Slechts 'n vlaag top-hockey, maar dat was ook genoeg Defensie dikwijls onzeker HET ONMOGELIJKE WERD WAAR: ZEGE VAN ORANJE OP „AUSSIES" Onstein voltrok vonnis NEDERLANDSE TENNISPLOEG WON VAN DUITSLAND MAANDAG 31 AUGUSTUS 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 REVANCHE VAN ORANJE OP GROOT-BRITTANNIë De Engelse doelman Harry Cahill moet armen en benen gebruiken om zijn doel te verdedigen tegen de Ne derlandse aanvallen. Ook Nederland dingt mee om wereldtitel Voor het toernooi om het wereld kampioenschap schaken voor landen teams, dat van 2 tot en met 22 no vember a.s. in Tel Aviv wordt ge houden, hebben zich reeds 38 landen aangemeld, waaronder Nederland, dat naar alle waarschijnlijkheid met de volgende ploeg zal uitkomen: Bouwmeester, Kuijpers, Langeweg, Zuidema en Prins. De organisatoren verwachten, dat het aantal landen nog hoger zal worden en dat het re cord-aantal van 1960 in Leipzig (40) zal worden overtroffen. Batsman Peter Burge (Austr.), wicketkeeper Schoonhoven (rechts) en bowler Pierhagen kijken gespan nen toe wat gaat gebeuren Burge wordt uitgevangen. Precies tien minuten heeft het Nederlands hockey-eiftal zaterdagmiddag in Amstelveen no dig gehad om op imposante wijze de basis te leggen voor de zege op Groot-Brittannië. Deze overwinning met 4-3 betekende de revanche voor de nederlaag, die de Britten het Oranje team op 2 oktober van het vorig jaar tijdens het toernooi in Lyon hadden toegebracht. Maar hoe groot het Nederlandse overwicht na de hervatting tot aan die 25e minuut ook was, hoe fraai de doelpunten, die de stand tussen de 15e en de 25e minuut van 0-1 op 4-1 brachten, Wat iu de serie oefenwedstrijden en de ontmoeting tegen Japan niet of nauwelijks tot uiting was gekomen, manifesteerde zich tegen deze niet grootse maar taai vechtende Britse ploeg akelig duidelijk: wanneer de verdédiging onder grote druk komt te staan, Is de snelheid van handelen van Von Gooswilligen te gering en worden mede hierdoor de andere spelers in de defensie onzeker. Doelman Jan Veentjer verloor bij zijn eerste fout alle zelfvertrouwen en speelde verder een van zijn slechtste wedstrijden uit zijn interland loopbaan. Gelukkig heeft de middenlinie, waarin Frans Fiolet een goede spil-partij speelde, zichzelf kunnen hand haven, hoewel Fokker en Terlingen het tegen de Britse buitenspelers Cadman en Langhorn niet bepaald gemakkelijk hadden. De Nederlandse aanval heeft in het algemeen goed voldaan al was het een aanval met twee geheel verschillende gezichten. AANVAL LIEP VAST VOORSPRONG Het duurde tot de 16e minuut van reden voor een juich-stemming was er na afloop allerminst en de 5000 toeschouwers onder wie de ministers Scholten en Toxopeus, hebben het Wagenerstadion niet verlaten in de overtuiging, dat het Nederlands hockey-eiftal over enkele weken in Tokio rechtstreeks naar de top van groep B zal wandelen. Daarvoor was de vlaag top-hockey van te korte duur, daarvoor konden de Britten te gemakkelijk van 41 tot 43 te rugkomen, daarvoor bleek de mentale kracht nog niet sterk genoeg en was vooral de verdediging te zwak. De Britten waren in één minuut van een voorsprong naar een achter stand gespeeld en zij waren duide lijk aangeslagen. Weer twee minu ten later was de voortreffelijke Duit se scheidsrechter Fritz Mohr gedwon gen Nederland een strafbal toe te kennen omdat Neill een schot met zijn voet op de doelijn stopte. Fran? Fiolet nam de bal feilloos. En vóór de