45 km zwemmen is nog maar een deel van trainingsweek Scherp omlijnd dieet Finland geen partij voor Nederlands volleybalteam VK1JDAG 28 AUGUSTUS 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 CARLILE brengt zwemploeg in top-conditie voor Tokio Men vraagt zich wel eens af: hoe is het mogelijk, dat de sportprestaties jaar na jaar beter worden, dat de meest-ongenaakbaar lijkende records toch iedere keer weer opnieuw scherper komen te staan. En dan herinneren we ons de verrichtin gen van een Zatopek, en om dichter bij huis te blijven van zwemsters als Willy den Ouden, Ria Mastenbroek, Nida Senff. Wie nu de eerst komende weken het Sportfondsenbad by het Rot terdamse Zuidplein binnenwandelt om daar een In Rotterdam trainen de jongens en meisjes sedert maandag jl. tot 25 sep tember twee dagen voordat zij in de DC-8 voor de poolvlucht richting Tokio stappen volgens die onmogelijk geachte Amerikaanse richtlijnen. Met uitzondering van de in Dordrecht wonende wisselslag-man Jan Jis- koot zijn alle 26 Olympiërs ondergebracht bij pleegouders in kleine, ge zellige sportlievende gezinnen, die er na een oproep in de Rotterdamse pers om vochten een of een paar van die papillen van Forbes Carlile in huis te hebben en die volledig wilden gehoorzamen aan de voorschriften, die hun door de specialist dr. De Wijn ten aanzien van de voeding voor hun gasten zijn voorgeschreven. Dat voedingsregime is scherp omlijnd bepaald en laat verwennen of vertroetelen niet toe. De gastvrouwen en -heren zijn er door aan handen en voeten gebonden, maar zij „nemen" het graag. MEDISCHE CONTROLE Om half twaalf is het verzamelen in het zwembad geblazen. Wanneer noodizakelijk voligt er eerst een ge wichtscontrole om te zien of de keu- trainingsdag van de Nederlandse Olympische zwemploeg mee te maken, zal wat meer begrij pen van de oorzaken van het steeds weer stijgen van het prestatie-niveau. Toen de Nederlandse sportwereld zo'n jaar of tien geleden op de hoogte kwam van de wijze waarop de Ameri kaanse universiteitszwemmers trainden, was de algemene reactie, dat zoiets in Nederland niet zou kunnen. DRUKKE DAG Het „lachertje" bij de bekendma king van de indeling wie-bij-wie werd ondergebracht, was het feit, dat vlin derslagzwemster Ada Kok (17) en haar twee jaar oudere schoolslag zusje Greiki in een bejaardenhuis (weliswaar van een familielid) zul len logeren. Overigens zijn de „pleegouders" niet de enige instantie die op zo'n hartvero veren de wijze bij deze laatste periode van de Olympische voorbereiding van de zwemploeg hun medewerking verlenen. Dat blijkt in de loop van zo'n trai ningsdag, waarvan er van maan dag tot en met vrijdag dus vjjf achtereen per week zullen zijn. In die „vijfdaagse" trainingsweek („Zeg maar gerukt vijfdaagse werkweek," zei Erika Terpatra) wordt per zwemmer of zwemster ongeveer 45 km gezwommen. Hier volgt de indeling van een dag. Tussen 8 en half 9 is het tijd om op te staan en het ontbijt te nuttigen. Pap, cornflakes, een ei, dunne bruine boterhammen, sinaasappelsap staat ar o.a. op het menu. VOETBAL Data DWS-Fenerbahce DWS en de Turkse club Fener- bahce hebben definitief overeenstem ming bereikt over de data, waarop de twee wedstrijden voor de eerste ronde van het Europese bekertoernooi voor nationale kampioenen zullen worden gespeeld. De thuiswedstrijd vindt 16 september plaats in het Olympisch Stadion, de uitwedstrijd op 7 oktober in Istanbul. De even- tuële beslissingswedstrijd zal waar schijnlijk 14 oktober worden gespeeld. Een definitieve afspraak hieromtrent is nog niet gemaakt. ken van de pleegmoeders toch niet te goed is en eventueel worden elec trocardiogram men genomen. De zwemtraining varieert natuur lijk naar gelang de nummers, die door de zwemmers of zwemsters wor den gezwommen in Tokjo, maar in 't algemeen komt het er op neer, dat tussen 12 uur en 13.30 uur 10 maal 100 meter samengesteld, 20 x 50 meter armslag en 20 x 50 meter pure sprints worden getrokken. Gedurende die inter valtraindng wordt door de zwemmers zelf met een oog op de grote aan de balus trade van de zwemzaal opgehangen