RIETJE AFINK AANGEHOUDEN het wmmEl VULCANO Toeval leidde tot aanhouding bij hotel te Hoek van Holland BIOSCOPEN De wijziging van de dienstregeling N.Z.H. Ito} &®l§ ^AANDAG 31 AUGUSTUS 1964 DE LEIDSE COURANT PAGiNA t NA VIER MAANDEN Rüim vier maanden na haar mysterieuze verdwijning is gistermiddag, geheel onverwacht, het veertienjarige meisje, Rietje Afink, in Hoek van Holland aangekomen. Daar werd zij in de ïlpendamstraat door de politie aangehouden. In de loop van de avond is zij door de Amsterdamse kinder politie naar de hoofdstad overgebracht. Haar aanhouding in Hoek van Holland is louter het gevolg van een toevallige samenloop van omstan digheden. Rietje stapte daar gisteren, na haar terugkeer uit Parijs, waar «ij bijna vier maanden lang heeft gewoond, een hotel binnen, en vroeg of «ij daar voor de komende nacht een kamer kon krijgen. De ober-kel ner overhandigde haar, gewoontegetrouw, een formulier, waarop zij de gewenste gegevens naar waarheid invulde. KAMER Toen echter de ober-kelner, de heer Baard, het meisje vroeg, of het opgegeven geboortejaar (1950) het juiste was, en zij bevestigend ant woordde, stelde hij zich in verbin ding met de directie van het hotel, die op haar beurt de politie op de hoogte stelde. Het is namelijk niet gebruikelijk aan kinderen van die leeftijd een kamer te verhuren. Het meisje, dat op de hoogte was van het feit, dat de directie de politie in lichtte, maakte zich uit de voeten, en toen de heer Baard terugkwam aan de balie was zij verdwenen. Zij had inmiddels een taxi besteld bij het naast het hotel gelegen taxi bedrijf, doch de taxi-chauffeur bracht haar niet naar het gewenste adres in de Hpendamstraat, maar belde eerst de politie op. Daarom kwam er even later een politie-wa- gen voorrijden, in plaats van een taxi. RECHERCHEURS Na een kort verhoor, waaruit de politie van Hoek van Holland con cludeerde inderdaad te maken te hebben met het gezochte meisje, werd de kinderpolitie te Amster dam op de hoogte gesteld. Twee re chercheurs zijn het. meisje vervol gens komen halen, en hebben haar in de loop van de avond naar Am sterdam geleid, waar haar ouders, die waren gewaarschuwd, al aanwe zig waren. De films in de week van 27 aug.- 2 sept. zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: „Moord in galop" (14 jaar). Dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zond.: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Lido: „De val var. Rome", gepronlongeerd. Dag. 2.30 en 7.30 uur. zond. 2.30 en 7.30 uur. (14 jaar). Luxor: ,,'n Verrukkelijke idiote". (14 jaar). Dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zond.: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Studio: „De koning is geschift", (alle leeft.) Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond.: 2.30. 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Irma la Douce (str. volw.). Dag. 2.00 en 8.00 uur. Zond. 2.00. 5.00 en 8.00 uur. Rex: „Yeah. yeah, yeah, daar zijn we", geprolongeerd. (Alle leeft.) Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur Zond.: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15. IN AMSTERDAM Rietje Afink is zondagochtend nog in Amsterdam geweest. Daar is zij eveneens op zoek naar een kamer geweest. Een taxi-chauffeur, die vermoedde dat alle hotels wel vol zouden zijn, bracht haar naar een kennis. Daar sprak het meisje En gels en Frans door elkaar heen, doch de pénsion-houdster bemerkte al snel dat zij ook Nederlands sprak. Met de woorden: „Ga jij maar gauw terug naar je vader en moeder, dat zit helemaal niet goed", weigerde zij Rietje een kamer te verhuren. Later op de dag vertelde de dame het aan de echtgenote van de taxi chauffeur. Zij liet toen de naam „Afink" vallen, waarop de vrouw van de taxi-chauffeur onmiddellijk reageerde met „Maar dat is dat meisje, dat weggelopen is". De