Aard van de beschadigingen in strijd met verklaringen DE HEER C. SWERIS BEVORDERD TOT OFFICIER ORANJE NASSAU Bloembollenexport naar W.-Duitsland M VppI etaat nn lipf «npl de mede' dat er al P°S™«en zijn ge- T Cel slddl Up I1CI apcl daan om bollenorders te annuleren. BOEREN OOGSTTEN OP ZONDAG DODELIJK ONGELUK IN NOORDWIJK KASTEN NOODTOESTAND AFGEKONDIGD WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1964 DE LEIDSE COUBANT De RAMP op de Braassemermeer Vervolg van pagina 1 Stuurboord De toedracht is, zoals het zich nu laat aanzien, nog een volkomen raadsel. Het is bekend, dat t jachtje voor de „Concordia" uit voer. Dit zon erop duiden, dat de zandschuit de „Kieviet" van achteren heeft aan gevaren, doch de spiegel van het jacht is geheel gaaf. Daarentegen is de voorzijde van het jacht zwaar be schadigd, doch niet aan bakboord zijde, zoals men kan concluderen uit de verklaringen van de getuigen (de twee overlevenden van het ramp- jacht en de vrouw, die het stuurwiel van de „Concordia" op het ogenblik van de katastrofe in handen had), doch aan stuurboord. Het staat wel vast, dat het jacht door de ongeladen en daardoor hoog op het water liggende „Concordia" onmiddellijk onder water is gedrukt, waardoor de opvarenden van het jacht nauwelijks kans hebben gehad te ontkomen. Indien het vrachtschip dieper in het water gelegen zou heb ben, hetgeen het geval geweest zou zijn als het een lading aan boord had gehad, zou het jacht in plaats van omlaag juist omhoog gedrukt zijn, hetgeen de ontsnappingskansen voor de opvarenden aanmerkelijk vergroot zou hebben. aannemelijk. Na de ramp is namelijk een tweede schip over de onheilsplek gevaren. Dit schip lag vrij diep in het water, en raakte daardoor het op de bodem van de vaargeul gelegen wrak. Het vrachtschip stootte aan de scher pe uitsteeksels van het wrak lek, voer desondanks door naar de Ring vaart, doch keerde later terug en ging tegenover het paviljoen „De Braassemermeer" voor anker. Op grond van de aard van de be schadigingen van het wrak ligt de conclusie, dat de grote gleuf-vormige deuk aan de bovenzijde van het wrak het gevolg is van de tweede aanva ring, voor de hand. Daarom lijkt het aannemelijk, dat het jacht, nadat het de „Concordia" was voorbij gevaren, rechtsomkeert heeft gemaakt en nagenoeg frontaal tegen het vrachtschip is opgestoomd. LEIDERDORP De volkomen vernielde bo het rampjacht. Niet aannemelijk De verklaring, dat de beschadiging aan de boeg het gevolg zou zijn van de tweede aanvaring, lijkt weinig T egenstrijdige verklaringen De geredde oudste zoon van de heer Toetenel verklaarde na het ongeval, dat hij alles in het werk heeft gesteld om zijn moeder te redden. Hij zei, dat hij zijn vader nog heeft zien zwemmen met een van de jongere kinderen, doch hij heeft geen pogin gen gedaan om hem te assisteren, daar hij zijn vader kende als een uit stekend zwemmer. De heer Toetenel, die aan het Scheveningse strand een zeer geziene figuur was, heeft daar reeds verschillende mensen van de verdrinkingsdood gered. De schipper van de „Concordia" echter, zo blijkt uit verklaringen van watersportliefhebbers, die hun jach ten in de haven van het Braassemer- meer-paviljoen hebben liggen, zou de geredden vlak na de botsing in volkomen versufte toestand hebben gevonden in het gangboord van zijn schip, hetgeen de beweringen van de zoon weer op losse schroeven zet. Motor verloren De havenmeester van het pavil joen is, gealarmeerd door de bad meester van het in de onmiddellijke nabijheid gelegen zwembad, direct na het ongeluk met een speedboot naar de plaats van de ramp gesneld, maar hij moest zijn reddingspogingen spoe dig staken, aangezien hij onderweg de motor van zijn boot verloor De verdronken dochter van de heer en mevrouw Toetenel is voorlopig opgebaard in het St. Jacobus-Gesticht te Roelofarendsveen. Bij de bergingswerkzaamheden was ook de officier van justitie bij het kantongerecht te Gouda aanwezig. De duiker daalt af voor een