NEDERLANDER ONTVANGT FOTO'S VAN KUNSTMAAN MINIMUM - INKOMEN IN OVERHEIDSDIENST Meer zekerheid voor werknemer Melk 1 cent duurder Zigeunerkoning Petaio failliet NACHTWAKER NEERGESLAGEN WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 In de buurt van het Noordhollandse dorp Warmenhuizen wordt op het ogenblik hard gewerkt aan de recon structie van een voormalig kasteel: het in 1286 door Floris V ter beteugeling van de West-Friezen gebouwde kasteel „Eenigenburg". Voor deze reconstructie wordt gebruik gemaakt van de ontelbare kloostermoppen, welke in de directe omgeving van de resten van het kasteel gevonden werden. Zij vormden eens de muren van de trotse veste, welke een dikte hadden van lVt meter. De Minister van Binnenlandse Za ken heeft, overeenkomstig het stand punt van de ministerraad, voor amb tenaren en arbeidscontractanten in dienst van het rijk, die 24 jaar of ou der zijn en werkzaam in een functie met een volledige dagtaak, een mi nimum-inkomen vastgesteld. Dit mi nimum-inkomen wordt, te rekenen van 1 januari 1964, gesteld op 434,20 per maand, ongeacht de standplaats indeling. Voor de beoordeling of het mini mum-inkomen al dan niet wordt be reikt, dient te worden uitgegaan van het geldende salaris, vermeerderd met de looncompensatie voor de huurverhogingen van 1960. en 1962 en met toelagen op grond van het be zoldigingsbesluit met uitzondering BURGEMEESTER GAF GOEDE VOORBEELD De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers is gisteren, toen hij de parkeermeters in het centrum van de stad officieel in gebruik zou stellen, op de fiets gekomen, om, naar hij in een toespraak zei, een voor beeld te geven aan automobilisten, die aan de rand van de stad wonen en in het cenrtum werken. Hierdoor kan men even doeltreffend de parkeer- nood verlichten als door het gebruik van een parkeermeter. Het is verboden fietsen te plaat sen bij of tegen een parkeermeter en daarom vroeg de burgemeester de of ficiële ingebruikstelling' over te dra gen aan wethouder J. Schippers. van de toelage voor ploegen- en onre gelmatige dienst en van tariefpre mies. Buiten aanmerking dienen derhal ve te blijven kindertoelage, over- werkgelden, vakantie-uitkeringen, uitkering interimregeling, ziektekos ten en bestémmingstoelagen zoals rij wiel toelage, kledingtoelage, e.d. Ook de compensatie van de huurver hoging per 1 juli jl. behoort buiten beschouwing te blijven. Ingeval het aldus berekende in komen beneden het minimum-inko men mocht blijven, dient een toelage te worden toegekend ten bedrage van het verschil. De toelage zal, in afwach ting van het formeel tot stand komen van de nieuwe toelage- regeling, bij wijze van voorschot wor den uitbetaald. Bij een deelbetrek king dient het minimum-inkomen naar evenredigheid te worden be paald. De regeling geldt - in verband met de bij de overheid doorgevoerde equal pay - zowel vöór vrouwen als voor mannen. De minister van Binnenlandse Zak ken heeft aan de burgemeester en wethouders der gemeenten verzocht, de betreffende bezoldigingsverorde ningen voor zoveel nodig aldus aan te vullen. VAKCENTRALEN: De Londense politie heeft in het afgelopen weekeinde 15 jongens en meisjes aangehouden, die illegaal hun intrek hadden genomen in een aan koningin Elizabeth toebehorende en leegstaande woning in een van Lou dens deftigste wijken. Overdag ver deden de jongelui hun tijd rondom Trafalgar Square, terwijl zij de nach ten doorbrachten in het aan het mi nisterie van buitenlandse zaken gren zende huis. De politie van New York heeft krachtdadig moeten optreden tijdens on geregeldheden tussen negers en Portoricanen: hier zien we hoe twee Por- toricanen worden weggeleid, nadat er uit de huurkazerne waar zij ver bleven drie Molotov-cocktails naar heneden werden gegooid. Het overlegorgaan van het Neder lands Verbond van Vakverenigin gen, het Nederlands Katholiek Vak verbond en het Christelijk Nationaal. Vakverbond heeft in zijn vergadering van gisteren onder meer gesproken over het ondernemingsbeleid van de Exploitatie Maatschappij Schvenin- gen en met name over de liquidatie aankondigingen van enkele tot dit concern behorende bedrijven. Het overlegorgaan acht het van zelfsprekend, dat de onmiddellijke belangenbehartiging van de door eventuele liquidatie getroffen werk nemers ter hand is genomen door de meest