spoe dig gealarmeerde politie kon Rietje echter niet meer achterhalen: zij was inmiddels uit Amsterdam ver dwenen. UITWISSELING De ouders van de toen nog 13- jarige Rietje zetten hun dochter op donderdagavond 30 april op het Centraal Station te Amsterdam in de boottrein naar Hoek van Hol land, die om 20.53 uur vertrok. Het meisje zou in het kader van uitwis seling van scholieren met de boot uit Hoek van Holland voor tien da gen naar Engeland gaan. Later bleek dat het meisje het hele verhaal over het schoolreisje had gefantaseerd. Indertijd werd verondersteld dat zij het ouderlijk huis heeft willen ontvluchten uit vrees voor ontdek king van het geknoei met haar schoolrapporten. Een onderzoek wees uit dat zij in juni 1963 zelf haar rapport heeft ingevuld en onderte kend waardoor het zo werd voorge steld dat zij was overgegaan naar de tweede klas van een ULO-school in Amsterdam-Oost. In werkelijkheid was zij echter blijven zitten. De vol gende Kerst en Paasrapporten hield het meisje achter. De reden, die zij haar ouders opgaf voor het uitblij ven van de rapporten werden aan vaard. De kinderpolitie veronder stelde destijds dat Rietje vreesde dat Dijkgraaf en Hoogheemraden van het Hoogheemraadschap van Rijn land maken bekend: dat in de op 27 augustus 1964 ge houden vergadering van vertegen woordigers van de betreffende colle ges van burgemeester en wethouders ter benoeming van een hoofdinge land-plaatsvervanger voor het ge bouwd eigendom in de gemeenten Hillegom, Lisse, Oegstgeest en Sas- senheim is benoemd de heer J. Ch. I. van Niekerk te Hillegom; zulks ter voorziening in de vacature, ontstaan door de ontslagneming als zodanig van de heer <W. F. van Dam te Hil legom. haar bedrog aan het einde van het jaar zou uitkomen. Toen het meisje na tien dagen niet op de afgesproken dag thuis kwam begonnen de ouders zich on gerust te maken en de school werd gebeld. Het bleek dat men daar niets van het reisje afwist. Het schoolver zuim van Rietje sedert 30 april was overigens op de school ook nog niet gesignaleerd. VIER MAANDEN IN PARIJS Rietje is vier maanden geleden slechts een dag in Londen geweest. Uit angst, dat men haar daar zou ontdekken, is zij het Kanaal overge stoken naar Frankrijk, waar zij in Parijs vriendschap sloot met een 21- jarige Algerijn, tegenover wie zij beweerde 16 jaar te zijn. Met hem betrok zij een kamef, waar zij na enige tijd uit werden gezet. Daarna ging zij inwonen bij de familie van de Algerijn, doch dit leidde tot zo veel conflicten, dat de Algerijn be sloot haar ten huwelijk te vragen om aan de moeilijkheden een einde te maken. Hij schreef een brief aan de ouders van Rietje, en vroeg Rietje de brief te posten. Dit heeft zij echter nooit gedaan. Zij spiegelde de Algerijn echter voortdurend voor, dat zij zouden trouwen, en om van hem af te zijn, verzon zij een verhaal, dat zij voor haar huwelijk eerst haar pa pieren in Nederland moest gaan ha len. De Algerijn gaf haar geld, waarvan zij gisteren naar Nederland is gereisd, hetgeen tot haar aanhou ding te Hoek van Holland heeft ge leid. In onze publicatie over de wijzi ging van de NZH-dienstregeling zijn met betrekking tot een tweetal stads- lijnen enkele onjuistheden geslopen. Men gelieve onderstaand een correc tie ten aanzien van de (nieuwe) lijn 12 en lijn 40 aan te treffen. Lijn 12: OegstgeestZuid-West. Deze stadslijn wordt in het zuid-wes telijk deel van de stad doorgetrokken, echter nog niet naar de Kennedylaan wegens het ontbreken van berijdbare wegen. Na de bestaande route tot de Vijf Meilaan wordt een lus gereden via Debussystraat-Mozartlaan-Cé- sar Franckstraat-Schubertlaan-Verdi- straat en Debussystraat. De halte plaatsen op de nieuwe route zijn Vijf Meiplein-Vijf Meilaan-Obrechtstraat, Debussystraat-Mozartstraat en Verdi- straat-Schubértplein. Lijn 40: (Rijnsburg) -Oegstgeest- Station-Roodenburgesrtraat. Deze lijn gaat via de Witte Singel rijden, zodat de route van het station af als volgt luidt: Stationsweg-Steenstraat-Prin- sessekade-Kort Rapenburg-Noördein- de-Witte Singel-Jan van Houtkade- Lammenschansweg-Zeemanlaan- Thorbeckestraat-Roodenburgerstraat/ GGD (begin- resp. eindpunt). Halte plaatsen: de bestaande halteplaatsen via de Witte Singel (thans lijn 42) tot Jan van Houtkade daarna nieuwe hajte Thorbeckestraat-Van de Bran deierkade en voor de andere richting Zeemanlaan- van 't Hoffstraat. In omgekeerde richting wordt via Cro- nesteynkade, van de Brandelerkade en Zeemanlaan gereden. TAPTOE DELFT 27 aug. t/m 5 sept. K aartverkoop bij de V.V.V.'s Den Haag (Parkstraat), Rotterdam (Stadhuisplein) en Delft Bestelkaarten bij alle V.V.V.'s. Prijzen vanaf f 2. (Advertentie) DUITSER BIJ SCHEVEN1NGSE STRAND VERDRONKEN De 20-jarige A. B. Hoeckesfeld, af komstig uit Rinkerode in Duitsland, is zondagmiddag bij Scheveningen in zee verdronken. Een vriend zag hem afdrijven en waarschuwde de strand', politie. Deze kon de jongeman niet tijdig meer bereiken. Volgens de vriend was het slachtoffer een slecht zwemmer. vts/e t televisie - Terugblik Kees van Langeraad van de NCRV heeft zondag opnieuw bewezen, do cumentaires te kunnen samenstellen. Het betrof weliswaair een herhaling over Zuid-Nigeria, maair het onder gaan was opnieuw de moeite waamd. Aan het slo* van de avond had hij een gesprek onder vier ogen meit dr. J. Verkuyl van de zending, een man die grote invloed heeft gehad op het politieke denken in protestants-chris telijke kring. Er was tussen beide do cumentaires in een ontspannend pro gramma met indrukken van de Harp- week 1964 te Breukelen aan de Vecht. Er zaten tal van harpisten by een, niet alleen uit eigen land, maar ook uit Engeland en Ierland, zelfs uit Rusland en Amerika. Dat was een verrassend gezicht, evenals het za terdagavond imponeerde, dat twaalf pianisten aan evenveel vleugels sa men muziekwerkjes uitvoerden. Dat geschiedde in de oüde draaidoos'vaii dd VPRO, waarin bovendien show- filths uit de dertiger jaren, met aan gename herinneringen aan Louis Da vids en Richard Tauber. Jammer dat de beeldkwaliteit veel te wensen overliet. Om diezelfde reden viel ook de prestatie van het programma met Jacques Brei tegen; hier was de be lichting bepaald onvoldoende. Boven dien hebben we bijna een uur lang aangekeken tegen het sterk transpi rerende gezicht van de jonge Brus selse zanger en tekstschrijver. Wat die teksten betreft: niet alles was even gekuist en bovendien meenden we een verzet tegen de Kerk te be luisteren. Talent heeft Brei stellig en men zou hem een troubadour kunnen noemen, die nochtans graag tegen menselijke schenen schopt. In de prille jaren van de tv, omstreeks '34, heeft ook Rusland aan shows ge daan, hetgeen we te zien kregen, zij het dan in het bekende gooi- en smijt- genre. De korte pantomine „De nacht voor maandag" was niet bepaald boei end. wel filmisch knap Hoogtepunt vonden we het charmante en wellui dende optreden van Enrico's Vocal six. Uit het jong9te KRO-programma moeten we nog aantekenen, dat de Mi da vondser en ade licht amusement bood, dat Bonanza weer eens zo'n echte, maar niet opvoedende, schiet- film was en diat we in de laatste af levering van de documentaire „Ik ben met U een ondertiteling misten. Cultuur en televisie Onder deze titel is bij Nederlands Cultureel contact te Amersfoort een brochure venschenen.x waarin ver schillende autoriteiten hun mening hebben vasteelerd. Gezien de tech nische ontwikkeline zal men moeten komen tot een verdere ontwikkeling van de tv in ons land. waarbij een gemeenschappelijke verantwoorde lijkheid tot stand wordt gebracht. Daarbij heeft de overheid de taak voor het algemeen welzijn de ver nieuwing te bevorderen. Behalve dat een doelmatige