KRACHTIGE OPROEP TOT DE VREDE VAN PAUS PAULUS Opstandige beweging in Kongo springt over de grens China aktiveert, Moskou veroordeelt GEEN BEPERKING VAN NEDERLANDSE INVOER Ook markt» mooi zijn PRESIDENT EN JUNTA VAN ZUID-VIETNAM AFGETREDEN Leidse Agenda WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Tijdens de algemene audiëntie vanochtend in Castel Gandolfo heeft Paus Paulus een vredesoproep gericht tot de wereld: „Mensen van goede wil, luistert naar ons. Ik wil u dringend aansporen om de menselijke waar digheid en broederlijke eendracht boven alle belangen en waarden te stellen, want alleen de menselijke waardigheid en broederlijke eendracht zijn de herauten van vreugde en welvaart, die nooit of te nimmer door oorlog verkregen kunnen worden, maar alleen door de vrede en oprecht heid in goede wil". beide wereldoorlogen, welke respec tievelijk vijftig en vijfentwintig jaar geleden begonnen. Paus Paulus herinnerde aan de vredesoproep van Pius XII op 24 augustus 1939 en citeerde daaruit onder meer: „Niets is verloren met de vrede, alles kan verloren gaan met De paus wees in zijn vredesappèl op de geest van principiële samen- fuistérd? maar'a" heeft mM™ n?èt'naar ?p ef1\ zorgwekkende ontwikkeling werking. Herhaalde malen wees Paus onze voorgangers geluisterd en ont- in het denken. Men wil de vrede ves- Paulus i„ zijn oproep tot de wereld moetten hun aansporingen weinig pemnngOPMaea"r TduTdepüu?"dif'wü eroP dat de'iefde,uiteindelijk,de ba- vertrouwen, toch kan ons dit niet «foürf'r,HA S1S 15 voor de vrede m z«n rede naar ontmoedigen om opnieuw onze va- a.ad'«din? van de derlijke waarschuvtïng t. taten ho- wereld en de herdenkingen van de ren- wapenstilstand tussen landen en ide ologiën. Hierdoor verduistert het be grip van de heiligheid en onaantast baarheid van het menselijke leven. Opnieuw telt men de mens in getal len en naar hun geschiktheid als oor logspotentieel, hun waardigheid als mens, hun noden en broederlijke ver bondenheid telt men niet. Opnieuw zien wij tekenen, die wij zen op een heropleving van de te genstelling tussen volkeren en stam men en culturen. Opnieuw groeit de illusie dat „de vrede slechts behou den kan blijven by de afschuwwek kende kracht van moordwerktuigen, die een menigte van mensen tegelij kertijd doden." De vrees voor en de afschuw van de oorlog als middel om met geweld internationale problemen op te los sen worden steeds zwakker. „Op deze wijze", aldus de Paus, „herleeft het politieke en ideologische egoisme als drijvende kracht in het leven der volkeren." Hij vervolgt deze type ring van de huidige internationale situatie met de constatering, dat men de rust en de orde van hele naties in gevaar brengt, doordat men van bui tenaf subversieve propaganda en op- Thant ver- zjjn aangekomen, aldus Tsjombe, die De opstandige beweging in Kongo is ook in het aangrenzende Roeanda doorgedrongen. 250 Opstandelingen vielen maandagavond de plaats Boe- agarama aan, doch zij werden na een felle strijd door regeringstroepen van Roeanda op de vlucht gejaagd. Dit werd gisteren in Boekavoe ver nomen. Boeagarama ligt ongeveer 50 km. van Boekavoe. In Roeanda ge legerde troepen van de Kongolese opstandelingenleider Soemialot schij nen weer op Boekavoe aan te trekken, welke stad drie dagen tevoren door Kongolese regeringstroepen op de rebellen werd heroverd. In het centrum wordt nog wel eens geschoten. Zo werden gisteren vier opstan delingen gedood, die zich in het postkantoor hadden verborgen. In Leo- poldstad is officieel meegedeeld, dat de opstandelingen uit Lisala, ten wes ten van Stanleyrivier, door de regeringstroepen zijn