Het gevaar van uitlaatgassen Een Nederiandse raketbasis Dodelijk gifgas komt vrij bij iedere verkeersopstopping Op bezoek bij DE LEIDSE COURANT Koolmonoxyde is een levens gevaarlijk gas, dat in de vrije lucht gelukkig snel naar boven trekt. In een dichte file van ontelbare auto's strijkt het uit al die uitlaatpijpen opstijgende gas echter noodzakelijkerwijze langs de (ademende) neuzen van de betrokken autobestuur ders en hun passagiers. Deze incidentele en aan drukke kruispunten gebonden vorm van luchtverontreiniging zou wel eens ernstiger kunnen blij ken dan men veelal aanneemt. Het gevaar van de uitlaatgassen De luchtverontreiniging in onze grote steden is een bij uitstek actueel onderwerp. Congressen, lezingen en artikelen erover zijn aan de orde van de dag. Maar ondanks een zee van vaak belangwekkende gegevens weet men er eigenlijk nog bitter weinig concreets over. Is er verband met de veelbesproken longkanker? Is het in omvang snel toenemende leger auto's er mede schuldig aan? Loopt de stedeling zóveel meer gevaar voor zijn gezondheid dan de plattelandsbewoner, dat maatregelen nodig zijn en zo Ja, welke komen dan in aanmerking? Bij al deze vragen staan wij met de mond vol tanden. In Londen vertonen de statistieken volgens de onder zoekers A. E. Martin en W. H. Bradley „kleine sterftepieken in samen hang met de beruchte Londense „smog". Er schijnt bepaaldelijk verband tussen toppen in de luchtverontreiniging en bronchitis. Maar geen twee steden vertonen hetzelfde beeld, omdat overal oorzaken, aard en graad van de luchtverontreiniging verschillen. Ook zal in de meeste gevallen de invloed op de gezondheid pas na lange jaren merkbaar worden. Daardoor laat de samenhang met bepaalde oorzaken zich nog moeilijker aantonen. Wie als autobestuurder of als pas- TEGENMAATREGELEN Voor de automobilist en de motor rijder heeft de luchtverontreiniging intussen aspecten die wel degelijk binnen ons onmiddellijke bereik liggen. Onder bepaalde omstandig heden kan wèl van rechtstreeks ge vaar worden gesproken en zijn bij voldoende kennis van zaken en zorgvuldigheid wèl tegenmaatrege len mogelijk. Het merkwaardige feit doet zich echter voor, dat juist over die dagelijkse realiteit bijna hooit gesproken of geschreven wordt. Het lijkt ons dienstig, op deze onge wenste regel hier eens een uitzonde ring te maken. Wat doen de motoren van al die honderdduizenden auto's, motor fietsen, scooters en brommers eigen lijk met de benzine waarmee wij ze voeden? Anders gesteld: wat bren gen al die uitlaatpijpen mpt de uit laatgassen in de lucht? Als het ver brandingsproces ideaal verliep en honderd percent rendement ople verde, was er letterlijk en figuurlijk „geen vuiltje aan de lucht". Dan verbrandden de koolwaterstoffen waaruit zuivere benzine bestaat tot kooldioxyde (C02) en water (H20). Deze beide verbrandingsprodukten zijn bij het uitademen door mens en dier al in de dampkring gebracht lang vóór de uitvinding van explosiemotoren en dan ook geenszins als verontreiniging te be schouwen. De natuur weet er best weg mee en zorgt zonder menselijke tussenkomst voor 't gewenste even wicht tussen zuurstof en koolzuur. GERINGE INVLOED Helaas doen wij in onze tank nooit -zuivere benzine. In de benzine aanwèzige zwavel komt uit de uit laatpijp als zwaveldioxyde (S02) en het is waarschijnlijk deze stof, die wat het motorverkeer betreft op de lange duur het meest bijdraagt tot de luchtverontreiniging in onze ste den. Maar het effect ervan zullen de hygiënisten met hun vergelijkende statistieken pas in de loop der jaren kunnen vaststellen. Voor een onmiddellijke invloed op ons welzyn (en daarover wilden wij het thans hebben) zijn de hoevéel- heden zwaveldioxyde gering. De automobilist kan ze rustig buiten beschouwing laten. Maar onze ben zine verbrandt ook nooit volledig. Door de onvoller*-!