onder zoek op de plaats van het wrak. VEERTIG JAAR DIRECTEUR „DE RIDDER" Dinsdag j.l. is voor de heer C. Sweris, directeur van de Industrie- en Schoorsteenfabriek „De Ridder" een blijde en hopelijk onvergetelijke dag geworden. Immers bij K.B. van 8 augustus 1964 is hij, reeds drager van het ridderkruis in de Orde van Oranje-Nasau, bevorderd tot Officier. In een intieme bijeenkomst ten hui ze van de heer en mevr. Sweris, waar bij enige afgevaardigden van ver schillende industrieën aanwezig wa ren, heeft burgemeester mr. R. H. Gallas hem de versierselen van deze Orde opgespeld. De heer Sweris, is een man, aldus de burgemeester die op sociaal- en technisch gebied een grote kracht is. Hij bekleedt zeer vele functies o. a. President-commissaris van de N.V. ME HO BO met fabrie ken te Druten en Tienraay; lid van 't Hoofdbestuur van de Ver. van Han delaren in Bouwmaterialen, de Hi- bin, in Nederland; lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken Rijn land; bestuurslid van de Landelijke Werkgevers Organisatie; voorzitter van de Bedrijfsvereniging voor Steen, Cement, Glas en Keramische In dustrie; bestuurslid van de Vereni ging Klei-industrie en Technische Or ganisatie in de Keramische Industrie in ons land; bestuurslid van het Ke ramisch Intituut T.N.O. te Delft; lid van de Commissie van Toezicht van de Bedrijfstechnische School te Lei den; secretaris van de Bouwcommis sie der plaatselijke Gereformeerde Kerk. Hij bekleedde bestuursfuncties in de Sectie Metselsteen in de Ned. Bak steenindustrie en in de Propaganda Commissie Metselsteen - jaarlijkse metselwedstrijden en was lid van de Commissie van Beheer der Geref. Kerk enz. enz. Met grote deskundigheid heeft de jubilaris, die nu 40 jaar z'n direc teurspositie bekleedt, met nooit af latende werkracht en met grote eer lijkheid steeds de verschillende taken behartigd. In de baksteenindustrie was en is hij de vraagbaak bij uit stek. Daarom zei burgemeester Gallas verheugd te zijn om de heer Sweris de hoge onderscheiding te mogen uit reiken. Als voorzitter van de van de li quidatiecommissie van de v.m. steen steenfabriek Ouderzorg - De Riddei overhandigde burgemeester Gallas hem een gouden das-draagspeld. Als afgevaardigde van de Ned. Baksteenindustrie waren de heren mir. Jansen en Geurts, resp. voorzit ter ensecretaris aanwezig. Mr. Jan sen zei, dat er altijd iets van terug straalt op deze industrie, als één van hen een zo welverdiende hoge onder scheiding ontvangt. Hij bood het draagkruis, behorende bij de Orde aan. Namens de Hibin sprak de heer Menheize, en hij vertelde, dat er tijdens de vergaderingen van het hoofdbestuur altijd geluisterd werd als de heer Swerin het woord voerde, omdat hij de belnagen van de handel MOEILIJKHEDEN VERWACH T VOOR Europese commissie in E.E.C. niet eens met PVS Op de gistermiddag in Den Haag gehouden vergadering van het Pro ductschap voor Siergewassen heeft voorzitter dr. A. J. Verhage een en ander meegedeeld over het verloop van de onderhandelingen over de heffingen op de geëxporteerde bolbloemen. Aan het eind van verleden jaar kwam de Europese Commissie nl." tot de conclusie dat de heffing op de geëxporteerde tulpen- en nacissenbloemen in strijd was met het Verdrag van Rome. De Nederlandse regering berichtte het PVS dien overeenkomstig. Het produktschap heeft vervolgens pogingen in het werk gesteld om te verklaren dat deze heffingen slechts dienen om het ver schil tussen de in Nederland en Duitsland gekochte bollen „weg te hef fen". Met andere woorden: geen uitvoer-, maar een compensatieheffing. De Nederlandse regering heeft dit doorgegeven aan de Europese Com missie met het verzoek de besprekingen met Duitsland over dit punt te openen. Aan dat verzoek is door de Europese Commissie geen gevolg ge geven, men blijft bij het eenmaal ingenomen standpunt. BLOEMENTEELT De bloemisten, die narcissen plan ten om er bloemen van te snijden op een zgn. A-vergunning, zagen deze vergunning wegvallen