chronometers de polsslag gecontro leerd. De polslag wordt door mevr. Carlile genoteerd en later met de electrocardiogrammen vergeleken. Dinsdag en donderdagmorgen wordt op tijd gezwommen, waarbij verwacht wordt dat 80 procent wordt gegeven. SIESTA Om half twee wordt de nabij bet zwembad gelegen schouwburg opge zocht, waar dan de meegebrachte lunch wordt genuttigd, waarna de meisjes tussen de decors van „Black Africa" de rustbedden opzoeken en de zwemmers hetzelfde gaan doen in het gebouw van de Rotterdamse G.G.D. Tot half vier duurt deze siësta, die geen overbodige pauze betekent, want om 4 uur ligt iedereen weer in het water voor 4 of 6 maal 400 meter, gevolgd door 500 meter beenslag ach ter elkaar en 5 maal 100 meter, arm slag. Tenslotte „om het niet af te leren," wordt in de breedte van het bassin nog zo'n 12Q0 a 1500 meter aan korte sprintjes gezwommen. Daarbij komen dan nog de leergangen voor starten, keerpunten en estafettewissels. EINDE DIENST Om half zes klinkt dan het fluitje van Forbes Carlile, die geassisteerd door zijn vrouw en door de KNZB- trainer Rob Kerkhoven de handen vol heeft aan deze grote groep. „Blaffend van de honger" komen we 's avonds bij onze kosthuizen aan en het valt niet altijd mee om dan volgens het menu van dr. De Wijn te eten, vond Ada Kok, die thuis gewend is wat meer te verorberen Vrijdag na de training gaat ieder een naar zijn ouderlijk huis voor het weekeinde om weer eens een paar nachtjes in de vertrouwde sfeer te zijn en in het eigen bed te slapen en om daarmee weer frisse moed te krij gen voor de nieuwe week. PROGNOSES DUINDIGT Zaterdagmiddag worden op Duin- digt tien koersen verreden. In de Grote BAZ-prijs zal het er waar schijnlijk het heetst aan toe gaan Twee dravers die op het ogenblik op het punt staan om de Nederlandse topklasse binnen te dringen, Z the Saint en Axkit Hollandia, moeten hierin tachtig meter geven aan een paar rivalen die over de afstand van 2500 meter behoorlijk uit de voeten kunnen. Aureola, Bold Mac en Athos the Saint zijn vermoedelijk de gevaar lijkste. De meeste tegenstand kun nen Z the Saint en Axkit echter uit een heel andere hoek verwachten. Attila, sinds zijn overgang naar Jan Wagenaar jr., onherkenbaar, loert op de mogelijkheid om zijn vierde ach tereenvolgende overwinning te be halen. Hij ontvangt zestig meter van het klasserijke duo en moet daar, af gaande op zijn laatste verrichtingen, voldoende aan hebben voor de zege. Het duel tussen Z the Saint en Axkit Hollandia is op zichzelf al een interessante strijd. Het is moeilijk te voorspellen wie dit onderlinge ge vecht zal gaan winnen. Z the Saint heeft echter een uitwijkmogelijkheid, want de vos staat ook ingeschreven in de eerste afdeling van de Bergen- prijs. Daarin zal hij vrijwel geen tegenstand ondervinden. Llite Rose en Zampa zijn de gevaarlijkste te genstanders. De eerste koers begint om drie uur en omze prognoses zijn: Prijs van Antwerpen: Duranie Fran ces - Dirk de V - De Hovi Boy. Nisoukaprijs, ren: Stal J. Smolders (Peeler en Nikatou) - Willibald - Le Faquin. Prijs van Luik, met trio: Cara veile Crony van de Lente - Anastasia Ha nover. Prijs van Leuven: Chungo Beroo na Cilia Hanover - Carla. Toekomstprijs, ren: Delaware Dancig Lady - Pawnee." Prijs van Namen: Arturo - Corna M - Claudette D. Nisoukaprijs, tweede afdeling, ren met trio: Kronenhof - Buchfink - Sir Carston. Grote BAZ-prijs: Attila - Axkit Hollandia Z the Saint. Outsider: Aureola. Bergenprijs, eerste afdeling: Z the Saint - Ylite Rose - Zampa. Bergenprijs, tweede afdeling: Yber- flöte - Vainqueur - X Hanover. In dezelfde zaal waar het Neder lands volleybalteam erin slaagde voor de derde maal in successie de West- Europese beker te winnen en wat ongetwijfeld het belangrijkste was daarmee de reis naar Tokio zeker te stellen, versloegen onze landgenoten Finland met 30. Het was meteen een afronding van de trainings-stage, die van zaterdag j.l. t/m donderdag duurde. Een afronding, die gezien het spel weer een vooruitgang vertoonde. Er heerst een enorme rust in de Eloeg, er is meer routine, de afma- ende ballen