* verbranding is het tamelijk onschuldige kooldio xyde (C02) in de uitlaatgassen ver mengd met een stevig percentage uiterst giftig koolmonoxyde (CO). Wij willen het hier niet ander maal hebben over het gevaar van een draaiende motor in een gesloten garage, waar het dodelijke koolmo noxyde niet ontwijken kan. Even min over de arglistige bedreiging door een lekke knalpot en een door geroeste uitlaat, die het reukeloze koolmonoxyde heimelijk in het wa- - geninterieur brengen. Het gaat ons sagier in de omgeving van een ben- er ditmaal om, wat onze en andere zinemotor met open uitlaat vertoeft, motoruitlaatgassen onvermijdelijk za^ dus allereerst moeten zorgen, dat toevoegen aan de lucht om ons heen, het gevormde koolmonoxyde vrije- die wij moeten inademen, of wij °P kan stijgen. Hij zal hoge deu- willen of niet. ren in zÜn privégarage aanbrengen en onderweg het schuifdak van zijn KAMERLUCHTJE wagen wijd openen, zodra ook maar de geringste aanwijzing bestaat, dat Nu is kooldioxyde of koolzuurgas via een lek uitlaatsysteem of met de verwarmingslucht van de autokachel (C02) een zwaar gas, dat in een kooimonox°de in het interieur kan komvormige ruimte kan blijven han- doordringen. gen. Maar dit gas is tevens het on- Die „geringe aanwijzing" is veelal schuldigste van de twee. Theoretisch een iicjjt gevoel van onwelzijn. Dui- zou het ons een gevoel kunnen ge- zeligheid, sufheid of hoofdpijn mis- ven van „verbruikte lucht", als Mf «*ien- Maar ook zijn wei soortge- lijke symptomen als bij gebruik van een kamer waar veel mensen heb- sterke drank vastgesteld. Vooral de ben geademd en waar wij graag het alleenrydende bestuurder mag nooit geringschattend denken over zo'n raam eens flink openzetten. In de |ev0« dat hem anders vreemd is praktijk zorgt altijd wel een zacht Het verraderlijkste van koolmono- briesje voor verspreiding en zuur- stofnood zal geen automobilist er xyde is immers, dat dit gas ons uit schakelen kan eer wij het beseffen. Het is nu ook duidelijk, waarom ooit van hebben ondervonden. Na- wij in tunnels onmiddellijk de motor deel voor de gezondheid, bij het in ademen ervan, is niet te vrezen. moeten afzetten, als wij (bijvoor beeld doordat een pechvogel in de file vóór ons het verkeer blokkeert) langer dan een paar tellen moeten stilstaan.. Het voorschrift, „Contact sleuteltje omdraaien!" is «iet bedacht door een kinderachtige wetgever, gas, dat in de vrije lucht snel op- maar ingegeven door zorg voor uw Bij het uitersj Siftigjt. xyde staan de zèken abtders. gelukkig is dit nu juist een heel koojmonj ilmono- .- Maar iel licnt stijgt en dan in de hogere luchtlagen eigen en ander welzijn. Hoe goed mede onder invloed van de zonne- geventileerd zo'n tunnel ook kan (en stralen waarschijnlijk al gauw wordt moet) zijn, de tijdelijke ophoping omgezet in het ongevaarlijke kool dioxyde of koolzuurgas. van koolmonoxyde, uitgebraakt door een paar honderd stationnair draai ende auto's is funest. Zit men mid den in de stroom, dan is het effect nauwelijks verschillend van dat in een gesloten garage. LAAG BIJ DE GROND Daarvan moeten wij ons ook re kenschap geven bij de steeds veel- vuldiger verkeersopstoppingen, in de spitsuren en op zonnige weekends, als „iedereen er op uit trekt". Denk u zo'n verkeerscongestie in: twee, drie of vier rijen dik schuift een on afzienbare stoet auto's voort, voetje voor voetje, meer staand dan rij dend. Zeker, wij weten nu, dat kool monoxyde een licht gas is en vrij snel omhoog stijgt. Maar al die uit laatpijpen zitten dichter bij de grond dan uw neusgaten. In uw auto gezeten bevindt u zich in de (opstijgende) koolmonoxyde- stroom uit de uitlaatpijpen van uw onmiddellijke voorgahgers. En een briesje van opzij helpt u niet, als ook daar auto's en uitlaatpijpen zijn. Overdrijving? Wist u, dat een sta tionnair draaiende motor uitlaatgas sen produceert met bijna 10 pet. koolmonoxyde? Bij de helft van het hoogste toerental is het percentage CO in de uitlaatgassen nog altijd ongeveer 5 pet. En slechts 0,3 pet. koolmonoxyde in de ingeademde lucht-is na een half uur al dodelijk, een Uiterst geringe hbeveelheid als 0.01 pet. nog altijd schadelijk. Alle verdunning van de uitlaatgassen in de omringende lucht ten spijt is de kans groot, dat de gevarengrens in zo'n file van ontelbare, nauwelijks