$z£eidUc(Ek>uft£vnt Makarios weigert aflossing van de Turkse soldaten f 9950.- LANCIA KLASSE AUTO MAREL TOESTAND OP CYPRES STEEDS DICHTER BIJ KRITIEKE PENT BLOKKADE TEGEN TURKEN DUURT VOORT Grote bosbrand verwoest Oisterwijks natuurschoon In Albertstad sterke tegenstand van rebellen „Houdt vlam brandend, door Kennedy ontstoken" VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1964 54e JAARGANG No. 16.311 ENORME MACHTSSTRIJD Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telet. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.91 - Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3. 38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., f 3,35 p. mnd., 10.05 p.kw. Franco p.p. f 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes f 1.75 BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN die jongste ontwikkelingen in het Cy prische vraagstuk in de richting gaan van een verscherpte crisis en een nog grotere impasse, terwijl er geen hoop op een oplossing in zicht is, In Turkse politieke kringen is men van mening, dat zowel de Verenigde Staten als de Sowjet-Unie in de Cy prische crisis in strijd handelen met De Cyprische regering, zegi Makarios, heeft Turkije medegedeeld, dat zij niet zal instemmen met de normale halfjaarlijkse aflossing de Turksebelangen. De rechtvaardig- van 250 militairen van 't ongeveer 650 man sterke Turkse contingent heidspart.j, die de grootste oppositie- op Cyprus. Deze aflossing zou normaal maandag moeten geschie- ?urkie «gertog op'^Sn hi5de« den. De Cyprische regering baseert dit op de eenzijdige opzegging, en meer krachtige Cyprische politiek in april van de overeenkomsten van Zürich, waarin de status te gaan voeren. Deze party stelt po- van Cyprus werd geregeld. Hierin werd Turkije het recht gegeven gingen in het werk om de Turkse om 650 militairen op het eiland te legeren en Griekenland 950 man. nationale vergadering in buitenge- De Turkse regering heeft destijds geweigerd de Cyprische opzeg ging te aanvaarden. Zij verklaarde, dat elke aanval op het Turkse contingent zou worden beschouwd als een aanval op Turkije zelf. De mededeling der Cyprische regering aan Ankara over het wei geren van een aflossing van Turkse militairen, welke mededeling reeds verscheidene dagen geleden zou zijn afgezonden, heeft ge- gorden" leid tot grote activiteit onder de westerse diplomaten in Nicosia. Protest tegen blokkade Amf>rikflan<ïP druk VN beraadslaagd ovea- 't aflossingsge schil. Een VN-woordvoerder heeft Turkije heeft - 'donderdag in een Op Turkije verklaard, dat Oe Thanit, via persoon- nota aan de Verenigde Naties gepro- lijke bemiddeling, alles in het werk testeerd tegen het voortduren van de Van Cyprische regeringszijde wondt stelt om een dreigende militaire bot- blokkade tegen de Turken op Cyprus, verklaard, dat het „als gevolg van sing te voorkomen. De toevoer van water, levensmidde- de aanvallen, d'ie Turkse militaire Westerse diplomaten in New York len en brandstof wondt de Turken op vliegtuigen drie weken geleden op voorspeueni dat er volgende week gehele eiland onmogelijk gemaakt. Cyprus hebben gedaan, thans pok- een bijeenkomst van de veiligheids- Volgens de nota verslechtert de toe- tiek onmogelijk is om nog meer read zal wonj,en gehouden, indien de stand snel. In de haven van Fama- Turkse troepen op het eiland toe toestan<j ov Cyprus 9lechter blijft Bus's liggen de voorraden te beder- ■te laten". Hieraan werd toegevoegd, ven, terwijl de Turkse Cyprioten wone zitting bijeen te doen komen. In Istanboel heeft het studenten verbond meegedeeld dat de studenten wachten op een order aan het Turkse volk „om zich de lendenen te