaats zou Jarasinsky eindigen. Hans tsuen- thei-. Winkler eindigde teleurstellend op de 15e plaats. Van de Nederlandse equipes viel vooral het rijden van Lance Huet met Medrano te loven. Twee kleine fout- j: ej, onder andere op de sloot, hiel den de Wassenaarse ruiter van de barrage af, maar de wijze waarop hij het parkoers reed, wordt het best weerspiegeld door zijn tijd (82.3 sec), die de beste was van allen. Een concours om de prijs voor het elegantste rijpaard leverde een zege op voor de Britse mej. J. Bullen met Desert Storm. Zij werd tevens eerste in de lichte klasse voor mevrouw I. SiemRoderwold met First Trial. De overwinning in de zware klasse was voor de Britse mej. D. Mason met Pericles. Mady Koster werd met Ocean tweede. Een Ierse equipe, bestaande uit Seam Hayes met Doeraille, Tony Brenman met Killane en mej. H. Moore met Attila, won de prijs van de Maas een internationaal springcon cours voor equipes, gehouden op een parcours met tien hindernissen tot een maximum hoogte van 1.30 meter. ZONDAG 2.30 UUR Vriendschappelijke wedstrijd VAN en OVER de klubs De ijompetitie van de Leidse Korf- balbond gaat in het komende week einde officieel van start en wel met het navolgende wedstrijdprogramma: lste klas: De Algemene 3-KNS 3; Fluks 4-De Danaiden 3; Crescendo 3- Crescendo 2; Zuiderkwartier 3-Vicus O. 4; 2de klas: Noorderkwartier 2- Vicus O. 5; De Danaiden 4-Zuider- kwartier 4; Crescendo 4-Fluks 5; KNS 4-Madjoe 2 (5/9); Vitesse 1-Vitesse 2 (5/9). Junioren A: De Algemene A-Fluks A; Junioren B: Noorderkwartier A- De Danaiden B; Madjoe A-Zuider- kwartier B (5/9). Adspiranten: le klas: De Algemene A-Fluks A; De Danaiden A-Vicus O. A; KNS A-Zuiderkwartier A; Cres cendo A-Noorderkwartier A; 2e klas: Vitesse A-KNS B; Vicus O. B- Mad joe AFluks B-De Algemene B; De Danaiden B-Crescendo B; 3e klas: Zuiderkwartier C-Zuiderkwartier D; Vicus O. C-Noorderkwartier B; 4e klas: De Danaiden D-De Danaiden E; De Algemene C-Zuiderkwértier E; Pupillen A: Vicus O. a-Noorder kwartier a; Fluks a-Zuiderkwartier a; pupillen B: Vicus O. b-Vicus O. c; Fluks b-Zuiderkwartier b. HOCKEY Siseo Hoewel ook Siseo eerst op zondag 20 sept. voor die eerste maal in de nieuwe hockeycompetditie die sticks gaat kruisen, openen de Siseanen reeds zondag officieus het nieuwe seizoen met een aainibal acti viteiten. Na een H. Mis, die zondag- PROGNOSES DUINDIGT Zondagmiddag speelt de jeugd op Duindigt de hoofdrol. De tweejarige dravers komen in de Produktendra- verij, de belangrijkste klassieke koers voor tweejarigen, aan de start en'bij de renpaarden wacht de drie jarige volbloeds de zwaarste kracht proef van dit jaar, de St. Leger, een ren over 2900 meter. Tien dravers hebben zich in de Jonker- en Jofferprijs gekwalifi ceerd voor de Produktendraverij. Theoretisch zullen de merries de zaak overheersen. Djenghis Khan, winnaar van de Jonkerprijs, is eigen lijk de enige die mogelijk iets tegen het zwakke geslacht zal kunnen on dernemen. Wanneer Diomedea S, eerste bij de Joffers, ook dit keer geen fouten maakt kan zij weer als eerste over de eindstreep gaan. Ze beschikt over een moordende speed en heeft ook voldoende kracht om er in de beslissende slotfase nog een schepje op te gooien. Delphine W, bijvoorbeeld door het eerste start nummer, is de gevaarlijkste concur rente van Diomedea. In de Joffer- prijs maakte Delphine een galoppa de die haar waarschijnlijk de over winning kostte. Diomedea had daarentegen een zeer ongunstige start gehad, kwam indrukwekkend terug en klopte op de eindstreep de recordhoudster der tweejarigen Dwergvalk S. Ook Dwergvalk behoort tot de kansheb bers. Afgaande op haar laatste ver richting zou men zeggen dat zij op de laatste meters net iets aan sprint vermogen tekortkomt. Tweejarigen kunnen in korte tijd echter sterk verbeteren. In de St. Leger zal de strijd waar schijnlijk gaan tussen de Derbywin naar 1964, Nikatou, de vos Aquilian en de sterke Marijke. Theoretisch is Nikatou het aangewezen paard. Na de Derby heeft hij zich niet geweldig ingespannen, in tegenstelling tot Aquilian die nogal wat koersen ach ter de rug heeft. Bovendien leverde Aquilian, die in de derby als tweede eindigde, tame lijk teleurstellende prestaties. Marij ke is daarentegen sterk vooruitge gaan en heeft enkele keren een im ponerende finish gereden. Zij is het paard dat Nikatou een onaangename vefrassing kan bereiden, evenals trouwens de in goede Vorm verke rende Funny Face. De eerste koers begint om half twee en onze prognoses zijn: Vliegende-Hollanderprijs: Cunera, Cindy, Benita van Haghewgyde. DC8-prijs: Crony van de Lente, Bella Marieza, Zeggers, Hollandia. Outsider: Browny H. St. Leger, ren met trio: Marijke, Nikatou, Aquilian. Grote KLM-prijs: Pigh Life II, Z the Saint, Xuthus T. Grote prijs van Scheveningen, ren: Stal F. J. Frowein (Sambo en Rex), Caliph S, Amigo. ProduktendraverijDiomedea S, Delphine W, Dwergvalk S. Outsider;. Djenghis Khan. Albert-Plesmanprijs, met trio: Bar ry Williams, Athos the Saint, Zingly Sister. Outsider: Anne Emilie. Schipholprijs, ren: Ulyssew, Kro- nenhof, Mowgli. Uiverprijs: stal Marion (Benny Hollandia en Claudette D), Con Brio Celia D. Convordeprjjs: Amigo, Xaverius II, Zita Belwin. Outsider: Woudsnip S. morgen om 10 u. iin de Lodewijks- kerfk wordt opgedragen door kape laan J. Rohde, geestelijk adviseur vaai de club, trekken alle Siseanen naar de kantine van het clubhuis alwaar gezamenlijk het ontbijt wordt ge bruikt en vervolgens een algemene ledenvergadering plaats vindt. Als eerst „warming-up" in het sei zoen zullen achtereenvolgens dames I en dames n zowel als Heren I en Heren II een selectiewedstrijd spe len, waarnaar uiteraard ook de „keu zeheren" met de nodige spanning uit zien. BILJARTEN OOK WIJNEN NAAR BERLIJN Behalve Henk Scholte zal ook Tiny Wijnen Nederland verte^iwoordigen in het toernooi om het wereldkam pioenschap 47/2, dat van 16 tot en met 20 september a.s. in West-Berlijn wordt gehouden. Wijnen neemt de plaats in van de Chileen Iglesias Diaz. In Rotterdam is vrijdag het C.H.I.O. voortgezet met een internationaal springconcours om de Grote Prijs van de stad Rotterdam. De legendarische Duitse ruiter Hans Geunther Winkler, gaat op Fidelitas over de sloot.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11