S)e Cckl6e<Soivtcmt Belgische houthakker na drijfjacht gegrepen AMX-TANKS WEER I\: GEBRUIK GENOMEN Zond Adenauer in 1962 gevolmachtigde naar Oost-Duitsland Raadselachtige vergiftiging in West-Berlijn ABSOLUUT ONDENKBAAR, zegt BONN Geen Belgische KHANH AARZELT NAAR SAIGON TERUG TE GAAN NEDERLANDS ECHTPAAR IN AUSTRALIË OMGEKOMEN TWEEDE GASVONDST OP AMELAND WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1964 S4e JAARGANG No. 16.315 Boffer voor BUREAU PAPEN GRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEIS de ambtenaren Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L C. J. ROOZÉN Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3. 38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., f 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 Roger Champenois z wierf Hert dagen door de bossen met een lang voorwerp, waarvan de twee boeren vreesden dat het een geweer was. SPEURHONDEN De Belgische houthakker Roger ondergrondse beweging om de poli- Zij groetten hem dan ook heel Champenois, op wie sinds 22 augustus tie ?ls Sids te komen helP£P- Men vriendelijk met „bonjour, Roger", vond echter geen spoor van Champe- maar de houthakker liep met neerge- jacht werd gemaakt omdat hij werd nois. BOS UITGEKAMD verdacht van poging tot moord en van ontvoering, is gepakt. Honderden manschappen van politie en rijks wacht hebben al die tijd naar hem had verborgen in.de kelder bij een familielid. Daar werd hij vrijdag bij gezocht in de zesduizend hectaren toeval ontdekt, maar hij wist te ont- ondoordringbaar bos bij Aarlen, in komen en weer begon men de zes- Belgisch Luxemburg. duizend hectaren bos uit te kammen. Zelfs vliegtuigen werden gebruikt by De 36-jarige Champenois had op deze speurtocht. Gisterochtend ech- slagen ogen door zonder iets te zeg gen en verdween in een bos. De boe ren waarschuwden meteen de rijks wacht, die het bos omsingelde en met Later bleek dat de houthakker zich honden begon te doorzoeken. Champenois was inmiddels in een Zestien artsen en verpleegsters het slachtoffer boom geklommen, die hij niet meer durfde te verlaten, naar hij zei „uit- angst voor het publiek". Eerst nadat een rijkswacht hem had verteld, dat In het Humboldt-ziekenhuis te West- er buiten de politiemannen niemand Berlijn werden bij 16 artsen en ver in de buurt was en dat zijn slachtof- pleegsters vergiftigingsverschijnselen ter, om kwart voor zeven, kwamen fers buiten levensgevaar verkeerden, geconstateerd. De aanleiding moet twee boeren hem in het dorp Villers- liet hij zich meenemen. Onmiddellijk zijn de reddingspogingen van drie mont een overval gepleegd op een sur-Senois tegen op straat. Hij zag na de aanhouding werd Champenois arbeiders, die veertien dagen in een waar bezinkvijver met een zeer giftig gas in aanraking waren gekomen. Twee van de drie mannen zijn toen overleden, ondanks de pogingen van de betrokken artsen en verpleegsters hen in 't leven te houden met bloed transfusie en hartmassage. JACKY AMBASSADEUR IJS PARIJS 22 augustus in de avond in Houde- winkelierster, de 39-jarige Denise Genry, die hij, evenals haar negen jarige dochtertje Anita, met een bijl ernstige verwondingen toebracht. Hij verdween daarop in een jeep waarin hij de dertienjarige Claudine Genry meenam. De volgende dag werd dat meisje ongedeerd in de bossen terug gevonden, maar Champenois wist te ontkomen. Hij zai in boom een Daarop begon een van de grootste drijfjachten uit de Belgische crimine le geschiedenis. Honderden man