teruggeslagen, na dat deze laatsten versterkingen hadden gekregen. De premier fT.c» uuutnt sens mi&uruiK van nei Tsjombe, heeft in een nota aan VN- "aën'uit Chïna Vstanlëvstad zoudê'n vredesverlangen de politieke en 80- secretaris-eeneraal Oe Thant ver g- t-hina ln btanleystad zouden ciale tegenstellingen te verscherpen." klaard" dat Sa de toestaSd L zfn *'"1 fl"""*0™" a,dus Ts,nmha- d,e land uitbuit „om een permanent Nog steeds is de veiligheid der vol- centrum van ondermijnende activi- keren gebaseerd op de wettige col- teit op Kongolees grondgebied in lectieve inzet van de wapenen, maar stand te houden", wij herinneren eraan dat deze veilig heid veel beter gevestigd kan wor- Chinese ambassades coördineren den op wederzijds begrip op groot- ondermijnende activiteit en steunen moedig en wederzijds vertrouwen en deze met manschappen en goederen. China noemt als een van de buiten landse mogendheden die de opstand steunen. In een te Moskou uitgegeven offi ciële verklaring, waarvan de tekst door „Tass" bekend is gemaakt, wordt verklaard, dat de Sowjet-Rus sische regering het gewapenderhand ingrijpen van de Verenigde Staten en België in Kongo krachtig veroor deelt. „Het Kongolese volk", aldus de verklaring, „bezit in Afrika echte vrienden en niet alleen in Afrika, die het de hulp kunnen verlenen, die het nodig heeft". Niemand, noch in Washington, noch in Brussel, noch in welke an dere buitenlandse hoofdstad ook, heeft het recht om het Kongolese volk iets met geweld te willen op dringen, aldus de verklaring van het Kremlin. Zü, die het op de vrijheid der Kongolezen hebben voorzien, kun nen er niet onkundig van zijn, dat een voortgezet gewapenderhand in grijpen in de binnenlandse Kongo lese zaken tot een uitbreiding van het conflict kan leiden, aldus de verklaring der Sowj et-Russische re gering. BERAAD GEZOCHT In Leopoldstad wordt een afgezant van premier Lissoeba van Kongo- Brazzaville verwacht, die voorstellen zal meebrengen over een gesprek op neutraal gebied tussen Lisoeba en premier Tsjombe van Kongo-Leo- poldstad, ter bespreking van de moeilijkheden tussen beide landen. Joseph Kasavoeboe, de president van Kongo, heeft de organisatie voor Afrikaanse eenheid gevraagd om een buitengewone bijeenkomst van de ministerraad van die^prgani- satie. De raad zou uiterlijk 5 sep tember moeten bijeenkomen. Centrale regering van Maleisië De centrale regering van Maleisië overweegt in het geheel niet beper kingen te stellen aan de invoer van Nederlandse produkten, zo heeft een functionaris van het Maleisische mi nisterie van handel en industrie dins dag verklaard. Hij bevestigde, dat de centrale regering zich niet aansluit bij het besluit van de regering van Singapore vergunningen te eisen voor de invoer van Nederlandse produk ten en invoerrechten te heffen en niet voornemens te zijn dergelijke beperkingen in te stellen. De functionaris wees er op dat, ter- gen. wijl de bankactiviteiten van de Ne- derlandsche Handel-Maatschappij in Singapore onder officieel toezicht stonden, de kantoren van de NHM in Koeala Loempoer en andere plaat sen op Malakka normaal werkten, ofschoon geheel Maleisië heeft te ma ken met de Indonesische politiek van confrontatie en het verbod op ruil handel met dat land. Inmiddels heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag de mededeling van de regering van Sin gapore over de invoervergunningen van Nederlandse produkten ontvan- De ambassadeur te Koeala Loem poer, de heer L. Kruytbosch, is ge ïnstrueerd een demarche bij de auto riteiten te doen. President De Gaulle heeft per soonlijk honderdduizend francs (ruim 72.000 gulden) geschonken