tiende minuut na de gelijkmaker was verstreken kon Theo Vroonho ven een algemene aanval met een laatste stootje afwerken en was het 4-1 voor Nederland. Hét was teveel, gezien de verhou ding in de gehele wedstrijd, die door de doelpunten van Jones en Veit, met 4-3 als eindstand beter werd weer gegeven. Maar het had toch nooit mogen gebeuren, dat de Britse voor hoede in de laatste tien minuten nog zoveel kansen kreeg van de Oranje- verdedigers, die plotseling weer GLORIEDAG VOOR NEDERLANDS CRICKET na die sterke sffcart, in de angst een zekere draw te missen, verdedigend gespeeld. Pas nadat aanvoerder Pe ter van Arkel een snelle 45 aan het Het Nederlandse elftal streed niet meer tegen de Australische grootmees- to*03* had toegevoegd, werd duide- ters, het vocht alleen maar tegen de tijd, nog vier minuten speeltijd stond kJk> overwinning zeker tot de onverbiddelijke klok de Nederlanders toe. Achttien runs zouden de JJmIo ww*?? laatste vier of vijf overs de Nederlanders moeten brengen om de wed strijd als demonstratie bedoeldte winnen. Het leek een onmo gelijke opgave, zelfs voor de sterk spelende Rudie Onstein. Een harde ging" ~174* voor 5 zes recht vooruit deed tot grote vreugde van de 5.000 toeschouwers op het Haagse HCC-terrein, de Nederlandse kansen stijgen. De laatste over zes ballen begon en zeven runs kwam Nederland nog te kort. Nadat Wijkhuizen voorzichtig een punt aan het totaal had toegevoegd speelde Onstein zijn va-banqne spel. Robert Cowper, de 23-jarige off-sinbowler uit Victoria, werd er het slachtoffer van. Onbarmhartig joeg de Rood en braken aan. Achttien runs in nog Wit-speler de bal met een machtige klap voor zes. Een tie 197 tegen 197 geen vijf minuten. Het leek onmoge- punten was bereikt. Drie slagen zouden over het lot van de „Aussies" lijk zeker tesen mannen ak Macken- gaan beslissen. Opnieuw toonde Onstein niet het minste respect voor de Australische accountant. Prachtig hookte hij de hal voor vier. Nog voor gaan behoren, voor 2 werd het - er was nog geen klein half uur te spelen - doordat Nederland „voor de runs TIJDRACE De enerverende laatste minuten zie en Cowper. Een grandioos spelen de boundary was gepasseerd gingen de bats van Onstein en Wijkhuizen de Onstein greep echter zijn kans, de hoogte in. DUIDELIJK de tweede helft voor die revanche bij beginnelingen stonden te schutteren. de vijfde Nederlandse strafcorner Yoar coach Piet Bromberg doet veld. Een applaus, dat de „Diepput" drie uur voor 197 runs hadden ge zorgd, konden de beide Hagenaars de Nederlandse innings openen. He laas, de regen kwam en de ontmoe ting scheen een roemloos einde tege- Bijna rennend verlieten zij het VERSLAGEN Voor rust werd door linksbuiten Arie kwam Weer stoven de Britten op overigens een nieuw probleem slechts in de grijze historie, in de al de Keyzer in samenwerking met zijn Fiolet af, maar nu ging de bal naar T^_ nu,wel duidelijk, dat lerbeste jaren van HAW, heeft ge- huurman Jaap Voigt en middenvoor ^p_.X0ï!'Jie rUSJIg s4°pte e.n toen scoorde twee machtige zessen en een vier op de toch gevaarlijke off-spin- ner. De onmogelijk geachte overwin ning was bereikt. Een prachtige afsluiting was deze „historische" wedstrijd stellig voor "1-1 Wiuuvnya, vaat ICt UCotC JdIClI VAII n/1 V V, HCCll gC" L - .1 Vroonhoven alleen goed kend, volgde, terwijl de dolgelukkige zouden moeten scoren. Het geweld van Fastbowler Gra- flitsend hard in de° rechter boven- tot recht komt als