schappen van politie en rijkswacht begonnen de onmetelijke bossen uit te kammen waarin Champenois bui tengewoon goed de weg moest we ten. Daar men dacht dat hij zich wel zou schuilhouden in een van de berg plaatsen die de ondergrondse in de oorlog had aangelegd, deed men een beroep op een van de leiders van de Parijs hoopt dat een bericht in de „New York Herald Tribune" waar heid zal bevatten, n.l. dat president Johnson van plan is Jacky Kennedy, er verwaarloosd uit, had een lange overgebracht naar Aarlen, baard en droeg een vuile groene stof- meteen met het verhoor werd be- jas. Onder zijn arm had hij een zak gonnen. DEFECTEN VIELEN MEE Driekwart van het arsenaal AMX-tanks, dat door het ministerie onlangs uit de roulatie werd genomen, is op last van het ministerie weer in gebruik gesteld. Officieel heet het, dat-de gebreken min der in aantal waren dan zich aanvankelijk liet aanzien. Het be- uvj langrijkste mankement, dat enkele weken geleden aan de lichte de weduwe van wijlen president John tanks van Franse makelij werd ontdekt, was scheurvorming in? de Kennedy, te benoemen tot ambassa- steun van de elevatiemotor voor het kanon. Onmiddellijk na de drice van de Verenigde Staten bij constatering van het defect werden alle tanks aan een onderzoek de Franse regering, onderworpen. Naar aanleiding van dit eerste onderzoek werd ruim Het blad voegt er echter enige de helft van de tanks uit de dienst genomen. Later is door een ge- "mfre£" aan 4?e -ten eerste moet meenschappelijke Nederlands-Franse commissie een tweede onder- Jacky het zelf willen en bovendien zoek ingesteld. Hierbij is men tot de bevinding gekomen, dat de Johnson m november eerst nog aanvankelijke meldingen niet geheel juist zijn geweest. Men is er ozen wor en' nog doende een oplossing te vinden om aan de scheurvorming een rr- einde te maken. Ontploffing op nauer in 1962 een gevolmachtigde ^TcïZlSlO9nS0 naar de Oostduitse regering zou heb- marinpwprf ben gezonden". Hij achtte het niet IllCWCl l onmogelijk, dat een nieuw onderzoek in deze zaak zou plaats vinden, doch Dinsdag heeft zich op een marine- men had het niet nodig geacht con- werf °P het eiland Viana, in de buurt tact over dit onderwerp op te ne- van Niteroi, de hoofdstad van de men met dr. Adenauer, die op het Braziliaanse staat Rio de Janeiro, 'n ogenblik zijn vakantie doorbrengt in hevige ontploffing voorgedaan. Hare majesteit wordt verwelkomd door jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, bij aankomst in de Stenenhaven op de Oostkop van het werk in de Grevelingen. Hij wil garantie voor grote macht Oud-bondskanselier Adenauer van overleg tussen de Westduitse mi- huurlingen bevestigd. Dit is dinsdag meegedeeld in een communiqué, dat werd uitge geven na afloop van een onderhoud tussen de Britse minister van bui tenlandse zaken, Butler, en de voor- t 1UX1111 uctu «uwx .„w. Ondanks herhaalde verzoeken van malige Amerikaanse ambassadeur in onder water in een drukca- de Amerikanen om naar Saigon terug Saigon, Cabot Lodge, bine aan een nieuw droogdok werk- fceren en daar de teugels weer in ten. Dertien konden de oppervlakte bereiken maar tien waren zwaar ge- handen te nemen, heeft premier cHirWor. Jaf ie wond. Twee lijken zijn geborgen. Ngoeyen Khanh nog steeds geen be- Drie man worden nog vermist. De ontploffing deed zich voor toen opgedragen, contact op te ne- Schroeder, en de adviseur van wij- men met de Oostduitse regering. Dit len president Kennedy in veiligheids- heeft de Oostduitse waarnemende zaken, Bundy. Belgie zal streng toezicht uitoefe- eerste-minister Willy Stoph dinsdag De regering in Bonn had Washing- nen op pogingen om huurlingen in in de Oostduitse Volkskamer meege- ton van de Oostduitse voorstellen op België te ronselen voor het Kongo- deeld. de hoogte gesteld, aldus de Oostduit- lese nationale leger. Dit heeft een Hij zei dat deze gevolmachtigde de se wnd.