betrokken vakorganisaties. Er zijn echter algemene aspecten aan deze aangelegenheid verbonden, die het overlegorgaan nopen tot een pu blieke uitspraak. Algemene aspecten, die reeds aan het daglicht traden fyjj enkele andere, onlangs plaatsgevonden liquidaties, maar die door h§t ondernemingsbe leid van de EMS een extra nadruk hebben gekregen. Het overlegorgaan is zich uiteraard bewust, dat ons maatschappelijk bestel berust op on dernemingsgewijze produktie, het geen onder meer betekent, dat niet renderende ondernemingen op den duur niet kunnen blijven bestaan, tenzij uit het oogpunt van algemeen belang overhiedshulp wordt gebo-' den. In het geldende ondernemings recht zijn de werknemers en hun vakbeweging echter de middelen ont houden om na te gaan in hoeverre een dergelijke situatie in een onder neming aanwezig is. De vakbeweging kan derhalve niet vaststellen of bij liquidatiebesluiten de belangen van de werknemers niet kennelijk onrede lijk geschaad zijn. Dit klemt te meer bij een onderneming als de EMS, die niet uitsluitend gericht is op exploitatie van bedrijven, doch in niet mindere mate op het behalen van winst door de in- en verkoop van onrof ernd goed. Door de speculatie ve prijsontwikkeling van onroerend goed kan derhalve liquidatie plaats vinden van overigens renderende be drijven. Het gevaar wordt dan groot, dat de belangen van de Werknemers in dergelijke bedrijven zowel in eco nomisch als in sociaal opzicht kenne lijk geschaad worden. Het overlegorgaan betreurt in ver band hiermede ten zeerste, dat de herziening van het ondernemings recht nauwelijks gevorderd is. De staatscommissie-Verdam waarin noch de werknmers- noch de werkgevers organisaties vertegenwoordigd zijn, heeft na jaren studie over dit overi gens moeilijke structurele probleem nog steeds geen rapport uitgebracht. Het overlegorgaan dringt er thans bij de regering met klem op aan de staatscommissie-Verdam te verzoeken onverwijld haar bevindingen te boek te stellen. Daarna dient de herzie ning van het ondernemingsrecht met bekwame spoed ter hand te worden genomen. Hierbij dient in het bijzonder aan dacht te worden geschonken aan maatregelen, waardoor meer zeker heid wordt verkregen, dat onderne mingen in hun bedrijfsbeleid de so ciale en economische belangen van de werknemers in redelijke mate be hartigen en de vakbeweging in staat wordt gesteld na te gaan in hoeverre aan een redelijke belangenbeharti ging is voldaan. KORTE GOLF Een vliegtuig dat van Shelimera, in het zuiden van Equador, op weg was naar Quito, is verongelukt, waar door 4 leden van de luchtmacht van Equador om het leven kwamen en 6 leden van de staf van het Ameri kaanse hospitaaliscbip „Hope" gewond raakten. Dit schip behoort tot een Amerikaanse particuliere organisatie van gelijke naam, die aan de bevol king van achtergebleven gebieden hulp verleent. De melk en melkprodukten worden duurder. Vanaf 6 september kost een liter melk of een melkprodukt (los zowel als in flessen) een cent meer. De minister van Economische Za ken heeft zich hiermee akkoord ver klaard, omdat de productie- en ver werkingskosten die voor doorbereke ning in de consumentenprijzen in aanmerking komen, zijn gestegen. De minister heeft verder besloten met ingang van dezelfde datum de prij zenbeschikking voor melk en melkproducten 1964 in te trekken. AFSLUITING HARINGVLIET HEEFT GROTE VERTRAGING Het Haringvliet zal waarschijnlijk een jaar later afgesloten zijn, dan oorspronkelijk was gepland. Eind 1969 zal pas de dam met spuisluizen worden afgeleverd. Deze vertraging komt door de fouten die ontdekt zijn in de gietstalen lagerhuizen, waarin de vierhonderd ton zware schuiven moeten draaien. De spuisluis bestaat uit 34 schuiven met ieder vier scharnieren. Er wa ren al ruim honderd stuks afgele verd toen de fout ontdekt werd. Zij werden in een Belgische fabriek ge goten. De kabelbaan over de Grevelingen werk nu op halve kracht. Binnenkort gaat men over tot het storten van twaalf en een half duizend ton steen zand en grind per week. In januari hoopt men al een weg over de dam klaar te hebben, zodat met het be gin van het vakantieseizoen er al gebruik van gemaakt kan worden. Mgr. M. A. Jansen naar Rome Vandaag is met de autotrein Am- sterdam-Milaan de bisschop van Rot terdam, mgr. M. A. Jansen, naar Italië vertrokken om in