linksbuiten en batslieden hun ren gestuit zagen Frank Zweerts goed en begaafd hoe- hoek schoot. Onmiddellijk na de mid- aangezien het elftal de prachtige door de vele tientallen supporters ham Mackenzie en key gespeeld met vele fraaie indivi- den-bully gaf Frank Zweerts een van hockeyer Arie de Keyzer niet in zijn voor het paviljoen. ew~ll° A1-" n' ziin caI/j-o basis-opstelling kan missen zoi ten de stortbuien de Nederlandse w batslieden, die in 170 minuten de 198 de lange interland-carriere van Wal- runs, nodig voor de overwinning, iy van Weelde. De man die in zijn 32e interland afscheid nam van het nationale team mag dan aan bat de weinig runs) niet geïmponeerd hebben, de zijn verruKKeiojiKe solo's ten beste, «us&eu auu r ran- gelukt Voor het eerst in die hy, links de cirkel in zwenkend, 5??^'_schakelspeler bij uit- - geschiedenis van het Nederlandse dnele acties, die soms maar nippertje door het sterke Engelse met een schitterend doeltreffend backstel Neill - Wilman konden wor- schot afwerkte, den gestuit. In die eerste speelhelft ging er van de rechter vleugel Krol - Van Vroonhoven weinig of niets uit. Van Vroonhoven voelde zich klaar blijkelijk niet erg thuis op deze plaats hoewel het verbindende werk in het middenveld hem beter afging ilan het deelnemen aan de afwerking van de aanval. De opstellingen waren: Nederland: acht testteam van de Commonwealth doel: Veentjer; achter: Leemhuis en duidelijk verslagen. Van Gooswilligen; midden: Fokker, Fiolet en Terlingen; voor: Krol, Vao Vroonhoven (De Keyzer), Zweerts, Voigt en De Keyzer (Van Vroonho- snelle 45 (2x6 en 4x4) van de geschiedenis van het Nederlandse cricket was een onoverwinnelijk ge- minder snelle Alan Connolly zou, dat vang waarmee hij een einde maakte wist de publieke opinie al zeker, het aan innings van openingsfoatman Bill Lawry maakte zelfs op de Au- derhalf uur hielden Marseille en de straliërs diepe indruk. De Australiër, 19-jarige debuterende HBS'er echter die kort geleden in de testmatch te stand. Of aanvoerder Booth nu Vei- gen Engeland te Manchester voor 106 vers en Martin te hulp riep, het had runs zorgde, mocht nu juist tien mi nauwelijks zin. Pas nadat een eerste nuten op de mat staan om vijf scha- wicketstand van 99 runs was bereikt mele runs te scoren. velde een snelle bal van Mackenzie De gedetailleerde uitslag luidt: ven). voerder Peter van t, v. „„u vast, dat Piet Marseille en Pim van Groot-Brittanme: doel: Cahill ach- ter: Neil en Wilman; midden: Jones, ningspa^ Nederland de mogelijk- Arkel, staat toch het wicket van Pim van der Vegt, die Battingcijfers Australië: Lawry 5 toen 33 runs op zijn conto had, Mar- (Jrout 20, O'Neill 87, Burge 22, Booth seiile hield nog geruime tijd stand. Een prachtige inning waarin hij pas 13, Potter (retired hurt) 7, Cowpei 2, Veivers 12, Mackenzie 8 not out, Davis en Deegen; voor: Cadman, overwinning hebben te®e" het einde een vangkans weg- bartin 12 Connolly 1. extra's: 8." Veit, Cutter Corby en Langhorn. 