-premier. Hij zei voorts, dat woordvoerder van het ministerie van opdracht had besprekingen voor te .de Westduitse regering in oktober buitenlandse zaken in Brussel dins- bereiden, die moesten leiden tot een 1962 had laten weten, dat de gevol- dag medegedeeld. Bij de Kongolese minder gevaarlijke politieke toestand machtigde bevoegd was onderhande- regering is aangedrongen geen Bel- waardoor een ontspanning in Duits- lingen te beginnen op basis van de gische onderdanen toe te staan deel land zou ontstaan. Stoph verklaarde, Oostduitse voorstellen. In het afgelopen weekeinde is in te nemen aan militaire operaties in die omgeving van Brisbane in Austra- sluit genomen. In het plaatsje in de bergen, waar hij rust houdt, zei hij de zekerste manier tot succes! Toch moet u ook eens los- dinsdag tegen verslaggevers, dat zijn komen van UW dagelijkse om- eventuele terugkeer „van vele fac- giving, van uzelf en van uw toren afhangt." toekomstplannen. Er gewoon Het is vrijwel uitgesloten, dat de blij om zijn, dat u leeft. Maar wel leven! Niemand kan dagen naar Saigon zal terugkeren, «at op zijn eentje. Let op, hoe zoals voorspeld was door de Ameri- alles u veel beter afgaat, wan- kaanse ambassadeur Maxwell Taylor. neer u althans eenmaal per Van welingelichte zijde is meege- week uw leeftijdgenoten op dat Adenauers afgezant van de Oost- Nauwelijks waren de besprekingen Kongo. lië een Nederlands echtpaar door gas- deeld, dat de generaal slechts bereid i-f 11 7„lt f 1L duitse regering voorstellen had ont- echter begonnen of zij werden op De mededeling werd gedaan naar verstikking om het leven gekomen, is naar Saigon terug te gaan als hem z«oki. U zult er teiKens naar vangen, betrekking hebbend op de ongelukkige wijze onderbroken door aanleiding van berichten uit Kongo, Het echtpaar, waarvan de namen wer- grote macht wordt gegarandeerd. Hij uitkijken en later zult U er vol- herziening van de betrekkingen tus- de Cubaanse crisis, aldus minister volgens welke bij name genoemde den gemeld als Fornier-Tholens en zou zó lang willen wachten totdat p - - Stoph. Belgen aan de zijde van het Kongo- resp. 49 en 47 jaar oud zijn, was met de Amerikanen en de diverse Zuid- aaan °P terugzien. iveserveer lese leger zouden hebben deelgeno- een caravan op vakantie. viëtnamese groeperingen het allen nu een plaatsje in de club, waar men aan de strijd om Albertstad. Het echtpaar werd in de slaap ver- er over eens zijn dat hij moet terug- r,--,,;,»* «ao» ^l,,k L rast door uit de zich in de caravan keren. De Amerikanen zouden echter Preci^S in past. Uie ClUi? heett Naar aanleiding van de beweringen Op onverklaarbare wijze is de bevindende koelkast ontsnappend gas. al hebben laten doorschemeren, dat dansschool Evert Castelein, van minister Stoph verklaarde een 89-jarige A. P. Vellekoop uit Haas- De omgekomenen emigreerden in de Amerikaanse hulp weieens ver- Boerhaavelaan 13 Leiden Te officiële woordvoerder dinsdagavond dijke (gemeente Naaldwijk) in een 1956 met vier kinderen naar Austra- minderd zou kunnen worden als in Bonn: „Het is absoluut ondenk- diepe