nog voortbewegende auto's over schreden wordt. VERMIJDT KRUISPUNTEN Het is het noodlot van de moderne mens in onze jachtige tijd, dat hij het niet altijd voor het zeggen heeft, of hij in zo'n verkeersopstopping te recht wil komen of niet. Maar als u het wèl voor het zeggen hebt, als u de ergste drukte kunt ontgaan door een half uurtje eerder of een half uurtje later te vertrekken en als u een weg kent die weliswaar vijf minuten „om" is, maar niet langs dat van koolmonoxyde verzadigde kruispunt voert, ga dan wat eerder of wat later op weg en néém die stillere omweg. Want elk voortgezet verblijf in een drom stationnair draaiende auto's betekent voor u een (laat ons hopen: kleine) dosis gifgas. Terwijl het onderzoek van de luchtverontreiniging in onze steden als geheel voortgaat en daarbij mo gelijk in een verre toekomst conclu sies zal toelaten aan de hand van thans nog sterk uiteenlopende sta tistieken, wordt één ding steeds dui delijker: de bijdrage van het snel groeiende autopark tot die algehele luchtverontreiniging is waarschijn lijk geringer dan aanvankelijk vaak werd aangenomen. Belangrijker dan werd vermoed blijkt echter de inci dentele en plaatselijke verontreini ging in files, voor stoplichten en in verkeersopstoppingen Gala in wit m IN DUITSLAND STAAN NEDERLANDSE AFWEERRAKETTEN w-g® Hooft«n«n Gelegenbekteklechj rs een modehoofdstuk apart. Steeds meer wordt de mo dewereld opgeschrikt door creaties vooral op dit ge bied. Het lijkt wel .of de modeontwerpers zich alleen maar op dit terrein het bes te kunnen uitleven, hetgeen natuurlijk zeer begrijpelijk is, omdat vooral een avond japon iets aparts moet heb ben, en juist in deze klasse iets goeds, iets bijzonders en iets exclusiefs verlangd wordt. Toch kan een ieder zich niet altijd met de praktijken van de heren couturiers vereni gen. Een normaal denkend mens zou er niet over prak- kizeren b.v. een „toploze" avondjapon te dragen. Toch zullen de modeontwerpers dóór blijven gaan op dit ge bied steeds iets anders te zoeken, hetgeen natuurlijk moet uitdraaien op exces sen. Of zij bij de doorsnee vrouwen succes zullen heb ben, die tenslotte hun crea ties moeten dragen, is zeer de vraag. Wij tonen u hier een „nor maal" model uitgevoerd in witte veredelde katoen met 3 „opgelegde zwarte vlek ken", die als het ware weer „één grote vlek" vormen. De zwarte decoratie is ver vaardigd van zacht fluweel, evenals de brede strikcein- tuur. Wij wijzen u vooral op de hoge rechte hals, en de laag uitgesneden ronde rug, twee uitersten die het op vallend goed doen. Een wijde lange cape, van hetzelfde materiaal als cein tuur en zwarte stukken, af gewerkt met twee lange lin ten, die bij het dichtknopen weer een decoratie apart vormen, maakt het geheel tot een eenvoudig maar toch bijzonder elegant geheel. De voering van de cape is van hetzelfde materiaal als de gehele japon. Zo'n japon zal zeker opvallen, niet door zijn exclusiviteit, maar door zijn ■ami an cbartna, dia hat üwaaei. W® «W» ZQa- HANDORF (PJtP) - „Onlangs nog vlogen 30 Russische vliegtuigen een parade of Iets dergelijks in de buurt van Berlijn. De radar van de Eerste Groep Geleide Wapens met haar hoofdkwartier te Münster- Handorf nam de toestellén waar en onmiddellijk werden de Neder landse Nike raketten in Duitsland startklaar in positie gebracht, gereed om te worden afgevuurd." Dit verhaal, dat wij hoorden uit de mond van een Nederlandse luchtmachtofficier in Handorf, bewijst de onafgebroken 24-uur-per-etmaal paraatheid van onze Nike-raket- bases in Duitsland. VERVANGING VAN STRAALJAGERS Er komen in de Koninklijke Luchtmacht in totaal 20 squadrons met raketten, die voor een deel de bemande straaljagers vervan gen. De eerste groep geleide wa pens kwam op 1" oktober 1961 in operationeel gebruik met Nike Ajax en Nike Hercules afweerra- ketten, gelegerd nabij Münster en Osnabrück. Thans is ook de tweede groep in opbouw, bij Er- Ie en Schöppingeberg. In, totaal moeten in west-Duitsland wel 276 lanceerinrichtinge voor Nike-ra- ketten staan, die onderdeel vor men van de z.g. „missie