aan de autoriteiten van Guadeloupe om deze in staat te stellen de men sen, die als gevolg van de orkaan „Cleo" dakloos zijn geworden, te hel pen. In een mijn in Kirland Lake in de Canadese provinsie Ontario zijn dinsdag de stoffelijke resten gevon den van twee mijnwerkers, die tien dagen geleden tengevolge van een ontploffing op ruim duizend meter diepte van de buitenwereld 'werden afgesneden. Een man, een man; een woord, een woord. Zo luidt een Nederlands ge zegde. Dit geldt ook in Kongsberg in Noorwegen, waar meneer Bjoern- stad zwoer zijn jas op te eten, als de vrouw van zijn vriend een dochter zou krijgen. Meneer Bjoernstad was er namelijk van overtuigd, dat de jonggeborene een zoon zou zijn. Op de foto ziet men de genoemde heer bezig met het verorberen van de jas met peper en zout. Frans commentaar op gebreken AMX-tanks Na de publikatie van het commu- niqé van het Nederlandse ministerie van Defensie, waarin melding wordt gemaakt van bepaalde „gebre ken" die men bij de Franse dertien- tons AMX-tank heeft geconstateerd, heeft men er van bevoegde Franse zijde in Parijs op gewezen, dat het in gebruik nemen van deze tanks door het Nederlandse leger „bepaalde moeilijkheden heeft veroorzaakt die onvermijdelijk zjjn" met modern en buitengewoon geperfectioneerd oor- logsmaterieel. Men voegde hieraan toe dat de Ne derlandse en Franse militaire en technische diensten nauw zijn be gonnen samen te werken om het grootst mogelijke voordeel te trek ken van de ervaring, die men in het Franse leger en de legers van ver schillende andere landen heeft ver kregen met ruim 4.000 van deze tanks. Beginselakkoord bij Panam De onderhandelaars voor de 9000 stakende employés van de Ameri kaanse .luchtvaartmaatschappij „Pan American World Airways" zijn in principe akkoord gegaan met 'n aan bod, hun door de luchtvaartmaat schappij gedaan. Diit is dinsdagavond in Waehingiton meegedeeld door een woordvoerder van de TWU, de transpontarbeiders- bond waarbij de stakers zijn aange sloten. De woordvoerder zei dait dit niet betekent da,t de staking niu geëindigd is. Wij moeten het nog eens wonden over de precieze inhoud van de nieu we arbeidsovereenkomst, zei hij. De ..Panam" had intussen dinsdagavond al haar toestellen aan de grond ge zet. Alle uitgaande vluchten werden stopgezet. 8000 Passagiers in ver- ryfaanaagavond is in Atlantic City de conventie van de Amerikaanse democratische partij begonnen. Foto: schillende delen ae ^®r®. omdat bij de opening van dé conventie nog niet was uitgemaakt of Mississippi zou worden vertegenwoordigd naarenvan'West-Beriijm gingen och- do™ —n volledig blanke delegatie of een delegatie voornamelijk bestaande uit negen, waren de stoelen ter normaal door. TOOr de vertegenwoordiging uit die stad nog leeg... nenogen wel erg rare wezens zijn. tenminste als het er op aankomt, wat het nachtkle ding, ondergoed, slaapzakken etc. betreft. Het ui een man een zorg zijn wat voor een pyama hij aan heeft, wat voor ondergoed hij draagt, of in wat voor slaap zak hij zijn kampeernachten doorbrengt. Op dit gebied zijn wij heel anders ingesteld, wij houden van mooie aparte nachtkle ding, kleden ons graag in ex clusieve lingerie en slapen het liefst in een gerellige slaap zak. Wij kijken niet op de eerste plaats naar de degelijk heid maar wij stellen ons vooral de vraag „Hoe kunnen WÜ 's nachts ook mooi zijn". En de heren der schepping stellen dit nog eens bijzonder op prijs ook. Onze foto toont u een lief nachtjaponnetje, dat zowel degelijkheid als schoonheid in zich draagt. Het is vervaar digd van dubbelgeweven ny lon, waardoor het toch ook weer niet té