sloot nabij zijn woning geraakt lië. De kinderen zijn inmiddels ge- Khanh niet gauw de teugels weer in lerOOn 5.ZÜ.54. sen de twee Duitslanden. Oost-Duitsland had zich bereid verklaard onderhandelingen te be ginnen op een niveau, dat de moge lijkheid op een spoedig akkoord waar borgde. „ONDENKBAAR" baar, dat oud-bondskanselier Ade- en verdronken. Cuba-crisis gooide roet in het eten De Oostduitse regering had voor gesteld de besprekingen door de bei de ministers van buitenlandse zaken te doen voeren. Voorts deeldv-minister Stoph mee dat de gevolmachtigde de Oostduitse regering had meege deeld, dat ze het onderwerp vormden Op Ameland heeft vijf dagen na de gasvondst van de NAM ook de Mobil Oil gas aangeboord. Naar de vlam te oordelen schijnt de vondst hier groter te zijn als bij de NAM. Mobil Oil heeft dit resultaat be reikt na een kostbare boring op de Hon. Op deze uitgestrekte en bijna onbereikbare zandvlakte moest een boorplateau op hoge palen worden gebouwd om te voorkomen dat bij een flinke storm de golven van de Noordzee erover zouden spoelen. S1Slerra^dnrTv»r«rMke "hoevaeïhéid H.M. de Koningin, met naast haar burgemeester S. W. Henry van Numansdorp, groet de mensen, die voor het gas is aangeboord. bordes van het stadhuis van Numansdorp waren samengestroomd om de vorstin toe te juichen. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 16 pagina's WARMÊR~ handen neemt. STEUN VAN BOEDDHISTEN In Saigon heeft boeddhistenleider Thitsj Tam Tsjau verklaard, dat de boeddhisten het advies hebben ge kregen generaal Khanh te steunen, maar alleen als ér een werkelijke en oprechte revolutie komt. De boed- Het hogedrukgebied, dat ons zon- dhisten hebben ook een reeks nieu- n*g weer bezorgt, verplaatst zich van we eisen gepubliceerd, waaraan on- de Noordzee naar Midden-Europa, 't middellijk door de regering voldaan Wordt boven de Britse eilanden en moet worden. Frankrijk aangetast door 'n zwak sto- Fölitieke waarnemers zien hierin ringsgebied op de Atlantische Oce- een aanwijzing, dat de boeddhistische aan- Een eerste front bracht in de af- hierarchie de regering voortdurend gelopen nacht aan de Franse kust en onder druk wil houden om de poli- *n Zuidwest-Engeland plaatselijk on- tieke invloed van de boeddhisten te W£!?F; vergroten. In een door de boeddhis- Dl." front zal langzaam dichterbij ten gepubliceerd communiqué wordt ons land komen, maar het is te ver- voorts gezegd, dat de samenwerking wachten, dat de activiteit er van zal met de regering zal ophouden met a ?men' omdat de lucht in onze om- ingang van 27 oktober als „het be- ge7Jing nog zear droog is- Mat naar lasteren van en de represailles tegen" zuidoost tot zuid draaiende wind zal hnpjMbi.cfor. nn w het morgen warmer worden dan van- de boeddhisten en het boeddhisme mochten voortduren. daag. engelandenzuiD-viëTNAM -ZON- en MAANSTANDEN 3 Sept.: zon op 5.54, onder 19.23; maan op 1.50, onder 18.35. Hoogwaterstanden 3 Sept.: v.m. 0.07; n.m. 12.51. KORRELTJE Het komt er niet zozeer op aan Engeland heeft zijn reeds lang be staande sympathie en steun voor de strijd van de Zuidviëtnamezen om hun onafhankelijkheid te handhaven, Bij een verkeersongeluk in de Baarlosestraat in Blerick is gister avond het 7-jarig zoontje van de fa milie Franken door een auto aange reden en zodanig gewond dat het jongetje kort na aankomst in het veel te weten, doch wel om iets goed ziekenhuis is overleden. te weten. (Logan)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1