beheersvorm van het tv-bedrijf gewaarborgd dient te wor den, zal ook een tiid'ige. degelijke op leiding van medewerkefs. speciaal toegerust voor dit beeldmedium en van voldoende niveau onmisbaar zijn. Mede omdat in de brochure wordt aangedrongen op innige samenwer king bevelen we de lezing van harte aan. Komende uizendingen De filth „De hemel kan wachten", die vanavond draait, is de laatste van de befaamde Amerikaanse cineast Ernst Lubitsch. Op ironische manier wordt omgesprongen met begrip pen als hemel en hel. Dinsdag is er de KRO met het laatste deel van Zomercarroussel. Er volgt 'n stukje krijgshistorie rondom Maastricht als vestingstad, en dan is er een uur met Hitchcock. Op het tweede net gaat de komische opera „La cinerentola". Woensdag geeft de Vara iets over de Amerikaanse filmactrice Glynis Johns en verder een blik op en achter die filmschermen. Ook is er weer een weerzien met Greetje Kauffeld. Het tweede -net brengt de film „Operatie Cicero", gemaakt naar het gelijkna mige boek. Donderdag is er opnieuw de KRO, nu met de Flintstones, met Een vervolgverhaal van Suake en Wiake Dit bericht heb M'lm mal out- i/iittenltöimmMttMffleim- hndm mfmr/l&filM uètyn'. *3) /n) vL!/L VA Brandpunt en Kijk op kunst, en ter vertreding met Molière's toneelwerk „De ingebeelde zieke", onder regie van Kees van Iersel. Wim van den Brink vervult de titelrol van Argan. AETHERKLANKEN EENDERWISSELING DINSDAG 1 SEPTEMBER 1964 HILVERSUM I 402 m 7.00—24.00 KRO 7.00 Nieuws, 7.10 Morgengebed, 7.15 Ouverture radio voor vroe ge mensen, 7.55 Overweging, 8.00 Nieuws, 8.15 Lichte grammofoonmu- ziek, 8.50 Voor de huisvrouw, 9.35 Waterstanden, 9.40 Populaire gram mofoon muziek. 10.00 Voor de kleu ters, 10.15 Lichtbaken, lezing, 10.25 Klassieke grammofoonmuziek, 11.00 Voor de vrouw, 11.30 Lichte gram mofoonmuziek, 11.50 Volaan vooruit, praajte. 12.00 Angelus. 12.04 Lichte grammofoonmuziek, 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw, 12.33 Voor de boeren, 12.45 Lichte grammofoonmuziek, 12.55 Katholiek nieuws, 13.15 Platennieuws, 13.25 Metropole-orkest en zangsoliste, 14.00 Voor de plattelandsvrouwen, 14.10 Raaien maar!!, muzikaal spelletje. 15-10 Populaire grammofoonmuziek. 15.30 Als de dag van gisteren, klank beeld, 16.00 Voor de zieken, 16.30 Christen ziin in de praktijk, dichtsel en waarheid over de eerste Antillia- nen, door G. T. Haneveld. 18.00 Lich te grammofoonmuziek voor de tie ners, 18.20 Uitzending van het Ge reformeerd Politiek Verhond. Natio naal - Internationaal. Tot U soreekt: de heer W. G. Beeftink. voorzitter van het Gereformeerd Politiek Ver bond, 18.30 Pooulaire grommofoon- muziek, 18.50 En nu miin trevsl. vra- eenbeantwoording, 19.00 Nieuws, 19.10 Actualitieten. 19 ">5 Licht instru mentaal ensemble. 19 50 Lichte gram mofoonmuziek. 20 00 Kwelling, hoor spel. 71.40 Radio-Kamerorkest en so list? Klassieke en moHerre muriek, 22.20 Aotnaiitpifen of grammofoon muziek. 7° 95 Bopkhespreking, 29.90 Nieuws. 22 40 Liedjes 22 10 T.irht orkest en solisten. 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II 298 m 7.09 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24 00 AVRO 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtpndgvmnas- tiek. 7.20 Lichte prammnfoonmuziek- 7 50 Dagopening. 8 00 Nieuws. 8 15 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Ochtend«vmuastiPk. 9.10 De Groente man. 9.15 Klassieke ^rammn^onnmu- ziek. 9 40 Morpenwüdine. 9.55 Boek bespreking 10 00 Lichte erammof^on- muziek. 10.50 Voor d ekleuters, 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 12.00 Jazz Band, 12.20 Reeeringsnit^en- dine: Uitzending voor de landbouw, 12,30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 19 99 Lichte grammofoon muziek. 13.00 Nieuws. 1.9.15 Mede delingen. eventueel actueel of cram? mofoonmuziek. 13.25 Beursberichten, 13.30 KonerorWst. 