Rome deel te gaan nemen aan de derde zitting van het concilie, welke 14 september a.s. begint. De bisschop maakt van de gele genheid gebruik eerst in Italië enkele dagen vakantie te nemen. Hij wordt vergezeld dobr secretaris dr. C. van Boxmeer, die echter 15 oktober zal worden afgelost door de andere se cretaris, de w.e.h.. E. Gul jé. POLITIE SCHIET OP AUTO: Dieven ontkomen De Haagse politie heeft gisteren een achtervolgingsrace met een Ci- troën verloren. Tijdens een wilde achtervolging in de binnenstad kon den zij met hun Volkswagen de gro te wagen nog bijhouden, maar bui ten de stad was dit niet meer mo gelijk. Twee surveillerende agenten za gen gisteren twee jongens in 'n Ci- troën ID 19 slapen. Tot hun verba zing bleek een van de jongens een pistoolholster te dragen. De agenten probeerde de portieren open te krij gen, wat echte niet lukte. De jon gens werden wakker, startten de wa gen en gingen er .vandoor. Tijdens de rit schoten de agenten twee keer op de banden. Alleen de linkerach terkant werd geraakt. Het nummer is genoteerd. Toen hij met de fiets gisteravond overstak op de Deurnseweg te Ven- ray is de 40-jarige landbouwer uit Merselo, een kerkdorp van Venray, door een auto gegrepen en gedood. Men heeft drie kwartier nodig gehad om het slachtoffer te identificeren. Anneke Grönloh, die maandag in het huwelijk is getreden met Wim Jaap van der Laan, verscheen 's avonds in bruidsjapon op toneel in de Rudi Carrellshow in Scheveningen. Geen wonder, dat Rudi de bruid extra om helsde. Veel goedkoper De foto's die de meteorologische kunstmaan Nimbus I uitzendt zijn in Nederland opgevangen door het handige werk van een Haagse tech nicus. De radio-technicus P. J. Jansen van het natuurkundig laboratorium van de Rijksverdedigingsorganisatie TNO, belast met het ontvangen van de foto's die de Nimbus neemt, heeft de afgelopen dagen nauwkeurig ge luisterd naar de golflengte waarop de Nimbus uitzendt. Zondag ontving hij de eerste sig nalen, die hij opnam met een band- opnameapparaat. Maandagmorgen werden op het laboratorium van het RVO-TNO met behulp van een oscilo- graaf de ontvangen signalen in een 'foto omgezet. Op de foto stonden dui delijk herkenbaar de kustlijnen van Groot-Brittannië en Frankrijk, maar België en Nederland waren, hoe kan het anders, door wolkenvelden be dekt. Grote belangstelling voor de resul taten van deze eenvoudige wijze heb ben de Kon. Marine en het KNMI. In De Bilt is hét nog niet gelukt om foto's van. de Nimbus te ontvangen. Vele Europese weerkundige institu ten hebben meer dan honderdduizend gulden betaald om de apparatuur van RCA voor directe ontvangst van de weerfoto's in hun bezit te hebben. Het KNMI vond deze apparatuur te duur. Zigeunerkoning Koko Petaio, die pas in het huwelijk is getreden zal vandaag failliet worden verklaard, wanneer een Hilversumse autohan delaar zijn zin krijgt. Koning Petaio kocht in 1961 van hem een auto, die nu nog betaald moet worden. In een civiele procedure werd ko ning Petaio veroordeeld de autopa pieren terug te geven en een dwang som van 100 te betalen. Dit is nog steeds niet gebeurd, aldus de Hil versumse autohandelaar. Twee onbekende mannen hebben gisteren een inspecteur van de Nachtveiligheidsdienst in Amster dam aangevallen. Hij betrapte hen in de tuin van een huis. Op zijn vraag wat zij daar uitvoerden, dreig de een van het tweetal met een stuk hout. De nachtwaker ontrukte hem het hout en gaf zijn aanvaller hier mee een klap. De tweede man kwam toen ook in aktie en stompte de man neer. Het tweetal nam de vlucht in een auto met gedoofde lichten. De 24-jarige Griekse arbeider Io- annis Mataliotakis is gisteren tijdens een vechtpartij door een 22-jarige landgenoot met een stiletto in de buik gestoken. Met vrij ernstige verwon dingen is de man in het ziekenhuis te Utrecht opgenomen. De dader is gearresteerd. Hein Rosman (links) en Hans Burgers zijn dinsdagmiddag feestelijk ingehaald op de Holleweg in Hilversum. De twee jongens hebben een bijna unieke vakantie tocht te paard gemaakt door Het Gooi en de provincies Utrecht en Gelderland. In negen dagen hebben zij ongeveer 500 km. afgelegd. Hein Rosman is als pikeur in Hilversum werkzaam, Hans Burgers is leerling tweede klas van het Chr. Lyceum in dezelfde plaats.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9