door het vrijgeven van de narcissenteelt met ingang van 1 augustus j.l. Ze krij gen nu een algemene bloemisterij vergunning op basis van de verleden jaar beteelde oppervlakte. De drie Centrale Landbouw Organisaties hadden hiertegen bezwaar. Zij wil- Voor Nederland staat hiermee veel op het spel. Daarom heeft het PVS de Nederlandse regering voor gesteld overleg te plegen met de re gering van de Bondsrepubliek. Via dit overleg op hoog niveau wil men komen met het verzoek aan de Europese Commissie om artikel 46 van het verdrag toe te passen. Dit artikel staat n.l. compenserende heffingen toe. Deze moeten echter wel door de Europese Commissie worden vastgesteld. Zou dit niet gebeuren, dan komt de bollenexport naar Duitsland in gevaar. De Duitse broeiers, die door de heffingen een soort paraplu bo ven hun hoofd hadden, zien deze bescherming tegen oneerlijke con currentie wegvaUen en zullen veel minder Hollandse bollen gaan ko pen. Het risico wordt immers in één klap vele malen groter. Een der bestuursleden van het PVS was in hoge mate verwonderd over de verrichtingen van de Euro pese Commissie. Heeft men in Brus sel wel eens iets over de marktor- denende maatregelen van Hollandse zijde vernomen?, zo vroeg hij de voorzitter. De heer Verhage ant woordde dat men nu zo langzamer hand wel ruim de tijd heeft gehad om de Hollandse teeltmaatregelen te bestuderen. Mr. Nederveen (Bond van Bloem bollenhandelaren) verklaarde, dat de Nederlandse Siergewassensector niet meer alleen kan beslissen. Het PVS moet steeds meer een beroep doen op de regering, omdat slechts die onderhandelingsbevoegdheden heeft. Door het doen en laten van de Europese Commissie is al veel onrust op de Duitse bollenmarkt ontstaan. Dr. Verhage beaamde dit en deel den de laatste vijf jaar als omreke ningsbasis zien. Het bestuur van het PVS had hiertegen geen bezwaar. De narcissenkwekers zullen niet door het PVS maar door de Bloem bollenkeuringsdiensten worden ge registreerd. Deze dienst doet dit al jaren en men voorkomt op deze wijze gelijk dubbel werk. Voor een nacontrole zal de Alge mene Inspectie Dienst zorg dragen door middel van steekproeven. HEFFING OP EXPORT NAAR ZWEDEN Bij de mededelingen zei dr. Ver hage dat de Zweedse kwekersorgani saties hebben gevraagd om een hef fing van 0,4% op alle bloembollen die naar dit land worden geëxpor teerd. Met de op deze wijze verkre gen gelden wil men de reclame voor bloembollen verbeteren en uitbrei den. Tevens zit er een mogelijkheid in om een goede voorlichtingsdienst op te bouwen. Van Nederlandse zij de hebben alle betrokkenen hiermee ingestemd. Merkwaardigerwijze kunnen de Zweden alle kwekers in hun land niet aan één tafel krijgen. Een verzoek om een dergelijke heffing ook in te stellen voor chry santen- en anjerstekken werd door de Commissie voor Bijstand (bloe- mensector) afgewezen. Wel wil men zijn medewerking verlenen als dit internationaal wordt opgezet. BEROERING IN GASSELTE s Boeren van Gasselte hebben zondag het dorp danig in beroering gebracht door op die dag oogstwerkzaamheden te gaan verrichten. Burgemeester G. J. te Loo die dit ter ore kwam gaf de rijkspolitie opdracht tegen deze boeren proces-verbaal op te maken wegens het overtreden van de zon dagswet. In artikel zes van deze wet staat: „Het is verboden op zondag zonder genoegzame reden de open bare rust door arbeid in beroep of bedrijf te verstoren". De rijkspolitie, die zelf een onder zoek heeft ingesteld naar de motie ven van de boeren, bevond dat het voor verschillende percelen hooi en koren noodzakelijk was, dat het ge was direct werd binnen gehaald. Daar de boeren kampen met gebrek aan personeel en de weersomstandig heden in ons land vaak zeer onbe rekenbaar zijn, is na overleg tussen politie en justitie besloten geen ver volging tegen de boeren in te stel len. LEIMUTDEN Geboren: Robert z.v. J. Koopman e.v. M. van Scherpenzeel; Johannes Martinus Wilhelmus z.v. M. A. v. d. Meijs, e.v. M. C. Th. Hendrikx; Mar