6 /~vu- 1~. nr,- -• GOEDE BESLISSING De tennisontmoeting tussen de Ne derlandse ploeg en West-Duitslands „tweede garnituur" is in Wuppertal in een kleine Nederlandse overwin ning (9 tegen 8) geëindigd. De be- Toen kwam in de rust de gelukkige slissing werd voornamelijk verkre- beslissing om De Kevzer van zijn gen in de dubbelspelen, die aUe door vleugelplaats af te halen en hem te Nederland werden gewonnen, laten ruilen met Van Vroonhoven. Ineens kwam er lijn in het spel van Heren-enkelspel: Jan Hajer (N)- de stormlinie en grotere bewegelijk- Harald Elschenbroich (D) 4-6 6-4 8-6, ■beid in het binnentrio, dat nu als Tom Okker (N)-Adolf Kreinberg (D) een werveling, waarop de Britten 6-4 6-2, Kube (D)-Evert Schneider geen vat meer konden krijgen, de (N) 6-3 6-3, Scholl (D)-Ron v. Gel cirkel binnendwarrelde. Plotseling der (N) 6-4 6-0. opereerde hier met ongrijpbare com- Dames-enkelspel: Trudy Groen- binaties een sterke voorhoede en de man (N)-Marilen Knobling (D) 6-3 uitvallen van de roodwitte Britse 6-0, Heide Schildknecht (D)-Jenny ploeg, vaak voortijdig afgebroken Ridderhof (N) 6-4 6-4. door het veelvuldige buitenspel staan Gemengd-dubbelspel: Groen/Okker vam middenvoor Cutter, werden (N)-Knobling/Kreinburg (D) 6-2 6-2, zeldzaam Schildknecht/Kube (D) -Ridderhof/v. Eysden (N) 6-1 12-10. De uitslagen van de tweede dag waren: Heren-enkelspel: Kube-v. Gelder Nog werd het spel door Nederland 6-0 6-0, Okker-Elschenbroich 7-5 8-6, te kort gehouden, maar toen de ma- Schneider-Scholl 7-5 6-4, Kreinberg- chine eenmaal goed liep kwamen de Hajer 11-9 6-4. doorbraken achter elkaar en kreeg Dames-enkelspel: Heide Schild- doelman Cahill het steeds benauw- knecht-Trudy Groenman 6-2 7-5, Ma- der. Driemaal had Nederland vooi rily Knobling-Jenny Ridderhof 4-6 rust al de gelegenheid gekregen re- 6-3 6-2. vanche te nemen voor het doelpunt, Heren-dubbelspel: Hajer/Schneider dat Bririannie's beste aanvaller Mi- -Kleinberg/Kube 6-3 3-6 6-2 9-7, Ok- Chael Corby in de zevende minuut ker/v. Eysden-Elschenbroich/Scholl had gescoord uit de tweede strafcor- 3-6 6-4 6-4 6-2. ner, waarbij alle Nederlanders in de Dames-dubbelspel: Trudy Groen- cirkel rustig toekeken hoe de Engels- man/Jenny Ridderhof-Heide Schild- man langs Veentjer knalde. knecht/Marilyn Knobling 6-4 9-7. DOORBRAKEN Zondag zijn op de Bosbaan de Europese Kampioenschappen Speedboot gehouden. De strijd ging voor namelijk tussen de Oostenrijker Zimmerman en de Nederlander Mans de Graaf. In de laatste heat was het de Nederlander, die door een te gewaagd varen zijn eerste plaats verspeelde aan de Oostenrijker. gaf, leverde de Quick-speler 77 runs. Bowlingcijfers Nederland: Trijze- Te lang hebben de Nederlanders laar 3 voor 41, Van Arkel 0 voor 20. Piefhagen 3 voor 75, Vriens 2 voor 53 Battingscijfers Nederland: Marseil le 77, Van der Vegt 33, Van Arkel 45, Bouwman 1, Wally van Weelde 8, Wijkhuizen 2 not out, Onstein 24 not out, Trijzeiaar 0, Vriens 3. extra's: 8. Did not bat: Schoonheim en Pierha gen. Bowlingcijfers Australië: Macken zie 3 voor 48, Connolly 0 voor 11, Vei vers 0 voor 13, Martin 1 voor 46, o'Neille 0 voor 6, Cowper 4 voor 69. f Geen cadeautje Natuurlijk na de inspannen- 1 de maanden in Engeland en in de wetenschap, dat het vlieg tuig voor de thuisreis al bijna gereed stond, speelden de Au- i straliërs een vorm van „vakan tie-cricket". Ze verwachtten geen wedstrijd, het zou een de monstratie moeten worden om de Nederlanders te tonen hoe cricket nu werkelijk gespeeld moet worden. Het zou echter volkomen onjuist zijn om te beweren dat de „Aussies" de strijd niet ernstig hebben geno men en de zege in feite zouden hebben weggegeven. Alleen het feit al, dat aanvoerder Brian Booth toen de weerstand van de Nederlandse bastlieden te sterk bleek zes verschillende bowlers inzette, spreekt in dit verband erg duidelijke taal.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11