STIJFBEVROREN BLOED ONBEPERKT HOUDBAAR Rifewaterstaat: „Bezoek van de koningin was zeer prettig" OKAPI-WIJFJE GESTORVEN KONING PETALO AANGEHOUDEN REM-TV ANDERHALF UUR GESTOORD Winst PTT in 1963 ruim 23 miljoen Juwelendieven in Breda gegrepen Wandeltocht Parijs-Amsterdam RIJST WORDT DUURDER Parkeergarages in Amsterdam en Rotterdam PRIJDAG 4 SEPTEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Voortaan: Transfusie met eigen bloed H.M. de Koningin heeft donderdag in ,s Hertogenbosch een bezoek gebracht aan de vijfjaarlijkse nationale tentoonstelling van de vereniging „Het Nederlandsche Rundveestamboek". Door de werking van de telelens werd deze bijzondere foto verkregen. „Wij, van Rijkswaterstaat, zijn bijzonder erkentelijk voor het feit dat Koningin Juliana veel tijd en veel belangstelling heeft gegeven voor ons werk in de Delta", aldus ir. J. v. d. Kerk, directeur-generaal van Rijks waterstaat. Na afloop van het koninklijk bezoek aan de waterstaatswer ken in Zuid-West Nederland deelde ir. Van de Kerk mee, dat de vorstin getracht heeft zich „tot de bodem" van onze problemen in te werken. Dit was zijns inziens mede de oorzaak van het feit, dat op deze dagen steeds weer opnieuw van het oorspronkelijke tijdschema moest worden afge weken. VORSTIN STELDE MOEILIJKE VRAGEN Niet alleen ging de koninklijke belangstelling uit naar de technische zijde van de Deltawerken, maar ook naar de mate van veiligheid en de recrea tie. Over het probleem van de verzilting en de waterhuishouding en de gedachte ontwikkeling van de betrokken streek, na de totstandkoming van de diverse werken, heeft de vorstin zich voorts laten voorlichten. „De koningin toonde een bijzonder indringende belangstelling voor deze on derwerpen", aldus de héér Van de Kerk. Hij deelde mee, dat de koningin bijzonder moeilijke vragen hierover heeft gesteld. Het was de eerste maal, dat koningin Juliana zich zolang (gedurende twee en een halve dag) heeft laten informeren over de Delta- en Waterstaatswerken. Toen de vorstin hierop werd geattendeerd, antwoordde zij dat Rijkswaterstaat „ook nog nooit zoveel heeft kunnen laten zien". Bij de Rijkswaterstaat heerst de stellige overtuiging men grondt dit op het enthouisasme van de koningin voor hetgeen haar getoond werd dat H.M. spoedig nog eens een bezoek aan de Deltawerken zal brengen. „Het was een bijzonder prettig bezoek, waarmede Rijkswaterstaat bijzon der vereerd is", aldus ir. Van de Kerk. Ramp voor Artis: Faillissementsaanvrage is tegen hem ingediend De pas gehuwde zigeuner-„koning" Koka Petaio is gisteren in de namid dag in café-restaurant „De Piasmo lens" aan de Kralingseplas te Rotter dam op last van de officier van Ju stitie te Rotterdam aangehouden en overgebracht naar het Huis van Be waring te Rotterdam. De arrestatie van de heer P. houdt verband met het verzoek om hem failliet te ver klaren. De heer P. dineerde in het restaurant en was in gezelschap van zijn vrouw en enkele mannen. De aanhouding van de heer P. leidde niet tot incidenten. Hij ging rustig mee in zijn eigen wagen. Mevrouw P. is naar de woonwagen teruggebracht. DAGVAARDIGING GESEPONEERD De officier van Justitie bij die recht bank iin Den Haag, mr. W. van der Boisch, heeft de dagvaairdigkug dié te gen koning Pebalo, diie van oplichting werd beschuldigd, geseponeerd. In september 1962 had P. aan het grenswisselkantoor bij' het station in Den Haag achttien gouden munten, elk van twintig dollar, voor een to taal bedrag van 2.700 ingewisseld. Hij deelde toen mede de munten na enige dagen als hij uit het buiten land zou zijn teruggekeerd weer zou komen omwisselen. Inmiddels bleek eohter, dat de munten van ongemerkt Chinees goud waren vervaardigd en ongeveer- 1.0(H) minder waard. In derdaad kwam P. na enige dagen te rug om de munten in te wisselen. Hij verklaarde onbekend te zijn geweest met de omstandigheid dat de munten een andere samenstelling hadden. P. werd niettemin enkele 'maanden ge leden door de officier van Justitie gedagvaardigd terzake van oplichting. Vlak vóór de zitting is de zaak nu van de rol gevoeird. Nader is name lijk gebleken, dat P. de schade die was ontstaan inmiddels