cus Maria z.v. E. J. v. d. Aa, e.v. M. W. de Ruijter; Clazina Geziena d.v. H. van Dijk e.v. J. W. Slingerland, Jolanda Catharina d.v. L. Ju, e.v. A. M. Plugge; Anita Elizabeth, d.v. A. van Wieringen, e.v. M. M. Roos. Ondertrouwd: Leendert Huibert Pellegrom, 25 jaar, te Zevenhoven en Pietertje Noordijk, 26 jaar te Leimiuiden. Gehuwd: Winston Franklin Bern- hard Schijff, 22 jaar te Haarlemmer meer en Geertruida Elisabeth Ca- thrina Hogeboom te Leimuiden. OverledenPetronella Cornelia Meijster, e.v. Bos, 59 jaar. Gistermiddag omstreeks half twee is op de Herenweg in Noord wijk de twaalfjarige L. v. d. Niet uit de H. Roland van der Holststraat door een auto gegre pen en zo ernstig gewond, dat hij tijdens het vervoer naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den is overleden. De twaalfjarige jongen reed op zijn fiets over het rijwielpad van Noordwijk in de richting Rijnsburg. Ter hoogte van De Kroon stak hij plotseling de rijweg over zonder om te kijken of enig teken te geven. Hij werd gegrepen door een auto, die eveneens uit Noordwijk kwam en bestuurd werd door de 21-jarige R.K. beroepsmilitair, wonende te Den Haag. De jongen werd tegen de weg gesmakt en ernstig gewond. De hulp van dr. Mulders* heeft echter niet meer mogen baten. Twee jongens gewond door N.S.-knalsein Twee jongens zijn gisteren vrij ernstig gewond, toen de 22-jairige op zichter A. v. d. B. te Amsterdam de werking van de bij de N. S. ge bruikte knalseinen wilde demonstre ren. Hij had hiervoor niet de ver eiste toestemming. B. had de explo sieven, waarmee passerende treinen treinen worden gewaarschuwd, dait er aan de rails wordt gewerkt, op de rails en trok zich op veilige af stand terug. Toen even later een rangeerlocomotief naderde, kwamen de twee jongens dicht in de buurt om te kijken waf er aan de hand was. De explosieven kwamen tof ontploffing, waardoor de jongens aan het gelaat en de benen werden gewond. Na be handeling door de geneeskundige dienst konden zij naar huis terug keren. Door de spoorwegrecherche en de Amsterdamse politie wordt een onderzoek ingesteld, MILITAIR VERONGELUKT Bij een nachtoefening op de tank- baan in „De Vlasakkers" bij Amers foort is vannacht een jeep, waarin de 20-jarige, uit Tilburg afkomstige dienstplichtinge soldaat P. W. H. Ifo Rijnen van het 106e Verbindingsras- terbataljon te Ede zat, over de kop geslagen. Soldaat Rijnen werd zwaar gewond en is enige uren later in het Centraal Militair Hospitaal in Utrecht aan zijn verwondingen overleden. Drie leden van de Klu Klux Klan, die drie weken geleden waren ge arresteerd, zijn in staat van beschul diging gesteld wegens de moord op een luitenant-kolonel van de neger reserve van het Amerikaanse leger op 11 juni. HOGE WOERD 99 - LEIDEN TELEFOON 22536 ZUID-RHODESIë De Zuidafrikaanse radio heeft van morgen meegedeeld, dat in Zuid-Rho- desië de noodtoestand is afgekondigd. De twee Zuidrhodesische nationa listische organisaties zijn verboden en het Afrikaanse stadsdeel van Salis bury, Highfield, is tot noodgebied ver klaard. Politie en militairen hebben de wijk omsingeld. Alle Afrikanen in Highfield zullen aan een onderzoek worden onderworpen teneinde, aldus deelde minister Lardner-Burka tij dens een radiouitzending mede, alle misdadigers en bendeleden te kunnen arresteren. De nationalistische organisaties wa ren volgens de minister verboden, omdat zij de voornaamste aanstichters zijn van intimidatie en geweld in Highfield en in het gehele land. De twee organisaties zijn de Volks raad van Jusjua Nkomo en de Zim babwe. Afrikaanse-nationalistische uni (ZANU), die wordt geleid door dominee Sithole, een vroegere me dewerker van Ikomo. Eerstgenoemde geniet beperkte bewegingsvrijheid in een afgelegen gebied, de laatste be vindt zich in voorlopige hechtenis. Highfield, dat een tiental kiolmeters buiten Salisbury ligt, is de laatste maanden voortdurend het toneel ge weest van geweldpleging. Auto's en autobussen werden met stegen be