14.00 Voor de kin deren. 15.00 Stereofoniscbe uitzen ding. Sonrean en piano: modernp lie deren. 15.20 Bertlebv. hoorsnel (her haling van 1 december 1965). 16 00 Nieuws. 16.02 Stereofonische uitzen ding: Instrumentaal octet: moderne muziek. 16 90 Lichte grammofoonmu ziek. 17.25 New York calling, praat je, 17.30 Lichte grammofoonmuziek voor de teenagers. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel en grammofoon muziek. 18 25 Promenade orkest. 19.00 Stereofonische uitzending- Pia notrio: klassieke muziek 19.30 Popu laire jazz van 35 iaar geleden (oon,), 20 00 Nieuws. *>0 05 Licht orkest en zangsolist 90 45 T.inVitp grammofoon. muziek. 20.45 Adelbrieven van de sport., documentair programma (TV). 20.55 Lichte grammofoonmuziek. 21.50 AntiauiteitenwinkeV hoorspel, (herhaling van 21 mei 1964). 77 05 Stereofonische uitzending: Holland Festival 1964- Btrnkkwartet- klassie ke muziek 77 30 Nieuws. 97 40 A et,,, alltpiten. 23.00 Actualiteiten ui* de Uchtp muziekwereld. 23.552400 Nieuws. TELEVTS'EPFOOR A MMA'S NTS: 19.30 Agrarisch nieuws. 20.00 Journaal: KRO: 20.20 Brandnunt: 20.40 Zomercaroussel: amusements programma. 21.35 Maastricht Ves tingstad. filmrepor+acfp. 22 00 iTen uitr met Hitchcock. TV-film, NTS: 22.50 - 22.55 Journaal. Experimentele uitzendingen op het ttveede net (Kanaal 27) AVRO: 20.20—23.00 La Cenerehto- la, komische opera. door Antonio del Monte „Uitstekend", lachte Donato. „Kun nen jullie even buiten ons?" „Het zal maar nauwelijks gaan", mompelde Maddalena en langs de ta fel schoof ze naast Maria in een stoel. „Ik ben moe", zei ze en sloot haar ogen. „Doodmoe en die kerels wil len nog maar doorgaan. Maria, zal je me niet in de steek laten? Ik ben dronken en zo bang, dat ik de boot 2al missen en in Lipari moet blijven. En ik wil wel, maar ik heb al te veel gedronken." „Ja", viel Maria in de rede. „Je mag geen druppel meer hebben. Denk toch een beetje aan jezelf!" „Ik wil slapen", geeuwde Maddale na. „Ik wil naar huis. Zullen w(j al vast weggaan? Zij komen wel!" Ze stonden op en Maddalena wuifde naar Donato, die bij de dr".»r met No- bili stond te praten. Ze gingen de zaal door. Maria had Maddalena een arm ge geven en ze lachte naar de waard, die achter het buffet- grijnzend groet te en riep: „Komen jullie gauw te rug? Ik hou van zulke gezellige klan ten!" Maddalena maakte zich los, en ze deed een stap naar voren en toen Donato vlak bij haar was, stak ze haar vinger op en bleef er verwon derd naar kijken. „Ik geloof, dat 't er twéé zijn", hikte ze wankelend. „Schiet nou maar op!" snauwde Ma ria en duwde haar beschaamd in de richting van de deur. De waard lach te bulderend en Madalena riep: „Na tuurlijk kom ik terug! Morgen kom- ik-terug. Mor-gen-vroeg." De deur zoefde achter hen dicht en naast elkaar liepen ze gevieren voort. Er waren meer mensen die de weg afgingen naar de postboot. Even buiten het centrum konden ze reeds de verlichte loodsen aan de kade zien en de lampjes aan het schip, de lantarens op het havenhoofd weerspiegelden flonkerend in het zwarte, bewegende water. Ze had den nog ruim tien minuten te lopen toen de postboot voor het eerst zyn langgerekt gefluit liet horen. Ze waren al op de kade toen Mad dalena de heer Nobili apart trok. „Lopen jullie nou maar door", zei ze kribbig. „Ik kóm Wel!" „Dan moet je vóór ons gaan lopen", bedong Maria en ze keek Maddalena met doordringende ogen aan. Dicht naast elkaar gingen ze nu over de kade. Er was weinig geluid meer nog, want practisch alle passa giers waren aan boord gegaan. Ze hoorden slehts het water, dat in ge lijkmatige cadans tegen de stenen wal aanklotste en hun eigen voetstappen op de straatstenen. „Ik ga aan boord om mijn koffer te halen, vertelde Maddalena zacht, terwijl ze haar hand in de zijne schoof. „Daarna kom ik van de boot, maar laat niks