Een week echte vakantie voor vierentwintig zieken Dank zij zuivere naastenliefde zonder sentimentaliteit 40 Zonnebloem-werkers werken aan het geluk van zieke medemens DINSDAG 25 AUGUSTUS 1964DE LEIDSE COURANTPAGINA 6 Voorschoten gebeurd, toen vorige week vrijdagmiddag een stoet van 24 bran cars door het dorp trok. Op plaatsen, waar de rijbaan werd over gestoken, stond telkens een politie man klaar om het verkeer stil te leggen, een geste, waarvoor, zo ver zekerde de heer Van Nierop ons, de Zonnebloem de Voorschotense politie zeer dankbaar is. Die vrijdagmiddag is een hoofdstuk apart geworden in de plakboeken van de patiënten. De meesten van hen hadden nog nooit of in geen ja ren meer echt „op hun dooie ge mak" kunnen winkelen. Maar vrij dag kon dat! Met schier eindeloos geduld en voorzichtig manoeuvreren schoven de brancardiers, onder leiding van hun hoofd-brancardier, de heer J. Huybregts, hun patiënten door het drukke marktgewoel in de Voorstraat, waar de zieken niet alleen alle te koop aangeboden waar konden bekij ken en kopen, maar ook verschillende kooplieden spontaan iets van hun ar tikelen gratis aanboden. In „Huize Bijdorp" te Voorschoten, gastvrij door de zusters Domi nicanessen in de gebouwen van hun MMS onthaald, genieten vier entwintig zieke mensen van hun vakantie. Een vakantie, waar zij ender normale omstandigheden nooit aan toe zouden zijn gekomen. Eén week vergeten zij hun ziek-zijn, staan zij in het middelpunt van een grote, liefderijke belangstelling. Zij doen dingen, die zij anders nooit doen: naar een hockey-wedstrijd kijken, een boottocht maken, in een restaurant of café een borreltje drinken, allemaal dingen, die voor gezonde mensen normaal zijn, niets bijzonders, maar die voor hen een schitterende belevenis zijn, en, straks, als de vakantieweek voorbij is, een herinnering, die hen drijvende zal kunnen houden in de zee van moeilijkheden, die hun ziekte met zich mee brengt. vakantieweken, die nu al in twaalf plaatsen in Nederland worden gehou den, binnenstromen. „Allerminst pret tig werk is dat, het samenstellen van gastenlijsten", zei de heer Van Nierop. „Het komt" helaas maar al te vaak voor, dat deze lijsten moeten wor den veranderd en aangevuld, bijvoor beeld in verband met opname in een ziekenhuis of overlijden van één der gasten Zo'n weekje vakantie voor een in nagenoeg alles van anderen afhan kelijke zieke stelt natuurlijk hoge eisen aan de financiële draagkracht van „De Zonnebloem", die zich'sinds de vorig jaar gehouden „Harten-yijf"- Vctie echter gésterkt kan weten door niet alleen een flink kapitaal dat overigens voor negen tienden reeds is geinvesteerd in brancards, rolstoe len en medicamenten maar ook door de sympathie van een zeer groot deel van het Nederlandse volk. Veertig verzorgers Alleen in Voorschoten al zijn ruim veertig Zonnebloem-medewerkers daadwerkelijk bezig bij de vorzorging en het vervoer van de patiënten. Zo is er voor iedere zieke een brancar dier, die bovendien zo veel mogelijk die werkzaamheden verrichten, wel ke niet direct onder de verantwoor ding van de ook al aanwezige ver pleegsters vallen. Het valt de bezoe ker echter onmiddellijk op, dat hij geen enkele verpleegster in uniform ziet lopen. „De zieken zijn hier op vakantie, en niet in een ziekenhuis", verklaarde de heer Van Nierop. In dien doktershulp vereist is, staat de Leidse arts H. Kortmann klaar. Het opstellen van een programma is ook een niet al te gemakkelijk kar wei: met de wensen van iedere zieke moet rekening worden gehouden, de omgeving van het gast-huis moet reeds geruime tijd van tevoren wor den „uitgekamd" naar passende .xe- creatie-mogelijkheden voor de Zon nebloem-gasten, er moet geschipperd worden met de beschikbare finan- Voorrang voor de zieken Niet zelden ook moet de hulp van de plaatselijke overheid of politie worden ingeroepen. Dit is ook in BIJ DE FOTO's 2) Ook Volendam is in het gezelschap vertegenwoordigd in mevrouw Schilder, die met gerechtvaardigde trots haar traditionele kostuum draagt. 3) Vrijdagmiddag hebben de patiënten een bezoek gebracht aan de markt van Voorschoten. Een van de verzorgers beeldde de markt op deze wijze uit in het plakboek van een van de patiënten. 4) De maandagmiddag is een beetje in het water gevallen. Het bezoek aan boerderijen in de omgeving moest worden afgelast, maar de patiënten hielden zich, in afwachting van wat zou komen, op pret tige wijze onledig met het leggen van een kaartje. 5) Een van de brancardiers, sinds de boottocht van zaterdag j.l. aan gesproken met „ducdalf", bezig aan het plakboek van een der pa tiënten, die hiermee in het bezit komen van een uitstekend bijgehou den journaal van hun vakantieweek, dat bovendien nog is verlucht met tekeningen, die vaak blijk geven van een ongemeen-duidelijke artistieke aanleg, maar vooral van een onvoorstelbaar enthousiasme. 