kogeld, huizen werden in brand ge stoken, zelfgemaakte bommen wer den in huizen geworpen, terwijl bur gers met stenen en messen werden aangevallen. Verscheidene personen werden gedood bij gevechten tussen de nationalistische groeperingen. INDIA WIL RUSSISCHE OORLOGSSCHEPEN KOPEN Naar gewoonlijk welingelichte kringen in Nieuw Delhi verklaarden, bevindt zich op het ogenblik een of ficiële missie van de Indiase regening in Moskou voor besprekingen over de mogelijkheid van aankoop van torpedobootjagers, fregatten en een onderzeeboot. De minister van defensie, Sbavan, vertrekt eind dezer week naar de Russische hoofdstad om zich bij de missie te voegen. Tof dusver was de vloot van India met Brits materiaal uitgerust. goed voor ogen hield, maar ook de contacten tussen de handel en de in dustrie bevorderde. Voorafgaande aan deze officiële plechtigheid, was het personeel sa mengekomen, om bij monde van de heer P. v. d. Voort te gewagen van aller bewondering voor hun directeur, die weliswaar streng is, maar waar van de heer v. d. Voort zei, zich niet te kunnen herinneren, dat deze zich in hun 40-jarige samenwerking ooit éénmaal verslapen heeft. Hij is een voorbeeld en stimulans voor zijn per soneel. Hij bood een klok aan. Van alle delen van het land heeft de heer Sweris blijken van gjrote waardering ontvangen; uit Limburg, Twenthe en Groningen. Men is per soonlijk gekomen, of er werden bloe men, fruitmanden of waardevolle oadeaus gebracht. Een stapel telegrammen, zelfs uit het buitenland, vertolkte mede de vele attenties. De receptie die 's mid dags ten huize van de heer Sweris werd gehouden, was zeer druk be zocht o.a. merkten we op de heer G. Vermeulen, als vertegenwoordiger van de minister van Economische Za ken; ir. Citters, vertegenwoordiger van T.N.O. Delft, afgevaardigden van de verschillende bonden o.a. de Ned. Aannemers Patroonsbond, en verder vele ingezetenen van Leiderdorp. Geslaagd De heer H. J. Koore man slaagde te Den Haag voor de akte Wiskunde L.O. LEIDERDORP Zwemdiploma's C en D De af gelopen dagen is er in het Leider- dorpse zwembad opnieuw gezwom men voor het behalen van resp. di ploma C en D. De geslaagden zijn: Diploma C: Marion Gusselhoven, Paula Otto, Yvonne Gusselhoven, Arie van Turnhout, Nicolette Ham, Hetty Bloemendaal, R. Hop, Piet van Egmond, Jaap Verseput, Giel Hooge- boom, Jeannette v. d. Beng, Annelies Serné, Nel Mom. Diploma D: Kees de Koning, André Filippo, Arie Woelders, Leneke van Egmond, Pim Slierings, Jan Theunis- sen, Anneke Verwey, Marina v. Be- veren, de heer D. Hendirikse. Voor het diploma A slaagden nog: de dames T. Hoeksema en P. Fritz en de heren J. van Drie, H. v. Deur- sen, H. Jacobs en H. SorpeL Voor het diploma B: mevrouw A. P. Corpel. LISSE Enkel gebroken. De bromfiets- rijder P. uit Hillegom kwam bij het passeren van een wielrijder in aan raking met een paaltje langs de rij baan. Hij kwam te vallen, moest door dokter Haase behandeld worden en daarna naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd worden. Gemeenteraad. De raad der ge meente Lisse is in openbare zitting bijeen geroepen tegen woensdag 2 sept. a.s. om 8 uur. Voortzetting speeltuinfeest „Kin dervreugd". Na de zeer geslaagde speeltuinfeesten van de kinderspeel tuinvereniging „Kindervreugd" in De Engel te Lisse worden a.s. zaterdag de kinderfeesten voortgezet. Thans zijn de groteren aan de beurt, waar voor een interessante puzzeltocht per fiets wordt uitgeschreven. NOORDWIJK Oranjefeesten. De Oranje-ver eniging Noordwijk-binnen zal de volksfeesten dit jaar reeds op zater dag 29 augustus a.s. inzetten'met een interessante puzzelrit door Noordwijk per fiets. De aanvang is vastgesteld te half twee uur, opstellen en start vanaf het Irisplein. Deze rit is open gesteld voor dames en heren van 15 jaar en ouder. Opgaaf voor deelname is alsnog mogelijk tot vrijdagavond 7 uur bij de heer Fr. Vink, Van de Mortelstraat 17a.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4