heeft vergoed en voorts is niet komen vasit te staan, dat hier van enige opzet sprake was. De vermiste driejarige Henny Behthum uit Krimpen a. d. IJssel, die sinds 31 augustus j.l. spbrloos was blijkt verdronken. Het kind is vlak bij zijn woning in een kolk van het watergemaal gevallen. Hij het leeg pompen van poldersloten is het gis teren achter het rooster van het ge maal aangetroffen. In Artis is men diep terneergesla- over het verlies van het okapi-wijf je Anabella, dat dezer dagen na een ziekte van nog geen week plotseling overleed. Artis noemt het „een zware slag voor de Amsterdamse dieren tuin", temeer omdat bij de sectie bleek dat Anabella in blijde ver wachting was. Okapi's zijn de be roemde verwanten van giraffen uit het Ituriwoud in Kongo, die pas in het begin van deze eeuw werden ont dekt. Vermoed wordt dat de dieren in het wild niet dik zijn gezaaid. In dierentuinen leven er ongeveer 45. De laatste tijd planten ze zich zo nu en dan in gevangenschap voort, hetgeen echter niet wegneemt, dat ze tot de zeer kostbare dieren blijven behoren. Volgens artis zal het uiter mate moeilijk zijn een ander wijfje voor Anabella op de kop te tikken, vooral omdat in dierentuinen reeds eeh overschot aan mannetjes is. Het onderzoek naar de doodsoor zaak van Anabella is nog in volle gang. Men acht het zeer waarschijn lijk dat een ontsteking van de lucht wegen de oorzaak is. Hoe het dier, vooral in deze prachtige zomer, aan een ontsteking van de luchtwegen is gekomen, vindt men in Artis tot nu toe een duistere zaak. Vele kijkers zullen gisteravond te- vergeeft afgestemd hebben op TV- Noordzee in de vroege avonduren. Even voor het programma van half zeven een aanvang zou nemen vaag de het testbeeld weg. De hoofdfilm van tien uur kwam echter prima door. De storing veroorzaakte bij die REM een groite opwinding; de oor zaak is nog niet gevonden. Wél wer den allerlei gissingen gemaakt in de richting van een eventuele sabotage door Belgische of de Nederlandse re gering. Hchnici die gisteravond neg per vleugelboot uit Scheveningen zijn vertrokken hebben het toch nog voor elkaar gekregen om de uitzending van tien uur goed door te laten ko men. Het bestuur van de REM hult zich in een waas van geheimzinnig heid over de aard van de storing. „Onze zend'insitallatie was perfect in orde, ook aan de antenne mankeer de niets." Ir. P. S. Heerema noemde de situatie onbegrijpelijk. Dr. H. W. Krijnen, biochemicus van het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst te Amsterdam, heeft gistermiddag voor zijn vertrek naar Stockholhm op Schiphol desge vraagd verteld, dat er patent is aange vraagd op de vereenvoudigde metho de, die hij in het laboratorium heeft ontwikkeld voor het onbeperkt houd baar maken van bloed in diepvries. De moeilijkheid met het bevriezen van bloed is, dat dit zeer snel moet gebeuren, evenals later het ont dooien, anders vernietigt men de rode bloedlichaampjes. „Wij zijn blij in ons laboratoriucf een methode te heb ben gevonden om bloed te bevriezen en te bewaren in een temperatuur van bijna 200 graden onder nul zon der daarvoor speciale dure en inge wikkeld apparaten uit Amerika te gebruiken", zo deelde dr. Krijnen op Schiphol mee. In deze stijfbevroren toestand is het bloed onbeperkt houdbaar. Tot nu toe bestond alleen de mogelijkheid bloed voor bloedtransfusies 3 weken goed te houden. Dat geschiedde op ij skasttemperatuur Vloeibare stikstof. In een speciale machine wordt lucht tot 200 graden onder het vriespunt afgekoeld zodat ze vloeibaar wordt. Uit deze vloeibare lucht wordt de vloeibare stikstof afgescheiden en in speciale goed geïsoleerde vaten, die met super-thermosflessen kunnen wor den vergeleken, gegoten. Bloed van donors op kamertempe ratuur wordt in speciale containers van een halve liter in de vloeibare stikstof van deze grote vaten onder gedompeld en het bevriest dus on middellijk. De vloeibare stikstof ver dampt slechts langzaam dank zij de goede isolatie der vaten. Uiteraard moet de voorraad geregeld worden aangevuld en wel telkens na om streeks 2 weken. De nieuwe methode om bloed on beperkt houdbaar te maken heeft na tuurlijk allerlei