6) Na afloop van de gistermiddag door de zusters georganiseerde quiz werden de prijzen uitgereikt. Deze patiënt, lid van de winnende ploeg, bepaalde zijn keus op een schrijfset. VOORSCHOTEN De gearresteerde fietsenmaker Naar aanleiding van ons bericht van gisteren over de fietsenmaker, die door de Voorschotense politie is aangehouden op grond van 't strooien van kopspijkertjes, verzoekt de heer H. Valk, Rijndijk 242, nog mede te delen, dat dit niet zijn bedrijf be treft. De directeur-geneesheer van het Stadsziekenhuis in Purmerend, dr. Harshagen, heeft besloten een stich ting in het leven te roepen met de naam Natalie Windslow. Ongeveer twee jaar geleden is in het Stadsziekenhuis in Purmerend een Amerikaans meisje, Natalie Windlow overleden, dat uit 'n raam van een motel te Edam was gevallen. De vader, een Amerikaanse miljo nair, schonk later een bedrag van drieduizend dollar aan het zieken huis als dank voor de goede zorgen aan zijn dochter besteed, het geld moest worden gebruikt ten bate van het personeel en de doktoren van het ziekenhuis. Familieleden van Natalie hebben nu nogmaals een bedrag van twee duizend dollar voor dit doel over gemaakt. Dit geld zal de basis vor men voor het fonds van de Natalie Windslowstichting. Het geld, zal worden besteed voor kerstversieringen, St. Nicolaasfeesten e.d. voor het verplegend personeel. Bovendien wil men in de zomer maanden een huisje aan zee huren waarvan de verpleegsters gebruik kunnen maken. Van het geld is reeds een filmtoestel aangeschaft. De directeur van het ziekenhuis hoopt dat oud-patiënten die anders bij het verlaten van het ziekenhuis taartjes of iets dergelijks geven, in plaats daarvan geld ten behoeve van de stichting zullen storten. Fabeltjes Vorige week woensdagochtend kwa men de zieke gasten aan met spe ciaal voor djt doel ingerichte ambu lance-wagens van het 103 Genees kundig Bataljon, dat hierin niet al leen een uitstekende oefening kreeg, maar tevens alle beweringen over „die jeugd van tegenwoordig" reso luut naar het rijk der fabelen ver wees. „Die jongens hebben mij heel ▼oorzichtig de trappen afgedragen", vertelde een uit Amsterdam afkom stige, twee hoog wonende patiënt, „ze hebben me gewoon vertroeteld. En ze waren nog veel vroeger dan ze had den beloofd!" Bijna vijftig gezonde mensen ston den in Bijdorp klaar om hun gasten een onvergetelijke vakantie te be zorgen. In snel tempo werden studie- lokalen omgetoverd in slaapzalen, de gymnastiekzaal in recreatie- en con versatiezaal. Brancards, rolstoelen, medicamenten en al het andere, dat nodig is om langdurig zieken te ver plegen, werd klaargezet en opge ruimd. Oók de zusters De Voorschotenes burgemeester kwam zijn gasten verwelkomen, de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, vereerde de vakantievierenden met een ongedwongen bezoek, er werd Fantastisch een bezoek gebracht aan het Voor schotense restaurant „De Gouden Leeuw", waar iedereen kon bestellen wat hij wilde. Dat de zusters, die zich van hun vrijwillig op zich geno men taak als gastvrouwen weerga loos kwijten, niet van deze gunst wer den uitgesloten, gaf aanleiding tot het aardige gevolg, dat ook zij soms wegdoken achter een enorm sorbet of een glas advocaat. Met de „Succes" van de Leidse re derij „Harland" werd een merentocht gemaakt, die een hoogtepunt kreeg in de ontvangst die de zieken werd bereid door het Warmondse gemeen tebestuur, een Voorschotense fanfare bracht de gasten een serenade, een draaiorgel zorgde voor een vrolijke zondagavond Plicht Het is duidelijk: hier moet een or ganisatie achter staan. Die organisa tie waarin honderden mensen zich, zonder zich te laten leiden door over wegingen van sentimentele aard, in zetten voor het geluk van hun zieke medemens, heet „De Zonne bloem" De heer F. Th W. van Nierop, die de scepter zwaait in Voorschoten en lid is van de staf van deze organi satie, zegt het heel kernachtig: „Wij zijn gezond en daarom voelen wij ons verplicht iets te doen voor deze zieken." Het hoofdkwartier van „De Zonne bloem" is gevestigd in Breda, waar de honderden aanmeldingen voor de HOOFDBRANCARDIER J. HUYBREGTS „zwaar, maar dankbaar werk" ONDANKS HET WEER Gistermiddag, toen een tocht langs in de omtrek gelegen boerderijen moest worden afge last in verband met het ongun stige weer, hebben de zusters een quiz georganiseerd voor hun gasten, die er kennelijk plezier in hadden. Dat blijkt wel uit het volgende: Vraag: „Noem eens drie uitdrukkingen met „appel". Antwoord: „Sinaas appel, gedroogde appel enne Bram Appel!" Daarna werd een zonnige wandeling door het Burgemeester Vernède-park en het gemeentelijk sportpark ge maakt. Het bezoek, dat mgr. Jansen hun 's avonds bracht, vormde een ge noeglijk sluitstuk voor een „fantas tische dag", zoals een van de patiën ten zijn waardering onder woorden bracht. Een van de vrolijksten van het gezelschap is deze blinde Jordaan se, die in haar eentje al de stemming op het vereiste peil kan houden met haar mondharmonica-spel. Vanavond wordt de vakantieweek besloten met een show, die geheel is uitgedacht en samengesteld door de verzorgers, die hiermee de kroon zet ten op alles, wat zij al gedaan hebben voor de aan hun zorgen toevetrouw- de zieken. En dat deze laatsten een onvergetelijke week achter de rug hebben, blijkt wel uit hun dankbare vreugde. En vreugde is juist datgene, wat de Zonnebloem wil geven! N. OPDAM

Leidse Courant | 1964 | | pagina 6