oro- GRIEKSE AANBEVELING De Griekse regering heeft vrijdag ochtend de Turkse regering een aan beveling doen toekomen om de af lossing van de op Cyprus gestatio neerde Turkse troepen minstens een maand uit te stellen. De aanbeveling werd overhandigd aan de Turkse am bassadeur in Athene, Ilkin. Ook voor u 'n reeds vanaf Bel voor proefrit diat de Cyprische regering bereid was deze zaak voor het internationale gerechtshof te brengen. De Amerikaanse regering zou in honger lijden. Turkije zal 'n spoed zitting van de Veiligheidsraad eisen als de illegale blokkade door de wcui.gcuv.iic EXX ~xx- Grieks-Cyprische regering niet snel tussen geweldige druk m Ankara uit- kara donderdag verklaard, dat wordt beëindigd, oefenen om te voorkomen, dat Tur kije de aflossing tóch, en wel met geweld, laat uitvoeren. Britse diplo maten zouden doende zijn deze zaak met de regering-Makarios te behan delen. Anti-Amerikaanse betoging in Ankara Men vreest dat Turkije bereid is om de aflossing, indien dit noodzake lijk zou zijn, volgende week onder dekking van vloot- en luchtmacht te doen geschieden. De Amerikaanse druk zet in Ankara onder de bevol king kwaad bloed. In Ankara is gisteravond een de monstratie tegen de Cyprus-politiek van Washington gehouden. Duizend mensen riepen „Yankee go home". Op spandoeken stond „Amerika speel niet met onze trots" en „wij zijn voor dollars niet te koop". De politie voorkwam dat men de Amerikaanse ambassade bereikte Ernstige incidenten hebben zich ove rigens niet voorgedaan. Het Turkse blad „Mil-liyet" schrijft voorts van bevoegde zijdie te hebben vernomen diat Turkije vastbesloten is zijn betrekkingen met de Verenigde Staten te herzien alis de Ver. Sta ten gaan overhellen naar het Griekse standpunt in de kwestie-Cyprus. De Turkse autoriteiten zijn begonnen met het opstellen van een rapport betreffende de faciliteiten en voor rechten die de Amerikanen in Tur kije genieten. OE THANT Oe Thant heeft donderdag in New York afzonderlijk met de Griekse en de Turkse vertegenwoordiger bij de GEEN HOOP OP OPLOSSING? In welingelichte kringen in An- werd donderdag verklaard, dat Naar schatting 100 ha. bos en heide zijn donderdagmiddag verloren ge gaan, toen aan de rand van de gemeente Oisterwijk brand ontstond op de uitgestrekte Campinaheide en het vuur zich met razende snelheid over een brede baan in de richting Boxtel verspreide. Aangewakkerd door de stevige zuidoostenwind vond het vuur gretig voedsel in het droge hout en de gloeiende hei. Het vrat zich eerst een weg door het dennenbos, waarna de vlammen een open vlakte bereikten met hier en daar slechts kleine plukjes hei, die dank zij een speelse windvlaag aan vernieling ont kwamen. Het zonovergoten landschap werd als een uitgestrekt slagveld. Overal zwart geblakerd gewas met de aan de Oisterwijkse kant nasmeulend bos en, ver vooruit een geweldige hitte uitstralend, een donker rookgordijn met daartussen door fel gele vlam- mep, die telkens hoog opschoten wan neer een plukje bos ten offer viel. Voor de vele toeristen uit Oister wijk was het een spectaculair schouw spel. Vele* stonden in luchtige kle ding met de neus op de vlammen, anderen trokken zich van het onheil spellend gebeuren niets aan en ble ven rustig zwemmen in de vennen, die schuil gingen achter een rookge- waad van smeulend naaldhout. MET MAN EN MACHT De brandweren van 'Oisterwijk, Haaren en Boxtel waren spoedig na het uitbreken van de brand, dat moet omstreeks twaalf uur zijn geweest, WASSENAAR (Advertentie KONGO Op de conventie van de Amerikaanse democratische partij in Atlantic City is senator Hubert Humphrey (foto) woensdagavond bij acclamatie uitgeroepen