voordelen. Een daar van is, dat men een patiënt, die voor een operatie een bloedtransfu sie nodig heeft, thans zijn eigen bloed kan toedienen. Dit kan nodig zijn in gevallen van patiënten, die zo'n af wijkende bloedgroep bezitten of anti stoffen tegen de normale groepen in het bloed hebben, dat men voor hem geen donor kan vinden. Men stelt dan de operatie b.v. een half jaar uit en neemit hem gedurende die pe riode telkens wat bloed af, bewaart dit in diepvries en dient het hem ten slotte bij de operatie toe. Ook opent de nieuwe methode de mogelijkheid om grote voorraden aan te leggen, die nuttig kunnen zijn bij natuurrampen of andere calamiteiten met honderden slachtoffers. In het Centraal Laboratorium van de bloedtransfusiedienst te Amster dam is het experimentele stadium van het onderzoek thans ten einde. Reeds is men begonnen met de aan leg van een voorraad stijfbevroren bloed. Het PTT-bedrijf heeft in 1963 een winst behaald van 23,7 miljoen gul den. De gezamenlijke exploitatiere keningen van de bedrijfsonderdelen sloten namelijk met een verliessaldo van 4,9 miljoen gulden, terwijl de inkomsten die buiten de eigenlijke exploitatie zijn verkregen 28,6 mil joen gulden bedroegen, aldus het jaarverslag over 1963 van de PTT. Deze inkomsten omvatten de rente van de belegde reserves (10.9 mil joen) en het verschü tussen de naar bedrijfseconomische maatstaven be rekende rentelast en de werkelijk aan het rijk betaalde rente (17,7 mil joen). De winst over 1963 wijkt in geringe mate af van het in 1962 bereikte re sultaat. De samenstelling ervan ver toont wel enkele markante verschil len. De verdere achteruitgang van de exploitatieresultaat van de postdienst (in 1962 een verlies van 42,2 miljoen, in 1963 59,5 miljoen) was het gevolg van het feit dat de lasten opnieuw een belangrijk grotere stijging ver toonden dat de baten. De verbete ring in de resultaten van de telefo nie (in 1962 een batig saldo van 49.7 en in 1963 een batig saldo van 64 mil joen) is voor een belangrijk deel toe te schrijven aan de herziening van de afschrijvingstermijnen van duurzame bedrijfsmiddelen. De Bredase politie heeft gister middag na het ontvangen van een tip de drie daders kunnen aanhou den van de inbraak bij de juwelier P. van Rooij in Kaatsheuvel in de nacht van zondag op maandag ge pleegd. De buit van de dieven be stond uit ringen en horloges ter waar de van 20.000 gulden. De gearresteer den zijn de 32-jarige E. P. uit Breda, de 31-jarige A. van D. uit Tilburg en de 27-jarige A. P. uit Den Haag. De drie hadden in de nacht van de inbraak in Breda een auto gehuurd bij garage Vriens. De auto werd de fect teruggebracht. De tipgever gaf aan de politie door dat de Bredanaar donderdagmiddag de auto zou komen ophalen. Acht re chercheurs vormden een „comité van ontvangst" dat overigens verdekt stond opgesteld. De man werd vlot gearresteerd nadat hij per taxi was gearriveerd. Met de taxi reed de po litie naar het adres waar de taxi chauffeur was voorgereden. Dat was een café op.de Haagweg in Breda, waar de Tilburger werd aangetrof fen en gearresteerd. Hij had een aan tal ringen en horloges in zijn zak. Bij de Bredanaar werd huiszoeking gedaan en een groot deel van de buit werd teruggevonden. De politie ging toen nog een keer naar het café aan de Haagweg in de hoop dat de derde man van het com plot daar inmiddels was aangeko men. Dit was inderdaad het geval. Ook de Hagenaar werd toen zonder moeite aangehouden. De mannen zijn goede bekenden van de Justitie. Dertig geselecteerde wandelaars uit alle delen van ons land zullen in de nacht van 10 op 11 oktober aan de voet van de Notre Dame in Parijs vertrekken voor een wandeltocht van 520 km met als einddoel Amsterdam, waar ze op zaterdag 17 oktober 's- middags om vier uur op De Dam ho pen te arriveren. De gemiddelde leef tijd van de deelnemers is 38 a 39 jaar. De oudste is 55 en de jongste 21. Zij zullen niet in hotels maar in jeugdherbergen en kazernes e.d. overnachten. Buiten diner en ontbijt zal de ge hele ravitaillering door een eigen verzorgingsploeg geschieden. In het organisatiecomité hebben o.a. zit ting de gemeentesecretaris van Amsterdam, mr. J. C. van