zijn niet alleen hard, maar ook bekeken en geplaatst, kort om er is zelfvertrouwen in eigen kracht Dat al deze kwaliteiten tegen Fin land niet volledig aan het daglicht traden, lag niet aan de Nederlanders, maar aan de Finnen, die ondanks een behoorlijke techniek geen partij wa ren voor onze landgenoten. Het spel van de Nederlanders was hen te ge acheveerd en te dynamisch. Reeds in de eerste set, waarin onze landgeno ten in de basis-opstelling Rob Groen- huysen, Jacques de Vink, Joop Tink- hof, Piet Swieter, Dinko van der Stoep en Jan van der Hoek uitkwa men, bleek hoe sterk zij wel waren. Jacques de Vink en Joop Tinkhof smashten de ene treffer na de an dere, Piet Swieter, Koole en de an deren speelden aanvallend volleybal, waartegen de Finnen, die een homo gene ploeg zonder uitblinkers vorm den, geen Weerstand konden bieden (15-2). In de tweede set zonder Dinko van der Stoep en Rob Groenhuysen werd het 15-8 en in de laatste set, toen coach Henk Blok met de ploeg experimenteerde en zelfs enkele ma len de gehele b-ploeg opstelde: 15-5. RUST, ROUTINE EN ZELFVERTROUWEN DAMES VERLOREN Het Nederlandse dames volley bal team verloor donderdag bij broeikas- temperatuur, die in de schitterende Hengelose sporthal heerste, met J-0: 15-7 15-12 15-11 van Roemenië. Een eervolle nederlaag overigens, want wat de Nederlandse dames met als beste speelsters Hilde van Gulik, Anneke van Beelen en Hetty Kok presteerden was van goed gehalte. De Roemeense dames lieten over het algemeen atletischer en op sou plesse en conditie gebaseerd volley bal zien, waarbij vooral Doina Iva- nescu met een molenwiek-service om jaloers op te zijn en de hard sma- shende Natalia Dodorovischi en Iona Takacs uitblonken. Typerend voor het Nederlandse spel was dat onze da mes de score wel steeds goed kon den volgen, maar in de eindfase van iedere set, zoals bij voorbeeld in de tweede bij de stand 12-12 het hoofd verloren. WIELRENNEN Koppel Post-Beheyt door Rikken geklopt Onze landgenoot Peter Post, „ge koppeld" aan de Belgische wereld kampioen op de weg Benoni Beheyt, was donderdagavond in een op de wielerbaan van Oostende gehouden ploegomnium niet opgewassen tegen het duo Rik van Steenbergen-Rik v. Looy. De Belgisch-Nederlandse com binatie verloor met 1 punt verschil. Tummers zesde man in Nederlandse wegploeg Donderdag is door de sportcom- missie van de KNWU Jan Tummers als zesde man aangewezen voor de ploeg, die gaat deelnemen aan het individuele wereldkampioenschap voor amateurs op de weg op zater dag 5 september in Sallanches. Henk Peters en Coen Visser gaan mee als reserves. De complete ploeg is nu: Gerben Karstens Leiden), Henk Cornelisse (Amsterdam), Harry Steevers (Els- lo), Eddy Beugels (Sittard), Jos van der Vleuten (Mierlo) en Jan Tum mers (Geulle). Reserves: Henk Peters (Heemste de en Coen Visser (Santpoort). Schimmer bijna zeker van Europese titel Donderdag zijn in Loosdrecht de zeilwedstrijden om 't Europese kam pioenschap Flying Junior voortgezet. De uitslag luidt: 1 Schimmer, 2 Van Hellemond, 3 Simons, 4 Ozinga, 5 Dudok van Heel, 6 Mets. 7 Meeuwis- sen, 8 Risso Fabio (It), 9 Per Spil l'ing (Noorw) en 10 Heineke. Het algemeen klassement na vijf wedstrijden: 1 Schimmer 7620 pnt; 2 Van Hellemond 5854; 3 Dudok van Heel 5138; 4 Simons 5051; 5 Risso Fabio (It.) 4521; 6 Per Spilling (Noorw.) 4314; 7 Meeuwissen 4239. Met nog slechts 1 wedstrijd in het vooruitzicht is Toon Schimmer al praktisch zeker van de Europese ti tel in de Flying-Juniorklasse. Ook donderdag op de voorlaatste dag, on der ideale weersomstandigheden, was het zeilen van Schimmer duidelijk een klasse beter dan dat van de an dere deelnemers. Met een voorsprong van ruim 4'/2 minuut op nummer twee ging hij als eerste over de finish. Na het uitgaan van de tweede ronde had de bekwa me Goudse zeiler al een voorsprong van 2Vz minuut, waaraan de kopgroep weinig kon veranderen. Door vrijdag alleen maar te starten is Schimmer al zeker van zijn Europese titel. Van Hellemond, tweede in het al gemeen klassement, zeilt de laatste dagen bijzonder sterk. VOETBAL Gouden Kriel-toernooi