tot democratisch kandidaat voor het Amerikaanse vice-presi- dentschap. JOHNSON TOT CONVENTIE ter plaatse. Zij werden geassisteerd door de bedrijfsbrandweer van leder- fabriek Oisterwijk. Later op de mid dag rukten honderden manschappen aan uit de kazernes in Den Bosch en Tilburg. Tegen vijf uur werd ook de Tilburgse brandweer te hulp geroe pen, die met twee tankauto's op het terrein van de brand verscheen. De Tilburgers hadden even te vo ren een bosbrand je, waarbij 1 ha ver loren gingen in Moergestel, geblust in samenwerking met de brandweer uit die plaats en Hilvarenbeek. Om half zeven was men de brand mees ter. Een sportvlieger vloog regelma tig over de heide om hier en daar weer oplaaiende vlammen terstond te kunnen melden. Ondanks de in spanningen van zeer velen is op nieuw een prachtig stuk natuurschoon verloren gegaan. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. De troepen van het Kongolese leger bij Albertstad ontmoeten zeer sterke tegenstand van de opstandelingen, zo heeft de Kongolese opperbevelheb ber, generaal Moboetoe, donderdag middag in Leopoldstad verklaard. Hij zei dat de luchtmacht herhaaldelijk was opgetreden tegen stellingen van de opstandelingen, wier verliezen zeer groot zouden zijn. STANLEYSTAD De burgerlijke opstandelingenrege ring, die drie weken geleden in Stan- leystad werd ingesteld, is door de op- standelingengeneraal Nicholas Olen- ga ontslagen, zo is donderdag in Leopoldstad vernomen. Dit blijkt uit een uitzending van Radio-Stanley- stad, die woensdagavond in Leopold stad is beluisterd. Olenga, die zich zelf tot generaal benoemd heeft, zou zijn regering ontslagen hebben we gens „onmacht en voor de veilig heid schadelijke daden." De regering van Leopoldstad had vorige week gemeld, dat Olenga bij een afgeslagen aanval op Boekavoe zou zijn gedood. Volgens de radio uitzending is een college van zaak gelastigden met het bestuur van de stad belast. In Dar-es Salaam werd donderdag avond door de minister van buiten landse zaken van Tanganjika be kendgemaakt, dat met spoed troepen zijn gezonden naar Kigoma aan de oostelijke kust van het Tanganjika- meer. Deze maatregel is genomen nadat er berichten waren ontvangen, dat verscheidene honderden Kongo lezen de laatste twee dagen het land waren binnengekomen. VIJF ALKMAARDERS ERNSTIG GEWOND IN BELGIë Bij een verkeersongeluk in de Bel gische plaats Frasnes-lez-Gosselies bij Charleroi zijn donderdagmiddag vijf Nederlandse touristen ernstig ge wond. Twee vrachtauto's kwamen met el kaar in botsing op een plaats, waar herstellingwerken worden uitge voerd en het verkeer over één rij- Honderden brandweerlieden en militairen uit Tilburg, >s Hertogenbosch en legerplaats Oirschot lijn donder- vrachtw^e'ns' kantelde en"de lading dag de gehele middag bezig geweest met het bestrijden van een felle bos- en heidebrand in de omgeving van kwam terecht op de kleine perso- het Noord-Brabantse plaatsje Boxtel. Deze luchtopname toont een overzicht van een der brandhaarden. nenauto, waarin de uit Alkmaar af- (Luchtfoto ANP) komstige Nederlanders zaten. De vijf President Johnson heeft zich don derdagavond op de conventie van de democratische partij in Atlantic City verbonden de partij in november naar de overwinning te leiden. In de rede, waarmee president Johnson zijn kandidatuur voor het presidentschap heeft aanvaard, vroeg hij de partij „de vlam brandend te houden, die wijlen president Kenne dy had ontstoken." De partij moest het program, dat Kennedy had ont worpen, uitvoeren. Johnson verklaarde dat de mensen haken naar vrede, maar dat die vre de niet alleen door kracht wordt verkregen, maar door wijsheid, ge