aan Maria merken, want dan krijgen we spul. „Is dat nou wel nodig?" vroeg hij ongerust en niet erg ingenomen met deze gang van zaken. Maar voor hij een andere regeling had kunnen oppe ren, had Maddalena zijn hand al los gelaten en ging naar de anderex) terug. Achter elkaar gingen ze even later de loopplank over. Nobili lachte, maar werd steeds ongeruster, terwijl hij alleen over de kade heen en weer liep en Madda lena na een paar minuten nog niet op het dek was teruggekeerd. „Waar staat nu je koffer?" vroeg Donato op het schip kort aangebon den. „Natuurlijk in het bagageruim", antwoordde ze gichelend. „Ga je mee, Maria?" Ze gingen het nauwe wenteltrapje af en kwamen in het ruim, waar kof fers en pakken in een groot vier kant waren opgestapeld. Daar om heen zaten mensen op de grond half in slaap en keken ontstemd op toen ze met veel lawaai binnenkwamen. Tegelijkertijd loeide voor de twee de maal de fluit; binnen enkele ogen blikken zouden ze nu vertrekken. „Waar staat dat ding nou?" jachtte Donato nijdig. „Zoek dan toch, mens!" Maar Maddalena wankelde. Ze strekte haar hand en riep verwon derd: „Ik ben dronken!" Dan strui kelde ze over een volgepropte linnen tas en viel op de bagage neer. Roerloos bleef ze enkele ogenblik ken liggen. Donato vloekte, maar het schip had zich trillend van de kade losgemaakt. Donato hield het kapmes in zijn hand en ging met aarzelende passen over de bodem van de zee. Na een zanderig gedeelte kwam hij tenslotte aan een stuk, waar hei-groene plan ten hoog uit de grond opschoten en langzaam heen en weer deinden toen hij met bedachtzame bewegingen na- derd» Een gekleurde vis zwom schichtig voorbij; één seconde leek zijn hüid de ganse regenboog te weerkaatsen. De pl&'ten waren vet en glibberig toen Donato ze aanraakte en ze met zijn mes uit elkaar sloeg. Een menigte van minuscule diertjes zocht in pa nische gejaagdheid een uitweg. Maar Donato kon uiteindelijk hun wereld toch niet bereiken, want als een ein deloos bos strekte het dichte wier zich uit tot ten laatste het groen versmolt met een vlak van roerloze, ontzaggelijke zwartheid. Het was „De Sirius". Een gedeelte van de romp van het schip, dat zich in de bodem had gedrongen als een boor in een muur. Het was gekap seisd en de scherp gebogen voorste ven lag in hét vernielde wier ge schoven. Donato ontdekte het schip pas, na dat hij zich van de bodem had afge zet en zich met zijn zwemvliezen een aantal meters hoger, door het water voortbewoog. Na wekenlang vruchteloos zoeken, betekende dit ogenblik zijn laatste poging. Dagen lang had hij naarstig sponzen trachten te vifiden, maar het feit, dat hij er nooit één boven bracht. had zo langzamerhand de verwonde ring van de dorpsgenoten opgewekt. In het begin hield men hem staan de en maakte een plagerig grapje over deze nutteloze visserij, maar naar ge lang de dagen verstreken, veranderde de toon der mopjes. Er was argwaan in de ogen der vissets wanneer zij lachten: „Nu nóg geen sponzen, Do nato? Zoek je eigenlijk niet wat an ders?" De loden kist lag op de bodem van de zee. Alvaro had het geheim van de plaats wellicht meegedragen naar de aarde van het kleine kerkhof en aan het eind van deze week, diende hij naar Napels terug te aan. Zonder geld met Maria als enige buit. Ze zat op de boot, terwijl Donato als een levenloze schim in het water hing, naar beneden keek en een land kaart zag van grillend, kartelend zand, ondoorkomelijk wier en op hét eind daarvan het wrak. Zijn ogen achter het masker werden een ogenblik gefascineerd door het verdronken schip, dat voor hem de hele wereld veranderde. Z(jn vuist kneep zich vaster om het handvat van het lange kapmes en het duurde even voor hij in staat was, de wer kelijkheid en zijn eigen gedachten tot één geheel te construeren.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2