den Berg, de Amsterdamse hoofdcommissaris van de politie, de heer H. J. van der Molen en de heer M. G. Beunder, secretaris van de organiserende ver eniging ASV „De Lange Afstand Tip pelaars. De' kosten, ongeveer 14.000 gulden, worden door enkele zakenlieden ge dragen. PTT heeft (bijna) geen „rooie cent'1 Een groot aantal postkantoren neemt, in strijd met de voorschrif ten, losse pasmunt aan, omdat de PTT een nijpend gebrek heeft aan „klein geld", vooral centen. De voorschrif ten zeggen, dat pasmunit slechts in rolletjes of pakjes van duizend mo gen worden aangeboden aan de loket ten. Nu echter de PTT te kampen heeft met een groot tekort aan cen ten, heeft men deze voorschriften voorlopig terzijde gelegd. Als belangrijkste reden voor het tekort aan pasmunt bij de PTT wordt aangemerkt, dat de spaarpotten van zeer veel kinderen onvoorstelbare hoeveelheden moeten herbergen, ter wijl ook door sigarettenautomaten en kleinere detailhandelaars veel pas munt uit de roulatie wordt gehou den. In Gemert is in de vooravond de negenjarige Marinus Goossens uit deze gemeente bij plotseling overste ken aangereden door een auto en zo ernstig gewond, dat hij na enkele ogenblikken is overleden. Uit de heffingen, die voor de eerste weken van de op 1 september jl. in gegane EEG-rijstregeling zijn vast gesteld, kan afgeleid worden, dat de invoerprijs voor rijst in ons land met ongeveer 2 procent omhoog zal gaan. Dit bleek uit mededelingen, gedaan in de vandaag gehouden bestuursver gadering van het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten. In kringen van het bedrijfsleven, zo vernam het ANP bij navraag, ver wacht men, dat die verhoging metter tijd zal doorwerken in de consumen tenprijs. Wanneer dat zal gebeuren kon men niet op een maand nauw keurig zeggen. Waarschijnlijk niet onmiddellijk, omdat er nu nog te gen oude prijs ingevoerde voorraden zijn. De heffingen worden per week vastgesteld, maar het bedrijfsleven verwacht niet dat er in de nabije toe komst grote veranderingen in komen. In Amsterdam bestaan plannen om binnen zeer korte termijn te begin nen met de bouw van een parkeer garage van vier lagen in de Spui straat, die plaats zou kunnen bie den aan 250 auto's. Een ander plan ligt gereed voor de houw van een parkeergarage bij de perrons van de NZH ^an de Marnixstraat, tegenover het hoofdbureau van politie. Het gebouw zou bestaan uit vijf verdiepingen en er zouden 500 wa gens geparkeerd kunnen worden. Ook in Rotterdam zijn ver gevor derde plannen voor de bouw van drie parkeergaragers in de omgeving van het Schouwburgplein, die gezamen lijk aan 2000 auto's parkèrgelegen- heid zullen bieden. Het Zuid-Hollands Orkest o.l.v. Jan van der Waart vertoeft van 9 tot 14 september in Zwitserland, waar het in Zürich en Bad Ragaz zal con certeren en voorts het koor „Sursum Corda" uit Amsterdam begeleiden. Dit koor vertoeft in Zwitserland in het kader van een uitwisselingscon cert met het Zwitserse koor „Arte Antica" (Zürich). President Charles de, Gaulle heeft de Laotiaanse pre mier prins Soevanna Phoema ontvangen voor politieke besprekingen. In het midden Noephat Choen ramany, ambassadeur voor Laos in Parijs. Een jubileumfoto ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de Spoorwegen in Nederland. Terwijl de stad nog maar nauwelijks ontwaakt, staat het reizigersmate rieel reeds in alle vroegte gereed om van het Amster damse centraal station naar alle richtingen uit te rijden. Een gedeelte van de uitgebreide dienstregeling is hier in een plaat samengevat, waarvoor bijna alle treintypen zijn ingezet. Omvangrijke rangeermanoeuvres moes ten hieraan voorafgaan. V.l.n.r. een E-loc van de serie 1100 voor de D-trein naar Italië; elektrisch materieel type 1946; E-loc van de serie 1200 voor de trein naar Bazel; elektrisch materieel type 1954; E-loc van de serie 1300 voor het bekende blauw getrokken materieel; de diesel-elektrische T.E.E.-express; materieel 1936 (thans het oudste elektrische voor het reizigersdienst) met daar naast de nieuwste aanwinst de T-4 1964 (treinstel toe komst, dat heden is geworden).

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7