duld en gematigdheid; eigenschap pen, die de ondertekening van het verdrag over het staken van de kern proeven mogelijk hebben gemaakt. De Verenigde Staten zouden nooit wankelen bij de verdediging van de vrijheid. Johnson beloofde het land naar 'n grotere eenheid te leiden en vroeg de Amerikanen zich achter hem te scharen om zijn program goed te kunnen uitvoeren. De democratische partij bood het Amerikaanse volk de keus tussen eenheid en verdeeldheid, tussen hoop en vrees. GELIJKE RECHTEN In de V.S. zelf behoorde het ver zekeren van een gelijke behandeling aan alle Amerikanen tot een van de grootste verantwoordelijkheden. Ie dere Amerikaan had het recht om als persoon behandeld te worden. Hij moest een haan kunnen vinden, zijn kinderen kunnen opvoeden, bij verkiezingen kunnen stemmen en naar zijn persoonlijke verdiensten be oordeeld worden. Zolang hij presi dent zou zijn, zou er gelijk recht voor allen zijn. Zijn regering kon en zou niet toestaan, dat dit grote doel in gevaar werd gebracht door roekeloze gewelddaden. MANDAAT „Ik vraag het Amerikaanse volk 'n mandaat, niet om de leiding te heb ben bij de uitvoering van een kant en-klaar program, niet om de dingen alleen maar draaiende te houden, maar een mandaat om te beginnen", zo riep Johnson uit. Hij wees er nog eens met. nadruk op, dat er in de huidige wereld geen plaats is voor zwakheid, maar ook niet voor roekelloosheid. Wij kunnen niet overijld kernwapens gebruiken inzittenden liepen verwondingen op over het gehele lichaam en werden naar een ziekenhuis overgebracht. De slachtoffers zijn een gezin met twee kinderen en een mannelijke passagier. De gewonden zijn de heer F. W. Vlotman, zijn vrouw en twee kinde ren en de heer P. Kruiken, 'n vriend van een van de zoons van de heer Vlotman. die ons immers allen kunnen vernie tigen. Het enige is. dat wij met de volle inzet van geheel ons verstand en onze wil ervoor zorgen, dat deze wapens nooit gebruikt zullen wor den, aldus Johnson. Minister van justitie, Robert Ken nedy had voor Johnson gesproken. Hij hield een korte inleiding op de film over het leven van zijn broer, die in de zaal vertoond werd. Toen Robert Kennedy het spreekgestoelte beklom, werd hij luide en langdurig toegejuicht. Studeert u voor later? Spaart u voor later? Dat is heel ver standig. Maar wat doet u voor nu? U bent nu nog jong en u kunt uw jeugd niet oppotten. Levenslang zult u erop teren, maar dan ma i u er nu wel van profiteren. U hebt de kans nog schoon, want juist nu vormen wij de aardigste jonge gezelschappen. In één daarvan past u zeker. Kom dus gauw inschrijven voor het „Wereld- dansprogramma" bij dansschool Evert Castelein, Boerhaavelaan 13, Leiden. Telefoon 5.20.54. (Advertentie) Enige verdere afkoeling De Bilt, vrijdag 10 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: De hittegolf bereikte donderdag zijn hoogtepunt, toen de tempera tuur op verschillende plaatsen in het oosten en zuidoosten van ons land op liep tot 35 gr.. Daarna werd de uit zonderlijke warmte verdreven, door aanvoer van koelere lucht van zee. Ondertussen daalde de luchtdruk vanochtend boven Engeland en de Noordzee op de nadering van een de pressie, waarvan het centrum morgen vermoedelijk op de Noordzee zal aankomen. Enige verdere daling van de temperatuur is daarom waar schijnlijk, terwijl de kans op een bui groter wordt. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's ZON. en MAANSTANDEN 29 Aug.: zon op 5.46, onder 19.34; maan op 22.26, onder 13.08. Hoogwaterstanden 29 Aug.: v.m. 1.44; n.m. 19.10. KORRELTJE Moed in tegenspoed, is halve te genspoed. (Plautus)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1