belt", die loopt van Noorwegen tot Turkije. Dit jaar komen ook de eerste Ne derlandse Hawk-raketten in dienst, speciaal bedoeld om laag vlieg ende vliegtuigen aan te val len. De Hawk-gordel komt nog vóór de Nike-gordel te 'iggen, vlak achter het IJzeren Gordijn. De Nederlandse Hawks werden gelegerd in de buurt van Han nover. In totaal kre ons land hier twaalf squadrons Hawks elk met 18 Hawks-raketten. De Hawk is effectief tot 15.250 meter hoogte en wordt meege voerd op mobiele lanceerwa gens waarop drie Hawks tegelijk worden geplaatst. De acht squadrons uitgerust met Nike-raketten hebben, zoals wij zagen, zowel de oudere Nike-A- jax als de betere Nike-Hercules. Wij vernamen dat de Ajax er nu uitgaa' en dat uitsluitend de Hercules in diens' bljjft, De Her cules heeft betere prestaties, heeft een hoogte van wel 150.000 voet bereikt en een snelheid van wel Mach 3.3. Minder gevaarlijk. De Hercules bezit een afwerp- bare „booster" en heeft poeder raketten in plaats van vloeibare raketbrandstof zoals de Ajax. Hij is voor het grondpersoneel aan merkelijk minder gevaarlijk. De Nike-raketten worden in Duitsland niet ondergronds opge slagen, zoals in Amerika gebrui kelijk is op de Nike-bases. Wij vernamen in Handorf dat de Niketasis binnen 5 minuten na dat alarm is geslagen, gereed is om te vuren. Verwacht werdt dat in tijd van oorlog zo'n Nike-ba- sis binnen twee uur is "leegge schoten". Dan is voor de bemanning van de basis de oorlog ovei Als het goed is, moet de vijandelijke luchtmacht in die tijd reeds zijn vernietigd en aangenomen wordt, dat de S.A.C. - het Amc ikaanse strategic Air Command - in die tijd haar ,/erk reeds heeft ge daan Er worden in Duitsl geen ra ketten gelanceerd. Daarvoor gaan de Nederlanders ieder jaar naar Amerika, waar enkelf Nike-ra ketten daadwerkelijk de lucht in gaan. Wel wordt gewerkt aan een oefen-basis op het eiland Kreta, die volgens de plannen in 1966 in dienst zal komen. Voor het eerst maakten de Ne derlanders een z.g. S.N.A.P.-oefe- nlng mee, een S' ->rt Notice An nual Practice. Dit betekent dat slechts 14 dagen van tevoren het bericht komt dat de mensen Amerika moeten om te schieten. De tijd van voorbereiding is den dus uiters* kort. MET ATOOMKOP De Raketbases Münster-Handorf heeft een klein helikopterveldje, waar we o.a twee Alouettes en Hiller ven d® strijdkrachten zagen, alsmede een Bristol Sycamore van de Bun- deswehr. Het gebruik van de Nike-raket is mogelijk met hulp van een com puter (rekenmachine en drie verschillende rada de z.g. Ac quisition Radar, de Targeu Tra cking Radar en de Missile Tra cking Radar. Elke squadron be staat uit een lanceervlucht en een vuurleidingsvlucht. De lanceervlucht bestaat uit ^n montage- en onderhoudssectie als mede drie lanceersecties van drie lanceerinrichtingen (laun chers) elk. De raketten liggen dwars op een rail, waarvan 't ene uiteinde zich bevindt in een gebouw waar de wapens beschut voor onmiddel lijk gebruik gereed liggen. De Nikes kunnen van atoomkoppen worden voorzien. Een Nike-groep heeft vier squa drons en de groep geeft operatio nele leiding aan deze squadrons door middel van een groepsope- ratiecentrum (G.O.C.) Het be schikt hiertoe over een zoelrr-- dar met een groter bereik dan dat van de squadronradars. Het staat bovenJien in verbin ding met het sector operations center (S.O.C.), waaro der het ressorteert samen met andere groepen geleide wapens, radarsta tions en vliegbases. De opdracht tot aanvallen gaat in de regel uit var het S.O.C. Vanwege de hoge snelheid waar mee de doele" tegenwoordig vliegen, is het noodzakelijk dat de opdracht, vrij we onmiddellijk bekend is bij het uitvo*- on derdeel en daarom is een systeem ontwikkeld dat de gegevens bij na zonder tijd- rlies door mid del van elektronische signalen doorgeeft. Al met al een fascinerend ge heel, zo'n Nederlandse raketbasis in Duitsland. Honderden N r- landse luchtmachtmensen hou den hier onafgebroken de wacht om Nederland voor 'n onverhoed se luchtaanval uit het oosten te beschermen. ffiTMrr1- v

Leidse Courant | 1964 | | pagina 15