doorschijnend wordt. De korte pof-mouw- tjes, afgebiest met broederie- tjes, evenals de zoom en de hals geven aan het geheel een aardig effect. De sluiting wordt gevormd door «en koordje waardoor men al naar behoefte, de pon strak» ker of minder strak kan aan trekken. Zij zijn in diverse tinten verkrijgbaar. De nacht japonnen zijn bijzonder ruim gehouden, zodat u tijdens uw slaap genoeg bewegingsvrij heid houdt. Het enige nadeel ven bijna atte nachtjaponnen, en vooral van de nylon- ponnen, is dat zij vrij Sterk opkruipen. Daar staan echter weer zoveel voordelen tegenover, zoals bijvoorbeeld het gemakkelijk wassen, niet strij ken, het luchtig meer toch warm zitten en het snelle drogen etc. dat het alleszins de moeite waard is ze'a pon aan uw nachtgarderobe toe te voegen. WILLY WAENS (Nadruk verboden) V.S. BLIJVEN KHANH STEUNEN Studenten en boeddhistische oppo sitie hebben bereikt, dat president Nguyen Khanh van Zuid-Vietnam en rijn militaire junta zijn afgetreden. De voorlopige grondwet, die pas ne gen dagen oud was, is komen te ver vallen. Aan deze gebeurtenissen gin gen vier dagen van politieke en re ligieuze onrust vooraf. In verschil lende steden zijn heftige betogingen gehouden. Gisteren trokken 20.000 betogers naar de ambtswoning van generaal Khanh, nadat deze al be loofd had de grondwet te herzien. Studenten bezetten het radiostation. De junta kwam bijeen en capitu leerde. Zij beloofde een nieuw staats hoofd te kiezen en daarna zichzelf te ontbinden. De 58 leden keren naar hun militaire posten terug. De voornaamste boeddhistische be zwaren tegen het bewind van Ngu yen Khanh waren zijn dictatoriale macht, zijn bescherming van elemen ten van het gehate regime van Ngo Dinh Diem en de vervolging van boeddhisten in sommige streken. VAN MINH NIEUWE PRESIDENT? Men acht het in Saigon mogelijk, dat de Zuidvietnaipese militaire raad vandaag een nieuw staatshoofd zal kiezen in plaats van generaal Ngoe- jen Khanh. Waarnemers menen dat generaal Doeng Van Minh, bijge naamd „de grote Minh", die inder tijd door generaal Khanh opzij werd geschoven, de meeste kans maakt om tot president te worden gekozen. AMERIKA STEUNT KHANH Amerika zal generaal Nguyen Khanh volledig blijven steunen, ook al is hij als president afgetreden. Zij blijven hem beschouwen als de wer kelijke machthebber, zo wordt uit officiële kring te Washington verno men. Een woordvoerder van het depar tement van buitenlandse zaken zei, dat Amerika ervan in kennis is ge steld, dat de Zuidvietnamese rege ring bezig is een oplossing van poli tieke moeilijkheden te zoeken, „dje haar in staat zal stellen de strijd te gen de communistische agressie tot een goed einde te leiden". DONDERDAG 27 AUGUSTUS Ver. Oud-Leiden 6 uur wande ling door Leiden. Samenkomst op de ZATERDAG 29 AUGUSTUS Leidato Stadsgehoorzaal 10.00- 12.00, 14.00-18.00 en 19.00-22.00 uur. Volktuinwerk Bloemen- en fruit- tent-kantine Royal McBee, 10.30 .uur. Wilt u zich abonneren op DE LEIDSE COURANT Dat kan - graag zelfs! door deze bon in te vullen Ondergetekende: Naam: Adres: Woonplaats: geeft zich hierbij op als abonné en wenst betaling per week (ƒ0 78) per maand (ƒ3 35) per kwartaal (ƒ10.05) Doorhalen wat niet verlangd wordt Willen wij U of een van uw kennissen ter kennismaking De Leidse Courant twee weken gratis op proef zenden? Ook dat kan als U onderstaande bon invult. De heer/mevr./mej.: Adres: Woonplaats: zal gaarne De Leidse Courant gratis 2 weken op proef ont vangen. Deze bon verzenden als drukwerk in open envelop (7 cent postzegel) aan De Leidse Courant. Papengracht 32. Leiden.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11