van ASC gaat door Zondag zal op het terrein aan de De Kempenaerstraat het jaarlijks ve- teranentoernooi van ASC.worden ge speeld met als traditionele inzet de met edelstenen getooide „Gouden Kriel" en als tweede wisselprijs de „Koperen Kriel". Ook nu zullen tra ditiegetrouw de verenigingen UVS, DOCOS, Lugdunum, Roodenburg, LDWS, LFC en ASC weer een vete- ranenploeg afvaardigen voor de strijd om het bezit van één van beide wisseltrofeeën, waarop vorig jaar respectievelijk de veteranen van UVS en Roodenburg voor één jaar beslag konden leggen. Daar het Gouden Krieltoernooi in 1939 voor het eerst werd georgani seerd, lag het reeds geruime tijd in de bedoeling van de toernooi-commis- sie om in verband met het 5de lus trum aan het geheel een extra fees telijk tintje te geven. De grote ver liespost, veroorzaakt door de brand op 30 juni j.l. waarbij zoals bekend de tribune, kleedkamers, wasgelegen heid etc. verloren gingen, heeft ech ter een dikke streep door de feest- plannen gehaald. Door het verlies van de kleedka mers, wasgelegenheid etc. heeft het ditmaal zelfs maar zeer weinig ge scheeld of het toernooi moest wor den afgelast. Dank zij het feit, dat de toernooi-commissie de beschikking krijgt over enkele Cadi-tenten en on der meer een nood-wasgelegenheid kon worden aangelegd, zullen de ve teranen zondag a.s. toch nog strijd kunnen leveren, ook al moet na af loop de 5de lustrumviering achter wege blijven. Geen interland tegen Frankrijk dit seizoen De Franse voetbalbond heeft de KNVB meegedeeld, dat Frankrijk in verband met internationale verplich tingen moet afzien van de interland wedstrijd tegen Nederland, die nog gedurende het seizoen 1964-'65 zou worden gehouden. Het is echter zeer waarschijnlijk, dat de haantjes een seizoen later als tegenstander van oranje zal fungeren. Een juiste datum kon nog niet worden genoemd. Atletiek. De 24-jarige Russische atlete Elvira Ozolina heeft op de eer ste dag van de Russische atletiek- kampioenschappen te Kiev haar eigen wereldrecord speerwerpen, dat sinds 3 juli 1963 op 59,78 meter stond, verbeterd en gebracht op 61,38 me ter. Elvira Ozolina werd in 1960 te Rome Olympisch kampioene speer werpen. WATERPOLO GOUWE WINT VAN GZC Het zevental van de Gouwe speel de de vierde wedstrijd in de neder- lagensenie. Tegenstander was dit maal een gecombineerd team van hert Goudse GZC. Opnieuw kwam De Gouwe tot een overwinning. GZC kreeg klop met 52. Door dit resul taat staait Sleutelstad aan kop, zodat alles afhangt van de wedstrijd van maandagavond a.s. tegen een oom- binaitie-zevental van hert IJ uiit Am sterdam. Evenals vorig jaar is hert AZC 2 opnieuw niet gelukt door te dringen tot de reserve tweede klasse. De be slissende wedstrijd tegen het IJ 3 ging met 21 verloren. Nadat de Amsterdammers met 20 voor waren komen te staan maakte Hans 't Hart het enige tegenpunit. LEIDSE CLUBS OEFENDEN Drie teams van de Zijl en de Sleu telstad hebben het waterpoloseizoen nog iets verlengd door het spelen van oefenwedstrijden. De Alphense derde kla&ser AZC boekte een fraai sucoes door het volledige eerste ze vental van de Sleutelstad met 42 te verslaan. De Alphense doelpunten kwamen van de hand van gastspeler Gerard de Leeuw (2 x). Hans 't Hart en Kaltenecker. De reserves van beide clubs kwamen een 33 gelijk spel overeen. In de Zijl wist de gelijknamige vereniging de Gouwe uit Waddinx- veen met 31 te kloppen. In een vrij onbevredigende wedstrijd werd het door Gé Rol 10, Eef Overdam maakte gelijk, terwijl Joop de Haa« met twee treffers voor de eindstand 31 zorgde. Onder de goeakeuientle blikken van kolonel J. C. Zuidema trekt soldaat J. H. van Veen de trui van de Nederlandse militaire wielerkampioen 1964 aan. De pon tonnier uit Keizers veer had voor de puim XM km. (50 ronden van het Zandvoortae circuit) S uur, 9 mjn. en 69 aae. nodig. Hen beeld uit de donderdagavond in Hengelo gespeelde volleybalwedstrijd tussen de Nederlandse linf en Finland. De atdjd maud épor da Nederlandse heten die wij hier veohie in actie zien met 3-0

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10